NIEUW LEVEN IN DE HOUT Stad en Omgeving Volle zaal luisterde vier uur naar prestaties van zeven orkesten AGENDA Jac. Koeman toont zijn aquarellen Balans der jeugd- baldadigheid Van den Idsert en Bas Eyssen Be rgens Harmonie in groot-tenue De Pluimgraaf heeft het druk vier bezettingen Damkampioenschap van Alkmaar Route autotocht voor Ouden van Dagen Poppen en wanddoeken van Jannie Koeman Noorderpolderhuis in de Schermeer Zij exposeren in Bergen in eigen kunstzaal P. V. „Alcmaria Victri*" Ondergeschoven kinderen MAANDAG 11 JUNI 1951 Op het Jazz-Festival Muzikale winst voor huisorkest van Jazz Society Siem Dekker speelde in De negen Muzen hebben Zaterdag avond van hun Helikon af ongetwij feld lichtelijk verbijsterd de fascine rende demonstratie der moderne op vattingen van muziek en dans in het Gulden Vlies gade geslagen. Het was de eerste maai dat de Jazz Society Alkmaar een zo groots opgezet „Jazz Festival" had georganiseerd en het moge dan ook al niet zuiver „jazz" zijn wat deze avond werd geboden, toch mag dit feest van rhythme, jeugd en levensvreugde zeer geslaagd worden genoemd, in aanmerking genomen dat de organisatie voor het bestuur van de Jazz Society een experiment was. De Alkmaarse jazz-fans hebben on danks het lokkende voorjaarsweer, niet op zich laten wachten en uitten hun waardering voor het gebodene met luide en enthousiaste cacophonie van gefluit, geklap en geschreeuw, die der jazz-fans is. Voor de pauze ontbrak de goede in tieme sfeer nog, die bij een dergelijk avond past, ook al door het niet geheel feilloos functionneren van de geluids installatie. Het huisorkest van de Alk maarse Jazz Society, dat al aardig be kend begint te worden, opende, waarna Tine Hoorns Zaans Rhythm Quintet voor het voetlicht kwam. Jammer was, dat de instrumentale sectie naar ver houding te luid was voor de vocaliste. Het Raggy Scott Quartet uit Haarlem had veel succes met zijn King Cole trio-achtig optreden, hoewel deze com bo werd gehandicapt door een onvol ledige bezetting en het ontbreken van melodie-instumenten. De Alkmaarse Rhythm Sheiks, het populaire dans- orkest, had zich voor deze avond ook omgeschakeld op het rhythme en de improvisatie van de jazz, waarbij de saxofonist Siem Dekker zijn inspire rende en stimulerende medewerking verleende. Na de pauze was de stemming veel beter. Eerst traden op Iep van Brug- Na de derde ronde, die Vrijdagavond bij D.D.D. in café Haring werd ge speeld, staat het wel vast, dat de kam pioenstitel zal worden behaald door Hemels, Riebeek, Slot of Nic. Oud. Hemels won Vrijdagavond van Piede- riet en staat bovenaan met 6 punten uit 3 partijen. Riebeek won van De Haas, Slot van Kruider in een moeilijk eind spel. Nic. Oud was in het eindspel de meerdere van de Heilooër Tuinman. In de eerste klasse A is er niet min der spanning. Jorna heeft hier de lei ding met 5 punten uit 3 partijen, direct gevolgd door Booy, M. A. Langras en Mekken, die ieder 4 uit 3 hebben. Na twee overwinningen verloor Booy van Woonijk. M. A. Langras dwong Verver remise af. Jorna en Mekken zetten voor elkaar allerlei valletjes open. maar beiden letten goed op en besloten ten slotte tot remise. In de tweede klasse behaalden Mie- dema en M. J. Langras Sr. beiden uit twee partijen 4 punten. De Wijn was goed op dreef en won van Korn. Witte, nog wat onwennig in deze sterke be zetting, verloor zowel van Korn als van Balder. De gedetailleerde uitslagen van de derde ronde waren: Eerste klasse A: N. RiebeekTh. de Haas 20 W. PiederietM. Hemels 02 K. TuinmanN. Oud 02 H. Kruider—Fr. Slot 0—2 Eerste klasse B: C. BijwaardC. Bak 20 P. BooyG. Woonijk 02 J. Mekken—J. Jorna 1—1 L. VerverM. A. Langras 11 Tweede klasse: T. Korn—J. Witte 2—0 M. J. Langras Sr.N. Lengers 20 T. KornP. de Wijn 02 J. Witte—C. Balder 0—2 Promotie-degradatie N.H. Noorderkwartier In de onlangs gespeelde competitie om het persoonlijk damkampioenschap van het district Noordhollands Noor derkwartier eindigden Th. de Haas („Damlust", Langedijk) en H. de Jong (D.D.D.Alkmaar) op de onderste plaatsen in de hoofdklasse, terwijl L. Verver (D.D.D.) en J. Jorna (D.D.D.) bovenaan eindigden in de eerste klasse. De promotie-degradatie-wedstrijden, welke Zaterdagmiddag een aanvang namen in café Haring, leverden over winningen op van Verver op De Jong en een remise van Jorna tegen Haas. gens Rhythm Quintet uit Schagen, waarbij Siem Dekker ook weer als gast optrad en last but not least The Riverboat Jazzmen uit Zaandam met de uitstekende klarinettist Mart Cluwen. Toen Siem Dekker ook hier weer op zijn tenorsax ging meeblazen, begon het werkelijk op jazz te lijken, en het enthousiasme nam nog toe bij de jam-session, die gegeven werd door het Alkmaarse huisorkest, voor het eerst met de jeugdige maar reeds zeer bedreven klarinettist en trompettist van de Moodmakers. Aan het bal, dat hier op volgde, werkten alle vijf bovengenoemde or kesten mede, waardoor een uitgelaten en feestelijke stemming ontstond. Nog laat in de nacht keerden auto's, bussen en taxi's vol moegedanste en moege- luisterde jazz-liefhebbers huiswaarts. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) MAANDAG Cinema Americain, 8 uur: De onder gang van de Red Witch (18 jaar); Har monie Theater, 8 uur: Malakka (18 jaar); Rex Theater, 2 30 en 8 uur: De laatste stormloop (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Sing Sing (18 jaar). Bioscopen DINSDAG als Maandag. Het Comité voor de Autotocht voor Ouden van Dagen verzoekt ons mede te delen dat de tocht Vrijdag begint bij de Muziektuin. Eerst gaat de reis naar Amsterdam, waar in restaurant Heek een warme maaltijd wordt gebruikt. Daarna wordt naar het Gooi gereden Er wordt thee gedronken in restaurant Oud-Valkeveen. Na een rit door het Gooi gaat het over Haarlem weer huis waarts. De deelnemers stappen uit op dezelfde plaatsen als waar ze instapten. Omstreeks zes uur zijn de deelne mers weer bij de Muziektuin te ver wachten. De DIEFSTAL VAN WOLLEN DEKENS Door de Alkmaarse politie is een 16- jarige winkelbediende aangehouden, die zich tezamen met een opkoper van oud-papier schuldig maakte aan dief stal van wollen dekens ten nadele van de patroon van eerstgenoemde. In to taal werden 29 dekens uit het maga zijn ontvreemd. De jongen en zijn me deplichtige zijn beiden in verzekerde bewaring gesteld. Jac. Koeman heeft evenals vorig jaar de bovenzaal van het Huis met de Pilaren (café De Vries) te Bergen in beslag genomen om er zfjn nieuwste werk te exposeren. Het gehele seizoen zal men hem daar kunnen aantreffen, ais er geen bezoekers zijn, etsend. Ditmaal zijn niet de olieverfschilde rijen de hoofdzaak. Natuurlijk treft men er doeken aan. waaronder portret ten van zijn dochter uit vroeger jaren, vissen en vógels. Als men zo het Ber gense kunstleven beroepshalve op de voet volgt en de krant vult met be sprekingen *gn alle mogelijke en ook onmogelijke) tentoonstelllingen, is men blij wanneer er iets nieuws is, Koeman geeft dit nieuws door zijn aquarellen. Van alle (technische) markten thuis heeft hij al vroeg de waterverf gebruikt, waarvan eerder reeds blijken gegven werden. De laat ste tijd heeft Koeman zich intensiever met deze kunstvorm bezig gehouden. En men mag zeggen dat de resultaten gezien mogen worden. Ook wanneer men niet alle werken geslaagd vindt, zal men moeten toegeven dat erbij zijn die bijzonder treffen. Zo is Bloemen mand (no. 26) een heel fraai stuk. Hier spreekt de ras-aquarellist. Fijn van kleur, volkomen doorwerkt, ver antwoord in alle détails. Koeman houdt ervan een techniek door en door te leren. Zijn vakmanschap staat dan ook boven twijfel. Ook de ets heeft zijn volle aandacht. Ook hier de liefde tot het ambacht. Bijzonderlijk in portret weet Koeman zich uit te spreken, zo als in Moeder en Oud mannetje. Een naakt, tekening, bedoeld als voorstu die voor groter werk, doet opnieuw Koemans veelzijdigheid uitkomen. Ik geloof niet dat het nodig is diep zinnig te worden bij dit werk. Op zich zelf beschouwd is het pretentieloos. Het beoogt niet iets te zeggen, noch zoekt het nieuwe wegen. Het is de uiting van iemand die van nature kan schilderen en schildert zoals hem dat gevoelsmatig goed voorkomt. Het spreekt onmiddellijk aan voor wie geen eisen stelt aan een inhoud, meer dan de voorstelling op zichzelf geeft. Alzo knap realistisch werk zon der diepgang, dat zijn waarde in zich draagt zoals de concrete dingen waar de in zich dragen. Van Jannie Koeman, de dochter van de schilder zijn er enkele poppen en wandlappen. Ik heb altijd met grote waardering over het werk van deze Ruim tweehonderd gevallen Wij publiceren thans een overzicht van over het le kwartaal 1951 door de jeugd gepleegde baldadigheid: Vernieling van ruiten 25, baldadig heid, vernielingen aan gebouwen, bouw werken, afscheidingen, tuintjes enz. 19, hieronder zijn begrepen: ernstige ver nielingen in het barakkenkamp aan de Westerweg waar ramen vernield en deuren geforceerd werden; idem aan een houten tentoonstellingsloods aan de Hoeverwegplanken uit de zijwand ge rukt); stoken van vuurjtes 4, baldadig heid aan geparkeerde motorrijtuigen 1, rijden met geparkeerde motorrijtuigen 9, schieten met katapulten 6, lopen op de spoorbaan door kinderen 1, baldadig heid op stations-emplacement 4, balda digheid aan wagons op de Kanaalkade 2, baldadigheden van allerlei aard 21. Gemeente-eigendommen. Vernieling van struikgewas, snijden in bomen enz. in de Hout en plantsoen 15, vernieling van straatverlichting 3, beschadiging van bestratingen 32. De totale kosten voortvloeiende uit deze beschadigingen (uitgezonderd dus de beschadigingen toegebracht aan eigendommen van particulieren) heb ben over genoemd tijdvak f 119.75 oe- dragen. Voorts zijn er plm. 80 gevallen ge weest, hoofdzakelijk op het bolwerk, waarbij bloeiende crocussen e.d. zijn ge plukt en heesters zijn beschadigd door het afrukken van takken. De hierdoor veroorzaakte schade kan gesteld wor den op f 300. Er is dus nog werk voor de kinder politie, maar ook voor de onderwijzers en ouders die allereerst hun discipelen en kinderen op het onverantwoorde lijke van dergelijke vernielingen moe ten wijzen. jonge vrouw geschreven. Het getuigt immer van smaak, naar vorm en kleur. Haar Pop (no. 41) is weer zo'n fraai werkstuk met vrouwelijke liefde en fantasie gemaakt. Haar wandlap ver rast niet alleen door kleurenharmonie, ook door vorm en compositie. Men moet er eens bijzondere aandacht aan schenken. v.d.W. Door enkele belanghebbenden is bij Gedeputeerde Staten beroep ingesteld tegen het besluit van het polderbestuur van de Schermeer om over te gaan tot restauratie van het Noorderpolderhuis bij Schermerhorn. Dit beroep is inge steld op grond van de overweging, dat deze restauratie verhoging van de pol- derlasten zal eisen. Gedeputeerden zullen dus thans tegen elkaar hebben af te wegen de cultuur-historische be tekenis van het polderhuis en de druk van de polderlasten, die sedert 1939 reeds aanzienlijk zijn gestegen. Het nieuwe kunstzaaltje van de jonge schilders Henk van den Idsert en Arend Bos Eyssen, waarover we bij de opening reeds schreven, geeft als eerste tentoonstelling schilderijen, aquarellen en graphisch werk van de beide onder nemende kunstenaars zelf. Zoiets ais: direct van fabriek naar verbruiker. Een dergelijk hand-in-hand gaan van kunst en zaken heeft zijn voor en zijn tegen. Als nadeel mogen 'we beschouwen dat het zakeninstinct drijft naar het exposeren van gemakkelijk verkoop baar werk en om dit te exposeren moet men het maken. Een voordeel is dat men in eigen kunstzaal vrij is. Om de zakelijke opzet in milder licht te plaat sen zij vermeld dat de opbrengst der entreegelden, der catalogi en van de provisie der verkochte stukken aan het Koningin Wilhelminafonds ten go.ede komt, gedurende twee weken. En door al deze fanfare (de burgemeester open de de tentoonstelling) zou men bijna vergeten dat een expositie toch in de eerste plaats ten doel heeft te laten zien wat men kan, niet wat men kan verkopen. Dan immers zou het een kunsthandel zijn, dit zaaltje, en als zo danig is het nie't aangekondigd. Dus is er werk dier jonge schilders te zien. Ongelijk van waarde zijn Van der Idserts schilderijen. Zijn Witte se ringen b.v. missen elke overtuigings kracht. Al eerder heb ik er hier op ge wezen dat Van den Idsert te gemakke lijk werkt, te gauw genoegen neemt met het voortgebrachte. Dat geldt voor meerdere van zijn doeken. Zijn Kip. penhok is er een goed voorbeeld van: hok en bloeiende boom zijn luchtig op gezet en mooi van kleur. Er zit sfeer is zoals men sfeer vindt in het Franse impressionisme. Maar het rechter ge deelte van het doek vormt met hok en boom geen eenheid. Er is bij Van den Idsert, wie men talent niet kan ontzeg gen, zekere tweeslachtigheid en te weinig ruggegraat. Anders van aard, forser en doorwerkter is het doekje Bloemen met heel mooie grijzen. In zo'n werk herkent men de echte schil der. Arend Bos Eyssen laat ziin aquarel- Voor het kampioenschap oude duiven over de korte afstand is de stand thans na 4 cour ses als volg't: le Kaper—1Termaat met 368.9 punt; 2e M. G. Pronk met 362.8; 3e J. A. v. d. Elskamp met 350.4; 4e K. Vrasdonk met 348.6; 5e J. M. Schipper met 337.6; 6e L. v. Vuure met 331.8; 7e G. Vink met 320.8; Se G. Wayboer met 308.1; 9e C. Rabeling met 308.1; 10e N. Pool met 295.1. Na de eerste lange afstand-vlucht voor gene raal oude duiven is de stand thans: le Kaper— Termaat met 468.9 pnt; 2e J. A. v. d. Elskamp met 460.4; 3e K. Vrasdonk met 456.6; 4e J. M. Schipper met 449.6; 5e G. Vink met 426.8. Burgerlijke Stand Geboren: Elizeabeth J. W., d. van G. Ket en J. de Vries. Woutera, d. van J. Lina en J. van Groningen. Jan C-, z. van C. Bur ger en P. K. Muntjewerf. Willem J., z. van J. H. van Bergen en T. Vis. Cornells N., z van N. C. Quant en M. Snijders. k m zien, die hij in Menton maakte. Hij loonde ze meerdere malen, hetgeen wc hier gewetensvol vermeld hebben Knap werk, een beetje koel en nuchter ondanks de zuidelijke zon. Meer pers pectief bieden twee schilderijen: het Bio Vacantie oord in Bergen aan Zee en een stilleven. Fors met grote kleur vlakken en _dikke lijnen zijn deze doe ken het aankijken waard. De lucht bo ven het vacantie-oord is misschien niet zo in harmonie met de duinen (het wit is was onverwerkt), maar de opzet als geheel geeft, evenals het stilleven met kan, stevigheid. v. d. W. Gecompliceerd ongeval Zaterdagmiddag omstreeks kwart vóór vijf reed de motorrijder N. uit Alkmaar met grote snelheid over d» Kennemersingel in de richting van de Straatweg. In de bocht nabij de Kamer van Koopabndel moest N. krachtig remmen, waardoor hij begon te slingeren. Hij verloor de macht over het stuur en kwam te vallen. Door de vaart waarmede hij reed, gleed hij met zijn motor nog veertien meter door. Een automobilist, die met matige snelheid uit de tegenoverge stelde richting naderde zag geen kan# meer de vallende man te ontwijken en raakte deze met de zijkant van zijn wagen Dr. Gransbergen verleende ter plaatse de eerste hulp. waarbij hij con stateerde dat het linker been van N. was gebroken. Het slachtoffer is daar na per ziekenauto naar het St. Elisa beth ziekenhuis overgebracht. De auto zowel als de motor werden bij het on geluk beschadigd. Lang gekoesterde wens in vervulling Compositie J. C Beekman aan gemeente opgedragen Het was op Vrijdag 21 September 1900 dat de thans 65-jarige Plet Blanken- daal voor het eerst parmantig met zijn waldhoorn naar de repetitie van, Bergen's Harmonie stapte. Ruim 50 jaren zou de heer Blankendaal lief en leed van de vereniging als werkend lid delen. Drie en dertig jaren zou hjj als voorzitter de stuwende kracht biyven. Dit unieke feit ging niet onopgemerkt voorbij, en reeds maanden vóór de 21 September 1950 waren vrienden in de| weer om deze dag voor hem te maken tot een onvergeteiyke. Men steldej pogingen in het werk op deze gedenkwaardige dag een jaren lang gekoester de wens van de jubilaris in vervulling te doen gaan: een geüniformeerd) Bergens Harmonie! Burgerij verleende spontaan medewerkinq De burgerij verleende spontaan haar medewerking en in alle stilte werd een som geld bijeengebracht. Op de nog vers in het geheugen liggende huldi gingsavond kon de voorzitter van het uniform-comité de jubilaris 'n cheque aanbieden van f 3700,De oude wens van de voorzitter van Bergen's Har monie scheen nu in vervulling te zul len gaan; maar 't corps breidde zich uit, de tijden werden duurder Zaterdagavond paradeerde Bergen's Harmonie, dat zon grote plaats in neemt in de harten der Bergenaren, voor het eerst in groot-tenue door Bergen. De gehele burgerij was uitge lopen en reeds lang vóór het aange kondigde uur had zich een grote me nigte verzameld voor het raadhuis. B. en W„ leden van de Raad, bestu ren van VW, Oranje-comité en Uni form-comité gaven blijk van hun be langstelling. Trots korps Daar klonk in de verte tromgeroffel, de politie maakte ruim baan en Ber- MEER EN MEER Koestert de zoitnew armte onze oude aarde ,na de frisse voor jaarstijd. In de Alkmaarse Hout hebben struiken en bomen zich getooid in een weelde van glanzend, jong groen. Rijk heeft het fluitekruid gebloeid, met een overvloed van witte schermpjes en thans hebben de machtige, oude kas tanjebomen in het hertenkamp haar rode en witte kaarsjes aangestoken. Maar er is méér nieuw leven in de Hout. Ook de dierenwereld laat zich niet onbe tuigd en zo kan men thans de jonge eendjes en ganzen reeds in de vijver zien ploeteren. Vijf jonge gansjes blijven angstvallig dicht bij het sneeuwwitte ouderpaar. Eigenlijk zijn er een paar ondergescho ven kinderen bij het kroost, want de eieren van de Chinese knobbelgans zijn door de pluimgraaf stilletjes bij het legsel van de witte gans gesmokkeld. Gakkend en in waggelende gang rept 't ganzenpaar zich voort naar de water kant, gevolgd door de stoet snel drib belende donsjes. Dan laten zij zich in het stille water glijden en roeien voort, met haastige pootbewegingen. Halsoverkop schieten de jongen ach ter hen aan, plassend en piepend, ter wijl zij de kleine vlerkjes licht opge trokken boven het water houden. De eenden, die langs de oever hun glan zende veren gladstrijken, laten zich verleiden en schommelen eveneens naar het frisse nat. De heldere water spiegel weerkaatst hun vormen en be wegingen tot zij met het voorste deel van hun lichaam haastig onderduiken, snabbelen naar een kroosje en poede len dat het een lieve lust is. Moeder kip, die welgedaan en be drijvig over het gazon wandelt, heeft wel een heel vreemde kinderstoet ach ter zich aan. Er zijn jonge eendjes en jonge ganzen onder en de laatsten zijn bijna even groot als de kip die hen heeft uitgebroed. „Makkelijk zo'n kip", zegt de heer Erkamp, de pluimgraaf die in de Hout de zorg voor de dieren heeft. „Wij hadden een paar eenden - en een paar ganzeneieren die niet zo gauw uit wil den komen. De dieren liepen er van weg toen er al wat jongen uit_waren en toen heeft de kip voor de rest gezorgd". De kleine witte kip, die zo tevreden rondwandelt met haar wonderlijk ge varieerd kroost, zal echter binnenkort wel angstig tokkend aan de slootkant staan, wanneer de verleiding van het waLr te groot voor haar kinderen zal zijn. De natuur gaat nu eenmaal boven de leer. f)OK DE EIEREN van de fazanten worden door de kippen uitge broed, vertelt de heer Erkamp, die zo vriendelijk is ons in het park rond t-> leiden. Deze vogels zitten in hun hok ken bij de openbare weg en door het onrustige va et vient der wandelaars en belangstellenden komt er van het broedsel meestal niet veel terecht. Al leen de goudfazant, die zich van de drukte weinig aantrekt, heeft haar eieren mogen behouden en een dezer dagen kunnen de kleine goudfazantjes het levenslicht zien. In het voederhuis broedt een dikke, witte kloek een achttal eieren van bergeenden uit. Enkele zijn al uitgeko men en voorzichtig sluiten wij onze handen een ogenblik om het warme, donzige lijfje van "o'n kleine ..pul". Het diertje geeft zich vol vertrouwen over aan onze belangstelling en in het ronde, donkere kopje kijken de zwarte kraaloogjes verstandig rond. Een van zijn broertjes of zusjes heeft het nog niet zo ver gebracht. Die is nog veilig opgeborgen in de eierschaal, waarin het reeds een gat heeft gepikt, om straks de wijde we reld in te stappen. „Deze diertjes gaan binnenkort naar de stadskwekerij", vertelt de heer Er kamp. „Daar zijn flinke hokken waarin zij veilig kunnen lopen, want hier is er teveel gevaar voor de kuikens. De kraaien en Vlaamse gaaien zijn er nu fel op om ze te pakken, vooral nu zij zelf jongen hebben en geregeld voed sel moeten zoeken. .We zijn al heel wat broedsel kwijtgeraakt aan die roofvo gels. Ze trekken de eendenpulletjes zelfs het water uit". Wij wandelden tussen de rondschar relende kippen door naar de rennen aan de zijde van de Prins Bernhardlaan. Verschrikt laat een witte eend haar waarschuwingsgeluidjes horen, wanneer wij naderbij komen. Zij drukt zich diep achter in het hok plat tegen de grond en haar donzige kleintjes drom men dicht om haar heen. Over het latwerk van de hokken wandelt majestieus de pauw in zijn groenblauw, schitterend verenkleed. Zacht ritselend en glanzend s.cept de verenpracht achter hem aan en zijn voornaam kopje ziet ons voorbij. Sta tig verheft hij zich boven het bedrij vige vogelleven om hem heen. Nog één weekje en dan vragen klei ne pauwenkuikentjes de aandacht. Ook een voorname pauw krijgt -wel eens ouderplichten. QVERAL aan de bomen hangen nest kastjes. In totaal zijn het er een en vijftig en al deze vogelhuisjes zijn bewoond, of bewoond geweest door pimpelmeesjes, gekraagde roodstaartjes en zwartkopmeesjes. Twaalf kleine pimpelmeesjes, dicht tegen elkaar aangedrukt, de kopjes om hoog en de vleugeltjes wat opgetrok ken, kijken verbaasd in het felle licht wanneer het dak van hun woning even wordt weggeschoven. Maar spoedig zit ten zij weer in de veilige, donkere be slotenheid van het kastje en kijken naar de lichte opening waardoor de ouden af- en aanvliegen om alle hon gerige bekjes van voedsel te voorzien. In een beschut bosje van lage strui ken. ter hoogte van de Harddraverslaan broedt een zwanenpaar. Het nest ligt wat opgehoogd en de grote, blanke vogel koestert daarop haar drie eieren. Het mannetje speurt onraad. Vlug, iet wat schommelend komt hij over een smal. dichtbegroeid paadje van de wa terkant gelopen en met breed uitgezet te en opgetrokken vleugels posteert hij zich voor het nest. De fiere hals terug getrokken, de kop met de hel-oranj - snavel licht gebogen boven de sneeuw witte borst, is hij een dreigend beeld van verweer en macht. „Eén klap met zo'n vleugel en je hoeft er geen tweede meer", zegt de pluimgraaf. Hij keert zich om en buigt zich enkele stappen verder over een kuiltje in de grond, waarin een veer tiental witte eieren ligt. Een eenden nest, zomaar ergens tussen de struiken. De eend is even tevoren haastig weg gelopen, want alle dieren in de Hout blijven enigszins schuw. „Zo moet het ook", vindt de pluim graaf. „Zij moeten in hun element blijven". Ook een groepje herten blijft schuch ter op een afstand. Rank en sierlijk van lijn staan zij op hun dunne pootjes *n hun grote, fluwelen ogen kijken ons opmerkzaam aan. Enkele hinden zijn drachtig en de volgende week kunnen de eerste jongen geboren worden. Dan zullen ook de tere, ranke kalfjes met hun onbe holpen sprongen de aantrekkelijkheid van ons prachtige park verhogen waar heel de natuur het feest van het nieuwe leven viert. Pop Adema. gen's Harmonie vertoonde zich voor het eerst in groot-tenue. Het was een kranig korps, voorop de tamboers met hun tamboer-majoor, die zijn staf soms hoog in de lucht liet zweven, dan de harmonie een pittige mars blazende. Een lust voor oog en oor. Vol trots en glimmend van genoegen presenteerde voorzitter Blankendaal zijn corps aan gemeentebestuur en burgerij. Hij bracht dank aan allen, die hadden medegewerkt om zijn ja renlang gekoesterde wens in vervul ling te doen gaan en richtte zich daar bij in het bijzonder tot het Uniform- comité, de gemeente Bergen, de Oran jevereniging, VW ende heer Boorsma, die voor de uniformen had zorggedragen op een wijze boven alle lof verheven. Als herinnering aan dit grote ge beuren had de heer J. C. Beekman, de 70-jarige veteraan van dit corps, een mars gecomponeerd, opgedragen aan de gemeente Bergen, waarvan de heer Blankendaal het manuscript aanbood aan burgemeester dr. W. Huygens. Deze zei hiervoor zeer erkentelijk te zijn en beloofde het een plaatsje in het gemeente-archief. Vol lof was de burgervader over de uniformen; -hij roemde de prachtige samenwerking tussen gemeentebestuur, burgerij en korps. Bewondering van de beschermheer Onder leiding van de componist werd hierna voor het eerst ten gehore gebracht de nieuwe mars „Mooi Ber gen", waarmee Bergen's Harmonie een krachtig applaus oogstte. Nadat de voorzitter van de VW het korps ge complimenteerd had, en de mars „Saint Triphon" van Arthur Ney, was gespeeld, ging het omstuwd door een grote menigte, naar huize Kranen- burgh om zich daar in het nieuwe pakje voor te stellen aan de bescherm heer, de 92-jarige oud-burgemeester J v. Reenen. Deze was vol bewonde ring voor de uniformen en sprak de hoop uit, dat Bergen's Harmonie tot in lengte van dagen de glorie van Ber gen zou blijven, want, aldus de be schermheer, een gemeente zonder Har monie is.niet veel waard. Een vrolijke mars „The Middy" van Kenneth J. Alford en dan.... trok ken het Tamboerkorps en de Harmonie door Bergen, waar zij overal bewon dering wekten. Ernstig motorongeluk in Bergen Zondagavond om kwart over acht gebeurde te Bergen een ernstig ongeluk. Twee jonge mannen in matrozen-uniform kwamen met een nieuw motorrijwiel met grote snelheid uit de richting Alkmaar. Wat overmoedig namen ze de bocht zo kort, dat de step de grond raakte met het gevolg, dat de motor met enorme kracht tegen een luxe-auto sloeg, die op dat moment practisch stilstond, doordat de bestuur der vaart had verminderd bij het passeren van een bij de halte staande bus. De duo-passagier, de 22-jarige T. v. d. K. uit Alkmaar, werd van de motor geslingerd en kwam midden onder de auto terecht. De bestuurder van de motor uit Beverwijk bekwam een schouderbreuk, doch verkeerde niet in levensgevaar. De duo-pas sagier was er erger aan toe en werd van de laatste sacramenten voorzien. Dr. Poot ver leende beide slachtoffers de eerste geneeskun dige hulp, waarna beiden per Rode Kuis-auto en een ziekenauto naar een ziekenhuis te Alk maar werden vervoerd. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: donkerblauwe portemonnaie, rozenkrans, houten kinderhoepel, portemonnaie met inhoud, zwarte lederen portemonnaie, fox- terrier, bril met goudmontuur, wollen vest bril met koker, twee blokfluiten met foudraal, wollen kindermutsje, shawl, kindersokjes, auto ped en insigne EHBO. Verloren: twee konijnen, spons, doos met poeders, grijze lederen portemonnaie met ritssluiting (inh. ongeveer f 8,—), witte gym.- schoenen mt 44, zware portemonnaie (inh. on geveer f 21.—), gouden schakelband, toilet tasje met ritssluiting, bruine portemonnaie (in houdende f 1,— en enkele sleuteltjes), donker blauw kindervestje, damesbril met donker mon tuur, grijze alpinomuts, zwarte damesband- schoen (rechter), zonnebril met grijs montuur en nikkelen tabaksdoos. Inlichtingen zijn te verkrijgen «an het bu reau van de Rijkspolitie, Karei de Grotelaan (tel. K 2208—2444), elke werkdag van 10—11 uur.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2