4AC HINESl Dr v, Hesteren (Warrnenhuizen) hield tweede lezing over kankerbestrijding Nederland in de wereld van 1951 WAT DE THEATERS BRENGEN Amsterdams burgemeester was een wijle orgeldraaier jtduivenvlucht vanaf Chateauroux lijk 12 Alkmaar I Telefoon 42Ó8, K 22001 NIEUWS UIT BERGEN C.6 -Zomertentoonstellina Men hoede zich voor verlaging van het peil der inzendingen Knap werk van Snapper, Sax en Marijke Visser HEILOO mg** DE ALKMAARSE WASSERIJ KUNSTZAAL DIRK HUBERS Uit etsen van Wout van Heusden spreekt het kunstenaarschap Ambtenaren en brand weerlieden op het groene veld Alkm. Boys organiseert morgen een welpendag Fleurige tonen binnen Amsterdams stadhuis Wacht niet te lang Volkshogeschool-cursus op t Oude Hof REX-THEATER: CINEMA AMERICAIN: September affair HARMONIE THEATER: Operette Boefjes van Montmartre Pierement voor Suriname kreeg waardig uitgeleide VICTORIA THEATER: Glazen speelgoed Langendijk De gasfabriek ZATERDAG 23 JUNI 1951 (Advertentie, Ing. Med.) vlucht vanaf Chateauroux, waar oor de Alkmaarse Concourscom- driehonderd zes en zeventig dui- deelnamen, is een bijzondere t geworden, waaraan menige lief- r nog jaren zal terugdenken, en wij deels spreken van een vlucht voor deze grote afstand, e liefhebbers die toch ook „keien" idden, zagen die dag geen duif Wel zijn 's Maandags nog ver- lene duiven nagekomen, zodat de zen over het algemeen klein zijn. zouden deze vlucht ook kunnen sn de vlucht van Van der Eli- Deze constateerde n.l. vier dui- >ij de eerste elf in de Alkmaarse lurscommissie, terwijl dit in zijn iging betekende vier duiven bij rste vijf prijzen. Een fraai resul- Hieronder de uitslag van de eer- srtig duiven in de Alkmaarse Concourscommissie L v. d. Elskamp (AV) 1, 3, 8, 11, v. Vuure (AV) 2; H. J. Struijs 4, 10; Duivenvoorde-Welp nsk.) 5; J. Zentveld (Castr.) 6, 13, Geerlings (SIS) 7; R. H. de Beer 9, 17, 25; N. Ypma (AV) 12; N. (AV) 14; P. Deen (Castr.) 15; r-Termaat (AV) 16, 19; G. Vink 18; H. de Jager (SIS) 20; A. de (AV) 21; M. Pronk (AV) 22; B. (Castr.) 23; G. Slieker (Heiloo) Middelburg (Heiloo) 28; C. Pe- imp (Castr.) 29; J. Somers (AV) 30. Alcmaria Victrix deze postduivenvereniging waren uiven. De eerste duif bereikte een eid van 1094.95 meter per minuut, itslag was: J. A. v. d. Elskamp 1, 5, 13; L. v. Vuure, 2, 32; N. Ypma Pool 7, Kaper-Termaat 8, 10; G. 9, 20; A. de Jager 11; M. Pronk J. Somers 14. 24; W. Timmer 15, liberts 17; H. Bouwens 18, 28, 29; -asdonk 19; A. Haring 21; J. Koot M. Schipper 23; C. Rabeling 25, Goudsblom 26, 33; W. Themmen Mooy 31. De Postduif waren 45 duiven in concours. De duif bereikte een snelheid van i2 meter per minuut. De uitslag J. Struys 1, 3, 9; R. H. de Beer 2. 7; Chr. Mouwen 6, 8, 10; J. Blee- 1. Steeds in Spanning :e vereniging had 50 duiven in iurs, terwijl de eerste duif een eid bereikte van 1054.08 meter per ut. De uitslag was: Geerlings 1; H. de Jager 2. 5. 8, 15; iters 3; D. Kranenburg 4; J. v. i 6, 12, 14; J. v. d. Idsert 7; C. :her 9, 10; J. Dekker 11; S. v. d. m 13. Heiloo's Luchtpost waren 60 duiven in concours. De t duif bereikte een snelheid van .77 meter per minuut. De uitslag Slieker 1. 4; R. Middelburg 2; J. 3; J. H. Fock 5; D. Oud 6; P. )nk 7; A. Mulder 8; J. Schmersal 9. Castricums Luchtpost deze vereniging waren 59 duiven ncours. De eerste duif bereikte nelheid van 10 56.79 meter per mi- De uitslag was: bentveld 1, 2, 5, 10, 11; P. Deen 3, iter 4; C. Peperkamp 6, 7; J. Bruno 14; P. Konijn 9; B. Boddeke 13. TBC-concours met jonge duiven op Zevenbergen, lenavond bij het klokkenregelen bij de diverse verenigingen gele lid tot het inleveren van de lijsten an de leden zijn gezonden. De commissie vertrouwt, dat velen ijst zullen afgeven. Tevens maakt ommissie bekend, dat leden die iet z'n tweeën of drieën op één hok ;n, allen in aanmerking komen prijsvliegen, wanneer zij, wanneer v. vijftien duiven van dit hok aan oncours deelnemen een aparte lijst len met resp. zeven en acht dui- ingevuld. Drie liefhebbers met :n duiven als deelnemers, b.v. drie met vijf duiven. Op deze lijsten dan steeds één naam genoemd m. NDAGSDIENST APOTHEKEN beginnen met hedenavond 18 uur eze week buiten de normale ope- tijden voor spoedgevallen geopend Ie apotheek-Wanna op de Mient NDAGSDIENST HUISARTSEN idag 24 Juni zijn beschikbaar de rtsen dr. A. H. F. M. Corthals, zlandersingel 59 (tel. 3193) en C. A. Koppejan, Oudegracht 200 2382). lar (Advertentie, Ing. Med.) indek unst za a'l'd van 'oó' Ruste lui e ^.lag er geo p end 'e'en 20me.rtent00nsteI1'nSe" Jaap Sax, Rein Snapper cn Marijcke Visser Buitendi ®xP°sltle van werk van met graphisch werk van diverse Uden mar men in hef" T """T onder in de zak vindt, lijkt het me beter toe Lr w aleemeen dc "ken.ng beginnen, opdat de lezer aan het einde van dit verslag eln^gemoTd'he^ge6 «et onaangename zetelt in de mappen met graphisch werk. die steeds sterkere schilderijen laat zien. Hij is niet modern, hij sluit aan bij vroegere schilderscholen, maar hij heeft een eigen stijl; elk zijner werken is van zijn persoonlijk stempel voor zien. Dit is niet genoeg te waarderen. M.i. is Jaap Sax van alle Bergense rea listen veruit de meest betekenende. De lezer weet dat Sax' kunstopvattingen lang niet de mijne zijn, ook dat au fond het realisme in deze vormen mij niet ligt maar Sax' schilderijen doen zichzelf aanvaarden. Hier is een ras schilder aan het werk geweest en dat geeft een blij gemoed. v. d. W. Juist voor de man met schrale por- temonnaie is het wenselijk tegen lage prijs goed kunstwerk beschikbaar te stellen. Ongetwijfeld bevatten de map pen dergelijk werk, maar ook tekenin gen en waterverfstudies, die men zelfs met het mildste oog het publiek niet kan aanbieden. Wanneer Klaartje Col- not en Kees Janse met waterverf be ginnen en hun producten via het K.C.B. aanbieden aan de bezoekers, dan verlaagt zoiets het niveau op bedenke lijke wijze. Wanneer men in Bergen blijft bij de halfzachte tolerantie en niet door een behoorlijke jurering durft in te grijpen, graaft men zijn eigen graf. Het is mij onbegrijpelijk dat men steeds wil blijven hangen in het klein- dorpse sfeertje. Wat voorts deze mappen betreft, aandacht verdienen de etsen van Jan Ponstijn, Ursula Sinzheimer, Jac. Koe man en Graadt van Roggen. De oliever ven van Jaap de Carpentier op papier kan ik niet bewonderen, ze zijn slap en missen ruggegraat bij gebrek aan anatomische kennis. Bij de vitrine van Marijcke Visser, edelsmeedwerk, komt men weer tot zichzelf: fraaie arbeid aan ringen, han gers, kettingen. Rein Snapper heeft twee wanden met olieverf, aquarel en houtsnede. Ook nu toont hij weer zijn groot vakman schap, zoals ook in de serie houtsneden in de mappen. Hij is verliefd op de grote stad met zijn huizen, bruggen, mensen, die hij steeds opnieuw weer geeft. Toch vind ik een Kerkinterieur (kerk van Woerden), het knapst, maar misschien ben ik hier beïnvloed, daar Woerden jarenlang mijn woonplaats was. Jaap Sax heeft de beide andere wan den voor zijn schilderijen. Hij is een schilder van de sfeer. Land en water geeft hij voortreffelijk, hij roept ons land op zoals wij het allen kennen in herfst, winter, lente of zomer. Men behoeft slechts te wijzen op een land schap (no 7). molens (no. 14), een ha ven (no. 13) en dammen in zee (no. 2), om voor de vuist weg wat doeken te noemen, om te ervaren dat Jaap Sax een echt schilder is, die zijn vak door en door kent, zonder vakmatig te schil deren. die met grote liefde werkt, en Druk weekend voor de HSV-ers Het eerste elftal van H.S.V., dat de laatste maanden zulke opmerkelijke successen heeft behaald door tegen standers te overwinnen die één of twee klassen hoger spelen, ontmoet heden avond op 't terrein aan de Westerweg de A.F.C.-ers. De grote vitaliteit die tussen beide clubs bestaat, waarborgt reeds bij voorbaat een spannende ont moeting. Zijn wij juist ingelicht, dan zal H.S.V. met één invaller voor Kos ter Jr. in het veld verschijnen. Interne moeilijkheden schijnen hiervan de oor zaak te zijn. De schorsing is echter slechts voor één wedstrijd, zodat Zon dagavond op 't H.S.V.-terrein deze on vermoeide werker weer zijn hart kan ophalen als er tegen de 2e klasser O.S.V. om de Rauch-beker gespeeld wordt oor de demi-finale. Wanneer de H.S.V.-ers deze wedstrijd weten te winnen, hetgeen echter een zeer zware opgaaf is, komen zij in de finale tegen de winnaar van de ontmoeting Schagen 1West-Frisia 1. 't Wordt dus wel een druk week-end voor de H.S.V.-ploeg. Hedenavond speelt vooraf een welpen elftal van H.S.V. teeen de A.F.C.- welpen. AARDBEIENACTIE VOOR T.B.C.- PATIENTEN. Door de afdeling Heiloo van Herwon nen Levenskracht is het loffelijke ini tiatief genomen om gelijk dit in het Westland in de druiventijd geschiedt een aardbeienactie te beginnen ten bate van de t.b.c.-patiënten, die verpleegd worden in het K.A.B.-sanatorium „Berg en Bos" te Bilthoven. Het resultaat is, dat met medewerking van de betaal meester, de heer J. Schuijt, zij zich nu gezamenlijk inspannen om het plan te doen slagen. In de loop van deze week zullen alle tuinders, die bij de veiling aan de Hee- renweg zijn aangesloten, een circulaire ontvangen, waarin hun zal worden ge vraagd voor dit doel één of meer slof fen aardbeien af te staan. Bij de veiling zal op Vrijdag 29 Juni iemand van »>Her- wonnen Levenskracht" aanwezig zijn om de manden in ontvangst te nemen. De organisatoren van deze sympathie ke opzet, hebben zich inmiddels de me dewerking verzekerd van een expedi teur, die het prachtige gebaar heeft ge maakt om de ingeleverde aardbeien gratis naar Bilthoven te vervoeren. De veilingdirectie leverde overigens ook de volle medewerking, door eerstens de emballage gratis af te staan en tevens door voor de adressen van de tuinders te zorgen. De organisatoren stellen zich nog voor ook een beroep te doen op de kopers op de tribune, om ook een mand je (en nog liever meer dan één) be schikbaar te stellen. 2IJDE-2ACH7 WASWAT€Rf WESTERWEG bij de v.d. Woudestraat (Advertentie, Ing. Med.) Marktbericht ALKMAAR, 22 Juni. Aardappelen: nieuwe 20 -28 en kriel 11-20; slabonen 1,43-1,46; snijbonen: stam 87—96 en stok 98—1,24; kom kommers 8—28; tomaten: A 93—1,05 en Bon ken 72-86; aardbeien 1,20—3,60; bloemkool: IA 22-28, I 18-22, II 12-18 en III 8-10; peulen 78—1,29; asperges: dik wit 1,14—1,47; doppers 53; tuinbonen 28—37; spinazie 7—33; sla 3—9; postelein 6—22; andijvie 16—36; radijs 3,50—4,50; rabarber 9—20; bieten 13— 17; bospeen 22—38; uien 6—17; soepgroenten 4—7; peterselie 2—5; perziken 6—33; pruimen 4-21. In de kunstzaal van Dirk Hubers aan de Sluislaan te Bergen exposeert op het ogenblik de Rotterdamse schilder en gra- phicus Wout van Heusden. Zijn werk was niet lang geleden te zien in het Stedelijk Museum te Amsterdam en is thans ooK tentoongesteld in het Museum Boymans in zijn woonstad. De etsen van deze ruim vijftigjarige kunstenaar vallen op door de voorstelling en door de techniek. Deze techniek geeft veel experimenteels, n.l. in de wijze, waarop de zuren op de etsplaat zijn aan gebracht: door te „schilderen" met de bijtende stof. In Ruinemens (no. 3) en Klein Dier (8) is de voorstelling in en kele lijnen gegeven, terwijl dan de hele plaat aan het zuur is blootgesteld. Deze werkwijze, gezien het resultaat, zal ze ker niet tot herhaling noden. Toch is dergelijke techniek frappant, wanneer men meer het resultaat in eigen hand kan houden. Dat is gebeurd in Siesta (no. 4) en in Spook (no. 5). Hier is een prachtige materiewerking. De kleuren zijn fijn af gewogen. Ook dames lieten zich gelden De belangstelling voor de op het BSV terrein ten bate van het reisje van de ouden van dagen georganiseerde voet- bal- en handbalwedstrijden tussen ge meente-ambtenaren en brandweerlieden cn hun resp. dames, had, gezien het mooie doel, wel wat groter kunnen zijn. Maar al was dan ook het aantal toe schouwers niet overweldigend groot, toch kon na afloop aan het comité voor ouden van dagen nog 20.80 worden afgedragen. De toeschouwers konden genieten van twee aardige wedstrijden, ondanks de minder geroutineerde spelers en speelsters. De krachtverhouding tussen het elftal uit de gemeente-ambtenaren en dat van de brandweer lag ongeveer gelijk. Na vier minuten ondernamen de brandweerlieden een aanval over de linkervleugel en met een hard, onhoud baar schot opende Akersloot de score. 10. De gem.-ambtenaren trokken toen verwoed ten aanval. Door goede com binatie en het minder sterke verdedi gen van de brandweer, wisten ze spoe dig de gelijkmaker te scoren en bij het ingaan van de rust was de stand 31 voor de ambtenaren. Na hervatting van het spél, waarbij de verdediging van de brandweer door het omwisselen van de back en de invaller-keeper aan kracht had gewonnen, namen de brandweer mannen het spel geleidelijk in handen; zij het voorlopig zonder resultaat. Het offensief hield aan en met fraaie doel punten van Dijs en P. v. Exter werd de stand op 3—3 gebracht. De laatste- minuten ontspon zich nog een felle strijd om de zege. Maar beide elftallen hadden blijkbaar al hun kruit verscho ten. zodat de wedstrijd in gelijk spel 33 eindigde. De dames van de voetbalelftallen betraden hierna de arena en de hand balwedstrijd had aller belangstelling. Voordat de dames van de brandweer lieden eigenlijk goed en wel wisten, wat er aan de hand was, had de tegen partij reeds driemaal haar doel door boord. De dames van het ambtenarencorps hadden in haar middenvoor een kracht van bijzondere bekwaamheid. Meerma len leek het, alsof zij alleen over het veld wandelde, om dan met een kei hard schot te doelpunten. Het was dan ook geen wonder, dat dit elfta] het ingaan van de rust reeds een 7-0 voor sprong had. Het moedige volhouden van de brandweerdames wekte bewon dering. Na de rust raakte dit elftal be ter ingespeeld. Nada de dames van de ambtenaren nog een achtste doelpunt hadden ge scoord, gelukte het de tegenstanders haar eerste tegenpuntje te maken, wel dra gevolgd door een tweede. Toen vonden de dames van de ambtenaren het genoeg en met een paar harde schoten brachten zij de stand op 10-2. ZONDAGSDIENST ARTSEN Op Zondag 24 Juni zal de medische dienst worden waargenomen door dokter Lugten, Russenweg, tel. K 22082700. LANGEDITKER GROEN'TENCENTRALE, 22 Juni. 80.000 kg aardappelen: Eerstelin gen 24,90-27,20, Rode Schotten 27,40-27,90 en kleine 20,10-22.30; 5009 kg rabarber 4- 6; 100 stuks bloemkool 15,90—17. Wat betreft de voorstellingen: Van Heusden ziet een verscheurde tijd, waar in geluk ontbreekt. Ontwrichting en ver nieling zijn leidmotieven en het zal geen toeval zijn dat de etstechniek (het door zuren wegbijten) door deze kunstenaar zo vergaand wordt gebruikt. Behaïve titels als de genoemde Ruine mens en het Spook, geven ook die als Smile of this time" (Glimlach van deze tijd) en „De Gek" aan, welke visie Van Heusden op deze wereld heeft. Het meest misschien treft een verbeelding „Geschon den Aangezicht" (no. 7); als op een oua en vergaan perkament staan twee kringen en een streep. De wereid is misschien niet prettig (was zij dat dan ooit voor wie haar niet prettig wil zien?) en de uitbeelding ook van dit aspect is bet recht en soms de plicht van de kunstenaar. Wat ons behoort te interesseren is: wat heeft de kunste naar van zijn visie gemaakt? Zonder aar zelen kan men zeggen dat Wout van Heusden. buiten zijn goed vakmanschap, in de beste dezer etsen ons grijpt door zijn kunstenaarsschap, waarmee hij ons confronteert met zijn ideeën, op een di recte wijze, waarbij men dan de titels dier etsen mag vergeten en trouwens niet behoeft te raadplegen. v. d. W. VERVOLG STADSNIEUWS Op de terreinen in de Overdiepolder organiseert de jeugd-commissie van Alkmaarse Boys Zondag een welpen dag. E én-en-dertig elftallen uit ver schillende delen van de provincie zul len aan dit tournooi, dat langzamer hand een traditie begint te worden, deelnemen. Alcmaria en Alkmaarse Boys brengen ieder vier elftallen in het veld, evenals KFC. Beverwijk, KW en Texel komen met drie elftal len naar Alkmaar; Zaandijk, DTS en Foresters met twee en DWS, Schagen, Flevo en CSV vaardigen één elftal af. Het belooft voor deze voetbalcracks in de dop een onvergetelijke dag te wor den, te meer daar de organiserende vereniging tal van fraaie prijzen be schikbaar heeft gesteld. Regeling betreffende vrijstelling wegens broederdienst Voor de ingeschrevenen voor de dienstplicht behorende tot de lichting 1952 bestaat thans ook de mogelijkheid tot het verkrijgen van vrijselling we gens broederdienst, n.l. indien de in geschrevene drie broeders heeft Of gehad heeft, die dienen of gediend hebben bij de Landmacht, bij de Zee macht, of bij de Overzeese Krijgs macht. De ingeschrevene, die meent voor bovengenoemde vrijstelling in aan merking te komen, dient zich vóór 15 Augustus a.s. voor nadere inlichtin gen te wenden tot de gemeentesecre tarie, afd. Militaire Zaken. Onder zulke omstandigheden past het niet een lijkbiddersgezicht te trek ken. En dus deed niemand dat. Niet de verzamelde menigte rond het piere ment op het stadhuisbinnenplein, noch de vele ambtelijke figuren die zich lachend-nieuwsgierig verdrongen voor de wijdopen ramen van het imposante gebouw. Integendeel, men had neiging mee te neuriën met het straatorgel, dat bij de komst van de burgemeester een „Lang-zal-ie-leven" inzet, e, ter feestelijke herdenking van die 49ste verjaardag. Het decorum gedoogde niet, dat dit meeneuriën uitdijde tot verhe ven massa-zang. Want dat pierement op die stadhuisbinnenplaats was daar niet neergezet om 's burgemeesters verjaardag luister bij te zetten. Het was maar puur toeval, dat die komst aldaar en de verjaardag van mr dAilly samenvielen. Een paar potige jongens uit de Jor- daan met schoon overhemd en op- Ook voor de tweede lezing, die dr. Van Hesteren voor de afdelingen van het Witte en Wit-Gele Kruis hield in de zaal van de heer Slikker, was een flinke be langstelling. De heer P. Mink had de leiding van deze vergadering en heette de spreker van harte welkom. Dr. van Hesteren be gon met opnieuw er met grote nadruk op te wijzen, dat men verschillende kleine wondjes die niet willen dichtgaan, toch vooral niet moet verwaarlozen. Laat men ook de grootst mogelijke voorzichtigheid Hoe kunnen wij met onze ruim tien mil-^-gustus wil hiertoe een mogelijkheid bie- lioen Nederlanders op onze 33 duizend km2 leven, wonen en werken? Dit is voor ons land een levensvraag. Inmiddels echter vormen wij met deze 10.000.000 mensen niet meer dan een handjevol in de dagelijks toenemende wereldbevolking en is ons land niet meer dan een heel klein deeltje van een we reld vol spanningen. Een wereld, die on danks alle tegenstellingen toch steeds meer tot één geheel wordt, in zoverre, dat de landen en werelddelen steeds afhan kelijker van elkaar worden. Daarom is het goed, de Nederlandse vragen eens te bezien tegen de achter grond van het wereldgebeuren en van de ontwikkeling in de machtige landen van deze tijd. De cursus van 30 Juli11 Au- den. In studiegroepen en aan de hand van inleidingen zal verder nog gesproken worden over de vraag, wat wij zelf kun nen doen voor de oplossing van onze moeilijkheden. Een muziekavond, een voordrachtavond en een inleiding over de schilderkunst tevens ter voorbereiding van het bezoek aan enkele ateliers en aan een museum zullen de mogelijkheid bieden, ook iets te zien en te horen van onze Nederlandse kunst. Van 16 tot 21 Juli wordt op ,,'t Oude Hof" een Frans-Nederlandse volksdans- cursus gehouden en van 27 Augustus tot 1 September een cursus handenarbeid. Op de Zandhoeve zal van 3 tot 8 September nog een volksdanscursus worden gehou den. Alle voorwaarden voor een uitstekende film waren verenigd toen de producers van „September affair" met de eerste op namen begonnen. In de eerste plaats was daar regisseur William Dieterlee, die de beschikking kreeg over hoofdrolspelers als Joseph Cotton, één van de grote figu ren uit de „Third Man" en de charmante Joan Fontaine. Bovendien werd de film opgenomen met de wondermooie natuur van Capri en Florence als achtergrond en de cameraman die dit werk moest ver richten heeft blijk gegeven van groot vakmanschap. Hoewel het gegeven slechts een nieuwe versie op een zeer oud mo tief is de gehuwde man die verliefd raakt op een aantrekkelijk meisje staat dit Paramountproduct dan ook op een hoger niveau dan de doorsnee-liefdesfilm. Zonder twijfel heeft men dit voor een belangrijk deel kunnen bereiken door niet ten koste van alles het bioscooppubliek een happy-end te willen voorzetten. Het slot is ditmaal nu eens niet dat de ver liefden zich in eikaars armen werpen. Integendeel, zij nemen afscheid om het gezin van Lawrence (Joseph Cotton) niet uit elkaar te rukken. Het is een film, die waard is gezien te worden, zelfs op een mooie zomeravond. Deze vrolijke, opgewekte Weense film zal zeker voor de vele liefhebbers der echt Weense operette een bijzondere at tractie zijn. Het is n.l. de geschiedenis van Franz Jauner, de man die de „Ween se Operette" beroemd heeft gemaakt. Zijn carrièrre begint deze Frans, een arme musicus, als hij op een feest de beroemd© prima donna Maria Geistinger mag be geleiden en daardoor in contact komt met het Weense operette-leven, met Johann Strauss, met Frans von Supp' en Karl Millöcker. Hij wordt regisseur bij Maria, wat tot diverse conflicten aanleiding geeft mede door de liefde voor zijn jeugd vriendin Emmi. Talrijke boeiende operet te-scènes, met meeslepende muziek en rijk geënsceneerde operette-tafrelen trek ken dan de aandacht. Vele bekende melo- diën hoort men vertolken. Verschillende moeilijkheden ontstaan ook in het leven van Jauner, ook na zijn huwelijk met Emmi. Maar zijn benoeming tot regisseur van de Weense Hofopera brengt nieuwe vreugde. Toch blijven vele moeilijkheden Jauner en zijn vrienden en medewerkers niet gespaard. Maar toch keert zijn oud® activiteit weer terug en Ge kunt het de Fransen gerust over laten zo'n sprankelende film te vervaar digen als „De boefjes van Montmartre" Niemand beter dan zij verstaan die tin telende humor, die ware levenskunst wel ke deze rolprent een ongedwongen char me en frisheid geeft. Zelden zagen wij een film, die op een dergelijke verkwik kende, haast zorgeloze wijze is vervaar digd. Het verhaal speelt zich af in Mont martre, het oude Parijse stadskwartier, waar acht kostelijke schoffies een stroom van goede gaven naar de arme bevolking laten vloeien. „Van onze lieve Heer" staat er op de pakjes met levensmiddelen, het kinderwagentje of de nieuwe broek voor de straatzanger. De mensen staan ver baasd, beginnen in deze nuchtere tijd zelfs aan wonc|iren te geloven, maar de acht boefjes alleen weten hoe dit alles tot stand gekomen is. Door een toeval zijn ze er achter gekomen, dat verdwenen schoothondjes een flinke beloning kunnen opbrengen en van deze wetenschap ma ken ze handig gebruik. Steeds meer hon den verdwijnen spoorloos om een paar dagen later weer bij hun vrouwtjes terug te keren. „Tegen beloning", zoals in de advertentie stond. En nadat de jeugd is uitgeraasd op de kermis, beginnen de goede gaven te komen. Een tintelende, geestige film met acht jongens en meisjes en een schrandere hond als hoofdrolspe lers. Een film ook met ontroerende mo menten, die gespeend zijn van iedere sentimentaliteit. Men mèg de Boefjes niet overslaan. DE JOURNAALS De journaals nemen in de programma's een steeds belangrijker plaats in. Men mag deze zeker niet verzuimen. In het Hollands Nieuws vragen bijzonder de aandacht het Koninkiyk bezoek aan Lu xemburg met tal van zeer geslaagde op namen en een reportage van de Olympi sche Dag van j.l. Zondag. Ook het buiten lands journaal is zeer interessant en de belangstelling van de filmbezoekers ten zeerste waard. de première van „Der Bettélstudent" voert hem weer tot tfijn oude roem terug. Men zal kunnen begrijpen dat muziek, zang en dans in deze film een belang rijke plaats innemen. Willy Forst Is te recht de hoofdfiguur, maar Maria Holst als de grote zangeres en Dora Komar als Emmi trekken ook zeer de aandacht, evenals verschillende bekende figuren der Wien-film. Een film vol van opwekkend© vrolijkheid. (Van onze speciale verslaggever). Er zouden gistermorgen ten stadhuize te Amsterdam heel wat verloren man en vrouwen-uren te noteren geweest zijn voor de Rekenkamer, wanneer een harer scherpzinnige vertegenwoordigers daar zo omstreeks het middaguur ge weest zou zijnen een Nurks geweest zou zijn die Hildebrands prototype uit de Camera Obscure in de schaduw gesteld zou hebben. Die Nurks was er niet. Natuurlijk niet. Stond daar niet minder dan de Edelachtbare Heer Burge meester van 's lands hoofdstad, mr. A. J. d' Ailly, niet zelf te zwengelen aan zo'n heerlijk Amsterdams pierement? En was het deze dag niet juist de 49ste verjaardag van deze hoogste dienaar van Amsterdams stedemaagd? gestroopte mouwen hadden het or gel op de binnenplaats gebracht, onaer het oppertoezicht van de heer H. Möhlmann, wiens naam op vele van deze pierementen prijk' en zonder wie het voortbestaan van dit soort instru menten twijfelachtig schijnt te zijn. De heer Möhlmann had het orgel grondig gerevideerd, omdat het voor een jaar het land uit zou gaan. Na zijn geslaag de reis eenmaal naar Makassar en Bangkok zou het nu een jaar naar Su riname en de Antillen gaan. De ge meente Amsterdam bood het de Stich ting Culturele Samenwerking Surina me een jaar in bruikleen aan. Naar Amslerdamse trant zal het daar dienst doen om gelden bijeen te krijgen voor liefdadige en culturele doelen. Twaalf boeken met Surinaamse deun tjes, één met het Surinaamse Volks lied en achttien populaire Nederland se wijsjes in de trant van „Bruine bo nen met rijst" worden Za erdag mee ingescheept in de „Hecuba" van de KNSM, welke maatschappij gratis ver voer heeft toegezegd. Proefdraaien Maar alvorens de aflevering aan de boot geschiedde, mocht burgemeester d'Ailly even proefdraaien. Niet zonder toeval werd he boek met het Suri naamse Volkslied opgezet Niet zonder toeval, want vlak naast het orgel ston den de microfoons van de Wereldom roep en NRU, welker zenders ver voor de aankomst van het orgel in de West de bevolking zuilen voorbei eiden op de komst. Na'uurlijk sprak de burge meester ook een kort woord. Het was een opwekking het instrument goed te gebruiken en een schildering hoe ver knocht de Amsterdammers eraan zijn, hoewel er wel eens klachten zijn, dat het ergens bij enig kantoor wel eens wat te lang blijft doorspelen Na deze inleiding draaide de burge meester, dat het een lust was. Wijd beens en met rood aanlopend hoofd, beginnend met de linker hand en tij dig doorgaand met de rechter, maar nochtans naar onze smaak in iets te traag tempo. Het was een critisch luisterende schare, daar rond het pierement. Voor eerst was daar de heer Möhlmann, de orgelbaas. Maar revens hem mr. De Waard, de griffier van de Amsterdam se Rechtbank, die een en al oor is voor straatorgelmuziek, en die de Surinaam se liederen voor het pierement be werkte onder voorwaardedat de gemeente Amsterdam hem vergunning gaf de torenklokken van Westerkerk, Zuiderkerk en Oude Kerk te bespe len. Verder waren daar op die binnen plaats Lex Vervuurt en Max Woisky, die elk zes Surinaamse wijsjes in Am sterdam op toon zetten. En nochtans oogstte mr. d' Ailly een daverend applausEen waardige inleiding dus van de jaartnurnee van het pierement naar Suriname, Cura sao en Aruba, waar het ingezamelde geld hopelijk even krachtig zal rinke len als het applaus voor Amsterdams burgemeester deze regenachtige zomer morgen on'rtat-rde daar op de binnen plaats van het stadhuis aan de dromen de gracht. betrachten bij het laten wegnemen van wratten of moedervlekken, wacht niet tot het te laat is als men regelmatig stoornis heeft in de spijsvertering. Voor al deze gevallen is één richlijn nodig: ga niet naar de kwakzalver, maar ga naar de dokter en ga bijtijds naar de dokter. Laat u niet leiden door de gedachte, dat u geen pijn heeft. Het gevaarlijke van de kanker is juist, dat in het eerste sta dium vrijwel nimmer pijn optreedt. De pijn komt meestentijds, als de uitzaai is begonnen, maar dan is men veelal in een stadium aangekomen, dat ingrijpen te laat is. Het onderzoek naar de kanker is bui tengewoon moeilijk en veelomvattend. In Amerika wordt pij verschillende personen een periodiek onderzoek toegepast. Zo ver zijn wij hier helaas nog niet. Het onderzoek van de verschillende organen bij een mens duurt ongeveer twee uur, zodat men kan begrijpen, dat er een gro te uitbreiding van ziekenhuizen en des kundige artsen nodig is, wil men daat aan toe komen. Het publiek kan echter ten zeerste medewerken, indien het de boven aangegeven gedragslijn volgt en niet met kwalen blijft doorlopen. De bestrijdingsmogelijkheden zijn in de laatste jaren sterk verbeterd en bij de tegenv/oordige stand van de röntgenolo gie is het mogeiijk cm vi juig te on derkennen of men met een maagzweer of met kanker te doen heeft. Sterk deed spreker uitkomen, dat er voor de kan kerbestrijding vc geld nodig is. Aan het einde van zijn lezing deelde laatste lezing worden gehouden na de vacanties. Verschillende vragen die door het publiek waren gesteld, beantwoordde spreker uitvoerig. Een film, die heel wat dieper gaat dan de oppervlakkige, op uiterlijk effect be rekende rolprenten, waarmede ons land vaak overstroomd wordt. Een film, die het leven weergeeft in een eenvoudig ge zin, waar de vader, die van reizen en avonturen hield, is weggegaan om nooit weer terug te komen'. De volwassen zoon (Arthur Kennedy), die zijn vaders natuur heeft, voelt zijn jeugd en zijn toekomst veiioren gaan. Met eentonig werk in een schoenfabriek kan hij maandelijks een klein bedrag verdienen, waarvan zijn moeder (Gertrude Lawrence), zijn zustei Laura (Jane Wyman) en hij zelf moeten leven. De moeder, die in haar jeugd" be tere dagen gekend heeft en daar steeds weer over spreekt, is door de dagelijkse zorgen nerveus en prikkelbaar geworden en maakt door voortdurende aanmerkin gen het leven in huis tot een verschrik king. Tom. de zoon, zou dit milieu in de schamele buurt al lang ontvlucht zijn als hij niet weerhouden werd door de ge dachte aan zijn zuster. Laura is kreupel en dat heeft haar een sterk minderwaar digheidsgevoel gegeven. Zij leeft met haar glazen speelgoed dieren in aller lei formaten en soorten als het ware in een droomtoestand, zij durft het leven buiten de enge woning niet aan. wordt een mislukte leerling op 'n type-school en de moeder, die voor haar toekomst vreest, dringt er elke dag bij Tom op aan, dat hij eens vrienden mee naar huis moet nemen, die Laura moeten leren kennen. Er komt een vriend mee en het is Jim. de jongen die vroeger met Laura op school was. die alle meisjes het hoofd op hol bracht en op wie ook Laura in stilte verliefd is geweest. De moeder heeft kosten noch moeite voor deze ontmoeting, waarvan zij alles verwacht, gespaard en laat haar met Jim zoveel mogelijk alleen. Jim is een mensenkenner. Hii spreekt het meisje moed in en gaat zelfs met haar dansen, zodat zij zelfvertrouwen krijgt. Ook de moeder is gelukkig. Zij bouwt luchtkastelen maar alles valt in duigen als de jongen reeds verloofd bliikt. Na zijn vertrek komt er een stortvloed van verwijten over het hoofd van Tom, die van deze verloving onkundig was en balorig loopt de Jongen het huls uit en neemt dienst bij de koopvaardij, In de wachten die hij 's naehis op zijn schip moet lopen gaan zijn gedachten terug naar zijn moeder die nog altijd op het bezoek van jonge mannen wacht en naar zijn zuster Laura, die alles geduldig ondergaat omdat het gesprek met Jim haar weer vertrouwen in de toekomst heeft gegeven. In de Vrijdagmiddag gehouden vergadering van de Commissie van Beheer van de gemeen schappelijke gasfabriek van Langedijk en Sint Pancras werd besloten, de ovens en andere bedrijfsinrichtingen, die niet meer nodig zijn nu het gas van Alkmaar wordt betrokken, 'in eigen beheer af te breken en daarna te ver kopen. Ook de gebouwen zullen worden ver kocht. Bij de gemeente Langedijk werd een kas- gcldlening' aangegaan van f 330.000,—, DOKTERSDIENST Gedurende dit weekend zal de doktersdienst voor Langedijk en Sint Pancras worden waar genomen door dr. H. Wilmink te Zuid-Scliar- woude, Tel. K 2260—424. KOOR WORDT GETEST Vrijdag zal het chr. gemengd koor „Soli Deo Gioria" te Noord-Scharwoude vanwege de N C.R.V. door Meindert Boekei worden getest om voor de radio een concert ten gehore t© brengen. Zoals bekend staat hel koor onder leiding van Paul Kok. COMMANDANT BRANDWEER Door de heer W. Giltjes van Broek op Lan gendijk is ontslag gevraagd uil zijn functie van commandant van de vrijwillige brandweer, af deling Langedijk. Nagekomen predikbeurten ALKMAAR, Ned. Leger des Heils, 10 uur heiligingsdienst, 3 uur Zondagsschool, 8 uur Verlossingssamenkomst, Dinsdag 8 uur Ont spanningssamenkomst, Woensdag 8 uur Wij- duigsdienst o. 1. v. serg.-maj. Elzinga. Bap tistengemeente (N. Doelen) 10 uur ds. Van Wier, 8 uur Voor jonge mensen (Wilhelmina- school). BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur ds. Bekius (H. Doop). Rehoboth, 10.30 uur ds. Keers uit Rotterdam. SCIIOORL, 10 uur ds. Van Asperen van Landsmeer. GROET, 10 uur ds. De Jong. EGMOND AAN ZEE, 10 uur ds. Roobol. ZUID-SCHERMER, 2.30 uur ds. Keja. DIRKSHORN', 10.45 uur ds. Post. NIEUWE NIEDORP, 7.30 uur ds. Wiitink, Doogsgez. gem., 7.30 uur da. Francken- Lierinck. NOORD-SCHARWOUDE, 10 uur ds. Pliester. WARMENHU1ZEN, 9.30 uur ds. Post. ZUIDSCHARWOUDE, 10 uur de heer Kora- dörffer.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3