FSTAL IJmuiden wil eerlang feestvieren Chefarine£ Ik heli m'n draai gevonden f Pim, Pam, Pom als fotografen ■>ter! Bloeiende plaats ontstond door het welslagen van gigantisch werk JIMMY BROWN ALS KANAALZWEMMER Geen films meer in Enkhuizen Het vijfjaren-plan werd mogelijk gemaakt door de tuberculine CheWine „4" doet wonderen De 0 nbekende Voogd SHAG MO 4 Vijt en zeventig jaar Noordzeekanaal Toegangspoort voor Amsterdam Het vee moet t.bc.-vrij worden Zeldzame graad van betrouwbaarheid Het Radioprogramma ZWITSALETTEN WOENSDAG 20 JUNI 1951 STOKVIS 3NEN N.V. Sf ij Uw leve ls wat U smakelijk t proeven, iduizenden mijn gezin ie die er is. BB 75-63.54 2EKERING VAN !HADE TE OUD- iriinge basis tegen er waarde en per behulpzaam zijn H. C. BAKKEK. tuut, tuut, tuut.» dan met de vuist agen en roept: „In lij zijt omsingeld!" wacht hij op een in en op hetzelfde it. van zijn getrou- om spervuur af te den, die een ver- (Van onze speciale verslaggever) IIMUIDEN gaat feestvieren. Met kinderspelen, muziekfeesten, een voetbal- wedstrijd, roeiwedstrjjden tussen vletterlieden, en een winkelweek met een etalagewedstrijd. Verschillende gebouwen zullen geïllumineerd worden, en vele straten met vlaggen en guirlandes versierd. Het zal alles zijn ter ere van het vijf en zeventig-jarig bestaan van deze belangrijkste Nederlandse vissershaven, welk jubileum tevens het jubileum zal zijn van het zeven en twintig kilometer lange Noordzeekanaal. Op 1 November a.s. vijf en zeventig jaar geleden werd dit kanaal, dat Noord-Holland in twee delen brak, officieel opengesteld voor de scheepvaart. Het geschiedde door Koning Willem Hl, van wie ook het initiatief was uitgegaan om de duinenrij bij Velzen door te graven. Uit de vestiging van enkele kanaalwerkers aan de mond van dit kanaal bij zee groeide het tegen woordige IJmuiden. Een gemeente met een kloeke vissersbevolking en een nijvere industrie met het Hoogovenbedrijf en de Papierfabrieken van Van Gelder Zonen als topbedrijven. Voorwaar, alle aanleiding dus voor een op gewekte feestviering. jaar een complete radar-installatie aan de haveningang in gebruik zal worden genomen, zal ongetwijfeld een nieuwe stimulans zijn voor het scheepvaart verkeer om aanstonds IJmuiden te ver kiezen boven andere havens, indien economische belangen daarmee ook maar in het minst in overeenstemming gebracht zullen kunnen worden. IJmuiden's opkomst. IJmuiden heeft zijn ontstaan te dan ken aan de opening van het Noordzee kanaal. Echter niet alleen doordat zich daar als eerste bewoners de kanaal werkers vestigden, zoals we in de aan hef schreven. Bij plotseling opstekend stormweer boden de machtige pieren, die vijftienhonderd meter de zee in steken, vele vissers een veilige be schutting. En het duurde niet lang, of de vissers kwamen er ook hun vang sten lossen aan de steigers vlak bij de oude sluizen. Het was voor vele vis handelaren uit Zandvoort, Egmond en Den Helder aanleiding regelmatig per hondekar naar IJmuiden te gaan, en er zich weldra blijvend te vestigen. Spoedig verrees toen ook bij de oude sluizen de eerste vishal. Voor de scheepvaart waren die vis sersvaartuigen aan de steiger bij de Die feestviering zal niet op zich laten wachten tot 1 November. IJmuiden verwacht, dat de weersomstandigheden begin September gunstiger zullen zijn. en stelde daarom als feestdata vast 1-8 September. Of Amsterdam, dat even eens een feestelijke herdenking over weegt, hiermee mee zal gaan? Wij wa gen het te betwijfelen. De hoofdstad houdt het voorlopig op 1 November, op welke dag een kostbare radarinstallatie aan de haveningang van IJmuiden of ficieel in gebruik genomen zal worden. Niettemin volgt Amsterdam met be langstelling het initiatief van het Co mité Herdenking 75-jarig bestaan van het Noordzeekanaal en IJmuiden, welk comité bovenstaande plannen ontwik kelde en dat groeide uit de V.V.V. „LJmuidens Bloei". Uit nood geboren. UET tegenwoordige geslacht kan zich moeilijk meer indenken, dat er een tijd geweest is, dat Amsterdam zich tot handelsstad kon ontwikkelen, terwijl de zeilvaartuigen slechts de Zuiderzee als vaarweg ter beschikking stond. De verzanding „Pampus" voor de IJ-mond maakte daar een einde aan. Het Groot- Noordhollands kanaal werd in vijf jaar tijd gegraven van Den Helder naar Amsterdam. Ruim 85 km. lang en be vaarbaar voor schepen met een diep gang van vijf meter. In 1824 werd het werk voltooid. Een groots werk voor die tijd. Een gedurfd initiatief, maarde tijd schreed voort. Watt's uitvinding van de stoommachine opende ook voor de scheepvaart ongekende perspectieven, al duurde het nog even voor de toe passing ervan gemeengoed werd. Reeds in het midden der vorige eeuw echter werd het mensen met vooruitziende blik duidelijk dat de bestaande toe gangspoort naar Amsterdam te eng be gon te worden voor het in omvang en betekenis groeiende scheepvaartver keer. En zo benoemde de gemeenteraad van Amsterdam reeds in 1852 een commissie, die de vaarweg door het IJ en Holland-op-zijn-smalst aanwees, In 1865 werd aan dit gigantische werk, waartoe het initiatief was uit gegaan van Koning Willem UI, be gonnen. Vele knappe koppen betwij felden het welslagen. En het heeft er menigmaal de schijn van gehad, of deze twijfelaars gelijk zouden krijgen. Enorm zijn de moeilijkheden geweest. Maar de waterbouwkunde zegevierde. En op 1 November 1876 kon Koning Willem m de haveningang officieel ontsluiten en IJmuiden (=mond van het IJ) zijn naam geven. Edoch, nog verder schreed de tech niek, En reeds op 22 Juni 1896 kwam er in IJmuiden een stoomschip, waar voor sluizen en kanaal te klein ble ken. Het moest in de buitenhaven ge lost worden op lichters alvorens dooi te kunnen stomen. Nieuwe groei. Weer werd de noodzaak begrepen om deze monding naar zee voor de handelsstad Amsterdam aan te passen aan de eisen des tijds. Ten Noorden van de „Oude" Sluizen werd een arm gegraven, waarin de nieuwe sluis toenmaals de grootste ter wereld gebouwd werd. 12 December 1898 werd in die sluis voor het eerst geschut het Nederlandse stoomschip „Konin gin Wilhelmina". Ook dat werk overleefde echter zijn tijd weer. Reeds in September 1909 werd een Staatscommissie ingesteld, die moest onderzoeken welke maatre gelen genomen dienden te worden om op de duur een geregelde toegang tot Amsterdam door het Noordzeekanaal te verzekeren. Het is mee aan het werk van deze commissie te danken, dat 29 April 1930 de z.g. Noordersluis openge steld kon worden. Het is nog steeds de grootste sluis ter wereld: 400 meter lengte, bij een breedte van vijftig me ter en een diepte van vijftien meter. De sluis kan de grootste Oceaanstomer binnen zijn muren opnemen. De Duitsers hebben ook dit machti ge werkstuk niet ongemoeid kunnen laten. Vele vitale delen werd grote schade toegebracht, maar het is na de bevrijding weer geheel hersteld. En zo konden er in 1950 weer 30.244 schepen met een inhoud van bijna 54 millioen kubieke meter deze veilige haven bin nenlopen. De omstandigheid, dat er dit Oude Sluis een last. Met de opkomende stoomvisserij maaskte het graven van een eigen vissershaven noodzakelijk. Deze kwam in 1896 tot stand, en werd sindsdien door het groeiend getal vis sersvaartuigen vele malen uitgebreid. Gelijke tred met die groei hield ook de uitbreiding van de visafslag de Rijksvisafslag die thans over een gebouwencomplex van 560 meter be schikt. Goede moed. HE OORLOG heeft ook IJmuiden veel kwaad gedaan. Een vierde deel ging door verschillende bombardementen verloren, en een ander kwart werd geheel onnodig door de Duitsers ge sloopt. Met voortvarendheid wordt echter aan de herrijzenis gewerkt, al vertoont het dorpsbeeld dat eerlang stads beeld belooft te worden nog tal van grote gaten. IJmuiden ziet met optimisme de toe komst tegemoet. Het ziet zich groeien tot een stad van 200.000 inwoners met een uitermate belangrijke industrie aan zijn kanaaloevers, en een levendig handelsverkeer, waaraan de dubbele tunnelverbinding onder het Noordzee kanaal bijzondere perspectieven biedt. Het begin van die tunnel ligt er, al moest met de uivoering van het werk in de oorlog dan gestopt worden, en liepen de eerste segmenten weer onder water. IJmuiden heejt goede hoop, dat het niet zo erg lang zal duren, dat het werk afgemaakt zal worden. Het kan aan zijn ontwikkeling slechts ten goe de komen. 75. Ongeveer driehonderd meter verder was Jimmy weer boven water gekomen; hij keek even of hij de re- morqueur ergens kon ontdekken, zag niets, hapte eens lucht en begon toen aan zijn eindspurt. De zee onder de Franse kust stond niet meer zo hol, zodat hij alle gelegenheid had flink op te schieten. Hij crawlde er als een Fransen doen aanval op Vietminh-basis Franse strijdkrachten trachtten giste ren door aanvallen van drie zijden een belangrijke basis van de Vietminh, on geveer 65 kilometer ten Zuidwesten van Hanoi, in te sluiten. Deze basis zou het verzamelpunt zijn van de guerillatroepen, die door de Franse li nies zijn gedrongen om de boeren van hun rijke rijstoogst te beroven. Vermakelijkheidsbelasting te hoog VAN VRIJDAG AF zal men te Ehkhuizen geen film meer kunnen gaan zien. De directie van de Muntbioscoop heeft via het hoofdbestuur van de Neder landse Bioscoopbond aan burgemeester en wethouders van deze stad bericht, dat met ingang van Vrijdag 22 Juni in de Munt geen filmvoorstellingen meer zullen worden gegeven. Tot dit besluit is men gekomen omdat herhaalde pogingen bij B. en W. gedaan, om een verlaging van de vermakelijkheidsbelasting te overwegen, zonder resultaat bleven. 34. Pim heeft de bode van het raad huis opdracht gegeven om zijn beide broertjes binnen te brengen. Met een hooghartig gezicht kondigt de bode de komst van Pom en Pam aan. Ze vegen eerbiedig hun voeten en durven van angst niet te kwispelen. Ze verwach ten niet anders of nu zullen zij ter ver antwoording worden geroepen. Maar tot hun grote opluchting zien zij Pim achter de groene tafel zitten op de bur gemeestersplaats. Pim trekt een heel ernstig gezicht, maar zodra de bode de deur achter zich dicht heeft gedaan, begint hij te lachen. „Zo jongens, nu zijn we onder ons en kunnen we even rustig praten. Ik heb jullie tot mijn as sistenten benoemd in speciale dienst" „Ja, maar betekent dat dan, dat jij burgemeester blijft?" vraagt Pom aar zelend. „Misschien wel", roept Pim, „maar daarom moeten jullie zorgen, dat alle aanplakbiljetten zo spoedig mogelijk verwijderd worden. Vanavond wil ik geen aanplakbiljetten meer zien!" Pim begrijpt heel goed, dat wan neer de aanplakbiljetten blijven han gen, de andere dieren in de gaten krij gen dat alle biljetten overgeplakt zijn razende op los. Het leek wel, of hij bezig was aan een wedstrijd over 100 meter vrije slag, die hij per sé wilde winnen, zó'n vaart ontwikkelde hij. Elke zwemexpert, die dit zou zien, zou niet lang nodig hebben om het oordeel uit te spreken dat Jimmy dit geen 500 meter zou volhouden. Jimmy hield het echter nog anderhalve kilometer vol en toen voelde hij, dat hij niet meer be hoefde te zwemmen, omdat hij grond onder zijn voeten voelde. De grond van het strand van Calais. Wadend door de branding betrad hij het strand, waar hij begroet werd door een menigte half dol geworden Fransen. Nu het 5-jarenplan ter bestrijding van de tuberculose onder het rundvee is begonnen, ljjkt het nuttig iets te vertellen over de tuberculine, de merkwaardige vloeistof, die het plan mogelijk heeft gemaakt. Hierover had den we een gesprek met de heer G. M. van Waveren, directeur van de Rijksseruminrichting te Rotterdam. Het was in het jaar 1890, dat Robert Koch, de bekende Duitse onderzoeker, een geschrift publiceerde, dat allerwe gen opzien baarde. Hij had de tubercu line gevonden, een middel, dat naar hij meende van groot nut zou kunnen zijn bij de bestrijding van de t.b.c. on der de mensen en dat tegenwoordig zodanig is geperfectionneerd, dat het de ziekte onfeilbaar aanwijst. Koch had t.b.e.-bacteriën gebracht op een voedingsbodem van vlees extract. Nadat hij de culture 6 weken lang bij lichaamstemperatuur had la ten staan, zeefde hij de bacteriën af en hij dampte de voedingsvloeistof, die hij overhield op 1/10. Het praeparaat, dat hij overhield, kreeg de naam van tuberculine-alt en dit bleek vrij be trouwbaar om bij mensen en dieren de t.b.c. aan te tonen. Natuurlijk had het nog bezwaren. Zo was het niet steeds even sterk van potentie, in het ene geval was de reactie sterker dan in het andere. Men trachtte dit euvel op te heffen door de voedingsbodem zoveel moge lijk gelijk te maken en dit voerde er toe, dat enkele Amerikaanse bio-che- mici in 1926 langs chemische weg eer voedingsbodem samenstelden. Hiermee was een grote stap in de goede rich ting gedaan en op verschillende plaat sen wordt deze tuberculine nog gebe zigd. Nederland liet ze eerst twee jaar geleden vallen. Het product had, naar was gebleken, nog een ander bezwaar. Het bevatte tal van stoffen, die niet nodig waren maar waarop sommige individuen bleken te reageren. Men ontdekte, dat in de oorspronke lijk eiwitvrije voedingsbodem eiwit ontstond en het lag voor de hand, dat men zich afvroeg of dit wellicht de eigenlijke tuberculine was. Toen dit het geval bleek te zijn. was het mo gelijk de tuberculine technisch te ma ken en dit geschiedt thans in de Rijks seruminrichting. Dit nieuwe product, dat volkomen zuiver is en steeds dezelfde potentie bezit, wordt p.p.d. genoemd (pure pro teïne derivative) Proefnemingen met p.p.d. Op welke schaal de doeltreffendheid van de p.p d. is onderzocht blijkt uit de omvangrijke proefnemingen, die zijn gedaan. Op een ogenblik werden niet minder dan 800 runderen getuber culineerd en toen de uitslag daarvan vaststond, werden ze geslacht. Er volgde natuurlijk sectie op de ge slachte dieren en wanneer geen t.b.c.- processen werden ontdekt, had enting plaats op Guinese biggetjes. Het uiteindelijk resultaat was, dat de tuberculine zo goed als onfeilbaar mocht worden genoemd. De methode van inspuiten. Er ontstonden, toen de tuberculine meer en meer werd gebruikt, drie me thoden van inspuiting. Het geschiedde in de huid, onder de huid of door in- druppeling in h--t oog. De laatste me thode was vooi'cu in zwang in Fries land. Ook in dit opzicht zijn uitgebreide proeven genomen. Bij 300 runderen werd tegelijk de oogdruppelmethode en die van inspui ting in de huid, de zogenaamde inter- dermale methode, toegepast De dieren werden later geslacht en weer onder zocht. Ten slotte bleek, dat de interdermale methode het grootste percentage over eenkomst gaf tussen reacties en slacht- bevindingen. Zodat in Nederland nu deze inter dermale methode is voorgeschreven. Gebleken was, dat bij inspuiting op de ene plaats van het lichaam de re acties sterker optreden dan bij inspui ting op de andere plaats. Ook deze kwestie is nauwkeurig on derzocht en ten slotte bleek inspuiting op een bepaalde plek van de hals de meest geschikte. Stapje voor stapje verder gaande was men zo gekomen tot een stan daardproduct, tot een bepaalde wijze van inspuiting en tot de vaststelling van een bepaalde plaats van het li chaam, waar de inspuiting moet ge schieden. Ook andere ziekten reageren. Intussen deed zich nog een moei lijkheid voor. Het bleek namelijk dat ook enkele andere ziekten reageerden op de tuberculine. Dit waren mense lijke en vogeltuberculose bij rundvee, para-tuberculose en de zogenaamde skin-lesions. Ze zijn moeilijk afzon derlijk te onderkennen, maar de men selijke tbc bijvoorbeeld is voor het rund niet gevaarlijk. Daarom wordt bij de bestrijding van de tbc het volgende schema gevolgd Na de eerste en na de tweede tu- berculinatie wordt alles, wat rea geert, radicaal afgeslacht. Daarna zal men voorzichtiger te werk gaan en vooral in stallen, die vrij zijn ge weest, doch waar later weer reageer- ders worden ontdekt, zal moeten wor den nagegaan, of men werkelijk te doen heeft met rundertuberculose Want hiertegen gaat uiteindelijk de strijd. Er heeft onder de boeren wel eens wantrouwen geheerst tegen de doel treffendheid van de tuberculine. Te genwoordig is dat veel beter gewor den en met recht. Want er zijn weinig producten, die zo betrouwbaar zijn als de tuberculine. Wanneer dit an - ders was, zou van een 5-jarenplan nooit sprake zijn geweest. Het zou on mogelijk ziin Door middel van de tuberculine echter kan het op onfeil bare wijze ten uitvoer worden ge bracht. Wanneer U zich onbehaaglijk voelt of hevige pijnen hebt, doet een enkel tabletje Chefarine „4 wonderen. Door de samenwer* king van 4 beroemde genees* middelen, in één tablet ver* enigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier uw werk te doen. IEGEN PUNEN EN GRIEP. 20 tabletten k f 0.79 (Advertentie, Ing. Me<3.1 DONDERDAG 21 JUNI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00-24.00 NCRV. - 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.45 Morgen gebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. muziek. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram.muziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. (12.30—12.33 Land- en Tuinbouwinededelingen.) 12.50 Re portage. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Gram.muziek. 13.35 Piano-recital. 14.00 Bas-bariton en piano. 14.30 Gram.muziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal Ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Brabants programma. 17.50 Regeringsuitzen- ding: Jeugduitzending: K. H. Smit: „Wat wü je weten?". 18.00 Verzoekprogramma. 18.30 „Nederland economisch in de branding", cau serie. 18.45 Leger des Heiismuziek. 19.00 Nieuws ën weerberichten. 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 „In dienst van het Vaderland", cau serie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram.muziek. 20.45 Honderdjarig bestaan van de Stichting „Nederlands Mettray". 21.00 Ma rinierskapel. 21.45 Vierhandig pianospel. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00-24.00 AVRO. - 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziok. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. muziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. muziek. 9.30 Idem. 10.30 De Antwoordman. LO-45 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. LI.00 Gram.muziek. 11.45 „Van de hak op de tak, in en om de tuin", causerie. 12,00 Metro- pole-orkest. 12.30 Land- en Tuinbouwinede delingen. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Gram.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen of gram.muziek. 13.20 Vraaggesprek over het Irenefonds. 13.25 Dansmuziek. 13.55 „U kunt het geloven of niet". 14.00 Voor de vrcuw. 14.30 Spaanse volksliederen. 15.00 V'oor de zieken. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Musette-orkest en solist. 18.00 Nieuws. 18.15 Practische wenken voor athleten. 18.20 Sportproblemen. 18.30 Strijkorkest. 19 00 Reportage. 19.10 Theater orkest. 19.40 Studie-voorlichting voor a.s. stu denten. 10.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20 15 Radio Philharmonisch-orkest, koren en solisten. 21.45 „Rechter van Lier vertelt", hoorspel, 22.15 Gram.muziek. Intermezzi: Ge sproken brief uit Londen en vacante-tips. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30-24.00 Gram.muziek. De Westduitse regering zal wets ontwerpen bij de Bondsdag indienen, die ten doel hebben, paal en perk te stellen aan de activiteit van commu nisten en neo-nazi's. (Advertentie, Ing. Med.) ,na, DE ANTIJ'UN TABLETTEN (Advertentie, Ing. Med.) DOOR MARY BURCHELL 29 Norma dacht dat ze Richard nog nooit zo aardig had gevonden. Hij twij felde niet aan de genegenheid van haar voogd voor haar, of trachtte er een onwaardig motief voor te zoeken. Soms zagen deze eenvoudige ongecom pliceerde mensen de waarheid gemak kelijker dan de knappe, dacht ze en toen was ze blij, dat Paul niet wist wat ze had gedacht, omdat hij dan waarschijnlijk onbarmhartig zou heb ben gelachen. Daarom lachte ze haar metgezel nog eens toe en sprak: ,0„ ik denk dat het alleen maar komt, doordat hij vroeger nooit iemand heeft gehad om dol op te zijn". .Misschien", gaf Richard toe, hoe wel zelfs hij dit een tamelijk n-ïeve en al te eenvoudige voorstelling van de reacties van Justin Yorke scheen t fai WEST POINT Lichte, pittige VIRGINIA 50 gr. 75 ct. vinnen „Het belangrijkste is echter", hij liet het dubieuse en niet erg interes sante punt vallen voor iets concreters ,dat hij een toegewijde aardige voog'1 is. Je zult het dit najaar heerlijk heb ben in Londen, Norma". „Ja!" Norm i lachte gelukkig. „Hm, hm. Je voelt je zeker erg vol wassen vandaag, is het niet?" „Neen, waarom speciaal vandaag?" wilde Norma ^"eten. .Nou, omdat je na voorgoed van school af bent. De eerste stap de weg van je vrouw-zijn, weet je". „Ja", zei Norma langzaam. „Dat zal wel. Misschien voel ik me toch een beetje anders". En ze wierp een blik op haar metgezel terwijl ze er zich over verbaasde, dat iemand, die doorgaans niet zeer fijngevoelig was, het belang van haar jongste beslissing voor haar onderstreepte. „En overmorgen word ik t -httien. Dat maakt óók verschil", voegde ze T aan toe. „Achttien lijkt heel wat meer volwassen dan zeventien". „Ben je Donderdag jarig?" „Ja". ,Dat heb je' me nooit verteld" sprak Richard Inworth en zijn toon klonk be schuldigend. „Neen? Waarom zou ik lachte u-ma. „Nou, omdat dat heel belang rijk is", hield hij vol. Maar ze lachte wee en schudde b- ar teugels zodat de vos in draf overging. En daarna was er een tijdje geen gelegenheid meer tot praten. Op de terugweg voerde hij haar langs Munley Towers en niettegenstaande haar protest dat het te laat werd, drong hij erop aan dat ze zou binnenkomen. „Ik wil je wat laten zien", sprak hij en kreeg een kleur, wat zowel haar nieuwsgierigheid als haar medegevoel opwekte. „Goed dan, maar ik kan niet lang blijven", verklaarde Norma. Het was biet haar eerste bezoek aan het huis, daar ze er al eens was ge weest, toen ze er met haar voogd kwam eten, maar dit was wel de eerste keer dat ze het bij daglicht van nabij kon bekijken. „Het is toch wel een schitterend huis", sprak ze en bekeek het eerbie dig. ,Ja, het is heel indrukwekkend en zo", beaamde haar gastheer, zonder veel enthousiasme. „Maar soms denk ik wel eens dat Bishopstone toch een aantrekkelijker huis is, maar misschien komt dat, omdat jij er nu woont", voegde hij er grinnikend aan toe. Norma glimlachte, maar in haar hart vond ze Bishopstone ook aantrekkelij ker. En toen hij haar meenam naar de enorme, donker-betimmerde biblio theek, waar hij een glas whiskey dronk, terwijl Norma zich hield bij li monade dacht ze, dat er iets een zaams in al deze pracht school, alsof Munley Towers zijn tijd had overleefd en nauwelijks wist hoe zijn eigen grootheid in deze veranderde wereld te handhaven. „Wat wilde je me laten zien?" vroeg Norma, na de kamer zwijgend te heb ben bekeken. „Ja" Richard schraapte zijn keel „om je de waarheid te zeggen is het een verjaarscadeautje voor je". „Maar je wist niet dat ik binnenkort jarig ben, voordat ik het je vanmiddag vertelde!" wierp Norma tegen. „Neen, maar toen ik hoorde dat je overmorgen jarig was, had ik dadelijk zin om je iets te geven", legde hij haastig uit. „Wacht hier maar even, dan zal ik het halen". En hij ging de kamer uit, voordat Norma verder kon protesteren. Ze keek hem na en voelde zich niet geheel op haar gemak. Wat bloemen op haar verjaardag zou natuurlijk niets buitengewoons zijn geweest. Maar nu heerste er een geheimzinnige, plechtige sfeer, die haar in de war bracht. Ze had echter niet veel tijd voor voorgevoelens, want hij kwam terug en legde zeer gedecideerd voor Norma's verbaasde ogen een amband met bijpassende oorbellen op tafel. Ze waren haast exotisch mooi, een merk waardig mengsel van halfedelstenen en prachtige email en hoewel ze in wezen waarschijnlijk niet als kostbare juwelen konden worden beschouwd, begreep Norma toch dat ze als hand werk en waarschijnlijk antiek zeer waardevol waren ..Richard wat mooi' Maar ik kan je onmogelijk toestaan me zoiets te ge ven!" riep ze uit. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5