Indonesië wenst opheffing Unie Olieraad naar Zuiden lands vertrokken des R VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN VN-opmars duurt voort Gerrit Schulte won derde etappe Vijf principes voor regeling van Koreaans conflict Vijftig slachtoffers Komende week einde van staat van oorlog met Duitsland? Twee leden van Britse buitenlandse dienst te Parijs vermist De V.S. overwegen opzegging iarinc mcen :hten Vrijdag 8 Juni 1951 !!48e Jaargang No. 133 Djakarta streeft naar conferentie ter vaststelling nieuwe verhoudingen Geen verdere concessies aan Moskou Verbonden landen nog niet veilig voor aanval 38ste breedtegraad als demarcatielijn Amerika publiceert een embargolijst De Nederlandse werven gaan tankers bouwen Stratocruiser boven de oceaan in nood s gezien heb- proberen schreeuwde naatje. „Daar, naar het punt is-ie net weg een golf...." i) 1. 197 „Noord- Lely, van de heeft de rijks- iardingen, ha- geschikt kan rden aangebo- »in en prinses zal een depu- itschappij zich :rde auto naar :n om deze ele wijze in aan te bieden. dijk ir in ons ouwer weer m orgen ging hij de Ncu. lierv. i. Voor deze belangstelling i dat men Ds. Graftdijk nog leek ook, toen er leiding van Herv. Kerk te gemeenteavond ivond bestond en men had kerkkoor o.l.v. 3erg. Dit koor en ten gehore r en we kun- dan dat het ;rk is vooruit g bracht Ds. n en schetsen, lijk, en vooral imer was tref- or zong de ge- angbundel van r het algemeen deze avond op lat we het zou- n de toekomst op het pro- 3s. Brouwer te en we hopen is". wen op e vergadering van algesproken werd eeu uitstapje naar k in Leiden ge- i acht uur tc Spij'- van de fa. Hom- kopje van Bloe it naar Aalsmeer. I bekeken en ge en een broodje in Van hieruit ging iames een deken hoe de wol van rdt tot prachtige rd met grote aan- d. dig toen men de zetten naar Avi- ifauna nog iets te uitzondering zijn ouwen niet volop exotische vogels, werd de terug- aanvaard, n mooie dag ge- oen de bus weer PEILING, 6 Ju- nieuwe 6366, tomaten A 1,42 ikool IA 38—50, 18; rode kool spinazie 942, ndijvie I 4248; .4; bospeen 33— soepgroenten 2 elen 24. ENTEN CEN- 10 kg rabarber i 13, 1400 kg kleine 56— OERDEN il. Op de kaas- ii vandaag aan- te soort 2.21— zware tot 2.35. EGRAVEN i 1951. Aanvoer t f 2.24—f 2.30, 3, extra zware BUREAU; ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie-. Achterdam 20, Tel. 5541 Directie-, j BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMMRSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties; 16 ct. p. Familieberichten 20 ct. p.mJn. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd-, 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. Premier Sukiman over nieuwe relaties met Nederland De Indonesische regering zal bij haar pogingen tot hernieuwing van de i betrekkingen met Nederland drie punten in overweging nemen, zo heeft minister-president Sukiman gistermiddag medegedeeld bij de debatten over de regeringsverklaring. Nagegaan zal worden, op welke wijze de Unie de Indo nesische souvereiniteit schaadt, op welke wijze zij de ontwikkeling van de Indonesische gemeenschap belemmert en op welke wijze het volk de Unie als een psychologische druk voelt. Sukiman meende, dat de Unie niet leeft in het hart vsn het volk en dat „onze natie haar zelfs niet waardeert en niet nodig heeft". Nationalisatie van de buiten landse ondernemingen MganniHiniiifliHiiu De strijd in Korea Zware gevechten bij Indje en Hwatsjonbekken Aan het centrale front ten Noorden van Jontsjon en Jongpjong, waar de Noordelijke tegenstand is afgenomen, zijn de verbonden troepen Donderdag twee tot drie kilometer gevorderd. Daarentegen nam de strijd in het ge bied van het Hwatsjonbekken en nabij Indje In hevigheid toe. Nabij het Hwat sjonbekken slaagden de Noordelijken erin, door te dringen in de stellingen der geallieerden. Er werd hard gevoch ten. De vijand legde een spervuur van iwaar geschut en mortieren, dat alles overtrof wat tot dusverre op dit gebied in de Koreaanse oorlog werd gepres teerd. Niettemin werd ook hier ten slotte door de verbondenen terreinwinst geboekt. De luchtmacht heeft achter de com munistische frontlinie treinen, voertui gen en opslagplaatsen aangevallen, om te beletten, dat de Noordelijke troepen louden worden bevoorraad. Twee Koreaanse boeren hebben aan officieren van de V.N.-strijdkrachten aan het Imdjonfront een grote geheime wapenopslagplaats van de communis ten aangewezen. In twee bunkers ble ken een groot aantal wapenen van al lerlei soort en honderden tonnen am' munitie verborgen te zijn. De premier leidde hieruit af, dat de verhouding tussen beide landen moet worden gewijzigd overeenkomstig de huidige situatie in Indonesië. Basis kunnen dan worden de overeen komsten, die normaal gebruikelijk zijn tussen twee volledig onafhankelijke souvereine staten. Dat zal stellig haar consequenties in de internationale po litiek hebben, al houdt het niet in een verandering van de goede betrekkingen tussen Indonesië en enig ander bevriend land. Voorts zal bij de beschouwing van de betrekkingen met Nederland op finan- cieel-economisch, sociaal en cultureel terrein in aanmerking worden genomen of Indonesië behoefte voelt aan samen werking met de Nederlanders of niet. Sukiman kondigde aan, dat er een spe ciale conferentie met de Nederlandse regering in voorbereiding is. Deze zal zo spoedig mogelijk worden gehouden. Men zal er de eisen inzake wijzigingen Hei westen doei Voldoende overeenstemming voor confereniie-van-vier De drie grote Westerse mogendhe den zullen bij de besprekingen van de plaatsvervangers over het opstellen van een agenda voor een conferentie der vier ministers van buitenlandse raken niet verder gaan in het sluiten van een compromis, aldus heeft de Britse plaatsvervanger, Ernest Davies, in een interview met het Franse persbureau A.F.P. verklaard. De drie I Westerse afgevaardigden zijn van oor deel, dat een conferentie gehouden kan worden op basis van de reeds bereikte overeenstemming en zijn vastbesloten het Atlantisch Pact en de Amerikaanse bases overzee niet als punten op de agenda toe te laten. in kwesties, die niet als in overeen stemming met de nieuwe situatie wor den beschouwd, naar voren brengen. De wijze, waarop Westelijk Nieuw- Guinea zal worden teruggebracht in het Indonesische grondgebied, vormt een deel van de politiek der regering, zo heette het verder. In de financieel-economische para graaf van de regeringsverklaring werd uiteengezet, dat de herroeping van de R.T.C.-overeenkomsten geen univer seel geneesmiddel zal zijn. In deze overeenkomsten werd het machtseven wicht tussen beide staten op dat mo ment weergegeven. De Indonesische regering acht het thans haar plicht, deze te herzien zodat zij meer in over eenstemming worden gebracht met de nationale belangen. De nationalisering van buitenlandse ondernemingen zal geleidelijk moeten geschieden met het oog op de belang rijke economische functie die zij heb ben. Reeds is een begin gemaakt met de nationalisering van de electriciteits- industrie. Voorts blijkt de Indonesi- regering vastbesloten, de Javase Bank te nationaliseren. Zij stelt zich daarbij op het standpunt, dat de betrekkelijke paragraaf van de R.T.C.-overeenkom- slen geen belemmeringen oplevert. Voorts wil zij spoedig een effecten beurs instellen. Tenslotte wordt o.m. nog medege deeld, dat een wetsontwerp inzake de instelling van een grondwetgevende vergadering bij het parlement is inge diend. De nadruk wordt nogmaals ge legd op de actieve zelfstandigheidspo- litiek, die de regering wil voeren. Deze zal gericht zijn op de bevorde ring van de wereldvrede. Faanhof raakte de oranjetrui kwijt aan De Graevelijn De blonde Bossenaar Gerrit Schulte heeft in een prachtige eindspurt de derde etappe van de Ronde van Neder land gewonnen in een tijd van 7 uur 36 minuten en 38 seconden. De Graevelijn van de Belgische A-ploeg kwam met een achterstand van veertig seconden door, doch veroverde hiermede niette min de oranje trui. De sterke Haarlemmer Voorting kwam in dezelfde tijd binnen en in het totaal klassement is hij door deze pres tatie de best geklasseerde Nederlander. Voorting heeft namelijk eenzelfde tijd als De Graevelijn. De overige uitslagen zijn; Braekeveld (Belg. A) 7.41.08, Lam- brichs (Ned. C) z.t., De Hoog (Ned. C) z.t., Wagtmans (Ned. C) 7.42.18, Buvl (Belg. B) z.t, Delahaye (Fr.) z.t., Se rin (Belg. B) z.t. Zie voor het verslag van de derde etappe elders in dit blad. Zestien landen formuleren De zestien landen, die troepen in Korea hebben staan, zijn het naar verluidt. Donderdag eens geworden over vijf grondbeginselen voor een regeling in het Koreaanse conflict, zo meldt Reuter uit New-York. Het is niet bekend, of deze punten spoedig zullen worden gepubliceerd, maar de betrokken correspondent meent ze te kunnen afleiden uit de verklaringen van Acheson, uit vroeger in en buiten de V.N. afgelegde verklaringen en uit de opvattingen van officiële woord voerders te Washington. Acheson verklaart: Tijdwinst werd goed benut Gisteren zette de Amerikaanse mi- uister van Buitenlandse Zaken, Acheson, zijn getuigenis voor de verenigde Se naatscommissies voort. Men vroeg hem, of Amerika kon verzekeren, dat de bondgenoten bij een Sowjetrussische aanval niet onder de voet zouden wor den gelopen en bezet. Acheson ant woordde, dat de V.S. met de thans be- ■taande strijdkrachten deze verzekering niet konden geven. Verder meende hij, dat een goed ge bruik werd gemaakt van „de tijd, die onze mannen voor ons in Korea kopen". De snelle ontwapening van Amerika in 1946 noemde Acheson een fout. Ook was hij er tegen, het aantal Amerikaan I se troepen in Duitsland te verminde ren. Ze zouden dan ongeveer aldus lui den: 1. De verbonden legers zullen niet in groten getale over de 38ste breedte graad trekken, hoewel tactische over schrijdingen met zuiver militair doel kunnen worden toegestaan. 2. Ergens langs de 38ste parallel zal een gedemilitariseerde zone worden in gesteld, vermoedelijk ruim 35 km diep; deze zal onder toezicht van de mili taire waarnemers der V.N. worden ge plaatst. 3. Er zal een commissie van de V.N. worden ingesteld met de bevoegdheid, om aan beide zijden van de zone toe zicht uit te oefenen; deze moet elke opbouw van strijdkrachten tijdens het staken van het vuren voorkomen. 4. Er moet een conferentie worden bijeengeroepen van alle betrokken lan den. Deze moet de vraagstukken be spreken, welke verband houden met het herstel van de vrede in Korea. 5. In de tussentijd zal het bestuur van Korea worden opgedragen aan een tij delijk orgaan der V.N. Dit zal als voornaamste taak hebben de voorbe reiding van verkiezingen en andere de mocratische verrichtingen, die tot de vorming van een verenigd en onafhan kelijk Korea moeten bijdragen. Weerbericht Verwachting tot Zaterdagavond: In de Noordwestelijke helft van het land enkele overdrijvende wol kenvelden en overwegend droog weer. In de Zuidoostelijke helft van het land aanvankelijk wei nig, maar later toenemende be wolking met enkele verspreide tegen- of onweersbuien. Matige tot vrij krachtige Oostelijke cn Noordoostelijke wind. Koel weer. Vraagstukken als Formosa en de ze tel van China in de V.N. zijn in deze doelstellingen niet opgenomen, omdat zij naar de mening der zestien landen onder de bevoegdheden der Algemene Vergadering vallen. Treinramp in Brazilië Vijftig personen zijn Donderdag in Brazilië om het leven gekomen toen een volle locaaltrein op de grens van Rio de Janeiro in botsing kwam met een tankauto. Er brak brand uit. De eerste drie rijtuigen van de electrische trein werden geheel door het vuur vernield. De andere rijtuigen liepeo zware schade op. Ter beknotting van export naar communistische landen De Amerikaanse regering heeft een lijst gepubliceerd, waarop honderd duizenden artikelen voorkomen, die niet meer naar de landen achter het ijzeren gordijn mogen worden verzon den. De publicatie "viel samen met de mededeling, dat Truman tijdelijk een order van enige dagen geleden buiten werking zal stellen, volgens welke aan landen, die strategische goederen naar communistische landen zenden, geen economische hulp meer mag worden verleend. Voortaan zal elk land, dat na 18 Juni producten verzendt die voorkomen op de .gisteren gepubliceerde lijsten, van Amerikaanse financiële en econo mische hulp worden afgesneden. Tru man wil echter het Congres verzoeken, deze beslissing te wijzigen, daar zij zou kunnen leiden tot volslagen mislukking van de hulpverlening aan het buiten land. Op de lijst komen niet alleen wapenen en atoomgrondstoffen voor, doch ook b.v. badpakken, veren en dameskleding. Overigens schijnt de ECA van plan te zijn, de verbodsbepa lingen voor het moment niet al te let terlijk toe te passen. Moord op de gans, die gouden eieren legtl De Perzische oliekwestie Russisch troepen aan de Noordgrens Twee van de drie leden van de Per zische olieraad zijn Donderdag naar het oliegebied van de Anglo-Iranian in Zuid-Perzië vertrokken. Het derde iid komt hen Zaterdag na. Deze heeft er zich over beklaagd, dat hü onvoldoende instructies heeft gekregen. Zo is nog niet duidelijk, welke maatregelen de raad precies zal nemen, om de over dracht van de installaties der maat schappij haar beslag te doen krijgen. Achter IJzeren gordijn In antwoord op een verzoek om commentaar op berichten, dat de ver misten wellicht in het bezit zijn van Gelijktijdige afkondiging door alle geallieerden Het is waarschijnlijk, zo verluidt te Londen, dat de volgende week het einde van de staat van oorlog met Duitsland wordt afgekondigd. Dit zal gelijktijdig door Frankrijk, Engeland, Amerika en bijna alle andere geallieerden, worden gedaan. De afgelopen zes maanden hebben de Westelijke regeringen aan een verklaring over deze kwestie gewerkt. Voor Engeland is de procedure heel eenvoudig: er wordt een aankondiging in het Staatsblad geplaatst. MENEER Ernest Benn is de stichter Ij/jjk/ YJp/Jp te corresponderen met één enkele kam- van de vereniging van individualis- J pioen Don-Juan. Ruim zestig hadden ten. Zulks brengt individueel soms na- hun hart al aan de „minnaar" verpand. righeden met zich mee. Meneer Benn „Uond-van-gesehokte-Meiyes kan Het was een (mannelijk) lid van het kreeg onlangs vijf pond boete, omdat heten- Tweehonderd vertegenwoordig- bedrijf, q Een groep van ruim 100 stu- hij op zijn formulier voor de volkstel- st.ers van. ®va krege" nam®lljk ®®n he* denten in St. Louis ontving bij vergis - - - vige schrik, toen ze bemerkten allemaal - B J s ling had geschreven: „Met het oog op de critieke toestand van de nationale economie, moet ik weigeren deel te nemen aan deze nodeloze verspilling van arbeidskracht, geld, papier en drukinkt. Enfin, schrijfinkt heeft hij met die redevoering tenminste niet ge spaard. O Een andere omstandigheid, die een mens het leven kan verzuren is het lidmaatschap van „Jehova's ge tuigen. In Oost-Duitsland zitten acht honderd leden dezer secte in de gevan genis.. Bijna de helft is berecht en in totaal tot ruim twee en een half dui zend jaar dwangarbeid veroordeeld. In Boston is een internationale bond van suikerzieken gevormd, die beoogt zijn leden aan werk te helpen en te zorgen, dat er steeds voldoende dieet voedsel beschikbaar is. Het vrouwelijke oersoneel van een fabriek in Schotland kan ook een vereniging vormen, die Een duistere historie: Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft bevel gegeven tot een onderzoek naar de verdwijning van twee leden van de Britse buitenlandse dienst, die sedert 25,Mei worden vermist. Het betreft Donald McLean raadsman van het ministerie van buitenlandse zaken en hoofd van de afdeling Amerikaanse zaken, en Guy Burgess, tweede secretaris van de Britse ambassade te Washing ton, die met verlof in Engeland was. Het is bekend, dat zij een paar dagen gele den naar Frankrijk zijn gegaan. Ook de politie op het vasteland is verzocht haar medewerking te verlenen. belangrijke documenten of dat zij Oost-Europese landen tot bestemming hebben, zei een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, dat hij geen reden had te geloven, dat zij officiële papieren bij zich heb ben. Hij had geen inlichtingen over hun huidige verblijfplaats of bestemming. Een ambtenaar van het Franse minis terie van buitenlandse zaken heeft tegenover Reuter verklaard: „Het is bekend, dat beide mannen in Parijs zijn. Onze agenten zijn achter hen aan". Volgens Parijse krantenberichten heeft de politie instructie gekregen een waakzaam oog te houden op de Sow- jet-ambassade en de identiteit van alle bezoekers na te gaan. Het avondblad „France Soir" gaf als kop boven het bericht over de ver dwijning: „Een nieuwe Pontecorvo- zaak twee Britse ambtenaren kiezen het IJzeren Gordijn'.'. Goede vrienden van de vermisten hebben verklaard, dat de verdwijnin gen geen politieke achtergrond hebben. Beiden zouden sterk tegen het commu nisme zijn gekant. De ouders van de vermisten hebben telegrammen ontvangen, waaruit zou blijken, dat hun zoons zich veilig en wel in Parijs bevinden. Men heeft nog niet vastgesteld of de telegram men authentiek waren. Maclean schijnt een grondige kennis te bezitten van de besprekingen tussen Engeland en Amerika over het Noord- atlantische Pact, de Koreaanse oorlog en het Japanse vredesverdrag. Met de voorbereidingen voor dit verdrag heeft vermoedelijk ook Burgess te maken gehad. Wegens overcompleet aangeboden: NETTE RONDE TAFEL iets vermolmd. Brieven onder motto U nie(t) aan Dhr. Soekiman, Djakarta. sing de meesterstitel in plaats van de candidaatsbul. Het bureau van de uni versiteit, dat de fout maakte, tracht de doctoraalbullen terug te krijgen, maar het merendeel der studenten voelt ty pisch weinig voor dit voorstel. O Twee leeuwen, die in een circus te Leuven hun toeren aan het geëerd publiek ver toonden gaven de brui aan het vak en namen de benen. Ze stelden zich peste rig op, nab;; een pomp, midden op een plein. Het heeft lang geduurd eer ze weer gevangen waren. De brave Leu venaren dréven op hun zweet. Een aantal smokkelaars liet het ook aller minst koud, toen ze met een koelauto bij de douane stonden voor onderzoek. Ze zeiden vlees te vervoeren, hetgeen onwaarschijnlijk leek. Vooral toen uit een geheime bergplaats onder de wa gen vijf ton koffie op de weg stortte Het geschiedde tegen het koffie-uurtje. Van Perzische militaire zijde is be vestigd, dat Russische troepenconcen traties zich nabij de Noordgrens van Perzie bevinden. Dat is wel vaker ge beurd, zo zegt men, maar ditmaal is het aantal soldaten ongewoon groot. Daar om gelooft men niet, dat zij aan de ge bruikelijke zomermanoeuvres van het Russische leger deelnemen. De geheime communistische radio van Azerbeidzjan heeft in een uitzending medegedeeld, dat „het uur der bevrij ding nabij is". Er werd een beroep op de Perzische regering gedaan, om alle Engelse employé's van de Anglo-Iranian te ontslaan en te vervangen door Rus sen. Intussen heeft deze maatschappij be sloten de levering van vliegtuigbenzfae aan de Sowjet-Unie stop te zetten. De benzine was bestemd voor vliegtuigen, die de sprinkhanenplaag in Noord-Per- zie helpen bestrijden. Een reden is voor dit besluit niet opgegeven. Handelsverdragen met O.-Europa Uit welingelichte kringen te Wash- inton verluidt, dat Amerika van plan zou zijn de handelsverdragen met Sowjetunie, Polen, Hongarije, Tsjeclio- Slowakije, Roemenië en Bulgarije op te zeggen. Order van 16 millioen De Rotterdamse Droogdok-Maatschap pij en C. van der Giessen en Zonen's scheepswerven te Krimpen aan de Lek hebben opdracht gekregen tot de bouw van twee dubbelschroef tankschepen, met een laadvermogen van tienduizend ton elk. Opdrachtgever is de „Creole Petroleum Corporation" .De order is in totaal zestien-millioen gulden groot. MONTGOMERY KOMT MAANDAG Op Maandag 11 Juni zal veldmaar schalk Montgomery wederom een één- daags bezoek aan Nederland brengen. Hij zal routinebesprekingen met de chefs van staven voeren. Volgens een bericht van radio- Valentia heeft het vliegveld Shannon Vrijdagmorgenvroeg de schepen op de Atlantische Oceaan verzocht uit te zien naar een stratocruiser van de Pan American Airways die met motorsto ring naar Shannon terugvliegt. Aan boord van het toestel bevinden zich 56 personen. Volgens het bericht bevond het toe stel zich op enige honderden kilome ters uit de kust en vloog op een hoogte van ongeveer 1600 meter. Hieraan werd toegevoegd, dat het toestel wel licht nog meer moeilijkheden zou on dervinden. Het vliegtuig was Donder dagavond laat uit Shannon vertrokken op weg naar Gander (New-Foundland). Nadat het verscheidene uren had gevlo gen, meldde de bestuurder, dat hij terugkeerde wegens storing aan een der motoren. Een functionaris van de Pan Ameri can Airways te Shannon zei, dat er geen reden was zich al te zeer bezorgd te maken.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1