Stad en Omgeving AGENDA PEDROLI v.v.v. Twee Alkmaarders keerden terug na tien maanden dienst in Korea KOELKASTEN... Centraal Nederlands hengelaars- verbond Er wordt groot werk verricht Raad van Schc uitbrei Na de hele iropen het koude schiereiland Bij Wonsan kreeg de „Evertsen" de vuurdoop Presentiegeld voor raads leden wordt verhoogd Er werd met animo gevist Sloothaak „geleend" Waterleidingzinkers in het Noordhollands Kanaal Alkmaarse Schaakclub De tent-actie Het „ding" Mej. Ir v. d. Ban Aardbeien in het Geestmerambacht Koolseizoen is afgelop DINSDAG 5 JUNI 1951 Na een reis van twee-en-een-lialf jaar in de Indonesische Archipel en de wateren rond Korea te hebben gemaakt, liet de torpedobootjager Hr. Ms. „Evertsen" Zaterdagmiddag het anker vallen in Nieuwediep. Onder de tweehon derd-en-veertig man die bepakt en beladen met souvenirs de vaderlandse bodem betraden om zo spoedig mogelijk met moeder de vrouw naar de oude, vertrouw de omgeving te reizen, bevonden zich twee Alkmaarse Jannen. Het waren Joep Jongen, voor wie de bewoners van de Stationsstraat de vlaggen uitstaken, en Theo Bruin, die aan het Zeglis hartelijk werd verwelkomd. Het was beide mannen aan te zien, dat de verzorging aan boord niets te wensen heeft overgelaten. Dat bewijs1 ook de opmerking van Joep, dat hij op een gege ven ogenblik geen kip of kalkoen meer kon zien. De grootste vijand bij het ein deloze patrouillevaren was vaak de ver veling. Om die te doen verdwijnen orga niseerden de Jannen in de stille tijd al lerlei spelen. Zo bestond er steeds grote belangstelling voor onderlinge wedstrijden met van vervaarlijk loeiende sirenes voorziene speelgoedautootjes. Joep heeft er een meegebracht en nu maakt zijn jon gere broer er het huis mee onveilig. Theo was onbetwistbaar heer en meester in het „zwikken" en deze kunst bleek weldra grote voordelen te bieden. De inzet van zo'n partijtje zwikken was een sigaret en het kon wel gebeuren dat hij er op één dag enkele honderden won. Dit was nog niet eens zo'n groot kapitaal, daar de Lucky Strikes aan boord slechts dertig cent per pakje kostten. Vuurdoop De vuurdoop kreeg de Evertsen bij Wonsan, waar kustbatterijen een zwaar vuur rond de jager legden en de grana ten slechts enkele meters voor en achter in het water ploften. Als door een won der bleef de Nederlandse torpedoboot gespaard. Op de plaats waar de „Evert sen" korte tijd tevoren had gelegen, kwa men tal van projectielen neer. De Neder landers lieten zich echter niet kennen en beantwoordden het communistische vuur dat 'uit de stellingen in de bergen kwam. Dat de Jannen nog wel iets anders kun nen dan zwikken en autoraces organise ren, bleek, toen het bericht kwam dat door het zuiver gerichte vuur van de Hollanders de vijand buiten gevecht was gesteld. Tijdens dit hevige vuurgevecht haalde de Evertsen het stoute stukje uit dat zij haar anker, dat zij evenals de andere schepen had moeten laten schie ten, weer oppikte. Een staaltje van zee manskunst waar de Amerikanen nog met bewondering over spreken. IN HOOG AANZIEN Zonder chauvinistisch te zijn, kan wor den gezegd, dat de Nederlanders bij alle onderdelen van de verenigde strijdkrach ten in hoog aanzien staan, zowel te land als ter zee. Op de vaste wal vallen de oorlogsveteranen uit Indonesië op door hun speciale, in de practijk gevormde ma nier van vechten. Vooral in de guerrilla strijd kunnen zij de Amerikanen nog een lesje geven. Ter zee worden de Jannen hogelijk gewaardeerd om hun grote ken nis van het varen en hun zuiver schie- tfen, doch ook om de constante voorraad bier die zij aan boord hadden en om de vele talen die zij kennen. „Wij spraken alle talen, zelfs Spaans, al ken ik daar niet meer van dan mijn zusje. Maar het maakte in ieder geval indruk", vertelt Joep lachend. Theo kende al wat Japans. Voetbalwedstrijd BW Volendam in Alkmaar? Op 13 Januari 1950 zal de St. Vincen- tiusvereniging alhier 100 jaar bestaan; in verband met de plannen, om de aan haar sociale zorgen toevertrouwde ge zinnen ter gelegenheid van dit eeuw feest bijzonder te gedenken, heeft het bestuur van de St. Vincentiusvereni- ging verschillende plannen ontworpen en acties voorbereid, met het doel wat geld in het laad je te krijgen. Een dier plannen is een voetbalwedstrijd tussen BW, de eerste klasser uit 's-Hertogen- bosch en de bekende 2de klasser Volen dam, die dit jaar op een haar na eerste klasser was geworden. Het zal ongetwijfeld een interessante voetbalwedstrijd worden, welke Zater dag 11 Augustus op het Sportpark al hier gespeeld wordt; men reservere deze Zaterdagavond alvast voor deze unieke wedstrijd. Voorts organiseert het bestuur op Zondag 17 Juni a.s. een fietsenrallye, met een parcours van 80 en een van 40 km, gaande door de mooiste streken van Noord-Holland. Zowel fietsers als bromfietsers kunnen aan deze rallye meedoen (inleggeld f 1 voor deelne mers vanaf 16 jaar; daaronder f 0.50) Men kan zich voor deze rallye opgeven bij POA, Payglop en bij het NHDagblad Hitsevoort 52. Degenen, die de rallye goed vol brengen, wacht een aardige herinne ring. PAPIERDIEFSTAL OPGEHELDERD Het afgelopen weekend is proces ver baal opgemaakt tegen een arbeider uit een zakkenfabriek, die ten nadele van zijn werkgever papier ontvreemdde en dit aan een ander manspersoon ver kocht. Deze heler werd ook aangehou den. Ten eerste verdacht van heling en ten tweede wegens het ontvreemden van papier uit de fabriek, waar hij werkte. Verder werd nog een derde persoon gearresteerd, die in deze papier affaire ook als heler was opgetreden. BRANDJE IN DE BERGERHOF Hedennacht werd de brandweer ge alarmeerd voor een brandje in de Ber gerhof. De bewoners van een perceel aldaar hadden 's nachts een wasketel op het gas laten staan en vermoedelijk door de hitte heeft een dichtbijzijnd gordijn vlam gevat. Ook een tafelkleed verbrandde en een tafel en stoel wer den gedeeltelijk door het vuur vernield. Door de hitte sprong een ruit. Het vuur kon door de bewoners zelf worden ge blust, zodat de brandweer niet in actie hoefde te komen. „Als je in een riksha ging zitten en je zei habé habé (voor de juiste spelling kun nen wij niet inslaan), dan werd je met een met een flinke vaart rond gereden". Beide mannen zijn eensgezind in hun mening jegens de Chinezen en Japanners die zij ontmoetten. De Chinezen in Hen- kong maakten een onbetrouwbare, zelfs onbeschofte indruk. De Japanners daaren tegen waren zeer hoffelijk en tegemoetko mend. Maar die hadden dan ook de oorlog verloren. Behalve beschietingen van doelen aan de kust werden onophoudelijk patrouille- en blokkadediensten verricht om de communistische aanvoer over zee te voor komen. Op zee hebben de onzen geen contact gehad met de vijand en de beide Jannen denken niet dat één vijandelijk schip er in geslaagd is de blokkade te doorbre ken. Verliezen leden onze mannen geluk kig niet, al moesten wel enkele mannen worden afgevoerd wegens ziekte. Mogelijk is de tien tot twintig graden koude in Korea na de hitte in de tropen hier niet vreemd aan geweest. Sigarettenaanstekers Het is opmerkelijk hoeveel sigaretten aanstekers de mannen naast andere sou venirs hebben meegenomen. De meeste opvarenden hadden er wel tien bij zich en speciaal Theo heeft er een uitgebreide verzameling van aangelegd. Hij heeft fraai bewerkte Japanse aanstekers, zowel voor dames als voor heren. Hij heeft een natuurgetrouwe revolver, die bij het overhalen van de pal een vlammetje geeft, uit een speelgoedautootje komt vuur als er op een wieltje wordt gedrukt en dan heeft hij nog een ingenieus aan- stekertje, dat van buiten in vrijwel niets verschilt van een polshorloge. Is het een wonder dat er in den huize Bruin nauwe lijks benzine genoeg is om alle lonten nat te houden? Nu verlof De beide mannen hebben de laatste da gen veel bezoek gehad van vrienden, ken nissen en buren en uit het grote aantal bloemstukken waarmede zij bij hun thuiskomst werden verwelkomd, blijkt heel duidelijk hoevelen in de afgelopen jaren met hen hebben meegeleefd en hoe blij men is met hun behouden thuisvaart. Het is te hopen dat de mannen nu een flink lang verlof in het vaderland krij gen; ze hebben het waarlijk verdiend. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Soldaat Boem (alle leeftijden); Rex Theater, 2.15 en 7.45 uur: Gevleugelde kruisvaarders (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Cu pido op vacantie (14 jaar): Cinema Americain, 8 uur: Apache Rose (14 jaar). WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Sol daat Boem (alle leeftijden); Rex Theater, 2.15 en 7.45 uur: Gevleugelde kruisvaarders (14 j.); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Cupido op vacantie (14 jaar); Cinema Americain, 2.30 en 8 u.: Apache Rose (14 jaar). Bij de behandeling der Gemeentebe groting is aangedrongen op het toeken nen van presentiegelden voor het bij wonen van vergaderingen van de com missies van bijstand. Er zijn thans 12 commissies en de vergaderingen varieren in tijdsduur van een half uur tot vier uur, zodat toe kenning van een gelijk presentiegeld niet redelijk zou zijn. B. en W. achten het daarom beter het presentiegeld voor de raadsvergade ringen van f 8 tot f 10 per zitting te verhogen en geen presentiegeld toe te kennen voor het bijwonen van commis sievergaderingen, te meer omdat de commissievergaderingen in tegenstel ling met de raadsvergaderingen door gaans 's avonds worden gehouden zo dat van loonderving geen sprake is. B. en W. stellen voor aan Ged. Staten voor te stellen het presentiegeld voor het bijwonen van de raadvergade ringen met ingang van 1 Juli op f 10 per vergadering te stellen. SCHOOLHOOFD BENOEMD. De heer J. W. van Wijk te Hijken is benoemd tot hoofd der 3e school voor L. O. te Alkmaar. „PHILIPS" „BOSCH" „ALASKA" BETROUWBAAR EN BEDRIJFSZEKER LANGESTR. 10. ALKMAAR (Advertentie, Ing. Med.) Bovengenoemde vereniging hield Za terdag en Zondag haar openingswed strijd, waaraan op Zaterdag werd deel genomen door 55 en op Zondag door 135 deelnemers. Ook dit jaar weer een record aantal. Kwam vorige jaren het aantal niet boven de 140, thans deden in totaal 190 leden mee. Gevist werd in het Noordhollands- kanaal, aan het Westeinde, waarheen per bus vertrokken werd; om 7.15 van het station Alkmaar. Zaterdagmiddag vertrok men om 2 uur. Beide wedstrijden hadden een vlot verloop. De organisatie was weer in de puntjes verzorgd. Was Zaterdag het weer niet erg mee, koud en Noord oostenwind, Zondag was 't veel beter, terwijl er die dag ook nagenoeg geen stroom in het water was, hetgeen Za terdag wel wat erg het geval was. Dat er met animo gevist werd, be hoeft geen betoog. De C.N.H.V.-ers zijn nu eenmaal sportieve hengelaars, ook al wil de baars niet zo bijten als wel gewenst wordt. Het was n.l. beide da gen droevig met de vangst; hoogste aantal op Zaterdag 3 stuks, op Zon dag 6 stuks. (Wie zeide ook weer dat de hengelaars het water dood vissen?) Niettemin kon Zondagavond in het clublokaal aan het Waagplein voor Za terdag een 18-tal prijzen worden uit gereikt en voor de Zondag beliep dit aantal 44. En wat voor prijzen! Stuk voor stuk overwaard om gewonnen te worden. Men staat vaak versteld van het grote aantal dames dat met hun respectievelijke echtgenoten meekomt om zelf ook mee een prijs uit te kiezen, want er zijn steeds hengelsportartike len als prijs, maar ook zeer vele en mooie huishoudelijke artikelen. Het be stuur spaart zich dan ook tijd noch moeite om alles zo goed mogelijk voor elkaar te hebben en het heeft daar vol doening van. Immers, telkenjare groeit het aantal leden, zodat de mijlpaal van 600 reeds langs gepasseerd is. En nog steeds komen er nieuwe leden bij, het geen niet te verwonderen valt, want er zijn in onze goede stad nog te veel hengelaars die niet georganiseerd zijn en tot nu toe hun liefhebberij nog kun- Toestand van Coumans bevredigend Naar wij hedenmorgen vernamen, is de toestand van de motorrenner Cou mans, die Zondag na een ernstige val partij op het Sportpark met een sche- delbasisfractuur in het St. Elisabeth- ziekenhuis is opgenomen, bevredigend. Hij heeft een rustige nacht gehad en ook hedenmorgen was men over zijn tosstand tevreden Men heeft hoop, dat Coumans zal herstellen. nen beoefenen, mede dank zij het werk der verenigingen. En nu het tweede lustrum voor de deur staat (September a.s.) doet het verbond een beroep op de nog niet ge- organiseerden, om zich aan te sluiten. Het huidige bestuur, dat hard werkt voor de bloeiende vereniging, zou gaarne zien dat tijdens de a.s. lustrum feesten medegedeeld kon worden dat de 750 bereikt is. En dat is zeer goed mo gelijk als iedere hengelaar inziet dat het niet opgaat, te profiteren van het werk van anderen, terwijl men zelf daarvan afzijdig blijft. Moge het, ook in het belang van de mooie hengel sport, binnenkort zo ver komen dat elke hengelaar zijn intrede doet in de rijen van het C.N.H.V. Kleine en groiere zondaars De heer G. J. J. W, uit Egmond aan den Hoef moest zich gistermid dag voor de politierechter te Alk maar, mr R. W. J. C. v. d. Wall Bake verantwoorden voor het wegnemen van een sloothaak van het erf van de heer B. Verdachte beweerde, dat hij het stuk gereedschap van de heer B. te leen had gevraagd, hetgeen deze ten stelligste ontkende. Toen getuige B. zijn gereedschap op het erf van verdachte had zien liggen, had W. tegen hem gezegd „mondje dicht". Hierdoor achtte de officier van Jus titie mr. J. C. V. Meischke het ten laste gelegde dan ook overtuigend bewezen en vroeg 40 of 20 dagen, waarvan de politierechter f 25 of tien dagen maakte. Dronken op de fiets Alhoewel de heer C. uit Alkmaar zeer veel berouw toonde over het feit, dat hij op de Kennemerstraatweg in kennelijke staat van dronkenschap op een fiets had gereden, en beloofde 't nooit meer te zullen doen. kon een en ander mi'. Meischke niet verhin deren 100 of 40 dagen te eisen, waarmee mr. v. d. Wall Bake accoord ging. De heer L. N. H. uit Alkmaar had teveel borrels gedronken en op ze kere avond volgens de verklaifng van hoofdagent O. zig-zag door de Zilver straat gefietst. Verdachte ontkende, dat hij gefietst had en beweerde reeds bij het opstappen gevallen te zijn. De officier van Justitie hechtte echter meer waarde aan de verkla ringen van getuige O. en eiste 100 of 40 dagen. Het vonnis luidde con form de eis. Heling en schuldheling Verdachte D. H. uit Groet had op 17 Maart een dekkleed gekocht van een onbekende, dat achteraf gestolen waar bleek te zijn. De officier meen de, dat verdachte eerst wel eens naar de herkomst van het kleed had kunnen vragen. Hij eiste 10 of 5 dagen. Het vonnis luidde conform. Koopman H. W. S. uit Alkmaar had een stuk zinken afvoerpijp ge kocht en verkocht, dat afkomstig bleek te zijn van een diefstal bij Pesie's Natuurbad. Verdachte was reeds 15 maal veroordeeld, waarvan acht maal voor economische delicten en verschillende malen wegens dief stal en heling. De officier van Justitie was van oordeel, dat een straf van zes weken gevangenisstraf op zijn plaats was. De raadsheer van verdachte, mr. Bon dam, verzocht een geldelijke straf, doch daarmee kon de politierechter niet accoord gaan, alhoewel hij de straf wel zeer sterk verminderde. Het werd 10 dagen brommen. Verdachte J. V. uit Bergen had sedert lange tjjd verschil van mening met zijn buurman B. omtrent de grens van Hm tuin. Dit had tot aller lei narigheid geleid en tenslotte zou verdachte zijn buurman een stomp hebben gegeven, toen deze bezig was de grens volgens zijn idee af te ba kenen. Het vonnis luidde 1 of 1 dag. De chauffeur A. W. uit Egmond stond terecht, omdat hij zekere G. enige slagen had toegebracht en een ruit bij hem had vernield. De oorzaak hiervan was, dat de heer G. bij de verkoop van een auto aan verdachte had getracht hem 450 door de neus te boren. Verdachte W. was hierover zeer verbolgen met genoemd gevolg. Het vonnis luidde conform 15 of tien dagen. (Van onze speciale verslaggever) Drie Zondagen tussen 20 Mei en 17 Juni is het scheepvaartverkeer op het Noordhollands Kanaal tussen Aker sloot en Spijkerboor vier-cn-twintig uur gestremd. Op die drie Zondagen lig gen er zolderschuiten twee-aan-twee gekoppeld dwars over het Kanaal. Zolderschuiten met zware takel-instal- laties, waarin men enkele uren van die lange Zondagen zo'n zeventig a vijf- en-zeventig meter groot formaat water leidinghuis kan zien hangen, waarvan de uiteinden hulpeloos naar boven ge richt zijn. Ten behoeve van de drinkwatervoor ziening van Oostelijk Noord-Holland worden op deze Zondagen drie zinkers gelegd over de bodem van het Kanaal, op een diepte van acht-en-een-halve meter onder de waterspiegel. Op die diepte is vooraf een brede sleuf gebag gerd, van wel tien meter breedte. Bij Spijkerboor, waar de zinker op 20 Mei gelegd werd, is aan die sleuf twee da gen en nachten achtereen gewerkt. Het gat liep iedere keer vol. Bij de vlot brug van de Kogerpolder, daar, waar Markervaart-Kikkersloot in het Noord hollands Kanaal valt, begon men daar om tien dagen geleden al met bagge ren. Zondagmorgen voor dag en dauw zijn de ingenieurs van de Waterleiding gaan peilen, of de vereiste diepte be reikt was. En tegen een uur of zes die morgen weerklonk voor de eerste maal het hoornsignaal, dat het teken was, dat de liermannen de buis twee centi meter mochten laten zakken. Tegen tie nen Zondagmorgen lag het gevaarte acht meter onder het wateroppervlak op zijn bestemde plaats. Het zo secure werk was naar wens verlopen. Ook deze tweede schakel in het hogedruk- en waterleidingnet tus sen Castricum en de watertoren van Kwadijk kan in werking gesteld wor den. Thans rest nog de laatste schakel de plaatsing van de zinker bij de poni van Akersloot. Op 17 Juni za.l dit ge schieden. Dan zullen ook daar in de nacht van Zaterdag op Zondag de twee- aan-twee gekoppelde zolderschuiten dwars in het Kanaal komen te liggen. Twee-aan-twee-gekoppelde zolderschui ten waartussen een sleuf water van een paar meter breedte is gehouden, waarin de zinker kan worden neergelaten. Cen timeter na centimeter kan zakken. Scha kel na schakèl van de veertien lieren op de zolderschuiten, bij iedere stoot, die de hoornblazer van het werk tel kens gelieft te geven. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf bouwt weer aan de toekomt. De toe komst, die in dit geval is een goede drinkwatervoorziening van de bewo ners in het Oosten van de Provincie, wier aantal zo goed als elders voort durend groeiende is. De fa. Pranger uit Alkmaar, die uit voerder is van dit waterwerk, weet daarbij een stevige helpende hand te bieden. Om de Alkmaarse schaak kampioenschappen Gisteravond zijn in het clublokaal van V.V.V. en Het Wapen van Heems kerk de wedstrijden begonnen om de schaakkampioenschappen van Alkmaar in de hoofd-, eerste en tweede klasse. In totaal hadden zich 51 deelnemers voor deze wedstrijden aangemeld. 18 in de hoofd-, 18 in de eerste en 15 in de tweede klasse, waarvan in elke afde ling 3 groepen waren gevormd. De wedstrijden werden met een har telijk woord geopend door de voorzit ter van V.V.V.. de heer Schuurman, die tevens nog enkele mededelingen deed over de organisatie. In hoofdklasse A kwamen de drie partijen tot een beslissing: J. Veis won van D. Appel Sr., E. G. Kayser won van A. Beemsterboer en A. Nijman won van C. Meijer Sz. In afdeling B werden alle drie vast gestelde partijen afgebroken. Afdeling C hoofdklasse bracht de vol gende uitslagen: N. TermaatD. Oudes 10, P. SeewaldR. Pijning 10, C. WoutsrsenP. Deugd y,y. In de eerste klasse werd 1 partij af gebroken en 1 partij uitgesteld. De uit slagen waren: A. A. KirkenierM. Pranger 10, R. BurgertN. de Jong VsP- v. d. SlruysF. Bosch 10. B.: J. de WaalW. Pieterse afgebr., J. SchuurmanB. Veltman 10. C.: A. SchaapsF. v. d. Vliet 10, P. GroenenbergG. Groenewoud y,-y>- C. Rus—F. Hol 1—0. Tweede klasse: A.: I. WortelSchutz 01, N. Bree- baartmevr. Veis 01. B.: Mej. BouwmanR. Faber afge broken. J. de WolfC. van Oorschot 1—0. C.: P. HolszamnnM. Wolters afge broken; S. de BoerJ. Boekei 01. (Drie spelers waren niet ongekomen). Voor het kampioenschap van Noord- Holland heeft E. G. Kayser verloren van Suiker uit Beverwijk. Drie spelers hebben nu elk 1 punt en moeten weer spelen. Enkele dagen zijn er nu in de tent op het Canadaplein samenkomsten ge houden. Het bezoek is behoorlijk goed te noemen en ook van buiten Alkmaar maken velen de bijeenkomsten mee. In korte toespraken behandelden de sprekers actuele onderwerpen. Door zang en muziek werden de diensten afgewisseld. Tot en met Vrijdag zal er elke avond samenkomst zijn. Woens dagmiddag om 3 uur lcinderdienst. Bij deze dienst zal gebruik gemaakt wor den wn de flanelograph In de samenkomst van vanavond (Dinsdag) zal gesproken worden door evangelist Van Prattenburg en ds. Wes- seldijk. Het Evangelisatiekoor „De Lofstem" uit Beverwijk zal zingen. Woensdagavond spreken de heer Koch en majoor Crock van Amster dam. Een zangkoor van de Christen vrouwenbond zal enkele liederen ten gehore brengen. Donderdagavond spreken ds. von Meyenfeldt en ds. Visser van Amster dam en Vrijdag, de laatste dag, kapt. Doetjes en ds. den Oudsten. De zang brigade van het Leger des Heils zal dan zingen. Geslaagd voor stenografie en machineschrijven Voor de examens, die op 25 Mei te Alkmaar zijn afgenomen door de Koninkl. Goedgekeurde Vereniging van Leraren in Stenografie en Ma chine-schrijven zijn de volgende dames en heren geslaagd: Machine-schrijven: A. v. d. Berg, L. Borst, E. v. d. Burg, J. Gerritsen, N. v. d. Molen, W. Rol. K. Overman, B. Tiebie, T. Vink, M. Zwart, J. Outhoff, M. Peereboom, N. Pool, B. Rooker, R. Schrieken, J. de Waard, J. Wil- lems van Dyck, A. v. d. Berg, J. Bruin, L. Buis, L. Hartog, T. Meyer, M. de Vlugt, A. dp Vries, N. Zuidema, R. Donia, J, Heinis, E. Schuitemaker, A. Stokman, J. v. d. Vegt, R. Westra en T. Wijnker. Stenografie: T. v. Beek, L. v. d. Berg, J. Duin en II. de Jager. Alle g'eslaagden zijn opgeleid door Instituut Globe, Verdronkenoord 67, Alkmaar. KRANTEN VATTEN VLAM Gistermorgen onstond er in de St. Annastraat een begin van brand, door dat een 60-jarige bewoner van een per ceel aldaar op een petroleumstel een brood bakte en over het baksel een krant had gelegd, die vlam vatte. Het vuur kon door de bewoner zelf worden geblust. GEMEENTERAAD. De burgemeester zal, in verband met een vervroegd vertrek naar Engeland, niet op Donderdag 21 Juni maar 3p Woensdag 20 Juni te 2 uur een raads vergadering beleggen. QOK ALKMAAR heeft zijn „ding". Sinds gistermiddag een politieboot de grijze steven naar de Voordarn richtte, de „haak-voor" met de vaar- digheid van een bevaren pikbroek zijn schip aan de Schapenbrug meerde en een electro-magneet overboord ging. spreekt de goede burgerij van deze stad over niets anders dan het „ding", dat ergens in de zwarte prut van de groene Voordam verscholen moet zijn. Geen Perzische olietroubles, geen heen-en-weer oorlog in Korea en zelfs geen „Wadden tot IJ" konden het ge sprek van de dag een andere richting geven. De aandacht bleef geconcen treerd op de kleine groep in het ranke bootje, die telkenmale een zwaar meta len blok aan een lang touw in het water liet zakken en daarmee op de bodem peurde op zoek naar? Op zichzelf was deze ongewone bezigheid reeds voldoende om het pu bliek en masse te trekken, doch de aanwezigheid van een inspecteur van politie en enige rechercheurs op de kade verhoogde het geheimzinnige cachet. Wat was het mysterieuze voor werp, waarnaar de politiële belang stelling uitging? Waarvoor verstoorde de gemotoriseerde magneet-voedster de rust op onze stille Voordam? De politie zweeg, zoals slechts een politieman kan zwijgen. De blikken der recher cheurs waren aan de magneet ge kleefd, die zich vooralsnog beperkte tot het bergen van spijkers, een fiets bel en een hoefijzer. Waar het publiek in onwetendheid ulijft, ontstaat het gerucht. In mini mum van tijd was er een meisje met een autoped in het water gereden, dat later uitgroeide tot een jongetje met een fiets. De gefluisterde mare, dat er een ongeluk gebeurd moest zijn, kreeg nog vastere vormen, toen men een heer in een witte jas ontwaarde, waar in men een dokter meende te herken nen, doch die bij nadere beschouwing de drogist, buurman Buel, bleek te zijn. Een jeugdige gezel in het métier van het verse cadetje, die alle zee- roversboeken in de Openbare Leeszaal en Boekerij heeft stuk gelezen, voelde blijkbaar niets voor geheime rappor ten en gaf luidkeels zijn commentaar: „Ze benne op zoek naar de schatte van Bidoeks", waarop een collega repli ceerde „Je bedoelt het theeseefie van de commissaris". Naarmate de tijd vorderde, groeide de belangstelling. Steeds meer per sonen schaarden zich in de grote kring nieuwsgierigen naarJa naar wat? Tot onze eeuwige schande moeten wij bekennen, dat wij het niet weten. Onze enige troost is, dat de politie het mis schien ook niet wist. De slachtveemarkt Vijf paarden per stuk f 600—f 900; 94 koeien per stuk van 600ƒ1200; lste kwaliteit per kg van 3ƒ3.20, overige soorten per kg van 3; 116 nuchtere kalveren per stuk van 35 80; 4 vette schapen per stuk van 90100; 276 varkens: vleesvarkens/ spekvarkens per kg van 1.861,89; lichte varkens per kg van 1.801,86. Ruime aanvoer van koeien, waarvoor voldoende animo bestond. De hoge prij zen werkten echter remmend op de verkoop. Dit is begrijpelijk, vooral wan neer men bedenkt, dat de normale slachtkoeien momenteel 3,per kg gelden. Heeft men van1 koperszijde ge luk, dan komt men er beneden, maar daarentegen zijn er ook weer prima die ren, die zo zij even in gewicht tegen vallen, uiteindelijk 3,20 per kg kosten. Bij vrijwel stationnaire prijzen was er een trekkende handel in de nuchtere kalveren. De aangevoerde varkens waren over wegend zwaardere dieren. De handel is lui geweest, terwijl de markt prijshou dend was. Een zeer klein aantai var kens werd tegen 1,90 per kg verhan deld. De gegeven noteringen zijn met korting op 't levende gewicht. Eindexamen Murmellius- gymnasium Voor de eindexamens van het Mur- mellius Gymnasium, alhier zijn Zater dagmiddag voor 't diploma B geslaagd de heer J. G. Bakker uit Schagerbrug en mej. M. A. Bant uit Groet. Voor di ploma A slaagden mej. A. J. Beeker uit Beverwijk en de heren: P. Berkhouwer en A. Dikboom uit Alkmaar. Met één candidate wordt het examen voortge zet en één candidate werd afgewezen. De examens worden tot en met 7 Juni voortgezet. De zinksiukken worden gelegd Burgerlijke Stand Geboren: Lucia J. M„ d. van N. J. van Diepen en C. C. Polle. Johannes M., r. van T. J. Dekker en F. Janott. Overleden: Hendrica Jonker, 82 jaar, wed. van P. Bakkum. VOORNAME GASTEN. De luchtvaartattaché van de Britse ambassade, generaal Care en mevrouw Care brachten gisteren, in gezelschap van Baron Schimmelpenninck van der Oye van Duyvenvoorde, een kort be zoek aan Alkmaar. Zij gebruikten de lunch in hotel Victory, bekeken de oude gevels en waren opgetogen over het Waaggebouw EERVOL ONTSLAG VERLEEND. Bij K.B. is aan mr. A. J. L. Liesker met ingang van 1 Juni eervol ontslag verleend uit zijn functie van griffier van de rechtbank te Alkmaar, onder dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. MAATSCHAPPELIJK WERKSTER BENOEMD. Mej. A. Flokstra te Hengelo (O.) is benoemd tot maatschappelijk werkster bij de dienst voor Sociale Zaken van de gemeente Alkmaar. De raad kwam Maandagavond «cltallige zitting bijeen onder vc zitterschap van burgemeester mr. C. J. Jochems. Er was met het oog cp „bespreking van het ontwerp-uitbi dingsplan 1951" een ongekend gr belangstelling voor deze bijeenkor De voorzitter richtte in zijn o ningswoord een bijzonder woord welkom tot mej. ir. E. F. v. d. Ban, c werpster van dit op last van G Staten samengestelde uitbreidingsp en zei het op hoge prijs te stellen, zij zich bereid had verklaard een t lichting te geven op dit plan, dat werkstuk een grote bewondering 1 ondervonden. Schoorl had liever gi uitbreidingsplan gehad en zou voorkeur geven aan een rustige tuurlijke ontwikkeling, maar dat g nu eenmaal niet. Mr. Jochems zou om te begin: gaarne iets meer willen weten van bedoeling met het projecteren t drie kampeerterreinen Er zijn r menteel 32 kampeerterreinen, wa voor telkenjare opnieuw vergunn dient te worden gevraagd. Kan bij gewijzigde vaststelling van dit p geen vergunning meer worden v leend? Dit zou voor de kampeert reinhouders die zich veel kosten v< de inrichting hebben moeten getro ten, niet alleen een geldelijk ver! betekenen, maar hen ook beroven inkomsten. Ook voor de gemeente het een schadepost betekenen. IV V. d. Bart meende dat het plan het zetten van tenten niet kan verbied De voorzitter vroeg of het niet be was de drie op het plan geprojecte de maar weg te laten, daar er and misschien te veel komen. Mevr. J: sen gaf de voorkeur aan kleine ka peerterreinen, verscholen in het gro Mej. V. d. Ban noemde het kam ren een vraagstuk op zichzelf, dat n beter nog even kon bekijken en d het uitbreidingsplan geldt niet vi eeuwig en partiële wijzigingen 2 steeds mogelijk. Ditzelfde geldt c voor het paviljoen op het Schooi strand. Het is, aldus de voorzitter, r de bedoeling daar een badplaats stichten, maar een paviljoen in 1 duinpan is toch niet de meest gesch te oplossing. Nieuwe verkeersv Tegen de geprojecteerde grote v keersweg werden heel wat bezwaj geuit, zowel van agrarische zijde van de kant van natuurliefhebbi Velen stelden de vraag of de Duinv niet voldoende verbreed zou kunr worden. De heer Kaag lichtte uitv rig de bezwaren toe uit land- en tu bouwkringen. De geprojecteerde weg geeft e verlies van 12 h.a. goede cultuurgro snijdt in vele gevallen de boerderi af van het daarachter gelegen la waardoor een rationele bedrijfsv ring onmogelijk wordt gemaakt, ma: door de versnippering van landeri en tuingronden verdere bedrijfsv ring onmogelijk voor kleine bed ven, maakt het enige stuk in de In het Geestmerambacht is men steeds op uit om te trachten andere p ducten te vinden, waarop de tuindf zich kan toeleggen. Daardoor wo: men minder afhankelijk van de res taten van de bestaande teelten en d: worden er tevens door ontlast. Vooral in de omgeving van Noo Scharwoude hebben verschillenden! proef genomen met aardbeien. Van de resultaten valt uiteraard 1 weinig te zeggen. De grond is er zwa der dan op de geest. Dit kan moeili heden opleveren bij hevige regenbui De vruchten worden gemakkelijk sr rig; op de lichte gronden valt het zi er vanzelf weer af. En zo hoorden al spreken over de mogelijkheid strobedden onder de planten. Ook zal men de veilingsresulta moeten afwachten. Om te kunnen v kopen, moeten er kopers zijn en vraag is wel onder ogen gezien, of i niet het verstandigst zou zijn de aa beien voorlopig elders te laten veil waarbij dan in het bijzonder wordt dacht aan Beverwijk. i De koolmisère is achter de rug. worden geen vergoedingsprijzen m over betaald en degenen, die nog 1 hebben vastgehouden, doen dit geh voor eigen risico. Er schijnt hier daar nog wel een partijtje te zit1 maar van grote omvang zal dit wel 1 Zijn. Eigenlijk is de doordraai de laai weken nog meegevallen. Bij de ri kool kwam die weinig voor. Het p centage witte en gele kool, dat onv kocht bleef, hoorden we taxeren ongeveer 20 maar de juiste ciji zijn nog niet bekend. Alles bijeengenomen kan worden zegd, dat de koolbouw dit seizoen 1 lonend is geweest. Een uitzonder maakt daarop de rode, die welisw geen grote profijten heeft opgelev< maar toch ook geen verlies. De resultaten van de witte en de zijn vrij bedroevend geweest, voc omdat de prijzen tot het laatst laag zijn gebleven. Hoe later men k< in de tijd, hoe hoger de onkosten w den door bewaarloon en gewichtsv lies. Misschien krijgen we langzamerh: wel te veel koelhuizen, hoorden «en insider verzuchten. Het is moge) maar een volgend jaar, wanneer omstandigheden gunstiger zijn, zal r daarover wellicht weer anders denl

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2