Oorlog in Korea wordt voortgezet VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De verbondenen vorderen in de richting van Tsjorwon Dinkelberg verloor kort geding Verdwijning der twee Britten is nog steeds een mysterie Staking in de Wieringermeer is gisteravond geëindigd De militaire besprekingen te Londen hebben resultaat Zaterdag 9 Juni 1951 I48e Jaargang No. 134 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Marshall: ,38ste breedtegraad telt niet meer mee" Nieuw offensief der Verenigde Nafies Geen kans op een wapensfilsiand Vooronderzoek' in zaak Schallenberg Vier Bondsdagleden van functie ontheven Slagveld door Chinezen onder water gezet „Van de Wadden tot het IJ" Alleen sprake van niet geslaagde redactie ACHT STRAALJAGERS IN ONWEER NEERGESTORT De Feyier won ook de vierde etappe Zij boden zelf geen telegrammen aan Arbeiders besloten tot hervatting van het werk Conflict over commando Middellandse Zee opgelost KoJit Bzitdk VS willen luchtmacht vanTsjang moderniseren Financieel schandaal in Belgie ontdekt Recruten in de Tsjechische mijnen tewerk gesteld Voorzitter van Perzische olieraad wil aftreden Arbeiders bij Skoda niet actief genoeg Belgische regering verwacht Volledige Benelux-unie voor 1 Juli a s. Oplossing van drie grote problemen uitgesteld BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAAfiSCH COURANT TARIEVEN: Advertenties; 16 et. p. man. Familieberichten 20 ct. p.man. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. st bezig om het vier-per- it zij de laatste maanden ten gebruikt hebben, in Zij hebben vannacht 'oor zichDe knal e fietsband schrikt hen uro en Sergewitsj naar ing Hoei legt de vinger stert: „Kalm b'ijven de fabriek he_n en k:j':t •zichtig!" De Amerikaanse minister van defensie, George Marshall, heeft onverwacht een bezoek aan Korea gebracht en daar geconfereerd met de generaals Ridgway en Van Fleet en met andere commandanten, onder wie drie brigade-generaals van het Britse gemenebest. Marshall heeft na afloop een verklaring afgelegd, waarin hij zei: „De 38ste breedtegraad of andere overwegingen zijn niet meer van belang. Het leger zal op de meest doeltreffende wijze worden gebruikt. Op een vraag, of men tot een staking van het vuren zal geraken, antwoordde de minister: „Ik geloof, dat u dat aan Mao Tse Toeng en Tsjoe En Lai moet vragen". De minister en de officieren hebben gedurende drie en een half uur in een gecamoufleerde tent in Zuid-Korea vergaderd. De conferentie werd gehou den dicht bij het punt, wa„r de Noord - koreanen op 25 Juni van het vorige jaar het eerst de 38ste breedtegraad overschreden. Het gezelschap arriveer de deels in lichte vliegtuigen, die op een met bulldozers geïmproviseerde rolbaan neerstreken, deels in jeeps. Be halve de reeds genoemde officieren kwamen ook de bevelhebbers van de contingenten van Turkije, Griekenland, Siam en de Philippijnen naar de bij eenkomst. Het gebied rondom de tent was afgezet. Oorlogscorrespondenten werden er niet toegelaten. Pas drie kwartier vóór het einde van de bijeen komst mochten er foto's worden ge maakt. Ii. kringen, die nauw bij het Ameri kaanse departement van defensie zijn betrokken, wordt gezegd, dat uit het Journalisten worden als getuigen gehoord Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Schoonenberg (CPN) naar aanleiding van de publicatie in „De Telegraaf" over de zaak-Schallenberg heeft de minister van justitie medege deeld, dat in deze zaak thans een ge rechtelijk voor-onderzoek is geopend tegen een onbekende dader. Het ligt in de bedoeling daarbij de schrijver van het bedoelde artikel en enkele andere journalisten naar aanleiding van door hen gedane publicaties te horen om trent de redenen van hun wetenschap. Uiteraard kunnen in dit stadium, nu de zaak nog bij de rechtercommissa ris in onderzoek is, bezwaarlijk verde- rt mededelingen worden gedaan. Zij stemden voor Bonn De Westduitse Bondsdag heeft met grote meerderheid besloten, dat vier leden hun zetels moeten opgeven we gens de rol, die zij hebben gespeeld in de zogenaamde „spiegel-affaire", waar bij vele leden zich zouden hebben la ten omkopen voor het uitbrengen van hun stem voor Bonn in plaats van voor Frankfort als tijdelijke hoofdstad. De vier betrokkenen zijn Hermann Aumer, Baron von Aretin, Ludwig Volkholz allen van de federalistische Beierse partij en Wilhelm Schmidt van de Beierse herstelpartij. bezoek van Marshall aan Korea wel eens een nieuw offensief zou kunnen voortkomen. Men acht het doel van dit bezoek geheel militair. Weliswaar lo pen er in Washington geruchten, dat Marshall te Tokio besprekingen met het opperbevel zal voeren, ten einde tot een wapenstilstand te geraken, maar Acheson heeft voor de Verenigde Se naatscommissies verklaard, dat dit voor zover hem bekend niet juist is. Er is trouwens, zo verluidt uit andere bron, geen enkele reden, om aan te nemen, dat de Chinezen op het ogen blik op nieuwe vredespogingen zouden ingaan. Marshall zelf heeft trouwens in Ko rea nog verklaard, dat er op het ogen blik naar wordt gestreefd, dat ook de leden van de V.N., die thans nog niet aan de strijd tegen de Noordelijken deelnemen, troepen zullen zenden. Reu ter herinnert er nog aan, dat stafchef generaal Lawton Collins verleden week voor een senaatscommissie heeft ver klaard, dat er nieuwe richtlijnen voor de troepen in Korea woraen opgesteld. Marshalls bezoek wordt hiermee wel in verband gebracht. Het schijnt daarbij in de bedoeling te liggen, een zo groot mogelijke druk op de Noordelijke li nies te handhaven, tenzij zij accoord willen gaan met een snelle en redelijke regeling van het conflict. Intussen hebben de vertegenwoordi gers van de zestien landen, die troe pen in Korea hebben staan, Donderdag opnieuw te Washington vergaderd. Er is echter niet besproken, welke stappen zouden moeten worden ondernomen om tot een einde van de o rlog door onderhandelingen te komen. Di weerwil van het feit, dat de Noor delijken de sluizen van het stuwbek- ken van Tsjorwon hebben opengezet zijn de verbonden troepen erin ge slaagd, van het Zuidwesten en Zuid oosten uit bijna vier kilometer in de Gistermiddag deed de president van de Arrondissementsrechtbank te Alk maar uitspraak in bet kort geding tus sen de heer Dinkelberg, directeur van de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ", contra de heren Kok en Kei zer, respectievelijk directeuren van de drukkerij en uitgeverij van de Nieuwe Langedjjker Courant. Mr. A. D. van Regteren Altena was van mening dat rr geen gronden aanwezig waren de heer Dinkelberg in het gelijk te stellen, zodat de vordering ontzegd en eiser veroordeeld werd tot betaling van de kosten van het geding, welke in totaal f 130 bedragen. Bij monde van zijn raadsman, mr. Zeiler, had de heer Dinkelberg de pre sident van de rechtbank verzocht de Nieuwe Langedijker Courant een ver bod op te leggen in het vervolg publi caties op te nemen welke beledigend konden zijn voor eiser. In zijn vonnis zei de rechter dat de passage, waarin werd gezegd dat de directeur van de tentoonstelling naar het „scheen" be paalde drukkerijen had bevoordeeld waarbij hij geïnteresseerd was. gezien moest worden als een onderdeel van een artikel, dat juist was gepubliceerd om de insinuaties welke de ronde de den, uit de wereld te helpen. Alleen als men de passage los van het ove rige deel van het artikel leest, zou de indruk gewekt kunnen worden dat hiermede een aantijging was bedoeld doch dan nog slechts in bedekte tem men. daar de steller drie maal het woord „schijnt" had gebruikt. Bovendien was na dit artikel op ver zoek van de heer Dinkelberg de tekst van een telegram opgenomen, waarin duidelijk stond te lezen dat de ge wraakte passage fout was geweest. Wel voegde de rechter er aan toe dat ge sproken kon worden van een niet ge paald geslaagde redactie. Mr. Van Reg teren Altena kwam tenslotte tot de conclusie dat de feitelijke grondslag om tot een veroordeling van gedaagde te komen, ontbrak. richting van deze stad op te rukken. Zij hadden daarbij niet alleen te kam pen met het water, doch ook het hoofd te bieden aan felle tegenaanvallen. Hoewel de tegenstand in de loop van de dag iets verminderde, wees nog niets er op, dat de Noordelijken zich,op gro te schaal terugtrokken uit hun door de steden Koemhwa, Pjonggang en Tsjor won gevormde centrale bolwerk. Voorts hebben drie Chinese bataljons hardnekkig geprobeerd de opmars der .verbonden troepen ten Noorden van Jontsjon te stuiten. Zwaar artillerie- en mortiervuur verhinderde de verbonden eenheden hun posities te verbeteren Ten Noorden van de Imdjon hadden de verbonden eenheden slechts weinig contact met de tegenstander. In de ge bieden van Janggoe en Indje leverden de Noordelijken echter hardnekkige vertragingsgevechten. Grote aantallen Mustangjagers heb ben de Chinezen in het gebied van Tsjorwon bestookt met benzinebommen en raketten. Een formatie straaljagers, die onder weg was van Austin (Texas) naar het vliegveld Selfridge (Mich. V.S.), is na bij Richmond door een onweersbui overvallen. Tenminste acht toestellen zijn neergestort. Twee personen verlo ren het leven, van drie piloten is be kend, dat zij zich met hun valschermen in veiligheid hebben kunnen brengen. De Nederlandse cracks liepen grote achterstand op Voor de tweede maai heeft de Belg De Feyter 'n etappe van de Ronde van Nederland gewonnen. Met zijn ploeg genoten Van Stayen en Bogaerts heeft deze 25-jarige veelbelovende renner ai- le Nederlandse kopstukken van zich algeschud. Het drietal kwam met een voorsprong van maar liefst twintig mi nuten op de eerste Nederlander, Lam- brichs te St. Nikolaas door de finish. De positie van de Nederlanders is hier door wel zeer bedenkelijk geworden. De Feyter had voor de 193 km. 5 uur 22 min. en 22 seconden nodig. Voor van Stayen en Bogaerts werd eenzelf de tijd genoteerd. De overige uitslagen luiden, 4 Decin (België A) 5.40.52; 5 Lambrichs (Ned. C) 5.42,18; 6 Schoen makers (Ned. A) z.t.; 7 Buyl (België B) 5.43.37; 8 De Graevelijn (België A) z.t.; Wagtmans, Janssen, Faanhof, Schulte, Bakker, Peters, Voorting en De Hoog zaten in het peloton dat ex aequo op de 14e tot en met 28e plaats in een zelfde tijd als Buyl werd geklasseerd. Slechts een plezierreisje? De verdwijning van de twee Britse diplomaten is nog steeds een uitermate mysterieuze affaire. Er is nog geen en kele aanwijzing omtrent hun verblijf plaats of over de reden van hun ver dwijning. Weliswaar zijn de telegram men, die hun verwanten hebben ont vangen, echt gebleken, maar zij zijn niet door de vermisten zelf aangeboden. Ook is het niet duidelijk of zij de tele gramformulieren zelf hebben ingevuld. Telegrammen zijn verzonden aan de moeder van Burgess, de moeder van Maclean en aan diens vrouw. In dat aan mevrouw Maclean wordt volgens niet-officiële Franse bron gezegd, dat hij enige tijd afwezig moet zijn doch dat zij zich niet ongerust behoeft te maken. Uit het feit, dat de bagage van de vermisten is aangetroffen op een weekendboot, waarmede zij op 25 Mei Vergadering te Medemblik (Van onze correspondent) Op een stakingsvergadering te Me demblik is Vrijdagavond besloten het werk te hervatten waarmee de stakings leiding openlijk zijn nederlaag heeft bekendgemaakt. Hiermede is de slot scène opgevoerd van het spel, waarin de arbeiders als gedupeerden optraden doch dat werd geregisseerd door een groep, die zich achter de gedupeerden heeft verscholen. Het betreft een zaak, die in volle ernst gezien dient te worden, en waar in zich een bepaalde politieke groep voor de arbeiders spande, zij het dan ook onder een vermomming. De resultaten zijn uitgebleven, hetgeen reeds eerder te zien was. De laatste noodsprong, een 24-urige werkstaking heeft evenmin tot een overwinning van de betrokkenen kunnen leiden. Wel hebben de leiders van het sta- kingscomite, H. Bodde en Berend Blok zijl, de 160 opgekomen leden toegeroe pen, dat deze staking was gewonnen Het zal de arbeiders echter even duide lijk in de oren hebben geklonken als het verslag van de stakingsleiding. De landbouwers hebben zich be reid verklaard hogere lonen uit te ke ren. Doch hiervoor was geen staking nodig geweest, daar door verschillende landbouwers reeds hogere lonen wer den uitgekeerd. Thans tracht de com missie nog de loftrompet over zichzelf te steken, door aan de stakers een wei nig samenhangend rapport voor te leg- Weerbericht Verwachting, geldig tot Zondag avond: Geleidelijk toenemende be wolking maar op de meeste plaat sen droog weer. Weinig wind. On geveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zondag: Zon op 4.21, onder 20.58 Maan op 9.37. onder 0.26. Maandag: Zon op 4.20 onder 20.58. Maan op 10.52, onder 0.40. De Brits-Amerikaanse militaire besprekingen te Londen hebben Vrijdag tot een belangrijke mate van overeenstemming geleid op het stuk van de militaire organisatie voor het Middellandse Zeegebied en het Midden-Oosten. Reeds twee maanden heeft men een mededeling over het oppercommando in de Atlantische oceaan, dat zou worden opgedragen aan de Amerikaanse admiraal Fechteler, uit gesteld, omdat men het over de structuur van het commando voor de Middel landse Zee niet eens kon worden. Dit zal thans worden opgedragen aan een in elkaar grijpend commando voor dit gebied en aan een opperbevel voor land en zeemacht, bedoeld als dekking van Eisenhowers Zuidelijke flank. Definitieve beslissingen zullen waarschijnlijk te Washington vallen, wanneer generaal Bradley van zijn besprekingen te Londen naar de V.S. is teruggekeerd. er dat de man zal moeten dragen, is namelijk zeer klein. De vorige ermroe- UEERLIJKE TIJDEN" is de West- duitse film, die bij de opening van het eerste filmfestival te Berlijn be schouwd werd als de Duitse film, die waarschijnlijk het best het internatio- per wegens „verdrukking door naai begrip zal bevorderen. Dat is dus jjet uniform» ontslag moeten nemen, een tien-met-een-griffel-en-een-zoen- van-de-juffrouw. Theodoor heeft voor QUDERDOM komt met gebreken, de heerlijke tijden" zelf, maar een zegt men in ons land. George Linford, mager drietje over Het zijn zomin die in Swalfham (Norfolk) woont en heerlijke als eerlijke dagen, waarin wij leven. Alleen al door de lucht wordt voor bijna honderd-millioen gulden jaarlijks Engeland binnenge smokkeld. De internationale Criminele Politie gaat nu echter een geweldig net spannen, in samenwerking met de Britse en andere Europese luchtvaart maatschappijen. Nu we toch in hogere regionen zijn: een zekere me neer Wills heeft per zweefvliegtuig een tocht van 160 mijl in 6 uur en drie kwartier gemaakt, hetgeen een nieuw -ecord is. In Sudbury (in Engeland) kunnen wij versoberings-lessen op doen. Daar wordt nu een stads-om- roeper gevraagd. Hij moet een luide stem en een klein postuur hebben. Het enige uniform, dat de stad bezit Zouden ze in Italië niet een paar ton over hebben voor een nette Theodoor? vier en zeventig jaar is, onderschrijft het niet. Hoewel hij toegeeft, dat het oud-worden pijnlijk is. Want laat hij nu onlangs twee nieuwe boven-voor- tanden gekregen hebben! Iets nor maler komt Theodoor het geval voor van Alexandertje Ayers, een driejarige inwoner van Portland. Het kind begint aan de slapen wat te grijzen. Het kost de ouders de grootste moeite het wurm naar bed te krijgen. „Daar ben ik te oud voor", zegt Alexandertje. Een naamgenoot van dit vroeggrijze dreu mesje is een caféhouder in Woking ham, die zich overigens beter aan de tijd houdt. Niet minder dan 140 slagen kondigen in zijn etablissement het sluitingsuur aan. Hij heeft namelijk veertien klokken opgehangen. Uw lijfaap is wel bij de tijd. De fraaie klok van een familie in Luik speelde plotseling de melodie van een ondeu gend liedje, hoewel de tijdmeter vol gens de winkelier „Uren, dagen, maan den, jaren" moest spelen. Het bleek dat een tienjarige zoon het instrument had onderzocht. Hij had het zo goed gedaan, dat de klok niet meer hersteld kon worden. gen, of een redevoering te houden, waarin op anderen de schuld wordt af geschoven. Jammer is het echter ge weest voor hen, die aan de mooie leu zen en oproepen gehoor hebben gege ven en daardoor sterk gedupeerd zijn geworden. De staking heeft evenwel het doel, dat de regisseurs hadden ge steld, jammerlijk voorbijgestreefd. Plan voor algemene hulp Je wachten Generaal-."rtajoor William Curtis Cha se, een der Amerikaanse adviseurs van Tsjang Kai Sjek, heeft verklaard, dat zijn regering op het ogenblik nagaat, of het niet mogelijk is de verouderde luchtmacht van de Chinese nationalis ten te moderniseren. Reeds is hiervoor een bedrag van zestien millioen dol lar beschikbaar gesteld. De Amerikaan se regering is bereid een groot aantal militaire adviseurs naar Formosa te zenden. De eerste groep is reeds aan gekomen. Chase zal Tsjang dezer dagen een algemeen plan voor militaire hulp van Amerika voorleggen. Heeft het politieke achtergrond Volgens verontwaardigde artikelen in vrijwel alle bladen in Belgie is gis teren op de Belgische beurs een groot financieel schandaal ontdekt. Daar zou den effecten zijn aangeboden voor 1600 franc, die kunstmatig op 3000 franc werden gebracht en dan onmiddellijk weer verkocht. Het had een ineenstor ting van de koers tengevolge. Volgens de krantenberichten heeft het schan daal een politieke achtergrond, daar de zetel van de maatschappij, die het grootste aantal aandelen bezat niet in Belgie gevestigd is. De naam van een kabinetschef van het ministerie en die van tal van andere personen worden in verband hiermee genoemd. Het be drog werd ontdekt door klachten, die kopers van rubber-aandelen hadden ingediend. Voor de opvoering van de productie zijn in de Tsjechische mijnen recruten uit het leger te werk gesteld. In de maand Mei bleven de mijnen 20 pro cent op het schema ten achter. Mr. D. B. MacLean, een van de twee vermiste Engelse diplomaten, die zonder voorkennis van hun regering niet op hun posten zijn teruggekeerd. uit Southampton naar Saint Male, een klein eiland voor de Franse kust, zou den zijn vertrokken, leidt men af. -Jat de beide mannen alleen maar van zins waren, een plezierreisje te maken. Mac lean vierde dat weekend zijn 38ste verjaardag. Burgess schijnt uit Rome een tele gram aan zijn moeder te hebben ge zonden, waarin hij haar mededeelt een lange vacantie aan de Middel landse Zee te zullen houden, aldus de Daily Herald. Het blad meent dat de twee diplomaten uit elkaar moeten zijn gegaan Wel zijn zij samen van St. Malo naar Parijs gereisd. Een hoofdinspecteur van Scotland Yard is naar de Lichtstad vertrokken, om enig licht in deze mysterieuze affaire te brengen. Bevoegdheden zijn te klein Dr. Hessabi, de voorzitter van de Perzische commissie van drie, die de installaties van de Brits-Iraanse olie maatschappij zou moeten overnemen, heeft, zo meldt de „Daily Telegraph", te kennen gegeven, dat hij zal aftreden als hij geen volledige volmacht krijgt. De volmacht, waarop dr. Hessabi gere kend had, werd door het besluit van premier Mossadeq om de opperste zeg genschap in de overdrachtsmaatrege len aan de pasbenoemde gematigde gouverneur van Khoezistan, Amir Alai, toe te kennen, beperkt. „Politieke herscholing'' nodig In de autofabrieken „Skoda" te Pil- sen in Tsjecho-Slowakije zijn „sterke sociaaldemocratische neigingen onder het personeel aan het licht gekomen", zo meldt de „Prawda" aldaar. Zelfs partijfunctionarissen en instructeurs van de kadercursussen zijn van deze invloed niet vrij gebleven. Orthodoxe communisten achten dit verschijnsel wemig belovend en beschouwen so ciaal-democratische opvattingen als verraad. Volgens de „Prawda" uit men in de Skoda-fabrieken niet alleen lof prijzingen op de vooroorlogse toestand in Tsjecho-Slowakije, doch ook ver breidt men anti-bolsjewistische leuzen en wordt er een onjuiste houding te genover het werk aangenomen. De politieke activiteit in het bedrijf zal verbeterd worden, beldoft het plaatse lijk bestuur der communistische partij. Volgens het Brusselse dagblad „Le Peuple" bereidt de Belgische regering er zich op voor vóór 1 Juni 1951 van de economische voorunie der Be nelux over te gaan op de defi nitieve economische unie. Daarbij zou men de oplossing van drie belangrijke vraagstukken, n.l. die der waterwegen, de landbouw en de muntkwesties, voorlopig uitstellen. Het blad verwacht binnenkort een conferentie van ministers over deze omschakeling. Van Belgische zijde wijst men op de betekenis van de Ne derlandse markt voor het evenwicht in de Belgische handelsbalans. Daarente gen hebben havenkringen in Antwer pen groot bezwaar tegen een inniger samengaan der drie landen, zolang het niet zeker is, dat het vurig begeer de Moerdijkkanaal tot stand komt. Aangezien officiële kringen van de totstandkoming der unie een grote in vloed op het internationale gebeuren verwachten, inzonderheid voor het streven naar Europese eenheid, willen zij aan de plechtigheden, die met de totstandkoming gepaard gaan, een spectaculair karakter geven.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1