Ultimatum inzake de Nat. Reserve Regering lichtte Indonesië tijdig in KoJit B-cite-k. Sforza stelt een verbond voor Perziëeistdrie kwart van inkomsten De duikboot „Affray" is gevonden Canada verhoogt de tarweprijs Vrijdag 15 Juni 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 148e Jaargang No. 139 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Propaganda kosiie honderdduizenden en bracht geen duizend man op aiiniiiiiiiirnninnniiiiiiinniiiiinniiiiinnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiüiiiitiiiiniiiiiiiii Tussen West-Duiisfand, Italië en Frankrijk Vijftien doden bij overval nabij Bandung „Steun Wettig Gezag" kan kiezen of delen Eerste besprekingen in Teheran Dr. Mossadeq overwerkt Neo-fascisten in Italië op de derde plaats? Wielrijder gedood onder vallende balen Weerbericht NIEUWE „THUNDERjET' Commandant krijgt zes maandengevangenisstraf MacArthurnietcandidaat De affaire-Door de Eeuwen Trouw Tien dagen voor de eerste publicaties over deze zaak Westerling zou Ambon helpen in de strijd Chinese tegenstand neemt nog steeds af Een torpedobootjager der V.S. ernstig beschadigd DeRodeKruis campagne brengt 1 millioen op Blauwe Wimpel voor Gouda? McLean heeft dochter BUREAU: ADMINISTRATIE Voordamll, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. r»E MINISTER van Oorlog heeft in overleg met de chef van de Generale Staf en de inspecteur van de Nationale Reserve b(J wijze van ultimatum een aan tal richtlijnen opgesteld ten aanzien vin de opbouw en de taak van de Nationale Reserve, in verband met de volkomen onbevredigende gang van zaken bij dit wapen. Indien deze niet zullen worden aanvaard door het instituut „Steun Wettig Gezag", het wervings- en propaganda-orgaan van de Nationale Reserve, zal het ministerie van Oorlog verdere medewerking aan de opbouw van de Nationale Reserve weigeren, hetgeen automatisch het einde er van zou beteke nen. De eindeloze besprekingen en propaganda-acties voor de Nationale Reserve, die honderdduizenden guldens hebben gekost, hebben op dit ogenblik namelijk nog geen duizend geoefende reservisten opgeleverd. In een toespraak op een door buiten landse correspondenten te Rome aan geboden lunch heeft de Italiaanse mi nister van buitenlandse zaken, graaf Sforza, een verbond, voorgesteld tus sen YVestduitsland, Frankrijk en Ita lië Hij voegde hieraan toe, dat, indien de internationale toestand bleef slech ter worden, de Ver. Staten samen met Europa een Atlantische Unie moesten vormen. Een driehonderd man sterke bende heeft in de nacht van Woensdag op Donderdag een overval gepleegd op de onderneming Ardjasari ten Z.O. van Bandung, in de buurt van Bandjaran. Er zijn vijftien Indonesische arbeiders gedood. De waarnemende administrateur van de onderneming stelde zich met vrouw en kind in veiligheid door in een sloot te kruipen. Een employé van de on derneming wist met een jeep naar Bandjaran te komen en daar hulp te halen. Toen deze arriveerde, droop de bende af. Intussen was er grote schade aangericht. Vijftig arbeiderswoningen wqren platgebrand en verder was alles weggehaald wat maar enige waarde had. Alle bewoners van de onderne ming, ongeveer tweeduizend in getal, hebben het terrein verlaten en zich naar Bandjaran begeven, waar de dienst Sociale Zaken hun hulp ver leend. richtlijnen, die de minister heeft opgesteld om aan deze situatie thans voor goed een einde te maken, bevatten o.m. het volgende: De Natio nale Reserve dient te worden opgevat als een legerorgaan, een onderdeel van de territoriale troepen, met een con stante sterkte van 16.000 man. De vrij willigers zullen zich voor meer dan één jaar moeten verbinden (tot dusverre een jaar). Hun geoefendheid moet zo danig zijn, dat zij stand kunnen hou den tegen élite-troepen als parachutis ten. Zij moeten voornamelijk worden gebruikt als bewaking van kruispunten en bruggen. De werving voor de Natio nale Reserve zal voortaan in handen moeten liggen van de districtscomman dant en niet meer door het SWG die nen te geschieden. JN Den Haag worden op het ogenblik onderhandelingen gevoerd tussen net ministerie van buitenlandse zaken en het Britse Foreign Office over de Le gering van Nederlandse troepen in de Britse bezettingszone van Duitsland. Indien deze besprekingen, zoals wordt verwacht, een gunstig resultaat zullen hebben en de. legeringskosten niet te hoog zullen blijken, zal een regiments- gevechtstroep, ongeveer 6000 man, per manent in Lingén aan de Eems worden gelegerd en geoefend. Deze 6000 man zullen na vier of acht maanden, afhan kelijk van een diensttijd van zestien of twintig maanden, door anderen worden afgelost. De huisvesting in Lingen is van die aard, dat de militairen hun ge zinnen niet kunnen lateri overkomen. De opzet was de eerste regimentsge vechtsgroep op 1 October naar Duits land te zenden, doch deze datum zal waarschijnlijk niet kunnen worden aangehouden. In 1952 grote oefening INE laatste herhalingsoefeningen van Indonesie-veteranen, die na het mis lukken van de oefening Crescendo II tot bataljonsniveau beperkt bleven, hebben een zodanig gunstig verloop ge had, dat zij beschouwd kunnen worden als de basis voor een grote oefening in 1952. Ter voorbereiding van deze oefe ning, die in groot verband zal worden gehouden en ongeveer een maand zal duren, zullen dit jaar nog enkele staf kwartieren voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen. Voorts zullen hui dige en toekomstige divisie-comman danten enige tijd bij Engelse en Ame rikaanse staven in Duitsland worden ingedeeld ten einde het specifieke staf- werk te bestuderen. De officiële uitslagen van de plaat selijke verkiezingen voor twee-derden van Italië, die in de afgelopen drie we ken zijn gehouden, geven het volgende beeld: christclijk-democraten 5.829.648 (38.7 pet.); communisten 3.341.000 (22.3 pet.); Nenni-socialisten 1.981.000 (13.2 pet.)sociaal-democraten 1.434.000 (9.65 pet.)liberalen 547.000 (3.65 pet.)re publikeinen 425.000 (2.84 pet.) Graaf Sforza, de minister van bui tenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat het totaal aantal op de neo-fascisti- sche Italiaanse sociale beweging uitge brachte stemmen nog niet kon worden medegedeeld. Volgens schattingen zal het er om houden of de socialisten dan wel de neo-fascisten de derde plaats achter het christelijk-democratische blok en het communistische blok zullen innemen. De Perzische regering heeft de Britse olie-delegatie de eis gesteld, dat de An- glo-Iranian Oil Company meer dan drie kwart van alle inkomsten van de verkoop van olie sedert de wet op de nationalisatie van 20 Maart zal betalen, alvorens de onderhandelingen tussen maatschappij en regering kunnen be ginnen. De eigenlijke Onderhandelingen zouden Zaterdag aanvangen. Gisteren zijn de delegaties anderhalf uur bijeen geweest om te pogen een voor beide partijen bevredigende agenda op te stellen. De Perzen waren bet meest aan bet woord. De Perzische premier Mossadea, die gisteren het parlementsgebouw, waar hij een maand geleden toevlucht zocht verlaten heeft en naar zijn huis is te ruggekeerd, is, naar vernomen wordt, ernstig ziek De ziekte zou het gevolg zijn van overwerk. De Amerikaanse ambassadeur Grady, die de premier gisterochtend een bezoek bracht, zei, dat deze „zeer zwak" is. Mossadeq zou Grady nogmaals de verzekering hebben gegeven, dat het geschil bevredigend zou worden opgelost, zonder dat de le vering van olie aan de Westelijke lan den nadeel zou ondervinden. De kapiteins van alle tankschepen, die aan de steigers te Abadan tanken, is verzocht een formulier te tekenen. Gisteravond gleden op de hoek van de Grote Marktstraat en de Lutherse Burgwal te 's Gravenhage enige ge perste balen oud papier (ieder pak weegt plus minus drie honderd kilo gram) van een vrachtauto. Een wiel rijder, de 36-jarige A. M. M. G. werd door de vallende balen getroffen. Ho werd vrijwel onmiddellijk gedood. ROEMENEN SCHOTEN OP JOEGOSLAVISCHE GRENSPOST Radio Belgrado heeft Donderdag avond gemeld, dat zeven Roemeense soldaten Woensdagavond het vuur heb ben geopend op een Joegoslavische grenspost, waarbij een Joegoslaaf werd gedood. Verwachting tot Zaterdagavond. Wisselende bewolking. Vanavond in het Oosten van het land hier en daar een bui. in de vroege ochtend plaatselijk mist. Morgen overdag -op te meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Gematigde temperaturen. Te New York is bekend gemaakt, dat men reeds enige maanden nieuwe „Thunderjets" produceert, die volledig zijn uitgerust tvoor het innemen van brandstof in de lucht. Het nieuwe type zal eventueel ooit aan de Westeuropese landen worden geleverd. Het toestel heeft een grotere actieradius en een groter klimvermo- gen. waarin zij zich accoord verklaren met alle bepalingen van de Perzische wet op de nationalisatie. De Amerikaanse olicdeskundige Char les L. Harding heeft in een rede te Pittsburg de Perzische olieplannen ..eerder een opzegging van een_jpji- tract, dan natïohaRsatit5"~gé'n6enid. Harding was de. eerste woordvoerder van de Amerikaanse olieindustrie. die zich over deze kwestie uitliet. Hij zei voorts, dat het verlies van Perzische olie aan een numeriek in de meerder heid zijnde vijand „de schaal ten na dele van ons zou kunnen doen over slaan". Gisteravond werd in de Ridderzaal het Holland-festival met een gala concert geopend. Het Residentie orkest stond onder l eiding van Wil lem van Otterloo. Voordat het concert begonwerd liet Festival „ingeblazen" door enige muzikan ten die zich op de Mauritstoren op het Binnenhof hadden opgesteld. De fraude ie Oldebroek De krijgsraad te Arnhem heeft over ste C. T. N., geschorst als commandant van het artillerieschictkamp Oldebroek veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf met aftrek van ruim vijf maan den voorarrest, en ontslag uit de mi- iPaire dienst met tienoud van bet recht om bij de gewapende maebt te dienen. De auditeur-militair had drie jaar geëist, zomede ontslag uit de mi litaire dienst. Diefstalen heling van levensmidde len, alsmede het toelaten van diefstal, het opdragen van werkzaamheden aan minderen van eën aangelegenheid vreemd aan de dienst (het rei/areren en vervoeren van eeli boot) en 'liet la ten verrichten van werkzaamheden met bulldozers voor derden werd be wezen geacht, doch als een vergrijp tegen de krijgstucht gekwalificeerd. Niet bewezen werd geacht het verduis teren van cantinegelden en oplichting van de broer van een overleden wacht meester. Wrak is moeilijk vlot te krijgen De Britse onderzeeboot „Affray", die in April j.I, met 75 man aan boord in het Kanaal verloren ging, is gevonden, ongeveer vijf-en-zeventig km tèn zuidwesten van de plaats, waar zij onder water was gegaan, aldus is Don derdag officieel te Londen medege deeld. De zee is op de plaats, waar de „Affray" gevonden werd, zeventig me ter diep. Men zal het wrak vermoede lijk moeilijk vlot krijgen. Het eerste spoor van de „Affray" werd gevonden met behulp van een hydrophoon van een der opsporings schepen. Het wrak ligt ongeveer 105 kilometer ten oosten van de vuurtoren van St. Catherine, gelegen op het zuidelijkste punt van het eiland Wight. De schepen en vliegtuigen, die aan de opsporing hebben deelgenomen, moeten de eerste dagen van het onder zoek herhaalde malen boven het wrak hebben gekoerst. Donderdagavond daalden verschei dene duikers af om te zien, of het Generaal MacArthur heeft Donderdag op een vraag van een journalist of hij van plan was zich candidaat te stellen voor de presidentsverkiezing geant woord: „beslist niet". De Indonesische pers heeft in de laatste dagen scherpe artikelen gewijd aan de onthullingen omtrent de faits et gestes van de stichting Door de Eeuwen Trouw. Meermalen gingen de beschouwingen over de groepen achter deze stichting gepaard met aanvallen op de Nederlandse regering. Deze werd zoal niet als hoofdschuldige, dan toch in elk geval ais in hoge mate verantwoordelijk voor het gebeurde afgeschilderd. Zo heeft Merdeka nog Donderdag betoogd, dat de regering pas tot een onderzoek in deze affaire is overgegaan, nadat de eerste publicaties reeds waren verschenen. Het is, zo schrijft het blad, onmoge lijk aan te nemen, dat de regering niet op de hoogte is geweest van het spel, tenzij hier opzet in het spel is. Den Haag heeft op deze en soortgelijke aantij gingen thans geantwoord met de mededeling, dat de Nederlandse regering reeds tien dagen vóór het verschijnen van de eerste berichten over de moeilijkheden van het bureau Zuid-Molukken en de stichting Door de Eeuwen Trouw de Hoge Commissaris in Indonesië, de heer Lamping, heeft verzocht de inlichtin gen waarover de regering beschikte, aan de Indonesische regering door te geven. LIET MOET in Waynesboro gebeurd zijn, dat een jonge hond, die bij vergissing in een kelder was terecht gekomen de huistelefoon van de haak gooide en een luid geblaf aan hief. De telefoniste liet hem na dit alarm bevrijden. Als het een Ber- haal uit Redciiffe zullen hun ervarin gen niet zijn. Daar verloor volgens de zegsman een visser zijn gebit, nadat hij zeeziek was geworden. Een andere man in hetzelfde bootje ais strijd gehouden op een ruim 35 km. waarin de loslippige jachtbroeder was lange oeverstreek van de Theems bij gezeten, haalde even later een vis op, lijnse hond was geweest, had hij regel- Reading. Circa 1500 deelnemers, waar- waarin het verloren kunstgebit werd recht de politie kunnen opbellen. Daar onder ook Nederlanders, hebben zich heeft men tegenwoordig namelijk een aangemeld. Wat zal er gesnoefd wor- alarmsysteem dat wel wat lijkt" op den! Maar zo sterk als dat visver- dat van de brandweer dat recht streeks met de poütie verbonden is. Li De bewakers der Engelse veiligheid hadden voor hun verhoren zo graag gebruik gemaakt van de „leugen-ont dekker", of het „waarheids-serum", welke hulpmiddelen inderdaad wel bij verhoren worden gebruikt. Maar de Engelsen achten een en ander niet be trouwbaar genoeg en zullen dus onge- mechaniseerd naar bekentenissen moe ten hengelen. Enfin, daar is het vissei- zoen voor. A propos,, de hengelaars ir. Groot-Britannie zullen op 25 Augus tus hun hart en hun haakje kunnen ophalen. In verband met het festival of Britain wordt er dan een viswed- Psst, Steun Wettig Gezag" wordt illegaal. teruggevonden. Er staat niet bij of het de vis nog paste ook! Net als bij de vissport kan ook de „vindsport" ge duld vereisen. Een Haagse ijscoman zag al 14 dagen lang voor de trouwzaal in de Javastraat een glinsterend voor werp liggen. Daar hij invalide was, en het verkeer in de Javastraat zeer druk durfde hij geen nader onderzoek in te stellen. Maar Dinsdag zag hij zijn kans schoon en vond een kostbaar medaillon, dat hij bij de politie heeft afgeleverd. Om nog even naar de waterkant terug te keren: Een Argen tijn heeft in Santé Fé 86 uur achter een in een zwembad gezwommen. In navolging van andere Argentijnen, die op arbeid- en sportgebied prestaties verrichtten, wijdde de Argentijn zijn inspanning aan het echtpaar Peron. Intussen heeft zekere heer B. Boel houwer, zich noemend gemachtigde van Raymond Westerling, in een perscon ferentie in Den Haag een uitgebreid exposé gegeven van hetgeen zijn last gever de laatste maanden heeft be leefd. We ontlenen er aan, dat Wes terling in Augustus 1950 bezoek kreeg van de heer Polhaupess, vertegen woordiger van de Republiek Zuid- Molukken. Deze vroeg zijn steun voor de strijd van de Aihbonnezen, welke werd toegezegd. Bij een latere bespre king werd financiële steun aangebo den, doch Westerling wilde slecnts een lening aanvaarden, terug te betalen uit de opbrengst van zijn gedenk schriften. De Turk heeft twee maal een bedrag van 94.000 Belgische francs ontvangen, die zijn gebruikt voor de betaling van parachutisten. Intussen had Westerling kennis ge maakt met Sweerls, die hij echter met vertrouwde. Er was sprake van, dat Westerling naar Ambon zou gaan, om de leiding van de strijdkrachten der RZM op zich te nemen. De reis zou gaan via Tanger, waar hij inderdaad op 1 Februari 1951 aankwam. Hier zou hij slechts enkele dagen blijven, maar al spoedig had W. het gevoel, dat Sweerts hem wilde isoleren. Hij voelde zich steeds onveiliger en begon er bij Sweerts op aan te dringen, dat hij naar elders zou gaan. Sweerts kreeg 1500 dollar, waarmee hij een plaats voor hem zou kopen op een Frans smokkelschip. Daarvan is niets beko men en het geld was verloren Wester ling heeft sindsdien een tijdlang in Frans-Marokko verblijf gehouden. Sweerts is later lasterpraatjes gaan rondstrooien over de verregaande ver kwistingen van Westerling. De groep, die zich rondom de Turk had gevormd, heeft zich toen van Sweerts gedistan- cieerd. De groep-Westerling wordt, zo deelde de heer Boelhouwer nog mee in Nederland gesteund door de Vereni ging van Oud-Illegalen. Sweerts, die zich minister van oorlog van de RZM noemde, blijkt ook zijn Ambonese op drachtgevers schandelijk te hebben bedrogen en te hunnen nadele grote oplichtingen te hebben gepleegd. mogelijk is het vaartuig naar de op pervlakte te brengen. Zij verrichtten hun werk onder moeilijke omstandig heden. Tengevolge van stromingen aan de oppervlakte en onder water kon iedere duiker slechts 20 minuten onder water blijven. Canada heeft de tarweprijs met zes dollarcent per bushel verhoogd, zo heeft de Canadese minister van handel, Howe, gisteren in het parlement be kend gemaakt. De prijsverhoging, die voor de bin nenlandse verkopen onmiddellijk en voor exportverkopen op 1 Augustus in gaat, zal de vorm hebben van een ver- voerstoeslag of een andere toeslag, die de importerende landen zullen moeten betalen boven de prijzen, die krachtens de internationale tarwe-overeenkomsfc zijn vastgesteld. De prijsverhoging zal niet gelden voor tarwe, die in het sei zoen 19501951 is verkocht. Minister Howe zeide, dat hij meende te weten, dat ook andere tarwe-expor- terende landen een toeslag op hun tar- weprijzen overwegen. Di alle sector-en van het Koreaanse front neemt de Chinese tegenstand nog steeds af, behalve in het uiter ste Oosten, waar ten Noordwesten van Kansong twee hevige tegenaanval len der Noordelijken werden afgesla gen. De Amerikaanse torpedobootjager „Walke" is Dinsdag voor de Oostkust van Korea door een explosie onder water, waarschijnlijk van een drijvende mijn, ernstig beschadigd, waarbij 26 man om het leven kwamen en 7 wer den gewond. De Amerikaanse verliezen in Korea zijn volgens de laatste gegevens tot 70.317 man opgelopen, waarvan 10.432 gesneuvelden. Gisteravond heeft de directeur van het Nederlandse Rode Kruis, de heer A van Emden te Gouda medegedeeld, dat het landelijke resultaat van de af gelopen Rode Kruis-campagne waar schijnlijk een millioen gulden zal be dragen. Vorig jaar heeft het hoofdbestuur van het Rode Kruis een blauwe wim pel ingesteld. De stad met het hoogste gemiddelde komt op dit blauwdoek te staan. Voor 1950 prijkt de naam van Gouda reeds op deze wimpel van ver dienste en met een opbrengst van f 22.978.ziet het er naar uit, aldus de heer Van Emden, dat voor 1951 weer de naam Gouda hierop komt te staan. Mevrouw Melinda MacLean, de echt genote van de vermiste Engelse diplo maat Donald MacLean, heeft Donder dag te Londen het leven geschonken aan een dochter. Moeder en kind ma ken het goed. Het echtpaar MacLean heeft reeds twee jongens van zeven en vijf jaar. De „Prawda", de „Izwestia" en ande re te Moskou verschijnende bladen hebben met een kop een bericht van Tass over de verdwijning der Britse di plomaten Burgess en MacLean gepubli ceerd. Zonder commentaar wordt in dit bericht melding gemaakt van de naspo ringen der politie in Engeland, Frank rijk, Italië, Zwitserland en andere lan den.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1