I De noodzakelijkheid van een R.K. ambachtsschool door de Raad niet erkend LAAI NIEll Maakten de leden van de P. v. d. A, zich aan woordbreuk schuldig? In plan c< me Verhuistransformatoren zullen aangekocht worden G Autobus ree< vrachtê Eén dode. ve gewone ■RMHPW ■MB VRIJDAG 6 JULI 1951 De Alkmaarse Raad heeft gisteravond van zeven uur tot kwart over één in de nacht vergaderd, waarvan meer dan vier-en-een-half uur nodig waren voor een vraag of een R.K. Ambachtsschool in deze gemeente nu reeds noodzakelijk kan worden genoemd. De meerderheid van B. en W. stond daar afwijzend tegenover, de minderheid de heide katholieke wethouders achtte de stichting van deze nijverheidsschool alleszins geboden. Na zeer uitvoerige besprekingen, waarbij men de leden van de Partij van de Arbeid die zich bij de wethoudersverkiezing in een compromis met de R.K. min of meer aan de stichting van deze school gebonden hadden verweet, dat zij in zekere zin een politieke koehandel hadden bedreven en de leden der fractie van de P.v.d.A. op de voorgrond stelden, dat zü de noodzakelijkheid van deze school wilden zien aangetoond, werd met 15 tegen 10 stemmen besloten niet op het verlangen van R.K. zijde in te gaan. Alleen de leden der katholieke fraetie en de heer Hoytink bleken ten slotte deze bijzondere nijverheidsschool op dit tijd stip noodzakelijk te achten. Gisteravond zeven uur vergaderde de raad van Alkmaar, onder voorzitter schap van de waarnemend burgemees ter, de heer G. van Slingerland. ingekomen stukken Tot de ingekomen stukken behoorde een schrijven van de secretaris van de Raad van State inzake inzending en in zage van stukken en oproeping der Afd. Geschillen van bestuur op 18 Juli a.s. terzake van een beroep van het be stuur der Ver. Sint Joseph tegen het besluit van Ged. Staten t.o.v. een wei gering tot medewerking op een aan vraag tot het uitbreiden van de Sint Bavoschool met één lokaal, teneinde een afzonderlijke klas voor woonwa genkinderen te kunnen stichten. Dit schrijven werd in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. Voor kennisgeving werd aangenomen een brief van B. en W. met getrekking tot de huisvesting van de verpleegsters van het Centraal Ziekenhuis. Een verzoek van mej. M. M. C. Leij- ding over de hinder welke wordt on dervonden van een houten aanbouw aan het perceel Bisschop Bottemannestraat No. 68 werd ter afdoening in handen van B. en W. gesteld. Eveneens was ingekomen een brief van B. en W. van Leeuwarden tot een door de raad dier gemeente aan Alk maar te brengen bezoek, dat eveneens voor kennisgeving werd aangenomen. In handen van B. en W. werd gesteld een brief van de Federatie van bouw verenigingen te Alkmaar met verzoek le besluiten dat de gemeente geen wo ningen meer in exploitatie zal nemen en de exploitatie van de door de ge meente te stichten woningen in handen zal geven van de plaatselijke woning bouwverenigingen. Het bestuur der vereniging voor landbouwhuishoudonderwijs te Winkel verzocht om voor 1952 een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen, welk verzoek behandeld zal wordeq bij de gemeentebegroting voor 1952. Verplichte sluiting van winkels in tabaksartikelen. Aan de orde kwam het voorstel om een verordening vast te stellen tot het verplichte sluiten op Dinsdagmiddag voor de winkels in tabaksartikelen. Bij dit voorstel kwam een ingezon den schrijven in behandeling van de heer J. de Vries met het verzoek niet te besluiten tot een verplichte Dinsdag middagsluiting voor deze winkels. De voorzitter zeide dat deze heer het verzoek eerst ondertekend had. Zijn bezwaren tegen de café's die tabaksai- tikelen verkopen blijven bestaan. De raad ging unaniem met de win kelsluiting accoord. Aanschaffen van leesboeken in de nieuwe spelling. De raad besloot gelden beschikbaar te stellen voor de St. Adelbertusschool, de St. Willibrordusschool, de Sint Ba voschool en de St. Aloysiussc'nool voor de aanschaffing van leesboeken in de nieuwe spelling. Radiorede van de minister van Binn. Zaken Daarna kon men luisteren naar de per radio uitgezonden rede van minis ter mr. J. H. van Maarseveen en het antwoord daarop van de voorzitter der Vereniging van Nederlandse gemeen ten, mr. P. J. Oud ter herdenking van het feit. dat de gemeentewet honderd jaar geleden op 5 Juli 1851 werd afge kondigd. De voorzitter noemde deze halfuur-rede zeer belangrijk, daar dooi de gemeentewet een grote verandering 's gebracht In 't besturen der gemeen ten. Thorbecke's schepping heeft nog niets van haar waarde verloren. Vroe ger trad een kiescollege op gevormd door de beter gesitueerden die een be paald bedrag aan belasting betaalden - en bleef een raadslid tot zijn dood in functie. De gemeentewet schreef voor, dat de raadsvergaderingen openbaar moesten worden. Zij wijzigde de getrapte verkiezingen in directe, wat bovenal van belang was toen er algemeen kiesrecht kwam. Alk maar telde in 1851 slechts 9000 inwo ners waaronder een 6000 kiezers waren, waarvan er slechts een 5000 tal stem den. De eerste Alkmaarse Raad onder de gemeentewet werd op 14 October 1851 gehouden. Toen werden twee wethou ders gekozen en hield burgemeester Druijvensteijn een rede waarin hij de betekenis der nieuwe wet schetste én de Raad verzekerde, dat hij reeds 43 jaar in gemeentedienst ook onder de nieuwe voorschriften aan het belang van stad en bevolking zou medewer ken. De rede ademt niet geheel een geest van enthousiasme voor de ver nieuwing. Blijkbaar was men nog te zeer vertrouwd met het oude stelsel. De invloed van het gemeentebestuur is nadien sterk vergroot. Een bewijs, dat de gemeentewet, ondanks haar ouder dom, mogelijkheden heeft geopend waarvan zelfs Thorbecke niet heeft kunnen dromen. De Raad luisterde vervolgens een half uur paar de radiorede van de mi nister en het antwoord daarop van mr. Oud. Voor deze gelegenheid was een radio toestel in de raadszaal opgesteld (De rede en het antwoord daarop vindt men elders in dti blad gepubliceerd). Op voorstel van de voorzitter werd een telegram van instemming met deze rede aan de minister en mr. Oud gezonden. De heer KnuisUngb Neven (Com.) zeide dat het minister Van Maarseveen was die de Raad van Fin- sterwolde zijn rechten heeft ontnomen. Spr. fractie zal zich blijven verzetten tegen de afbraak der democratie. Debat over een katholieke ambachtsschool De raad ging hierna over tot behan deling van het verzoek van de Stich ting „R. K. Ambachtsschool Sint Wil- librord" te Alkmaar om te verklaren, dat de oprichting en instandhouding van een >R. K. Nijverheidsschool voor jongens te Alkmaar noodzakelijk is. Wij hebben dit voorstel en het prae- advies van B. en W. uitvoerig in ons nummer van Maandag opgenomen. Zo als wij reeds mededeelden was de mee.- derheid van het College van oordeel, dat de oprichting van een dergelijke school hier ter plaatse nog niet nodig geacht moet worden. De heer Venneker (KVP) noemde het een toevalligheid, dat juist op deze avond een voorstel als dit wordt behandeld waarbij de raad slechts een bericht van al of niet nood zakelijkheid mag geven, waarna de Kroon beslist. Maar men zal wel aan dacht aan 's raads woorden schenken en daarom is het goed een en ander te bespreken. Spr. betreurde voorname lijk het afwijzend advies van de meer derheid van B. en W. Deze komt tot de slotsom, dat er op den duur wel een school kan komen; maar spreker weet niet hoe velen uit de raad hier over denken en wilde daar om ook de principiële kant bekijken. De heer Venneker behandelde daar na de aard en betekenis van het con fessionele onderwijs. Ook de minister is van mening, dat de sfeer van het onderwijs met de ge zindheid der leerlingen moet overeen stemmen. Het gaat hier niet alleen om de techniek, want ook op scholen als deze neemt het algemeen vormend on derwijs een belangrijke plaats in. Spr. haalde daarvoor een tweetal rapporten van deskundigen aan. Aan het eigen lijke vakonderwijs wordt slechts 50 procent van de leertijd gewijd. Steeds meer wordt de aandacht aan de alge mene vorming gewijd en daarom kun nen vele ouders hun kinderen niet naar het neutrale ambachtsonderwijs sturen, wat ook door onderwijzers en geeste lijken beaamd wordt. Drie godsdienstleraren hier ter stede hebben verklaard, dat het godsdienst onderwijs op de neutrale school niet tot zijn recht komt. Er moet zo ruim mo gelijk gelegenheid voor vakonderwijs worden gegeven, vooral bij de steeds voortgaande industrialisatie en dit is ook de opvatting van de betrokken mi nister. Het leerlingental van het am bachtsonderwijs is met 7.8 procent in een jaar gestegen, wat toch in strijd is met het advies van de Ned. Maatschap pij voor Nijverheid en Handel. Spr. geloofde niet, dat de neutrale school door de oprichting van een ka tholieke groot gevaar loopt. De totale capaciteit is 800 leerlingen en er zijn er nu 645, maar door de diverse am bachtskeuze zal er bij diverse vakken wel speling blijven. Een ander rapport spreekt over 775 leerlingen en houdt rekening met de toekomst. De maxi mum capaciteit van opname zal spoedig bereikt zijn. Het bestaande gebouw voldoet niet zo goed meer. Men wil een gelegenheid voor het vak loodgieter en een cantine. Er kunnen ook andere vakken nodig zijn en dan zal de school toch te klein worden. De typografen willen hun avondcursus naar de dag verplaatsen en ook de bakkers denken over dagonderwijs. Een katholiek schoolhoofd heeft spr. verklaard, dat vele van zijn leerlingen door plaatsge brek op de bestaande ambachtsschool worden geweigerd. Deze school loopt geen gevaar, temeer omdat de R.K. school maar vier vakken zal omvatten. Spr- herinnerde er' aan dat opk een neutraal ziekenhuis en een neutraal gymnasium hier naast katholieke in richtingen kunnen bestaan. Het kostenvraagstuk Na de oorlog is er bij onderwijsbe- langen nooit iels door vrees voor de kosten afgewezen. Waarom dan deze plotselinge bezorgdheid van de meer derheid van B. en W.? De kosten bedragen in totaal f52.777, waarvan bet Rijk f 37.000 betaalt. Voor de gemeente blijft er f 15.800, waar van de buitengemeenten ruim f 7.000 betalen. Dit is niets in vergelijking met onze onderwijsuitgaven van f 780.000. Voor investering zal f 11.000 nodig zijn. De meerderheid verwijst naar 1957. Dan zal de ambachtsschool ook te klein zijn. Over zes jaar moeten we dus gereed zijn. Mr. Berkhouwer (V.V.D.)Daar liggen nog twee verkiezingen tussen. De heer Venneker: Als wij nu de urgentieverklaring afgeven kunnen we misschien in 1953 beginnen. Wat is dit r.u voor een tijdsverschil!' Spr. had een welwillender houding van de raad ver wacht, waar Alkmaar er naar streeft een centrumplaats te zijn. Weigert de raad. dan komt de school wellicht in een buitengemeente Spr. wees ten slotte op de mogelijkheid van samen werking van beide scholen. EEN WOORD VAN DE ANDERE ZIJDE De heer S i e t s m a (Arb.) noemde dit een knap betoog, maar de oprich ting van deze school is ook financieel niet verantwoord. De post inventaris werd geraamd op f 225. Daarvoor kan men toch geen machineriën aanschaf fen. De neutrale school biedt nog vol doende plaats en men moet de uitgave die elk jaar terugkomt naar be tere tijden verschuiven. Er is geen be hoefte aan deze R.K. school. De econo- misch-technologische dienst van Noord- Holland heeft een uitgebreid rapport over het lager nijverheidsonderwijs uitgebracht. Voorlopig is er nog geen behoefte aan een R.K. school, die de bestaande voor de helft zal ontvolken. Bij het begin van deze cursus waren er zoveel leerlingen voor de vakken die de R.K. school wil doceren, dat er van afwijzing van leerlingen aan de neu trale school wegens plaatsgebrek geen sprake is. Kleine scholen zijn oneco nomisch en dubbele scholen eisen zeer grote offers, dié zo lang mogelijk ver meden moeten worden. Ook de moei lijkheid om goede bevoegde leerkrach ten te vinden wordt o.a. door de minis ter een rem tot uitbreiding van dit onderwijs genoemd. Spr. fractie is dus tegen de nieuwe school. De minderheid van B. en W. moet nu maar bewijzen dat deze school nodig is. De organisaties, o.a. de KAB, die deze school verlangen, motiveren hun mening al heel slecht. Spr. zou gaarne vernemen hoe de minderheid van B. en W. aan de conclusie komt dat 57% van de leerlingen der bestaande school ka tholiek zou zijn, en bestreed meerdere punten van deze conclusie. HU meen de, dat het zickcnhuisvraagstuk op een geheel ander terrein ligt. Het is ook de vraag of ons Gymnasium hier zo bloeiend is. Sprekers fractie wees daarom de nieuwe school af. De heer Van der Borden (CH) wees er oo dat het compromis tussen de R. K. en de P. v. d. A. anders loopt dan men van R. K. zijde verwacht heeft. Spr. was verbaasd over de bezui- nigingswoede van do P. v. d. A,, maar staat afwijzend tegenover de nieuwe school zolang wij onze begrotingen niet sluitend kunnen maken. Wij moeten voorzichtig zijn met nieuwe investe ringen. De heer Holsmuller VVD) zei de, dat er z.i. geen behoefte aan deze school is. Het doet er dan niet toe wie thans om de oprichting vraagt. Onze begroting kan de kosten niet dragen temeer als de bestaande school voor de helft ontvolkt zou worden. Als er twee scholen moeten zijn er een nieuwe gebouwd moeten wor den want men blijft niet in gehuurde lokalen. IVe moeten dan ook niet naar dc f 16.000 kijken maar naar de kosten welke binnen afzienbare tijd gevraagd zullen worden. De bouw kost volgens de cijfers in Hoorn f 800.000 aan investering en bouw, met een jaarlijkse financiële last voor Alkmaar van f 43000. Wc moeten niet te veel kijken naar de bijdragon van de leerlingen der bui tengemeenten want men hevelt vele leerlingen eenvoudig van de ene school naar dc andere over. Spr. fractie is dan ook tegen dc stichting van ccn nieuwe school. De heer Torenvlied (Comm.) erkende het recht van de R. K. om een eigen school te vragen maar was tegen de bijzondere scholen, die alleen maar verdeeldheid teweeg brengen. Cijfers zijn hier niet het belangrijkst. Spr wees op de slechte lonen van 't over heidspersoneel ep de woningnood, maar de regeringspartijen laten zich leiden door het allesoverheersende nationale belang. Hebben wij dc moeilijkheden met het kleuteronderwijs niet verscho ven door de scholenbouw maar aan te houden? Laat men van R- K. zijde het nationale belang nu eens laten prevale ren. Spr. fractie is tegen de nieuwe school. De heer Hoytink (AR) noemde art. 35 der nijverheidswet oen mon strum waar de ministers het advies van dc raad eenvoudig naast zich neer kan leggen. De schoolstrijd is overal eerder aan het oplaaien dan aan het vermin deren. Dc adviezen die het college heeft ontvangen hebben voor spreker geen waarde. Het gaat slechts om dc vraag: ben ik voor- of tegenstander van bij zonder onderwijs. Spreker heeft lof voor de. neutrale ambachtsschool. Wist men ook in 1949 in de tijd van het compromis niet dat deze school door deling van leer lingen bedreigd wordt? Hoe zal dat in 1957 zijn. De bestaande school heeft nog opname-capaciteit genoeg. Evenwel, het gaat niet om een uur meer of minder godsdienstonderwijs, maar om de ge hele sfeer. Voor alle vakken van-on derwijs moet er financiële gelijkstel ling komen. Is het geen tijd zelfs los van deze aanvrage om spoedig de oprichting van eep tweede school te overwegen als de bestaande met 650 leerlingen zo snel het maximum van 700 nadert en wij allen Alkmaar een goede industriële toekomst toewensen? Wij moeten het ambacht animeren en letten op de steeds stijgende bevolking en de trek der landbouwbevolking naar de industrie in de stad. Vele ouders be geren bijzonder onderwijs waardoor de aangiften van het ambachtschoolonder- wijs groter worden. Financiële kwes ties zijn niet van belang want binnen enkele jaren moet er toch een school bijkomen. Dc politieke achtergrond. Hier is een zeer ernstige zaak aan de orde. De argumenten van de meer derheid van B. en W. waren ook bij de verkiezingen bekend. We hebben hier de vrucht van een boom die tot de wortels verrot is. Dit is dc vrucht en de boom is de rood-zwarte koehandel bij de wethoudresverkiezing. Met name waren er de kwesties van het gas-ge- zinstarief en de R.K. ambachtsschool waaraan de PvdA beloofde te zuilen medewerken. Zjj kende toen ook de bedreiging der neutrale school. Nu staat men voor de gevolgen van dat com promis en de argumenten om van de school af te komen kende men in 1949 al. Van het gezinstarief kwam men goed af door de plotselinge stijging der ko- lenprijzen. Spr. begrijpt de (houding der Prot. Chr. in de raad niet. Zij moe ten toch voorstander van bijzonder onderwijs zijn. Op grond van objectieve gegeven kan spreker niet anders dan vóór het voor stel van de minderheid stemmen. Mr. Berk houwer (VVD) is voor openbaar onderwijs maar is voor de bestaande wet, die de pacificatie door trok tot het nijverheidsonderwijs. Spr. wil ieder het zijne geven maar dient dit principe doorgetrokken te worden tot het nijverheidsonderwijs? Op een nijverheidsschool is niet de geestelijke maar de technische zijde primair. Bovendien wordt er gelegen heid voor godsdienstonderwijs gege ven. Er is toch wel tijd voor geestelijke vorming buiten het onderwijsverband. Spr. is niet bevreesd voor verplaat sing van de school naar elders en wil ook de industrialisatie in Alkmaar niet te zwaar laten wegen. Misschien zou men tot stichting va de school kunnen overgaan als de tijden lucratiever wa ren. Spr. heeft de boom van de heer Hoytink niet geplant. Deze moest blij zijn over de bokken van de PvdA. Als spr. zijn woord geeft komt hij liet na. Dc PvdA is nu tegen geldverspilling, wat spr. wel enigszins verbaast. Men mag op de bestaande school wel 800 leerlingen plaatsen. Er is dus nog volop ruimte. Laat men er om denken dat ér voor een beslissing in 1957 nog twee verkiezingen kunnen komen. Komt men niet tot een andere coali tie dan komen de R. K. nooit aan hun ambachtsschool toe. Laten zij zich niet gemeente moet gelden investeren, de noodzakelijkheid blijkt". Spr. streeft naar één openbare nijver heidsschool en is daarom tegen de op richting van ccn R. K. school. De heer Kir pens te in (Arb.) achtte de tijd voor een nieuwe school niet gekomen. We zitten hier voor het algemeen welzijn en niet voor dat van een bepaalde groep. Als protestant christen is spreker voor het bijzonder onderwijs maar het nijverheidsonder' wijs staat hoofdzakelijk in het teken der techniek. De levensbeschouwing is hier niet primair en R. K. leerlingen zullen op een neutrale school geen schade aan hun ziel lijden. De heer Van der Borden: maar ik breek liever mijn nek dan mijn woord. De heer Kirpenstejn zeide ten slotte, dat de zaak nu geheel anders ligt dan in 1949. De noodzaak van de school is niet aangetoond. Van een koe handel is geen sprake. Spr. schaart zich bij de meerderheid van het college. Dct wethouders aan het woord. Wethouder Leesberg (KVP) zeide, dat het in het college gespookt heeft. Nu is er een initiatief van een groep burgers en vroeger was iedereen enthousiast over een dergelijk initiatief. Het is hier geen investering van de ge meente. We hebben een bijzondere neu tra le ambachtsschool en het bestuur van een nieuwe school en niet de gemtente moet gelden investeren Spr. had dit afwijzend standpunt van da P. v. d. A. niet verwacht. De R. K fractie ziet niet voldoende bezwaren dat men niet over het voorbehoud van deze partij zou kunnen heenstappen Er zal spoedig een grote toeloop vojr voor het ambnehts onderwijs komen. In het programma van de P. v. d. A. staat, dat men het bijzonder onderwijs moe Steunen. Het-is belangrijker het bijzon der nijverheidsonderwijs te steunen dan het bijzonder kleuteronderwijs wat men wél doet. Ernstige bezwaren zijn er niet. Hat komt op een zeer bescheiden uitgave aan. Men kan dus niet spreken van een onmogelijkheid. Stelt men tot 1957 uit dan komt toch vóór die tijd het ver zoek om de bestaande school uit te brei den. Spr. beval het standpunt van de minderheid sterk aan. Wethouder Bakker (Ar-b.) zeide dat men in 1949 niet over de gegevens van nu beschikte. De school in Scha- gen heeff de Alkmaarse geschaad. Van een koehandel is geen sprake geweest. Het college handelde objectief en naar eer en geweten. De PvdA-leden héb ben zich volkomen aan het compromis gehouden. De nota van de katholieke minister over bijzonder onderwijs speelt hoofdzakelijk voor de Kamer. De nor men van de wet ontbreken en de nota kan dan een richtlijn zijn. Zij biedt ,elck wat wils" maar wijst ook op de onttrekking van lleerlingen aan be staande ambachtsscholen. Centrale scholen mogen niet tot klei ne vervallen. De urgentie is thans niet aanwezig. De tegenwoordige school heeft nog voldoende opname-capaci teit. Na de daling is er thans weer een stijging van aangiften van leerlingen gekomen. Is het dan wonder dat men de urgentie nog eens wil aanzien? Wij zullen bij deze zaken ons verstand moe ten gebruiken. De kosten van het nij verheidsonderwijs zijn overal stijgende, thans geen f 430 maar meer dan f 500 per leerling. Ook de kosten van inves tering zijn gestegen. Voor een nieuwe school is al f 400.000 nodig. Een nieuwe school zal spoedig een nieuw gebouw nodig hebben. Spreker is alleen tegen de school in het belang van het onderwijs int het algemeen en niet omdat bij tegen bijzonder onder wijs zou zijn. Het bijzonder kleuter school is principieel gezien belangrijker dan het bijzonder nijverheidsonderwijs. Men vroeg tot dusver nooit om beter godsdienstonderwijs en ook andere krachten bleven achterwege. In 1957 komt er een stijging van het aantal ka tholieke leerlingen. Op de bestaande ambachtschool is dit aantal thans 46 procent. Op de urgentielijst zal een ka tholieke ambachtsschool in 1951 niet in aanmerking komen. Wethouder Coerts (Arb.) lichtte het compromis-programma toe. De ka tholieke fractie wist, dat de PvdA nog geen beslissing over de school kon ne men. Geen enkel advies aan B. en W. vóór de school is toegelicht wat met de andere adviezen wel het geval is. Een nieuw gebouw zou enorme kosten voor de gemeente met zich brengen en voor 450 leerlingen een millioen aan inves tering kosten. De schoolstrijd is ge streden en de gelijkstelling is een feit dat de PvdA accepteert. Dit verzoek is te vroeg gekomen. Als er in 1957 een school nodig is kan men met 2 jaar voorbereiding volstaan. Als de heer Van der Borden wethouder was zouden de katholieken ook met hun voorstel zijn gekomen maar deze houdt rekening met zijn kiezers. De heer Van der B o r d en: Doet de heer Coerts dat dan niet? De heer Coerts herinnerde eraan, dat de gezinstarieven alleen op de ho ge kolenprijzen gestrand zijn. In over eenstemming met mr. Oud zeide spr. dat ook de P. v. d. A. naar eigen in zicht zal handelen. De voorzitter vroeg zich in de discussies te beperken. Replieken. De heer Venneker repliceerde en betoogde o.a. dat men de urgentie niet ■wil erkennen en dat de kostén geen on overkomelijk bezwaar zullen zijn. Waa neer men niet alleen let op de tekst maar op de geest van het compromis had de P. v. d. A. thans aan sprekers zijde moeten staan. Spr. is over de hou ding van de P. v. d. A. zeer teleurge steld. De heer Van der Borden laakte het dat de heer Hoytink van koers is veranderd. Samenwerking van grote partijen bl<|Ut ook niet altijd in 'slands belang te zijn. Spr. is voor bijzonder onderwijs met de bijbel. De heer Hoytink zeide, dat een tweede ambachtsschool er zal moeten komen wat een R.K. school zal zijn. Of die nu of wat later komt maakt materieel geen verschil. Spr. heeft zich niet aan verkiezingspropaganda schul dig gemaakt. Hij hield vol, dat de PvdA in 1949 wist dat de school met haar financiële consequenties nodig zal zijn. Juist de leeftijd waarop de kinderen naar de ambachtsschool gaan is de fa tale leeftijd. Spr. mag een kronkel in zijn hersens hebben, maar hij is al oud. Het knobbeltje dat de heer Berk houwer daarin heeft is veel erger. De schoolstrijd heeft tachtig jaar gewoed. Laten de woorden van de heer Berk houwer de stoot zijn voor een nieuwe actie voor onze rechten in de school strijd. Ieder heeft recht op een school met een eigen wereldbeschouwing, Mr. Berk houw er zeide dat de heren Leesberg en Venneker gelijk hebben en de PvdA hen had moeten volgen. De heer Hoytink is voor bij zonder onderwijs en hem gaat het compromis verder niets aan. Wij van de VVD aldüs spr. staan vrij en kunnen beslissen, zoals wij willen. Wij zien de noodzaak nu niet en misschien ook niet in 1957. Spr. wil zich daarvoor niet binden. Tijdens deze rede werd een bouquet bloemen voor mevrouw Holzmiiller op tafel gezet, die om 12 uur jarig was ge worden. Spr. is blij dat de wet de pacificatie hier nog niet gebiedend heeft voorge schreven. Het is niet noodzakelijk de katholieke vorming ook op een am bachtsschool te geven. Laat deze jon gens samenstaan aan één aambeeld of écn draaibank. De heer Kirpenstein ontkende dat er voor 1957 een overeenkomst is gesloten, De heer Torenvlied noemde dit een feestvergadering met een valse noot waarin hij de lachende derde kan zijn. De PvdA is geen hom en geen kuit. Spr. wacht belangstellend de stemming af. Wethouder Bakker zeide, (jat de oorspronkelijke tekst van het compro mis heel anders luidde. Spr. begrijpt dat men de PvdA thans aanvalt en haar moeilijkheden wil uitbuiten. In 1951 is een R.K. ambachtsschool niet ui"6ént> Na een bespreking van dit punt van 8 uur tot half één in de nacht word bij stemming het voorstel van de meer derheid van B. en W. afwijzing van de urgentieverklaring der school met 15 tegen 10 stemmen aangenomen Tegen stemden de R.K. fractie en de heer Hoytink. De verhuistransformatoren Opnieuw kwam in behandeling het voorstel tot aanschaffing van verhuis transformatoren, dat in een vorigs raadsziting voor vóór-behandeling naar de commissie van de Lichtbedrijven was verwezen. Zoals wij ins ons num mer van Woensdag hebben medege deeld, werd thans door B. en W. een vastomlijnd voorstel gedaan waarbij ook de gevolgen van deze aankoop wer den geregeld. De heer Eriks (Arb.) zeide, dat men thans beter beslagen ten ijs komt. Een verhoging tot 220 volt blijkt nodig te zijn. Men mag de gebruikers even wel niet voor 'n extra bijdrage plaat sen. De kleine verbruikers worden het zwaarst getroffen. De plaatsing vraagt voor elke gebruiker een bedrag van f 17.40, maar de transformator behoeft niet aan de binnenkant te komen e» dat scheelt de helft van de uitgave. Men heeft dan wellicht slechts 1000 transformatoren nodig en geen 2300 wat de besparing geeft van f 21.66 per aansluiting. Men moet de gebruikers daarmee tegemoet komen voor hun lampen en verandering van apparaten. De heer De Zeeuw (KVP) zag de mogelijkheid de ombouwwerkzaarn- heden wat langer te laten duren. Laat de wethouder de kwestie nog eens in stludie nemen, dan aanvaarden wij te vens niet de consequenties. Wij moeten in elk geval nog niet de conclusies van het rapport van de di recteur der Lichtbedrijven aanvaarden. De heer Knuisting Neven (Comm.) wilde dc arbeiders niet voor hogere uitgaven plaatsen. Er zal veel stroomverlies te betalen zijn. Laat men de zaak nog maar eens bekijken. De heer Van der Borden zei de dat de transformatoren na gebruik in Alkmaar onverkoopbaar zullen zijn. Men moet trachten ze goedkoper te krij gen, en die transformator vóór de me ter plaatsen. De heer Koot (Arb.) vroeg of men bij de middenstand geen reductie kan bepleiten. Spr. voelde voor het idee van de heer Eriks. De heer Holsmuller (VVD) achtte de ombouw van het net noodza kelijk maar men dupeert het publiek Men moet f 110 betalen en een mid denstander gemiddeld f 425. Laat men een tegemoetkoming geven van f 20 tot f 25 als men spoedig aansluit. Misschien raken we ons bedrijf wel kwijt aan de provincie. Krijgen we dan f 220.000 van de ombouw en de f 350.000 die we nu investeren van de Provincie terug? Laat men anders niet verder gaan dan tot aanschaffing der transforma toren. Wethouder Leesberg zeide dat de commissie zich thans unaniem voor het laatste plan verklaarde, waarna de di recteur een rapport maakte. Men is nu beter ingelicht. Nu is er een bod van 1000 transformatoren die niet in prijs zijn gestegen. Koopt men deze dan be ginnen we in 1952 met de ombouw. Wij moeten met onze tijd meegaan. Bij overname moeten de kosten terugbe taald worden. Het systeem-verhuisfor- matoren is voor de ombouw het goed koopste. We kunnen ons nog losmaken van de conclusies van het rapport. Alles tot aan de huisdeur is voor rekening der gemeente. Binnenshuis is het voor rekening van de verbruiker. Ook het rioleringsstelsel zal de inwoners later geld kosten. Er is trouwens niemand die alles voor rekening der gemeente wil brengen. Het idee-Eriks t.a.v. de meter plaatsing zal geen besparing mogelijk maken. We kunnen nu alvast volstaan met Ie aankoop der transformatoren. De heer Van der Borden zeide dat het de verbruiker f 3 per jaar zal kos ten. De transformator staat onder span ning en verbruikt zelf stroom. De trans formator mag niet voor de meter ko men. De heer Eriks ging met een en ander accoord als er nader heslist wordt over de plaatsing der transfor matoren. De heer Holsmuller zou mee willen gaan als men een proef genomen heeft in sommige bouwblokken. De raad ging daarna met de aan schaffing accoord. Verhoging tarieven Centraal Ziekenhuis B. en W, steden voor de tarieven voor het Centraal Ziekenhuis met f 0,75 per verpleegdag te verhogen met uitzonde ring van dat voor de kinderen, die in de inrichting worden geboren. Deze verhoging treedt voor alle klassen in op I Juli 1951. Voor de verplicht ver zekerden der algemene ziekenfondsen en die welke voor rekening van de overheid verpleegd worden is de datum van ingang 19 Maart, voor de vrijwillig verzekerden is de datum gesteld op dé dng, welke in de Staatscourant zal wor den bekend gemaakt. De heer Knuistingh Neven was tegen deze verhoging omdat ze weer extra kosten zal vragen. De heer Van der Borden vroeg eerdere afsluiting van de agenda. Is oij dit voorstel rekening gehouden met de verhuur van 3 appartementen aan een der doktoren? De voorzitter wees op het gro,te tekort van het Centraal Ziekenhuis, dat deze verhoging noodzakelijk maakt. Ér was spoed nodig met dit voorstel. De lokalen aan een dokter verhuurd zijn niet van invloed op deze prijsverho ging. De heer Van der Borden zal bij de begroting op een en ander terugko men. Het voorstel werd aangenomen met, aantekening dat. de communisten er tegen zijn. EEN PRETTIG SLOT Om kwart over één hedennacht sloot de voorzitter de vergadering met een speciaal woord van gelukwens aan me vrouw Holzmiiller. EINDEXAMENS R.H.B.S. TE ALKMAAR In de afdeling B (groep 4) voor de examens van de RHBS slaagden de volgende candidaten: J. A. Mars uit Alkmaar-, P. Willig uit Akersloot; P. C. Schol uit Egmond aan Zee; IJ van Steeg uit Heiloo en S. C. Voogt uit Oudkarspel. Afgewezen werd 1 candidaat. D« I wuyven gedi Gieteravond kwam van LafljedUk bijeen schap van burgemee In behandeling kw tot bet aangaan van met de heer C. Ke Scbarwoudc. Aan he verleend om de te weg ngar zijn koelhui over het perceel doo van de Ned. Herv. G Scharwoude, aan te Zuiden van de veilin weg. De gemeente z perceel naderhand ku voor de door de heer prijs. De gemeentereken voorlopig vastgesteld, wone dienst 14.308. pitaaldienst 28.795,8 Rekening grondbed Nadelig saldo gewoni Bati£ slot kap. dienst eens werd goedgekeu fonds armengoederen. Burg. Schelhaas me; gadering van de rade en Sint Pangras met c tenaren van het hc inzake overname van weg. Het schriftelijk vo hoogheemraadschap, c gevolg was, achten B. vaardbaar. Als voorb noemd de afschrijvin jaar. Het staat volgen dat de brug veel en v( gaan, gelet op de alj elders. Weliswaar wordt h hoogheemraadschap ir gestort, maar ook da: meente Langqdijk gee bij, omdat de gemeer aan het hoogheemraad gedragen en dus andc het profijt van zullen het voorstel van het schap zullen alle meei rekening van de gemi Beter wordt de ges meente-architect geac langzamerhand in bel brengen. Het werk aanbesteed. Hiertoe zullen nade lingen met St. Panera B. en W. zijn echtei doen met inachtnemii drage-basis van 40 6C vroeger 2575. De gen immers heeft nu ook dingen met de buiten Wethouder M. Kuipe gangspunt van het ho te star. De heer P. K. juichte het aanbod vai raadschap niet toe, ma eens willen praten. De zag liever een kortere mijn in acht genomen, ringa (prot. chr.) wilc aan de gemeente houd het hoogheemraadseh maar hier zwarte Piet. Besloten werd met i heer Volkers tegen h het hooghecmraadschai te wijzen en nieuwe 1 (Ongecomg Xn de afgelopen i twaalf uur is op de g genArnhem een naa weg zijnde autobus o] gereden. Dc vrachtaul met ijzer en stond aar weg. Dé autobus is er zijde tegenaan grredci gereten. Alle inzittc; twintig) van de bus afkomstig. Eén ervan werden zwaar gewond andere licht gewond. Geneeskundigen en Arnhem en Nijmegen dig ter plaatse. De ge naar het Canisiuszieke gen overgebracht. De der .ernstig gewonden was hedenmorgen zorj De licht gewonden d meen arm- en/of beer opgelopen werden naa gebracht. Bioscoop te E geslol In de Donderdaga^ raadsvergadering van I de burgemeester J. Adi leiding van vragen ove de Muntbioscoop medi uitkomsten van deze c genomen maatregelen vaardigen. De burgen mening, dat het hier maatregel ter overbri ..komkommertijd" betr streed, dat de tarieven li.ikheidsbêlasting de «luiting hadden gedwo:

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2