Derde Macht behield haar positie „Kleine blokkade" ten einde Bevelhebbers voor Zuidelijk Europa benoemd Dinsdag 19 Juni 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN '48e Jaargane No' 142 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN BALANS DER FRANSE VERKIEZINGEN Moeilijkheden zullen groter worden Meeste prominenten zijn herkozen Vakbondsleider Tanner dee't Bevans politiek Oosiduiise autoriteiten heffen beperkende maatregelen voor West-Berlijn op Handelsbesprekingen worden hervat Plaatsvervangers weer een kwartier bijeen Het onderzoek wordt spoedig afgesloten IS GENERAAL POPOVIC ZEER VOLDAAN Weerbericht Maki dreigt met sluiting van raffinaderij Treinramp in Pakistan eist elf doden Aanhangers van Peron hanteerden verfkwast Twee Amerikanen en een Italiaan Haak-in actie sluit met f 2.800000- Luxemburg wacht op Vorstelijk Paar JtoAt B&bteJL Philips keert 12% uit op gewone aandelen Geallieerde mars werd gestuit Nieuw Chinees offensief op handen Naundorff en Dauphin zouden niet dezelfde zijn De Valera zet de Ierse politiek voort AUSTRALIË BEGINT AAN EEN ENORM PROJECT Japans vredesverdrag is zonder Ghina ongeldig BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro Ï87294 Redactie; Ach ter dam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA eD C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE CODBANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. man Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1-, elk woord meer5ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd„ 5.15 per kwartaal, plus incassokosten Nu het merendeel van de stemmen geteld is, blijkt wel, dat de partijen van de Derde Macht in Frankrijk zich tamelijk goed hebben kunnen hand haven. Ze hebben enkele procenten verloren de katholieke MRP is er het slechtst afgekomen, aangezien zij bijna de helft van haar aanhang heeft verspeeld sinds 1946 maar zullen, dank zü bun lijstverbindingen in tal van provincies, in staat zijn, een re gering te vormen. Daarvoor zullen zij de steun van de gematigden echter niet kunnen missen. De communisten jagen hun stemmenpercentage iets af brokkelen; door de werking van de nieuwe kieswet kunnen zij echter een groot verlies aan zetels lijden. Toen ruim zeventien millioen stem men waren geteld, was de stand in percenten aldus: communisten 25.76 (28.2 in 1946), Gaullisten 20.84 Cso cialisten 15.15 (17.9), MRP 12.18 (26), radicalen 9.92 (11.1), gematigden 11.98 (11.8). Met uitzondering van de staatssecre taris voor luchtvaart Maroselli (rad. soc.) zijn alle leden van de regering herkozen. Verscheidene prominenten uit de oude Nationale Vergadering le den echter de nederlaag, zo de oud premier Ramadier, de minister van defensie uit het kabinet-De Gaulle, Edmond Michelet en de onafhankelij ke Louis Marin. Van de herkozenen noemen we de oud-premiers Queuille (rad) en Pleven (id.), de minister van buitenlandse zaken Robert Schuman, de minister van defensie Moch, de mi nister van financiën Petsche en de voorzitter van de Nationale Vergade ring. Herriot. Ook de leiders van de communistische partij werden her kozen. - De vraag doet zich thans voor. hoe de nieuwe meerderheid van centrum partijen, welke in wezen uiteenvalt in acht of negen autonome groepen, in staat zal zijn, de veelvuldige kabinets- crises, die tijdens de zittingsperiode van het oude parlement voorkwamen, te vermijden. Het is zelfs niet onmo gelijk, dat de moeilijkheden groter zullen worden. Weliswaar staan de centrumpartijen er numeriek niet veel slechter voor dan voorheen, maar er zijn meer rechts-georiënteerde afge vaardigden gekozen, waardoor het moeilijker zal worden, overeenstem ming te bereiken. Sommigen staan zelfs dichter bij De Gaulle dan bij de socialisten. In officiële Amerikaanse kringen is men tevreden over de verkiezings uitslag. Op de effectenmarkt is een stijging te zien geweest bij de koersen van de Franse stukken; de prijs op de vrije goudmarkt daalde. Dit laatste was een gevolg van het feit, dat tal van Fransen goud hadden gekocht uit vrees voor een uiterst linkse overwin ning en nu, bij het bekend worden van de uitslagen, tot verkopen over gingen. Volgens de laatste cijfers zag de ver deling van 599 der 627 zetels er als volgt uit: (ter vergelijking de verdeling in de oudj kamer) Gaullisten 111 com munisten 100 (186)socialisten 100 (105); MRP 78 (164); Radicalen 86 (64); gematigden 103 (72)andere partijen 21 (10). Dreigementen. Functionarissen van de Gaullistische beweging hebben uiting gegeven aan hun verlangen, om de slag in het par lement te beginnen. De partij wil haar programma van revolutionaire hervor ming van het regeringsstelsel uitvoeren. De Franse communisten hebben me degedeeld, dat zij het terrein van hun actie zullen verleggen van de Natio nale Vergadering naar de bedrijven. „De parlementaire zwendel" der ver kiezingen zal worden beantwoord met acties ter verdediging van looneisen, het verzekeren van de vrede en het behalen van de overwinning der „wa re democratie". De voorzitter van een Britse vak vereniging, Jack Tanner, heeft op de Jaarlijkse bijeenkomst van zijn organi satie verklaard, dat de recente critiek op de Labourpartij in verband met het tempo en het peil van de herbewape ning i^et kan worden genegeerd. Dit is de Ifcrste reactie in deze geest, sinds An^rin Bevan een maand gele den aftrad. Bevan heeft bjj die gele genheid verklaard, dat het bewape ningprogramma uitging van een peil, dat nimmer zou kunnen worden be reikt. Het zou de sociale diensten, waarvoor de partij zo lang had ge ageerd, ondermijnen. Tanner wees er op, dat een verzwak king van de economische stabiliteit in Engeland niet slechts de invloed van Engeland in de gehele wereld zou ver minderen, doch ook zou bijdragen tot versterking van de Kominform en tot vergroting van het oorlogsgevaar Daarom drong hij aan op een scherpe re controle over de prijzen. Ook maakte hij melding van een „sterke stroming, die voor de nationalisatie van de ge hele wapenindustrie was". De Oostduitse autoriteiten hebben Maandag de maatregelen, die een nieuwe beperking inhielden voor het vervoer van goederen uit West-Berlijn naar West-Duitsiand, opgeheven. Hier door is een einde gekomen aan de z.g. kleine blokkade van West-Berlijn. Op 10 Mei j.l. bepaalden de Oost duitse autoriteiten, dat Westberljjnse exporteurs in hun vrachtbrieven de herkomst moesten vermelden van de grondstoffen, waaruit de door hen ge- exporteerde artikelen waren vervaar digd. Deze vrachtbrieven zijn onder worpen aan de Russische en de West. duitse goedkeuring. De Westelijke ge allieerde bevelhebbers van Berlijn heb ben daarop de autoriteiten en de ex porteurs in het betrokken stadsdeel be vel gegeven, zich aan de Russische or der niet te storen. Hierdoor ontstond de „kleine blokkade", die leidde tot het opstapelen van goederén ter waarde van een millioen dollar per dag. Reeds waren hier en daar werklieden tijdelijk ontslagen. De vrachtbrieven zullen thans door de Oostduitsers op dezelfde wijze wor den behandeld als voor 10 Mei. De af gebroken handelsbesprekingen tussen West- en Oost-Duitsland zijn thans her vat. De plaatsvervangers van de minis ters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier kwamen gisteren voor de 72ste maal bijeen, om na een kwartier weer uiteen te gaan, aangezien Gromyko. naar hij mededeelde, nog geen ant woord van zijn regering had ontvan gen op de jongste Westelijke nota. Wanneer Gromyko dit antwoord ontvangt ontmoet men elkaar voor de 73ste maal, zo deelde een Westelijke woordvoerder mede. Hei ontslag van MacArlhur Senaatscommissies zullen nog vier getuigen horen Maandag hebben de Amerikaanse Senaatscommissies voor onderzoek naar het ontslag van generaal MacArthur eenstemmig besloten nog slechts vier getuigen te horen en het onderzoek zo snel mogelijk te sluiten. De voorzitter, Russell, deelde mede, dat het onderzoek aan het einde van deze week of midden volgende week op zijn laatst zal wor den beëindigd. Het is mogelijk, dat generaal Mac Arthur opnieuw zal getuigen. Hij is uitgenodigd om, indien hij dat wenst, te antwoorden op de voor de commissie afgelegde verklaringen. Kolonel-generaal Popovic, chef van de staf van het Joegoslavische leger, die drie weken in de Ver. Staten ver blijft om te pogen Amerikaanse wapens voor Joegoslavië te verkrijgen, heeft te Washington onder meer verklaard „voldaan" te zijn over zijn bezoek. Hij zeide dat de wapens, die de Ver. Staten Joegoslavië wensen te verschaffen, zul len worden geschonken. De Italiaanse eerste minister Al cide de Gasperi heeft een uitnodiging van dr. Adenauer, de Westduitse bonds kanselier voor een bezoek aan Bonn aanvaard. Verwachting tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt en overwe gend droog. Meest matige wind tussen West en Zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Woensdag: Zon op 4.19 onder 21.03 Maan op 22.48. onder 4.30. De Perzische oliekwestie Indien de Britse delegatie zou be sluiten de Perzische eis voor 75van alle olie-opbrengsten af te wijzen dan zal het land terstond de Anglo-Iranian overnemen en de raffinaderij sluiten, aldus heeft Hoesein Maki, de rechter hand van premier Mossadeq gedreigd. Intussen verwacht men, dat de Anglo- Iranian zo niet 75% dan toch een be langrijk bedrag zal aanbieden om de onderhandelingen te kunnen voortzet ten. Op het station van Ghotki, 400 kilo meter ten Noordoosten van Karatsji, m Pakistan zijn Zondagavond een passa giers- en een goederentrein op elkaar gereden. Volgens voorlopige berichten zijn er elf doden te betreuren. Negen tien personen werden gewond. Deze nieuwe foto van de Konink lijke familie zal als briefkaart worden verkocht bij de komende Anjer-actie ten bate van het Prins Bernhard-fonds. Tevens komt een gedeelte van het copyright van deze foto ten goede aan nader door H.M. de Koningin aan te wijzen liefdadige en/of sociaal cul turele doeleinden. (Foto Willy Schurman NFK) Politieke tegenstanders van president Perón zijn de laatste dagen tot de on aangename ontdekking gekomen, dat op hun huizen met rode menie grote galgen waren geschilderd. En toen zij later de regeringsbladen opensloegen vonden zij hun foto's in het nieuws met daaronder hun volledige naam en adres en de beschuldiging, dat zij met behulp van „Wall Street en Moskou" samenzweerden tegen de regering Pe ron. De betrokken personen behoren tot allerlei politieke schakeringen, van conservatief tot communist. Men ver wacht, dat Perón zich het volgend jaar candidaat zal stellen voor het presidentschap, zijn echtgenote Evita voor het vice-presidentschap. "*vj' '~i Koningin Juliana en Prins Bern- hard brengen de komende dagen een bezoek aan het groothertogdom Luxemburg. Het Koninklijke Paar zal o.m. Vianden, Berg en Dude- lange bezoeken, waar het sanato rium, een eeuwenoud kasteel en de hoogovens zullen worden bezichtigd. De Atlantische verdediging Nu men het eens is geworden over de kwesties, verbonden aan de instel ling van een Atlantisch opperbevel voor de strijdkrachten in het Middel- landse-Zeegebied, heeft generaal Eisen hower Maandag de benoeming bekend gemaakt van een aantal opperofficie- ren, die met de bevelvoering in dit ge bied zullen worden belast. Twee Ame rikanen en een Italiaan zijn hier tot de leiding geroepen. Admiraal Robert B. Carney, thans opperbevelhebber van de Amerikaanse zesde vloot, is aangewezen tot opper bevelhebber van de verbonden strijd krachten in Zuid-Europa en voorlopig tevens belast met het commando over de verbonden marinestrijdkrachten, die aan het opperbevel van Zuid-Europa zijn toegevoegd. Als zodanig zal hij een afzonderlijke staf bezitten en het bevel voeren over de Amerikaanse zesde vloot en de zeestrijdkrachten, die daar nog aan zullen worden toegevoegd. De Italiaanse generaal Maurizio Laz- zaro de Castiglione is bevelhebber van de verbonden legers in Zuid-Europa geworden, de Amerikaanse generaal- majoor David M. Schlatter bevelhebber der verbonden luchtstrijdkrachten in dit gebied. Voor de Haak-in-actie, die de NCRV heeft gehouden, zijn thans de laatste giften binnengestroomd, waarvan en kele uit het buitenland. Met de op brengst van bazar en tentoonstellin gen mede is een totaal bedrag bereikt van rond f 2.800.000, dat binnenkort zijn bestemming geheel volgens het omlijnde doel en dus zonder aftrek van onkosten zal vinden. DINNENKORT viert men te Boeda- D pest-op-zijn-best het ongewenste-ele. menten-jubileum. Dan immers zullen duizend baronnen, graven, prinsen, bankdirecteuren, generaals en fabri kanten zijn uitgewezen. Hun getal is nu al 924. Een jubileum met gemengde gevoelens was ook dat van de heer Kreckel in Danzig, die vijftig jaar bij één firma was werkzaam geweest en om eenvoud, ijver, trouw, hulpvaardig heid" en oprechtheid hogelijk werd ge roemd. Na de speech van zijn directeur zei Kreckel (in zijn dankwoord): „Ik dank u voor de cadeaux, maar het mooiste geschenk was de partij leugens, die jullie om mij te plezieren hebt weg gegeven" Dat was me in Hongarije ook een ontgoocheling! Er kwam een luguber iemand voor de rechter, we gens herhaalde diefstallen en moord op een politieagent. Een Hon gaarse krant publiceerde in verband hiermee het bericht, dat deze man de zelfde was, als degeen wiens gelaat eens (dat was in verdachte's kinderja ren) op de Hongaarse bankbiljetten werd gedrukt aangezien het een „lief en edel kinderkopje" was. Je zou er een devaluatie van verwachten. Ge lukkig putten we troost uit het idee, dat men in Amerika thans bontmantels kan kopen, die van (nou, raadt u eens?) plastic gemaakt zijn. Ze zijn net echt en kosten een vijfde van echte bont mantels, dus zeer goedkoopMis schien daarom gaan er in Parijs steeds meer modezaken dicht. Het beroemde Ze vragen schilders met galgen humor in Argentinië modehuis „Robert Piquet" heeft nu de deuren gesloten. Het kerkje van Barbotan-les-Thermes in Zuid Frank rijk gaat dezelfde toekomst tegemoet als de gelovigen althans voortgaan op de thans ingeslagen weg. Heeft daar de pastoor niet van de kansel gedonderd: „Vrienden, ik verzoek u geen stoelen uit de kerk te lenen voor gebruik in de bioscoop?" Andersom zal het mindei voorkomen..., Hoewel zonderlinge verwisselingen geen zeldzaamheid zijn In Venlo heeft men een moederpoes opgeknapt met pseudo-kindertjes in ie vorm van jonge eekhoorns, die verlaten in het bos waren gevonden. De poes beleeft de schrik van haar leven, want haar „jongen" eten geen muizen. Toch toont de pleegmoeder geen aanleg tot rassendiscriminatie, want ze verzorgt haar eigen jongen net zo goed als de adoptelingen. Q Even voorbeeldig als deze poes is volgens de Schotten de huizenbouw in Nederland. Een hoge ambtenaar uit dat land heeft een stu diereis door Nederland gemaakt en gezegd, dat onze bouwmethoden ideaal zijn. Dat gelooft Theodoor graag, want wat boeit een Schot meer dan zuinig heid? En wordt die bij de huizenbouw niet betracht? De meer dan zestig binnen- en buiten landse journalis ten, die zich thans in de hoofdstad van Luxemburg bevinden om ver slag uit te bren gen over 't eerste officiële bezoek, dat Koningin Ju liana en Prins Bernharc1 aan het groothertogdom Luxemburg bren gen, hebben Maan dagavond reeds de feestverlichting kunnen bewonde ren Haast alle openbare gebouwen en historische mo numenten baadden in 'n zee van licht en op verschillende pleinen in de hoofdstad werden reeds openbare con certen gegeven. Vrijwel alle win kels en magazijnen in de stad Luxem burg hebben hun étalages gewijd aan 't bezoek van het Koninklijk paar en overal ziet men re met deLuxemburg- se en Nederlandse versierde, vaak levensgrote, portretten van de groothertogin Char lotte en de Koningin alsmede van bei- ae vorstelijke families. De boekwinkels exposeren in het bijzonder Nederland se literatuur en Nederlandse tijdschrif ten en een ruime plaats wordt hierhij merkwaardigerwijze ingeruimd aan Nederlandse leerboeken. Zoals bekend wordt sedert enige tijd in het kader van de Benelux op de Luxemburgse scholen een uur per week les gegeven in de Nederlandse taal. De straten, die de vorstelijke stoet zal volgen op weg naar het koninklijk paleis, zijn versierd met de oranje-wit blauwe vlaggen van Luxemburg en met Nederlandse vlaggen, die op het rood en blauw een oranje band dragen, ter herinnering aan het verleden der beide dynastieën. kleuren Op de jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders Van de Phi lips' gloeilampenfabrieken zal worden voorgesteld een dividend uit te keren van 12% op de gewone aandelen en van 7,2% op de preferente aandelen. Van Britse zijde is nog medege deeld, dat de Engelse Middellandse Zeevloot niet onder bevel van idmi- raal Carney zal komen te staan. Wel zal zeer waarschijnlijk een bijdrage aan de verbonden zeestrijdkrachten in dit gebied worden geleverd. Generaal Eisenhower heeft 'egen vandaag een stafvergadering van alle opperbevelhebbers en divisiecomman danten van het Atlantisch Pact bijeen geroepen. Op de agenda stond, o.m. de studie van de verdedigingsplannen voor West-Europa. De strijd in Korea Maandag is de geallieerde opmars in Korea over bijna de gehele breedte van het front opgehouden door de Noorde lijke tegenaanvallen. De Noordelijken hebben zich in voor de verdediging ge schikt gebied ingegraven en hun lucht macht is ongewoon actief. Slechts in 't oostelijk deel van het centrale front boekten de verbonden troepen nog eni ge terreinwinst. Algemeen is thans de verwachting generaal Van Fleet heeft haar o.m. openlijk tegenover een verslaggever van het Franse blad Le Monde uitge sproken dat er een derde offensief van de Chinezen ophanden is, mis schien ditmaal met ondersteuning door de luchtmacht. Het zou dan op 25 Juni beginnen. Veranderde conclusie: In tegenstelling tot zijn eerste con clusie heeft prof. Locard te Lyon thans verklaard, dat Naundorff (Charles Louis de Bourbon), wiens stoffelijke resten vorig jaar September te Delft werden opgegraven niet identiek is aan de dauphin van Frankrijk. Prof. Locard kwam tot deze slotsom na een vergelijkend onderzoek met de haren van de dauphin en die welke op de schedel van Naundorff werden aange troffen. Volgens drs. A. H. Witte, apo theker-scheikundige, verbonden aan het gerechtelijk laboratorium van het ministerie van justitie te Den Haag, die eveneens de haren van Naundorff heeft onderzocht, heeft noch de aerste noch de. tweede expertise van prof. Locard wetenschappelijke bewijskracht. Eamon de Valera die, als gevolg van de uitslag der jongste algemene ver kiezingen in Eire, weer premier is ge worden heeft te Dublin verklaard, dat er geen kans bestaat op een toetreden van Eire tot het Noordatlantische Ver drag, zolang Ierland verdeeld blijft. De Valera zei, dat Eire gesteld is op het handhaven van vriendschappelijke betrekkingen met Groot-Brittannie en Noord-Ierland. Indien dit streven van Eire echter niet wordt beantwoord, zullen er moeilijkheden ontstaan. Een geweldig project, waarvan de uitvoering 220 millioen pond zal kos ten, is de bouw van energiecentrales en irrigatie werken in het hooggeberg te van Australië. Als arbeidskrachten wil men voornamelijk buitenlanders aanwerven. Zij zullen drie-vierde van het totaal aantal werklieden vormen, als in 1960 de werkzaamheden volop gaande zijn. Ruim vijftienduizend per sonen zullen hier arbeidsmogelijkhe den vinden. Tsang Kai Sjek verklaarI: Tsjang Kai Sjek heeft verklaard, dat een vredesverdrag met Japan, dat zou worden gesloten zonder de medewer king van nationalistisch China, morele kracht en wettigheid zon missen. Het zou geen einde maken aan de staat van oorlog, doch de verwarring in het Ver re Oosten vergroten. Slechts door samenwerking van Chi na en Japan kan de veiligheid van Azie worden verzekerd Uitsluiting van China van de opstelling en onderteke ning van het verdrag zou niet slechts de mensen, die in het vrije China wo nen, ontmoedigen, maar ook de noop verminderen van millioenen op het vasteland, die wachten op bevrijding van de communistische overheersing.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1