De Alkmaarse jongeren gaan hun eigen Jongensstad bouwen LAATSTE NIEUWS AGENDA ilLCKMANN Vijftig scholieren naar Amersfoort De heer Dun ten grave gedragen Er komen zeepkistenraces in hei Sportpark Een eigen burgemeester, scnout en rechtscollege DE stadsbewoners zullen hun eigen ge meentebestuur moeten kiezen: er zal een burgemeester komen, ter zijde gestaan door alle autoriteiten, die een zichzelf respecterende stad van node heeft, o.m. schout en schepenen en een rechtsprekend college. Ook de rechts regeling zal door de burgers zelf moe ten worden vastgelegd. De zwaarste straf zal zonder twijfel zijn: verwijde ring uit de stad. ONAFGEBROKEN Opzichter Lemmers gaat met pensioen Metzelaar uitstekend in vorm tegen de Denen 26ste Westfriezendag ditmaal in Edam Kweekschool zorgt voor leiding „Een blijde, opgewekte Christen ging heen" Bergerj Andere buitenlanders verlaten Anglo-lranian Vliegtuig van „Anglo- lranian" verongelukt INGEZONDEN STUKKEN Meester wil meer we KAM» DINSDAG 10 JULI 1951 .DE JEUGD VAN DE STRAAT" JJEN door de Alkmaarse jeugd zelf te bouwen „Jongensstad" en een zeepkisten race zullen de hoogtepunten vormen van de actie „De jeugd van de straat", welke het gemeentebestuur op touw heeft gezet, zo deelde de wethouder van onderwijs, de heer R. Bakker, gisteren in een persconferentie mede. Daar immers do rusteloosheid van de jeugd wel hand over hand schijnt toe te nemen, is er en pracitsche reden voor en is het zelfs noodzakelijk geworden om te trachten de jongeren vooral in de grote vaeantic een prettige en tegelijkertijd nuttige bezigheid te verschaffen. Behalve het organiseren van een Jongensstad en van een zeepkistenrace, welke beide, gezien de resultaten in andere steden, ongetwijfeld een groot succes zullen worden, ligt het ook in de bedoeling om weer over te gaan tot het uitgeven van toegangskaarten voor het zomerbad en het overdekte zwembad. Er zijn bovendien tal van mogelijk heden voor het „culturele" leven in Jongensstad: een jeugdcircus op het plein of bijvoorbeeld het opvoeren van een lekenspel. Hierbij hangt alles af van de ontplooiing van het eigen ini tiatief. Maar een feit is het, dat ion- gens, die tezamen iets aanpakken, onge hoorde resultaten kunnen bereiken. Er zal wel enig toezicht van hoger hand komen, maar daar zullen de stadsbe woners in de practijk bij een normaal verloop van zaken niets van bemerken. r\E Jongenssta zal verrijzen op 't ter- rein aan de Notweg achter het Sport park, daar waar altijd de motoren staan opgesteld. Het ligt in de bedoeling, dat de Alkmaarse jongens deze stad zelf zullen bouwen en dat zij zelf boven dien zo veel mogelijk materiaal ervoor aanslepen, palen, planken, zeildoek, ijzerdraad, spijkers etc. Ook zullen zij voor hun eigen hamer, nijptang en zaag moeten zorgen. De gemeente zal zich van haar kant evenmin onbetuigd laten en eveneens een gedeelte van het bouwmateriaal voor haar rekening ne men. Van 8 tot 14 jaar r\E leeftijdsgrenzen voor de bouwers en burgers van Jongensstad zijn ge steld van 8 tot 14 jaar. De opzet is om bij voldoende belangstelling en daar aan twijfelt niemand, want is er een mooier vacantie voor een Hollandse jongen denkbaar in vier vacantie- weken vier groepen jongens een „mach tige" week te bezorgen. Wanneer zij een week in hun eigen gebouwde stad hebben gewoond, zullen zij alles weer zelf moeten afbreken. De architectuur van de stad wordt geheel aan hun eigen smaak en oordeel overgelaten: volwas senen zullen aan de poorten worden tegengehouden. Eigen gemeentebestuur STROMEN de koopsters naar Hilckmann's japonnen-, mantel- en textieireclame. SLUIT U AAN!!! De namenlijst der winnaars van onze re.-us wedstrijd staat op onze etalage. De winnaars krijgen bericht van onze Hobo inkoopveren, uit Rotterdam. Billijk man. Langestraat 23, Alkmaar. (Advertentie, Ing. Med.) Na 42 dienstjaren Na 42 dienstjaren zal de opzichter van het schildersbedrijf van openbare wer ken, de heer L G. M. G. Lemmers, per 1 Augustus eervol ontslag worden ver leend wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Op 13 Febru ari 1909 kwam de heer Lemmer als „tweede verver" in dienst van de ge meente Alkmaar, waar hij in de loop der jaren via de functie van schilders baas opklom tot opzichter van het schil dersbedrijf. Dat zijn werk is gewaardeerd moge blijken uit de onderscheiding, die hem nog niet zo lang geleden ten deel is gevallen: de zilveren eremedaille ver bonden aan de orde van Oranje Nassau. Ondanks zijn gevorderde leeftijd ziet de heer Lemmers er niet tegen op nog de hoogste ladder te beklimmen en ver leden jaar kon men hem haast iedere dag vinden op de bovenste steiger, die rond de Waagtoren was aangebracht. Hij is gewend in die „hoge sferen" te werken en doet voor een jonge kerel niet onder. Ze kunnen, integendeel, nog wel eens een lesje bij hem nemen als hij daar, ongeacht zijn jaren, in een dakgoot loopt te balanceren. In die 42 jaar heeft de heer Lemmers vier direc teuren van openbare werken meege maakt, eerst de heer Loman, daarna de heren MacDonald, Margadant en Knol. Waarschijnlijk zal de heer Lemmers nog een maandje langer in dienst blij ven om zijn opvolger in te werken, die uit een enorm aantal sollicitanten moet worden gekozen. WAARSCHUWING Door de politie wordt gewaarschuwd tegen de activiteiten van een meubel zaak te Heerlen, die handel drijft on der de naam „Model Meubelhuis". Aan hen, die in zakenrelaties met deze on derneming wensen te treden, wordt in overweging gegeven zich eerst met de commissaris van politie te Heerlen in verbinding te stellen. 's Nachts gesloten J7EN teer punt is natuurlijk de vraag, of het materiaal en de bouwsels van de stad des nachts veilig zuilen zijn voor „buitenstaanders". Mogelijk is er voor het toezicht gedurende de nacht onderling een regeling te treffen. De jongens zullen namelijk niet in de stad overnachten. Des avonds om acnt uur zullen de poorten worden gesloten, terwijl ook des middags van twaalf tot half twee de stad gesloten zal zijn om de diverse huishoudens niet te veel in de war te sturen. Des Zondags zal er eveneens rust binnen de muren dei- stad heersen. Opgaven voor deelname QPGAVEN voor deelneming aan Jon gensstad kunnen worden gedaan aan het kantoor van het Sportpark, op 10 tot en met 13 Juli en op 16 en 17 Juli, des middags van 4 tot 5 uur. Op 18 Juli zal de bouw van de eerste Jon- Ook in de tweede ontmoeting met het Deense speedway-team die Maan dagavond in het Olympisch Stadion plaats vond, hebben de Nederlanders een ruime overwinning kunnen beha len. De uitslag 43—29 was thans veel overtuigender dan in de ontmoeting te Rotterdam. Bij de Nederlanders droegen naast Steman vooral Tinus Metzelaar en van Aartsen door hun uitstekend team-werk veel bij tot deze overwin ning. De Denen gaven prachtig indi vidueel werk te zien, maar in het team-rijden stonden zij ver bij de Ne derlanders ten achter. Onmiddellijk na de derde heat, waarbij de stand 99 was, zorgde het team MetzelaarVan Aartsen voor een 51 zege, hetgeen de stand op 1410 bracht. Geleidelijk aan ver grootte de Nederlandse ploeg hierna haar voorsprong. In de elfde heat viel Henk Verhoef, doch bleef gelukkig ongedeerd. Bij de individuele wedstrijden maak te Metzelaar de beste tijd. In een re cord-poging met vliegende start no teerde hij 19.8 sec., doch bleef daar bij nog 0.3 sec. boven het record van de Zuid-Afrikaan Bob Raw. Metze laar, die uitstekend in vorm was, ze gevierde eveneens in de finale van de sterrenrace vóór de Denen Andersen en Knudsen. Alkm. schaakclub V.V.V. Gisteravond werden op de clubavond van VVV voor de kampioenschappen de volgende resultaten behaald: Hoofdklasse A: E. J. KayserC. Meyer 10. Hoofdklasse B: A. Holtes R. Leddy 10. Hoofdklasse C: P. SeewaldP. Deugd y». Eerste klas se B: B. VeltmanJ. de Waal 10. In de eerste klasse zijn de eerstaan- komenden van de drie groepen nu be kend, n.l. C. Pieterse, A. Schaaps, P. v. d. Struys. Tussen deze spelers wor den nu partijen gespeeld, waarvan de eerste gisteravond door Schaaps werd gewonnen van v. d. Struys. In- de tweede klasse groep A behaal den v. Ekeren, Wortel en Schutz elk drie punten zodat een bliksemwedstrijd (partijen van 10 minuten) de beslissing moest brengen. F. Wortel wist beide partijen te winnen, zodat hij in de fi nale komt met mej. Bouwman van groep B en P. Holzmann van groep C. In de hoofdklasse zullen waarschijn lijk Kayser, Holtes en Seewald in de finale uitkomen. gensstad een aanvang nemen. Beschik baarstelling van bouwmaterialen voor dit mooie doel worden aan het Sport park-kantoor bovendien gaarne tege moet gezien. Zeepkistenrace J)E ZEEPKISTRACES zullen Woens dag 8 Augustus op de sintelbaan van het Sportpark worden gehouden. Het ligt niet in de bedoeling van een helling te starten, doch iedere zeep kist-racewagen zal door een tweede man geduwd moeten worden, zodat het sportieve element een grote plaats in neemt en niet alles afhangt van de kwaliteiten van de „auto". Alleen eigen gemaakte wagentjes zullen aan de race mogen deelnemen. Ook volwas senen zullen toegang hebben tot deze wedstrijden. De zwembaden J-JET derde punt ten slotte van deze actie „Jeugd van de straat" is het uitgeven van toegangskaarten tegen gereduceerde prijs Voor het zomerbad en het overdekte zwembad. Hierover zullen nog nadere mededelingen volgen. Burgerlijke stand G e b or e n: Sonja, dv C. Ploeger en J. P. Moerland; Johanna M„ dv L. Slot en A. A> Visser; Emelia H. H., dv W. H. Burgering en E H. G. Lina; HU- degard I. I., dv F. P. Heiblom en I. M. E. Miiller; Catharina A., dv G. H. J. van den Bogaerde en L. Baars; Gerar- dus F., zv F. A. Boon en M. Braken- hoff; Frieda I. M., dv R. Reunis en M. L. Savooij; Aleida B. A. M„ dv B. A. Bisselink en J. B Frazer. Getrouwd: F. J. Esser en C. Th. van den Bosch. Overleden: C. Meijer, 85 jaar, wed. van M. Stam. Dr. Poortvliet gaat naar Indonesië Na het overlijden van de zo diep betreurde dr. H. A. J. ten Kley, werd diens practijk overgenomen door de toen nog geheel onbekende dr. C. J. Poortvliet. In de enkele jaren, waarin dr. Poort vliet hier ter stede heeft geprakti seerd, is hij er in geslaagd een diepe genegenheid en warme sympathie van zijn vele patiënten te verwerven. Zij zullen met leedwezen hebben vernomen dat dr. Poortvliet Alkmaar gaat verlaten om zich als onderne mingsarts in Indonesië te vestigen. De praktijk zal worden voortgezet door dr. J. Busquet, tot dusver arts te Amstelveen. Geslaagd als handels vertegenwoordiger Door „De Nederlandse Handelsreizi gers Vereniging", geves'igd te Rotter dam, is in het seizoen 1950/1951 voor het eerst onder haar auspiciën een cursus „Verkoopkunde" voor de Han delsvertegenwoordigers gegeven. Het door bovengenoemde Vereniging inge stelde Examenbureau onder Voorzit terschap van Mr. L. E. Roes, advocaat en procureur 'e Rotterdam, heeft op 23 Juni het schriftelijk examen te Am sterdam, Rotterdam en Zwolle en op 4 Juli het mondeling examen te Utrecht afgenomen voor het „Vakdi ploma van Handelsvertegenwoordiger". Door de Minister van Economische Zaken was voor deze examens als Rijksgecömmitteerde aangewezen Mr. ■T. Milius. Directeur van de Koninklij ke Nederlandse Jaarbeurs. Voor boven genoemd diploma zijn uit onze omge ving geslaagd: L. Engel, C. Jonge- waard, P. Kolles, J. B. N. Nierop en R Kooy, allen te Alkmaar en N. Nib- bering uit Heiloo. VAL MET RIJWIEL Een 34-jarige wielrijdster kwam gis termorgen bij het bestijgen van haar fiets in de Stationsstraat zo ongelukkig te vallen, dat zij bleef liggen. Door een lid van de alom aanwezige Her mandad werd zij het restaurant Kin- heim binnengedragen. Bij het dokters- onderzoek bleek, dat zij een zwaar ge kneusde enkel alsmede een bloeduit storting had opgelopen. Per taxi is zij naar haar woning vervoerd. DINSDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: The third man (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Mensensmokkel (18 j.); Cinema Amc ricain, 8 uur: Giuliano (18 jaar); Har monie Theater, 8 uur: Schateiland (14 jaar). WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag. Aanvang 2.30 en 8 uur. A.V.A.-jeugd verloor van Ulo Heiloo Gisteravond waren d© U.L.O.-meisjes uit Heiloo de gasten van de jeugdige A.V.A.- ploeg. Ondanks de iets betere techniek der Alk maarse meisjes, moesten deze de meerdere erkennen in het over de gehele linie in leef tijd iets oudere en ook forse U.L.O.-team. Vóór de rust leek het eerst of A.V.A. niet aan te pas zou komen. Vooral de achter hoede maakte een zwakke indruk. Toch ging het later vrij gelijk op. We zagen van beide kanten vlotte aanvallen en vooral bij A.V.A. viel toen al het keurige spel van de kleine jeugdige Ineke Boom op, die als rechtsbuiten zelfs nog een prachtig doelpunt wist te scoren. De rust ging in met een 3—2 voorsprong voor U.L.O. Heiloo. Na de rust zette A.V.A. deze achterstand nog om in een 4—3 voorsprong, waarbij vooral Wies Hieltjes, hoewei iets te individueel, in de A.V.A.-voorhoede zeer gevaarlijk was. Door keurig werk van de keeper van U.L.O. Heiloo hield deze ploeg stand. In deze spelhelft had de A.V.A. keeper wat pech en zo werd de uitslag van deze spor tieve ontmoeting ten slotte nog 6-5 in het voordeel van de Heilooër meisjes. Voor beide partijen was het een zeer ge slaagde oefenwedstrijd. UIT HET ZAKENLEVEN In het Handelsregister werden de volgende nieuwe inschrijvingen opge^ nomen: Firma De Geus en Volkers, St. Pan- cras, Bovenweg 41. Vervaardigen of doen vervaardigen en het verhandelen van sorteermachines voor fruit en an dere gewassen. Vennoten: R. de Geus en A. Volkers (H.V.). Handelsonderneming Coverol, Hei loo, Kennemerstraatweg 38 H. Groot handel in bedekkingsmiddelen van kaas. Eigenaar: J. B. Brunius. J. Volkers (E), St. Pancras, Boven weg 78. Bietenkokerij en vervaardigen van bessensap. Gasvoorziening Kop Noord Holland NV, Alkmaar, Helderseweg 14. Gas- productiebedrijf. Directeur: P. I. Wes- dorp. Voorzitter Raad van commissa rissen: A. J. M. Leesberg. Secr. Raad van commissarissen: P. S. v. d. Vaart. Plaatsvervangend voorzitter en plaats vervangend secretaris Raad van com missarissen: H. Schelhaas. Commissa ris: J. J. Derksen. Proc. adj. directeur: H. van den Berg. Proc. admin. B. Lin deboom. Maatschappelijk kapitaal ƒ350.000, geplaatst en gestort ƒ170.000, SUCCES VOOR FORD BOT'S Bij het te Den Haag gehouden Ford voet- baltournooi om de „Hofstad"-beker behaalde het bedrijfsvoetbalelftal „Ford Boys", door over winningen op het Ford Dealer elftal Amster dam (1—0) en Dordrecht (1—0) in afd. 2 de eerste prijs. De 26e Westfriezendag wordt dit jaar op Woensdag 1 Augustus te Edarn gehouden, 's Morgens kwart voor tien wordt in zaal „RITO" de jaarvergade ring geopend, waarbij o.m. korte inlei dingen worden gehouden door de be stuursleden Breebaart, Köhne en Noor deloos. Na de officiële ontvangst ten ge meentehuize en een rondwandeling door Edam met bezichtiging van het museum, volgt de Westfriese koffie maaltijd. Hierna begeeft het gezelschap zich naar de Grote kerk, waar door de heer Vermeer een en ander wordt ver teld over de congresplaats. Per elec- trische tram wordt een bezoek gebracht aan Volendam. Initiatief, dat navolging verdient Uitwisseling maakt vacantie goedkoop Nu de vacantie weer voor de schooldeuren staat en weldra de dag gekomen zal zijn waarop, al wat leert over stad en land kan uitzwermen, komt bjj vele gezinnen telkenjare terugkerend vraagstuk om een oplossing vragen. Name lijk het probleem, wat de schooljeugd in de vacantie moet doen. Vaak toch komt in die vier weken de verveling om de hoek kijken. Dit is ook de reden, waarom de gemeente Alkmaar een Jongensstad laat bouwen, een zeepkistrace organiseert en toegangskaarten voor de zwembaden tegen gereduceerde prijzen gaat uit geven. Om althans toch iets, op zeer beschei den schaal, voor de jeugd te doen is thans ook in Alkmaar een initiatief genomen, dat reeds in andere plaatsen tot grote voldoening is uitgewerkt. Van 28 Juli tot 4 Augustus zullen vijf tig Alkmaarse schoolkinderen een volle week kunnen genieten door middel van een uitwisseling met scholen in Amers foort. Hoewel het de bedoeling was, dat van katholieke, christelijke en openbare scholen met overeenkomstige scholen een ruil tot stand zou komen is door gebrek aan tijd bij de een en aan animo bij de ander alleen het open baar onderwijs in de gelegenheid een aantal jongens en meisjes op goedkope wijze een week iets bijzonders te bie den. Vijft'g leerlingen van de Bos- boom-Toussaint-, Rochdale- en VGLO- school zullen hieraan deelnemen. Amersfoortse jeugd naar Alkmaar. Bij hun terugkeer, de vierde Augus tus, zullen de jeugdige Alkmaardertjes hun Amersfoortse kameraadjes mee nemen om hen hier een week te huis vesten. De tocht staat onder leiding van leerlingen van de Kweekschool voor onderwijzers en vereist geen an dere kosten dan het reisgeld naar en van Amersfoort. Deze eerste reis is een proef. Wij twijfelen er niet aan of het experiment zal ten volle slagen. Vooral voor de iets grotere gezinnen zal het ondoenlijk zijn zonder hoge uitgaven het jeugdige volkje een week of langer op verantwoorde wijze erop uit te sturen. Slechts betrekkelijk wei nigen zijn in het gelukkige bezit van een min of meer nauwverbonden fa milierelatie waar de kinderen „zolang" ondergebracht kunnen worden. Een niet onbelangrijk gedeelte van de schoolgaande jeugd gaat niet met va cantie, verlaat niet de plaats van in woning, hoogstens voor een dagje „Ar- tis" of „Avifauna". Zij blijven ter plaat se en moeten daar maar zien geduren de vier weken de tijd „zoet" te bren gen. Vacantieschool mislukt? Reeds enige jaren is er ook in Alk maar gewerkt voor het oprichten van een z.g. vacantieschool. Gedurende de zomer zouden beproefde leiders iedere week met een ander groepje kinderen dagtochtjes in de schitterende omge ving maken. Met geringe kosten zou den deze plannen verwezenlijkt kun nen worden, wanneer van de zijde van die instanties wier steun onontbeerlijk is voor het welslagen van de opzet, vol doende interesse getoond zou worden. Vele honderden gaven blijk van hun medeleven IN TEGENWOORDIGHEID van buitengewoon vele autoriteiten, verwanten, I vrienden en kennissen is gistermiddag op de Algemene Begraafplaats het stof. lelijk overschot van de heer G. Chr. Dun ter aarde besteld. Op verzoek van de I familie voerden slechts enkele sprekers het woord en naar wens van de over. ledene dekten maar weinige bloemstukken de baar toen deze naar de doden akker werd gedragen. En toch liet deze plechtigheid niet na diepe indruk te j maken op allen die op het kerkhof waren samengekomen. Dit afscheid was all de overledene zelf: oprecht en groots in eenvoud. mende maanden en jaren van hun I medeleven te willen getuigen jegens de echtgenote van de overledene. Ik weet niet eens welke functies vader allemaal heeft bekleed. Hij stond tot het einde toe in het volle leven. Vader is steeds een blijde opgewekte Chris, ten geweest. Zijn sterven was harmo. nieus verbonden met zijn leven. Hi] I was hiertoe bereid. Het was een beste vader, die ons heeft leren bidden en die voor ons gebeden heeft. Wat hij ons voorgeleefd en voorgepredikt heeft was van de arme mens en de rijke Christus. Spreker noemde het verdriet door het vredig heengaan van de heer Dun een mild verdriet. „Maar wij zul- len hem heel erg missen" zo ging hij I voort. De heer F. Dun zeide gesterkt te zijn door de aanwezigheid van zovelen. Hij vroeg allen in te stemmen met ge zang 53, vers 3. Plechtig, ontroerend klonk de zang: QEDEMPTE ORGELKLANKEN ver vaagden het geschuifel van de voe ten dergenen die zich een plaats zoch ten in de aula. Weldra bleek, dat het gebouw geen ruimte kon bieden aan alien die door hun tegenwoordigheid van hun medeleven wilden getuigen. Zelfs de ruimte in middenpad en hall was ontoereikend. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de burgemeester van Leiden en oud-burgemeester van Alkmaar Jhr. mr. F. H. van Kinschot, de oud-officier van Justitie alhier, mr. G. C. B. van der Feen de Lilie, de oud-president van de Arrondissementsrechtbank, mr. A. M. Ledeboer, de wethouder van onderwijs, de heer R. Bakker, de gemeentesecre taris, mr. R. Veendorp, de voorzitter van de vereniging van inspecteurs en schoolopzieners, de hoofdinspecteur, de heer E. H. Bos, en de inspecteur van het lager onderwijs, de heer G. G. C. Vernooy. Voorts de heren H. Ringers, F. H. Ringers, A. M. de Lange, mr. F. A. Josephus Jitta, ir. H. Knol en vele anderen. Er waren tal van predikanten en speciaal uit onderwijskringen, zowel van het openbaar als bijzonder onder wijs, waren zeer velen samengekomen. In het volle leven KERST werd het woord gevoerd door de oudste zoon van de overledene, ds. F. Dun. Deze zeide zich te kunnen voorstellen dat zij die de grote gene genheid en hartelijkheid van wijlen de heer Dun hebben mogen ondervinden, zich gedrongen voelden bij dit afscheid van hun dankbaarheid te gewagen. Spreker verzocht hun echter in de ko- Slachfveemarkt' van Maandag Op de gisteren gehouden slachtveemarkt was een ruime aanvoer van vette koeien; vlugge handel met iets hogere noteringen. Vooral voor de prima dieren moest meer besteed worden. Het geringe aantal nuchtere-kalveren werd door de hoge prijzen stug verkocht. De varkensaanvoer, hoewel niet ruim, viel toch niet teg'en. De markt was echter zeer prijshoudend en de handel traag te noemen. Een gering aantal werd boven de hoogste note ring van f 1,90 per kg. verhandeld. De ver koop van varkens geschiedt te Alkmaar met korting op 't levende gewicht. ALKMAARSE EXPORT VEILING, 9 Juli 1951. Aardappelen 15,5019, drielingen 1316; slabonen 1,*251,55; stamsnijbonen 891,09, stoksnij bonen 1,211,41; kom kommers 1526; tomaten A 7893, bon ken 6070; aardbeien 1,503,30 per slof; bloemkool I A 27—42, I 20—25, II 10—18; rode kool 1424; peulen 961,40; doperw ten 5273; tuinbonen 2429; spinazie 42 54; sla 714; postelein 634; andijvie 34 46; rabarber 12—20; bieten 1828; bos- peen 4056; uien 626; soepgroenten 2 7,50; peterselie 3,506; pruimen 314; bessen 65—85, zwarte bessen 85; perziken 4—20. In Uw hoede zijn wij weigeborgen en schoon eerlang 't oog ons breek', -open gaat het op de grote morgen na deez' aardse lijdensweek. Welk een dag der ruste zal dat wezen, als w' onsterflijk uit de dood herrezen knielen voor Uw dankaltaar! Amen, Jezus, maak dat waar! Aan de groev# TOT SLOT werd nog het woord ge voerd door dr. Hak, predikant te Amsterdam. Deze zeide dat de over» ledene de mensen van alle godsdien-, stige richtingen even lief had. Hij heeft veel lief gehad en hij heeft eens gezegd dat hij veel vergeving nodig had. „Die vergeving is er, voor ieder van ons. Ze J is van Christus Jezus, van wie Dun zijn leven lang getuigd heeft", aldus dr. Hak. Aan de groeve sprak ds. F. Dun nog enkele woorden, waarbij hij zeide dat j zijn vader wist dat niet de dood, doch j Christus het laatste woord spreekt. Dr. Hak ging hierna voor in gebed. B.V.V.—VOLENDAM Op uitnodiging van de St. Vincentius-ver- eniging zal 11 Augustus op het Sportpark een voetbalwedstrijd worden g'espeeld tussen het sterke BW en Volendam. Beide verenigingen zullen hun sterkste elftal in het veld brengen, Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: blauw-grijs kinderjas je; zwarte tas m. gereedschap; broche vervaardigd van zilveren munten; zwembroek met handdoek; 2 zand schepjes; 1 paar jongensschoenen; in signe „Bio"; sleutel; portemonnaie; za deldek; koffertje; wit kindermutsje; ceintuur van regenjas; kinderwant; Lindbergkap; gouden zegelring; loupe: kl. portemonnaie; muntbiljet; stuur- tas met inhoud. Verloren: gouden broche; autoped (rood); zadeldekje van sponsrubber; groen badpakje m. 'witte strepen; rood kinderbroekje m. schouderbandjes; witte handdoek m. gekl. rand; zwarte glacé dameshandschoen; kettinkje met 4 of 5 sleutels; kindervestje terra met groen); geweven handtasje, inh. map je, vulpen; potlood en liniaal; zwart damesvest; zwarte wollen rok; zonne bril m. lichtbruin montuur; rood met wit gekleurd plastic kindertasje; don kerblauwe jongensjopper; barnstenen oorbel: „teeksleutel van post-auto; rechter donkerbl. dameshandschoen; rood gelakt kinderrijwiel; rose dames hoedje; sleutel aan koordje. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij het bureau van de Rijkspolitie, Karei de Grootelaan (tel. 2208—2444) iedere werkdag van 1011 uur. Steeple-chase in het- openlucht-theater Begunstigd door goed weer werd Maandag avond in Bergens Openluchttheater de tweede avondvoorstelling van dit seizoen gehouden. De bekende Alkmaarse toneelvereniging „Cante- cleer" trad op met „Hij, Zij en Hottentot", een Amerikaans stuk van William Maples, in de vertaling van Const, van Kerckhoven Jr. Dank zij het uitmuntende spel van de mede werkenden werd het een boeiende vertoning'. 5|o- als in alle tijden de conflicten die het leven kleur, spanning, romantiek verlenen, zich heb ben afgespeeld om de vrouw, zo stond ook deze avond de vrouw in het middelpunt der belangstelling. Het was om haar, Peggy Fair fax, mooi vertolkt door Gcos van Loon, dat Sem Harrington, schitterend gespeeld door Vok Keysper, bij de paardenrennen het paard Hot tentot bereed, de baarlijke duivel, en in een opwindende strijd de overwinning behaalde. Cantecleer en Bep Speet, die de regie had. hebben Bergen doen genieten v»n deze wedren met hindemissen en van deze steeple-chase van Sem Harrington, deze niets ontziende jacht naar geluk. Ongecorrigeerd) Britten vinden aanhang De Indische en Pakistaanse employé's van de „Anglo Iranian" ongeveer 800 in getal, hebben in een gezamenlijk schrijven de voorstellen van de nieuwe Perzische maatschappij van de hand gewezen. Zij wensen Perzie te verla ten. De Britse employé's hebben reeds eerder een dergelijk besluit genomen. De buitenlandse employé's maken zich voor het vertrek uit Perzie gereed. Kort na het opstijgen van het vlieg veld te Abadan is een twee-motorig vliegtuig van de „Anglo Iranian" neer gestort en in brand gevlogen. Alle in zittenden zijn om het leven gekomen. Het aantal doden is nog niet bekend. Het vliegtuig raakte een kantoor gebouw en passeerde rakelings de raf finaderij -installaties. KONING GEORGE WEER IN BUCKINGHAM PALACE Koning George de Zesde van Enge land, die te Windsor heeft vertoefd voor herstel van krachten na zijn laatste ziekte, keerde gisteren naar Buckingham Palace terug. Deze week zal hij weer officiële bezoekers ont vangen. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) DE LUIS ALS OVERBRENGER VAN DE STIPZIEKTE Met grote aandacht heb ik in uw blad van Vrijdag het artikel „de luis als overbrenger van de stipziekte" ge lezen. In de eerste plaats wil ik de commissie en de onderzoekers dank zeggen voor hun voor deze streek zo belangrijke studie. Het is zeer verheugend, dat niet al leen de ziekteverwekker is ontdekt, doch dat tevens het eenvoudige bestrij dingsmiddel kon worden gepubliceerd. Niemand die bij de teelt van kool be trokken is, mag nu nog het risico aan vaarden, dat zijn zaadkool niet vrij van luis is, want het is thans bekend hoe veel schade een besmet perceel, ja een enkele aangetaste kool teweeg kan brengen. Maar de practijk komt in bot sing met de theorie als de commissie de raad geeft bij de uitvoering van de bestrijding gasmasker en gummihand schoenen te gebruiken. Ik heb reeds kilogrammen paration verspoten en ben daar dus enkele uren achtereen mee bezig geweest zonder de minste last te ondervinden. Anderen hebben dezelfde ervaring. Wil de commissie in alle ernst dat iedere koolverbouwer nu een gasmasker gaat kopen? Gezien mijn er varing met paration ben ik van mening dat zulks met enige voorzichtigheid niet nodig is. W. KLOOSTERBOER. St. Pancras, Benedenweg 90. „Kolven is een typi: schijnt ook in Schotland golf heeft het weinig of bij benadering te zegge eeuw in deze lage landt het eerst melding gema lang in de belangstellini stelling geniet van de t dat het kolven eenmaal voetbal verre overtrof. een schrijver eens opn kegelen. In het begin kolfde i of straten, doorgaans me haar waren vervaardigd de zogenaamde kolfbant banen werden glad gest: mest, naderhand legde banen aan, die werden c Volgens een opgaaf Amsterdam zeven-en-zet in de onmiddellijke na stad vond men er nog veertigtal. Utrecht had t Roterdam drie-en-vljfti negen, Leiden dertig, Hi Een groot aantal spri gezegden hebben hun or kolven te danken. Ik dei aan ,Een kolfje naar m glad als een kolfbaan", slaan" enzovoorts. Een aparte tak was het ijs. Ik heb het in de wel meegemaakt. Op e werd met behulp van t ken een baan uitgezet e er een uitslag- en een op ijs geramd. Maar men mi zichtig slaan, want ani bal veel te veel gang. baan dan een ijsbaan vo niet. Thans wordt het kolve: in Noord-Holland beoei Zaanstreek, de Langedijk rondom Hoorn als centri nog van, dat er ook ge Lopik en Bolsward. In Gi oude baan daterend 1600 in hotel „De Prin Op de wedstrijden van d Kolfbond was Goes altij genwoordigd en nog zie ii Bliek in de baan, getooid vol medailles die hij in w gewonnen. Ook de oude 1 lander, de vader van de de spoorwegen, was ee kolver te Goes. De ouc leeft nog, hij is drie-en hij is niet meer in staat ik met vacantie in Zeel zoek ik hem altijd even is zeer benieuwd hoe zijr in Holland het maken, land sterft het kolven uit, beoefenaars zijn er niet i het trouwens in De Stre zien daar Jan Klopper, D en consorten nog wel aan i jong bloed ziet men niet i In Andijk is het veel 1 In 1923 solliciteerde d Mallekote, geboren en Zuid-Beveland, naar king van onderwijze openbare lagere schoc Paulowna. Hij werd om zich te presenteren hij arriveerde was meester niet thuis, namelijk een partijt dorpscafé. De heer toog er ook heen en burgemeester zijn par uit had ging de sollic: een poosje op het r; om te zien, wat de hei die betonnen vloer Machtig interessant vo spel, dat hem tot du: kend was. Het gesprel eerste burger van Am na verliep daarna vlot Mallekote werd benof een jong, ambiteus betaamt, verwisselde keren van standplaats, indruk die hij van het gekregen bleef hem t wilde dat nobele spel beoefenen. De heer kreeg zijn kans toen van de school werd Scharwoude, waar de vers van Nederland v sloot zich aan bij „Vrie en was spoedig om zij] torische talenten een importantie in de Toen burgemeester Sc 1943 aftrad als voorzit' Nederlandse Kolfbon „meester", zoals de k heer Mallekote noemei en die functie vervult 1 met veel genoegen, verhuisde de heer Mali Hoorn, wat niet mocht ren, dat hij de kolfspi bleef. In Hoorn is geen „meester" is lid geword sociëteit te Wognum en avonds trekt hij, voo kolf en bal, per bromt „De Vier Heemskinde daar een partijtje te sl Ooit naar Zeeland 1 Daar denkt meester Hij is Noordhollander al verraadt zijn spraak komst.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2