Willy Appel won Marshall-tekenwedstrijd Amerikaan overhandigde haar de prijs van vijfhonderd gulden r-v A.N.W.B. heeft bezwaar tegen een maximaal motorvermogen Dodelijkongevalte Lutjewinkel Stelt Moh. Yamin zijn portefeuille van justitie ter beschikking? 40 ACHTJARIG MEISJE BRENGT DE RIJP IN DE AETHER „Ik wil zo graag een piano hebben" de nationale. Demonstratie langs graf van oorlogsmisdadiger 50 ccm bepleit Twintig jaar gevangenis straf geëist Politie maakt einde aan rel in Buenos Aires Amerikanen waren niet gereed voor Korea Luchtwachtdienst heeft drie a vierduizend leden Margaret Truman naar Belgie vertrokken Schulie start niet in Tour de France Conflict over vrijlating politieke gevangenen Euwe op vierde plaats De Olympische Dag VRIJDAG 15 JUNI 1951 ij wild-schreeuwend erbroek en borstrok triomfantelijk naar dikke brigadier zich n de mallotige ver- Ie Lagerwei, d'e een onderbroek aan de rordt afgeleverd. „Ik ;chalt zijn stem door schrijf subiet aan [ie je baantje en je bracht hartelijk dank aan allen voor de prettige wijze waarop de prijs was uitgereikt. „Ik hoop dat de gedachte van het Marshall-plan, dat de sterken de zwakken moeten helpen, Willy in haar gehele leven bij zal blijven en haar tot voorbeeld zal zijn", zo besloot hij. Na afloop van de plechtigheid kwa men de genodigden in het gemeente huis bijeen. Alleen de kleine kunste nares moest nog even blijven om voor (Van onze speciale verslaggever) JVE RIJP WAS GISTEREN uit zijn gewone doen. De rust in het oude dorpje op de grens van Beemster en Schermer werd reeds vroeg in de morgen ver stoord door het geronk van tal van auto's, die zich over de smalle, kronkelige Dorpsstraat 'n weg zochten naar de Openbare Lagere School. Dit gebouw was reeds van verre te herkennen; niet alleen door de vele belangstellenden die daar samendromden en door de politieman, die in dit anders zo stille plaatsje nu werkelijk de handen vol had, doch bovenal door de nationale driekleur en de stars and stripes, die „meester" De Ruiter had laten uitsteken. Al deze drukte gold de achtjarige Willy Appel, het dochtertje van de gemeentesecretaris, die de eerste prijs had gewonnen van de grote jeugdtekenwedstrijd van het Marshall-plan. De prijs, een spaarbankboekje met vijfhonderd gulden, werd uitgereikt door mr. Tom Coldwell, de naaste medewerker van het hoofd der E.C. A-missie in Nederland. |"\E VERZAMELPLAATS was het ach- ter het schoolgebouw gelegen gym nastieklokaal, waar de „huiveringwek kende" microfoon van de KRO, een filmcamera en de Amerikaans spre kende meneer een zichtbare indruk maakten op de kleintjes. Burgemeester J. J. Dalenberg opende de bijeenkomst, waarbij hij het een grote eer voor de kleine Willy en voor De Rijp noemde, dat zij de eerste prijs in de Marshall-tekenwedstrijd had ge wonnen. Spreker prees de zegenrijke steun van Amerika, welke onontbeer lijk is voor de wederopbouw van ons land. Een stimulans. TOEN MOEST Willy, die een blos van opwinding op de wangen had, naar voren komen bij mr. Coldwell, die het spaarbankboekje zou overhandigen. In haar gebloemde jurkje en met een rode feeststrik in de zwarte haren, stond ze voor de tafel en keek met haar grote, donkere ogen naar al dat vreemde en indrukwekkende, dat speciaal voor haar bestemd was. De heer Coldwell, de enige Amerikaan in het gezelschap, hield in eenvoudige bewoordingen een toespraak. Waar er echter zoveel jeug dige toehoorders waren, herhaalde hij het nog eens in het Hollands, dat on danks het zware Amerikaanse accent goed verstaanbaar was. „Ik ben blij hier te zijn om je de prijs voor je prachtige inzending te overhandigen en ik hoop dat dit een stimulans voor je zal zijn om door te gaan met tekenen. Je zult dan wellicht in staat zijn grote dingen tot stand te brengen. Congratu lations". Hiermede was het feest echter nog niet afgelopen. Eerst moest er nog ge zongen worden voor de KRO, die ver schillende opnamen maakte. Toen moest Willy nog eens naar voren ko men om, gezeten op de knie van een radio-reporter, iets te vertellen over de tekening, want die was inmiddels naar Parijs gezonden. Eerst was Willy nog wat verlegen, maar ze wist toch nog heel goed wat ze had geschreven onder de plaat, waarop enkele huisjes van De Rijp, wat schepen en een paar hijs kranen waren afgebeeld en die de wederopbouw voorstelde. „Wij waren erg arm en erg verdrietig, maar door het plan-Marshall zijn wij niet verdrie tig meer, maar erg blij", klonk haar stemmetje zacht boven het geruis van de filmcamera uit in de microfoon. De kleurencombinatie die zij had gebruikt, was erg mooi en zij herinnerde iich nog heel goed dat groen, geel, paars, rood en bruin de voornaamste tinten waren geweest. Zij had er een week lang iedere avond aan gewerkt. Wat zij met al dat geld ging doen? „Ik wil een piano kopen. Nelly Visser leert me spelen". Vader Appel keek even beden kelijk naar zijn echtgenote, die ook bij de huldiging van haar dochtertje aan wezig was. Wie weet komt de piano er, maar daar zal eerst wel even over ge sproken moeten worden. Een voorbeeld. I\E HEER APPEL was deze ochtend U de laatste die het woord voerde. Hij onze tekenaar te poseren. Dat zij weet hoe moeilijk het is een goede tekening te maken, bewees zij door doodstil te blijven zitten. Haar warme, donkere ogen keken niet eens opzij en haar lip pen bewogen nauwelijks toen zij op onze vraag, wat de mooiste kleur in haar tekening is, heel zacht antwoord de: paars. Nog een keuring. JJET IS niet onmogelijk dat Willy, die in de tweede klas van de Openbare Lagere School zit, nog meer verrassin gen wachten. De tekening waarmede zij de hoofdprijs behaalde in de wed strijd voor kinderen van acht tot en met elf jaar, is samen met werkstuk ken van andere prijswinnaars naar Pa rijs gezonden. Daar zijn ook de teke ningen, die door kinderen uit andere landen werden vervaardigd. Een inter nationale jury zal de gehele collectie in de Franse hoofdstad opnieuw keu ren, waarna wederom fraaie prijzen be schikbaar worden gesteld. Wie weet wint Willy weer de eerste prijs. Dan zal zij een reis van drie weken in het buitenland mogen maken. De opnamen die de KRO maakte, zullen Zaterdagavond te 7.20 uur wor den uitgezonden. IN PE Ryp WAPPERDE, DRiekxeur NAAST pe 6tar4 and sre.\pe<y ter ere van de 8 JAJ2IÖE WILL/ APPEL- DIE DE EERÓTÊ PRi)$ WON VAN DE JEU6D- TeiCfcN WEDSTRIJD VAN HET MAR5WAU-PLAf\/. ONZE HARTE,U)KBr FELICITATIE W'LL^ Het probleem van de bromfietsen Andere factoren bevorderen verkeersveiligheid Max. cylinderinhoud van Neo-nazi's in actie in Hoexter Het lijk van de vroegere SS-Ober- sturmführer Hans Schmidt, een van de zeven oorlogsmisdadigers die korte lings in de gevangenis te Landsberg zijn terechtgesteld, is ter aarde besteld in het stadje Hoexter in Westfalen. Bij die gelegenheid hebben vijfduizend neo-nazies een grote demonstratie op touw gezet. Kort voor de aankomst van de be grafenisstoet arriveerden de betogers in autobussen en particuliere auto's in het stadje. Ze stelden zich voor het kerkhof op en vielen de politieman nen aan, die de ingang bewaakten. De plaatselijke afdeling van de socialisti sche rijkspartij, het verzamelpunt van al wat nazi-gezind is, legde een krans op het graf van de geëxecuteerde.^ Op de linten stond te lezen: „Ich hatt' ein Waffenbruder, den besten hier auf Erd'.." Na afloop van de plechtigheid hebben duizenden langs het graf van de oorlogsmisdadiger gedefileerd, al dus Le Monde, waaraan we deze gege vens ontlenen. Volgens United Press is Schmidt verantwoordelijk geweest voor talloze executies in de concentra tiekampen Buchenwalde en Scnaiier- mair; in Dachau vermoordde hij zes honderden mensen Alle Italiaanse vakverbonden heb ben tegen 21 en 22 Juni een algemene staking in de vervoersbedrijven aan gekondigd, ter ondersteuning van oe looneisen der arbeiders. Kortelings heeft de Rijksdienst voor het Wegverkeer een vergadering ge houden met vertegenwoordigers van de verkeersbonden en het bedrijfsleven ter bespreking van het bromtietsen- probleem. Daarbij heeft de rijksdienst een voorstel verdedigd, om de brom fiets aan de hand van een maximaal motorvermogen gelijk te stellen met het rijwiel. De motor zou dan zo moe ten worden geconstrueerd, dat hij bij het bereiken van een bepaald toerental automatisch zou gaan afremmen. Aldus wil men bereiken, dat er met deze vehikels niet harder kan worden ge reden dan dertig kilometer per uur bij windstilte, c.q. vijf en veertig kilome ter bij de in ons land zeer veel voor komende windsterkten. De ANWB heeft zich in een brief aan de minister van Verkeer en Wa terstaat scherp tegen deze norm ver zet. De Bond meent, dat hier slechts in schijn een maximum norm is gesteld en ook slechts in schijn de verkeers veiligheid wordt gediend. Uit de cij fers blijkt nl. dat de grotere onveilig heid van de bromfiets geen verband Hei drama te Tolberi De officier van Justitie bij de recht bank te Groningen heeft twintig jaar gevangenisstraf geëist tegen de dertig jarige landarbeider E. P. uit Roden wegens moord op de landarbeider A S. en poging tot doodslag op diens broer L S. te Tolbert. P. had omgang met de pleegdochter van A. S., doch deze had hiertegen bezwaar. Verd ging toen in de nacht voor Oudejaars dag 1950 naar het huis van zijn meisje en stak daar haar stiefvader en haar oom neer. houdt met de snelheid, doch veel meer met het feit, dat de berijders onvol doende rekening houden met de eisen, die aan hun reactievermogen worden gesteld. Ook zijn de gebruikte rijwie len vaak onvoldoende aan de motori sering aangepast: onvoldoende remver- mogen, te zwakke voorvork, de onmo gelijkheid, om tijdens het rijden de mo tor te ontkoppelen en daardoor de trekkracht uit te schakelen. De Bond acht de voorstellen van de Rijksdienst een volkomen willekeurige rem op de ontwikkeling van de hulp motor. De enige reële maatstaf is naar zijn mening aansluiting bij de interna tionaal aanvaardde norm van een ma ximum cylinderinhoud van 50 ccm. De bromfiets zal daarenboven moeten worden verwezen naar het rijwielpad. De eis zal moeten worden gesteld dat twee remmen met voldoende remver- mogen aanwezig zijn, en dat de motor onder het rijden moet kunnen worden ontkoppeld. De verwijzing naar de rij wielpaden zal naar het oordeel van de ANWB een natuurlijke rem zijn op de drang, de maximaal-mogelijke snelheid steeds hoger op te voeren. Opnieuw de doodstraf geëist tegen oorlogsmisdadiger De 35-jarige A Pieters, tijdens de bezetting commandant van het beruch te SS-Jagdkommando Nordwest, die te Brummen en Oud-Loosdrecht ver schrikkelijk heeft huisgehouden, hoor de tijdens een bijzondere strafzitting van de Haarlemse rechtbank de dood straf tegen zich eisen. In Maart 1949 was hem deze straf opgelegd door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam, maar Pieters ging in cassatie. New Yorks jeugd gebruikt verdovende middelen In New-York wordt thans een onder zoek ingesteld naar het gebruik van verdovende middelen door jongelui be neden de twintig jaar. Geschat wordt, dat zeker vijfduizend jongeren zich hieraan schuldig maken. Sommigen achten zelfs dit cijfer nog te laag. Jongeman viel van stelling Gistermiddag omstreeks kwart voor vier is de twintigjarige Adrianus Swinkels uit Heerhugowaard te Lutje winkel van een vijftien meter hoge stelling gevallen. De jongeman werd zeer zwaar gewond en is een half uur later overleden. Het ongeluk gebeurde nabij de Zui velfabriek „Westfriesland", waar mo menteel werkzaamheden worden uit gevoerd. Het is nog een raadsel hoe de jongeman naar beneden is gevallen. Hij was ongehuwd. Bravo in leven De politie te Buenos Aires heeft een einde gemaakt aan de relletjes, die voor het Congresgebouw waren ont staan, door een communistische stu dent van wie de demonstranten had den aangenomen, dat hjj onthoofd was, in levenden lijve te vertonen Hjj was 17 Mei na een vuurgevecht door de po litie gearresteerd. De ongeregeldheden volgden op een gerucht, dat een lijk zonder hoofd, dat in de stad was gevonden, het lijk van de betrokken student, Mario Ernesto Bravo, was. Terwijl de relletjes aan de gang wa ren, raakten afgevaardigden in het ge bouw bijna slaags toen een hunner zei- de, dat de afgelopen dagen verschei dene lijken in de buurt van Buenos Aires waren aangetroffen. Elf personen liepen bij de relletjes verwondingen op. De politie verrichtte twintig arrestaties. Oud-minister Johnson: Johnson de Amerikaanse minister van defensie tijdens het uitbreken vau het Koreaanse conflict, die in Septem ber van het vorig jaar door generaal Marshall werd vervangen, heeft tegen over de verenigde senaatscommissie verklaard, dat de Amerikaanse troe pen in het Verre Oosten niet voor de strijd gereed waren, toen de oorlog in Korea begon. Aan de vooravond van het conflict had hij, in gezelschap van generaal Omar Bradley, een bezoek gebracht aan MacArthur te Tokio. Hoewel hij niet gewaarschuwd was, dat de Noordelij ken voor de strijd gereed stonden, was de dag, nadat Bradley en hij naar de V.S. waren teruggekeerd, de aanval begonnen. Johnson verklaarde voorts, dat Mac Arthur zich steeds heeft verzet tegen het zenden van een militaire missie naar Formosa. „Hij wenste werkelijk niets met de Chinese nationalistische regering te maken te hebben, aldus de ex-minister. Minder lesuren op de nijverheids-scholen De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft besloten met ingang van 1 Augustus over te gaan tot beperking van het aantal lessen aan de technische en nijverheidsscho len tot 40 per week bij een lesduur van 50 minuten. Hierdoor is het moge lijk aan de leerlingen behalve de Za terdagmiddag een extra vrije middag te geven. Voorts ligt het in de bedoe ling ook het aantal wekelijkse lessen, dat een leraar van de dagschool ten hoogste mag geven, te verminderen tot 40 lessen van 50 minuten. Voor leraren aan uitgebreid technische scholen is het maximum aantal lessen per week gesteld op 36 lessen van 50 minuten. De werkcommissie Faber is bij de aanvang van de cursus 1951/1952 be gonnen in een aantal lagere technische scholen met een experiment tot her ziening van het leerplan. Vijf wielrenamateurs zondigden fegen N.W.U. reglement Jan Hijzelendoorn naar Parijs De sportcommissie van de Neder landse Wielren Unie heeft vijf ama teurs op de beroepsltjst geplaatst we gens overtreding van de amateursbe palingen. .Cor Witteveen, Maarten Roks, Piet Braspenninx, Anton van Oers en Piet Zwiers hebben in 1950 tjjdens de ronde van Brabant deze be palingen overtreden. De bewijzen hier van kreeg de sportcommissie echter dezer dagen in handen. Dit vijftal zal nu in de gelegenheid zijn om Zondag als prof of als onafhankelijke deel te nemen aan het kampioenschap van Nederland op de weg. De Luchtwachtdienst, een korps ten behoeve van de luchtverdediging, zal voorlopig drie a vierduizend vrijwil ligers tellen, waarvan het grootste deel vrouwen. De vrouwelijke vrijwil ligers zullen worden ingedeeld bij het V.H.K., de mannelijke bij de Nationale Reserve, echter met de aantekening dat zij bij gevechtsacties niet mogèn worden ingezet. Een woordvoerder van het ministerie van oorlog ver klaarde goede verwachtingen te heb ben ten aanzien van de wervingscam pagne voor de luchtwachtdienst. Margaret Truman, de dochter van de president der V.S., is gistermorgen in gezelschap van de heer en mevrouw Chapin naar Rotterdam vertrokken op doorreis naar België. Zij bracht een particulier bezoek aan de Maasstad en is vervolgens via Moerdijk naar Ant werpen en Brussel gereden. Daar zat zij 's avonds aan een diner aan, HONDERD DORPEN ZIJN OVERSTROOMD IN INDIA In het district Lakhimpoer (India) zijn door een overstroming van de Brahma- poetra tenminste honderd dorpen on dergelopen. Over verlies aan mensen levens en vee is nog niets bekend. Na genoeg alle verbindingen zijn verbro ken. De schoonvader van Koning Leopold overleden Hendrik Baels, schoonvader van ko ning Leopold, is Donderdag te Knok- ke overleden. Hij was voormalig mi nister en oud-gouverneur van West- Vlaanderen. In Frankrijk had eergisteren een internationaal rink-hockey tour- nooi plaats. Een opname uit de wedstrijd van de Nederlandse te gen de Ierse ploeg. Ter voorbereiding van de we reldkampioenschappen te Milaan heeft de N.W.U. besloten Jan Hijzelendoorn af te vaardigen naar de Grand Prix de Paris. Deze sprintwedstrijden voor amateurs worden op 29 Juni, 30 Juni en 1 Juli te Parijs verreden. Het Nederlands waterpolozeven- tal, dat de laatste jaren zulke eervolle resultaten heeft geboekt, speelt Don derdag te Groningen een interland wedstrijd tegen Zweden. De opstelling is als volgt: Doel, Van Gelder. Achter, Bijlsma, Keetelaar en Braasem. Voor, Cabout, Van Feggelen en Smol. Het Zuidslavische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft de landen- wedstrijd OostenrijkZuid-Slavië, vastgesteld voor 17 Juni in Wenen af gelast. In een telegram, gericht aan de Oostenrijkse zwembond. werd meege deeld, dat het uit 36 personen bestaan de Zuid-Slavische gezelschap niet kon vertrekken wegens „onverwachte om standigheden". Het feit dat acht Zuid- Slaviërs in Oostenrijk zijn ondergedo ken, zal aan dit besluit niet vreemd zijn. Het Franse paard „Pan" van Emile Constant heeft de Ascot Gold Cup gewonnen, een ren over 2 y mijl, begiftigd met een prijs van 10.000 pond sterling. Tweede op drie lengten werd „Grey Colonist" van Winston Churchill, derde .Alizier" van baron Guy de Rothschild en vierde „Above Board" van de Engelse koning. Gerrit Schulte, die het verzoek van Cees Pellenaers, de Nederlandse equi peleider, tot deelneming aan de Ronde van Frankrijk tot Vrijdag in beraad zou houden, heeft medegedeeld, te heb ben besloten zich niet beschikbaar te stellen voor de Nederlandse ploeg. Hij zal dit besluit vandaag aan Pellenaers mededelen. Schulte zeide dat andere werkzaamheden, in verband met de opening van het Stadion in Den Bosch, waarvan hij het restaurant zal beheren, hem verhinderen zich voldoende op de Ronde van Frankrijk voor te bereiden. Ook zal hij niet deelnemen aan de we reldkampioenschappen te Milaan. STREEFT ALLEN NAAR MINDER ONGEVALLEN! Verbond voor Veilig Verkeer Het aftreden van mr. Mob Yamin als m&ister van justitie uit het zes weken oude kabinet-Sukiman werd Donder dagochtend in politieke kringen te Dja karta zeer waarschijnlijk geacht. Het zou een gevolg zijn van de kwestie over de vrijlating van 950 politieke ge vangenen, waarover sedert het einde der vorige week in het parlement en de pers een levendige discussie heeft plaatsgevonden. De Indonesische bladen berichtten Maandag en Dinsdag, dat er van leger- zijde bezwaren bestonden tegen de bij de vrijlating gevolgde procedure. In een Dinsdag uitgegeven communiqué van de minister van defensie werd verklaard, dat de procedure een interne kabinetskwestie was en gezegd, dat de lijst van in vrijheid te stellen personen niet was gebaseerd op hei oordeel van de procureur-generaal. In een Donderdagmiddag uitgegeven communiqué van de regering wordt nu aangekondigd, dat bij het regerings- antwoord op de algemene beschouwin gen in het parlement mededelingen zullen worden gedaan over „mutaties in het kabinet". Minister Yamin heeft Donderdagoch tend een bezoek gebracht aan president Sukarno. „Ja, het regent nog steeds" Een brandkast met gestolen snijapparaat geopend Een carrosseriefabriek te Loosduinen kreeg in de nacht van Dinsdag op Woensdag bezoek van inbrekers, die zich <jp de benedenverdieping meester wisten te maken van een autogeen snijapparaat. Voorzien van dit werktuig toog men naar boven, waar de brandkast werd opengesneden. De buit 400 gulden verdween, evenals het snijapparaat, dat overi gens meer dan 400 gulden waard is. Het tournooi te New York Reshewsky heeft zijn partij uit de zesde ronde tegen Shainswit in 32 zet ten gewonnen. Verder zijn een aantal afgebroken partijen beëindigd. Gui- mard won van Kramer, terwijl Horo witz eveneens Kramer versloeg. De partijen HorowitzNajdcrrf en Horo witzBisguier werden remise. Na 8 ronden is de stand: 1. Reshewsky 6% pnt., 2/3 Horowitz en Najdorf 5y pnt., 4/5 Euwe en Evans 5 pnt., 6 Burne iy pnt., 7 Fine 4 pnt., 8/9 Guimard en O'Kelly 3 pnt., 10 Bisguier 2'A pnt., 11. Kramer 2 pnt., 12. Shainwit 1 y pnt. In verband met de opstelling van de turners voor het openingsuur van de Zondag in het Olympisch Stadion te Amsterdam te houden Olympische dag, wordt het publiek aangeraden vóór kwart over één in het Stadion te zijn, aangezien de toegangshekken van kwart over één tot half twee gesloten worden. Het aanvangsnummer begint precies om 13.30 uur. Meervogels, VZV en MFC promoveren automatisch Meervogels, VZV en MFC, kampioe nen van de eerste klasse afdeling Noord-Holland zullen automatisch pro moveren naar de vierde klasse van de K.N.VJB. Aanvankelijk was bepaald, dat de kampioenen promotiewedstrij den zouden spelen, doch daar in de af deling Haarlem een reserve elftal kampioen is geworden, zijn er voor de kampioenen van Amsterdam en Noord-Holland zes plaatsen beschik baar. Daar zowel de afdeling Amster dam als de afdeling Noord-Holland drie candidaten voor de K.N.V.B. heb ben, is het spelen van promotiewed strijden overbodig gtworden.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 9