Hans Dekkers wegkampioen 1951 LAATSTE NIEUWS Alle bekende cracks aan de start Appel had een uitstekend debuut Stichting Fonds Runder-tbc-bestrijding Nationale Reserve verdwijnt niet Embargo in slechts enkele landen Tinus Metselaar opgewassen tegen Zuidafrikaanse rijders Eindhovenaar versloeg Van Est en Wagtmans in eindsprint Schulte kreeg lekke band Koekoek Slachtoffers van het water tete II B iliili te i s N x te Regeringspartijen hebben meerderheid behaa d T.T.-RACES VRAGEN DE AANDACHT Norton komt uitmet drie teams „Mogen wij starten Brand te Montreal eiste zeven en dertig doden Vierjarig kind door een vrachtauto overreden Nederlandse voetballers in Frankrijk Van Geen scoorde per wedstrijd meer dan een doelpunt Eervolle plaatsen Glimlachje KERKELIJK NIEUWS Het bioscoopbezoek is zeer sterk gedaald MAANDAG 18 JUNI 1951 UET NATIONAAL wegkampioenschap voor profs en onafhankeljjken, dat evenals de vorige jaren weer op het bekende Cauberg-circuit te Valkenburg werd verreden, is op verrassende wijze door een outsider gewonnen. Hans Dek kers uit Eindhoven veroverde de nationale titel en werd na 216 moordende kilometers bij ontstentenis van jhr. Van den Berch van Heemstede door de heer Vlruly in het nationaal shirt gestoken. Nauwelijks tien minuten tevoren had Hans Dekkers in een onweerstaanbare sprint Wim van Est en Woutje Wagtmans op duidelijke wijze geklopt. Met de beste wil van de wereld vermochten deze twee favorieten de Eindhovenaar op de laatste dertig meter niet bij te houden. Zij moesten het hoofd buigen voor het hoge tempo dat Hans Dekkers er in die laatste meters met alle geweld uitperste en dat wil tegen knapen als Van Est en Wagtmans wel wat zeggen. Voor alle drie werd de tijd van 5 uur 34 minuten 42 seconden genoteerd. UET waren deze drie renners ge- weest die zich na de laatste Cau- berg beklimming, toen er een dikke 210 km op zaten en de Cauberg reeds vele slachtoffers had gemaakt, van Roks, Peters en De Hoog hadden los gemaakt. Dit was het einde van een gevecht geweest dat in de tiende ron de met een demarrage van een uitste kend rijdende Voorting was begonnen en een paar ronden daarna alleen door Woutje Wagtmans was voortgezet. Maar Wagtmans, die in de dertiende ronde een voorsprong van 1 min. 25 sec. op een groep renners had geno men, liet zich in de achttiende ronde door zijn achtervolgers inlopen. Het was hem duidelijk geworden dat de genen, die hem volgden, geen tekenen van verslapping gaven maar eerder het tempo hadden verhoogd. In die ronde zag de kleine man uit Breda zich ingelopen door Voorting, Peters, Van Eest, Dekkers, Jansen, Vooren, De Hoog en Roks. Wij vertelden reeds dat de Cauberg zijn werk grondig had ge daan. Onder degenen die In de eerste tien ronden een rol van betekenis hadden gespeeld behoorden Schulte, Bakker, Lakeman, Evers, Van Elde- ren, Vinken, Lambrichts, Seijen en Vos. In de elfde ronde kwam Schulte met een lekke band de Cauberg opzeu- len en toen zijn achterstand in de twaalfde ronde reeds meer dan 2 min. bedroeg, verdween de Bossenaar van het toneel. Lambrichts en Seijen wa ren in een valpartij bij de afdaling in het St. Jansbos betrokken geweest en waren er niet zonder kleerscheuren afgekomen. Ze waren uitgeschakeld en |"\E Schwarzwalder koekoeksklok, die Jacob Vet en zijn echtgenote Bil letje, ter gelegenheid van hun 25-jarige echtvereniging ontvingen, zal wellicht reeds zijn waldhoorn-blazende maker hoofdpijn hebben bezorgd. Wie weet of die klokkenmaker het ding niet voor de bijverdienste uit oude onderdelen thuis heeft gemaakt? Of misschien was er wel ruzie in de fabriek geweest, zodat de onderdelen van wekkers en de koekoeksklokken door elkaar ge raakt waren. Niemand zal het zeggen, het minst de klok zelf. „Main klok heb 'n spraakgebrek", zegt Hilletje met naargeestige blik. „Ik ben d'r verlegen mee an! 't Is 'n koekoek met 'n hazelip weest, denk, die ze d'rin 'zet hewwe! Skuw! zo 'n rotgeluid as 't kreng geeft". Ogenblik kelijk sloeg de klok acht, om het pes terig te onderstrepen. Er kwam een zonderling gekakel uit het fraai Ge sneden kastje. Iets van „uh uh", als het hoestje van iemand, die slechte tabak rookt. „Hoor nou toch d'rs zei Hilletje getergd, ,,'t Laïkent Wel 'n kip, die z'n ai niet kwait ken. Jacob zait, dat zuks nou de Zwarswalderse tongval is. Afain, ik weet 't ok nietMeskien heb-ie angina". Er was al van alles met de klok ge probeerd. Men had een half flesje naaimachine-olie in het mechanisme laten leeglopen, waardoor het kastje een donkerder tint had gekregen. De koekoek riep evenwel met dezelfde stem. „Nou weet ik tenminste wat 't is", had Jacob gezegd, „want nou is-ie vanzelief in de olie". Maar men kan er wee tobben. Het ergste was het om twaalf uur, als de klok in een amechtige hoest bui losbarstte. De buren hadden reeds injecties met abdijsiroop geadviseerd. Zo sleepte zich het leven van dit echtpaar voort, onder begeleiding van het duivelse gekraai uit de zwarte doos aan de wand. Tot Maarten kwam Dat wil zeggen: Maarten van Simon zijn vriend, maar niet die van De Eendracht. Maarten kan zeer veel, om niet te zeggen: bijna alles. Op zijn fiets heeft hij bijvoorbeeld een stop licht gemonteerd, dat aangloeit, als de bestuurder remt. En Maarten ver klaarde zich bereid de klok onderhan den te nemen. Op een avond ver scheen hij, een houten kist met werk tuigen medebrengend. „We moste de pesjent mar efkes op tafel legge". zei hij, „den ken de operasie beginnen". Dan ging hij in trance, de meester, en peinsde over de radertjes, balgjes schroefjes en andere ingewanden van de verkouden koekoek. Na twee uur was het klaar. Enkele weken later moesten We de klok horen staan. Om de spanning wat te verminderen werd ze een kwar tier voorgezet. ,Nou komt 'f', zei Hil letje, „toen er een geraas uit het kastje kwam. Toen sloeg het deurtje open en wipte de vogel naar buiten. „Lorre lorrelorre....", klonk het. „Drie uur", zei Hilletje gedragen, en dan over verbijstering bem"kend ,Ja Maarten heb d'r mar 'n papegaai van 'maakt. Nou laikt 't teminste wat en 'J'ai einde 't puur pittig zo?" ook zij verdwenen. Er was ten slotte behalve de genoemde groep van negen renners een groepje van zeven over gebleven die echter meer dan zes min. op de eerste groep achter lagen en kansloos waren. Het waren Faanhof, Smits, Schoenmakers, Van der Zande, Van As, Schweizer en Sprenkeling. In de laatste drie ronden bleef dus de vraag bestaan wie van het negental de beste kansen op de titel zou hebben. Na de voorlaatste beklimming van de Cauberg was niets beslissends gebeurd, behalve dat Voorting door een lekke band achter was gekomen op Van Est, Wagtmans, Peters, Dekkers, De Hoog en Roks, terwijl Jansen en Vooren meer door vermoeidheid contact had den verloren. Na de laatste Cauberg- bestijging moesten Roks, Peters en De Hoog het scherp aanzettend drietal Dekkers, Van Est en Wagtmans laten gaan, die nog over voldoende reserve krachten beschikten om in een vlucht op de finish af te stuiven. Maar Dek kers sprintcapaciteiten wonnen het duidelijk van die van Van Est en Wagtmans. Volgnummers voor Sinterklazen Burgemeester en Wethouders van Alkmaar hebben met groeiende ongerustheid het steeds groter wordende leger van Sinterklazen en Zwarte Pieten gade geslagen en zijn in een tijd, dat iedereen slechts denkt aan zon en vacantie, zich ernstig met dit vraagstuk gaan be zig houden. Want vooruitzien is re geren en per slot van rekening is het zo weer vijf December. In de toelichting op het voorstel tot wij ziging van de politieverordening schrijven B. en W., dat ie nering doenden speciaal Sinterklazen en Zwarte Pieten engageren omdat hun concurrenten zulks ook doen. Hieruit vloeit een ware strijd voort, wie het eerst „zijn" Sinter- li: laas, in het-bedrijf heeft.' Deze strijd heeft elders reeds tot moei lijkheden aanleiding gegeven door dat Sinterklazen en Zwarte Pieten elkander lastig gingen vallen. Om dergelijke wanordelijkheden in het vredelievende Alkmaar te voor komen worden uitgebreidere straf bepalingen nodig geoordeeld. Zo wordt het behoudens vergun ning van B. en W. verboden zich in het openbaar of in winkels ge heel of gedeeltelijk als Sinterklas of Zwarte Piet verkleed op te hou den. En de vergunning zal eerst worden verleend als de officiële Sinterklaas per boot zal zijn gearri veerd. Dit alles om te voorkomen, dat bij de Alkmaarse jeugd verwar ring en onrust ontstaat. Want, zo zeggen B. en W., dit kan grote moeilijkheden geven bij het onder wijs en in het gezin. Zij menen voorts, dat de wijze, waarop som mige Sinterklazen optreden, niet beantwoordt aan de eerbied, die jonge kinderen veelal koesteren voor hun heilige vriend met zijn goede gaven. De uitslag luidt: 1 H. Dekkers, Eindhoven 5 uur 34 min. 42 sec., 2 W. van Est (St. Wille- brord) 4 uur 34 min. 42 sec., 3 W Wagtmans (Breda) zt, 4 T. Roks (Sprundel) op 25 sec., 4 G. Peters (Haarlem) zt, 6 H. de Hoog (Borger- hout) (B.) op 56 sec., 7 G. Voorting (Haarlem) op 2 min. 56 sec., 8 Sj. Jan sen (Elsloo) op 4 min. 52 sec., 9 A. Vooren (Beverwijk) zt. Te Rotterdam is gisteren een elfjarige jongen bij het zwemmen in de Waalha ven verdronken. Het stoffelijk overschot werd overgebracht naar het bureau van de Rivierpolitie. Zaterdag kwam tijdens zwemmen in schoolverband in de Maas een negenja rige jongen om het leven. Het lichaam van het knaapje, dat uit een gezin van zes kinderen te Lottum kwam, is nog niet gevonden. Wic'S v' A lè te te De HELL DRIVERS in Amerika worden tegelijk met een wagen uit de loop van een kanon geschoten om een paar honderd meter verder neer te komen om hiermee te bewijzen van wat voor een goede kwaliteit deze wagens wel zijn. Uuyecvrngeera> Toen drie-vierde van de uitslagen der Franse verkiezingen bekend was, had den de regeringspartijen, de z.g. derde macht, tezamen met de gematigden 314 van de 500 tot dusver verdeelde zetels behaald. Dit geeft hun de grondwette lijke meerderheid, die nodig is voor het vormen van een regering. De verdeling van deze 500 zetels' is als volgt: Communisten 83 zetels; Gaullisten 99 zetels; Socialisten 88 zetels; M.R.P. 71 zetels; Radicalen 81 zetels; Gematigden 74 zetels; Overige partijen 4 zetels. T|E MOTORRACES om de Grote Prijs van Nederland, welke 7 Juli op het be- kende circuit van Assen zullen plaats vinden, nemen ieder jaar aan belang rijkheid toe. Vorige jaar nog was het immers gebruikelijk dat de organisatie commissie naar alle zijden uitnodigingen moest versturen om de kopstukken van de internationale motorwereld naar Nederland te krijgen. Dit jaar echter hebben de coureurs zelf contact opgenomen, met het verzoek of zij in Assen „mogen" starten. Hiermede is wel duidelijk aangetoond, dat de Nederlandse T.T.-races een voorname plaats innemen tussen de andere motorevenementen van interna tionaal formaat. 350 en de 500 cc uit te komen. Nieuw Zeeland wil een officieel team afvaar digen met als rijders L. N. Perry (350 en 500 Norton), R. W. Coleman (500 Norton en 350 A.J.S.) en K. Mudford (350 A.J.S., waarmee hij heeft gevraagd ook in de 500 te mogen starten. LjET zijn waarlijk geen incidentele ge- vallen die zich zelf kwamen aan melden. Integendeel, de renners van bekende Engelse en Italiaanse fa brieken lieten van zich horen, evenals bekende coureurs uit Zweden, Hongarije, Oostenrijk, Australië en Nieuw Zeeland. Norton Works zal met drie officiële fabrieksrijders komen en ook A.J.S. komt met een fabrieksteam uit dat aan alle grote races op het vasteland deelneemt. Joch M. West, de verkoopleider, heeft meegedeeld, dat A.J.S. reeds met de samenstelling van continent, op Velocette starten. G. T. het team gereed is. Dan zijn verzoeken om inschrijfformulieren ingekomen van de bekende rijders Bill Beevere, Eric E. Briggs, Wheeler, Kentish en Philip Heath, die in 1950 zevende werd in de 500 cc en nu wil deelnemen op 350 Nor ton en 500 Vincent. Ernie Barrett wil starten in de 350 cc en de 500 cc en is winnaar van de 500 cc Ulster Grand Prix handicap 1950 met een gemiddel de van ruim 90 mijl per uur. G. Th. Morgan won de War Memorial in de Ulster Grand Prix met een gemiddelde van 83.7 mijl per uur en heeft op alle circuits van Engeland en Ierland ge reden. Hij zal nu, voor het eerst op het Miller heeft aangevraagd naar Assen te mogen komen en verder zijn verzoe ken om inschrijfformulieren ingekomen van F. W. Fry, S. Sandys Winsch en W. Maddrick. De Italiaanse bond heeft 15 formulieren aangevraagd en boven dien zijn contacten gezocht door Felice Benasedo, 125 M.V. en 500 Guzzi Moto Gilera en Dario Ambrosini. De Zweed se bond heeft Sven Stern en Evert Carlsson opgegeven, terwijl Hongarije voor het eerst eveneens van de partij hoopt te zijn. Het zijn de Gsepel- Werke, die van plan zijn te starten. Oostenrijk vaardigt Paul Feurstein met 125 cc Puch af, alsmede zijn 250 cc kampioen Alex Mayer, die zal deel nemen op 250 en 500 Guzzi en als der de Siegfried Vogel. Australië is nu reeds vertegenwoordigd door Tony Mc.Calpine, die ook op Man is gestart. Hij won alle belangrijke wedstrijden in zijn itnd gedurende de laatste vier jaren. Het ligt in zijn bedoeling in de De lijkschouwer te Montrael heeft medegedeedl, dat 37 personen het leven verloren hebben ten gevolge van de brand, welke Vrijdag in een tehuis voor ouden van dagen heeft gewoed. Van een ongeluk, dat Zaterdagavond om ongeveer zeven uur plaats had aan de Slingerweg te Hippolytushoef is de vierjarige Harrie Beukers het slacht offer geworden. Het knaapje, dat ach ter een geparkeerde groentenauto aan het spelen was werd door de bestuur der, een zekere J. B., gewaarschuwd. Waarschijnlijk is dat niet tot 't knaapje doorgedrongen. Toen de chauffeur daarna vol gas achteruit reed, niet verwachtende dat het jongetje zich nog achter de wagen bevond, overreed hij het kind. Het kreeg de achterwielen over het lichaam. Dokter J. Kok, die spoedig ter plaatse was, constateerde ernstig letsel. In zorgwekkende toe stand werd het slachtoffertje naar het Sint Lidwina-ziekenhuis te Den Hel der overgebracht, alwaar het drie kwar tier na aankomst overleed. De deernis met de zwaargetroffen ouders is alge meen. Extra helling zal op 15 Juli ingaan Te 's-Gravenhage is opgericht de „Stichting fonds Rundertuberculose- bestrijding". Het bestuur is samen gesteld uit vijf vertegenwoordigers van de overheid en vijf van de Stich ting voor de Landbouw. Het voorzit terschap, dat van jaar tot jaar wis selt, wordt het eerste jaar waarge nomen door prof. ir. W. de Jong te Wageningen, voorzittervan de ge zondheidscommissie voor dieren van de Stichting voor de Landbouw. Het eerste jaar is ondervoorzitter, de heer E. J. A. A. Quaedvlieg te 's-Gra venhage, directeur van de veeartse- nijkundige dienst. In het bestuur heb ben voorts zitting de heren: K. W. Boonstra te 's-Gravenhage, J. M. v. d. Born te 's-Gravenhage, A. C. M. Deurloo te Wassenaar, M. Hartman te s-Gravenhage, J. A. J. M. Kircn te 's-Hertogenbosch, H. Schaap te Leeuwarden, A. Tukker Bzn. te Bleskensgraaf en L. P. de Vries te 's-Gravenhage. Dit fonds zal de gelden beheren, welke voor de t. b. c.-bestrijding on der het rundvee ter beschikking ko men, dus zowel de 50 millioen, welke de overheid ter beschikking zal steJ- AAN HET EINDE van elk boekjaar gaat de zakenman zjjn balans opmaken, waarom zouden wij dat ook niet eens doen aan het einde van het Franse be roepsvoetbalseizoen om eens na te gaan hoe de zeventien Nederlanders uit dit seizoen 1950'51 genoteerd staan op de Franse voetbalmarkt? Deze zeventien zijn minder fortuinlijk geweest dan de vier „pioniers" van vorig seizoen (de Harder, Appel, Timmermans en Van Lent) benevens de al jarenlang in het Franse profvoetbal uitkomende ex-rechtsbuiten van A.D.O., Vreken, die eigen lijk nooit een geldige overschrijving heeft gekregen. Vorig seizoen werd name lijk Bordeaux met de Harder landskampioen, Reims met Appel bekerwinnaar en Nimes met Timmermans kampioen der tweede klasse, zodat 60 pet van onze landgenoten uitkwam in bijzonder succesvolle clubs en het onopvallende werk van Vreken en Van Lent, deed daarbij minder terzake. met zijn 20 goals uit slechts 18 wed strijden de zesde plaats bij de tweede klassers in. Ongetwijfeld zou Van Geen hoger geëindigd zijn, als een hersen schudding hem niet enige tijd op non actief had gesteld. TOEVALLIGERWIJZE hebben de Ne derlanders dit seizoen de pech ge had dat zij geen deel uitmaakten van elftallen die aan de top eindigden, maar al hun clubs hebben zich op eer volle posities bij de achttien eerste klas sers geplaatst, namelijk op de tweede derde, vierde, vijfde, zesde, zevende, elfde en dertiende plaats. Op de lijst der topseries treft men voorts twee Nederlandse namen aan: Appel staat met zijn 20 goals uit 34 competitiewedstrijden genoteerd als zesde bij de eerste klassers en Van Geen, die van deNederlandse tweede klasser Soheveningen overging naar de Franse tweede klasser Nantes, neemt We hebben eens nagegaan hoeveel van de 34 competitiewedstrijden onze lar.denoten hebben meegespeeld. Men moet voor een zuivere beoordeling ech ter rekening houden met het feit, dat Rijvers, de Boer en Stoffelen pas hal verwege het seizoen naar Frankrijk ver trokken. We kwamen tot dit lijstje: Appel, (Reims, ex-Sittard) 34 wedstrij den; Timmermans (Nimes, ex ADO) 33; de Vroet, (Le Havre, ex Feijenoord) 32; Vreken (tweede klasser Nantes, ex ADO en ex-Monaco) 26; de Harder )Bor- deau, ex VUC) 23; van der Hart (Lil le, ex-Ajax), 19, de Kubber (Bordeaux ex-VUC) 18, van Geen (tweede klasser Nantes, ex Scheveningen) 18, Rijvers (St. Etine, ex-NAC) 17, van Lent (tweede klasser Tryes, ex-Lille, ex- HDVS en ex VUC) 16, Bauman (Nan tes, ex-ADO) 15, Brandes (Nimes, ex- Feijenoord. ex-'t Gooi en ex-VUC) 13, Stoffelen (RCP, ex-Ajax) 10, Steenber en (le Havre, ex-Feijenoord) 10, den Boei (Nancy ex-Sparta) 7, ten Berge (CAP, ex-HBS en ex-Achilles) 5, ter wijl Collombon (Reims, ex-Sittardse Boys) een enkele keer werd opgesteld. Van deze zeventien spelers maakten alleen de zes laatstgenoemde, dus Bran des, Stoffelen, Steeenbregen, den Boer, ten Berge en Collombon geen deel uit van het eerste elftal als dat op zijn sterkst uitkwam, doch in het potige Franse profvoetbal, zijn veel meer in vallers nodig dan te onzent, zodat men daar aanneemt dat een speler, die de helft van de wedstrijden meespeelt, een vaste eerste elftaller is. Bij ons wordt het elftal, als dat een maal vast is, zo weinig mogelijk ver anderd, tenminste zolang het goed gaat. Alleen als het elftal faalt, gaat men andere spelers proberen, waarbij dit seizoen het Amsterdamse Ajax een soort hoogterecord vestigde door 27 spelers in het eerste elftal te „verslij ten" zonder dat de ploeg, die ten slotte op het nippertje aan degradatie ont snapte, voldoening kon geven. len als de 50 millioen, welke het be drijfsleven bijeen zal brengen. Dit laatste bedrag wordt gevormd door de heffing van 0.25 per 100 kg melk, welke heffing in het z.g. volle- melkgebied (Zeeland en Goeree-Over- flakkee) vervangen is door een hef fing van 4 per rund. Binnenkort zal hier nog bijkomen de extra heffing van 0.55 per 100 kg melk 7.50 per rund in het vollemelkgebied) van bedrijven, waarvan het rundveebeslag niet vrij van tuberculose is. Met deze extra heffing is nog niet begonnen, omdat de zuivelfabrieken nog niet weten welke van hun leveranciers een met t. b. c. besmet rundveebeslag hebben. De zuivelfabrieken hebben inmiddels de namen van hun leveranciers aan de provinciale gezondheidsdiensten voor dieren opgegeven, die er thans met bekwame spoed voor zorgdragen, dat de zuivelfabriken binnenkort over de gewenste gegevens beschik ken. Zo goed als zeker zal de extra heffing van 0.55 per 100 kg melk op 15 Juli 1951 ingaan. glas ==-— ZAeuto. „Als u donateur wordt van de club, zorgen wij dat u klanten krijgt." Taak bij alweer van vijand Het ligt allerminst in Ue be„utnng over te gaan tot ontbinding van de Nationale Reserve, zo bleek tijdens een bespreking, die Zaterdagmorgen plaats vond tussen de vice-minister- president, de minister van binnenlandse zaken, de minister van oorlog, staats secretaris Moorman en vertegenwoor digers van „Steun Wettig Gezag". Men bleek het duidelijk eens te zijn over de nuttige bestemming, die de Nationale Reserve zal krijgen bij af weer tegen aanvallen van een buiten- of binnenlandse vijand. De uitwerking van deze gedachte behoeft echter nog nader overleg. Voor Steun Wettig Ge zag wordt gedacht aan een taak op het terrein van bewakingskernen reserve Rijks- en Gemeentepolitie. Van rege ringszijde is grote waardering uitge sproken voor hetgeen tot dusver door S.W.G. is verricht. Deexpori naar China De Verenigde Staten hebben Zater dag de V.N. medegedeeld, dat zij een streng embargo op de export van stra tegische goederen naar Feking-Cliina uitvoeren. Dit was het antwoord op de resolutie, welke op 18 Mei door de Al gemene Vergadering der V.N. werd aangenomen. Amerika. Belgie en Nederland heb ben tot dusver een positief antwoord gezonden. De Sowjt-satellieten deelden mede, dat de resolutie in strijd met het Handvest was en zelfs niet voor com mentaar doorgezonden kon worden. Nederland heeft gemeld, dat reeds sedert geruime tijd geen vaste lijndienst onder de Nederlandse vlag op de ha vens, die onder het embargo worden bedoeld, wordt onderhouden. De bewe gingen der Nederlandse schepen wor den nauwgezet gecontroleerd, aldus deze mededeling. Alle export is ge bonden aan een vergunning, die niet wordt verleend voor op een embargo lijst voorkomende goederen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Krimpen aan de Lek: J. Cuperus te Doornspijk. Bedankt voor Benthuizen: R. W. Steur te Oudsdorp. Gereform. Kerk (onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Bilthoven: J. Rijneveld te Bunschoten-Spakenburg. Gereform. Gemeenten Beroepen te ScherpenisséA. de Blois te Rotterdam-Zuid. Het aantal bioscopen is sinds 1939 met 134 tot 484 in 1950 gestegen. Het bezoek is in de jaren na de oorlog ech ter sterk gedaald. In 1945 werd nog driekwart van de capaciteit benut, in 1949 was dit reeds beneden de veertig procent gedaald. Er werden in 1949 on geveer 320.000 voorstellingen gegeven. Hiervoor werden 64 millioen toegangs bewijzen voor gezamenlijk ruim f 52 millioen verkocht. Zuidafrikaanse „springbokkies" heb ben Zaterdag en Zondag hun Neder landse collega's de les gelezen. Insiders zullen begrijpen dat wij het hier heb ben over het Zuidafrikaanse speedway team, dat yorige week in Nederland arriveerde om enkele wedstrijden te rijden tegen stedelijke teams uit Ne derland. Zowel de wedstrijden te Rijs wijk als te Rotterdam werden voor de Nederlanders nederlagen. Alle Neder landse rijders werden één of meer ma len verslagen, behalve echter de crack uit Limmen, Tinus Metselaar. Deze „geboren" rijder met zijn ver bluffende techniek, was de enige die volkomen tegen de Zuidafrikanen bleek opgewassen. Zowel in de eerste heat tegen Fuller en Blankfield als in de sterrenrace ging Metselaar onbedreigd als winnaar door de finish. Dat de gas ten hem echter dwongen het uiterste te geven blijkt uit het feit dat Tinus het baanrecord met niet minder dan 3 seconden verbeterde. Dat Henk Steman een paar maal de snelle nieuwe Jap motoren van de Zuidafrikanen voor rang moest verlenen is geen schande, temeer daar hij zich Zaterdag in de sterrenrace revancheerde door een uit stekende ovewinning. Bovendien ein digde hij Zondag in de sterrenrace op de tweede plaats achter Tinus Metse laar. Dit was een van de spannendste ritten De beide Nederlanders kwamen in de baan tegen de snelle en brutale Fuller en diens teamgenoot Du Toit. Ten koste van alles wilden onze land genoten de laatste race op hun naam brengen. Spoedig na de start gehikte het inderdaad de leiding te veroveren en hun voorsprong werd zo groot dat zij zich zelfs konden permitteren el kaar om de eerste plaats te bestrijden. Henk Steman moest het tegen de „uit gekookte" Tinus afleggen. Donderdag avond komen de Zuidafrikanen in het Olympisch Stadion, waar zij het hoofd stedelijk team zullen ontmoeten. Dit team is echter versterkt met Tinus Met selaar, zodat de speedway-enthousias ten een schitterende strijd kunnen ver wachten.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3