RUBBER STEMPELS Stad en Omgeving AGENDA P.O.A. WAT DE De heer G. Chr. Dun na kortstondige ziekte overleden Leerlingen van concerteerden Annie Veenenbos Westerlicht" in Strassburger viert triomfen UIT DE ALKMAARSE RAAD n.v. DAGTRIP N00RDH0LL. REISGENTRA1 GEZONDE SLAAP 7 >ÜW WAARBORG- De Alkmaarse Kaaswedsirijd Goede prestaties van Gevarieerd programma veelbelovende zangers Binnenlands verbruik van kaas verminderd PAYGLOP HARMONIE THE/ S< REX-TH EATER: De d De HANDWERK LESSEN ZATERDAG 7 JULI 1951 Een zeer geachte en gewaardeerde Alkmaarder, de heer Dun, is gisteren op 68-jarige leeftijd na een kortstondige ziekte overleden. Ongetwijfeld zullen zeer velen uit een belangrijk deel van Nederland met grote droefheid kennis nemen van dit overlijden van een zo geziene figuur als de heer Dun. Als inspecteur van het onderwijs in de Inspectie Alkmaar, welke functie hij van 1 Mei 1934 tot 1 Maart 1948 bekleedde deed hij zich kennen als iemand, die het onderwijs een warm hart toedroeg en hij verwierf zich vele vrienden en kennisesn. Onderwijsman in hart en nieren Op 12 September 1852 werd de heer Dun in Rotterdam geboren en nog immer sprak hij met grote liefde over de Maasstad, waaraan de overledene zijn hart verpand had. Reeds op 16- jarige leeftijd stond hij als kwekeling voor de klas op de christelijke school te Overschie. Eenmaal onderwijzer ver leende hij op vele scholen zijn beste krachten aan het onderwijs, dat hem zo na aan het hart lag en waarvan hij slechts node kon scheiden, toen hij in 1948 als inspecteur van het Lager On derwijs in de Inspectie Alkmaar de dienst met pensioen moest verlaten, waarmee tevens een 50-jarige werk zame loopbaan in dienst van het Ne derlandse onderwijs werd afgesloten. Hoofdonderwijzer. In deze periode gaf hij les aan scho len te Rotterdam, te Heteren in de Be tuwe, waar hy voor het eerst op 27- jarige leeftijd de functie van hoofd onderwijzer aan een twee-mans dorps school vervulde. Vervolgens werd hij in 1911 hoofd van de Hervormde Schooi te Goes, doch vertrok in 1917 naar Wageningen, waar hij de leiding op zich nam van een grote volksschool met 600 leerlingen en twintig leer krachten, die in maar liefst vier ge bouwen was ondergebracht. Toen kwam de heer Dun op 1 September 1923 voor het eerst naar onze stad als schoolopziener in de inspectie Alkmaar, waarna hij nog een functie in Den Helder aanvaardde en op 1 Mei 1924 benoemd werd tot inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Alk maar. In deze functie werd hij in 1948 opgevolgd door de heer G. G. C. Ver- nooy. Zowel in kringen van het hijzonder als van het openbaar lager onderwijs genoot hij een grote bekendheid en had men grote achting voor zijn im mer gewaardeerde en deskundige werkzaamheid. In het openbare leven vervulde hij ook nog enkele juncties. Zo was hij o.m. secretaris van het col lege van regenten van het Centraal ziekenhuis, alhier. Zo is wederom een zeer geziene per soonlijkheid uit het openbare leven van onze stad en ver daarbuiten heen gegaan. De heer Dun was officier in de Orde van Oranje Nassau. Maandag om 2 uur zal het stoffelijk overschot van de heer Dun op de Alg. Begraafplaats alhier ter aarde worden besteld en dat velen bij deze laatste gang aanwezig zullen zijn lijdt geen twijfel. DIT fQ./£astinj>\'Z\ MCD W I luxury (Advertentie, Ing. Med.) Deze matrassen zijn steeds voorradig bij de FIRMA MEIJER ZOON, Langestraat 7 - Alkmaar. Nederlands hope Nederlands jeugd en in het bijzon der de Alkmaarse heeft zich gisteren weer eens van een minder prettige zijde laten kennen. Tijdens een rond vaart van een gezelschap Zwitserse kaasmarkt-bezoekers door de Alkmaar- se grachten heeft een aantal jongens van verschillende bruggen naar bene den gespuwd en met vuil geworpen naar de inzittenden van het rondvaart- scheepje. Verscheidene Zwitserse da mes en heren werden hierbij op hun kleding getroffen. De leider van het gezelschap was hierover vanzelfspre kend zeer ontstemd en zeide dat dit voorval veel afbreuk deed aan de pret tige sfeer van het bezoek aan Alkmaar. Het gaat hier niet om één geval, doch dit is een kwestie van een mentaliteit, waartegen door ouders en onderwijzers terdege dient te worden opgetreden. DEZE KLEINE WERELD Gisteren is te Almelo een man aan gehouden, die op 30 Mei alhier een zo goed als nieuw rijwiel had gestolen. Het rijwiel is te Venlo in beslag geno men. (Ontleend us onze Advertentie-rubriek) ZATERDAG Rex Theater, 2,30, 7 en 9.30 uur: The third man (14 jaar)Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Mensensmokkel (18 jaar) Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Giu- liano (18 jaar); Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Schateiland (14 jaar). Wapen v. Heemskerk, 8 uur: Feest avond Alkmaarse Boys. Canadaplein, 2 en 8 uur: Circus Strassburger. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Victoria Theater, 2 uur: Op glad ijs. Canadaplein, 8 uur: Circus Strassbur ger, ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Zondag zijn beschikbaar de huis artsen dr. J. Degenaar, Emmastraat 95 (telefoon 2310) en J. Pot, Kennemer- straatweg 65 (telefoon 3117). ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Te beginnen met hedenavond 18 uur zal deze week buiten de normale ope ningstijden voor spoedgevallen geopend zijn de apotheek De Bever, Emma straat 36. Beiaardier Van der Veen won directeursprijs Woensdag hebben twee koren, resp. „De Lofstem" en „Sursum Corda" uit Den Oever en Anna Paulowna, onder leiding van de stadsbeiaardier, de heer Van der Veen, geconcerteerd in de Friese plaats Workum. Ze hebben hier een fraai succes geboekt. „De Lof- stem" keerde huiswaarts met een eer ste prijs (361 punten) en „Sursum Coi- da" veroverde eveneens een eerste prijs met 342 punten. Bovendien nam „De Lofstem" 's avonds deel aan de ere- wedstrijd. Verder werd de heer Van der Veen de directeursprijs toegekend voor het uitstekend leiden van de bei de koren. RECTIFICATIE In ons raadsverslag van gisteren is een fout geslopen, die vooral degenen, wie Alkmaars historie ter harte gaat, hindert. In de rede van de burgemeester werd n.l. vermeld, dat Alkmaar een eeuw geleden 9.000 inwoners had, waarvan er 7.000 kiesgerechtigd waren. Zes duizend personen zouden van dit kiesrecht gebruik hebben gemaakt. De laatste twee getallen moeten echter resp. zijn: 693 en 544, hetgeen een nog duidelijker licht werpt op de toestanden in die dagen. Een openbare vocale voordrachts oefening is wanneer men deze op vat, als beoefening van de zangkunst en niet als concert altijd wel inte ressant. Zo ook deze avond in de con certzaal van „Huize Westerlicht". Zang kunst is ook in de eerste plaats voor drachtkunst, het doorleven en uitbeel den van de tekst en dat is geen ge makkelijke opgave. Niet ieder beschikt over een even mooie stem en niet iedereen heeft het talent om van een lied een levend ge beuren te maken. Dit is niet nood zakelijk als men het zingen als ama teur beoefent. Maar onder goede lei ding kan men zeer te waarderen resultaten bereiken. Deze hebben we dan ook gehoord. En deze factor maakte deze avond voor de lerares mej. Veenenbos tot een verdiend suc ces. We hebben deze avond een groot aantal beoefenaars van de zangkunst ge heel in 'n programma van de grootste verscheidenheid van binnen- en bui tenlandse liederen. een is op het podium wat gelukkiger dan de ander, en alle prestaties apart te bespreken zou +e ver voeren. We vermelden derhalve enkele opvallende nummers. We me moreren een met fraai stemgeluid en goede voordracht gezongen Aria uit Mignon van Thomas. Allerseelen van R. Strauss. Die beide Grenadieren van Schumann. Een lied van Hugo Wolf. Een kostelijk duetje na de pauze en meer liederen, welke met innerlijke overtuiging werden gezon gen. Een extra compliment voor de vertolking van een Aria uit Madame Butterfly van Puccini, welke een be roepsprestatie zéér nabij kwam. Goede begeleiding De pianist Jan Couvée had de taak op zich genomen al de executanten aan de vleugel te begeleiden en hier door kreeg menig lied relief. De aan wezigen hebben vol belangstelling de prestaties van de vocalisten gevolgd en lieten het allen, zonder uitzondering, niet aan hartelijk applaus ontbreken. M. S. AUTO REED ACHTERUIT Een vrachtauto, die gistermiddag om streeks kwart over drie in de bocht van de Geestersingel-Helderseweg moest stoppen voor tegemoetkomend verkeer reed bij hét terugschakelen achteruit, vermoedelijk door het aflo pen van het wegdek. De wagen kwam hierbij in botsing met dicht erachter opgestelde personenauto. Beide voer tuigen werden beschadigd. Er is pro ces-verbaal opgemaakt. De fraaie stapel kaas, die bij de gisteren gehouden traditionele kaaskeuring de eerste prijs verwierf. Op de achtergrond de kazen, welke met de derde prijs werden bekroond. Er werd een keuring gehouden van een aantal geselecteerde fabrieks- en boerenkazen. De uitslag luidde als volgt: fabriekskaas; 1. ..Wieringer- waard"; 2. „Aurora" uit Opmeer; 3. .Excelsior" uit Heerhugowaard, 4. „De Prinses" uit Ursem; boerenkaas: 1. de heer Heman; 2. de heer Schouten; 3. gebr. Ruiter; 4. de heer v. d. Lee. De wisselbeker voor de eerste maal uitgereikt werd toegekend aan de fabriek „De Volharding" te Wierin- gerwaard. Bij de prijsuitreiking was de loco burgemeester Van Slingerland aanwe zig die de wisselbeker uitreikte en daarbij de winnaars hartelijk geluk wenste. Over het algemeen was men met de medailles zeer ingenomen. Ook geld prijzen werden toegekend. De wissel beker kan ook voor de boerenkaas worden gewonnen. Nagekomen predikbeurten ALKMAAR, Leger des Heils (William Booth), Limmerhoefc 22, 10 uur Heiligfogsdienst, 7 uur Openluchtprediking, 8» uur Openbare samen komst; Dinsdag Openluchtprediking te Ber gen, kapt. Doetjes en luit- Rijswijk. GROET, 10 uur ds. Klein Wassink. SGHOORL, 9.30 uur ds. De Jong. BERGEN, Ruïnekerk) 10 uur ds. Roscam Abbing van Utrecht. Rehoboth, 10.30 uur ds. Bekius. EGMOND-BINNEN, 10 uur ds. Plug. EGMOND AAN ZEE, 10 uur ds. Roobol. KOEDIJK, 10 uur de heer Slager. STOMPETORJSN, 7.30 uur ds. Keja. ZUID-SCHERMER, 2.30 uur ds. Keja. (Advertentie, Ing. Med.) Voor een tot de laatste plaats bezet te tent vierde het bekende circus Strassburger gisteravond wederom tri omfen. Vele honderden genoten enkele uren met volle teugen van de beste circuskunst die men zich kan wensen. Strassburger kent het vak als geen ander. Zijn programma is be schaafd en heeft de nodige vaart; het schakelt de ene verrassing aan de an dere en voor men het weet klinkt om elf uur de slotfanfare. De tijd na de pauze wordt geheel in genomen door het waterballet „een nacht in Venetië". De grootste opzet en de uitstekende lichteffecten maken dit rummer tot een feeëriek schouwspel, waarvoor men de grootste bewondering moet hebben. Tot de opvallende num mers vóór de pauze behoren het op treden van Chevalier, de man die op één vinger kan staan en de paarden- djessuur van Karei Strassburger zelf. De wijze waarop deze met de dieren omgaat moge een voorbeeld zijn voor alle dresseurs. Er worden nu nog slechts twee voor stellingen gegeven Zaterdagavond en Zondagavond. De voorstelling op Zon- drgavond zal zich in niets onderschei den van die op andere avonden, zoaai ook het gehele waterballet vertoond zal worden. FAILLISSEMENT GEëINDIGD Door het verbindend worden der enige uitdelingslijst is het faillissement van de heer H. Brouwer te Alkmaar, geëindigd. Wij zijn als een verarmd land uit de oorlog gekomen, Wij hebben onze over zeese bezittingen grotendeels verloren, wij zijn op een schoen en een slof op Marshall-krukken weer aan de kuier gegaan en wij staan nu door onze hond- genootschappelijke verplichtingen voor een lawine van uitgaven. Minister Lieftink heeft zijn broek zakken omgekeerd om te laten zien, dat er niets meer inzit. Wij moeten sparen op wat wij niet hebben en zuinig zijn op wat wij niet krijgen en de minister levert in de Kamer een gevecht van man tegen man omdat hij geen schrede meer terug kan. En 't ergste is, dat daardoor de nood van zovele maatschappelijk zwakken niet kan worden gelenigd. Dan komt 's ministers collega van Binnenlandse Zaken. Men heeft hem er aan herinnerd, dat op 5 Juli 1851 de gemeentewet is afgekondigd en de minster vindt het nu honderd jaar later een merkwaardige gedenkdag, wat het dan trouwens ook is. Hij zal een rede uitspreken en de voorzitter van de Verenigng van Ne derlandse Gemeenten zal daarop een passend antwoord geven. Het is voor velen vooral voor raadsleden wel eens goed om daarnaar te luisteren en dus zal Zijne Excellentie de radio in schakelen. Hij acht het wenselijk, dat op het moment, dat de rede wordt uit gesproken alle edelachtbaren in de raadszalen bijeen zijn en dus trokken Donderdagavond de vertegenwoordigers der burgerij van alle Nederlandse ge meenten naar de raadhuizen om de minister te horen praten. Zij hadden dat alles ook in de krant kunnen lezen of in de huiskamer kun nen beluisteren en dan had het moeder de vrouw een kopje thee of misschien een borrel gekost. Zoals het nu ging was het veel plechtiger maar men moet niet vragen wat de gemeenschap daar voor heeft moeten betalen. Wanneer we het aantal gemeenten op duizend stellen en het gemiddelde aantal raadsleden op tien, dan verga derden er Donderdagavond tienduizend edelachtbaren. met een gemiddeld presentiegeld van zeven gulden per stuk, dus voor f 70.000, nog ongeacht de kosten van de stenografen, het aan leggen van de radioleidingen, enz. Zo smijt de ene minster over de balk, wat de andere niet kan missen en deze geldverspilling zou alleen goed gemaakt kunnen worden als al die raadsleden hun presentiegeld nu eens voor een liefdadig doel wilden afstaan, een doel, dat gemakkelijk is te vinden, omdat er geen dag voorbij gaat of er wordt dringend om hulp voor in nood verke- rende mensen geroepen. Er zijn gelukkig gemeenten waar men van de nood een deugd gemaakt heeft en nu men toch bijeen moest komen tegelijkertijd de agenda met vele •Mnatspliike nroblemen gevuld heeft. Dat heeft men bijvoorbeeld in Alk maar gedaan. Men is daar nog verder gegaan door een allervetste kluif op de schotel te leggen, een kluif waarvan iedereen wist, dat ze in de ijskast stond en dat de kok ze op de een of andere dag eens naar binnen zou dragen. Dat was de vraag of er in Alkmaar al dan niet een katholieke ambachts school moet komen. Een naïveling, die alleen maar een dosis gezond verstand heeft, zou mis schien vragen of er hier dan geen am bachtsschool is of dat die misschien te klein is geworden om de leerlingen te kunnen bevatten en hij zou het ant woord krijgen, dat er hier een uitste kende nijverheidsschool voor alle ge zindten is, die nog wel een honderdtal leerlingen meer kan hebben dan er thans genoteerd staan. Op die school is de techniek hoofd zaak en het algemeen vormend onder wijs bijzaak. Men gaat er niet heen voor de bijbelse geschiedenis die men ook buiten dit schoolverband wel zal kunnen doceren maar om er te leren smeden, timmeren, schilderen of behangen erMiiemand zal later kunnen zien of zijn Jiehang door een rooms katholieke, een gereformeerde of een protestantse behanger op de muren ge plakt is. Het heeft geen zin hier het recht van elke volksgroep op eigen scholen te be spreken. De schoolstrijd is geëindigd, de pacificatie is tot stand gekomen, het is alles geregeld in de onderwijswet en de verdeeldheid van ons volk kost staat en stad jaarlijks ettelijke mil- lioenen. Wij willen hier niet in twijfel trek ken dat het „nodig" is, dat allerlei volksgroepen hun eigen kleuter-, la gere- en middelbare scholen hebben, maar waarom jonge mensen van aller lei richting niet in dezelfde lokalen met dezelfde kostbare leermiddelen en ma chinerieën, door dezelfde vakonderwij zers voorgelicht, het een of andere am bacht kunnen leren is ons nog niet helemaal duidelijk. Temeer niet omdat die jongelieden, wanneer zij over één of twee jaar van school komen er toch ook geen bezwaar tegen zullen hebben als zij in een werkplaats of een fabriek komen waar van de chef er een andere levensbe schouwing op na houdt dan zij zelf hebben. Zijn er werkelijk zulke onoverko melijke bezwaren tegen het bijkomstige algemeen vormend onderwijs of de catechisatie, welnu, laat men dan de ze lessen gesepareerd en desnoods in voor elke groep aparte lokalen geven In elk geval is het daarvoor niet nodig een nieuwe school te stichten, die. vooral wat de practische leermiddelen betreft, de gemeenschap op honderd duizend guldens te staan komt. Trouwens, de overheid is niet zo gul met het stichten van bijzondere nijver heidsscholen. De gemeenteraad moet gehoord de organisaties uit het be drijfsleven de school voor „noodza kelijk" verklaren en dan zal de minis ter nog de Onderwijsraad moeten ho ren alvorens een beslissing te kunnen nemen. Dat wijst er al op, dat men hier een geheel andere maatstaf heeft dan bij de gewone scholen waar een lijst met een voldoend aantal handteke ningen al recht op een eigen gebouw geeft. In Alkmaar heeft men de organisa ties gehoord. De uitslag was 10 vóór en 10 tegen en het was merkwaardig, dat van de voorstanders niemand de nood zakelijkheid van een bijzondere nij verheidsschool gemotiveerd heeft. Men was er voor zonder meer en men heeft er waarschijnlijk geen ogenblik bij stil gestaan, dat die nieuwe school de te genwoordige grotendeels zou ontvolken en noodlijdend zou kunnen maken. Men heeft het in de raad voorgesteld of we de nieuwe school eigenlijk voor een koopje zouden kunnen krijgen. Men zou enkele lokalen huren, wat f 16000 zou kosten, waarvan de gemeen te dan nog de helft van de buitenge meenten zou kunnen terug krijgen. Maar in de raad heeft men wel be grepen, dat het niet bij het huren van lokalen zou blijven en evenmin bij een bagatel voor het aanschaffen van de nodige leermiddelen, maar dat dit de eerste stap was voor de stichting van een school, die met al haar funeste ge volgen voor de reeds bestaande, jaar lijks zeer zware offers van onze ge meentelijke schatkist zou eisen. De meerderheid van B. en W. da leden van de P. v. d. A. heeft de school „nog" niet noodzakelijk geacht en de kwestie verschoven naar 1957, het jaar waarin een zeer groot aantal kinderen de lagere scholen zal verla ten. De katholieke fractie heeft daar natuurlijk fel op gereageerd en het was bewonderenswaardig met hoeveel uit houdingsvermogen, geduld en argumen ten men voor een zaak streed waarvan men te voren met zekerheid wist, dat ze zou worden verloren. Zelfs de stok achter de deur, het dreigement, dat men bij weigering naar een andere ge meente zou kunnen gaan, was niet in staat de meerderheid van onze raad tot andere gedachte te brengen. Voor de leden van de P. v. d. A. was het binnendragen van deze kluif niet zo heel prettig omdat zij om bij de wet houdersverkiezing aan bod te komen in een compromisprogramma hun me dewerking aan de tot standkoming van deze school min of meer hadden toe- zegd. Zij trachten nu door een achter deurtje te ontsnappen door de verkla ring, dat zij er alleen vóór zouden zijn als de school werkelijk nodig mocht blijken, maar het was duidelijk, dat men zich van katholieke zijde met der- gelijke bondgenoten wel een beetje ge dupeerd voelde, daar men bij werke lijke noodzaak ook zonder compromis voor de school zou kunnen stemmen. De voorzichtige heer Venneker wilde nog geen knuppel in het hoenderhok gooien, maar toen de knuppels van de A. R., de C. H. en de V. V. D. door de lucht suisden, smeet hij de zijne er maar bij en verklaarde dat hij zich diep teleurgesteld voelde. Dat de heren Hoytink, Van der Bor den, Berkhouwer en Torenvlied al len bij het compromis buitengesloten zich met ware wellust van hun knup- peltaak kweten behoeft nauwelijks ge zegd te worden. De heer Hoytink noem de deze kwestie zelfs de vrucht van le boom de rood-zwarte samenwerking die tot in zijn wortels verrot was en het geleek er werkelijk op, dat zij het allen betreurden, dat de verkie zingen nog zo lang op zich laten wach ten, omdat het nu de tijd was den volke eens het verschil tusen schijn en werkelijkheid te demonstreren. Men heeft dat alles in ons uitvoerig raadsverslag kunnen lezen en we be hoeven er niet veel meer over te zeg gen. Na een politiek spiegelgevecht van vier en en half uur werd de urgentie verklaring voor de katholieke nijver heidsschool met 15 tegen 10 stemmen verworpen en slechts de heer Hoytink had zich als voorstander van bijzonder onderwijs zij het dan ook niet van het katholieke aan de zijde van het verslagen team geschaard, op wier steun hij zeker zal kunnen rekenen als hij hier nog eens zoveel volgelingen krijgt, dat er ook over een ambachts school op gereformeerde grondslag kan worden gesproken, wat evenwel zelfs in 1957 nog niet verwacht wordt. De rest van de agenda kunnen we in enkele regels samenvatten. Het voor naamste punt daarvan was de aankoop van de verhuistransformatoren waartoe de raad, zij het nog na enige lichte strubbelingen, ditmaal heeft besloten. Wat daarvan de financiële gevolgen voor de electriciteitsverbruikers zullen zijn kan nog niemand voorspellen, maar het staat wel vast, dat zij gezamenlijk een zeer groot deel van de hieruit voortvloeiende kosten zullen moeten betalen. De geanimeerde vergadering, die van zeven uur tot kwart over één in de nacht duurde, werd juist op het mo ment, dat de knuppels In het rode hoenderhok terecht kwamen, onder broken door het binnendragen van een fraaie bouquet rode rozen. Zij bleken evenwel niet afkomstig van de op de tribune verzamelde suo- porters van het P. v. d. A.-team, maar waren bestemd voor mevrouw Holz- müller, die midden in het strijdperk om twaalf uur 's nachts haar verjaardag begon te vieren. Dat is de veelbesproken romantiek op het slagveld, maar toch ook het be wijs dat de politieke spiegelgevechten hier in werkelijkheid niet zo ernstig zijn als het naar buiten weieens wil schijnen. (Advertentie, Ing. Med.) Behalve in Zuid-Holland, waar de aangevoerde kaas in hoofdzaak wordt gebruikt voor opzet, vertoonden de prijzen van de kaas overal een daling. In Alkmaar was de verkoop heel traag en de hoogste prijs bleef tep slotte met 1.82 per kg 4 cent onder die van de vorige week. De doorsheeprijs was ongeveer S 1.81. Ook Leeuwarden was traag. Voor de volvette Goudse werd genoteerd 1.94 1.95 of 5 cent lager dan een week geleden, de Edammers daalden 2 cent en kwamen te staan op 1.771.78. De handel werd flauw genoemd en er werd verkocht voor lager prijzen dan de notering. De in Leeuwarden en in Alkmaar verkochte kaas is voor een groot deel bestemd voor onmiddellijke consump tie en in de zomer is het een veel voorkomend verschijnsel, dat het pu bliek voor kaas minder belangstelling toont. Vooral het binnenland vroeg weinig en de trage tendens van de handel zal daaraan wel ten dele zijn toe te schrijven. Alles bijeen genomen beginnen de prijzen in Alkmaar en in Leeuwarden voor Edammer kaas elkaar dichter te naderen. In de afgelopen weken zijn we er aan gewend geraakt, dat de prijs in Alkmaar aanzienlijk hoger lag, tot 10 een* en meer toe. De kwestie is, dat op het ogenblik de bereiding van volvette Goudse voor de melk een hogere opbrengst geeft. De productie van Edammers is in verband daarmee geregeld beperkt en het ar tikel begint in Friesland schaarser te worden. Intussen hebben we langzamerhand de periode van de allergrootste pro ductie achter de rug. Aan de fabrie ken begint de melkontvangst terug te lopen, hier en daar bedraagt de ach teruitgang al 10 pet. Daarmee begint het algemene beeld voor dit jaar zich enigszins af te tekenen en men kan niet anders zeggen, dan dat het er naar uitziet, dat dit jaar voor de vee houder tot de gunstige zal mogen wor den gerekend. De prijs van de kaas is geen ogenblik gedaald tot op de minimumprijs, de voorraden boter zijn veel en veel geringer dan verleden jaar, waarbij nog komt, dat de perspec tieven voor een eventuele export van dit artikel naar Amerika allengs gun stiger schijnen te worden. Kaasconferentie in Den Haag Op uitnodiging van de Italiaanse regering zal op 17 Juli te Den Haag met toestemming van de Nederlandse regering een „diplomatieke kaasconfe rentie" worden belegd ten vervolge op de in Mei van dit jaar te Stresa gehouden kaasconferentie, waarop het tot stand komen van een conventie ter bescherming van de benaming van kaassooren het doel is geweest. Neder land zal op de Haagse conferentie officieel worden vertegenwoordigd, terwijl als hoofd der delegatie op treedt dr. ir. P. M. Boekei, directeur van het zuivelwc/en. Voor privé en kantoor Indien nodig levering binnen 24 uur (Advertentie, Ing, Med.) Het beroemde avontum van Robert Louis Stevens: kleuren verfilmd en dit volledige speelfilm waara ney zijn medewerking hi Treasure Island is inde film een sensationeel verh Avontuurlijk van het be Westkust van Engeland i „Admiraal Benbow" tot aa spannende avonturen op waar de Hispanolia komt opgegraven en verborgen verwilderde Ben Gunn, nennen. Bijzonder opvallend is di Hawkins, gespeeld door Bobby Driscoll en de ze speelde rol van de bek Newton, die van de Lang: een buitengewone figuu: diverse andere typen trel dacht, doch 't zijn alle ma ren, want het vrouwelijke breekt in Stevenson's wei nend en sensationeel fi wordt ingeleid door een interessante journaals en f tekenfilm. Er zijn slechts weinig f besproken als dit meesterv rol Reed, die naar het pak van de bekende schriji Greene een film vervaard! het eerste tot het laatste t dacht weet te boeien en te1 diepe, betekenisvolle stre dat men lang na het ver] bioscoop de sfeer van het zettingszones verdeelde rond zich voelt. Van de fotografie is dit der knap. Elke situatie is gedacht. Spel, fotografie er tot één fantastische compi ven, die deze film tot ei kunstwerk stempelt. Graham Greens verhaal pend en groots. Het is e: story, die samengesmolter gegevens vriendschap en gens is het verhaal te oj het echt Amerikaanse treft men in deze Alexaj productie dan ook niet aa sieke happy-end, en geij scènes blijven achterwege, rende cithermuziek van 1 geeft de film zijn beangst: ter en vertelt nog meer d haal zelf doen kan. Orsoi Joseph Cotton en de Italic Valli laten zien, wat diepdi vermag. Nergens is hun sp of opgelegd sentimenteel. Zelfs degeen, die reeds „Derde Man" zag, zal een misschien derde) bezoek a; zeker niet spijten. De roi overvol van verrassende e knappe symboliek en fijn s; haast wel noodzakelijk dez< malen moet zien, om zijn g heel te kunnen overziei Derde Man" niet gevolgd t tochten door de stadsriole oude stad Wenen, opgejaaf in hem teleurgestelde Martins en een politiepati zeker niet verzuimen het te bezoeken. Films van dit men helaas veel te weinig! De journaals vormen ook actueel en aantrekkelijk t filmprogramma. Een kook Den Haag. Lustrumfeesten belangrijke personen voor Festival, de danseres Tan nova en de zangeres Katlee aankomst van Walt Disne; enz. In het Wereldnieuws wedstrijden in Wimbledoi te Reims; een huis, dat wordt gebouwd enz. De t voor dit programma-deel 1 meer toe. Te koop: FIAT 1100 1940. Prijs 650.—. LAAT 81. p-e>ï touAmgcK Dinsdag 10 Juli n; Schiphol, Soest (Vog park), Pyramide Spakenburg. Met dln entree en cons, 10. Woensd. 11 Juli nt Nijmegen en Berg Dal. Met diner, be: spoor en cons, ƒ12.5 Zaterdag 14 Juli n: Avifauna (avondverlii ting) 4.excl. entr Inl. en boekingen bij Mient 1 Alkma Tel. 3256 voor Dames en Mei: Stationsweg 56, Alkn

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2