Besprekingen te Teheran werden afgebroken Koninklijk Paar op grootse wijze in Luxemburg ontvangen Regering contra het Bureau Zuid-Molukken r indigde op de plaats VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De officiële uitslag bekend gemaakt Britse parachutisten op Cyprus in staat van gereedheid gebracht Het is hooitijd in de polder Noordelijken stellen hun troepen opnieuw op Overeenkomst voor uitwisseling van troepen der leden-landen De vakcentralen ontwerpen een ouderdomsvoorziening ar ongewenst »n in de weide Woensdag 20 Juni 1951 148e Jaargang No. 143 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Hulpprogramma werkt bevredigend DK. BESPREKINGEN tussen de Perzische regering en een delegatie van de Anglo-Iranian zijn Dinsdagavond afgebroken, omdat het door de oliemaat schappij aangeboden compromis onaanvaardbaar werd geacht. De Perzen eisten vijf en zeventig procent van de opbrengst van alle oliebronnen der maatschappij sinds 20 Maart. Aangeboden werd tien millioen pond sterling ineens en verder drie millioen pond per maand, te rekenen van Juli af, totdat overeenstemming was bereikt. Voorwaarde was, dat de werkzaamheden tijdens de besprekingen niet zouden worden belemmerd. De Perzische afgevaardigden wezen deze voor stellen van de hand en eisten opschorting der besprekingen, totdat de maat schappij de Perzische eisen volledig zou aanvaarden. De Britse valschermtroe pen op Cyprus worden thans in staat van gereedheid gehouden. Mossadeq heeft bekend gemaakt, dat alle installaties van de maatschappij in beslag zullen wor den genomen, wanneer de eisen der regering niet worden ingewilligd. Truman tekent de wet op de dienstplicht Het compromisvoorstel onaanvaardbaar Eeuwenoude banden weer bevestigd „Wijde visie op de toekomst" Merendeels verplichte verzekering Nieuwe hoofdinspecteur bij het Lager Onderwijs 3Ü in Italiaanse ir de France edein Monselan naakt met het tournooi onale kampioenschap- In de eerste ronde >el behaalde mevr. een 63 63 overwin- ;lse speelster mej. Hut- rmsen (Ned.) sloeg mej :t 8—6 2—6 6—1. it van de vierde etappe an Zwitserland luidt: tserland) tserland) sello (It.) lie) ssello (Italië) 7.3837 z. t. z. t. z. t. 7.39.35 e is het algemeen klas- (Italie) herland) itserland) .uxemburg) «itserland) 26.42.47 26,43.15 26.45.48 26.46.28 26.47.58 nooi te New York n Reshevsky heeft het chaaktournooi te New met een halve punt Ir. Euwe en de Argen- uitslagen van de 11e en jiden: ReshevskyNaj- reShainswit 1—0; Fine GuimardEvans 10; :r ByrneKra- Liidt: 1. Reshevsky (VS) ïwe (Ned.) en Najdorf 4. Fine (VS) 7 pnt; 5. pnt; 6. Byrne (VS) en 6 pnt; 8. Guimard O'Kelly de Galway 10. Kramer (VS) 3 pnt; 'S) IVi pnt. lamAu&biek e rubriek gaven wij ter •bleem 105. sch. op: 2 6 8 12 13 14 10 34. p: 28 31 32 33 35 37 42 31—27 (22x31), 2. 32—27 -31 (26x39), 4. 45—40 10 (34x45), 6. 33x44 (22x !4x43 of 33x44). 8. 49x7 ren 't volgende standje: 5 9 10 18 20 21 36. 29 33 34 35 38 41 44. 1832. zw. sloeg 36x47. 2924 en daarmee was snen. Zwart moest n.l. tan van 47 naar 27. Wit zw. was verloren, want vast tegen 31 en schfjt voor ditmaal: 5 van M. J. Kuipers. 8 9 17 19 22 26 27 35 36 28 31 33 39 43 45 46 i wint. (Zw. 26 gespeeld.) heeft als Wi 4m vM I 1 mAmé;wt cm SI JU douw voorlichtingsdienst ijft ons: rwonderen we ons er- graslandgebruikers zo maken van de gemak- >m teveel onkruiden door te spuiten met weten dat in gebieden. ;el stekels stonden, nu schoon is door het ge- sche middelen, n waar nooit veel ste- zijn nu echter boter- is paardebloemen in te anwezig. We schrijven ■oten getale, want we uigd, dat onkruiden in :hadelijk en in zekere akelijk zijn. ijding kunnen we net Dien: ie gedurende een reeks genomen werden, heb- punten laten zien: jd om boterbloemen te id April-begin Mei, tij den. Van de verschil- roeistoffen kunnen we de M.C.P.A.-groep het men kunnen eveneens Jen worden eind April n paardebloemen kun- ti van de 2.4 D groep ikt worden, kruid is een zeer hard- dat in een kale weide «orden met middelen :p, nl. speciaal de ester ibele concentratie, ir slechts enkele wei- noemd, daar het niet om een volledig over- Joch op belangrijke te wijzen. Wil men de succes uitvoeren, dan ijdstip en het juiste >t belang. BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. m.m Familieberichten 20 ct. p.mun. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer S ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. Spanning om Perzische olie neemt toe De Franse verkiezingen Gisteravond laat is officieel de uit slag van de Franse verkiezingen be kend gemaakt voor 615 van de 627 ze tels van de nieuwe Nationale Verga dering. De verdeling ziet er als volgt uit: Gaullisten 115 communisten 103 (183), socialisten 103 (105), gema tigden 100 (72), radicalen 92 (64), MRP 81 (164), andere groeperingen 21 Deze anderen zijn overzeese gebieds delen, waarvan nog niet bekend is, welke partijen zij zullen steunen. Er wordt nog gewacht op de uitslagen van het departement Beneden-Rijn (9 zetels), waar de uitslag wordt be twist en Oceanie (1 zetel, verkiezin gen in Juli) en Nieuw-Caledonie (1 zetel, verkiezingen in September) en Guinea. Amerikaan se Congresleden over West-Europa F.en groep van 16 leden van het Amerikaanse Congres is na een tien daagse reis door Engeland, Frankrijk, Itaiie, Noorwegen, Nederland en West-Duitsland in Amerika terugge keerd. Zij verklaarden onder de in druk te zijn van de resultaten van de Amerikaanse hulpprogramma's. De democraat Richards verklaarde dat hij en anderen geloofden, dat IVest-Duitsland en Spanje in het ge zamenlijke verdedigingsprogramma moeten worden opgenomen. Voorts geloofde Richards, dat de Europese volken „wat meer" zouden kunnen doen voor de gezamenlijke verdediging en dat zij nog te veel verwachtten van de V.S. De republikeinse afgevaardigde De wey Short, zei dat zijn ontzag voor de minister van buitenlandse zaken, Ache- son, was toegenomen. „Zij doen prachtig werk, het programma is zeer doelmatig geweest en dient te worden voortge zet". Gisteren heeft president Truman de nieuwe wet op de militaire dienst plicht getekend, waardoor de dienst plichtwet van kracht blijft tot 1 Jul) 1955 en het is toegestaan jongemannen van 18% jaar op te roepen, wanneer geen oudere mannen meer beschikbaar zijn. De wet verandert niet de huidige maximumleeftijd van 25 jaar, doch verlengt de diensttijd van 21 tot 24 maanden. MADAT reeds 's morgens de Sjah van Perzie door Sir Francis Shepherd op de hoogte was gesteld van het Britse antwoord, werd dit 's avonds formeel overhandigd op de bijeenkomst van de Britse en de Perzische delegatie. Grady, de Amerikaanse ambassadeur, had in de loop van de dag een onder houd met de premier, Mossadeq. Hij poogde de Perzische premier te bewe gen, elk redelijk antwoord van de Brit ten te aanvaarden, ook, wanneer dit De strijd in Korea Voorbereiding voor een nieuw offensief? Plaatsvervanger- niet bijeen De plaatsvervangers te Parijs hebben gisteren niet vergaderd, omdat Gromy- ko nog geen instructies van zijn rege ring naar aanleiding van de Westerse nota had ontvangen. Vliegtuigen van de V.N. hebben te kenen waargenomen, die dulden op een belangrijke hergroepering van Noordelijke troepen en voorraden ver achter de frontlinie. Het is zeer moei lijk, dienaangaande gegevens te ver krijgen, aangezien de toestellen door fel hichtafweervuur werden bescho ten. Vast staat echter wel, dat de Noordelijken zich op het ogenblik in graven in de heuvels, die de ijzeren driehoek Tsjorwon-Koemhwa-Pjong- gang begrenzen. De hoofdmacht ver zamelt zich verder naar het Noorden. Het is nog niet zeker, of zij hier een nieuwe, sterke verdedigingslinie wil len vormen, dan wel een nieuw of fensief voorbereiden. Ook de Noorde lijke luchtmacht wordt actiever. De hevelhebber van het achtste Ame rikaanse leger, luit-generaal James van Ter versteviging van Atlantisch Pact De twaalf landen van het Noordatlantisch Pact hebben een-overeenkomst aan gegaan waarbij het statuut is vastgesteld van de strijdkrachten van de bij het pact aangesloten landen, die op het grondgebied van andere leden-landen op treden, De parlementen zullen dit accoord nog moeten bekrachtigen, maar in af wachting daarvan treedt het reeds terstond in werking. Volgens de overeenkomst die een novum is op het gebied van het internationaal recht, zullen de strijd krachten de wetten van de staat, waar zij gastvrijheid genieten, moeten eerbie digen, gelen en is van essentieel belang voor de ontwikkeling van de gezamenlijke strijdmacht onder generaal Eisenho wer. Faciliteiten voor mensen en voorraden Uitrusting en redelijke partijen voor raden voor de militairen zullen vrij van invoerrechten zijn en de gewone pas poort-, visa- en immigratiebepalingen zullen voor de strijdkrachten niet gel den .Het toegevoegde burgerpersoneel, dat de troepen vergezelt zal wel over een paspoort moeten beschikken. De autoriteiten van de gastvrijheid verle nende staat zullen in het algemeen de jurisdictie bezitten over de op het grondgebied van deze staat "ertoevende strijdkrachten ten aanzien van de al daar strafbaar gestelde feiten. De ge sloten overeenkomst maakt deel uit van de gezamenlijke defensie-maatre- Weerbericht Verwachting, geldig tot Donder dagavond: Droog, zonnig en warm met een overwegend matige wind tussen Zuid en Zuidoost. DONDERDAG: Zon op 4.19, onder 21.04. Maan op 23.20. onder 5.59. Fleet, heeft verklaard, dat de Chine zen meer dan voldoende reserves heb ben voor een nieuw offensief. Deze keer zal het voor de geallieerden de vraag zijn, hoeveel tanks, artillerie en vliegtuigen de Noordelijken in de strijd kunnen werpen om de verbondenen te evenaren. niet geheel overeenkomstig de Perzi sche wensen zou zijn. In Londen was men er van overtuigd, dat het Britse antwoord redelijk genoeg kon worden geacht om aan de Perzische behoefte aan geld tegemoet te komen en tege lijkertijd krachtig genoeg was om dui delijk te maken, dat Engeland niet bluft. Intussen is er naar verluidt groot on genoegen ontstaan tussen de voorzitter van de Perzische delegatie, Ali Vara- steh, de minister van financiën, en Mossadeq. Varasteh is wegens zijn slechte gezondheidstoestand als leider van de delegatie afgetreden. Naar ver luidt echter vindt zijn ziekte haar oor zaak in het feit, dat hij naar zijn smaak te weinig bevoegdheden bezat. Boven dien nam Mossadeq allerlei beslis singen, zonder de delegatie te raadple gen. Varasteh is reeds opgevolgd door Sjajegan, lid van de oliecommissie sn een van de naaste medewerkers van Mossadeq. De Britse valschermtroepen, die kortgeleden naar Cyprus zijn overge bracht, zijn Dinsdagavond in hun ka zernes geconsigneerd in verband met de gespannen toestand in Perzie. Er lig gen op het ogenblik geen schepen in de havens van het eiland gereed, om de manschappen te kunnen wegbrengen Nader wordt gemeld, dat de Perzi sche delegatie na afloop van de be sprekingen met de Britse onderhande laars onverwijld rapport heeft uit gebracht aan Mossadeq. Heden zouden het kabinet en de commissie voor de nationalisatie van de olie-industrie gezamenlijk vergaderen. Nieuwe richt lijnen zouden worden opgesteld voor de commissie te Abadan, die tot taak heeft, de bezittingen van de Anglo- Iranian over te nemen. Verwacht wordt, dat Mossadeq een vertrouwens votum van het parlement zal vragen. De Perzen zullen nu waarschijnlijk betaling ter plaatse eisen voor alle ge produceerde olie. De besprekingen nul len niet worden hervat, tenzij op ini tiatief van Perzie Het is mogelijk dat de Anglo-Irianian thans al haar em- ployé's «terugtrekt uit Perzie. Typisch Hollands is het polderlandschap van de zeevang bij Warder, het dorpje tussen Hoorn en Volendam. Brede sloten doorkruisen het vlakke weideland en de „praam" moet er aan te pas komen als de boeren hun hooi binnen halen. Volstrekt ontoelaatbaar optreden" Toegang tot woonoorden der Ambonezen ontzegd Y'AN officiële zijde wordt ons het volgende medegedeeld: De regering is in het bezit gekomen van een aantal bescheiden afkomstig van enige hier te lande verblijvende Ambonezen, die zich opwerpen als ver- tegenwoordig -rs van de zich noemen de Republiek der Zuid-Molukken. Deze personen, die kantoor houden in Den Haag, richten hun invloed op de Am- bonese gewezen militairen van het voormalig KNIL, die thans tijdelijk in Nederland vertoeven. Bezoek begon met triomftocht Op onvergelijkelijk geestdriftige wijze heeft Luxemburg gisteren Hare Majes teit Koningin Juliana en Haar gemaal binnen zijn poorten ontvangen. De stad, die zijn eerste koninklijk bezoek na de oorlog ontving was herschapen in één vlaggenzee. Grote drommen mensen bevonden zich op de straten langs welke de Koningin en Prins Bernhard hun intocht zouden houden. Banken, kantoren en scholen waren gesloten. Toen om ruim vier uur de koninklijke auto's het vlieg veld verlieten en door de juichende menigte reden, bereikte de geestdrift zijn hoogtepunt. Ware ovaties stegen uit de mensenmassa op en overal klonk het „Vive, vive!" Voor het Koninklijk paleis hadden zich duizenden volwassenen en kinderen opgesteld, getooid met rood-wit-blauwe vlaggetjes en oranje ballonnen. De eeuwenoude banden, die tussen Luxemburg en Nederland hebben bestaan bewezen hun sterkte nimmer in groter mate dan gisteren. Geheel Luxemburg ademt feestvreugde. ningin de eregarde. De lange file wa gens, in de voorste auto waarvan de Groothertogin met haar hoge gast waren gezeten, begon daarna zijn tri omftocht door de stad. Onmiddellijk na het vertrek van de koninklijke stoet ontvingen de piloot en mecan; ciëns van het Koninklijke vliegtuig respectievelijk de orde van Officier met de Kroon in de Huisorde van Adolph van Nassau en de zilveren me daille van diezelfde orde. De ontvangst op het Koninklijk Pa- Om drie minuten voor vier landde het koninklijke vliegtuig op het vlieg veld Findel. Groothertogin Charlotte van Luxemburg, Prins Felix en tal van hoge autoriteiten heetten de konin klijke bezoekers welkom. De Groot hertogin ontving koningin Juliana met een omhelzing. Nadat ook de Prins was uitgestegen inspecteerde de Ko- DRITSE deskundigen hebben een mid- 4/ lO if. fi (vredelievende) vriendinnen enkele D del ontdekt, waardoor insecten, die A/CW'C /J/6vUufv oorvijgen had toegediend. Misschien cacaobomen trachten te gebruiken als spraken de dames wel over net geval voedsel onmiddellijk sterven. Het ver- llllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllljlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll Peking, waar in enorme letters op gift treft andere (onschadelijke) insec- pak slaag toe. Hij had he( voorko- biuren stond „Uw vijand woont in ten niet. De Amerikanen vertonen van een nobel man, toen hij voor üw eigen jas hetgeen echt Chinees is. de neiging ook slechts één bepaald de groene tafel stond, waar hij dertig Pe aufeur van de woorden heeft er een soort (mensen) het leven zuur te ma- d^gen kreeg toegewezen. Vrouwen- ïaar y°or gekregen hetgeen echt Chi- ken. Dat zijn de negers. Toen Jose- onder-elkaar zijn anders ook niet mis. nees *s- D Bij de lettergieterij Amster- phine Baker in Atlanta een liefdadig- Mevrouw Sweeney, de presidente \an ^a*la (voorheen Tetterode) zegt men in heidsconcert wou geven, weigerden de Vredes-bond „De Olijftak" in Boston bescheidener afmetingen wijze dingen, drie grote hotels haar logies. Josephine j^arn voor de balie, omdat ze tijdens ®en meester-graveur heeft op veertien annuleerde terstond haar optreden. een bespreking over de vrede haar vierkante millimeter koper de 380 Iet- Een hoofdonderwijzeres van een keu rige meisjesschool in Chicago had ook een goede stem, weshalve ze haar roe ping volgde en haar baantje vaarwel zei. Dit deed ze echter zonder kennis geving, zodat de politie de vermiste ging zoeken. Men vond haar in een zeer twijfelachtige gelegenheid terug, waar ze in het koor burleske liederen zong. Ze verdiende volgens Theodoor minstens duizend strafregels. D De heer BUI Rowson in New York had ook moeilijkheden met de vrouwen. Op straat had hij een agent gevraagd welke straf iemand kreeg als hij zijn vrouw sloeg. Het antwoord was Vijftig dollar boete". Bill keerde huiswaarts en diende zijn wederhelft een ongezou- - Zou Theodoor óók pensioen krijgen? ters en leestekens van het „Onze Va der" gegraveerd. Men kan haarscherpe afdrukken van het matrijsje maken. Nog kostbaarder schrifturen zijn in Amerika de brieven van wijlen presi dent Roosevelt. Mevrouw Roosevelt heeft enkele honderden van deze brie ven aangeboden, voor de som van hon derdduizend dollar. Mevrouw Roosevelt heeft de wens geuit, dat de koper de brieven aan de Roosevelt-bibliotheek zal schenken. Meneer Homer Rey nolds Wainesville was lid van een vis- en een autoclub, zonder ooit gevist of in een auto gereden te hebben. Hij mo tiveerde deze philantropie met de woorden: „Ik besef, dat het geld een goede bestemming heeft". leis was sprookjesachtig. De politie had alle moeite de enthousiaste me nigte op een afstand te houden, toen de stoet arriveerde. Na enige tijd ver schenen de vorstelijke bezoekers en hun gastvrouw en gastheer op het bal eon, dat met de vlaggen der beide ian den was versierd. Het „vive!" vervul de de lucht. De Koningin en haar Ge maal waren verrast over déze gewel dige hulde. Tot driemaal toe begaven de vorstelijke personen zich naar bui ten. (Zie verder elders in dit blad) Zoals uit de documenten blijkt, ma tigt deze groep personen zich tegen over de Ambonezen in de woonoorden regerings-bevoegdheden aan Zo wor den regeringsbekendmakingen „afge kondigd" en bevelen en verbodsbepa lingen gegeven en bij overtreding daarvan wordt gedreigd met vervol ging t.z.t. door. wat in de stukken ge noemd wordt, de regering van de Zuid-Molukken. Bedoelde personen geven voorts pasDoorten uit, welke gesteld zijn ten name van: Repoeblik Maloekoe Selatan (Republiek der Zuid-Molukken) In de van het bureau in Den Haag uitgaande stukken worden de Ambo nezen voorts opgezet tegen de Neder landse regering, die ervan verdacht wordt gemaakt, dat zii hen straks in "het belang van het „Nederlands kapi taal in Indonesië" wil misbruiken Aan de Ambonezen worden heffingen op gelegd ten gunste van het bureau Zuid-Molukken ter dekking van de onkosten. Ten aanzien van dit optreden van het zich noemende bureau R.M.S., staat de Nederlandse regering on het stand punt. dat zulks als volstrekt ontoelaat baar moet worden aangemerkt. In verband daarmede heeft de Ne derlandse regering besloten voortaan geen tot bedoeld bureau behorende of daarvoor optredende dan wel daarme de in relatie staande personen in de woonoorden der Ambonezen toe te la ten. Voorts ligt het in de bedoeling der regering om indien dit bureau voortgaat met handelingen, welke de verhouding tussen Nederland en Indo nesië zouden kunnen schaden en de rust onder de tiideliik hier verblijven de Ambonezen zouden kunnen versto ren de daarvoor in aanmerking ko mende personen uit ons land te doen zetten. Pensioenverzekering loontrekkenden en zelfstandigen De drie grote vakcentralen zjjn het na langdurige onderhandelingen eens ,e- worden over een ontwerp-regeling voor een ouderdomsvoorziening. Daarin is vastgesteld, dat deze voorziening het karakter zal moeten dragen van een ver zekering. Deze dient tweeledig te zjjn: bedrijfspensioenfondsen moeten een be paald minimum garanderen, een algemene verzekering moet aanvullend werken en bovendien zelfstandigen met een inkomen beneden een bepaalde grens een zeker pensioen waarborgen. In alle gevallen is de aansluiting verplicht. De hef- ftog van de premiën zal ten dele via de bedrijven, voor een ander deel via de fiscus moeten geschieden. voor de bedrijfspensioenfondsen De algemene verzekering heft een pre mie, die een bepaald percentage van loon of inkomen uitmaakt. De premie heffing geschiedt voor de bedrijfsfond sen en voor een deel van de algemene verzekering op dezelfde wijze als die voor de uitvoering van sociale wetten als kinderbijslagwet e.d Ten aanzien van de overige verzekerden (zelfstan digen) overwegen de vakcentralen een systeem, waarbij de fiscus wordt inge schakeld, zonder dat de premie het ka rakter van een belasting krijgt. Het zou een „bijdrage" kunnen worden, in geen geval een bestemmingsheffing. Het gekozen stelsel houdt dus in, dat alle aangeslotenen als verzekerden wor den beschouwd en premie zullen moe ten opbrengen. Dat geldt gelijk gezegd voor loontrekkenden en voor zelfstan digen met een inkomen beneden een ze ker maximum- Deze kunnen zich vrij willig bij de bedrijfspensioenfondsen in hun bedrijfstak aansluiten, maar zijn verplicht zich bij de als aanvulling werkende algemene verzekering te doen inschrijven. Deze garandeert hun in elk geval een zeker minimumpen sioen. aldus is de gedachtengang van de Raad van Vakcentralen. De bedrijfs fondsen verzekeren een bepaald mi nimumbedrag, maar mogen hier boven uit gaan, zonder dat aftrek zal mogen worden toegepast op het aanvullende gedeelte van dit pensioen. De algeme ne verzekering geeft op dit minmum de loontrekkenden een aanvulling. De vakcentralen hebben de heffing van een vast bedrag gedacht als basis (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is de inspecteur van het lager onderwijs in de inspec tie Den Haag. de heer E. M. Bos be noemd tot hoofdinspecteur in de twee de hoofdinspectie, als opvolger van de Heer P. van Nes Czn.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1