Veel critiek op belastingvoorstellen Ons volk verstond zijn ere-plicht Trekken de Chinese troepen uit Korea terug? Lesueur legde Pronk zijn wil op Van Swol bereikte de achtste finale Invoering van Zondagsrijverbod bepleit Prof. Lieftinck zal heden de Kamer antwoorden Oude tegels gevonden in Hoorn De oefening „Kreeft" plotseling gestaakt De A.N.W.B. telt kwart millioen leden En Wegenwacht 100.000 Japan gaat weer naar Amerika varen Handelsvloot lelt 1170 schepen (3.082.287brt) Bij bosbranden helpt de Wegenwacht Zweedse gezanf gewond Auto reed moedwillig schelpenzoekers aan De stakingen duren nog voort in Indonesië Betrekkelijke rust aan het front OLYMPISCH STADION OPENDE BAANSEIZOEN NATIONALE DEMOBILISATIE RAAD OPGEHEVEN Nog slechts 1069 werkzoekenden De demobilisatie slaagde boven verwachting Bakker kwam als goede derde aan Fanny op het oorlogspad Wilkes naar „Athletico" Nederlands zevental is nog steeds in vorm Zweden met 5-1 verslagen Nederlandse zwemsters versloegen Deens-team VRIJDAG 29 JUNI 1951 (Van onze parlementaire redacteur) yONDER zich enige beperkingen op te leggen heeft een lange rij van sprekers Donderdag in de Tweede Kamer het debat voortgezet over de belastingont- werpen van minister Lieftinck. De offers, die van het Nederlandse publiek worden gevraagd, waren het trouwens waard, nauwkeurig te overwegen in hoeverre de aangekondigde maatregelen acceptabel zijn. De heren Lucas (K.V.P.) v. d. Wetering (C.H.), Welter (K.N.P.), Hoogcarspel (C.P.N.) en Ritmeester (V.V.D.) lieten zich niet onbetuigd. Zij hadden de gehele middag en avond nodig om prof. Lieftinck duidelijk te maken, hoe zij over zijn voorstellen dachten, ■odat deze pas Vrijdag aan het woord kon komen. J)E heer Lucas vroeg de bewindsman o.a. of de maatregelen niet gelimi teerd kunnen worden tot drie jaar in plaats van tot vijf. Mede namens zijn fractiegenoten toonde hij zich onaan genaam verrast en teleurgesteld, door dat voorgesteld is de vermogens- en de successiebelasting te verhogen, zon der dat daarover bij de kabinetsforma tie is gerept. Een verhoging van het successierecht in de rechte linie wenste hij niet te slikken. De grens van f 8000 waarboven extra winstbelasting zal moeten worden ver laagd, wilde hij tot f 12.000 verhoogd zien en de verlaging van de leeftijds grens van de kinderen, waarvoor kin deraftrek wordt toegepast, noemde hij In strijd met wat de regering in haar verklaring na haar eerste optreden ten aanzien van de hulp aan de grote ge zinnen had toegezegd. De verhoging van de weeldebelasting •ntmoette bij hem bezwaren en het speet hem dat de bewindsman wat de omzetbelasting betreft, geen overleg had gepleegd met de betrokken orga nisatie. Niet de juiste oplossing? T)E heer v. d. Wetering had niet de indruk, dat de bewindsman met zijn voorstellen de juiste oplossing had ge vonden Niet alleen de bevolking, zo ieide hij, maar ook de overheid dient doordrongen te zijn van de bittere noodzaak om zo sober mogelijk te le ven. In dit verband bepleitte hij de invoering van een rijverbod van auto's op Zondag, ook op principiële gronden. Waar eens de. werf van de Oost Indische Compagnie stond In Hoorn worden op het ogenblik nieuwe sportvelden aangelegd op bet terrein, waarop in vroegere dagen de werf van de Oost-Indische Compagnie stond. Nadat reeds verschillende brok stukken van tegels waren opgedolven, stuitten de werklieden dezer dagen plotseling op een paar mooie gave te gelmuurtjes. De archivaris van de stad, de heer Mulder, stelde vast, dat men ongetwij feld te doen had met een kelder van de voormalige Compagniewerf. De tegels dragen verschillende afbeeldingen; ver schillende stellen een walvis voor en vermoed wordt, dat deze afkomstig zijn van een plateelbakkerij, die eens in Hoorn heeft gestaan, wellicht in de nabijheid van de werf. Op het terrein, waar deze plateelbakkerij zich vermoe delijk heeft bevonden, komt nog aan de beurt om te worden bewerkt. Begrij pelijkerwijs bestaat de hoop, dat ook daar nog wat overblijfselen worden gevonden. Op last van hogerhand is gisteravond door de leider van de oefening „Kreeft", majoor Maris, het bevel gegeven de oefening onmiddellijk te staken. Gisteravond om 23 uur zou de slot- pbase van de oefening beginnen, be staande uit een aanval van Zuid-Beve land uit, door de Sloepolder, naar Wal cheren. De aanval zou worden uitge voerd door kadetten van de K.M.A. te Breda, voor wier training de oefening „Kreeft" bestemd was en voorts door commandotroepen en mariniers. De legervoorlichtingsdienst en het ministerie van oorlog, waren gister avond niet in staat om mede te delen wasrom de oefening onmiddellijk is ge staakt. Het gerucht dat onder de troe pen de ronde deed, als zou de oefening zijn afgelast omdat van de zijde van het ministerie van landbouw zou zijn verzocht de belangen van de landbouw ln de Sloepolder in het oog te houden, kon men ons, bij navraag bij het mi nisterie van landbouw, niet bevestigen. Vorige week werd het 250.000ste lid in de ledenregisters van de ANWB in geschreven. Tegelijkertijd noteerde de Wegenwacht het 100.000ste lid. De ANWB, die op 1 Juli 1883 werd opgericht, telde in 1900 16.000 leden. In 1940 was dit aantal gestegen tot rond 94.000. Na de bevrijding stonden 167.000 leden ingeschreven en bij het afsluiten van het boekjaar 1950 bedroeg het ge tal 245.000. De Wegenwacht, die in 1946 werd gesticht en aanvankelijk 7000 le den telde, kon op 31 December 1950 reeds het 92.000ste lid inschrijven Thans bedraagt dit aantal dus 100.000 TELEFONEREN MET BALIKPAPAN Met ingang van 23 Juni is de radio telefoonverbinding met Balikpapan opengesteld. De afwikkeiine der g? sprekken die geschiedt via Amsterdam Bandung, vindt plaats op Zaterdagen van 9.30 tot 11 uur Ned. tijd. Hij verklaarde zich tegen de verla ging van de leeftijd van de kinderen, waarvoor kinderaftrek wordt toegepast tot zestien jaar en tegen extra winst belasting, waarin hij een discriminatie van de contribualen zag. Sprekende over de omzetbelasting, vestigde deze afgevaardigde er de aan dacht op, dat aan een goede, zelfs een luxueuze verpakking een grote waarde toegekend moet worden. Hij vreesde een dubbele belasting voor goederen in luxe verpakking en keerde zich in het algemeen tegen de verhoging van de weeldebelasting. De verhoging van het percentage der omzetbelasting voor de grossiers had evenmin zijn instemming. De voorgestelde verhoging van de belasting op taxi's ging de heer v. d. Wetering te ver. Ernstige bezwaren ontwikkelde hij tegen de verhoging van de vermogens belasting en tegen de verhoging van de successiebelasting, omdat zij kapitaal- vernietigend werken en in elk geval vermogen overhevelen van de particu liere naar de overheidssfeer. Wacht tot 1952. £)E heer Weiter kwam in zijn betoog tot een wel zeer radicale conclusie. Hij gaf namelijk de overweging de be raadslagingen tot 1952 op te schorten, omdat dan bekend zal zijn, wat de be staande belastingen, welker raming door de minister hij in twijfel trok, zul len hebben ingebracht en we dan weten zullen, wat de Nato van Nederland als bijdrage in de westerse verdediging zal eisen. De regering mag z.i. geen offers in geld vragen, zolang niet tot het uiterste is bezuinigd. Tot nu toe hebben wij op een te grote voet geleefd, waarvan hij vooral de socialisten de schuld gaf. We woonden in een ruime villa, zo zeide hij, maar we zullen ons moeten gewen nen aan de benedenverdieping van een eenvoudig herenhuls. De heer Weiter verklaarde zich ten slotte evenals verschillende sprekers voor hem te gen de verhoging van de vermogens- en successiebelasting! De communistische heer Hoogcarspel had in de avondvergadering niet veel goede woorden voor het financieel Be leid. „De arbeiders zijn aan de afgrond gebracht en de grote bedrijven keren hoge dividenden uit", aldus spr. Naar zijn oordeel zal het niet mogelijk zijn het budget sluitend te krijgen omdat de militaire uitgaven steeds groter zul len worden. Daar de CPN de politiek van de regering afwijst, wees zij ook deze belastingvoorstellen van de hand. De heer Ritmeester (WD) becijferde, dat de bezuiniging op de gewone dienst eigenlijk maar 113 millioen aan werke lijke bezuinigingen laat zien en daar onder komen dan z.i. nog merkwaar dige cijfers voor. Vooral op het departe ment van oorlog is men niet doordron gen van de noodzakelijke geest voor be zuiniging. De heer Ritmeester achtte de extra belasting van winst in de inkom stenbelasting onredelijk. De moeilijk heid bij de omzetbelasting lijkt spr. het geven van een nauwkeurige omschrij ving van het begrip weelde. Hij vreest, dat de bedrijven, die zich op vervaardi ging van luxe artikelen toeleggen, zul len worden doodgemaakt. De verhoging van de motorrijtuigenbelasting betekent een enorme druk op ondernemingen en bedrijven. Het Zondagsrijverbod be hoort naar het inzicht van spr. thuis bij het departement van verkeer en water staat. De heffing van de vermogensbe lasting zal rechtvaardig moeten zijn, terwijl een verhoging van de successie rechten z.i. moet worden afgewezen. Te ruim kwart over elf ging de kamer uiteen tot hedenmiddag. iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiniBiiiiiiiii Na tien jaar: Na bijna tien jaar zullen in Juli weer Japanse vrachtschepen op Amerikaanse havens varen, zo is te New York me degedeeld. Van Japan en de Philipplj- nen zal een geregelde dienst worden onderhouden door de „Mitsoei-lijn", een van de grootste vóóroorlogse Japanse scheepvaartondernemingen. In het jaarverslag over 1951 van de Nederlandse Reedersvereniging wordt gemeld, dat per 1 Januari 1951 de to tale omvang van de Nederlandse koop vaardijvloot (inclusief coasters) 1170 schepen metende tezamen 3.082.287 b.r.t. bedroeg. Rekening houdende met een vermin dering door verkoop, sloop of zeeram pen van 50 schepen met 133.002 b.r.t., betekende het totale vlootcijfer op 1 Januari 1951, vergeleken met dat van 1 Januari 1950 een toeneming van 57 schepen met 136.108 b.r.t. Voor Nederlandse rekening zijn in aanbouw, metende 187.480 b.r.t. Hiervan stonden 90 schepen, metende 156.480 b.r.t. op Nederlandse werven op stapel. Tien der grootste Nederlandse rede rijen, die ruim 59 van de totale Ne derlandse koopvaardijvloot vertegen woordigen, hadden in 1950 een netto- deviezenopbrengst van 355 millioen gulden tegen 299 millioen gulden in 1949. De Wegenwacht zal worden inge schakeld bij de bestrijding van bos- en heidebranden. Aan het personeel zijn lijsten verstrekt met de adressen en telefoonnummers van alle alarmposten van de bosbrandweer in ons land, zo dat de wacht in geval van brand on middellijk kan waarschuwen. Inmid dels begint hij zelf reeds met de blus- singswerkzaamheden. Wanneer een wegenwacht dienst doet in een brand gevaarlijk bos, zal hij op zijn motor een bord met het opschrift „bosbrand- gevaar" meevoeren, waardoor ieder tot uiterste voorzichtigheid wordt ge maand. Voorts heeft de ANWB beslo ten het aantal telefoonposten, waarvan de weggebruikers, die pech hebben, gebruik kunnen maken, met 60 uit te breiden. Momenteel bestaan reeds 477 van dergelijke posten. Op de nieuwe verkeersweg te Nunspeet is gisteren een auto, bestuurd door de Zweedse gezant in Nederland, de heer J. Lagerberg, in botsing geko men met een personenauto. De Zweedse gezant werd licht gewond. De bestuur der van de andere wagen verkeert in een shocktoestand,maar kon toch naar huis worden vervoerd. Schelpen en schelmen Gisteren in alle vroegte, waren twee Zandvoortse schelpenvissers op het strand bezig schelpen op hopen te ver zamelen, toen op een gegeven moment een Noordwjjkse concurrent met zijn vrachtauto ter plaatse verscheen, die met drie helpers de schelpen op zjju auto begon te Iaden. Er ontstond natuurlijk een vecht partij tussen de Noordwijkers en de Zandvoorters, waarbij harde klappen werden uitgedeeld. De beide vissers uit Zandvoort kregen hulp van een derde plaatsgenoot maar konden niet verhin deren dat de Noordwijkse bestuurder weg reed. Lopend zetten zij de achter volging in, maar juist naderde een tweede schelpen-auto uit Noordwijk, die op het groepje inreed. Twee Zand voorters konden nog bijtijds wegsprin gen doch de 27-jarige P. Termes werd aangereden. Met een linker boven beenbreuk moest hij naar de Maria- stichting te Haarlem worden overge bracht. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en nam de aanrijden de auto in beslag, terwijl de 24-jarige bestuurder uit Noordwijk werd opge sloten. Massale vrijlating van politieke gevangenen De stakingen in verschillende plaat sen in Indonesië, die ten doel hebben het verkrijgen van Lebaran-gratificar ties en andere voorrechten, ter gele genheid van het feest, dat een sluit stuk van de Islamitische vasten is, duren nog steeds voort. Waren ver schillende conflicten, zoals die bij de luchtvaartmaatschappij en de oliebe- drjjven door een ministeriële commis sie geregeld, thans eiste het hotelper soneel te Surabaja een Lebaran-gratl- ficatie van twee maanden salaris. Dit personeel is evenwel nog niet tot staking overgegaan. De arbeiders van de gasmaatschappijen te Medan hielden echter een korte sit down staking, terwijl de havenarbeiders te Tandjong Priok weigerden over te werken. Door tussenkomst van de re gering werd de anti-overwerkactie beëindigd. Premier Sukiman kondigde in een radiorede aan, dat alle ambte naren een gratificatie van 125 tot 200 Rupiah's zullen ontvangen. Intussen eisen ook de bond van gepensionneer- den en de Nachtwakers vereniging te Bandung Lebaran-uitkeringen. Vrijlatingen De procureur-generaal, mr. Suprap- to, legt momenteel dé laatste hand aan een lijst, waarop de namen van meer dan duizend politieke gevangenen zijn vermeld, die voor de Lebaran zullen worden vrijgelaten. Binnenkort zullen nog meer massale vrijlatingen volgen, aldus mr. Suprapto. Zoals wij reeds in een gedeelte van onze oplage meldden, heeft een hoofd officier van de V.N. te Tokio verklaard, dat de Chinezen hun strijdkrachten in Noord-Korea van 700.000 man tot 300.000 man gereduceerd hebben. De 400.000 man zouden naar Mandsjoerjje zijn te ruggetrokken. Mogelijk zullen de noor delijken volgende maand, zij het op veel kleinere schaal dan voordien, een nieuw offensief inzetten, om te pogen Seoel weer in handen te krijgen. Van het front worden slechts ge ringe schermutselingen gemeld. Ten Noorden van Hwatsjon eindigde een gevecht in een verder terugtrekken van de noordelijken. In het westelijk deel van het centrale front schijnt het plotselinge zwijgen van de noordelijke kanonnen er op te wijzen, dat zij slechts zullen vechten wanneer zij aan gevallen worden. Ten Zuid-oosten van Koemsong is de communistische tegen stand nog hardnekkig. Generaal Whitefield is benoemd tot plaatsvervanger van de opperbevel hebber der V.N.-strijdkrachten, gene raal Ridgway. ,Wie had kunnen denken, dat er van de 130.000 militairen, die uit Indonesië zijn teruggekeerd, op 15 Juni nog slechts 1069 ingeschreven zouden staan voor arbeidsbemiddeling, terwijl daarvan niet meer dan 334 personen langer dan drie maanden werkloos zijn?", aldus sprak de algemeen secretaris van de Natio nale Demobilisatieraad, de luitenant-kolonel der mariniers W. J. van Rhijn op de gisteren te Utrecht gehouden slotvergadering van deze Raad, die onder voor zitterschap stond van Z.K.H. Prins Bernhard, en o.a. werd bijgewoond door de minister-president Dr. W. Drees licht. Het psycho-technisch Centrum te Ede gaf 25.000 mannen adviezen voor beroepskeuze. De voorzitter van de raad, Z.K.H. Prins Bernhard kon in zijn openings woord uiting geven aan zijn grote dankbaarheid voor het werk, dat ve len vrijwillig op zich hebben genomen. „Het zou onjuist zijn, dat het demobi- lisatiewerk overal in den lande hier mede beëindigd is, of dat alle doelein den verwezenlijkt zijn, aldus de Prins, doch wij laten het gaarne aan da be oordeling van de provinciale en plaat selijke raden over wanneer zij hun werk als geëindigd willen beschou wen". Ook de minister-president, dr. W. Drees, getuigde van de prachtige wij ze waarop het Nederlandse volk zich van zijn ere-plicht heeft gekweten. Bijna alle gedemobiliseerden vonden vlot hun bestemming .zodat de demobi lisatie boven verwachting slaagde. De regering prijst zich vooral gelukkig, In zijn overzicht van de werkzaam heden van de Raad zei overste Van Rhijn, dat steeds werd gezocht naar werkers, die door hun persoonlijk con tact met de gedemobiliseerden hebben getracht hen de weg naar de burger maatschappij te effenen. Van overheids wege bleef men evenmin achter. In to taal werden twee contingenten duplex- woningen de ex-militairen toegewezen, bedragende 1100 woningen. Nog vijf tienduizend gedemobiliseerden zijn W( ningzoekend. Ongeveer duizend ge demobiliseerden zijn vanuit Djakarta geëmigreerd en baanden de weg b.v. in Nieuw Zeeland voor Nederlanders, ■dir later zouden komen Dank zij de -ïtzuchtige med.'werkmg van pers radio konden veel ex-militairen over w u'kmogelijkheden worden inge- dat al deze arbeid voor de gedemobili seerden de gezamenlijke arbeid van overheid en particulier initiatief is ge weest. Een bijzonder woord van danH bracht dr. Drees aan Prins Bernhard voor de grote tact en wijsheid, waarmee hij zijn taak als voorzitter vervulde. Dr. Drees besloot met de wens, dat on ze vrijwilligers in Korea na hun terug keer een even groot medeleven zullen ondervinden als onze militairen uit In donesië ondervonden. „In bescheidenheid past de erken ning, aldus antwoordde de Prins, dat verschillende gunstige factoren het goe de verloop van de demobilisatie in de hand werkten". In dit verband noemde spr. het milde conjunctuurverloop en als gevolg hiervan de geringe werk loosheid in Nederland en voorts de ka raktereigenschappen van de gedemobi liseerde militairen zelf. Na een woord van dank aan allen deed de prins een laatste beroep op alle gemeenten om voor de toekomst op het terrein van de huisvesting van gedemobiliseerden de uiterste clementie in te roepen. Hij hoopte dat alle gemeenten zover wil len gaan, als maar enigszins mogelijk is. „Ik ben er zeker van, zo besloot de prins, dat alle werkers het zich een eer rekenen hun demobilisatietaak niet të 'aten rusten, voordat de laatste gedemo biliseerde zijn bestemming heeft be reikt". (Van onze sportredacteur) De directie van het Olympisch Stadion had gemeend als opening van het baan- seizoen gisteravond een dual-meet te organiseren tussen Nederlandse en Franse wielrenners. Deze openingsavond was wel genoeglijk. De enkele duizenden toe schouwers zullen zich in ieder geval niet hebben verveeld, doch het zijn geen wedstrijden geweest een opening van het seizoen waardig. Slechts de strijd tus sen de eeuwige rivalen achter de motor, de wereldkampioen Lesueur en onze nationale kampioen Jan Pronk, met als goede derde de Zaankanter Bakker, heeft het publiek een enkele maal in vervoering kunnen brengen. Het programma vermeldde naast de hoofdschotel, de stayerswedstrijd, een omnium tussen de Nederlanders Schul- te, Peters en Faanhof en de Fransen Mateoli, Rioland en Piel. De Neder landse ploeg was sterk genoeg om aan de eisen van een internationaal pro gramma te kunnen voldoen. De namen van de Franse renners hebben echter reeds enige tijd alle glans en aantrek kingskracht verloren en het is dan ook niet verwonderlijk dat onze landge noten zowel de klassementswedstrijd, de tijdrit als de ploeg-achtervolging zonder al te veel inspanning op hun naam brachten. Evenmin vermochten de Franse amateur-sprinters, Le Nor mand en Cousin, tot grootse prestaties te komen. Kleefstra en Hijzelendoorn waren in ieder geval sterk genoeg om op dit nummer voor een Nederlandse overwinning zorg te dragen. Het minst indrukwekkende nummer was echter de ouverture, een klassementswedstrijd over onbekende afstand voor ama teurs. Aan 'n dergelijke wedstrijd ont breekt meestentijds alle charme om de doodeenvoudige reden, dat van enige tactiek nimmer sprake kan zijn. De renners, die bij het luiden van de bel voor de laatste ronde toevallig op kop liggen, behoren in ieder geval tot de prijswinnaars. Het is dan alleen nog maar van belang welke renner zoveel lucht" heeft overgehouden om zijn onderdanen tot een eindspurt te kun nen dwingen. In dit geval was het Schotman, die voor Bontekoe, Van Gelder, Visser en Wierstra over de eindstreep schoot. Bakker voor Pronk De stayerwedstrijden over 30 en 50 Nederlands „dubbels" deden het eveneens goed Zonder veel moeite heeft Van Swol ook de derde ronde te Wimbledon overleefd en zich met een vlotte zege op de Fransman Chartrier in de acht ste finale geplaatst. Van Swol begon met een aantal fouten achter elkaar, maar weldra had hij zich hersteld en met sterk aanvallend spel, waarbij zijn service en zijn smashes weer een be langrijke rol speelden, schakelde hij de Fransman in drie sets uit. In de achtste finale komt Van Swol thans tegen de Amerikaan Flam. Het is niet waarschijnlijk dat onze landgenoot ook deze hindernis zal „nemen". Nel Hermsen heeft het tegen Barba ra Davidson-Scofield niet verder kun- km hebben echter enige kleur aan dit overigens onbelangrijke programma gegeven. De Fransen brachten hun grote favoriet Lesueur in de baan, de new-comers Godeau en Solente en de oud-gediende Lamboley. De Neder landse ploeg bestond uit onze enig» vier A-stayers Pronk, Bakker, De Best en Bijster. Dat de Fransen meer punten zouden verzamelen dan onze landge noten stond reeds bij voorbaat vast. De Best en Bijster kunnen in internationaal milieu practisch niet meekomen en ook van Bakker mocht men geen hoge ver wachtingen koesteren daar de Zaan kanter in zijn eerste wedstrijden- van dit seizoen bewezen had nog niet in vorm te zijn. Bakker heeft dat kenne lijk zelf ook begrepen. Hij moet de laatste weken hard hebben getraind, want gisteravond zag hij zelfs kans om in de eerste manche voor Pronk te ein digen. Weliswaar had dit zoveel van zijn krachten gevergd dat hij in de tweede manche door Lesueur en Pronk werd gelapt, maar dat is geen schande als men bedenkt dat Lamboly Godeau en Bijster op vier, Solente op zes en De Best op acht toeren kwamen te staan. „Vinnige" Lesnenr In belde manches heeft de vinnige Lesueur kans gezien om Jan Pronk zijn wil op te leggen. Hij heeft het echter niet cadeau gekregen. Ronden lange duels moesten eerst ln een angstaan jagend tempo worden uitgevochten al vorens Pronk zich gewonnen gaf. Tel kens weer „sprong" de Alkmaarder de wereldkampioen op zijn nek en aan vankelijk scheen het dat Pronk de eerste manche dan ook zou gaan win nen. Na drie aanvallen kon onze landge noot, met nog zes ronden te rijden, Lesueur naar de tweede plaats ver dringen. De Fransman was echter nog niet verslagen. Toen Pronk zich reeds „op rozen" waande, kwam Lesueur te rug, profiterende van de fout van zijn tegenstander, die verzuimd had een „gat" te maken tussen hem en Lesueur. Bakker had een verstandige course ge reden. Op enkele tientallen meters volgde hij de vechtjassen Pronk en Lesueur. Op het moment dat Pronk moest capituleren, klemde de Zaankan ter de tanden op elkaar, verhoogde het tempo en kon Pronk zonder enige strijd passeren. In deze eerste manche bewees Pronk eens te meer dat hij een uitstekende roüleur is, beter zelfs dan Lesueur. De Fransman is echter harder, kan een tussensprint iets langer vol houden en last but not least herstelt hij zich sneller van een inzinking. Als Pronk dit jaar aanspraken op de titel van wereldkampioen wil maken, zal hij moeten zorgen harder te worden, of heeft onze kampioen niet al zijn troeven op tafel gelegd? Het eindklassement van de stayer- wedstrijden luidde: 1. Lesueur 2 pnt (Querin); 2. Pronk 5 pnt (Wiersma); 3. Bakker 5 pnt (De Graaf); 4. Lambo ley 9 pnt (Laval); 5. Godeau 11 pnt (Jubi); 6. Solente 11 pnt (Blanc Ga- rini); 7. Bijster 14 pnt (Bustraan); 8. De Best 15 pnt (Van der Bom). Louise Brough, die wegens een blessure de elleboog in verband heeft, in strijd tegen Gem Hoading ln het dames-enkelspel. nen brengen dan tot het winnen van totaal drie games. De Amerikaanse speelde voortdurend op de backhand van de Nederlandse speelster, die reeds in de eerste set was geslagen. In een uitstekend gespeelde partij plaat sten Van Swol en Rinkel zich in de tweede ronde van het heren dubbel spel door een drie sets overwinning op het Zuidafrikaanse paar Cockburn-Le- vy. Vooral Rinkel speelde aan het net zeer goed, aan de baseline goed ge steund door zijn partner. Het Nederlandse damesdubbel, Nel Hermsen en Zus Schmier, bereikte de tweede ronde door een overwinning op de dames Dowdes Well (Kenya) en Panton (G.B.) Tijdens de athletiekwedstrijden, welke Zondag 1 Juli te Rotterdam zullen worden gehóuden, zal Fanny Blankers- Koen bij gunstig weer en als ze zich in topprestatie voelt, een poging doen om het wereldrecord op de 100 yards, dat sedert 31 Maart 1950 met 10,7 sec op naam van de Aus'.alisehe Marjorie Jackson staat, te verbeteren Tijdens dc training is het haar enkele malen ge lukt deze tijd heel dicht te benaderen. Naar de Belgische Volksgazet ver neemt zal Faas Wilkes, de Nederlandse oud-international, de Italiaanse prof club „Inter" verlaten, daar hij gecon tracteerd is door Athletico (Madrid) om de plaats in te nemen van Ben Ba- rek, die deze club verlaat. Met deze overschrijving zouden dus alle geruchten dat Wilkes binnenkort naar Nederland terugkeert; gelogen straft zijn. Het Nederlandse waterpolozevental heeft in de vijver van het stadspark te Groningen de officiële landen wedstrijd tegen Zweden met 51 gewonnen, na dat het met de rust reeds een 31 voorsprong had. Het is een onbedreigde overwinning voor ons zevental gewor den. De Zweden, die op twee spelers na met hetzelfde team uitkwamen als tij dens de Europese kampioenschappen te Wenen, bleven onder de verwachtingen. Tegen deze ploeg behoefde Nederland zelfs niet eens 't beste spel te vertonen om te zegevieren. Het Nederlandse ze vental is dan ook wel eens beter voor de dag gekomen. Niettemin viel er *n onze ploeg veel te roemen. Van Fegge- len, Bijlsma en aanvoerder Braasem traden op de voorgrond. In het kader van het internationaal sportfestival te Groningen werden zwemwedstrijden gehouden met als voornaamste onderdeel de dames- landenwedstrijd Nederland—Denemar ken. Voor deze wedstrijd werd gebruik gemaakt van een puntentelling, waarbij 5 punten werden toegekend door een eerste plaats, drie voor een tweede, twee voor een derde en 1 voor de vierde plaats. Na de eerste dag de wedstrijd wordt Zondag 1 Juli te Roer mond voortgezet is de stand: Neder land 19V4 punt, Denemarken lü'A punt.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5