Wilde geruchten over het werk van „Door de Eeuwen Trouw" Moskou stelt conferentie voor over Japans vredesverdrag V.N -troepen veroveren het gebied om Tsjorwon en Koemwha Er bestonden geen plannen om Korea te ontruimen Maandag 11 Juni 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 148e Jaargang No. 135 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De internationale spion Pierre Sweerts was inkoper van zenders en wapens Afdelingen Zaterdag in Utrecht bijeen DeV.S. zijn gereed Als Rusland oorlog wil In Noorden en Westen zware tegenstand Nadelig saldo van West-Europa met zeven milliard dollar verminderd HEDLER OP VRIJE VOETEN Felle aanval van Taft op Trumans politiek Vijftienduizend detectives zoeken in West-EuropanaarMacLeanenBurgess Herbert Morrisson Pyromaan legt volledige bekentenis af Grote centrale in Oost- Duitsland opgeblazen? Syrië sluit de Syrisch- Libanese grens Beschuldigingen jegens Amerika %oJit B&óted Formosa dient Peking te worden teruggegeven tig van de mi». Deense specia le zenuwkllnlefe den is en voor enige gevallen ens zjjn bericht lende misdaden rson werd door groter publiek d en plaats van idium vertelde, i was. namelijk e in de kelder, i de eerste ver- werd gebracht, le brandstichter net benzine ge. ïellijk in brand et mechanisme s het inderdaad lekende. 1 ging het om ■n generlei aar. lat het slachtof. Weer verplaat- i medium, toen r de plaats van het uur, waarop n. Eerst ver at het niets zag. lichten van een en in de auto •ponen, waarvan twee anderen ■t lijk. waarvan uwkeurige be- pen het in een n beschreef hoe et water plons- zijn trance. De :r onderzoek in waarbij bleek zo begaan wai even had. ende onthulling arde in Zweden van Essarp", tot levenslang* aeld. omdat hij d zijn vrouw in te hebben ge- :ijn jonge vrien. nen te kunnen e. een zekere ;stien jaar ach- n vrienden, die d geloofd had- zijn geval wis- jorkhem wilde pnotiseren, wat iverd. Hij wend- iclderziende in Baconnier, die ie toestand ont- >ver een voor landen hield en >cht met de ge- ïelderd moesten •acht haar in foto van de do- aaar. waarna de vkeurig verslag molen zestien was. Ze be- eenkomstig de agrijke kleinig- op tafel en de naarsvrouw om meer schoon te >ierd ze daarbij allen en viel in et meer levend i slaagde er in, 'oen voorkomen zeventien jaar ezeten, vrij ge- schadeloosstel- k voor getuigen a ook bij getui- n zeggen, maar hebben, de ge uit hun herin- a heeft zelf be- Stockholm een i weten te ko oien geldbedrag iwvolle zondaar zeggen, maar meren, daar hij diefstal stom- Hij liet zich een auto gezet :e zijn begelei- naar de plaats, l inderdaad ge- van de Grote bijeen geweest, ider enig resul- [gens een Wes- chtten de Wes- nieuw de Sow- nger te over- verklaren met i ministers van basis van de et reeds is eens ;ef aandringen iet Noordatlan- enda. mlarven in 'smiddel, dat in zijn doelmatig- nelijk de DDT- Den Haag toe twee gevallen ria voorgedaan, r de GGD geen lorpen, besloot iet onzekere te e Haagse Moer- een laag olie, kt. Milliarden door gedood. BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties; 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. AVER HET WERK en de financiële positie van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw", die nauw samenwerkte met het bureau van de Republiek Zuid- Molukken, doen op het ogenblik wilde geruchten de ronde. Deze geruchten berusten deels op fantasie van kwaadwillige lieden, deels echter op feiten, die zeer opmerkelijk moeten worden genoemd. Zo staat o.m. vast, dat de gelden, die de Stichting heeft afgedragen aan het bureau van de Republiek der Zuid- Molukken (R.M.S.) tot een zeer aanzienlijk bedrag in handen werden gesteld van de internationale spion Pierre Sweerts (Belg van afkomst, dusgenaamd S.S.-officier in de oorlog maar in feite agent van de Britse geheime dienst). Deze Sweerts die altoos onder allerlei namen zijn gevaarlijke iuxe-leventje leidt heeft in opdracht van de R.M.S. in Engeland' een Lockheed-vliegtuig, een tamelyk sterke radio-zender, draagbare zenders en wapens gekocht. Dit alles zou gebruikt moeten worden om contact te maken met de op de Molukken overgebleven verzetshaarden, teneinde gezamenlijk het regiem-Sukarno te be strijden. is geweest dat met in Nederland inge zamelde gelden in Engeland een vlieg tuig, zenders en wapens werden ge kocht. Hier schijnen wel zeer ingewik kelde deviezen-manoeuvres te zijn ge houden! De geheime agent Pierre Sweerts -is de vorige maand in Belgie (waar hij in 1946 ter dood werd veroordeeld wegens zijn „dienstneming bij de S.S.") gear resteerd. Het dagblad Trouw heeft Za terdag medegedeeld, dat hij op verzoek van de Engelse regeriqg is vrijgelaten en thans in Perzie zou werken. Wij kunnen dit bericht niet de meeste stel ligheid tegenspreken. Sweerts zit nog altijd in Brussel gevangen en het ziet er naar uit, dat zijn machtige diploma tieke en militaire vrienden in Engeland en Frankrijk daarin althans voorlopig zullen moeten berusten Met Sweerts weet men echter nooit, waaraan men toe is: hij „diende" Duitsland als spion- nage-leider op het Hoofdkwartier van de Führer, maar van Engelse zijde werd hij na de oorlog beloond meteen schip. Hij A'erd ter dood veroordeeld als collaborateur, maar hij staat nog al tijd in een best blaadje bij de hoofden van meer dan één geallieerde Geheime Dienst. Hij was in dienst van een Ne derlandse officiële instantie (in 1946!), AANVANKELIJK was het de be doeling, dat deze actie zou staan onder leiding van Raymond Westerling; later schijnt men daarvan te zijn terug gekomen. Een en ander heeft, sinds Mei 1950, een bedrag gevorderd, dat boven de drie ton ligt. Van dit vele geld komt weliswaar vermoedelijk een deel terecht uit de verkoop van de in Belgie op geslagen liggende materialen en wa pens (al vraagt men zich af, hoe die verkoop zal moeten geschieden maar het staat toch vast, dat er een groot verlies zal worden gehoekt. Bij de Stichting „DGor de Eeuwen Trouw" heeft men op het ogenblik te kampen met financiële moeilijkheden en de justitie onderzoekt, naar wij uit Den Haag vernemen, hoe het mogelijk De Amerikaanse minister voor het leger, Frank Pace, heeft in een toe' spraak te Fayetteville (Arkansas) verklaard, dat „de V.S. gereed waren voor de strjjd, indien de Sowjetunte een totale oorlog wenste". Hij voegde hier aan toe: „Deze gereedheid kan wellicht een van de factoren zijn, die haar zal doen inzien, dat een oorlog vergeefs Is". Aangaande de Amerikaanse strijd krachten zei de minister, dat het le ger in overeenstemming met de plan nen voor dit belastingjaar thans 1.500.000 man omvatte. Ook de vloot en de luchtmacht waren uitgebreid. De vloot telde thans 1044 schepen. De luchtmacht omvatte ongeveer 87 groepen. Men verwachtte, dat dit aan tal in de herfst van 1952 tot 95 groe pen zou zijn toegenomen. Op het ge bied van geleide projectielen en het tactische gebruik van atoomwapenen had men snelle vorderingen gemaakt, aldus Pace. maar hij werd in Haarlem gearresteerd 'waar hij drie auto's bezat, alle met bui tenlandse nummerplaten!) als onge wenst vreemdeling. Hoewel onze rege ring bereid was.hem, als ter dood ver oordeelde aan Belgie uit te leveren, deelde Brussel mede daarop gèen prijs te stellen. Onze regering zette Sweerts op een Panamees schip om van hem af te zijn, maar hij kwam als schipbreu keling terug enwerd ingeschakeld in het (peperdure en onbelangrijke) werk van de particuliere inlichtingen dienst van de heren Elzinga en Hacke. Hij was „Minister". JJEZE MAN, die eens in schijn de Duitse spionnen in Perzie en Af ghanistan dirige' en ondertussen de geallieerden onsr dare diensten be wees, droeg enige maanden geleden nog een paspoort van de Republiek der Z.- Molukken. Als zijn beroep stond daarin vermeld: Minister van Buitenlandse Za ken. Sweerts is er de man naar, om van zulk een diplomatiek paspoort een in tensief gebruik te makenDat hij in Belgie, waar hij de laatste maanden veel vertoefde, een leventje leidde als een Oosters vorst, staat vast. En dat Ray mond Westerling zolang hij in Brus sel vertoefde weinig voor hem on derdeed in luxe en bizar gedrag, is ook al geen geheim meer. Of beide heren hun feesten hebben gevierd op kosten van de Republiek dor Zuid-Molukken. zoals thans in ze kere kringen wordt gesuggereerd .is nog niet te zeggen Men hoort integen deel van andere zijde verklaren, dat Pierre Sweerts voor de Republiek een volkomen correct financieel beleid heeft gevoerd en dat alles behoorlijk is ver antwoord. Dit zou dan kloppen op een mededeling van zijn pastoor en biecht vader, dat Sweerts de laatste jaren ern stig probeerde een fatsoenlijk leven op te bouwen. In hoeverre hij daarin ge slaagd is, zal de Justitie nu beoorde len als de Britse Intelligence Service tenminste niet beschermend voor hem in de bres springt. (Zie verder elders in dit blad). De troepen van luitenant-generaal Frank Milburns hebben Zondag te 18 uur het belangrijke communistische bevoorradingsgebied om Tsjorwon en Koemhwa in midden-Korea veroverd, aldus heeft de bevelhebber van het achtste leger, luitenant-generaal James van Fleet, bekendgemaakt. Tevoren was Tsjorwon door de artillerie zwaar bestookt, terwijl tankpatrouilles bij zware regenval Koemhwa naderden, gebruik makend van het terugtrekken van de tegenstander. De verbonden legers waren de laatste acht en veertig uur op dit front acht a elf kilometer gevorderd. Ten noorden van Jontsjon dat meer naar het westen is gelegen, en ook in de buurt van Janggoe en Indje, ten oosten van de voornaamste communis- Uit het jaarrapport der O.EE.S. Industriële productie 35 pet. hoger dan in 1938 In het heden gepubliceerde derde jaarlijkse rapport van de Organisaties voor Europese Economische Samenwer king wordt gezegd, dat de agrarische productie van de 18 landen van het Marshall-plan in het jaar 1950—1951 de vooroorlogse productie met 10% over trof. De industriële productie was in tweede kwartaal van 1950 ongeveer 30 tot 55% groter dan die van het jaar 1938, Door deze grote productietoename is het totale nadelige saldo van de be talingsbalans van West-Europa ver minderd van 8 milliard dollar in 1947 tot rond één milliard dollar. De mter- Europese handel is belangrijk toegeno men, doch er doen zich nieuwe moei lijkheden voor. doordat een deel vaD de productieve krachten van de aangeslo ten landen moeten worden beschikbaar gesteld voor de herbewapening Daar om zal, zo wordt in het rapport gezeg dat deel van de totale productie, dat voor het civiele verbruik beschikbaar is, minder groot zijn dan tot dusverre. In het rapport wordt in verband hier mede een aantal maatregelen voorge steld, waarmede reeds ten dele een be gin is gemaakt. Deze houden onder meer in: een belangrijke vergroting van de productie van grondstoffen, een rechtvaardige verdeling van de schaar se grondstoffen, de bevordering van de agrarische productie, het uit de weg rui men van de belemmeringen van een vrij handelsverkeer, het in evenwicht brengen van de betalingsbalans van de aangesloten landen en de bestrijding van het inflatiegevaar. Weerbericht Verwachting tot morgenavond: Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden, maar ook perioden met zonneschijn Zwak ke tot matige wind tussen Zuid oost en Zuidwest. Iets warmer. DINSDAG: zon op 4.20, onder 20.59; maan op 12.08. onder 0.5 tische verdedigingsstellingen, onder vonden de manschappen van het acht ste leger zware en vastberaden tegen stand. Hier werd slechts een kilometer voortgang geboekt. Elders aan het oostelijke front vie len troepen in sterkte van peloton tot baltaljon de oprukkende verbonden troepen aan. In het westen bleven patrouilles der verbondenen het gebied van Moensan- Korangpro bewaken tegen een moge lijke tegenaanval. Er werd bijna geen contact met de tegenstander gemeld. Zondag hebben zeventig straalvlieg tuigen de communistische bevoor- 1-adingbasis Songtsjon, 65 kilometer ten noord-oosten van de hoofdstad Pjong jang gelegen, met bommen, raketten, napalmbommen en mitrailleurs zwaar bestookt. Het rechtsradieale lid van de West- duitse Bondsdag Wolfgang Hedler, die Zaterdag in de gevangenis te Kiel in hongerstaking ging uit protest tegen zijn arrestatie, is 'isteren in vrijheid gesteld. Hedler beloofde op ere-woord op elke zitting in verband met het te gen hem aanhangig gemaakte proces aanwezig te zullen zijn. Zijn 140.000 V.N.-soldaten voor niets gevallen? De Amerikaanse republiekeinse se nator Robert Taft heeft een felle aan val gedaan op de buitenlandse politiek van Truman. Hii verklaarde, dat de Amerikaanse regering in Korea een vrede wilde sluiten, die betekenen zou, dat de 140.000 man slachtoffers der verbondenen voor niets zijn gevallen en dat de milliarden dollars, die voor >ie oorlogvoering in Korea zijn besteed, zijn weggesmeten. Taft zeide onder meer, dat de Ame rikanen in deze kostbare oorlog, waar in de Russen hen hebben weten te ver wikkelen, weigerden de vijand een be slissende slag toe te brengen. Onder "e heersende omstandigheden had de communistische aanvaller volgens de republikeinse senator alles te winnen en niets te verliezen, daar er geen bom men op zijn gebied geworpen kunnen worden en de kust van communistische China niet kan worden geblokkeerd. Bovendien, zo zeide Taft wordt het Chinese nationalistische leger door Amerika verhinderd om een landing in Zuid-China uit te voeren. Nog geen spoor ontdekt van de Britse diplomaten Heden een verklaring van Vijftienduizend detectives in West- Europa, van Sicilië tot Stockholm, hou den zich bezig met de opsporing van twee Engelse diplomaten MacLean en Burgess, die sinds Dinsdag 25 Mei ver mist worden. Hoewel te Rome geen enkel radio telegram is gevonden van Burgess aan ziin moeder (met het nazoeken van de gewone telegrammen is men nog be zig), heeft de perschef van het Engel se ministerie van buitenlandse zaken, William Ridsdale, bevestigd, dat Bur gess Donderdag uit Rome een tele gram naar zijn moeder heeft gezonden. De Engelse minister van buiten landse zaken, Morrison, zal vandaag in het Lagerhuis een verklaring afleg gen. Op desbetreffende vragen van journalisten heeft Ridsdale de verkla ringen van het ministerie herhaald, dat geen geheime documenten van welke aard ook worden vermist. Dean Acheson voor de senaatscommissie: Onderzoek naar houding pro Tsjiang Kai Sjek-groep? De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft Zaterdag tijdens het afleggen van zijn verklaringen voor de verenigde se naatscommissies van onderzoek ont kend, dat de regering van de V.S. in Januari de Amerikaanse troepen uit Korea had willen terugtrekken, zoals generaal MacArthur volgens een ver klaring van zijn adjudant, generaal- majoor Courtney Whitney, had ge meend. Voorts zeide Acheson, dat de be schuldiging van senator Robert Taft ten senator Styles Bridges, dat het Sta te Department de militaire politiek zou beheersen en Korea en Formosa aan de communisten zou willen over- levefen, iedere grond misten. Naar aanleiding van een vraag om trent het niet bombarderen van het be langrijke bevoorradingscentrum Rasjin in Noord-Korea door geallieerde vlieg tuigen verklaarde minister Acheson, dat Rasjin in Augustus j.l. was gebom bardeerd. Dit was echtei nadien niet meer geschied, daar deze plaats slechts 27 kilometer van de Russische grens is gelegen en het gevaar zeei groot is, dat herhaalde bombardementen het be trekken van Russische strijdkrachten in de gevechten zou veroorzaken. Bo vendien zou Rasjin geen belangrijk be voorradingscentrum zijn. Bovendien deelde minister Acheson mede. dat pre sident Truman alle regerings-instanties had opgedragen haar medewerking te verlenen bij een eventueel onderzoek door het congres naar de juistheid van geruchten, dat er pogingen worden aangewend, het congres en de regering te beïnvloeden ten gunste van meer hulpverlening aan Tsjiang Kai Sjek. Dit optreden van de pro Chinese groep zou niet in overeenstemming zijn met de wet. Senator Style Bridges stelde voor dit onderzoek ook uit te breiden tot een aantal bondgenoten van Amerika, on der wie hij ook Nederland noemde. De 33-jarige Amsterdamse kellner T. v. M„ die ruim een week geleden wegens gebrek aan bewijs werd vrij gesproken van de beschuldiging een groot aantal auto's in brand te hebben gestoken, is opnieuw gearresteerd en heeft thans een volledige bekentenis afgelegd. De nieuwe arrestatie hield verband met een brandstichting in een hotel aan de Achterburgwal te Amsterdam in 1949. Van M. bekende met een siga rettenaansteker getracht te hebben brand in het hotel te stichten. Tevens bekende de pyromaan de branden in de auto's te hebben gesticht. Omtrent de motieven heeft v. M. zich niet uit gelaten. MacLean had toegang tot officiële stukken van verschillende aard op het ministerie, doch niet tot stukken, die bijvoorbeeld met een nieuwe atoom bom konden te maken hebben, aldu» Ridsdale. De Franse politie bewaart een stil zwijgen, doch men gelooft in Frankrijk algemeen, dat de beide mannen het land hebben verlaten. Poolse en Tsje- choslowaakse luchtvaartfunctionaris sen hebben verklaard niet bevoegd te zijn passagiers te onderzoeken of in lichtingen over hen te verstrekken aan iemand anders dan aan de politie. Een functionaris van het Engelse mi nisterie van buitenlandse zaken noem de de juistheid van het bericht van radio-Hamburg, dat het tweetal vol gens radio-Boekarest te Praag is aan gekomen, zeer twijfelachtig. Naar het anti-communistische West- berlijnse blad „Telegraf" meldt, zou de centrale te Ober-Oderwitz bij Loe- bau in Saksen (Oost-Duitsland) Dins dagnacht door een explosie volkomen verwoest zjjn. Over het aantal doden en gewonden zouden nog geen juiste cijfers bekend zijn. Het blad spreekt van de „groot ste sabotagedaad", die tot dusver in Oost-Duitsland is gepleegd. Talrijke l uizen in de wijde omtrek zouden be schadigd of verwoest zijn. De aanslag zou een a: nt-1 omvangrijke plannen in het kader van het vijf-jarenplan voor de energievoorziening van Oost-Duits land op losse schroeven hebben gezet. Duizend arbeiders uitgewezen Syrië heeft Zaterdagavond de Sy- risch-Libanese grens gesloten uit protest tegen de uitwijzing van on geveer duizend Syrische arbeiders uit de Libanon. De arbeiders kwamen Zaterdag avond met hun gezinnen in Damascus aan. Zij zeiden, dat zij door de Liba nese politie waren uitgewezen naar aanleiding van ongeregeldheden, welke in Beiroet tussen Syrische en Libanese arbeiders zouden hebben plaatsgevonden. Volgens berichten zouden bij deze ongeregeldheden twee Syrische arbei ders en een Libanese arbeidei om het leven zijn gekomen. De Libanese minister van binnen landse zaken heeft ondertussen aan zijn Syrische collega zijn veront schuldigingen aangeboden en voor gesteld om alle Svricche arbeiders in hun vroegere positie te herstellen op kosten van de Libanese regering. TUSSEN alle berichten over meneren, die trachten zoveel mogelijk van de fles wijn stal. Men arresteerde hem, toen hij de nog halfvolle fles oorlog in Korea te maken, is het wel- wegsmeet. Hij bleek een liter azijn te dadig te lezen, dat vier Cheyenne-Indi- suiker gestolen. Sedertdien heet Stalin hebben gestolen. Dubbel zuur, dat hij anen niet anders willen dan dat de strijd in deze streken „suikeroom". Een na deze marteling nog in de cel moest daar zo spoedig mogelijk beëindigd minder zoete gewaarwording was die °°k. Een mijnwerker in de Russische wordt. In vol ornaat zijn ze op de top van Charles Jamleson, die in Buffalo 'n uranium-spelonken heeft uit louter va- van de Bear Butteberg in Zuid-Dakota gaan vasten en bidden voor de vrede. O Voor generaal Smuts zal de Britse re gering in Westminster een standbeeld oprichten. Tevens wordt een inzameling gehouden voor het vestigen van een leerstoel in de Gemenebest-studie te Cambridge, ter nagedachtenis van de Zuidafrikaanse staatsman. Oost- Duitsland offert nog trouw herstelbeta lingen aan zijn Sowjetrussische bevrij ders. Poolse verzetslieden hebben een trein, die met een lading suiker, die voor herstelbetaling op weg was naar het Arbeidersparadijs, doen ontsporen. Het Russische treinpersoneel werd in eer> vuurgevecht gedood en samen met boeren uit de omgeving werd de lading Met de rug naar de wind gipg het Zondag wel De waarnemende minister van buitenlandse zaken ïer Sowjetunie, Valery Zorin, heeft de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Alan Kirk, op het ministerie ontboden en hem een nota overhandigd, In deze nota heeft de Sowjetunie voorgesteld in Augustus een conferentie te houden van alle staten die tegen Japan hebben gevochten. Het doel zou zijn het opstellen van een vredesverdrag met Japan op basis van de ontwerpverdragen, die door Amerika en Rusland zijn voorgesteld. Afschriften van de nota zijn toegezonden aan de ambassades van Engeland, Frankrijk en Peking-China. Amerika wordt er in de nota van beschuldigd dat het tracht de Sowjetunie en China uit te sluiten en een afzonderlijk vredesverdrag met Japan te sluiten „met het doel een aggressieve groep in de Stille Oceaan te vormen en het Japanse militarisme tegen de Sowjetunie en China tot nieuw leven te brengen". £JE SOWJET-NOTA vormt een ant woord op een Amerikaans memo randum van 19 Mei, dat weer een ant woord was op de Sowjét-commentaar op het Amerikaanse ontwerp-verdrag van 7 Mei. De Sowjet-nota telt 19 pagi na's. Zij zegt onder meer, dat het Ame rikaanse vo-">:tel een „Japans-Ame-i- kaans oorlogsverbond" beoogt met de bedoeling van Japan een „gewillig in strument voor de Amerikaanse aggres sieve plannen in het Verre Oosten" te maken. Door het communistische China en de Sowjetunie „van het verdrag uit te sluiten" zou Amerika zich —v ra ken aan een grove schending van In ternationale verplichtingen en daar voor de volledige verantwoordelijkheid dragen. De Sowjet-nota ontkent, dat Ameri ka en de Sowjetunie begonnen zijn derlandlievendheid veertig uur achter een uranium gedolven De mede-arbei ders brachten hem uit bewondering 'n krans, op zijn ziekbed... Voorafge gaan door klaroenblazende communisten eisen de havenarbeiders in een Franse haven loonsverhoging. plus kortere werkduur Neen. Fransen, goede com munisten zullen jullie toch nooit wor den Dan zou men zeggen: ..Wij vra gen minder loon en meer werkuren!" D In Birmingham werd een dame door iemand lastig gevallen Toen men bij de politie het signalement van de persoon in kwestie vroeg, tekende de dame hem vlot uit De schets werd verspreid en men had de man weldra in de kluis ters. over een ontwerp-verdrag te onder handelen. Dergelijke onderhandelingen waren geheel onmogelijk, „daar de Sowjetunie tegen een afzonderlijke vrede is en was". Weliswaar hadden de V.N., en John Foster Dulles op ver zoek van de laatste een conferentie gehad, doch het was onjuist zulks als onderhandelingen te bezien. Mandsjoerlje en gevangenen ^MERIKA, zo vervolgt de nota, nam zijn toevlucht tot laster betreffen de Sowjet-belangen in Mandsjoerije. Mandsjoerije maakte deel uit van de Chinese volksrepubliek en de Sowjet unie zou niet later dan in het volgende jaar de marinebasis Port Arthur opge ven en haar troepen terugtrekken. Het was eveneens laster te beweren, dat nog 200.000 Japanse krijgsgevangenen niet gerepatrieerd waren. In werkelijkheid waren het er 1.487 tegen wie een onder zoek in verband met oorlogsmisdaden was ingesteld. Voorts waren er negen zieken en 971 gevangenen, die uitle- verbaar waren aan China wegens het begaan van oorlogsmisdaden. De Sowjetunie blijft bij haar stand punt, uiteengezet in de nota van 7 Mei, dat een raad van ministers van buiten landse zaken van vijf mogendheden be voegd is een vredesregeling uit te wer ken en zulks niet alleen voor Europa. Voor Japan zou deze raad moeten be staan uit de Sowjetunie, (communis tisch) China, Amerika en Engeland. Formosa diende aan China terugge geven te worden. Het was „laster" van Amerika te beweren, dat de Sowjetunie slechts zes dagen tegen Japan streed. De Sowjetunie had in het Verre Oosten veertig divisies gehad, die het machti ge Kwantoenleger gebonden hielden, Japan capituleerde onmiddellijk na «en vernietigende Sowjet-slag. Een maand lang na dien werden bloedige gevech ten geleverd tegen de resten van de strijdkracht, waarvan 600.000 man zich overgaven.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1