STERIE 111 138c. Sport in 't kort' Koopjes Dief sloeg zijn slag voor ogen van verbaasd publiek Drie van de tien Nederlanders willen emigreren Kori geding beledigingsaffaire „Van de Wadden tot het IJ" f ervssn F niiw &n asg° dus cd if IT Slecht$ met ZATERDAG Juni |«V« PAYGLOP I HAARDESKUNDIGE. Gedipl. o. it 225 - Telef, 3528 - Alkmaar Brutale diefstal in postkantoor Parlement reageert zeer welwillend Laatste dag voor de nationalisatie-bespreking Wordt politie op Oost- Java versterkt? Ondernemingen kunnen niet worden beschermd KERKELIJK NIEUWS Transport Ambonezen was een misgreep Generale repetitie van... zijn begrafenis Regeringscoalitie blijft bestaan in Oostenrijk Vragen over Argentijnse reis van prof. Bakker Baron van Aerssen lid van de Raad van State Australië is favoriet Piet Nortier won Vogezenrit T T. races op Man begonnen iinimiMMii Mr. Berkhouwer aan het woord Vordering van gronden voor Defensie gaat door Oostduitse ambassadeur te Warschau teruggeroepen Dr. Euwe Fine won van Schu'te is goed gemutst PEURIFOY OPN^'JW BIJ PAPAGOS De gevangenen van Landsberg Thans geen uitstel meer? DINSDAG 5 JUNI 1951 LKMAAR >25 formaat met l, schrijft 3000 oor, extra 29 S) 19 ct- 25 ct. IE KAFT, 44 ct. )TLODEN 125 ct. i in étui 85 ct. aden 22 ct. 48 ct. KJE, 120 bladen 40 ct. Permanent Wave in zwak of slechthoudend haar, worden vanaf he den persoonlijk door mij gemaakt. Salon geopend dagelijks 9—6 uur. ,ur gesloten. boevenjauht En we hebben een ogen van professor Vogel her hun oude glans, de grijsaard tilt het teiltje ijswatcr, dat hem ter it. en zegt dan plotseling: „Ik adse wil protesteren, maar de t gedecideerd: „Het gaat om en ik behoor er dus zélf bij te ;teui wisselt een blik van ver iet Rikki, die knipogend knikt. Barendse, „u gaat mee, maar irde: u blijft tijdens de actie in ijke nabijheid en u doet niets, „Letterlijk niets." beaamde pro- dan tot Rikki: „Kind, geef mijn men eens aan." Op een even verbluffende als brutale wjjze heeft een circa 28-jarige magere blonde man kans gezien f 5.000 uit een geldtrommel, achter het loket, in het postkantoor aan de Koninginneweg in Amsterdam-Zuid, te pakken en spoor loos te verdwijnen. De man zei tegen de loketambtenaar, dat hij een rekening bij de postchèque- en girodienst wilde openen en de amb tenaar ging het daarvoor vereiste in- vulformulier halen. Nauwelijks had de ambtenaar zijn post verlaten of de man klom op de balie, deed een greep in de op het bureau staande geldbak, pakte een stapeltje bankbiljetten en manoeuvreerde op behendige wijze tussen het aanvankelijk sprakeloos staande publiek naar de uitgang toe. De ambtenaar, terugkomend met het formulier, bemerkte, wat er was ge schied en maakte alarm. Twee perso nen renden naar buiten. Zij hadden Indonesische regeringsverklaring Bij de algemene beschouwingen in het Indonesische Parlement over de rege ringsverklaring hebben 34 sprekers in totaal zestien uur gesproken, aldus meldt Aneta uit Djakarta. Het aantal der sprekers uit de diverse groepen geeft geen aanwijzing inzake de ver houdingen bij de stemming over het vertrouwensvotum. De regeringspartijen lieten over het algemeen hun rustige instemming inzake het programma ho ren. Omdat het programma vrijwel gelijk is als dat van de vorige regering, ver klaarde een deel van de (voornamelijk linkse) oppositie zich tegen de regering. Tevens viel zij het instellen van drie nieuwe ministeries aan, en somde een aantal aangelegenheden op, die dien den te verdwijnen, zoals de resultaten van de RTC en de betrekkingen met Westerse imperialistische landen. De Masjumi en de Partai Katholik vroegen met nadruk aandacht voor de positie der minderheden, aangezien eind-1951 de optietermijn afloopt, waar binnen de Indo-groepen een keuze in zake hun nationaliteit kunnen doen. De Perzische olie Volgens de Perzische plaatsvervan gend premier Hoessein Fatemi was het gisteren absoluut de laatste dag, dat vertegenwoordigers van de Anglo- Iranian zich bij de regering konden melden voor besprekingen over de na tionalisatie. Deze zullen echter pas over enkele dagen uit Londen kunnen ver trekken, zo is in de Britse hoofdstad meegedeeld. De maatschappij is nog be zig de delegatie samen te stellen. De 28-jarige leider van de religieuze secte „Fadayian Islam", Nawab Safavi, die sedert de moord op de Perzische premier Razmara, op 7 Maart, werd gezocht is gearresteerd. De politie zal tevens tem ondervragen in verband met de moord op de voormalige premier Ab- doel Hoessein Hadjir in November 1949. Van beide moorden werd de secte be schuldigd. Verder werd Safavi gezocht wegens het doodschieten van Hassan Kasravi, een schrijver, die tegen de leer van de Islam gerichte boeken had ge schreven. echter het nakijken, want de dief had op de hoek van de nabij gelegen Saxen Weimarlaan zijn fiets gereed staan. Hij sprong er op en is nu spoorloos. In- stede van terstond het alarmnummer van de politie te draaien werd eerst de Rijksrecherche gewaarschuwd, die de zaak later overdroeg aan de recher che van het bureau Overtoom. Er stonden circa acht mensen voor de balie, toen de dief het geld wegnam, het is daarom voor de politie een vol komen raadsel, dat geen hunner ook maar iets gedaan heeft om de man ten minste in zjjn vlucht te belemmeren. Het hoofd van de politie in Oost-Java de heer Sukarno, verklaarde in een on derhoud met Aneta gisteren, dat de berichten over een her-oprichting van de ondernemingswacht in Oost-Java, onjuist zijn. Wel is op een conferentie te Malang, die ook door de president werd bijgewoond, de uitbreiding van het politie-apparaat ter sprake geko men. In haar huidige sterkte is de politie niet in staat de ondernemingen tegen overvallen te beveiligen. Minstens drie duizend man zouden daartoe aan het corps moeten worden toegevoegd. Thans worden de krachten versnipperd door het beschermen van vitale bedrijven, het beveiligen van geldtransporten, enz, aldus de heer Sukarno. Vóór de Souvereiniteits-overdracht had men een ondernemingswacht van zesduizend man, welke echter in 1950 werd ontbonden. De taak, die deze or ganisatie verrichtte werd toen aan de politie opgedragen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Varsseveld G. Moen, pred. directeur „Ruimzicht" te Doetinchem; door de classis Amersfoort (als predikant voor de opleiding van Surinaamse voorgan- gemeente te Paramaribo) ds. J. M. v. de Linden te Zeist. Aangenomen naar Beusichem W. Goedhart, cand. te Hil versum. Bedankt voor Westbroek H. N. van Hensbergen te Schalkwijk. Ger. Kerken. Beroepen te Zierik- zee IJ. J. Timersma te Daarland; te Blija E. Torenbeek res. leger-predikant tet Ede; te Groningen J. C. Hagen te Leeuwarden; te Barendrecht W. C. P. den Boer te Vorden. Aangenomen naar Amsterdam-W. (twee vacaturen) M. Wilschut te Hilversum en C. van der Pas te Honselersdijk. Aangenomen naar IJsselmuiden (tevens ziekenhuis predikant voor Zwolle) G. Tom te Oudeschoot. Bedankt voor Uithuizen A. Broek te Onstwedde. Geref. Kerken (Art. 31). Beroepen te Semarang K. Brüning te Mildam. Remonstr. Broederschap. Bedankt voor Amersfoort W. Muilwijk te Hil versum. Examens De classis Tholen der Ger Kerken heeft preperatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer A. G. Baayen te Bergen op Zoom, cand. aan de Vrije Universiteit. Aan de Vrije Universiteit slaagden voor het cand. examen theologie de heren A. T. Besselaar en J. A. van der Peppel, beiden te Amsterdam. Ds. H. W. Wierda Naar wij vernemen zal ds H. W. Wierda, Geref. predikant te 's-Graven- hage-Loosduinen op verzoek van de betrokken deputaten, als geestelijk ver zorger een reis maken met het emi grantenschip de Volendam naar Cana da. Ds. Wierda zal na aankomst op 23 Juni a.s. aldaar een raaand in Canada blijven voor de geestelijke verzorging en daarna weer de reis naar het vader land terug maken. De kerkeraad heeft hem voor deze 'reis inmiddels verlof verleend. Kolonel A van Sanlen Zij hoeven geen vrees ie koesieren De verplaatsing der Ambonese mili tairen en hun gezinnen naar ons land is een misgreep en een zielige bedoe ning, zo verklaarde kolonel A. van Santen, hoofd van het Nederlandse mi litaire afwikkelingscommando in Indo nesië, bq zjjn aankomst op Schiphol. Deze mensen hadden zich moeten neer leggen bij het feit van de souvereini- teitsoverdracht, die door de Koningin is verricht. Niemand in Indonesië is hun vijandig gezind. Zij behoeven dan ook geen angst te hebben of vrees te koesteren. Velen zouden ook wel naar Ambon of naar een van de andere eilanden heb ben willen teruggaan, maar het werd hun in feite door het bureau Zuid- Molukken in Nederland niet toege staan. Een groot deel hunner is naar Nederland gegaan onder invloed van slechts enkelen, aldus kolonel Van San ten. (Advertentie, Ing. Med.) De 75-jarige James Gerhardt te Burdlington in Colorado heeft Maan dag zijn eigen begrafenis bijgewoond. Gerhardt zette deze „generale repeti tie" op touw, omdat hij wilde weten, hoe het bij zijn begrafenis zou toe gaan. De gehele plechtigheid is op gramofoonplaten opgenomen, die bij zijn werkelijke begrafenis zullen wor den afgedraaid. Op de bok van de lijkstoet reed Ger hardt mee naar de zaal, die hij voor dit doel had gehuurd en waar duizend mensen waren samengekomen. Hij voelde zich niet zo erg op zijn gemak toen de predikant de verdiensten van de „overledene" prees, maar fleurde op, toen de pianist „Abide with me" speelde. Na afloop van de plechtig heid nam Gerhardt de kostbare kist mee, die hij in zijn kelder bewaart. Zijn commentaar luidde: „Dat zou al te jammer geweest zijn, wanneer ik al dood was geweest en deze plechtig heid had moeten missen". Bevolkingsonderzoek op tuberculose loopt goed Tot nu toe zijn in Zuid-Holland enkele honderdduizenden personen op tuberculose onderzocht, in Gelderland en in de drie Noordelijke provincies een kleiner aantal, in Overijssel onge veer 65.000, in Zeeland, waar men eerst in 1950 is begonnen, reeds 38.500, in Noord-Brabant in 1950 meer dan 100.000, in Limburg in totaal reeds 140.000. Het aantal in Noord-Holland onder zochte personen is op het ogenblik niet bekend. In Utrecht kan het be volkingsonderzoek beginnen, zodra de organisatie en apparatuur ook daar ge reedgekomen zijn. Demonstratie Australische havenarbeiders Hedenmorgen hebben ongeveer twee duizend Australische havenarbeiders en zeelieden gedemonstreerd voor het ge bouw van het Federale Gerechtshof te Sydney. Hiervoor moest de communis tische secretaris van de Havenarbeiders bond, James Healy verschijnen in ver band met het door de bond uitgevaar digde verbod om Nieuw-Zeelandse schepen te laden of te lossen. Dit uit sympathie met de stakende haven arbeiders in Nieuw Zeeland. De politie heeft verschillende personen aangehou den. De Oostenrijkse vice-kanselier, de voorzitter van de socialistische partij, Dr. Adolf Schaerf, heeft verklaard, dat de overwinning van de socialisti sche candidaat bij de presidentsver kiezingen voor zijn partij geen aanlei ding is de huidige regeringscoalitie van socialisten en de rechtse volks partij te ontbinden. COMMUNISTISCHE LEIDERS IN DE V.S. VEROORDEELD Het Hooggerechtshof der V. S. heeft met zes tegen twee stemmen het von nis bevestigd, dat tegen een aantal communistische leiders is gewezen. Het werd bewezen geacht, dat zij de Amerikaanse regering wilden om ver stoten, zodra de tijd daarvoor rijp was. De vraag rijst thans, of de rege ring zal overgaan tot vervolging van een groot aantal communistische par tijleden. Het lid van de Tweede Kamer de heer Goedhart (Arb.) heeft aan de mi nister van Buitenlandse Zaken schrifte lijk de vraag gesteld of het juist is, dat de reis van de kernphysicus prof. dr. C. J. Bakker naar Argentinië in op dracht van de regering gemaakt werd. Voorts vraagt het Kamerlid of de mi nister het gewenst acht, dat er op het gebied van het atoomonderzoek samen werking en uitwisseling van gegevens tussen Nederland en Argentinië tot stand komt, terwijl het huidige Argen tijnse regime zich afzijdig houdt van politiek-militaire samenwerking met de mogendheden van Noord-Amerka en West-Europa. Met ingang van 4 Juni is benoemd tot lid van de Raad van State de heer F. C. baron Van Aerssen Beyeren van Voshol, oud-marine-officier en drager van de Militaire Willemsorde. In 1928 werd baron Van Aerssen benoemd tot consul-generaal te Hamburg. In 1939 verzocht Hitier de Nederlandse rege ring hem terug te roepen, daar hij te weinig begrip toonde voor het nazi regime. De regering voldeed aan dit verzoek, doch bevorderde de consul- generaal direct tot gezant en vertrouw de hem de post Teheran toe. In 1942 volgde zijn overplaatsing naar Austra lië. Van 1947 tot 1949 was hij Hr. Ms. ambassadeur in China. Burgemeester van Hilversum overleden De burgemeester van Hilversum, mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, is Maandagavond te zijnen huize onver wacht overleden. Hij werd in de loop van de dag tijdens een conferentie te Amsterdam onwel en liet zich naar huis brengen. Mr. Hubar heeft gedurende een lange reeks van jaren de middenstandsbewe ging in tal van functies gediend. Voorts is hij raadslid, wethouder en burge meester van Ryswjjk geweest, was lid van de Hoge Raad van Arbeid, van de Tweede Kamer, en van de partijraad der vroegere R.K. Staatspartij. Regelmatig stelt het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (N.I.P.O.) een emigratievraag aan een „steekproef" van vrouwen en mannen uit alle lagen van de bevolking. Die emigratievraag luidt: „Wat zoudt u het liefste doen, indien u de keus had: in Nederland blijven of in een ander land gaan wonen?" De antwoorden nu en vroeger zijn: In Nederland blijven: Emigreren: Geen oordeel: Voorjaar 1947 60 32 8% 1948 56%% 32Va 11% 1949 67 29 4% 1950 70 25 5% nu 69 26 5% In 1947 en 1948 wilden er meer mensen emigreren dan in de jaren daarna. Tegen 1/3 die toen wilde emigreren staat op het ogenblik ongeveer van de volwassen bevolking, die wel zou willen emigre ren als ze de keus hadden. In welk land men zou willen wonen en werken, vroegen de Nipo- enquêteurs verder. Nummer 1 op de lijst staat Australië genoemd door 8%. Daarop volgt Canada met 4% en Noord-Amerika en Zuid- Afrika ieder met 3%. Deze volgorde gold ook vorig jaar. In 1947, 1948 en 1949 echter stond Australië onder de V.S., Canada, Zuid- Afrika en zelfs Zuid-Am ka. In Duitsland is de Vogezenrit gehou den op een circuit van 266 km., dat tweemaal moest worden afgelegd. Van de 100 deelnemers die waren gestart, volbrachten er 79 deze rit. Na het eve nement werd een acceleratie- en behen- digheidsproef afgelegd. In het eindklas sement werd onze landgenoot Nortier eerste met 936 punten, gevolgd door de Fransman Lefevre met 932 punten. De TT-races op het eiland Man werden ingezet met de race in de 350 cc junior-klasse. De Engelsman Geoffry Duke werd met Norton eerste in 2 uur 56 min. 17,6 sec., een gemiddelde snel heid behalend van 144,68 km. per uur. De totale afstand bedroeg 416,82 km. Een nieuw circuitrecord werd door Duke gevestigd met een gemiddelde van 147,06 km. Het klassement van de vijfde en laatste étappe, ClervauxLuxemburg (216 km.) luidt: 1. Van Dormael (Belg. A) 6.20.40; 2. Schutz (Zwits.) 6.22.26; 3. Bintz (Lux.) z.t.; 4. Ernzer (inter. (Vervolg van pag. 1) Mr dr. C. Berkhouwer, die het woord voerde namens de gedaagden, zeide tot zijn leedwezen te moeóen constateren dat het aantal processen tegen persorganen de laatste tijd sterk toeneemt. Enerzijds wordt dit uitgelokt door personen of instanties die de gro te waarde van de persvrijheid niet De seffen, doch spreker was van mening dat anderzijds ook de na-oorlogse oe- riodieken niet vrij van - schuld zijn Pleiter betoogde dat De Langedijxer Courant slechts n zeer gering aandeel had in de perscampagne tegen de fi nanciële afwikkeling van de tentoon stelling. Het grote rumoer werd ver oorzaakt door andere bladen. De heer Berkhouwer zette uiteen dat het bewuste interimrapport, dat de hoofdambtenaar, de heer De Wilde in opdracht van B. en W. samenstelde, slechts diende ter informatie van dit college en dat het de normale gang van zaken was dat voorlopige gegevens nog niet aan de openbaarheid werden prijs gegeven. (Dan is het in dit gevai wel zéér abnormaal toegegaan Red.) Pleiter betoogde met klem, dat de Nieuwe Langedijker Courant zeer ge matigd is geweest in haar berichtge ving en dat juist zij getracht heeft de zaken in een juist daglicht te stellen, Spr. legde een blad van 18 Mei over, 't enige waarin gedaagden over dit ->o- derwerp schreven en het telegram dat zij hadden ontvangen van de eiser, de heer Dinkelberg. De zinsnede uit de ten laste legging de gedaagden een aantal publicaties hebben doen verschijnen" kwalificeer de mr. Berkhouwer als onwaar. Ook ontkende pleiter de bewering als zou den de gedaagden de heer Dinkelberg in hun editie van 18 Mei hebben ver weten dat hq zich door middel van de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" had verrijkt. De heer Berkhou wer sprak als zijn mening uit, dat eiser met het uitlokken van dit kort geding kennelijk iets heeft willen ondernemen en hü vroeg zich af of het doel van deze actie was, om openbaarheid van het geheime rapport te verkrijgen. De titels van het gewraakte couran tenbericht, welke luidden „Dwaze ge ruchten doen de ronde" en „Geheim rapport spreekt slechts van beleids fouten" achtte spreker voldoende be wijs dat gedaagden niet de opzet had den om speciaal de heer Dinkelberg aan te vallen. Het door eiser toege zonden telegram heeft de courant vrij wel in zijn geheel gepubliceerd en dat achtte spreker zeer zeker voldoende Men kon toch moeilijk een knieval ver wachten. De juridische rijde Wat de juridische positie van ge daagden betreft was spreker van me ning, dat ieder oogmerk om te grieven of te beledigen heeft ontbroken. In de publicatie werd de heer Dinkelberg zelfs hier en daar in bescherming ge nomen. Pleiter wees voorts op een lit- spraak van prof. Langemeijer, waarin deze zijn visie geeft op grievende cou rantenberichten. Pleiter was van me ning dat eiser voldoende gebruik heeft kunnen maken van het daarin genoem de „droit de réponse" De heer Dinkel berg was volop in de gelegenheid de door de Nieuw Langedijker Courant vermelde punten te ontkennen; weer egd heeft hq ze echter niet. Spreker geloofde niet dat gedaagden „op onno dig grievende wijze" te werk waren gegaan. De heer Berkhouwer verzocht de pre sident als getuige te horen de loco burgemeester van de Langedijk, le heer M. Kuiper, die uit de mond van de heer Niele, de secretaris van de fe deratie van V.V.V.'s, heeft gehoord, dat deze het gewraakte artikel zelfs ver schonend vond voor eiser. De Langedij ker Courant bewaart reeds sinds we ken het stilzwijgen over de affaire en zij wil dat blijven doen „echter in alle vrijheid en niet in gebondenheid", al dus spreker. Pleiter besloot zjjn betoog met 'e hoop uit te spreken, dat de eis niet mt- vankelijk zou worden verklaard, suh- sidiair, dat de vordering zou worden ontzegd en dat eiser zou worden ver oordeeld tot betaling van de kosten, voortvloeiende uit het kort geding. „Vorm van fraude" Hierna werd nog het woord gevoerd door mr. Zeiler, die het horen van de getuige overbodig achtte Hij ontkende voorts, dat de opzet van het proces de openbaarmaking van het geheime rapport zou zijn geweest. Spreker wil de niet over de genoemde „beleidsfou ten" debatteren, doch de Langedijker heeft het doen voorkomen alsof de heer Dinkelberg zich aan een vorm van fraude heeft schuldig gemaakt. De pu blicatie van het aan gedaagden gerich te telegram achtte spreker overbodig en een knieval werd zeker niet ver langd. Men had de publicatie echter wel op een eleganter manier kunnen herroepen. Naar aanleiding van de opmerking van mr. Berkhouwer dat andere cou ranten een veel groter aandeel heb ben gehad in de perscampagne, zeide mr. Zeiler dat hjj in geen dier bjaden een belediging had aangetroffen zoals de Langedijker Courant die heeft ge lanceerd. Nadat ook nog mr. Berkhouwer het woord had gevoerd, deelde de presi dent mede dat hjj het niet noozakelqk achtte de getuige te horen. Mr. Van Regtcren Altena sloot de zitting en be paalde de uitspraak op Vrqdag aan staande te tien uur. Generaal Bradley, hoofd van de chefs van Staven, arriveerde gis terenochtend te Parijs, waar Gene raal Eisenhower ter verwelkoming aanwezig was. Ministers Staf en Mansholt: De ministers Staf en Mansholt zijn niet bereid, te verhinderen, dat de mi litaire autoriteiten gronden vorderen, voordat de Volksvertegenwoordiging zich over de Belemmeringswet Lands verdediging heeft uitgesproken, zo heb- op de vragen van de heer Borst (CPN), ben deze beide ministers geantwoord Deze had vragen gesteld in verband met de inbeslagneming van cultuur gronden In de Betuwe voor militaire doeleinden. De ministers delen dienaangaande nog mede, dat de gronden door de betrok kenen ter beschikking zijn gesteld in afwachting van aankoop tegen een door een schattingscommissie vast te stellen vergoeding. Eigenaars of gebruikers zullen op korte termijn volledig wor den schadeloos gesteld. De Oostduitse regering heeft haar ambassadeur in Polen, professor Frie- drich Wolf, teruggeroepen. In het com munique van het ministerie van bui tenlandse zaken werd gezegd, dat pro fessor Wolf, die sinds October 1949 am bassadeur te Warschau was, op eigen verzoek werd teruggeroepen. LIJK OPGEHAALD UIT DE IJSSEL Bij het veer over de IJssel bij Bronk- horst is gisteren een lichaam drijven de gevonden. Vermoedelijk is het 't lijk geweest van een der vijf mannen, die op 10 Januari te Dieren zijn verdron ken, doordat hun roeibootje omsloeg. ploeg) z.t.; 5. Walschot (Belg. B) z.t.; 6. Diederich (Lux.) z.t.; 7. Kass (Lux.) z.t. Eerste in het eindklassement werd de Luxemburger Ernzer. Ook in de 15e étappe van de ronde van Italië, die 'n eentonig verloop had, is weinig strijd geleverd. Pas 30 km. vóór de finish kwam er meer leven in de brouwerij. Toen demarreerden Ca- sola en Barbiero. spoedig gevolgd door De Santi, Pinarello en de gebroeders Brasole. Maar het peloton, zeer paraat, reageerde onmiddellijk zodat wederom vrijwel het gehele gezelschap aan de eindspurt deelnam. Brasola leidde tot enkele meters vóór de streep, toen stoven Rik van Steenbergen, Bevilatqua en nog twee andere Italianen hem voor bij. Van Steenbergen is bijgevolg nog steeds drager van de rose trui. In de eerste ronde van het interna tionaal Wertheim Memorial schaak- tournooi, dat te New York wordt ge houden, won onze landgenoot dr. Euwe in 37 zetten van de Amerikaan Fine. De verdere uitslagen van de eerste ronde van dit tournooi luiden: O'Kelly de Galway (België)—Horo witz (V.S.) y—y2: Evans (V.S.)— Najdorf (Argentinië) yyRes- hevsky (V.S.)—Bisguiergn (V.S.) 1—0; Shainswit (V.S.)—Kramer (V.S.) 1—0. In Amsterdam xon men gistermid dag de eerste tekenen waarnemen van het grote wielergebeuren, de Ronde van Nederland, waarvoor hedenmor gen op de historische Dam werd ge start. In de permanence, dicht bij het C.S. kregen de renners voor zover zij reeds aanwezig waren hun truien, rugnummers en al wat een renner nodig heeft alvorens hij aan de start kan verschijnen. Hier zagen we een opgewekte Schulte, die op de kegelbaan zijn ge luk beproefde. Drie poedels was het resultaat en „kegeljongen" Lakeman had weinig te doen. Anders word het toen Lakeman zelf met vaardige hand de bal over het hout liet rollen en meteen een „alle negen" wierp. De stemming tussen deze ploegmaats is uitstekend en Gerrit Schulte is erop gebrand om in deze ronde vuurwerk af te steken. In een hoekje van het koffiehuis zat de Belg Impanis. die naar Amsterdam is gekomen, omdat er misschien nog een mogelijkheid is dat ook hij zal kunnen aantreden, zij het dan in de internationale ploeg. In hetzelfde koffiehuis zaten enige tientallen Antwerpse meisjes, die een reisje door ons land maken. Toen zij Impanis ontdekten, was het afgelopen met zijn rust en moest hij handteke ningen uitdelen tot hij er kramp van in zijn pols had. De Amerikaanse ambassadeur te Athene, John Peurifoy, heeft Maandag een onderhoud van twee-en-een-half uur gehad met veldmaarschalk Alexan der Papagos. Hij trachtte hem te over reden zijn post van opperbevelhebber weer in te nemen. Papagos heeft zich, naar gemeld, o.m. beklaagd over uitlatingen van premier Venizelos. Deze zou hebben verklaard, dat „Griekenland niet van de kaart zal verdwijnen, indien Papagos niet langer de Griekse strijdkrachten leidt". De Amerikaanse pogingen om ver zoening tot stand te brengen, zouden op steeds grotere moeilijkheden stuiten. Alle dignitarissen van het Griekse hof hebben de koning hun ontslag aan geboden, teneinde een oplossing van het conflict gemakkelijker te maken. Zij zijn hiertoe overgegaan op grond van het gerucht, dat Papagos is afgetreden wegens de tegenwerking, die hij van het hof had ondervonden. Het Amerikaanse hof van beroep heeft Maandag geweigerd de executie van de zeven Duitse oorlogsmisdadi gers, die in de gevangenis van Lands berg verblijven, verder uit te stellen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5