Verschuivingen, doch geen beslissing De Perzen iets „ontvankelijker"? Strijd in Korea verflauwde Massale opkomst van de Franse kiezers VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Communisten evenveel stemmen maar minder zetels dan in 1946? De Noordoostpolder ter stembus Het vredesverdrag voor Japan is thans vrijwel gereed Maandag 18 Juni 1951 148e Jaargang No. 141 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Franse verkiezingen brachien: Wijnboeren weigerden te stemmen De vier grote partijen kregen gelijk aantal zetels Stemming verliep vlot Lt. Kol. Den Ouden onderscheiden Herkozen ministers Vertragingsgevechten bij Janggoe en Indje De nationalisatie der Anglo-lranian Financiële eisen blijven even hoog Eerste groep „jet-pilots" voltooit opleiding in V.S. Nog geen regeling voor export van snijbloemen Weerbericht Evacuatie van personeel voorbereid KoM. B&ibelk Door de Eeuwen Trouw achter zijn bestuur Export van West- naar Oost-Berlijn beperkt was Snuiver van Affray beschadigd Duikboot „zeer plotseling door ongeluk getroffen Vermiste straaljagers zijn in Tsjecho-Slowakije Ondertekening binnen twee maanden? BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11. Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20. Tel. 5541 Directie; j. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. mm Familieberichten 20 ct. p.mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. JTOBCSSEN CHINES ingskantoor 2550—4210 Frankrijk is gisteren ter stembus getogen, teneinde een nieuwe Nationale vergadering te kiezen. Zeshonderd-zeven-en-twintig nieuwe afgevaardigden moeten voor de lijd van vijf jaar worden aangewezen. De verkiezingen zijn kalm en ordelijk verlopen. De belangstelling was zeer groot. Ongeveer 24 proeent vgn de stemgerechtigden is niet naar de stembus gegaan, wat boven de ver wachting lag is als men in aanmerking neemt hoe lauw de bevolking op de verkiezingsstrijd heeft gereageerd. In de nacht van Zondag en Maandag is komen vast te staan, dat de communisten en Gaullisten beiden iets minder dan een kwart van het aantal uitgebrachte stemmen verwierven en het laat zich aanzien, dat beide partijen evenveel zetels in de Nationale vergadering zullen bezetten. De M.R.P. is van de regeringspartijen tot nu toe het best uit de strijd gekomen, ondanks het feit, dat zij thans zestien procent der stemmen kreeg tegen zes-en- twintig procent in 1946. De regeringspartijen hebben in totaal iets meer dan de helft der stemmen op zich verenigd. Hoewel men in tegenstelling tot de eerste berichten verwacht, dat de communisten in vergelijking met 1946 een gelijk aantal stemmen zullen behalen is het door de nieuwe verkiezingsstelsel mogelijk, dat z(j enige tientallen zetels (zij hadden er 167) zullen verliezen tengevolge van stemmenverlies in de prefecturen. houding bij 150.000 stemmen aldus: communisten 34.24, Gaullisten 28.08. so cialisten 9.97, radicalen 7.90, MRP 7.43, andere groepen 12.38. De Gaullisten be haalden de meeste stemmen in de wij ken der rijke kooplieden. Na drie millioen stemmen te hebber geteld heeft men de volgende balans opgemaakt: communsten 20.53, Gaul listen 21.51, socialisten 12.84, MRP 18.18 radicalen 9.78, andere groepen 17.15 De voor Groot-Parijs gereserveerde ze tels in het parlement werden als volgt verdeeld: communisten 18 (24 in 1946). Gaullisten 17 (1), socialisten 6 (6), MRP 6 (15), radicalen 6 (3), gematig den 3 (8), en aanhangers van Pétain 1 Na tien millioen stemmen te hebber geteld was de uitslag: communisten De eerste uitslag kwam binnen uit de Franse bezittingen in India, waar de socialist Goubert de enige zetel veroverde op de onafhankelijke radi caal Savavane. De driehonderd kiezers in het wijnverbouwende dorp Cazilhac in Zuidwest-Frankrijk hebben gewei gerd te stemmen. Zulks wegenseen plaatselijk geschil over de wijnprijs. Niemand is ter stembus gekomen. Toen het eerste millioen stemmen was geteld, was de verhouding aldus: communisten 25.27 pet, Gaullisten 22.15, socialisten 10.46, radicalen 11.80. MRP (kath.) 10.07, conservatieven 20.25. In groot-Parijs lag toen de ver- Ruim 3800 personen ongeveer de helft van het aantal inwoners der Noordoostpolder zijn Zaterdag ter Stembus getogen om de poldercommis- (!e voor algemene belangen (de voor lopige gemeenteraad van het nieuwe tend) te kiezen. Deze uit 13 personen bestaande commissie is feitelijk een ad viescollege, dat echter alle zaken zal behandelen, die ook in een normale ge meenteraad ter sprake komen. De be slissingen berusten dan bij een „Land drost", i.e. Dr. Ir. S. Smeding. Om acht uur werden de stembureaux, twaalf in getal, geopend. Hoewel de grootste drukte eerst na half één werd verwacht, in verband met de werktij den, was na enkele uren al een vijfde deel van de kiezers verschenen. Meer dan een derde van de kiezers bracht te Emmeloord, de hoofdplaats, zijn stem uit op één van de vijf lijsten, nl. KVP. PvdA, AR, CHU en de groep Polder- belang. Degenen, die door de afstanden moeilijk ter stembus konden komen, werden door een auto van de verkie- zingsdienst bezocht. Er werd vlot gestemd. Vooral in de namiddag werd het steeds drukker op de bureaux. Ongeveer 90 pet. van het aantal stemplichtigen heeft zijn stem uitgebracht. N De uitslagen. De vier grote politieke partijen heb ben in het nieuwe land vrijwel even veel aanhang. Van de 13 zetels verwier ven de PvdA, de KVP, de AR en de CHU er ieder drie, terwijl de groep „Polderbelang" er één bemachtigde. De CHU ,die aanvankelijk twee zetels had gekregen, zag zich een restzetel toege wezen. De aantal stemmen, die respc- tievelijk werden uitgebracht zijn: PvdA 781, KVP 778, AR 836, CHU 634 en „Polderbelangen" 321. 23.74 procent, Gaullisten 21.74, socialis ten 15.27, MRP 16.74, radicalen 8.77 en gematigden 13.72. Wanneer men reke ning houdt met het niet-stemmen van een aantal kiezers (vermoed wordt één op vier van de stemgerechtigden) dan is thans ongeveer de helft van de uitslagen bekend. Het nieuwe Franse verkiezingsstelsel bepaalt, dat partijen, die hun lijsten hebben verbonden en meer dan vijftig procent van de uitge brachte stemmen in een bepaald kies district hebben behaald, alle zetels van dit district krijgen toegewezen. De re geringspartijen van de zogenaamde Derde Macht maken van dit stelsel dankbaar gebruik om gezamenlijk front te maken tegen de candidaten van De Gaulle en de communisten. Maandagochtend te vijf uur waren 179 van de 627 zetels toegewezen. Com munisten 33, Gaullisten 35, socialisten 35, M.R.P. 22, radicalen 30 en gematig den 24 zetels. De regeringscoalitie, steunende op de socialisten, radicalen en de Katholieke MRP, tezamen vor mende de „derde macht" heeft dus de leiding genomen. Om kwart over acht vanmorgen was de verdeling van 401 zetels van de Franse Nationale Vergadering bekend. Deze was als volgt: Communisten 62 zetels; Gaullisten 75 zetels; Socialisten 75 zetels; M.R.P. 55 zetels; Radicalen 68 zetels; Gematigden 63 zetels; Overige partijen 3 zetels. Volgens de jongste uitslagen van de Franse verkiezingen hebben de Gaullisten de leiding voor de socia listen. Zij hebben 90 zetels veroverd van de 472 tot dusver verdeelde ze tels. De socialisten volgden met 85 zetels, hierna kwamen de communis met 79 zetels. De regeringspartijen, samen de z.g. derde macht, bestaande uit socialisten, radicalen en M.R.P., hebben tot dusver 220 zetels behaald van de 627 zetels van de Nationale Vergadering. De communisten verkregen een groot aantal stemmen, hoewel zij veel stemmen hadden verloren In Parijs en omgeving boekten zij échter winst De door de communisten behaalde resultaten boetten veel van hun waar de in, doordat de partijen van de der de macht door lijstverbinding de ge legenheid hadden in verscheidene kiesdistricten meer dan de helft van het aantal uitgebrachte stemmen te behalen, waardoor zij alle zetels van het betrokken district veroverden. Dit systeem geldt niet voor Parijs en omgeving, waar nog steeds het oude stelsel van evenredige vertegen woordiging van kracht is. De gematigden kregen 80 van de 472 tot dusver verdeelde zetels. Van de 36 Franse ministers en staats secretarissen zijn er tot nu toe zestien herkozen. Zo o.a. premier Queuille, vice-premier Bidault, de ministers van buitenlandse zaken, justitie en finan ciën Schuman, Pflimlin en Petsche en de leider der MRP Mayer. De leider der Franse communisten Thorez, zijn plaatsvervanger Ducüos en burgemeester Pierre de Gaulle, broeder van generaal Charles de Gaul le, zijn eveneens herkozen. Aan de reeds genoemde namen van herkozenen kunnen nog worden toege voegd: Herriot, voorzitter der Nationa le Vergadering; Daladier, leider der z.g. „linke concentratie"; Isorni, voormalig verdediger van de vroegere maarschalk Petain; De Menthon, fractieleider der MRP; de ministers van landsverdedi ging en overzeese gebiedsdelen, Moch en Mitterand; vice-premier Pleven, Reyaud, Teitgen en de generaals De Montsabert en Billotte. KONING GEORGE NAAR WINDSOR Koning George van Engeland, die herstellende is van een longaandoening, is Zaterdag naar zijn kasteel te Wind sor vertrokken. De koning heeft de laatste twee dagen een korte wande ling in de tuin van het Buckingham paleis kunnen maken. Het is niet be kend, hoe lang de koning te Windsor zal verblijven. Soldaat door kogel uit eigen geweer getroffen Ee:. soldaat uit de Palmkazerne te Bussum, die Zaterdagmiddag belast was met de bewaking van het kamp te Laren, is door een kogel in de rechterschouder getroffen, toen zijn geweer plotseling af ging. Hij werd naar het militair hos pitaal te Utrecht overgebracht. Tijdens een plechtige bijeenkomst, georganiseerd door de Koninklijke Ver. Ons Leger is in de Kon. Schouwburg te Den Haag een Korea-middag ge houden, waarbij tevens de Prins Mauritsmedaille posthuum voor lt. Kol. Den Ouden werd uitgereikt. De voorzitter van Ons Leger Gen. Oudendijk overhandigt Mevr. Den Ouden de onderscheiding. Zaterdag is aan het centrale front in Korea de strijd verflauwd. De snel op trekkende patrouilles der verbondenen zetten de tegenstander na, die zich or delijk terutrok en maakten een terrein winst van drie kilometer. De tegenstand was hier maar zeer gering. Zwaar werd er gevochten aan het Oostelijke einde van deze frontsector. Ten Noorden van Janggoe en Indje boden de communis ten hardnekkig tegenstand, teneinde tijd te winnen voor het afvoeren van hun troepen en voorraden over de gevaar lijke kronkelende bergwegen. In de Oostelijke en de Westelijke sector had de strijd weinig te betekenen. Amerikaanse en Noordelijke Straal jagers zijn in een luchtgevecht gewik keld geweest. De Noordelijken verloren een toestel, zes werden beschadigd. Voorts is van Russische zijde melding gemaakt van een Amerikaanse lucht- Ouderpaar wooni promotie van hun zoon bij De heer en mevrouw A. Borgsteijn uit Utrecht zullen op 24 Juni aanwezig zijn bij de bevordering van hun zoon Jos tot piloot van een straalvliegtuig Deze jongeman was n.l. de uitblinker onder de groep Nederlandse piloten die op een vliegveld in Arizona hun opleiding hebben ontvangen. Dit feit is voor de Knickerbocker Weekly, het Nederlandse weekblad in de Ver. Sta ten, de Pan-American World Airways en het Amerikaanse ministerie van de fensie aanleiding geweest, de ouders tot bijwoning van de promotie uit te nodigen. Na de bevordering zullen de nieuwe Nederlandse „jet-pilots" aan <-e Amerikaanse luchtmacht een pla quette overhandigen ter herinnering aan het feit. dat zij de eerste Neder landse vliegers zijn. die hun opleiding als zodanig in de Ver Staten hebben ontvangen De deskundigen, die na de conferen tie te Anneville (bij Breda) een rege ling moesten ontwerpen voor een hef fing op de export van Nederlandse snijbloemen naar Belgie, is hiermee nog niet klaargekomen. Men is het over de hoogte van de heffing nog niet eens en daarom is een nieuwe over gangsregeling gemaakt, die tot 15 Juli a.s. zal gelden. De export blijft op be paalde voorwaarden vrij. Wel zal Ne derland moeten zorgen, dat zich op de Belgische markt geen prijsverstorin gen optreden. De Belgische minister van financiën, prof .J. van Houtte, is wegens zijn grote verdiensten voor de unificatie van de accijnzen in de Bennelux door Koningin Juliana benoemd tot Groot kruis in de Orde van Oranje-Nassau Verwachting tot Dinsdagavond Wisselende bewolking met voor namelijk in het binnenland hier en daar een bui. Zwakke wind, over dag hoofdzakelijk westelijk. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG: Zon op 4.19. onder 21.03 Maan op 21.59 Onder 3.19 Naar de Britse ambassadeur in Teheran, Sir Francis Shepherd, aan zijn Ameri kaanse collega Grady heeft medegedeeld, zou de houding der Perzen inzake de Anlo-Iranian iets ontvankelijker zijn geworden. Het nationalisme zou uit prac- tische overwegingen iets verflauwen. Intussen blijven de Perzen nog steeds pro beren, het onderste uit de kan te halen. Weliswaar is Mossadeq bereid, de termijn voor beantwoording van zijn eisen te verlengen tot Dinsdag wel zijn er „informele" besprekingen gaande tussen vertegenwoordigers van de Perzische regering en van de oliemaatschappij, maar er wijst nog niets op de mogelijkheid van overeenstemming inzake het bedrag, dat de Anglo-lranian aan Perzie moet afdragen. De verschijning van het in de Perzische taal verschijnende dagblad van de Anglo-lranian is verboden. Dinsdag een formule zal hebben ge vonden krachtens welke zij het geld ter beschikking van de regering zal kunnen stellen. Westerse waarnemers echter achten het niet aannemelijk dat de maatschappij accoord zal gaan met de Perzische eis inzake betaling van 75 pet. van de opbrengst sinds 20 Maart j.l. Na afloop van de besprekin gen is de regeringsdelegatie onmiddel lijk naar Mossadeq gegaan, teneinde aan zijn ziekbed verslag uit te bren gen. De toestand van de premier is De besprekingen tussen de rege ringsdelegatie en de vertegenwoordi gers van de Anglo-lranian zijn Zon dag verdaagd tot Dinsdagavond. De Britten verwachten dan nadere in structies uit Londen te hebben. De Perzen zijn optimistisch gestemd. Zij menen, dat de Anglo-lranian yiJF LEDEN van de Poolse repa triëringsmissie in West-Duitsland zijn zelf ook maar gerepatrieerd, om dat de Amerikanen hun verblijfsver gunning niet wilden verlengen. De werkzaamheden waren namelijk al klaar en heren zaten alleen nog maar wat na te kaarten. In de Britse zone van Duitsland zijn Scandinavi sche eenheden oefeningen aan het houden Een Britse troepenmacht fun geert zolang als vijand. D Er gebeurt daar nogal wat In Homberg, even eens-in West-Duitsland is een Siamese tweeling geboren. Het zijn meisjes, wier hoofden aan elkaar zijn gegroeid Volgens de dokters zullen ze wel in leven blijven. Ze kunnen niet van elkaar gescheiden worden en reageren elk heel verschillend O Het Snuiver apparaat (Theodoor snuift van trots want de uitvinder was een Hollander' is thans ook niet meer te scheiden van de onderwater-marine. Bijna 70 van de duikboten, die deelnamen aan de manoeuvres ter zee van de NATO-lan den. waren met zo'n anparaat uitgerust "1 U zult er verbaasd over ziin, maat de Russen hebben ontdekt, dat de Snuiver ook een Russische uitvinding tlltmillNIHlIHlIIIIIIIIIHIillHllllllllIHHIIIIIIIIHIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllilllHllfl is, zoals alles ongeveer. Toch zijnde pioniers der wetenschap de laatste tijd een tikkeltje uitvindingsmoe. Wat ze ontdekken is bijna altijd op het gebied van plastics en electronische instru menten, zo meldt de Britse octrooi- raad. 't Valt niet mee een te maken. Gaulle-tje LIEDY LAMARR, de in Oostenrijk ge boren filmspeelster is in Los Ange les met de directeur van een nachtclub gehuwd. Ze is overgelukkig, zegt ze Deze (vierde) echtgenoot is de ware. Proficiat. Nog meer filmnieuws. De grote prijs van de Franse film 1951 is toegekend aan „Dagboek van een dorpsdominee", naar de roman van Georges Vernanos. O Theodoor ont vangt tegenwoordig ook al „fanmail" om nog even in de Hollywo'odsfeer te blijven. Een mejuffrouw uit Stompeto ren vroeg hem, waarom deze rubriek zo kort is. Wel geachte juffrouw, om de reden, dat het geen Lang Bestek is Onze Zweedse collega, Maria Cylia- kus, die Salvatore Giuliano heeft ge- interviewd en daarom uit Italië gewe zen is, lijdt onder andere belangstel ling. Ze is in Parijs gearresteerd omdat ze geen gevolg had gegeven aan de order Frankrijk voor 8 Januari te ver laten Eventueel kan Maria straks naar Engeland komen- met een boot zonder bemanning, die dus radiogra fisch wordt bestuurd. Deze boot, die nog geen twee meter lang is zal name lijk binnenkort een tocht over het Ka naai gaan maken. slechter geworden. Hij krijgt herhaal delijk injecties, maar niettemin gaat hij achteruit. Hij zal rust moeten houden. De tijdelijke Perzische bestuursraad heeft een bezoek aan de installaties van de maatschappij gebracht endaar- bij vooral aandacht besteed aan het feit. dat zij in Engeland zijn ontwor pen en dat de onderdelen ook slechts vandaar kunnen worden betrokken. Perzie overweegt de levering van olie aan Britse tankschepen stop te zetten, wanneer de financiële eisen niet wor den ingewilligd. (Zie verder elders in dit blad) Zaterdagmiddag kwamen te Utrecht de afdelingen van de stichting „Door de Eeuwen Trouw" bijeen om een ver klaring van het hoofdbestuur aan te horen in verband met de publicaties, die over deze stichting zijn verschenen De voorzitter van de stichting, de heer Coenradi las een verklaring voor, die een verantwoording en geen verdediging beoogde te zijn, en waarin het hoofdbe stuur mededeelde zijn mandaat ter be schikking te stellen. Voor het aanblijven van het bestuur spraken zich 54 stemmen uit. bij één stem voor aftreden, en zes onthoudingen Na enig beraad verklaarde het bestuur te zullen aanblijven. Het uitgangspunt van de Stichting blijft de vrijheidsstrijd der Ambonnezen, aanval op Pjongjang, de Noordkoreaan- hoofdstad. Ook wordt in Russische berichten gesproken over een groot scheepse guerrilla-activiteit achter de linies der verbondenen. Zo zouden he vige gevechten in het gebied van Poe- san zijn geleverd. De kleine blokkade Waarschuwing voor Russen De drie Westerse commandanten in Berlijn hebben het vervoer van rubber, electrische- en industriële materialen, mijnbouw- en explosieve producten, alsmede transportonderdelen van West- naar Oost-Berlijn aan banden gelegd bij wijze van eerste .vergel dingsmaatregel, nadat van Sowjetzijde verleden maand de uitvoer van Oost- berlijnse goederen naar West-Duits land werd beperkt. Ingevolge deze maatregel, die eer waarschuwing dan een aanval op de Oostduitse economie is, moeten alle Westberlijnse functionarissen de papie ren voor export „Nach Osten" eerst bij de Westerse commandanten indienen. Wordt de verlading niet goedgekeurd, dan bericht het geallieerde hoofdkwar tier de adspirant-kopers „dat de afle vering tijdelijk is gestaakt". De Britse admiraliteit heeft mede gedeeld, dat de gezonken duikboot Affray klaarblijkelijk „zeer plotseling door een ongeluk is getroffen". Bij een voorlopig onderzoek is gebleken, dat alle luiken dicht zijn De noodboeien zijn onbeschadigd, maar nooit losgela ten. De duikboot verkeert in normale toestand. Alleen de snuiverinstallatie is beschadigd. „Onderzoek duurt nog voorf" De Tsjechische minister van Buiten landse zaken, Siroky, heeft bevestigd, dat de twee vermiste Amerikaanse straalvliegtuigen in Tsjecho-Slowakije zijn, en dat de twee piloten, een Ame rikaan en een Noor ongedeerd zijn. De Amerikaanse ambassadeur te Praag heeft de regering aldaar verzocht de Amerikaanse vlieger vrij te laten en de beide vliegtuigen terug te geven. Hij kreeg ten antwoord, dat het onderzoek naar de omstandigheden waaronder de landing werd uitgevoerd, nog voort duurt. De Noorse zaakgelastigde te Praag heeft de vrijlating van de Noorse piloot gevraagd. Naar in welingelichte kringen te Washington verluidt, zijn de Verenigde Staten en de met hen verbonden landen thans zover met hun onderhandelingen over een Japans vredesverdrag gevorderd, dat zij deze kunnen beëindigen, en, onvoorziene omstandigheden daargelaten, binnen twee maanden tot onderteke ning van het verdrag kunnen overgaan. Foster Dulles heeft Zaterdag een be spreking van twee uur met de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken en met de onder-minister van buitenlandse zaken voor het Verre Oosten, Dean Rusk, gehad.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1