LAATSTE NIEUWS Zakkenhandel G,Vriesmanen. C3©ra Begrafenisvereniging D. E. V. VERF BEHANG HELDERSEWEG Hete LuchtHels Dameskapperszaak Woningruil gevraagd Nagazijnmeester pgesoupeerd Het gouden jubileum van Hille's Beschuitfabriek te Zaandam Nieuwe koffiebon De boottocht VOLLEDIGE VRAAG en AANBOQ Vroling's BEETSTRA-ELZINGA TOMATENPLANTEN Chemische Wasserij en Ververij iarwoude en drie p Langendijk St. Pancras s aller belang" Oudcrp men en vertrokken personen irgeriijke Stand Vijftig jaar geleden „puur Zaans" Heden executie van de SS-ers te Landsberg? Grote droogte in Brazilië INGEZONDEN STUKKEN Riemen snijden van andermans leer Raad van State voor 't eerst met nieuwe leden bijeen De start van de Ronde van Nederland op de 3 voorname punten van een „VALK-WAS" Te koop aangeboden: Te koop gevraagd: Boerderijtje LAMPENKAPPEN 1,70 per Meter 4 dagen België-Luxemburg AMERIKAANSE VULLING 12 ONS VOOR KG. PRIJS VANAF 45 CT. PER ROL THEO GROOTHUIZEN PETiT-FOURS Ford Ingaande 7 Juni a.s. worden ons Hoofdkantoor en corres pondentie adresVERPLAATST van jaagpad Ib, Purmerend naar S. KROM N.V. TE ALKMAAR MEISJES PERSERS MEISJES WOENSDAG 6 JUNI 1991 (Advertentie Ing. Meel.) erd aan de heer H. Eiland t« een woonhuis met Prins Hendrikkade 6, te misverstand inzake de tot van deze transactie werd op m de heer W. Balder door de rechtgezet. Verkoop industrieterrein erd tot verkoop aan de Coöp. tig van zaaizaad en pootgoed dermarktbond G.A. van 1000 en aan de V.T.N. te oude van 1700 m2 industrie- de prijs van 5,50 per m2. in rekening-courant bij de Nederlandse Gemeenten gd van 300.000 tot 500.000 mum van het debet-saldo van -courant met het gasbedrijf tot 330.000. 1 van verschillende raadsleden >orgenomen transactie met de te Noordscharwoude mei in het uitbreidingsplan ge en aangehouden, van het gemeenteper- verhoogd van 156f 241) 171,60264 per jaar. „Ons Aller Be- t Pancras heeft haar leden uit- vergadering op 11 Juni a.s. Het en belangrijke vergadering, waarin zullen optreden de heer H. W, cretaris van het Borgstellingsfonda directeur van de Volkscrediet- uit Alkmaar. Tevens zal wor- i over de financieringsbank. vergadering zijn ook de midden- Ie gemeente Oudorp uitgenodigd, blijkt dat diverse ingezetenen Momenteel is dus nog de oude Alvorens iemand kan vissen dus niet met levend aas, worden gehaald van f0.50 eentehuis. Deze vergunning geeft ?n in de ringsloten enz., dus niet lenwateren (in de polders). Hier- eer een speciale vergunning nodig, e gemeente ook kan worden ver vergunningen zijn geldig van 1 Momenteel is dus nog de oude an het afgelopen jaar geldig. men: Antonius J. Venverlo an Alkmaar naar Munniken- Siegberta Deken van Heerhu- Achterweg 2. Martinus Alkmaar naar Noordervaart J. M. van Zimmeren van naar Kievitstraat. Johan* van Steenbergen naar Hee- Catharina de Haan van Heerenweg 98. Nicolaas G. in Alkmaar naar Munniken- Josepha Theodora Schouren ir naar Heerenweg 157. Jan Sint Pancras naar Heerenweg je Smit van Langendijk naar 147. Dirk G. Rikaart van naar Friescheweg 82. 1. Boersen van Alkmaar naar k 14. iken: Wilhelmina Balvers Fielder, Javastraat 167. Ge- ist en gezin naar Alkmaar, itraat 20. Berber Koopmans Pancras. Benedenweg 42. naa- Lobith C 88.Cornells Sint Pancras, Vijzellaan 11. aal naar Alkmaar, Compag- Johanna Bleijendaal naar Marxstraat 38a. Wil" rman naar Den Helder, Bloem- Willem den Das, naar Heiloo, raatweg 107. Gretha Trijn- rboer naar Texel S 32. Jo- Pekelharing naar Heiloo, Zee- Elisabeth, d. v. Cornells van Wierum. Anto- Antonius Kieftenburg en EU" Peerdeman. rouwd: Francois Meindert :maar) en IJbeltje Breeuws- den: Hermanus van Wonde- I jaar. Petrus Hollenberg» Pionier voor verkoop van beschuit in rollen (Van onze speciale verslaggever) DOOR WIE EN WANNEER het knapperende baksel, dat wjj beschuit noemen, het eerst Is gemaakt, het is de historievorsers tot nu toe ontgaan. Men heeft er de Hugenoten wel eens voor gehouden. Maar zekerheid daarover bestaat niet. Wel hebben we dezer dagen ontdekt, wie voor het eerst de rol beschuit invoerde en daarmee dit product eerst recht als een massa-artikel introduceerde. Dat is de lieer Klaas Hille geweest, de grondlegger van het 2 Juni vijftig jaar bestaande bedrijf der N.V. Koek- en Beschuitfabriek v/h G. Hille Zoon aan de Oostzijde te Zaandam. Deze is, minder dan vijftig jaar geleden dus, op het lumineuze idee gekomen dit heerlijke, brosse artikel in perkamenten zakjes in de handel te gaan brengen. En dat Idee heeft zo'n enorme weerklank gevonden en was zo doel matig, dat het zich onveranderd tot op de huidige dag heeft kunnen bandhaven. Niet steeds even gemakkelijke jaren zijn het geweest. Denken we alleen maar aan de onrustperiode van de be zettingsjaren. Dank zij het oer-dege- lijke karakter van het bedrijf, heeft het deze periode kunnen overbruggen en had na stopzetting der distributie uit zijn voorraden nog ongeveer een half jaar beschuit kunnen leveren aan vele ziekeninrichtingen. Onversaagd. Handelend, wanneer handelen geboden is. Gehecht aan de Zaanse traditie van degelijkheid en so liditeit. en steeds de eenvoud zelve, het is deze geest, die leeft in dit gouden bedrijf van Hille's Koek- en Beschuit fabriek te Zaandam. Deze geest, die de geest is van zijn dagelijkse leider, de heer W. G. Eggers, en die een hecht fundament is om rechttoe rechtaan te koersen naar een volgende mijlpaal: die van het eeuwfeest. Moge het zo zijn. rjMSTREEKS vijftig jaar geleden en daarvoor was de beschuit los ver krijgbaar (uit grote blikken trommels) of in zwarte blikken bussen. Voor die bussen moest statiegeld betaald wor den. Ze waren vrij kostbaar. En bij moeder thuis raakte er nog wel eens een zoek. Vanwege de jongens, die er schoot mee gingen. Dat maakte het artikel veel en veel te duur voor de gewone burgertafel. Klaas Hille populariseerde de ver- pakkingsvorm.... en verzekerde zich daardoor al spoedig van een debiet, dat het bedrijfje, waarin hij als 22-jarige op 2 Juni 1901 begon te werken, al heel gauw te klein deed zijn. Geen won der voor wie weet, dat de eerste vesti gingsplaats een oud Zaans huis was, waaruit de bedsteden gesloopt waren om de voor die dagen moderne inschiet- oven te kunnen plaatsen. Natuurlijk is het niet alleen de ver- pakkingsvorm geweest, die in dit vlotte groeiproces een rol speelde, Nee, Klaas Hille wist als geboren bakkerszoon ook kwaliteitsproduct. Het feit, dat dat re cept van vijftig jaar geleden nog steeds grondslag is van het inmiddels natuur lijk uiterst modern ingerichte bedrijf, bewijst het. Specialisten werken met dat recept. Beschuitspecialisten, die vergrijsden in hun vak, en hun kennis en gevoel voor de juiste waarden weer wisten over te dragen op jongeren, wier taak het is deze vijftigjarige traditie voort te zetten en hoog te houden. Hoe ze daarin slagen? Och, over smaak valt niet te twisten, maar Hille wist nu een maal de grootste gemene deler van de publieke smaak te treffen. Amerikaanse allure. WANNEER de jonge Klaas Hille in deze tijd geleefd had, we zouden hem een zakenman van Amerikaanse allure genoemd hebben. Want hij maakte van zijn beschuit tevens een merkartikel. „De Witte Olifant" werd het fabrieksembleem. De witte olifant, een heilig dier in die landen, waar hij als een zeldzaamheid in natuurstaat voorkomt. Een heilig dier voor de gekleurde be cking van die landen, wiens lot het is zich een geheel eigen levensweg dooi de wildernis te zoeken. Wie een klein beetje gevoel heeft voor symboliek, hij onderkenne de waarde van dit embleem, enhij herkent erin de American Style, waar van onze tijd zo vol is. Zo'n vijftig jaar geleden was het alleen maar een puur Zians idee, typerend overigens voor de structuur van die oude beschuitbakker. Is het wonder dat deze man naast zich ook bekwame figuren in zijn be drijf heeft weten te vinden? Bekwame figuren, die met hun energie en goed zakeninzicht meehielpen dat klein be gonnen zaakje te maken tot wat het vandaag de dag is: een modern geoutil leerd, uiterst gezond bedrijf. Door en door Zaans, dus met eigen kapitaal steen voor steen groter geworden tot een omvang, die thans het veertigvou- dige is van de oorspronkelijke vesti gingsplaats en behalve beschuit ook ontbijtkoek, toast en banketartikelen is gaan fabriceren. Drie directeuren telt het thans. De heren W. G. Eggers, H. J. H. van Strie- land en Joh. Beutler. De eerste, belast met de dagelijkse leiding, is meege groeid met het bedrijf. Hij vooral heeft zijn stempel erop gedrukt. Eerst als procuratiehouder, later nu al sinds achttien jaar als directeur. (Ongecorrigeerd) Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten, te 's-Gravenhage, heeft bon 505 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 8 Juni 1951 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 23 Juni 1951. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal op 19 Juli 1951 plaats hebben. Van- gewoonlijk betrouwbare Ame rikaanse zijde is vandaag verklaard, dat de zeven ter dood veroordeelde Duitse oorlogsmisdadigers in de ge vangenis van Landsberg in de loop van hedenavond zouden worden te rechtgesteld. De mededeling kon niet terstond worden bevestigd. Genoemde Amerikaanse bron deelde een corres pondent van Reuter echter tevens mede, dat het hoofd van de gevange nis vanmórgen zeven auto's had be steld om de echtgenoten en andere naaste familieleden voor een laatste bezoek aan de veroordeelden af te ha len. Dit bezoek was vastgesteld op 17.00 uur vandaag. De staat Ceara in Noord-Brazilte wordt op het ogenblik door droogte geteisterd. In een telegram heeft de gouverneur van deze staat aan president Vargas verzocht maatregelen te treffen ten einde de nood te lenigen. De gouver neur deelde mee, dat naar schatting driehonderdduizend inwoners nun haardsteden verlaten hebben, omdat de voedselvoorraden snel verminderen. DEN BURG, 4 Juni. Aangevoerd wer den 2500 lammeren van f 55—f 67, 8 koeien van f 650f 900, 96 biggen van f 30—f 45 en 20 nuchtere kalveren. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Ongetwijfeld spreek ik namens alle patiënten als ik het Rode Kruis cn de bemanning van het motorschip „Kasteel Staverden" langs deze weg hartelijk dank zeg voor de buitenge woon mooie feestdag die zij ons Woensdag hebben bereid. Al de liefde en hartelijkheid waarmee zij de inva liden die dag hebben verzorgd, heb ben ons tot tranen toe geroerd. Als alle mensen zo met elkaar mee leef den, zou er altijd vrede zijn. Iemand die een dergelijke tocht nooit heeft meegemaakt kan er zich geen denkbeeld van vormen hoe mooi het is. Voor velen van ons was het heerlijk de natuur weer eens te be leven, zoals vroeger, toen we nog gezond waren. Maar we zagen ook de fabrieken in de nijvere Zaanstreek, het IJ met zijn geweldige schepen .en de werven. We voelden ons trots om zoveel groots, dat door het kleine Nederland tot stand wordt gebracht. Maar groot is Nederland ook voor al in zijn bereidheid tot naastenliefde en dat is juist zo belangrijk. Laten wij als Nederlanders er toch vooral voor zorgen waarlijk groot te blijven als het erop aan komt medemensen te helpen. Met heel grote dankbaarheid, EEN PATIëNT. De tijd is weer rijp voor belasting biljetten in allerlei vorm, definitieve aanslagen uit belastingjaren, die men al lang vergeten is en sehoolgeldbiljet- ten voor kinderen van wie sommige al volwassen en getrouwd zijn. De fiscus, zowel van rijk als ge meente, schijnt er een satanisch plei- zier in te hebben dergelijke financiële stroppen in de eerste vacantiemaand rond te strooien, zodat menigeen de reeds voorgenomen zomeruitstapjes maar weer wijzigt of vaak geheel af schrijft. Belastingbetalen is niet prettig en de enige troost is, dat de huishouding van staat en stad nu eenmaal op gang ge houden moet worden en dat in dat huis houden natuurlijk ook alles veel duur der is dan vroeger. Toch zal degene wiens huishouding door anderen betaald wordt er steeds rekening mee moeten houden zo zuinig mogelijk te leven en daar mankeert nog wel eens iets aan. Als ik hoor, dat Alkmaarders op stadskosten naar Bath gaan, dan kan ik mij dat enigszins voorstellen omdat wij aan die stad grote verplichtingen hebben en een tegenbezoek, mits niet te vaak herhaald, dan wel noodzakelijk kan worden geacht. Als de gehele gemeenteraad, inclu sief diverse hoofdambtenaren, een be zoek aan Leeuwarden gaat brengen, kan men zieh troosten met de gedachte, dat daar het verkeer bestudeerd moet worden, al mag men dan ook de vraag stellen of het bezoek van een dertigtal mensen daarvoor nu zo dringend nood zakelijk moet geacht worden. Maar de gevolgen blijven niet uit. Leeuwarden is natuurlijk bijzonder gastvrij en in de eerstvolgende raads vergadering wordt dan ook spontaan het besluit genomen nu ook de raad en de hoofdambtenaren van Leeuwarden maar eens uit te nodigen. Straks gaat de raad misschien naar Den Bosch om de veemarkt te bekijken of naar Woerden om te zien hoe het daar met de kaasverkoop gaat. Dan komen die gemeenteraden met hun ambtenaren weer op tegenbezoek en dan moet men hier natuurlijk ook in de beurs tasten om even royaal en gastvrij te zijn als de Alkmaarders daar zijn ontvangen. Maar de vraag is nu: Wie betaalt dat allemaal? Doen de raadsleden dat zelf of gaat alles op stadskosten? Als dat laatste- het geval is dan weten we tenminste waar onze belastinggelden blijven en waarom wij van de zomer zelf maar niet op reis zullen gaan. Gastvrijheid en royaliteit zijn prach tige eigenschappen, mits men ze niet op kosten van een ander demonstreert. G. K. Dinsdaamiddao was de Raad van State voor het eerst bijeen, Waarbij de vier nieuwbenoemde leden be ëdigd xoerden. V.l.n.r., zittend: Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland (vice- president), DrJT. W. Meyer ^nneft cn mr. J. M. R. M. van Angeren. V.l.n.r., staand: F. M. baron van Voorst tot Voorst, mr P_ W. J. N. Covt van der Linden, mr. J. M. Schelten. een referendaris, prof. dr. G. A. van Poelje, mr. P. C. Boele van Mens broek (^cr) mr J. R. N. van Schalk, mr. dr. L. N. Deckers, J. Th. Furstner, prof mr. Kranenburg, een referendaris, mr. W. F. Schokking, Baron F. C. van Aerssen Begeren van Voshol. met Erkenning A, te koop aangeboden. Br. o. no. 2710—K.Z. Bur. De Zaanlander", Zaandam. „Kraak" helder B Weinig slijtage B Keurige aflevering tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent Oude kast, 2 1-pere. pitch-pine ledikanten, veren bedden, 1 wind jack en I pr ongebr. waterdichte werkschoenen mt 42-43. Br. nr A 93, Bur. van dit blad. Motorrijwiel, merk Sparta", 125 cc, 1948. Janson, Geester- weg 16. Verchroomde theewagen, Weck inmaakglazen, vloerzeil en mangel. Heiligland 13. Tandem, merk „Union", weinig gebruikt. C. Bakker, le Tuindw.- straat 19. Z. g. a. n. stofzuiger, merk Efa 's Avonds tussen 6 en 8 uur. Ko renbloemstraat 11. Een zo goed «als nieuw rijwiel (sporlmodel). Lyceumstraat 4. Brandkast, ledikant, bandnaai machine, voerkist (ook te gebrui ken voor kolenhok), kruiwagens, 2 grote vaten, brandhout enz. Friescheweg 114, Alkmaar. Eysink sport-motorrijwiel, 125 cc, in prima staat. Visserslaan 1, Alkmaar. Een goed onderhouden kinder wagen, Van Delft, Luttik Oudorp 76, Alkmaar. Opklapbed met eiken ombouw en Auping staaldraad matras. Te bevr. bij mevr. Hoefnagel—Saai, Wester- licht. In goede staat: grote gesloten vrachtauto, Chevrolet, 1932; zo uit het werk. Ook geschikt voor kam peerwagen. Prijs f 1200,—. S. Oor beek, Laat 40, Alkmaar. Dressoir, theemeubel, tafel, zes stoelen, salontafel, dames- en he renfauteuil, alles Old Finish, z. g. a. n. J. v. Weert, Ranonkel straat 11. Engelse kinderwagen, in goede staat. Macl. Pontstraat 38. Na 7 uur. Een damesfiets. Br. met prijs opgaaf onder nr A 90, Bureau van dit blad. Oude ronde mahonie tafel, oude stoelen, antieke meubelen^, als Bureaux, Kabinet, oude tegels enz. Mag beschadigd zijn. Br. onder nr A 499, Bur. van dit blad. Een driewiel kinderfietsje. Br. onder nr A 87, Bur. v. d. blad. Een strandtent. Br. met opgaaf van prijs en grootte aan J. Jonker, Eikelenbergstraat 4. Alktnear. Compleet damesrijwiel, alleen in zeer goede staat. Ropjèsku;! 78. Te koop, een met 1.69 Ha. .grond, in de herfst 1951 te aanvaarden. Te bevragen C. Nap en Zn., Ber gen N.H., Tel, 2576. WOONSCHIP Indeling: plat, waaronder grote watertank, keuken met aanrecht, buffetkast en plaats voor electr. ko ken, flinke woonkamer, gang met W.C. en slaap kamer met 2 bedden. Iets moois. Zowel geschikt voor vacantieschlp, als vóór be woning. Verder nog div. andere schepen en nieuw bouw. Te bevr.: J. KOOI, Thee huis, Grouw. Tel. hereik- baar tussen 5 en 8 uur op no. 6. Heden ontvangen: model 1951 Verdronkenoord 99, Tel. 2469 a IK ZEG MAAR ZO 1 GA NAAR -»« ZIJDEN VOERING VOOR WIT - ROSE - IVOOR RITSEVOORT 37 A.s. Zaterdag te 18.45 uur per touringcar naar Avondverlichting „AVIFAUNA" Retourprijs 4. Nog enkele plaatsen vrij voor vertrek a.s. Zaterdag. Compl, verzorgd f 75.—. Aanmelding tot Vrijdag ochtend mogelijk Mient 1, Alkmaar, Telefoon 3256. N.B. Deze tochten gaan definitief door. ter overname aangeboden. Een prima bedrijf op goede stand. Woning aanwezig. Br. o. no. A 91 Bur. v. d. blad. HiiiiiniiiiiiiiiiHiRHiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Opgericht 1913 Uitvoerders B. VERHOEVE, Kapelsteeg 4. Tel. 4368. J. S. RUITER, Ridderstraat 26. Tel. 4118. C. KRUIDENBERG, Koningsweg 3. Tel. 2734, Leden belangrijke korting. Wie wil mijn woning ruilen over de Frieschebrug met grotere woning in de stad? Huurprijs f 7.per week. Mijn huis heeft 3 slaapkamers> woonkamer, voorkamer, keuken met voor- en achtertuintje. Huurprijs f 4.70 per week. Voor mijn werk moet ik in de stad wonen. Brieven onder no. A88 bur. van dit blad. In alle moderne lichte tinten. Platte Steenenbrug 121 Tel. 3463 Sinds 1902 vaklui Onze bekende specialiteit U BELT 2315 Wij bezorgen SPOORSTRAAT 8, ALKMAAR. TE KOOP: Prefect 1949. in staat van nieuw. Verdronkenoord 109, Tel. 4503, Alkmaar. Te koop: pracht PILKES, Heiloo. Oosterzijweg 21, N.V. v.h. BLOM DEKKER, vraagt voor direct een Eigenhandig geschreven sollicitaties met opgave van verlangd- salaris, vorige werkkring enz. te zenden aan N.V. v.h. Blom Dekker, Sluisweg 8 te Schoorldam. Gepensionneerden genieten voorkeur, uitsluitend per soonlijk bezoek na schriftelijke oproeping. vraagt voor. de expeditie. Zij. die met administratieve werkzaamheden bekend zijn, genieten de voorkeur. Tevens .kunnen er geplaatst worden en die als chemisch strijkster opgeleid wensen te worden. Aanm. Kantoor Sqhermerweg 74.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3