anja Truman CPim, Pain. Pom als fotografen Moskou zag een luchtparade Cultureel Nieuws Laga kwam een lengte tekort WEK DE GAL IN UW LEVER OP JIMMY BROWN ALS KANAALZWEMMER De 0 nbekende Voogd AKKERTJES Haarlemmer Piet van Roon greep in laatste kilometer de titel Mossadeq:L Tocht of Toeht bezorgen die Rhenmatisch pijnen. Neem regelmatig Kruschen - en D verdrijft ze radicaal. Het Radioprogramma Wèg die pijn Kentekenbewijze opnieuw ingevoi President Truman San Francisco Dodelijke ongevalh Nijmegen MAANDAG 9 JULI 1981 Vele nieuwe typen vlieg tuigen vertoond B(j de Russische luchtvaartdag, die Zondag is gevierd, nadat hü verleden week wegens slecht weer moest worden uitgesteld, zijn verschillende belangrij ke noviteiten gedemonstreerd. Zo wa ren er twee nieuwe straaljager», die men sneller acht te zijn dan de typen, die in Korea zijn gebruikt, een lichte bommenwerper met straalaandrijving, die als marinevliegtuig tegen schepen zal worden gebruikt, twee nieuwe soor ten watervliegtuigen, een nieuwe Yak- jager, die op kan stijgen van een start baan van slechts vijftien meter lengte. Al deze typen zijn vertoond in 'n lucht parade boven Moskou, die vijf kwar tier duurde. Maarschalk Stalin en zijn zoon, lt.-gen. Wassili Stalin, en verder Molotof, Malenkof, Beria en andere le den van het Politbureau, sloegen de verrichtingen van de deelnemende vier honderd en tachtig toestellen gade. Ook UREDERIC March, de sergeant uit de bekende Amerikaanse film „De beste jaren van ons leven", is met zijn echtgenote, de actrice Florence Eld- ridge, Zaterdagmorgen aan boord van de „Nieuw Amsterdam" in Rotterdam aangekomen. Zij zullen enkele dagen in ons land blijven, waarna zij in hun stadioncar door zullen reizen naar Scandinavië. Voorts staat nog een be zoek aan Schotland op het program ma. Half Augustus moet hij overigens weer in de Verenigde Staten terug zijn, omdat dan de filmopnamen beginnen voor „De dood van een handelsreizi ger", waarin hij de hoofdrol zal ver vullen. Voor 1927 speelde March uit sluitend toneel, daarna begon hij ook voor de film te werken. URNA Spoorenberg, die eind Juni met groot succes bij de Weense Staats- opera debuteerde in de opera „Die Zauberflöte" van Mozart, werd on middellijk opnieuw door de Weense Opera geëngageerd voor het komende seizoen. Met het oog op haar talrijke buienlandse verplichtingen heeft Erna Spoorenberg het zó weten te regelen, dat zij van half October tot half De cember en van half Januari tot eind Februari in verschillende rollen in Weenen zal optreden. FREDERIC MARCH ....straks als Willy". CR zijn besprekingen lopende om frag- menten van de opvoering van „Elckerlyc", waarvan de Nederlandse Comedie onder regie van Johan dc Meester Woensdagavond in het kader van het Holland Festival de première geeft, te verfilmen. In opdracht van het Holland Festival zal deze film wor den vervaardigd door Polygoon-Profil- ti in samenwerking met Philips en de Wereldomroep. Zij zal dienen voor het journaal, maar ook voor uitzending door middel van de televisie in de Ver. Staten. HE „Festspiele" die sinds 1946 in Bre- genz (Oostenrijk) worden gehouden, gaan ook dit jaar door. Het hoogtepunt zal bestaan uit de opvoering van een klassieke operette op het meer. „Maximum aan vrijheid voor oppositie-candidaat Admiraal Meireles, de eerste opposi tie-candidaat voor dc presidentsverkie zingen in Portugal sinds 25 jaar. heeft van de regering de bevestiging gekre gen, dat hij een „maximum aan vrij heid" zou ontvangen in zijn kiescam pagne. Meireles is anti-communist, doch eveneens gekant tegen de huidige rege- ringspolitiek. Hij had de regeringscan- didaat om „onpartijdigheid" verzocht. waren diplomaten van tal van landen tegenwoordig. Alle soorten vliegtuigen namen aan de parade deel, van zware bommenwerpers en straaljagers tot zweeftoestellen en heliocopteres toe. De stoet werd geopend door vliegtuigen, die geweldige spandoeken met Stalins portret en leuzen meevoerden. Een mas sale parachutesprong van jonge man nen en vrouwen vormde het besluit. PARIJS VIERT ZIJN 2000-JARIG BESTAAN Vijftien Franse en andere orkesten hebben gisteren op verschillende plei nen in de Franse hoofdstad geconcer teerd, in het kader van de viering van het 2000-jarig bestaan der stad. Ook de Schotse Hooglanders waren vertegen woordigd. In de middag marcheerden de muzikanten allen tegelijk naar de Invalides", waar muziek werd ge maakt en volksdansen werden uitge voerd. In het stadhuis gebruikten 170 bur gemeesters van belangrijke plaatsen een noenmaal. De burgemeester van Moskou zat ter linkerzijde van Pierre de Gaulle, aan wiens rechterzijde de afgevaardigde van het Vaticaan was geze.tenDe Moskouse burgemees ter bracht de groeten van zijn stad aan Parijs over en overhandigde geschen ken, o.m. een zilveren doos, versierd met een afbeeling van het Kremlin. Op zijn beurt ontving hij de raadsorde van de stad Parijs. Britse kustvaarder na botsing gezonken De Britse kustvaarder Jargoon. 691 ton groot, is Zaterdag twintig kilome ter ten Zuiden van het lichtschip Owers nabij Selsey Bill (Sussex, Gr. Br.) in botsing gekomen met het 1339 ton metende Spaanse schip Tormes. De Jargoon werd zodanig beschadigd, dat het schip kort na de botsing zonk. De bemanning van twaalf koppen ging in de boten en is later door de Sprite, n schip van de Britse marine, overgeno men. De Tormes heeft met sleepboot hulp een haven kunnen bereiken. Communisten en politie slaags te Dortmund In Dortmund is het tot een wild toneel gekomen tussen 2500 communistische demonstranten en een groep politie mannen. De communisten hadden een vergadering gehouden en begonnen daarna een protestmars door de stad we gens het verbieden van de F.D.J., de communistische jeugdorganisatie. De politie poogde de betoging met allerlei middelen, tot krachtige waterstralen toe, uiteen te drijven, maar werd met stenen en flessen bekogeld. Er vielen twee gewonden. De strijd nam een ein de, toen een onweersbui %sbarstte en de betogers vluchtten om te gaan schuilen. Winnaars opstelwedstrijd tien dagen naar Parijs De 48 winnaars van een opstelwed strijd, die door de Alliance Franpaise te Parijs was uitgeschreven voor leer lingen van de Nederlandse middelbare scholen, zullen van 23 Juli tot 2 Augus tus een bezoek aan Parijs mogen brengen. Reeds thans zijn ontvangsten, bezichtigingen van de stad en excur sies georganiseerd door het Parijse ge meentebestuur, het ministerie van Bui tenlandse Zaken en de Alliance Eran- paise. Zware brand te Tilburg Waarschijnlijk ten gevolge van broei in de voorraden is Zondagmorgen de grote wolopslagplaats van de N.V. Wol len-flanelfabriek te Tilburg uitgebrand. Het pand, zestig bij dertig meter groot, ligt in een ingewikkeld gebouwcomplex vlak nabij de schouwburg. Het was voor de brandweer een zware taak, het vuur, dat met twaalf stralen werd aan gepakt. te bestrijden. Daar de comman dant, de heer J. Flameiing, reeds een paar jaar geleden een blussings-schema had uitgewerkt, kon de strijd tegen de rode haan zo effectief mogelijk worden gevoerd. Niettemin duurde het uren, voor het gevaar bezworen was. De scha de beloopt anderhalf millioen gulden. Gistermorgen zijn op de rede van Vlissingen drie drijvende mijnen gesig naleerd. Dat doen de zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld. Die rtimuleren Uw bloedzuiverende organen en voor zover deze met de jaren trager gingen functionneren, komen ze bij een regel matig gebruik van Kruschen allengs weer op gang. Regelmatig iedere morgen dat beetje Kruschen is het hele geheim en de basis van de wereldberoemde Kruschen remedie. Maak zo gauw mogelijk een be gin met Uw Kruschen kuur, om de wel dadige werking aan den lijve te onder vinden. (Adv. I.M.) Larsen kreeg een fatale inzinking In de finale van de Grand Challenge Cup te Henley heeft Lady Margaret Cambridge in 7 min. 15 sec. met een lengte van Laga gewonnen. De acht van Laga leverde een moe dige strijd. Beide ploegen gingen van start met een stevige bries tegen. Laga was snel weg. Na 400 meter hadden de Delftenaren een kleine voorsprong met het tempo van 36 roeiend tegen Cam bridge 39. Na 600 meter zette Cam bridge een spurt in, passeerde de Ne derlandse ploeg en met een kleine voorsprong namen de Engelsen de lei ding over. Beide ploegen hielden toen een tempo van 33 slagen per minuut aan. Na 800 meter was de Engelse ploeg tot een kwart lengte voorsprong uitgelopen en geleidelijk aan werd deze vergroot. Toen de helft van de race achter de rug was leidde Cambridge met dricKwart lengte. Nu konden de Nederlanders de zege van de Britten niet meer verhinderen. Beide ploegen roeiden uitstekend. De Engelsman Fox slaagde er in de finale van de Diamond Sculls in de Deense en Europese kampioen Larsen 11 slaan. Bij de finish had de Cam- -'"p skiffeur als gevolg van een in zinking van Larsen niet minder dan 4% .„.e voor* 'rong. EUROPEES ZWEMRECORD VERBETERD Tijdens zwemwedstrijden te Boeda pest heeft de Hongaar Scordas het Europees record 1500 meter vrije slag verbeterd en gebracht op 18 min. 49,6 (Advertentie, Ing. Med.). U xult 'b morgens „kiplekker" alt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILr- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. (Advertentie, Ing. Med.) DINSDAG 10 JULI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00-24.00 AVRO. -7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gram.muziek. 9.30 Waterstan den. 9.35 Gram.muziek. 10.50 Voor de kinde ren. 11.00 Pianorecital. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of gram.muziek. 13.20 Financieel weekoverzicht. 13.30 Musette-orkest. 14.00 \oor de vrouw. 14.30 Gram.muziek. 15.20 ,.Paul Vlaanderen en het Madison-mysterie", hoorspel. 16.00 Gram.muziek. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.20 Amusements muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Fanfare-orkest. 18.55 „Paris vous parle". 19.00 Orkestconcert. 19.30 Accordeonmuziek. 19.45 „Met de vacantie in izcht", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualtteiten. 20.15 Operette muziek. 21.05 De Antwoordman. 21.30 Cau serie over de Italiaanse Opera. 22.05 Repor tage. 22.35 Buitenlands overzicht. 22.50 Re portage. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. muziek. HILVERSUM U, 298 m.: 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 8.55 Hoogmis. 10.15 Gram. muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest en solist. (12.30—12.33 Land- en Tuinbouw- mededclingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualitei ten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Lichte muziek. 14.53 Viool en piano. 15.15 Pianospel. 15.30 „Ben je zestig?". 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Dr. J. Keuning': „De wo ning in Indonesië". 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Filmmuziek. 18.30 Orgelspel. 18.45 Sport. 18.54 „Dit is leven", causerie. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 „Ik stond naast mijn vader", klankbeeld. 19.43 Gram.muziek. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Om roeporkest en solist. (Om pl.m. 20.30 Actuali teiten.) 21.30 Klarinet, altviool en cello. 22.00 Lichte muziek. 22.35 Gesprek met mijn zoon. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. Zwitsers vliegtuig! maakte noodlanding in Frankrijk In de nacht van Zaterdag op Zondag is in het Kanaal door vliegtuigen -n schepen gezocht naar een Zwitsers par ticulier vliegtuig, dat met vier perso nen aan boord onderweg was van Ba zel naar het vliegveld Lympne in Kent (Engeland). Een vliegtuig van de Sa bena, de Belgische luchtvaartmaat schappij, had nl. gerapporteerd, dat het was neergestort. Gelukkig was het loos alarm. Het toestel werd later teruggc vonden nabij Aix les Bains in Frank rijk, waar het wegens dichte mist een noodlanding had gemaakt. De inzitten den waren ongedeerd. 50. Slager Bloedworst is niet de enige gevangene van het politiecorps. De vijanden van Pim, die gezorgd heb ben, dat alle bekeuringen op zijn tafel werden uitgestort, kunnen hun pleizier wel op. Zij hadden dit kordate optre den van Pim als burgemeester hele maal niet verwacht. En van een jan boel is geen sprake. Eén voor één gaan Pim, Pam en Pom de adressen af, die op hun papiertje staan. Mevrouw Krol krijgt ook bezoek. „Het spijt me me vrouw", zegt Pim beleefd „maar U hebt in verboden tijd kleedjes geklopt. Hier heb ik het verbaal van de veld wachter. U wordt beleefd verzocht om met ons mee te gaan". „Maar burge meester, dat kan ik niet. Ik ben juisl bezig om de kamer schoon te maken. Ik durf U niet te vragen om binnen t» komen. Alles ziet er zó uit!!" „Nee, daar hebben we nu ook geen tijd voor me vrouwtje. Maar nu moet U toch mee gaan. Vandaag moet U werk verrich ten voor Dierendorp". En zo gaat het maar door. Ook Brombeer is van de partij. Hij heeft zonder achterlicht ge reden. De stoet wordt steeds langer. Ed. Koeman door pech uitgeschakeld TA, „De Kampioen", de voortreffelijke Haarlemse club, heeft weer een amateur-kampioen opgeleverd. In 1941 was het eveneens een renner uit deze club die in Zandvoort won, al was dat nog niet op het motor-circuit: Gerard Peters! Nu Piet van Roon, een nog jonge amateur die als nieuweling uit blonk, later als amateur tot aardige successen kwam, doch hoewel hij dit seizoen slechts uitblinker was bij Cycle Cross, toch niet tot bijzondere dingen in staat bleek. Zo werd dit kampioen schap dan zijn enige overwinning in dit seizoen, doch hij zal het stellig nog wel een eindje verder brengen in de amateurklasse, gezegd dient echter, dat hij niet zoveel sprint heeft als b.v. 91. „We hebben bananen voor je, Jimmy", schreeuwde Piet Potlood op gewonden. „Ze zijn zo juist per ex presse gearriveerd. Ik hoop dat het zo naar je zin is". Jimmy stak tevreden zijn hand de lucht in met de duim naar boven. „Ik kom langszij", riep hij ,,'t Zal me best smaken, want ik ram mel werkelijk van de honger". Hij deed wat hij gezegd had en het volgen de ogenblik ving hij heel handig de eerste banaan die Piet Potlood van de schil had ontdaan met zijn rechter hand op. Hij stak die in haar geheel achter zijn kiezen en begon met een verge noegd gezicht te kauwen. De hele be manning van de „Oranje 3" keek met tevreden blikken toe. En het bleef niet bij die ene banaan. De een na de an dere verdween over boord. Zelfs ka pitein Geuzebroek had er pleizier in af en toe een vrucht naar Jimmy te gooi en. Na nummer twaalf begon men zich aan boord een beetje ongerust te ma ken over Jimmy's onstilbare eetlust en toen nummer 22 met twee happen was verdwenen, vroeg Piet Potlood of 'ij er nu maar niet mee zouden uitschei den. „Straks krijg je nog buikpijn", schreeuwde hij naar Jimmy. Maar die gilde terug dat hij er niet eerder mee op hield voordat dat vervelende knor ren van zijn maag zou zijn opgehouden. DOOR VARY BURCHELL 45) Als hij boven kwam zou ze het gesprek tot morgen uitstellen. Maar wanneer hij beneden bleef, zou het nu een goede gelegenheid zijn. Gedurende verscheidene minuten stond Norma naar het kloppen van haar eigen hart dat onnatuurlijk luid scheen, te luis teren. Er kwam verder geen geluid van beneden. Hij moest hebben beslo ten nog niet naar bed te gaan. Norma slikte een onverwachte brok in haar keel weg, opende zachtjes de deur en' ging de trap af. Haar pan toffels en de zachte wollen plooien van haar peignoir maakten geen ge rucht bij het gaan. Hij zat bjj het vuur zoals zijzelf slechts een paar minuten tevoren in haar eigen kamer had gedaan maar hij las niet, zoals ze had veronder steld. Hij was weer net als zijzelf in gedachten verdiept. En met een merkwaardig knagend gevoel aan haar hart, meende ze te ontdekken dat het treurige gedachten waren. Hij keek op „Hallo kindlief." Het klonk slechts weinig verrast. „Wilde je me spreken?" „Ja", sprak Norma met droge lip pen. ,Ik wilde u spreken. Datdat verwondert u zeker niet?" Hij overwoog dat met een uiterst koel glimlachje en zei toen eerder vriendelijk dan boos: „Neen. Ik ben niet verbaasd. Kom eens hier en ga zitten." Hij leunde voorover en trok een stoel voor haar" bij, maar ze deed of ze het niet zag en ging op het kleed aan zijn voeten zitten, de plooien van haar rode peignoir bolden op ter wijl ze neerzeeg. Terwijl hij naar haar donkere hoofd keek, werden zijn ogen groter. Daar op sprak hij: „Wei, ik heb ook wat met jou te bepraten. Wie zal beginnen?" Norma dacht dat ze niet zou kun nen wachten, terwijl hij een cynisch schijngeval zou bespreken. Dus zei ze snel: „Ik was eigenlijk al begonnen, is het niet?" „Ja?" Hij keek verbaasd en geamu seerd. „Ja, voordat onze gasten versche nen." „Hemel, dat heb ik niet beseft," sprak hij koeltjes. „Wat dom van me." „Dat heeft u wel beseft!" riep Nor- ma uit en ze werd plotseling warm van de woede die ze zo verstandig had willen beheersen. „U wist heel goed waarover ik het had, maar u verkoos het op een gladde, vriendelijke manier te negeren. U dacht dat dat de ver standigste manier was. U denkt altijd dat dat de verstandigste manier is tegenover mij! Geen last hebben met het kind, alles prettig maken en ach ter mijn rug alles zo regelen als u het graag wilt! Het was gemeen en onwaardig. Waarom kon u niet eer lijk zijn? Het is kwetsend zo te worden behandeld en het verkleint de gene genheid tussen ons. Mensen die van elkaar houden en elkaar respecteren doen zo niet tegen elkaar." En over weldigd door nervositeit en emotie be gon Norma plotseling te snikken. Maar in plaats van zieh van hem af te wenden, drukte ze haar donkere hoofdje tegen zijn knie en schreide kinderlijk. „Mijn lieve kind!" Hij legde zijn hand op haar haar. En toen, daar haar snikken voortduurde, boog hij zich plotseling naar haar over en nam haar in zijn armen. „Stil maar, huil niet zo! Niets is zoveel wanhoop waard!" „O, jawel," snikte Norma, hoewel ze direct getroost was toen ze zijn ar men voelde. „Wel, probeer eens wat rustiger te worden, lieverd, anders kun je me niet uitleggen wat er aan de hand is. Ik tast op het ogenblik volkomen in het duister," zei haar voogd. Norma's snikken verstomden plot seling. „Bedoelt... bedoelt u dat u niet weet waarover ik het heb?" „Ik weet niet waarover je het hebt." Hij glimlachte en raakte met zijn lip pen haar natte wang aan. „Nou, over Paul Cantlin natuur lijk, en dat u hem heeft gezegd dat hij moest verdwijnen maar het niet aan mij heeft vertuid, zodat ik dacht dat hij niet meer om me gaf en..." „Goeie hemel!" Haar voogd scheen stomverbaasd. „Bedoel je dat deze woorden- en tranenvloed stroomt om Paul Cantlin „Ja, tenminste om de weerzinwek kende manier waarop u hem heeft be handeld," verduidelijkte Norma. Justin Yorke wierp haar een merk waardige blik toe, van sarcasme en te derheid vermengd. „Ik snap het al. Het was eigenlijk de ontdekking van mijn onbehouwen optreden dat je tranen veroorzaakte Lieve kind, wat een vreemd ogenbli! om dit alles op te halen. Ik dacht da je me over iets veel belangrijkers en dringenders wenste te spreken. Het zelfde als ik met jou wilde beprrten" (Wordt vervolgd) die Uw nachtrust, Uw humeur en Uw lust tot werken ver stoort. Neem bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijn een paar ...die helpen direct! J (Advertentie, ing. Med.) BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel, 554: Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Het amateur-wegkampioenschap te Zandvoort (Van onze speciale verslaggever) j^gEER DAN vorig jaar nog, toen de tanige Brabander Wim Dielissen uit Beek en Donk in een lange spurt het amateur-kampioenschap op het circuit van Zandvoort veroverde vóór Hans Dekkers en Wout Verhoeven, heeft Zondagmid dag in stralende zon en soms striemende regenvlagen de strijd om de titel 1951 een verrassing opgeleverd: de 20-jarige Haarlemmer Piet van Roon kreeg in de laatste kilometers zijn grote kans, toen een vluchtelingengroep in de voorlaatste ronde ingelopen was. En, toen iedereen dacht dat het op een massa-sprint zou uitdraaien, kwam de lange jonge Haarlemmer in de laatste kilometer op de Hunzerug met een flitsende sprong uit het weliswaar sterk gedunde, doch nog uit meer dan 30 renners bestaande peloton naar voren. Even waren zijn tegen standers er beduusd van, juist genoeg voor hem om zoveel voorsprong te nemen, dat de titel hem niet meer kon ontgaan, ondanks de heftige aanval die hij nog op het laatste rechte eind te verduren kreeg. Verbeten vocht hij tot de laatste meters door voor zijn zege, die hij tot blijdschap van het bestuur van „De Kam pioen" verkreeg. de Amsterdammer Ap Donker en de Zaankanter Ed. Koeman. De wedstrijd DIET HAAN was de eerste die het aandurfde aan het meer dan 240 renners bestaande peloton te ontsnap pen, zonder evenwel een kans te krij gen. Kees Verstraeten, de stevige Bra bander was een der eerste pechvogels, een van de vele tientallen, die door lekke banden, kapot gedraaide derail- leurs en alles wat er nog meer aan zo'n rank karretje kapot kan gaan, uitgeschakeld werden. En dat speelde zich al af in de eerste 50 km, waarin Voorting, Holleeder, v. d. Fits en v. d. Veeken van zich deden spreken. Toen eerst de Brabander Julius Maenen, in gezelschap van Keinster en Kettenis ontsnapte, werd het ernst. Zes renners wipten weg: de Amsterdammer De Booij, met zijn stadgenoot Van Bree- nen en dan nog de Hagenaar Kooij- man, de Brabander Van Sambeek en de Haarlemmer Visser. Het ging best met dat half dozijn. In enkele kilome ters hadden zij al 250 meter voor sprong, doch toen eerst De Booij een lekke band kreeg en bijna gelijk met tem de Zaankanter Ed. Koeman even eens door een lekke band uitgescha keld werd, sprong de blozende Am sterdammer Ap Donker uit het peloton naar voren en deden vervolgens de Fries Westerterp, de Haarlemmer Pie- ters, de Zaankanter Hooijschuur ver dienstelijk werk in de achtervolging. De achtervolging. DE ACHTERVOLGING werd echter pas ernst, toen eerst een groepje met Van Laar, A. Braspenninx, De Waaien Paas op jacht gingen, kort daarop ge volgd door een nieuwe achtervolgings- groep met Van Leeuwen, Kuitwaard, Willemsen, Mehagnoul en Peters, die samenvloeiden tot één sterke groep. Nadat Visser pech kreeg en Van Bree- nen met een inzinking te kampen had, werden de vier vluchtelingen door de achtervolgers ingelopen. Donker trachtte het nog even alleen te doen, doch dat was niet mogelijk, zoals ook Voorting en Donker het sa men niet konden doen. Toen ruim hal verwege de strijd een kopgroep ge vormd was bestaande uit Nolten, Ehlen, Van Hughten, Peters, Voorting en Van Dijk leek de strijd beslecht, doch ook deze zes hielden het niet vol. En zo verging het ook Donker, Maenen, Pe ters, Van Roon, Snijder (N) die later een lekke band kreeg, Sonnemans en Voorting, toen Plantaz, Nolten hemel en aarde bewogen om de vluchtelingen te grijpen. Hoe het verder ging werd reeds in de aanhef vermeld. De uitslag werd als volgt: 1 P. van Roon, tijd over 176 km. 4.27.37; 2 Pay- mans, 3 Gelissen; 4 Geluk; 5 Voorting, 6 Kooiman, 7 Haan, 8 Donker, 9 Maeij nen, 10 Peters. In de wedstrijd voor nieuwelingen over 59 km, gebeurde nagenoeg niets anders dan een felle eindsprint, waar in Daan de Groot (Amsterdam) won. President truman heeft van 't Perzische oliegeschi] heeft hjj aangeboden, zijn ad Harriman, naar Iran te zendei S voor de moeilijkheden. Dc br 3 kaanse ambassadeur te Teher t| dat het aanbod van Truman t singen niet meer kunnen word nen met het evacueren van h: lilillllllllilillllWliillll'llillllillllllllilllil De tonnage van vrachi Beroering in de kring vervoerders De „Rijksdienst van het wei beeft een vooroorlogse regelin gesteld, aangaande het maxim vermogen voor vrachtauto's, „kentekenbewijzen" worden ii waarop de door Rijksdeskundi i gestelde tonnage van vr; wordt genoteerd. De eigenaai niet meer op hun wagens lade: dese bewijzen is aangegeven. In kringen van beroeps- vervoerders heeft deze regeli beroering verwekt, omdat de I het bepalen van tonnage uitj I het draagvermogen, dat door d (ken bij aflevering is vermeid, j voerskringen wijst men erop, [door de fabrieken verschafte I van weinig waarde zijn, on I verkoop-technische reden de ('capaciteit" hoog gehouden wo: ['vreest, dat de rijksambtenart j maatstaven zullen aanleggen, vervoerscapaciteit van het Nee wagenpark met twintig pro< verminderen. President Truman zal waars in September naar San Francis in verband met de onderteken het vredesverdrag met Japan, verwachting tussen vier en ac ember zal geschieden. Gistermiddag is een 05-jar: megenaar, toen hij plotseling di t scheweg te Nijmegen oversta j een autobus gegrepen en op dood. Het slachtoffer van een ver: geval op Zaterdag, die na ir fiets tegen een auto te zijn in zorgwekkende toestand in Bkenhuis werd opgenomen, is zonder tert bewustzijn te zijn g iverleden. Vernomen werd, dat een 5 [jongeman, die slachtoffer was iotsing tussen een geparkeerd 'vrachtauto, die geladen was ir ren balken, en de autobus, wa I leden van een landbouwcoöper Vorden hun jaarlijkse uitstapje Iten, over welk ongeval wij onla richtten, in het Canisius-zieker Nijmegen aan inwendige kne is overleden. Uit het politieon Baar de oorzaak van de botsini dat de geparkeerde vrachtauto r voldoende waarschuwingslichte voorzien, toen de autobus er op Staking bij raffinader Haifa De arbeidsraad te Haifa heef in machtiging gegeven tot ee ïene staking, te beginnen oj lerdag, bij de olieraffinaderij tc J°t deze staking is besloten, 1e directie de eisen der arbeid hoger loon en verbetering regeling voor ongevallenverz Van de hand had gewezen. B staking zijn meer dan 600 m trokken en de productie, welt reeds minder dan een kwart capaciteit bedraagt, zal geheel i men te liggen. De raffinaderij 1 fa is de grootste na die van Ab Weerbericht Verwachting tot Woensdagavi Veranderlijke bewolking plaatselijk enkele buien hier daar vergezeld van onv Matige tot vrij krachtige Zu lijke tot Zuid-Westelijke w Weinig verandering in tempi Woensdag: Zon op 4.32, o 20.58. Maan op 12.29, onder 5

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6