sensatie Schoenmakers uit de strijd genomen L arte heelt liming Socialisten huldigden Dr. Drees Lekke banden en defecten lieten de Nederlanders niet met rust Diederich was een machtig winnaar Nederlandse strijdkrachten in Korea worden niet teruggeroepen De Koningin van Wimbledon zag weg naar finale door Shirley Fry versperd Het N.A.T.O.-plan wordt vertraagd Tweede Kamer voor herkapitalisatie Ronde-records in Assen gesneuveld Honderd jaar Gemeentewet spkoop aar ?aat 31 i we reeds DPT BIJ iedereen die n waar ook! Is voorloper s .IJFT ook in >RDEL!GER! Eersie verlies voor Nederlandse ploeg op pechdag de5 de Parijzenaar Forlini was de eerste die er na de start tussenuit ging en hij had reeds een voorsprong van veertig seconden vóór de anderen zich bewust waren van het feit dat deze vroegtijdige ontvluchting wel eens be langrijk Zou kunnen zijn. Een groepje van ongeveer tien renners, aangevoerd door Lauredi en Van Steenkiste, ging hem na enige tijd achterna. Na 70 k.m. bij Vervins, waren de vluchtelingen echter weer ingehaald en gegroepeerd peddelde de karavaan verder. Zo werd de Belgische grens gepasseerd, terwijl het beeld van de felle strijd voortdu rend wisselde. Bij Bergen (140 k.m.) werd de kopgroep in tweeën gesplitst en het was De Rijcke die zich het eerst aan de ravitailleringspost meldde. Zijn voorsprong bedroeg op dat moment ongeveer een halve minuut, maar door een valpartijtje verloor hij bijna twin tig seconden en het duurde niet lang of zijn ploeggenoot De Rijck haalde hem in. Van nu af aan ging het over er barmelijk slechte wegen met aan kop een groepje van vier: Diederich, Ruiz en Van Steenkiste. Docrr talloze bech ten over bruggetjes naar de Muur v. Gerardsbergen met hier en daar zeer steile hellingen. Diederich was de eer 4. Het algemeen klassement i»lÉl 'OÊmSmÈ. Laga bracht vreugde en Neumeierleed in Henley Japan wil de spelen in 1960 organiseren Alleen de CPN stemde voor motie-Wagenaar Door gasvergiftiging om het leven gekomen Zwitser trok stelend door Nederland Amerikaans oud-minister vloog in Korea tegen berg P.T.T.-monteur stal platina uit telefoons Een défilé en vele hartelijke woorden DIT BLAD Verrassende nederlaag van Louise Brough Twee dubbelspelpartners in de eindstrijd Drie vraagstukken belemmeren de defensie Slechts weinig critiek Sensationeel verloop van trainingsriiten ibroekjes 2.50 lemden boorden 8.50 i lemden 8.35 I shorts dames ïren 8.40 l jongens- jes v.a. 458 te jongens- :s v.a3.95 1 pantalons, kwal., afwerking 13.95 p DEN HELDER Spoorstraat 11 TeL 3003 GEOPEND! ijes: (EN ...NU 0.49 0.29 IU 1.49 en 0.98 0.59 N 0.98 >EKEN 1.75 zalm en 1.69 4 2.49 n. p. m. 1.79 M p. m. 1.25 ►ONT 1.89 lingerie 8.95 ritssluiting 7.90 s. kleuren 1.95 boord in 6.95 1.98 rEN AFDELING: 3 PRIJZEN'. LAAT 120 bronzen stem van „Roeland" in het grijze Belfort van het oude Gent heeft in doffe tonen de „doodsklok" geluid over de eerste Nederlander. Harry Schoenmakers, die reeds bij Mons een lekke band kreeg en ook later de pech- duivel op de Vlaamse kasseien ontmoette, kwam zo laat binnen, dat hij de limiet van tien procent overschreed. Gisteravond werd hem medegedeeld, dat hij de Tour moet verlaten en naar Eindhoven kan terugkeren. De Nederlandse ploeg heeft een „knecht" verloren en is teruggebracht tot zeven man, doch niet alleen om deze reden hoe pijnlijk ook na slechts twee etappes zullen de jongens in de witte truien met nauwverholen misnoegen terugdenken aan hun belevenissen op het traject van Reims naar Vlaanderen. Lekke banden en machinedefecten speelden de onzen grote parten en onthielden Wim van Est zelfs een plaats onder de eersten in het etappe-klassement. Neen, Klokke Roe land kon voor de Nederlandse ploeg geen vreugdeklanken beieren. Zij deed dit wel voor de Luxemburger Diederich en voor de Belgen Ockers, Demulder, Ros- seel en De Rijcke, die in eigen land voor een menigte, die zelfs niet te schatten viel, de eer en.de aanzienlijke premies wegsleepten. gehouden te worden door Dekkers, cue eveneens stond te knarsetanden van spijt over de pech, die hem ach tervolgde. Hiermede was onze beste man uitgeschakeld. r\P de Muur van Gerardsbergen in het bloeiende Vlaamse land lagen der tigduizend harde Belgische frankskés te wachten op de man, die als eerste de steile helling vrijwel de enige hoogte in deze rit zou beklommen hebben. Deze 30.000 en de premies van 20.000 en 10.000 francs die de wieler fans in Vlaanderland voor gretige rennershanden hadden neergeteld, heb ben hun stempel gedrukt op de twee de rcferige etappe. Van den beginne af, nauwelijks uit het gezicht van Reims gothische kathedraal, hebben de 123 beroepsrenners voor dit geldelijk ge win gevochten. De onweerstanbare Diederich, die als een rode vlam over de kinderhoofdjes en de stoffige grint wegen schoot, zal het leeuwendeel naar Luxemburg dragen. Hij toch bleek in deze etappe de sterkste, de koning die weliswaar het geluk aan zijn zijde had en voor pech bespaard bleef, doch die daarnaast zo'n machtsvertoon aan de dag legde, dat geen der op winst in eigen land loerende Belgen hem ook. maar konden benaderen. Ja, misschien toch één. Stan Ockers, de man die door de Belgische Wielerbond niet werd waardig gekeurd om België in de Tour te vertegenwoordigen en eerst door het uitvallen van Rik van Steenbergen toch in de Belgische kleu ren mocht rijden. Deze Antwerpenaar zou misschien Diederich hebben kun nen bedreigen, indien hij zich eerder in de course bewust was geworden van zijn kracht. Twaalf kilometers voor het einde was Ockers echter nog in geen velden of wegen te bekennen. Demulder was de man, die Diederich als een hazewind achtervolgde. Maar op de beruchte Muur van Gerardsber gen, waar het wegdek meer dan slecht wordt, verscheen daar als een komeet Stanneke Ockers. Als de kurk uit een champagnefles stoof hij naar voren, passeerde een reeks van groten om als tweede te eindigen, drie minuten ach. ter de dolgelukkige Diederich, Pech, pech, pech £N de Nederlanders? Faanhof kreeg na zeventig kilometer reeds pech. Wagtmans bleef bij hem en samen slaagden zij er in om zich weer bij de anderen in het grote peloton te voe gen. Van Schoenmakers leed hebben wij reeds verteld. Ook Dekkers, Dielis sen. Voorting en Peters zagen de lucht uit hun bandjes verdwijnen, doch kon den zich min of meer handhaven. Van Est, de herder uit St. Willebrord, had zich voorgenomen een rol van beteke nis te spelen. Hij was bij de elf, die een poging deden om Diederichs maent te breken. In de laatste kilometers draaide Vrouwe Fortuna ook de acht ste Nederlander de rug toe. Kort vóór Gent, op het ogenblik, dat hij in een goede positie voor een der ere-plaat- sen lag, kreeg Van Est pech aan zijn versnellingsapparaat en toen die her steld was mocht hij toen drie maal een nieuwe band omleggen. En of dit nood lot nog niet voldoende was, bleek Pel- ltnaers met het reserve-materiaal op- Zegetocht van Diederich In het algemeen klassement, waarin Diederich (Luxemburg) de leiding heeft met 11.53.56 voor Ockers (Belgie) 11.56.37, 3. Re- dolfi (He de France 11.57.24, 4. Demulder (Belg.) 11.57.56 en 5. Geminiani (Frankrijk) 11.58.17, zijn de Nederlanders als volgt geklas seerd: 54. Faanhof 12.02.08, 56. Pe ters (Ned.) 12.03.18, 83. Van Est (Ned.) 12.06.48, 92. Dekkers (Ned.) 12.10.53, 108. Voorting (Ned.) 12.14.26, 112. Dielissen (N.) 12.14.57. SCHOENMAKERS ....Tiaar huis.... ste die het hoogste punt bereikte ge volgd door Ruiz, Van Steenkiste, De Mulder, Bayens en Desbats. Van de Italianen was al urenlang in de voor ste gelederen niets te zien.. Na de „muur" begon de strijd pas goed. Nog veertig kilometer over kinderhoofdjes moesten worden afgelegd, een afstand waarin nog enkele flinke klappen zou den worden uitgedeeld. In het peloton was de jacht begonnen waarbij Koblet, Coppi, Magni en Bobet een belangrijke rol speelden. Wagtmans eerste Nederlander de kop reed en bleef echter AAN de kop reed en Diederich in zijn rode trui. Uit het niets kwam Stan Ockers als op de vleugelen van de wind. Achter hem Demulder, die negentien seconden later gvolgd werd door Geminiani. Het ach tervolgende peloton van twintig ren ners werd aangevoerd door niemand minder dan Gino Bartali, die niemand, zelfs geen Koblet, voor of naast zich duldde. De vierentwintigste renner was gepasseerd toen Woutje Wagtmans zijn scherpe neus over de eindstreep druk te. Zijn tijd was 6.34.17, ruim vier mi nuten na Diederich, die 6 uur 29 min. 54 sec. noteerde. Peters werd 55ste in 6.36.01, Faanhof 63ste in 6.37.06, Van Est 87ste in 6.41.46, Dekkers 94ste in 6.45.51, Voorting 111e in 6.49.24 en Die lissen 114de in 6.49.55. Zeven van de acht waren binnen. Alleen Schoenma kers bleef weg. Toen hij de finish pas seerde, bleek een Tourdroom in stof vervlogen te zijn. Ploegen-klassement Na de tweede etappe, ReimsGent, luidt het ploegenklassement: 1. Luxem burg 35.5256; 2. Belgie 35.35.21; 3. Ile de France 35.54.07; 4. Frankrijk 35.54.07; 5. Zwitserland 35.55.02; 6. Italië 35.55.26; 7. Oost-Zuid-Oost Frankrijk 35.56.53; 8. West-Zuid-West Frankrijk 35.57.38; 9. Spanje 35.57.46; 10. Parijs 35.58.30; 11. Nederland 36.02.30; 12. Noord-Afrika 36.09.46. Wat niemand verwacht heeft, is ge beurd. Neumeier, die Woensdag in de roeistrjjd voor de Diamond Sculls de Engelse favoriet Rowe versloeg en daardoor als vrijwel zekere finalist werd beschouwd, heeft gisteren in de eerste heat voor de kwartfinales een nederlaag geleden tegen de Belg Du- moulin. Als pleister op de schrijnende wonde zorgde op deze tweede dag van de Henley Regatta de acht van Laga voor een denderende verrassing door de Italiaanse ploeg van Varese achter zich te laten. De Nederlandse skiffeur Neumeier had na 800 meter slechts een meter achterstand op Dumoulin, maar toen nog 500 meter moest worden geroeid had de Belg zijn voorsprong tot een lengte vergroot. Neumeier zette op de laatste tweehonderd meter een eind spurt in, waardoor hij bijna gelijk kwam met de Belg. Hij slaagde er ech ter niet in gelijk te komen met Du moulin, die met een halve lengte voor sprong won. Zijn tijd was 8 min. 36 seconden. In de kwart finales van de Grand Challenge Cup zegevierde de acht van Laga in 7 min; 22 sec. over de bekende ploeg van Varese. De Nederlanders waren direct en snel weg en na een minuut hadde i zij reeds een kleine voorsprong, welke aangroeide tot drie lengten. De Italianen gaven de over- winnig echter niet cadeau, maar moes ten toch het onderspit delven. In de halve finales komt Laga tegen Barcelo na en Leander, die Njord met een hal ve lengte klopte, tegen Lady Margaret Club Cambridge. Japan zal door bemiddeling van de Japanse gedelegeerde bij het I.O.C., dr. Ryutaro Azuma, een aanvraag indie nen tot organisatie van de Olympische Spelen 1960. Dr. Azuma zal dit verzoek indienen, zodra men met de gemeen teraad van Tokio tot overeenstemming is gekomen met betrekking tot de faciliteiten. Voorts is bekendgemaakt, dat Japan officieel is uitgenodigd tot deelneming aan de Olympische winterspelen 1952 te Oslo. (Van onze parlementaire redacteur) JN de Tweede Kamer kwam Donder dagmiddag aan de orde de interpella tie van de communistische heer Wage naar over de huidige regeringspolitiek ten aanzien van het Verre Oosten. Woensdag is een ovenarbeider uit Maastricht, door gasvergiftiging in de installatie der cement-draaioven van de ENCI om het leven gekomen. Hij was in een der ovenruimten afgedaald om iets van het nieuwe apparaat, dat pas enkele dagen geleden in bedrijf was genomen, te controleren. Toen hij wegbleef werd een onderzoek inge steld. Men vond de man bewusteloos op de bodem. Pogingen om de levens geesten op te wekken, baatten niet. Het stoffelijk overschot is per GGD naar het ziekenhuis St. Annadal over gebracht. Ruime knapzak De politie heeft in Oldebroek de Zwitser H. B. aangehouden, die sinds enige tijd met zijn rugzak op stap was, Via Zwitserland, Frankrijk en Belgie kwam hij in Nederland, maakte in de jeugdherberg te Breda al voor f15 schul i, eigende zich in Bunnik onder meer een portemonnaie met f40 en een petroleumvergasser toe, wist een andere Zwitser, met wie hij in Am sterdam kennis maakte, een costuum en f50 afhandig te maken, logeerde in Zandvcrort, Den Haag en Rotterdam zonder te betalen en stal ten slotte uit de rugzak van een inwoner van Leeu warden een portefeuille met zes pond sterling. Voordat hij kans kreeg naar Zweden te gaan, wist de politie hem in de kraag te grijpen. Hij vroeg de regering o.a. of zij het voor de ontspanning in de situatie niet noodzakelijk acht onmiddellijk tot een wapenstilstand in Korea te komen; of zij niet van mening is dat de Sovjet- voorstellen daarvoor de beste grondsla gen vormen; of aan de Nederlandse vertegenwoordigers in Amerika op dracht is gegeven deze voorstellen te steunen; of zij bereid is de Nederlandse strijdkrachten uit Korea terug te trek ken; waarom de regering het wapen embargo tegen China ondersteunt en of Nederland is betrokken bij de door A- merika ingeleide besprekingen over een afzonderlijke vrede met Japan. De minister van buitenlandse zaken, mr Stikker, die in nagenoeg alle op zichten van opinie met de heer Wage naar verschilde, deelde mede, dat Ne derland niet bereid is op dit ogenblik zijn strijdkrachten terug te trekken, aangezien dit een eenzijdige opzegging van een internationale overeenkomst zou betekenen. Ons land was vóór de embargo op wapenleveranties aan Chi na, omdat China de Noord-Koreaanse aggressor steunt. In de besprekingen over het sluiten van een vredesverdrag met Japan is Nederland betrokken, maar daarbij is niet vooropgesteld het sluiten van een afzonderlijk vredesver drag. De door de heer Wagenaar ingedien de motie, waarin de Kamer o.a. aan de regering verzocht onze strijdkrachten uit Korea terug te trekken, werd ver worpen met 72 tegen 7 stemmen. Vóór waren alleen de communisten. De Amerikaanse onderminister voor het leger, Alexander, is gewond ge raakt, toen een licht vliegtuig, waarin hsjj als passagier meevloog, aan het oostelijk front in Korea tegen een bergwand vloog. Alexander en de pi loot van het vliegtuig werden licht ge wond in een ziekenhuis opgenomen. Een jonge Reimse jeliciteert de winnaar van de eerste etappe MetzReims, de Zwitser Giovanni Rossi, met zijn zege. Louise Brough, die jaren lang de koningin van Wimbledon was en de titel in bet damescnkelspel drie maal achtereen wist te behalen, heeft een beslissende nederlaag geleden tegen baar landgenote Shirly Fry. Dit 23- jarig Amerikaanse speelstertje, dat op de achtste plaats van de Amerikaanse ranglijst voorkomt, bereikte voor het erst in haar leven de finale. Zij deed dit op voortreffelijke wijze dcor een zeer goede gecontroleerde snelheid en uitstekende verdediging Slechts drie kwartier had zij nq^iig om de grote Louise Brough, die ai haar krachten inspande om voor de vierde maal de kroon van Wimbledon te ontvangen, definitief uit te schake len. De kampioene van het vorig jaar, die dit seizoen zeer gehandicapt werd door haar blessure aan een elleboog, was nog slechts een schaduw van do brillante Amerikaanse speelster uit vorige jaren. Niets was er over van haar geduchte service, haar krachtige, gevarieerde slagen. In de eerste set had Louise Brough eenmaal de kans om de stand van 45 op 5—5 te bren gen, maar Shirly Fry wist door te breken en de set uiteindelijk met 61 t» winnen. In de tweede set behaalde Shirlv Fry al direct een 50 voorsprong. Haar tegenstandster deed nog een ver twijfelde poging en won twee games, doch verder kon zij het niet brengen. Met 62 moest zij Shirly Fry de zege overlaten, die nu in de finale tegen haar dubbelspelpartner Doris Hart zal uitkomen. Doris Hart was in de halve finale tegen „glamour girl" Beverly Baker in alle onderdelen van het spel de sterk ste speelster. Beverly was nerveus en siaagde er niet in een afdoend ant woord te vinden op het scherpe vol leren en de snelle drives van haar te genstandster. In 41 minuten had Doris i.Hart de partij gewonnen. De socialistische arbeidersbeweging heeft minister-president dr. W. Drees ter gelegenheid van zijn 65-ste verjaar dag gisteravond in Den Haag een groot se hulde bereid. Duizenden mannen en vrouwen, trokken met neigende vlag gen, zingend en wuivend langs de wo ning van de jarige minister-president aan de Beeklaan 502, aldaar. Dr. Drees met zijn vrouw en kinde ren, allen met een rode anjer opgespeld, hebben het défilé gadegeslagen. De heer Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid verklaarde in een rede, dat deze huldiging heeft bewezen, dat er geen kloof is tussen leiding en masa in de socialistische arbeidersbe weging. Dr. Drees, zo zBi hij, is door zijn onkreukbaarheid, wijsheid, kennis en warme menselijkheid een nationale figuur geworden. „Onze Drees, zo besloot de heer Vorrink, is het symbool van wat men sen bereiken kunnen, die bereid zijn het beste en edelste in zich te geven voor een groot beginsel". De heer Suurhof, tweede voorzitter van het NW, dankte de heer Drees voor hetgeen hij voor de arbeiders heeft gedaan. „Wij verschillen wel eens van mening", zo merkte spr. op, .doch wij hebben juist bij een verschil van mening dr. Drees het meest leren waarderen. Hij is een verzoenende, sa menbindende figuur". Dankende voor al deze woorden van lof verklaarde Ir. Drees, dat het hem goed deed te midden van de zorgen en verdrietelijkheden, die aan zijn politiek verbonden zijrj, gevoelens te bespeu ren als die welke hem deze avond wa. ren geopenbaai i. Hij zag in de hem gebrachte hulde een bewijs van de ware kameraadschap en van de leven de solidariteit in de socialistische be weging. Het was de Haagse politie de laatste tijd opgevallen, dat in de edele metalen- handel steeds hele kleine hoeveelheden platina opdoken. Een onderzoek leidde naar de 37-jarige Hagenaar F. C. van der W., chef-monteur bij de PTT. Van der W. bekende, dat hij uit oude tele foontoestellen de contactpunten had weggenomen, waarop een speldenprikje platina voorkomt. Op deze wijze heeft hij in drie jaar een hoeveelheid platina ter waarde van ongeveer duizend gul den verduisterd. De man is op staande voet bij de PTT ontslagen en in ver zekerde bewaring gesteld. BEVERLY BAKER glamour girl Volgens functionarissen van de or ganisatie van het Noordatlantisch ver drag (NATO) te Londen veroorzaken d< volgende drie vraagstukken een vertraging in de uitvoering van de veidedigingsplannen van de organi satie: 1. Een algemeen begroting, die de verplichtingen van de 12 ledensta- tcn van de NATO omvat; 2. De kwes tie van het opperbevel in het Middel- landse-Zeegebied en het Midden-Oos ten; 3. De militaire bijdrage van West- Bui tsland. Haar verluidt besprak Donderdag de raad van plaatsvervangers van de NATO, die te Londen bijeen is, de be groting van de organisatie. Men neemt aan, dat het probleem var> het opperbevel in het Middelland se-Zeegebied binnenkort zal worden opgelost. Het vraagstuk omvat het lidmaatschap van Griekenland en Tur kije de begrenzing van het betrokken gebied en de benoeming van admiraal William Fechteler tot opperbevelheb ber van het gebied van de Atlantische Oceaan. De Westduitse bijdrage zal op de op 10 Juli te houden slotzitting van de conferentie te Parijs over het vormen van een Europees leger worden be sproken. (Van onze parlementaire redacteur). JJOOR verschillende oorzaken, waar van de voornaamste zijn het beha len van hoge winsten en de dividend beperking is bij verscheidene onder nemingen een wanverhouding ontstaan tussen het gestorte kapitaal en de re serves of wel het vermogen op aan delen. Wanneer deze ondernemingen willen uitbreiden, zouden zij nieuw kapitaal kunnen aantrekken, doch ook is mogelijk een overheveling van het vermogen op aandelen naar het ge storte kapitaal. Teneinde dit laatste door middel van tegemoetkomingen van fiscale aard te vergemakkelijken, heeft de regering bij de Staten- Generaal een wetsontwerp op de her kapitalisatie ingediend, dat Donder dagmiddag in de Tweede Kamer is behandeld en waarbij de financiële deskundigen van de verschillende fracties, evenals bij minister Lieftinck's belastingontwerpen, weer in actie kwamen. Het sprekerslijstje vermeld de al dadelijk de heren Hofstra (P.v.d.A.), Lucas (K.V.P.), v. d. Heuvel (A.R.), v. d. Wetering (C.H.), Vonk (Vervolg van pagina 1) MR. P. J. OUD beantwoordde de rede en wees er op dat de minister in zijn toespraak de realiteit heeft laten zien. De realiteit, die ons leert, dat het, in het bijzonder door de grote financiële noden van onze tijd, niet gemakkelijk is, de gemeentelijke zelfstandigheid zo tot haar recht te doen komen, als wij, gemeentelijke bestuurders, het zo gaar ne zouden willen. Dat ondanks harde woorden welke nu en dan gevallen zijn het saamhorigheidsgevoel bewaard is gebleven, heeft de herdenking van het eeuwfeest der gemeentewet duidelijker dan ooit bewezen. Die herdenking heeft van het eerste ogenblik af gestaan in het teken van samenwerking. Daardoor is zij ook een beeld geworden van de richting, waarin zich in ons land de bestuursverhoudingen bewegen. Mr. Oud memoreerde de massale her denking te Utrecht vier weken geleden. Het hoogtepunt is geweest het samen zijn met H. M. de Koningin. Hoe tref fend was het door haar gesproken woord en hoe ontroerend de reactie van De eerste werkelijke trainingsdag voor de TT-races te Assen heeft een sensationeel verloop gehad. Alle ronde records zijn gesneuveld. Zes rijders hebben in de 500 cc klasse het record van Bandirola (153.86) ver beterd. Snelsten waren Umberto Ma- zetti op Gilera en Bill Doran op AJS met 156.66. Echter ook het zeer scherp staande record van de Engelsman White, dat met 146.9 van 1937 dateert, is nu gesneuveld. De Engelsman Duke kwam op Norton tot een snelheid van 147 km per uur. Zijn ploeggenoten Brett en Lockett noteerden rond de 145 km, de AJS-rijders Doran en Arm strong 145 en 144. In de AJS-plceg is inmiddels Featherstone vervangen door Petch, terwijl aan de lijst van deel nemers nog zijn toegevoegd de bekende Amm uit Rhodesia en Kavanagh uit Australië, beiden op Norton. Zij zullen ook in de 500 cc-klasse starten. Ten slotte is nog het record in de 125 cc- klasse verbeterd. Dit stond sedert 1950 op naam van de Italiaan Bruno Ruffo met 8.07.2 of 122,18 km. De Italiaan Carlo Ubbiali bereikte echter gisteren op Mondial een snelheid van 7.53 of bijna 126 km, terwijl zijn landgenoot Gianni Leoni eveneens op Mondial tot 8.02 of bijna 123 km kwam. Van de Italiaanse Morini's noteerden Emilio Mendogni 8.27 (tegen de 117 km), Luigi (Zinzani) 8.28 en Vincento Zanzi 8.49. (V.V.D.) en Hoogcarspel (C.P.N.). In het algemeen bestemd er over dit twaalfhonderd gemeentelijke bestuur- ders, zich uitend in een spontaan ge zongen Wilhelmus. Het was het beste getuigenis van het onverzwakt voort bestaan van de band tussen Oranje en de gemeenten. [t£ Nederlandse gemeenten, wij mogen het met trots getuigen, aldus spre ker, hebben alle haar bijdrage geleverd tot de ontwikkeling van het moderne Nederland. Haar taak in onze dagen is moeilijk, gelijk die van de landsrege ring moeilijk is. Maar hoe moeilijker de taak, hoe groter de aantrekkelijk heid om er zijn krachten aan te geven. Mr. Oud eindigde aldus: Het jaar 1951 sluit een tijdperk van rijke ge meentelijke werkzaamheden af. Moge Gods rijkste zegen rusten op gemeente- lijk- en landsbestuur, in hun onderlinge samenwerking, ook in de nieuwe eeuw, die komen gaat. wetsontwerp, dat men nuttig en nodig achtte en waarvan men het beginsel toejuichte, overeenstemming. De vraag voor enkele afgevaardigden was ech ter, of dit beginsel wel redelijk is uit gewerkt. Het debat liep dus hoofd zakelijk over technische details. Minister Lieftinck voelde zich na alle lof voor dit wetsontwerp en na de critiek, die hij op zijn belasting- ontwerpen te verduren gekregen heeft, als „de goede moordenaar". Hij legde de nadruk op het tijdelijk karakter van het ontwerp, verklaarde zich accoord met een amendement van de heer Hofstra (P.v.d.A.), dat daarna aangenomen werd en stelde de vra genstellers zodanig tevreden, dat het wetsontwerp zonder hoofdelijke stem ming, doch met aantekening dat de C.P.N. tegen was, werd aangenomen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 9