LAATSTE NIEUWS „ding' Raad van Schoorl bespreekt het uitbreidingsplan Nieuws uit de Langedijker Dorpen Ban licht het project toe Aardbeien in het Geestmerambacht Koolseizoen is afgelopen HEILOO West-Graftdijk Openlucht-samenkomst' Broek op Langedijk De Rijp Noord-Scharwoude Stompetoren Een gemeenteavond Berg en Nieuwe Niedorp Burgerlijke Stand Limmen Stakingscomité's in de Wieringermeer MARKTBERICHTEN heeft zijn „ding", Idag een politieboot naar de Voordam voor" met de vaar- evaren pikbroek zijn ipenbrug meerde en \et overboord ging, burgerij van deze ders dan het „ding", zwarte prut van de terscholen moet zijn. olietroubles, geen ~>g in Korea en zelfs IJ" konden het ge- een andere richting ht bleef geconcen- e groep in het ranke tale een zwaar meta- lang touw in het en daarmee op de zoek naar? as deze ongewone >ldoende om het pu- 3 trekken, doch de een inspecteur van echercheurs op de het geheimzinnige et mysterieuze voor- Ie politiële belang. Waarvoor verstoorde magneet-voedster de Voordam? De politie its een politieman blikken der recher- i de magneet ge- vooralsnog beperkte n spijkers, een fiets er. »k in onwetendheid t gerucht. In mini- s er een meisje met t water gereden, dat 11 een jongetje met listerde mare, dat er ird moest zijn, kreeg en, toen men een jas ontwaarde, waar- r meende te herken- nadere beschouwing ian Buel, bleek te gezel in het métier letje, die alle zee- e Openbare Leeszaal stuk gelezen, voelde or geheime rappor els zijn commentaar: naar de schatte van een collega repli- !t het theeseefie van jd vorderde, groeide Steeds meer per- ich in de grote kring iar.... Ja naar wat schande moeten wij het niet weten. Onze t de politie het mis- i st. itveemarkt ïr stuk f 600f 900; ik van 600ƒ1200; - kg van 3ƒ3.20, per kg van 3; 116 per stuk van 35 hapen per stuk van arkens: vleesvarkens/ kg van 1.861,89; kg van 1.801,86. van koeien, waarvoor jestond. De hoge prij- ;er remmend op de grijpelijk, vooral wan- tt, dat de normale enteel 3,per kg i van koperszijde ge en er beneden, maar r ook weer prima die- en in gewicht tegen- 3.20 per kg kosten, ionnaire prijzen was ïandel in de nuchtere varkens waren over- i dieren. De handel is jl de markt priishou- :er klein aantal var- f 1,90 per kg verhan- noteringen zijn met ide gewicht. i Murmellius- lasium imens van het Mur- m, alhier zijn Zater- diploma B geslaagd :ker uit Schagerbrug ,t uit Groet. Voor di- mej. A. J. Beeker uit leren P. Berkhouwer it Alkmaar. Met één iet examen voortge- ate werd afgewezen, en tot en met 7 Juni jke Stand a J. M., d, van N. J. Polle. Johannes M., a F. Janott. endrica Jonker, 82 jaar, IE GASTEN. aché van de Britse al Care en mevrouw teren, in gezelschap nelpenninck van der oorde, een kort be- Zij gebruikten de ictory. bekeken de aren opgetogen over LAG VERLEEND. mr. A. J. L. Liesker Juni eervol ontslag functie van griffier te Alkmaar, onder r de door hem in ekkingen bewezen LIJK WERKSTER EMD. i te Hengelo (O.) is schapnelijk werkster Sociale Zaken van aar. DINSDAG 5 TONI 1951 De raad kwam Maandagavond in erttallige zitting bijeen onder voor zitterschap van burgemeester mr. C. A. J. Jochems. Er was met het oog ep de „bespreking van het ontwerp-uitbrei- dingsplan 1951" een ongekend grote belangstelling voor deze bijeenkomst. De voorzitter richtte in zijn ope ningswoord een bijzonder woord van welkom tot mej. ir. E. F. v. d. Ban, ont werpster van dit op last van Ged. Staten samengestelde uitbreidingsplan en zei het op hoge prijs te stellen, dat zij zich bereid had verklaard een toe lichting te geven op dit plan, dat als werkstuk een grote bewondering had ondervonden. Schoorl had liever geen uitbreidingsplan gehad en zou de voorkeur geven aan een rustige na tuurlijke ontwikkeling, maar dat gaat nu eenmaal niet. Mr. Jochems zou om te beginnen gaarne iets meer willen weten van de bedoeling met het projecteren van drie kampeerterreinen Er zijn mo menteel 32 kampeerterreinen, waar voor telkenjare opnieuw vergunning dient te worden gevraagd. Kan bij on gewijzigde vaststelling van dit plan geen vergunning meer worden ver leend? Dit zou voor de kampeerter reinhouders die zich veel kosten voor de inrichting hebben moeten getroos ten, niet alleen een geldelijk verlies betekenen, maar hen ook beroven van inkomsten. Ook voor de gemeente zou het een schadepost betekenen. Mej. V. d. Barr meende dat het plan het op zetten van tenten niet kan verbieden. De voorzitter vroeg of het niet beter was de drie op het plan geprojecteer de maar weg te laten, daar er anders misschien te veel komen. Mevr. Jan sen gaf de voorkeur aan kleine kam peerterreinen, verscholen in het groen. Mej. V. d. Ban noemde het kampe ren een vraagstuk op zichzelf, dat men beter nog even kon bekijken en dan: het uitbreidingsplan geldt niet voor eeuwig en partiële wijzigingen zijn steeds mogelijk. Ditzelfde geldt ook voor het paviljoen op het Schoorlse strand. Het is, aldus de voorzitter, niet de bedoeling daar een badplaats te stichten, maar een paviljoen in een duinpan is toch niet de meest geschik te oplossing. Nieuwe verkeersweg Tegen de geprojecteerde grote ver keersweg werden heel wat bezwaren geuit, zowel van agrarische zijde als van de kant van natuurliefhebbers. Velen stelden de vraag of de Duinweg niet voldoende verbreed zou kunnen worden. De heer Kaag lichtte uitvoe rig de bezwaren toe uit land- en tuin- bouwkringen. De geprojecteerde weg geeft een verlies van 12 h.a. goede cultuurgrond, snijdt in vele gevallen de boerderijen af van het daarachter gelegen land, waardoor een rationele bedrijfsvoe ring onmogelijk wordt gemaakt, maakt door de versnippering van landerijen en tuingronden verdere bedrijfsvoe ring onmogelijk voor kleine bedrij ven. maakt het enige stuk in de ge- In het Geestmerambacht is men er steeds op uit om te trachten andere pro ducten te vinden, waarop de tuinderij zich kan toeleggen. Daardoor wordt men minder afhankelijk van de resul taten van de bestaande teelten en deze worden er tevens door ontlast. Vooral in de omgeving van Noord- Scharwoude hebben verschillenden een proef genomen met aardbeien. Van de resultaten valt uiteraard nog weinig te zeggen. De grond is er zwaar der dan op de geest. Dit kan moeilijk heden opleveren bij hevige regenbuien. De vruchten worden gemakkelijk sme rig; op de lichte gronden valt het zand er vanzelf weer af. En zo hoorden we al spreken over de mogelijkheid van strobedden onder de planten. Ook zal men de veilingsresultaten moeten afwachten. Om te kunnen ver hopen, moeten er kopers zijn en de vraag is wel onder ogen gezien, of net niet het verstandigst zou zijn de aard beien voorlopig elders te laten veilen, W'aarbij dan in het bijzonder wordt ge dacht aan Beverwijk. De koolmisère is achter de rug. Er worden geen vergoedingsprijzen meer over betaald en degenen, die nog wat hebben vastgehouden, doen dit geheel voor eigen risico. Er schijnt hier en daar nog wel een partijtje te zitten, maar van grote omvang zal dit wel niet zijn. Eigenlijk is de doordraai de laatste weken nog meegevallen. Bij de rode kool kwam die weinig voor. Het per centage witte en gele kool, dat onver kocht bleef, hoorden we taxeren op ongeveer 20 maar de juiste cijfers zijn nog niet bekend. Alles bijeengenomen kan worden ge zegd, dat de koolbouw dit seizoen niet lonend is geweest. Een uitzondering maakt daarop de rode, die weliswaar geen grote profijten heeft opgeleverd, maar toch ook geen verlies. De resultaten van de witte en de gele zijn vrij bedroevend geweest, vooral omdat de prijzen tot het laatst toe laag zijn gebleven. Hoe later men komt in de tijd, hoe hoger de onkosten wor den door bewaarloon en gewichtsver lies. Misschien krijgen we langzamerhand wel te veel koelhuizen, hoorden we een insider verzuchten. Het is mogelijk, maar een volgend jaar, wanneer de omstandigheden gunstiger zijn, zal men daarover wellicht weer anders denken. meente wat nog geschikt is voor bloembollenteelt, totaal ongeschikt, zal de watervoorziening van de achter de weg gelegen oningepolderde gronden ernstig storen en plm. 500 h.a. doen uitdrogen. Spreker schatte de directe schade op f 100.500,en de indirecte op f 13.300,zodat er door het plan een kapitaalsvernietiging van f 2.845.000,— zou plaats vinden in de land- en tuin bouwsector. Mevr. Jansen stelde de vraag, waar om niet van bestaande wegen gebruik gemaakt was. Mej. V. d. Ban vond de Duinweg bij zonder mooi; alles wat men er aan zou doen, zou verlies betekenen en dan nog in de toekomst onvoldoende blij ken. Daarom: doe het dadelijk maar liever goed. Als het grote verkeer achterom geleid wordt, zal 5 6 meter voor de Duinweg voldoende zijn; al leen moet het fietspad doorgetrokken worden: zo is het te gevaarlijk. Naar aanleiding van de opmerking van de heer Kaag, dat het rustige, landelijke Schoorl geen snelverkeer nodig heeft, wees mej. V. d. Ban er op dat net ver keer niet tegen te houden is, daar: le het aantal bussen en vrachtauto's toe neemt; 2e de bevolking groeit en 3e de auto's intensiever worden gebruikt. Er was wel degelijk gedacht aan een tracé langs de Omloop, waarin ook iets aantrekkelijks zat. Dat de lopende be ken van groot belang zijn voor de vee houders, zoals de heer Mulder op merkte, was aan de aandacht van mej. V. d. Ban ontglipt. Bebouwing De heer Blankenstyn informeerde naar de gelegenheid tot woningbouw bij het industrieterrein te Schoorldam. Mej. V. d. Ban voelde er niet veel voor daar een dorp te stichten en meende dat de arbeiders wel te Schoorl konden wonen. Komen de zomerwoningen niet in het gedrang? De voorzitter meende, dat ze een deel van het landschap vormden en economisch nodig waren. Een schuurtje achter de woning ver hoogt de schoonheid niet en mag wel? Gevraagd naar meer bouwgele- genheid te Camperduin wees ir. V. d. Ban er op dat bij de commissie de ge- dachtengang was geweest om van Camperduin geen zeedorp te maken, maar het te behouden als gelegenheid voor gasten, die daar een dagje ver blijven. Wel was er gedacht aan een hotel te Camperduin De heer Kaag en anderen zouden gronden, minder geschikt voor agrari sche doeleinden, willen bestemmen voor bebouwing. Genoemd werd o.m. het oude barakkenkamp, waar reeds een riolering ligt. Er werden verder nog bezwaren ge opperd tegen het aanwijzen van gron den aan de Westzijde van de Voorweg voor tuinbouw en ten Oosten voor kippenbedrijven. Juist andersom acht te men beter. De heer Sevenhuyzen achtte de 200 meter frontbreedte voor een boerderij een beletsel voor elke bouw. Met het oog op het vergevorderd uur werd de vergadering gesloten nadat de voorzitter mej. ir. V. d. Ban hartelijk dank gezegd had voor haar toelichting. Aan de bespreking van het uitbrei dingsplan was nog voorafgegaan de voorlopige vaststelling van verschil lende rekeningen over 1949, nadat de commissie van onderzoek bij monde van de heer N. Kaag haar bevindingen had gerapporteerd. WONINGBOUWVER. HEILOO" De woningbouwver. „Heiloo" hield Vrijdagavond haar jaarvergadering in „De Rustende Jager. De voorzitter, de heer B. Eekhoff, wees erop, dat het met het onderhoud van de tuinen en terreinen niet in orde is, o.a. door zonder toestemming schuurtjes e.d. te plaatsen. Het schilderwerk van de woningen aan de Holleweg werd op gedragen aan de heer Boomstra te Blokker voor 1500. De heer F. Jensch sprak hierover zijn ontstem ming uit, doch de voorzitter zeide, dat de schilders te Heiloo hoger hadden ingeschreven. Uit het jaar verslag stippen wij aan, dat het ledental momenteel 87 is. De rente op de aandelen blijft gehandhaafd op 4 pet en zal over 2 jaar betaald wor den. De heer Bartolomev werd als bestuurslid herkozen. Gekozen werd de heer C. Klaver. De balans, winst en verliesrekening werd goedgekeurd. De voorzitter deelde' nog mede, dat in samenwerking 11 woningen aanbe steed zullen worden, waardoor de mo gelijkheid bestaat dat de heren zo laag mogelijk blijven. H. VORMSEL TOEDIENEN De bisschop van Haarlem zal op 10 Juni a.s. pl.m, 250 kinderen het H. Vormsel toedienen in de St. Willi- brorduskerk. GESLAAGD De heer B. Kossen is geslaagd voor het examen Ziekenhuisverpleging B. Zaterdagavond 8 uur had bij de Ned. Herv. kerk te West-Graftdijk een openluchtsamen komst plaats door de Evangelisatie-Commissie van de Chr. Geref. kerk te Wormerveer. Aan deze bijeenkomst werd medewerking ver leend door „Oranje Harmonie Kapel" van Wormer en het zangkoor „De Roepstem". Als spreker was ds. M. Boertien van Wormerveer, die sprak over het onderwerp „Waar gaat het naar toeZijn woorden hadden een aan dachtig gehoor en de belangstelling voor deze samenkomst -was voor Weat-Graftdijk bevredi gend te noemen. Er werd gevist om de wisselbeker Zondagmorgen ging de West-Graftdijker vis club „Vislust" samen met de vereniging uit Oost-Graftdijk naar Driehuizen om aldaar met Driehuizen de strijd aan te binden om de wis selbeker W.O.D. Er werd onder goede weers omstandigheden vijf halve uren gevist en na afloop hiervan ging men naar café K. Slooten waar de eindstand bekend werd gemaakt. Oost- Graftdijk bleek de meeste punten te bezitten en kwam met een totaal van 591 als win naar uit deze wedstrijd. Driehuizen werd tweede met 493 punten op de voet g'evolgd door West-Graftdijk met 463. Zo mocht Oost-Graft dijk, die reeds in het bezit was van de beker deze weer uit de handen van de voorzitter van Driehuizen in ontvangst nemen. De held van de dag was P. de Groet, die voor zijn club 150 punten wist te hehalen. H, Hooyberg van West-Graftdijk ving de grootste baars en mocht hiervoor een fles likeur in ontvangst nemen. De vangst van deze mor gen was behoorlijk en er werden 34 boven maatse baarsen gevangen. Aan het eind van de wedstrijd werden deze bij opbond verkocht, over heta geheel genomen was deze morgen dus een succes voor de drie verenigingen. Parochie De Rijp vierde zilveren priesterfeest Verwelkomd door het voltallige kerkbestuur en een groot aantal geno digden deed Zaterdagavond de Z. Heer Pastoor Holtkamp zijn intrede in de parochie De Rijp om bij gelegen heid van zijn zilveren priesterfeest een grootse hulde in ontvangst te nemen. In een lange stoet reed de jubileren de priester in een open landauwer door de gemeenten Graft en De Rijp naar 't pas geheel gerestaureerde en buitenge woon mooi versierde Kerkgebouw, waar een lof werd gecelebreerd met as sistentie van pastoor Andreolie als diaken en pater Breukel als subdiaken. Zondagmorgen om negen uur werd door de jubilerende pastoor zelf een feestmis opgediend, waarna om twee uur in de zaal van de heer Blokdijk 'n receptie werd gehouden, waar talrijke sprekers woorden van sympathie en dankbaarheid spraken jegens de jubile rende Herder. Alle toespraken gingen bovendien vergezeld van cadeaux en enveloppen met inhoud. Om zeven uur 's avonds zette een plechtig lof een kroon op het waardige feest „De Zuiddijk vliegt in brand" Van deze gedachten was Maandag morgen de gemeentewerkman bezield toen bij werkzaamheden aan het teerdek van de weg, zijn teerketel in brand vloog. In uiterste nood en in doodsangst voor een lopende brand vloog hij zo snel zijn benen hem kon den dragen naar het alarmtoestel voor de brandweer, waar men de alarmbel luidde. Verschillende leden snelden naar de Dam en informeerden naar de plaats van de brand. Ook de comman dant speurde in de lucht en rook met de neus in de wind naar de eventuele brandhaard. Er was echter nergens brand te zien want de teerketel was leeggebrand en er gebeurde verder niets. De brand bleef beperkt tot een klein gaatje in het wegdek. De „Eilandspolder" Dezer dagen vergaderde het college van hoofdingelanden van „De Eilands polder". Overeenkomstig het voorstel van Dijkgraaf en Heemraden werd beslo ten voor het personeel van het water schap, het Uitkeringsbesluit 1950, het Verhogingsbesluit 1950 en het Toelage- besluit 1951, van toepassing te ver klaren. Voorts werden de salarissen ver hoogd met 5 pet., m.i.v. 16 Maart 1951. De rekening 1950 en begrotingswij ziging 1950 werden z.h.s. vastgesteld. De begroting 1951 gaf een vrij som ber beeld te zien. De post bemalings-' kosten o.a. was met f 2600 overschre den. De uitgaven moesten beduidend worden verhoogd, i.v.m. het teren van wegen en het revideren enz. van ma chines in het gemaal. Voor ongeveer f 8000 moest dekking worden gezocht en het college van D. en H. zag hier voor geen andere oplossing, dan het ramen van een hogere omslag. Met algemeen goedvinden werd besloten de omslag vooor het jaar 1951 vast te stellen op f 26 per H.A., derhalve een verhoging van f 6 per H.A. en de bui tendijks gelegen landen van f5 op f6 per H.A. Bezorgdheid werd uitgesproken over het niet kunnen verkrijgen van kas geld- en vaste leningen voor het vast gestelde rentegamma, ondanks alle daartoe aangewende pogingen. Getracht zal worden gelden van par ticulieren te verkrijgen.. De verliezen van „De Reisduif' vielen nogal mee Het zag er Zondag voor de leden van de postduivenvereniging niet best uit. Hun duiven waren verzonden voor een vlucht vanuit Orleans, één van de verste vluchten die de duiven in het seizoen moeten maken. Ver na de tijd waarop de eerste duiven verwacht konden worden was er nog niet één binnen. Het slechte weer was oorzaak, dat de duiven, later dan de bedoeling was, waren losgelaten. Door dit slechte v/eer had de vlucht verder een zeer traag verloop en was de kans groot dat verschillende duiven de koers kwijt raakten of van uitputting moesten opgeven. Slechts 25 pet. kwam Zondag binnen, een groot deel van de achter blijvers streken in de loop van Maan dag op het hok neer, de verliezen vie len hierdoor nogal mee. De uitslag is als volgt; 1. J. Mul; 2, 4 5 J. Sassen; 3 J. Spekke; 6, 13 P. Riteco; 7, 11 J. Knegt; 8 J. F. Riteco; 9 Gebr. Boots; 10 G. Klinkhamer; 12 A. Doodjes; 14 C. Nieuweboer en 15 J. Konijn. De eerste tien duiven zijn op Zondag geklokt, de overigen op Maandagmorgen. Kleuterschool ontvangt de naam „De Kleuterburcht" teravond kwam de christelijke kleuter vereniging te Noord-Scharwoude in alge- vergadering bijeen, onder leiding van de liter D. Barten. Uit al de namen, welke op een briefje war den ingeleverd, werd voor de school de naam „De Kleuterburcht" gekozen. Door de onderwijzeres, mej. J. Crielaard, werd een zeer belangwekkende lezing gehouden over het kleuteronderwijs, vroeger en nu. Aan de hand van allerlei speelgoed gaf mej. Crielaard een toelichting op de methode van onderricht. Ten slotte werd een wedstrijd voor paren, 2x1 1, onder grote hilariteit gespeeld. Het ligt in de bedoeling van het bestuur in September een openbare les voor de ouders de organiseren. Eindelijk volle winst voor D.T.S. Het was een hele verbetering, dat Carnas weer in de DTS-gelederen was opgenomen. Hij bouwde menige aanval op en zorgde er voor, dat de withem- den met de rust een 21 voorsprong hadden. DTS trok dadelijk ten aanval en reeds na twee minuten scoorde P. Tromp met een fel schot. Kliffen en K, Tromp bleven de voorhoede voor treffelijk steunen en er werden tal van kansen geschapen, die hardnekkig om zeep werden gebracht vooral door Neu- meijer. Vijf minuten vóór de rust maakte Kimmerlaan een goal voor CSV. Kort hierop maakte Carnas er echter 21 van, waarmee ook de eind stand kwam. Er werd in de tweede helft buitengewoon lusteloos gespeeld. Bij CSV waren alleen Boot en Blei vol doende. Ook DTS kwam lang niet aan haar vorm van vorige week toe en zo wachtten we ten laatste op het verlos sende eindsignaal van de zeer goed leidende scheidsrechter. Eerste bessen bij B. en O. Gistermorgen waren de eerste bessen anno 1951 aan de veiling te Zwaag. Het was eigenlijk meer een aardigheidje, want de „partij" woog precies een kilo. Aanvoer der was de heer J. Water te Wij- denes, die één gulden en vijftig cent voor zijn Prolefies kon op strijken. Koper werd de heer Kroonenburg uit Oosthuizen. Zaterdagavond organiseerden de jeugd clubs van de Nederlands Hervormde Kerk in de Schermer een gemeenteavond in café J. Zwart, waarvoor zowel bij de jon geren als de ouderen grote belangstelling bestond. Ds. F. Keja opende deze avond met een hartelijk woord. Een veertigtal Zohdagsschoolkinderen voerden een twee tal- Lentespelen op. Met veel plezier vier den de als bloemen, kikkers en elfjes verkleedde kleine artisten het Lentefeest. Door het jonge kerkkoortje werden ver schillende liederen gezongen onder leiding van Hans Koning. De Vrije Vogel-meis jes speelden het bekende sprookje van „Sneeuwwitje" zeer verdienstelijk. Door de Vrije Vogels-jongens werd een histo risch toneelstukje opgevoerd „Een Am sterdamse weesjongen redt de beurs". De volksdansen werden met begeleiding van mondharmonicamuziek vlot en netjes ge danst. Do de Geus en Elly Schermerhorn brachten goede viool- en pianomuziek. Een drietal duetten werden vlot gespeeld. Het uit het Amerikaans vertaalde toneel stukje „Huurboeren" werd met veel be langstelling gevolgd. De stemming en de sfeer van het door de droogte en tegen slag vervolgde boerengezin werden goed weergegeven. De Schermer jeugdclubs brachten aan velen een prettig verzorgde avond. „De Molenkrocht" won weer met 80 De laatste competitie-wedstrijd, door „De Molenkrocht" in. Haarlem tegen Brederode IV gespeeld, is ondanks het feit dat de hoofd- stedelingen met een versterkt team in het veld waren gekomen, weer in een maximum over winning' voor de Bergenaren geëindigd. J. Schmidt won onbedreigd met 6-0, 6—3 van J. Bruning. D. Mosk maakte het tegen J. van Swieten nog korter: 6—1, 6—1. Mej. C. van Limburg Stirum won haar single met 7—5, 6-4 tegen mej, Evertsen en mej. A. de Haan versloeg haar rivale met 6-3, 3-6, 6—4. In het gemengd dubbelspel wonnen mej. Van Limburg Stirum en J. Schmidt in drie sets van mej. Evertsen en J. Bruning (6-3, 4—6, 6-2), terwijl mej. De Haan en M. Lau eveneens na drie sets als overwinnaars uit het strijdperk kwamen: 3—6, 6-4, 6-2. In het heren-dubbelspel vormden D. Mosk en M. Lau een g'oede combinatie. Deze partij werd op vlotte wijze gewonnen met 6-1, 6—1. Het dames-duo mej. De Haan en mej. Van Limburg Stirum wonnen ten slotte met 10-8, 6-1. De competitie is nu ten einde en de ten- nisliefhebbers in Bergen wachten met spanning de promotie-wedstrijden af. Het is echter op dit ogenblik nog niet bekend wanneer en waar de eerste wedstrijd zal plaats vinden. De ver moedelijke datum js Zondag 17 Juni. Geboren: Chris, z. van C. Wiedijk en M. Coops. Ina, d. van L. J. Pesch en E. Schelvis. Margaretha Chr. M„ d. van J. J. Takken en M. C. Beukers. Ondertrouwd: A. Blokker en A. Boomsma. Getrouwd: P. Bankersen te Lan gedijk en T. de Graaf. R. M. de Bruijn te Winkel en B. Eijssen. J. Spek te Gladstone (Canada) en M. J. Puhl. N. G. Hauwert te Wieringer- meer en M. M. C. Wit. Overleden: G. Ott 38 jaar. Ingekomen: T. Bijkersma van Amsterdam. G. Bakker van Winkel. A. Doves van Wormerveer. S. Tes- selaar en gezin van Heer-Hugowaard. Vertrokken: T. de Graaf naar Langedijk. B. Eijssen naar Winkel. C. Arisz naar Obdam. A. Aalbregtse en gezin naar Oude Niedorp. J. Kui per naar N.O. Polder. EERSTE VROEGE AARDAPPELEN VAN DE KOUDE GROND. Op de veiling van de Langedijker Groenten Centrale te Broek op Lan- gendijk werden Vrijdagavond 1 Juni de eerste vroege aardappelen van de koude grond aangevoerd. Dit is heel wat later dan in vorige jaren. Het re cord staat op 13 Mei. BURGERLIJKE STAND Geboren: Wilhelmus Th. M., z. van H. C. Bruin en M. J. Schoten. Maria C., d. van G. M. Spanjaart en G. Wokke. Virginie C., d. van Th. N. Droog en V. Groothuijsen. Cornelia M., d. van A. Koopman en M. Weel. Loeky, d. van J. Zijl en T. van Loo. Ondertrouwd: Gerrit H. Bouwer (wpn. te. Wieringermeer) en Neeltje Kostelijk. Getrouwd: Jan Hand en Cornelia Peer- deman (won. te Hoorn). SCHOUW Morgen zal in de banne Broek op Langen- dijk de jaarlijkse schouw worden verricht. BESOMMINGEN IJMUJDEN De besommingen van Maandag zijn: trawlers, VL 77, f23.600; RO 46, f 5250; IJM 183, f17880; 38, f10600; loggers, IJM 204, f2210; KW 40, f7250; 76, f9620; 124, f4720; 147, f1750; 166. f1970; 97, 11610; 125, f2250; 89, f2850; 91, f1750; 108, f1950; kotters. BU 33, f1550; IJM 228, f1280- 52, f1420; 230, f1270; 276, f 1890; RO 3, f1500; KW 28, f1510; 21, f1470; 53, f1760; 30, f1830; '210, f 1620; 34, f 1770; 133, f 1990; 77, f 1130; 31, f 1040. VERVOLG STADSNIEUWS Pastoor kreeg een auto Pastoor Zijlstra, vroeger rector in de Piusstichting en conrector van het Ly ceum, thans te Wieringerwerf, heeft ter gelegenheid van zijn zilveren priester jubileum van zijn parochianen een auto gekregen, die hem natuurlijk in deze uitgebreide polder goed te pas komt. Wedstrijden in EHBO Zondag 10 Juni a.s. zal de afdeling Alkmaar van de Katholieke Nationale Bond voor Eerste Hulp bij Ongelukken „St. Adelbertus" haar 12 y-jarig be staan vieren. Op deze dag zullen wedstrijden in E. H. B. O. worden georganiseerd, waar aan door een groot aantal afdelingen uit Noord-Holland en zelfs daarbuiten wordt deelgenomen. De wedstrijden worden gehouden in „Het Wapen van Heemskerk" aan de Breedstraat en vangen te 13.00 uur aan. Zij worden te 16 uur ongeveer onderbroken voor een korte pauze, tijdens welke gelegenheid bestaat het bestuur van de jubilerende vereniging të complimenteren.' UIT HET ZAKENLEVEN In het Handelsregister werd de volgende zaak opgeheven: „Carelli", Bergen, Berkenlaan 6a. Agentuur en commissiehandel in cacao, cacao-producten en suikerwerken, import en export. Eigenaar: K. Fleumer. Vergadering Boerenleenbank De Coöp. Boerenleenbank W.A. hield in café „Friesland" een algemene ledenver gadering, welke zich in een groot bezoek mocht verheugen. De voorzitter van de raad van toezicht opende de avond en memoreerde het overlijden van voorzitter Valkering, die deze functie 34 jaar ver vulde. Met hem verloor de bank een goe de kracht. Het jaar 1950 was voor de bank een gunstig jaar. De gemaakte winst bedroeg 1634,25, welke aan de reserve werd toe gevoegd. De reserve bedraagt thans 22.916,96. Het ledental was met zes ge stegen en is nu 244. De balans op 31 De cember 1950 sloot met een bedrag van 1.242.334,07 aan activa en passiva. De re kening 1950 sloot met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 1.739.536,16. De liquiditeit van de bank is goed. De spaargelden stegen met 61.000. Het uit staan van voorschotten groeide tot 255.000. Aan de heer Admiraal, kassier van de bank, werd voor zijn accuraat be heer een woord van hulde gebracht. De rentestandaard werd gesteld voor leden op 2.20 proc., voor niet-leden op 2 proc- Op voorschotten en hypotheken 4 proc. In de vacature J. Valkering werd ala nieuw bestuurslid gekozen de heer F. A. Valkering Jz. De heren Aafjes en Kuijs werden herkozen. De vennootschapsbelas ting steeg met 10 proc. De ondernemings belasting komt voor de bank te vervallen. Dit brengt echter geen totale belasting vermindering. Besloten werd een bank rekening te openen bij de Centrale Eind- hovense Bank. Ongecorrigeerd) (Van onze correspondent) Om de eisen van de landarbeiders, hoofdzakelijk werkzaam in de bieten campagne, kracht bij te zetten, heeft het E.V.C.-bestuur zoals wij reeds meld den een staking geforceerd. Ongeveer tweehonderd arbeiders legden het werk neer. In alle vroegte hadden de E.V.C.- ers aan de rand van de polder post ge vat om ook andere arbeiders op te wek ken zich solidair met de stakers te ver klaren. De aanhangers verzamelden zich vervolgens om in groepsverband van hoeve tot hoeve te trekken. Enkelen waren voorzien van verrekijkers. Het waren hoofdzakelijk leden van de Een- heidsvakeentrale en ongeorganiseerden, welke zich achter de stakers schaarden. Slechts een gering aantal leden van de Unie-organisaties nam aan de actie deel. Over het algemeen wordt er normaal doorgewerkt en er wordt weinig ge merkt van de staking. Aan de oproep van de stakingsleiding tot 't bezoeken van het appel te Slootdorp gaven on geveer honderd tachtig stakers gehoor. Op deze bijeenkomst werd o.m. het woord gevoerd door Berend Blokzijl en Niclaas, die in scherpe bewoordingen het standpunt van regering en boeren laakten. Beiden wekten op de staking voort te zetten opdat tastbare resulta ten zouden worden bereikt. Uit de sa mengekomen stakers werden verschil lende actie-comité's gevormd, welke vandaag opnieuw zullen postvatten. Hedenavond zullen in café Veerdig te Hippolytushoef en te Kolhorn vergade ringen worden georganiseerd. Het is thans nog moeilijk te voorspellen wel ke omvang deze staking zal gaan aan nemen. Naar wij echter vernamen, zijn verschillende arbeiders vSn -vkende or ganisaties vanmorgen wc met het werk begonnen, omdat z at dusver elke steun van hun organ satie moes ten missen. Het is waarschijnlijk, dat de Unie bonden zich niet achter deze staking scharen, daar zij in het over leg over de tarieven betrokken zijn ge weest. In een gisteravond gehouden verga dering heeft het afdelingsbestuur van de O.V.B. zich solidair met de stakers verklaard. Aan de noordelijke kant van de Wieringermeer bevonden zich onge veer 60 stakers. PURMERENDER MARKT De aanvoer van runderen bedroeg on geveer 700 stuks. De handel in de Vette koeien was door het iets grotere aanbod wel wat kalmer. Een stuggere gang, maar de prijzen waren evengoed hoog. De han del In de geldekoeien gaat niet zo vlót. Enkele beesten werden er uitgezocht ea brachten goede prijzen op. Op de melk markt met de vette koeien was het heel ttil. De vraag was er niet groot. De nuch tere kalveren werden weer goed verkocht en de prijzen bleven goed vast. Ook de schokkers werden weer gevraagd en er werden nog goede prijzen voor gegeven. Op de schapenmarkt was het voor de lammeren, die goed vlees hadden, heel goed en zij werden vlug verkocht, maar voor de weiderij was het stugger en maar krap. aan. Ook voor de vette schapen was het maar heel kalm. De prijzen zakken wel iets. Op de vette varkensmarkt was het aanbod niet te groot. De prijzen be gonnen ongeveer met 1,90 en konden dit peil wel houden, maar gingen niet hoger. De lichtere soorten deden onge veer 1,80. Op de biggenmarkt was een tamelijk goede aanvoer, doch de prijzen waren niet slechter, eerder iets hoger en de handel hep heel gestadig. ALKMAAR, 4 Juin. Aardappelen: oud 10-11 en nieuwe 51-82; asperges: dik wit 1,05—1,27 en blauw 47—66; snijbonen, stam, kas, 2,20; komkommers 18-44; tomaten: A 1,56—1,75; aardbeien 25—62; bloemkool: t A 4S-55, I 35-46, II 25-32 en III 15-22; spinazie 8-34; sla 3-7,50; postelein 14-34; andijvie I 52-57; radijs 10; rabarber 6-13; bospeen 28-57; uien 3-15; prei 11-20; soep groenten 3—9; peterselie 4—7; raapstelen 2— 4,50; peren: St, Rémy 40. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 5 Juni. - 9500 kg rabarber 4-4,30; 400 kg uien (binnenland) 15.30-16; 400 kg sla 3,80; 1500 kg witlof 7—15. ALKMAAR, 4 Juni 1951. Veemarkt. 4 paarden 600—900, 94 vette koeien 600—120u, 116 nuch tere kalveren (slacht) 35—80, 4 vette schapen 90—100, 298 varkens 1.84 1.89 per kg.. Cahrles Blaid, de eerste die van Noorwegen naar Alaska vloog via de Noord-pool in 10 uur en 27 mi nuten, wordt begroet door zijn vrouw en zijn zoontje Chris, toen hij na afloop landde op Airport te New-York. ))ss<5

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3