Xtste Kolven, typisch Nederlandse sport en Willem Schmidt e gedragen Ups en downs bij aardbeienteelt FordThamesTruck met i hun medeleven e buitenlanders m Anglo-lranian lig van „Anglo- n" verongelukt 3NDEN STUKKEN Eens was hei populairder dan voeibal Meester Mallekote vindt het „een heerlijk spel" Meester wil niet meer weg Groot-Schermer Schoolkinderen op reis Blank gezin krijgt negerkinderen Noordermarktbond vergaderde Warmenhuizen Burgerlijke Stand Broek op Langedijk Burgerlijke Stand Heer-Hugowaard Burgerlijke Stand Castricumse gymnasten vertoefden in Limburg Onvergefelijke dagen in Voerendaal Gastheren wonnen de tweekamp Hensbroek Automobielbedrijf ABONNEERT U OP DIT BLAD DINSDAG 10 JULI 1951 le autoriteiten, verwanten, aene Begraafplaats het stof. besteld. Op verzoek van de en naar wens van de over- toen deze naar de doden- id niet na diepe indruk te tomen. Dit afscheid was ali inden en jaren van hun te willen getuigen jegens ate van de overledene. Ik eens welke functies vader :eft bekleed. Hij stond tot >e in het volle leven. Vader ;n blijde opgewekte Chrl». t. Zijn sterven was harmo. inden met zijn leven. Hij bereid. Het was een beste ons heeft leren bidden en as gebeden heeft. Wat hij aefd en voorgepredikt heeft arme mens en de rijke preker noemde het verdriet edig heengaan van de heer ld verdriet. „Maar wij zul- el erg missen" zo ging hij :er F. Dun zeide gesterkt te i aanwezigheid van zovelen. lien in te stemmen met ge- ars 3. Plechtig, ontroerend ng: ie zijn wij weigeborgen :erlang 't oog ons breek', iet op de grote morgen rdse lijdensweek, ag der ruste zal dat wezen, rflijk uit de dood herrezen r Uw dankaltaar! s, maak dat waar! Aan de groeve 1 werd nog het woord ge- >or dr. Hak, predikant te Deze zeide dat de over- mensen van alle godsdien-, gen even lief had. Hij heeft lad en hij heeft eens gezegd vergeving nodig had. „Die i er, voor ieder van ons. Ze tus Jezus, van wie Dun zijn getuigd heeft", aldus dr. -oeve sprak ds. F. Dun nog rden, waarbij hij zeide dat vist dat niet de dood, doch ït laatste woord spreekt, ig hierna voor in gebed. Jngecorngeera) n vinden aanhang ie en Pakistaanse employé's glo Iranian" ongeveer 800 ibben in een gezamenlijk voorstellen van de nieuwe ïaatschappij van de hand j wensen Perzie te veria- se employé's hebben reeds dergelijk besluit genomen, adse employé's maken zich irtrek uit Perzie gereed. et opstijgen van het vlieg- adan is een twee-motorig de „Anglo Iranian" neer- i brand gevlogen. Alle in- n om het leven gekomen, doden is nog niet bekend, tuig raakte een kantoor jasseerde rakelings de raf- allaties. GEORGE WEER IN iINGHAM PALACE iorge de Zesde van Enge- Windsor heeft vertoefd van krachten na zijn e. keerde gisteren naar Palace terug. Deze week officiële bezoekers ont- verantwoordelijkheid in de redactie) LS OVERBRENGER VAN E STIPZIEKTE aandacht heb ik in uw ijdag het artikel „de luis ger van de stipziekte" ge- eerste plaats wil ik de n de onderzoekers dank hun voor deze streek zo tudie. r verheugend, dat niet al- kteverwekker is ontdekt, ens het eenvoudige bestrij- kon worden gepubliceerd, bij de teelt van kool be- ïag nu nog het risico aan zijn zaadkool niet vrij van het is thans bekend hoe- :en besmet perceel, ja een etaste kool teweeg kan r de practijk komt in bot- theorie als de commissie bij de uitvoering van de asmasker en gummihand- gebruiken. Ik heb reeds paration verspoten en ben kele uren achtereen mee t zonder de minste last te Anderen hebben dezelfde l de commissie in alle sre koolverbouwer nu een at kopen? Gezien mijn er- iration ben ik van mening et enige voorzichtigheid W. KLOOSTERBOER. Benedenweg 90. „Kolven is een typisch Nederlandse sport" vertelt de heer Mallekote. „Het schijnt ook in Schotland te hebben bestaan, maar de berichten zijn erg vaag. Met golf heeft het weinig of niets te maken. Hoe oud het kolven wel is? Dat valt niet bij benadering te zeggen, maar vast staat wel, dat het reeds in de veertiende eeuw in deze lage landen gespeeld werd. In 1384 vinden we in oude geschriften het eerst melding gemaakt van het kolven. Daarna is het een spel, dat eeuwen lang in de belangstelling van het volk blijft staan en daardoor tevens de belang stelling geniet van de overheid, zoals uit oude keuren blijkt. Men kan zeggen dat het kolven eenmaal zo in trek was, dat het de populariteit van het huidige voetbal verre overtrof. Rijk en arm, jong en oud speelden het kolfspel, dat zoals een schrijver eens opmerkte, een synthese zou kunnen zijn van biljarten en kegelen. In het begin kolfde men op pleinen of straten, doorgaans met ballen die van haar waren vervaardigd. Later werden de zogenaamde kolfbanen gemaakt. De banen werden glad gestreken met koe mest, naderhand legde men cementen banen aan, die werden overdekt. Volgens een opgaaf uit 1792 telde Amsterdam zeven-en-zeventig banen en in de onmiddellijke nabijheid van de stad vond men er nog een honderd veertigtal. Utrecht had toen tien banen, Roterdam drie-en-vijftig, Den Haag negen, Leiden dertig, Haarlem vijf. Een groot aantal spreekwoorden en gezegden hebben hun ontstaan aan het kolven te danken. Ik denk bijvoorbeeld aan ,Een kolfje naar mijn hand", „Zo glad als een kolfbaan", „De bal mis slaan" enzovoorts. Een aparte tak was het kolven op het ijs. Ik heb het in de Langedijk nog wel meegemaakt. Op een brede sloot werd met behulp van balken of plan ken een baan uitgezet en voorts werd er een uitslag- en een opslagpaal in het ijs geramd. Maar men moest o zo voor zichtig slaan, want anders kreeg de bal veel te veel gang. Een zuiverder baan dan een ijsbaan vond je echter niet. Thans wordt het kolven in hoofdzaak in Noord-Holland beoefend, met de Zaanstreek, de Langedijk en de dorpen rondom Hoorn als centra. Ik weet er nog van, dat er ook gekolfd werd te Lopik en Bolsward. In Goes is een heel oude baan daterend van ongeveer 1600 in hotel „De Prins van Oranje". Op de wedstrijden van de Nederlandse Kolfbond was Goes altijd goed verte genwoordigd en nog zie ik de oude heer Bliek in de baan, getooid met een borst vol medailles die hij in wedstrijden had gewonnen. Ook de oude heer Den Hol lander, de vader van de directeur van de spoorwegen, was een enthousiast kolver te Goes. De oude heer Bliek leeft nog, hij is drie-en-tachtig, maar hij is niet meer in staat te kolven. Als ik met vacantie in Zeeland ben, dan zoek ik hem altijd even op, want hij is zeer benieuwd hoe zijn kolfvrienden in Holland het maken. Maar in Zee land sterft het kolven uit, want nieuwe beoefenaars zijn er niet meer. Zo gaat het trouwens in De Streek ook. We zien daar Jan Klopper, Dirk de Smeth en consorten nog wel aan de gang, maar jong bloed ziet men niet in de baan. In Andijk is het veel beter en daar In 1923 solliciteerde de heer L. Mallekote, geboren en getogen op Zuid-Beveland, naar de betrek king van onderwijzer aan de openbare lagere school te Anna Paulowna. Hij werd uitgenodigd om zich te presenteren, maar toen hij arriveerde was de burge meester niet thuis. Die kolfde namelijk een partijtje in het dorpscafé. De heer Mallekote toog er ook heen en omdat de burgemeester zijn partij nog niet uit had ging de sollicitant maar een poosje op het rabat zitten om te zien, wat de heren daar op die betonnen vloer uitvoerden. Machtig interessant vond hij het spel, dat hem tot dusver onbe kend was. Het gesprek met de eerste burger van Anna Paulow na verliep daarna vlot en de heer Mallekote werd benoemd. Zoals een jong, ambiteus onderwijzer betaamt, verwisselde hij enige keren van standplaats, maar de indruk die hij van het kolven had gekregen bleef hem bij en hij wilde dat nobele spel graag gaan beoefenen. De heer Mallekote kreeg zijn kans toen hij hoofd van de school werd te Noord- Scharwoude, waar de beste kol vers van Nederland wonen. Hij sloot zich aan bij „Vriendenkring" en was spoedig om zijn organisa torische talenten een man van importantie in de kolfwereld. Toen burgemeester Schrijnder in 1943 aftrad als voorzitter van de Nederlandse Kolfbond werd „meester", zoals de kolvers de heer Mallekote noemen, praeses en die functie vervult hij nog met veel genoegen. Naderhand verhuisde de heer Mallekote naar Hoorn, wat niet mocht verhinde ren, dat hij de kolfsport trouw bleef. In Hoorn is geen club, maar „meester" is lid geworden van de sociëteit te Wognum en 's winters- avonds trekt hij, voorzien van kolf en bal, per bromfiets naar „De Vier Heemskinderen" om daar een partijtje te slaan. Ooit naar Zeeland teruggaan? Daar denkt meester niet over. Hij is Noordhollander geworden, al verraadt zijn spraak zijn af komst. heeft de nieuwe kolfbaan in „Cultura" veel goed gedaan. Trouwens ik heb helemaal geen pessimistische visie op de toekomst van het kolven. Het leden tal van de Bond neemt eerder toe dan af en als we maar flink propaganda blijven maken, dan kan het niet anders of het moet in orde komen. In de derti ger jaren heb ik het in Noord-Schar- woude meegemaakt, dat de hele „Vrien denkring" uit vijf vrienden bestond. Maar we kolfden door, elke Vrijdag avond en we hebben het pleit gewon nen, want nu gaat het weer best met de kolverij in de Langedijk. Weet u wat zo mooi is bij het kolven? Je kunt gauw een party meeslaan, maar je raakt nooit uitgestudeerd en bovendien kun je het blijven beoefenen tot in lengte van jaren. Neem Jan Boon van Bovenkarspel. Drie-en-tachtig jaar, maar nog altijd goed voor een gemid delde van tien in zijn eigen baan. En ook treft me altijd weer de eensgezi-- de geest van de kolvers. Men kent geen rang of stand. Het kolven wordt be oefend door doktoren, notarissen, ad vocaten, burgemeesters, maar ook in hetzelfde clubverband door de eenvou dige werkman. Bond deed veel goeds In 1885 werd de Nederlandse Kolf bond opgericht, wat voor een groot deel te danken was aan de stimuleren de kracht van dr. Van Balen Blanken. Dr. Vremdenberg van Koog aan de Zaan werd voorzitter, doch toen hij af trad werd hij opgevolgd door dr. V .n Balen, die ruim vijf-en-twintig jaar de hamer heeft gehanteerd. Die Bond is een uitstekend instituut geweest om de kolfsport te bevorderen. Hij stelde tegelsvast en schreef wedstrijden uit en vooral de jaarlijkse matches verwier ven zich naam als ware kolffestijnen, waarbij het leutig toegaat. Een kolver is geen kniesoor, hij moet ook, als hij niet aan slag is, een kaartje en een klaartje kunnen keren. Een vrolijke boel is het op de kolffeesten, maar het bestuur waakt er altijd voor dat de grenzen van het welvoegelijke niet v/orden overschreden. De Bond telt nu zo'n vierhonderd leden, die dit jaar op het grote festijn te Barsingerhorn de strijd zullen aan binden. Daar zal Aris Berkhout weer voor de zoveelste keer als markeur optreden en daar zal men al die kolfgrootheden als Piet Molenaar, De Rijpers, Jan Schenk, Jan Klopper en hoe al die vrienden meer mogen heten, aan de slag kunnen zien. Naast de „grote" bestaat ook nog de Noordhollandse Bond, waarvan iedere kolver persoonlijk lid kan zijn. De Ne derlandse kent slechts verenigingen als leden. Voorts zijn er enige kleinere or ganisaties, waarin clubs uit een bepaal de streek zijn verenigd. Zo kennen we bijvoorbeeld de „Vriendenkring" met als leden de sociëteiten van Berkhout, Binnenwijzend, Hoogwoud, Oostwoud, Spanbroek en Wognum. De kolfsport is uit folkloristisch oog punt belangrijk, maar meer nog omdat het zo'n heerlijk spel is. Iedereen die er met ambitie aan begint, die houdt er mee vol tot hij niet meer in staat is een kolf vast te houden. Begunstigd door goed weer hebben de kin deren der openbare lagere school hun jaarlijks uitstapje gemaakt. Per bus werd 's morgens om acht uur gestart, met Utrecht als eerste doel, waar de Domtoren werd beklommen. In een speeltuin werd hierna naar hartelust gespeeld. Hier werd ook een verfrissing gebruikt. Te Soest werd het nieuwe vogelpark „Vogelflora" bezocht, waarna enige tijd op de hei werd doorgebracht. Het laatste punt van het programma was Oud-Valkeveen, dat met zijn speeltuin, dool hof en bootjes, een dorado voor de kinderen was. Hierna werd de terugtocht aanvaard, en om ruim acht uur arriveerden de kinderen op gewekt^ doch vermoeid in Groot-Schermer, op gewacht door een grote schare ouders. Loop der bevolking Geboren: Nicolaas Cornelis, z. v. Nicolaas Sjerps en Geertruida Catharina Zwemmer. Joseph Maria, z. v. Nicolaas Johannes Glorie en Neeltje Gerarda Jan nes; Gerard Gijsbert z.v. Arie Kostelijk en Wilhelmina Diderika Knibbe. I ngekomen: Kornelis Brouwer, B 12, van Alkmaar. Vertrokken: Nicolaas Johannes Bleeker naar IJmuiden, Kortenaerstraat 24; Maartje de Groot naar Bergen aan Zee; Agat'na Meijer naar Heiloo, Straat weg 59; Elizabeth Schoonakker naar Nw. Zeeland; Joseph Franciscus van der Laan naar Wormerveer, Noorddijk 35. De stok achter de deur Engeland moet. vcleens het te Cairo verschijnende blad Mokattam, vóór November 1951 tegemoet komen aan de Egyptische eisen inzake het terugtrek ken van de Brites troepen uit de zone van het Suezkanaal en de vereniging van de Soedan met Egypte. Zo niet, dan zullen het verdrag van 1936 en de overeenkomst van 1899 worden opge zegd. maar het mysterie werd opgelost. Zijn kinderen werden negers, zijn vrouw kreeg een piat hoofd en zijn hond veranderde in een nevelvlek. In het fotograferen was hij beslist geen held. Nu hij echter een Philips Flits- camera heeft aangeschaft, zijn al die mislukkingen uitgesloten, want de be diening is de eenvoud zelf. Overdag (zonder flitslamp) schitterende op namen en des avonds of binnenshuis (met flitslamp) brillan'e foto's. Uw fotohandelaar laat U graag zo'n Philips Flitscamera zien. (Adv. LM.) nllll Het bestuur van de Noordermarktbond ver gaderde dezer sagen onder voorzitterschap van de heer P. Duyves. In zijn openingswoord wees de voorzitter o.m. op de abnormale weers gesteldheid, waardoor het aardappelenseizoen is verlaat. Gelukkig zijn de prijzen niet slecht. Vorig jaar begon de aardappelveiling reeds op op 6 Juni met zeven ton. De aardbeienveiling is niet tegengevallen. Van de rijkstuinbouwconsulent was bericht ingekomen, dat er nog geen beslissing is ge nomen ten aanzien van de rijkssubsidie voor het verbeteren van koolschuren enz. Ook over de subsidie voor de poterbewaarplaats bestaat nog geen zekerheid. De grondmonsters, die dit jaar weer zullen worden genomen zullen f 1,50 per monster kosten. De omzetten bedroegen over Mei f 604.229,85 en over Juni f 42.962,80. De seizoenomzet be droeg f 5.889.595,75 tegen 7,5 mill, in het vorig jaar. De inventarisatie van de tuinbouwgewassen zal in de loop van deze week plaats hebben. Aardbeienteelt Ten aanzien van de aardbeienteelt merkte de voorzitter op, dat er betere soorten zijn, dan tot dusver werden geveild. Getracht zal wor den hierover een vakkundige uiteenzetting e verkrijgen. Overigens bewees de bespreking wel dat ook de aardbeienteelt har ups en downs kent. Het uur voor de veiling, 9 uur, werd minder gelukkig geacht. Beter zou het welicht zijn de veiling vóór in de middag te houden. De rooidatum voor aardappelen is vastgesteld op 18 Juli. Met het bestuur van de N.A.K. zal hierover nog wel contact worden ^opge nomen. Pootaardappelveiling De pootaardappelveiling zal plaats hebben op Donderdag 26 Juli des voormiddags te 10.30 uur Besloten werd voorlopig 2000 koolkratten aan te schaffen, die naderhand eventueel zul len worden aangevuld. Bij le rondvraag sneed de heer P. K. Volkers Geboren: Catharina C. M„ d. v. Fetrus M Quant en Francisca A. M. Gerritzen; Catharina G, d. v. Jan Jon ker en Jacoba Krom; Nicolaas J„ z. v. Jacobus P. Smit en Barbara M. Rutten; Laurens J„ z. v. Petrus Joh. Pronk en Anna G. M. Appelman; Marijke en Ma rianne, d. v. Dirk Vos en Dieuwertje Biersteker; Eva A„ d. v. Johannes W. Dekker en Bregitta Zuijdam; Gertruda M„ d. v. Nicolaas Duin en Anna M. Holt; Adrianus P. P., z. v. Jacobus J. Bleeker en Maria C de Wit. Ondertrouwd: Nicolaas C. Dek ker en Maria Ligthart; Jacobus Kuiper en Marijke Algra. Ge h u w d: Arie Sevenhuijsen en Trijntje Bakker; Johannes C. Feld en Afra M. Mosch; Willem Bakker en Mar- garetha J. van Duin; Nicolaas C Dek ker en Maria Ligthart. Overleden: Adrianus Overpelt. 62 jaar. tie stichting van een borgstellingsfonds aan, zoals dat thans in Roelofarendsveen wordt op gericht. De wijze, waarop dit in de veen- streek geschiedt, werd speciaal met het oog op de hoge rente, voor deze omgeving minder geschikt geacht. Medegedeeld werd ten slotte nog dat de toeslag winterkool zo miniem was, dat uit betaling niet heeft plaats gevonden. GEBOREN; Catharina M., dochter van Klaas Hessing en Johanna M. Bakx; Martinus G., zoon van Martinus Bruin en Petronella Breed. GETROUWD: Simon Tromp en He lena M. Kerch. ONDERTROUWD: Hermanus Franssen en Guurtje Jonker. G. DE SCHOOL ER OP UIT Zaterdag' maakten de lagere klassen van de openbare lagere school op Langendijk een trip naar Bloemendaal; het Kopje en de Ruïne van Brederode werden bezocht. Volop werd ook genoten aan het strand te Castricum. Toen 's avonds de bussen in het dorp terug keerden werden de kinderen met muziek ver welkomd, waarna een rondrit door Broek op Langendijk en Zuid-Scharwoude werd gemaakt. GEBOREN: Huberta P. G. M., d. v. J. P. Straathof en M. C. van Zonne veld; Piet, zoon van N. Beers en A. Visser: Gerarda C. M., dochter van J. E. A. Rensen en C. J. Burger; Leonar- dis S. M., zoon van G. J. Boekei en A. G. Oudhuis; Dirk, zoon van A. Goot jes en A. Balder; Barbara M. G., d. v. A. M. van Kleef en G. A. Dekker; Hendrika A„ dochter van J. Hijlkema en M. P. Postma; Cornelia A. V., d. v. C. Berkhout en G. J. Boots; Johanna A. C„ dochter van C. N. Sijs en C. G. Sinnige; Maria Th., dochter van Ch. Dekker en W. Th. Groot; Marianne J., dochter van H. Burger en H. de Vriês; Klaas, zoon van W. Schrieken en D. Aaij; Gemma M., dochter van E. Groot en M. Stam; Bernardus J. J. M„ zoon van J. N. van den Wijngaard en J. H. C. van der Pas; Catharina J„ dochter van G. H. Scholte en B. Regts. ONDERTROUWD: Jacobus Vader, oud 27 jaar en Margaretha M. Mosch. oud 22 jaar; Cornelis N. van Langen, oud 25 jaar en Elisabeth B. Zweden, oud 25 jaar. GETROUWD: Johannes W. van Stra len en Cornelia Bleeker; Petrus ïl. J. Kager en Maria Groenland; Martinus Poland te Wieringermeer, onlangs te Nieuwe Niedorp, en Alida J. Bleeker. Adrianus J. S'rooper en Johanna Weel; Albertus Wolfsen en Alida Kaag. OVERLEDEN; Petrus J. M. Specker, oud 3 jaar; Simon Molenaar, oud 76 jaar; Simon J. Mooij, oud l'/s jaar; Adrianus Swinkels, oud 19 jaar; Jo hannes C. Klercq, oud 72 jaar. INGEKOMEN: Johanna J. de Waard van Velsen naar Stationsweg 23, R.K.; Adriana Pontman van Purmerend n. Rustenburgerweg 4, R.K.; Catharina Doodeman van Venhuizen naar Mid denweg 546, R.K.; Elisabeth B. Zweden van Alkmaar naar Jan Glijnisweg 13, R.K.; Neeltje E. Mooij van Schagen n. Middenweg 228a, R.K.; Jan Peereboom van Opmeer naar le Kil 6, geen; Al- bert Booij van Opmeer naar Sportlaan 19, N.H.; Alie Kooij van St. Pancras naar le Kil 2. VERTROKKEN; Petrus J. Laan van Middenweg naar Pilot Butte Can.. R.K.; Wilhelmina C. Post van Stations weg 11 naar Den Helder, N.H.; Maria Wijnker van Verlaat 12 naar Groes- beek, R.K.; Jan Bas van Middenweg 295 naar Schoorl, N.H.; Franciscus Huiberts van Rustenburgerweg 38 n. Schoorl R.K.; P. J. Klos van Midden weg 54 naar Bergen N.H.. geen; Cor nelia M. Kager van Middenweg 554 n. Sneek, R.K.: Maartje Duinmeijer van Middenweg 165 naar Oude Niedorp. N.H.; Alida J. Bleeker van Middenweg 445 naar Wieringermeer. R.K. MARKTBERICHTEN LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 10 Juli. 180.000 kg' aardappelen: Eerstelin gen 17,50-20,70, rode Schotten 20,70-23, Doré 17,70—20,10, blauwe Eigenheimers 21,60 -22.40, drielingen 15,50—16,80 en kjeine 14.20 -15,80; 32.000 kg rode kool 18.10-21,60; 1200 kg tomaten: A 74—79 en B 73; 8 kg slabonen 1,34 per kg. NOORDERMARKTBOND, 10 Juni. - 94.000 kg aardappelen: Eerstelingen 16,20—18,80. grove 17,10—17,30, drielingen 14,80—16, kleine 13,10-14,90 en rode 19-20,20; 50 slof aard beien 2,17-2,70. WARMENHUIZEN, 10 Juli 1951 10.5P0 kg Schotse M. 15—17.90; driel. 12—13.90; kleine 8—9. De leden van de Castricumse Gymnas tiekvereniging „Vitesse" is een hartelijke ontvangst en deel gevallen in het Lim burgse dorp Voerendaal, waar zij ver toefden als gasten van de aldaar gevestig de gymnastiekvereniging „Furenthela" Vijf en vijftig dames en heren namen aan liet uitstapje deel. In Sittard werd het gezelschap onvangen door enige bestuurs- leden van de Limburgse vereniging, waar na allereerst een rondrit in de omgeving werd gemaakt. In Vierendaal was het hele dorp uitgelopen om de Castricumse gasten te verwelkomen. In het Vereni gingsgebouw had de officiële ontvangst plaats, waarbij de voorzitters der beide verenigingen het woord hebben gevoerd, zomede de loco-burgemeester van de BURGERLIJKE STAND Geboren: Petronella Maria, d. v. J. J. Beerse en P. A. Nijman. Petronel la Margaretha, d. v. P. Mul en H. M. Klaver. Adriana. d. v. J. J. Oudejans en A. de Jong, Albertus Theodorus, z. v. J. T. N. Klaver en G. A Wit. Nicolaas, z. v. J. Naastepad en W. Hein. Alida Anotonia Tiburce Maria, d. v. J. Duin en D. Entius. Overleden: Klamer Haak, 40 jaar, echtgenoot van M. M. Pijper, overleden te Alkmaar. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen Presb. Church in Nieuw Zeeland W. van Wijngen te Wassenaar. Aangenomen het beroep tot bijzon dere hulpprediker te Kolham J. C. van Apeldoorn, em. predikant en hulppre diker te Joure. Bedankt voor Maar tensdijk P. J. Dorsman te Schelluiden. Geref. Kerken. Beroepen te Groningen E. de Vries et Dwingelo; te Pernis H. Pestman te Terneuzen; te Leimuiden H. M. Derch- sen, cand. te Harderwijk. Bedankt voor Nunspeet G. S. Oegema te Zutphen. Geref. Kerken art. 31 K.O. Tweetal te Hamilton (Canada) G. Janssen te Leeuwarden en W. Loopstra te 's-Gravenhage-Loosduinen. Chr. Geref. Kerken. PURMERENDER MARKT PURMEREND, 10 Juli. De handel in vette koeien viel vanmorgen erg mee. De vooruitzichten waren zeer slecht en zodoende waren de verwach tingen allerminst hoog gespannen. Wel waren de prijzen niet hoog, maar ze vielen toch niet tegen. Verondersteld mag worden, dat de prijzen bij het ein de der markt lager zullen zijn, want het aanbod bleek te groot voor de vraag. Naar geldekoeien was wel vraag, maar de prijzen bleken veelal te hoog, zodat de handel allerminst vlot was. Op de verse markt ging weinig om, of schoon het aanbod gering was. De han del in nuchtere kalveren was daaren tegen veel beter. Er werden zeer hoge prijzen besteed, wat ook ten opzichte van het fokvee het geval was. Op de wolveemarkt waren de prijzen lager en de handel bleef zeer stug. Het aanbod van vette varkens bleek even eens te groot. De inzet van f 1.88 kon niet behouden blijven en derhalve liep de notering enkele centen terug. De biggenmarkt was zeer stug, maar des ondanks toch prijshoudend. PURMEREND ZEVENDE VEEMARKT VAN NEDERLAND De gemeente Purmerend neemt met een totaal-aanvoer over het jaar 1950 van 177.879 stuks vee de zevende plaats in op de ranglijst van veemarkten in ons land. Uit het verschenen rapport van de markmeester blijkt tevens, dat te Purmerend het hoogst is genoteerd de rubrieken schapen en lammeren: aanvoer 521.000. Leiden staat hiervoor als eerste markt, Purmerend als twee de. In de rubriek bokken en geiten staat Purmerend op de derde plaats: aanvoer 2515. In de rubriek runderen op de achtste plaats: aanvoer 36.399. De varlcensmraht wordt ieder jaar belangrijker. In 1950 werden ruim 45.000 biggen aangevoerd (6e plaats). Tevens neernt Purmerend een zesde plaats in met de paardenaanvoer van 2118 stuks. Reeds ligt over het eerste halfjaar 1951 de aanvoer van runderen tien pro cent hoger dan in 1950 over hetzelfde tijdvak. De aanvoer op de varkens- markt steeg met 25 pet. De aanvoer van schapen en lammeren daalde echter met 30 pet. Deze daling was te wijten aan de leverbotziekte en aan de hoge wolprijzen, die een groter dan normale slachting ten gevolge hadden. Limburgse gemeente. De voorzitter van „Vitesse", de heer P. Bouman, heeft „Fu renthela" een album aangeboden met fo to's van het bezoek der Limburgse ver eniging aan Castricum. Zondagmorgen volgde, na het kerkbezoek van de negen honderd jaar oude H. Laurentius-kerk een tocht naar Valkenburg, waarna 's mid dags de gymnastiekwedstrijd de aandacht vroeg. De belangselling hiervoor overrof ieders verwachting. De wedstrijd had een uitermate spannend verloop. In de eerste ronde verkreeg „Furenthela" een voor sprong van 2.8 punt. In de tweede leidde „Vitesse" met 0,1 punt en de derde ronde eindigde in een overwinning (1,3 punt) van de gastheren, die zodoende winnaar werden van de tweekamp. Het was voor al het optreden van de rhythmische dames afdeling, die veel succes boekte, aang^ zien dit voor Voerendaal iets geheel nieuws betekende. Jammer was, dat het avondprogramma door een onweersbui werd verstoord. Een zeer geslaagde feestelijke bijeenkomst in het verenigingsgebouw maakte echter al les weer goed. Maandag, de laatste dag van het bezoek, werd ingenomen door het maken van een uitgebreide wandeling in de omgeving van het door de natuur zo rijkbedeelde Voe rendaal. Om vier uur 's middags had het vertrek plaats: een reeks onvergetelijke dagen was voorbij. POSTDUIVEN VLOGEN VAN LIMOGES De Postduivenvereniging „De Luchtpost" heeft deelgenomen aan een vlucht vanaf Limo ges over een afstand van 786 km. De duiven zijn gelost om 5.30 uur, de eerste arriveerde te 17.28.49 uur, de laatste te 18.55.39. De Uitslag was: 1 G. Tromp; 2 J. Zentveld; 3 J. Bruno; 4 G. Borst; 5 P. Deen; 6 B. Boddeke; 7 J. Lust; 8 P. Konijn; 9 Ch. Pie- terse. 4 Aan de grote vlucht op St. Vincent hebben deelgenomen J. Lust met drie, P Konijn met vier en B. Boddeke met drie duiven. In totaal zijn er drie teuggekomen en wel één van J. Lust op Woensdag 12.3 uur en twee van P. Konijn, resp. Woensdag om 15.30 en Donder dag om 21.15 uur. MARKTBERICHT CASTRICUM, 9 Juli. Sla 3.50—5.50; bloemkool 2058; aardappelen 1321; rabarber 6.50; andijvie 41; peulen 85-91 capucijners 5256; tuinbonen 2226; dubbele bonen 1.40; bosuien 6.50—7.50; kroten 1518; doppers 4357; raspers 66; tomaten 98103; komkommers 25— 30 p. st.; aardbeien 24.80. OUD KARRETJE GERUILD VOOR NIEUWE FIETS Gistermorgen kwam een bewoonster van het kampeerterrein tot de onaan gename gewaarwording, dat haar nieuw rijwiel, dat zij voor het postkantoor had geplaatst, was verdwenen en een oud karretje ervoor in de plaats was gezet. Aanvankelijk werd gedacht aan een vergissing, maar toen 's avonds nog niemand was komen opdagen, won de veronderstelling veld, dat hier van een oneerlijke daad sprake moest zijn. CONCERT TEN BATE VAN GEREF. KERK De reeks orgelconcerten ten bate van de Gerefomeerde Kerk hier ter plaat se zal Donderdagavond worden voort gezet met een orgelbespeling door Fëike Asma in de Geref. kerk aan de Oude gracht te Alkmaar. SCHOOLUITWISSELING Gisteicn was de eerste dag van de scliool- uitwisseling tussen de openbare lagere school alhier en een school uit Voorburg. In de vroege morgen vertrokken de Castri cumse kinderen, uitgeleide gedaan door ouders en bekenden, naar Voorburg. Middags arriveerden dezelfde autobussen, nu bezet met schoolkinderen uit Voorburg, in onze gemeente, waar zij door hun pleegouders hartelijk werden ontvangen. Visserijbesommingen De besommingen van Maandag wa ren: trawlers: VD 77 f 12400, IJM 37 f 9100, 38 f 8460, loggers: VD 74 f 5200, SCH 140 f 830, IJM. 204 f 2220, KW 169 f 2520, 140 f 4530, 19 f 2980, 16 f 2770, 104 f 2860, 176 f 6170, 6 f 3070, 51 f 1820, 41 f 2480, 59 f 4060, 17 f 2130, 24 f 2200, 76 f 12100, 166 f 2440, 107 f 2900, kotters: KW 53 f 2030, 92 f 1590. 94 f 1770, 31 f 1310, 27 f 1990, 133 f 1765, 10 f 1950, 34 f 1880, 72 f 1760, 30 f 2090, RO 3 f 1370, BU 33 f 2440. OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE Horizontaal: 1. merk, 4. knap, 8. gala, 10. taak, 12. ras, 13. Let. 15. pal. 16. er, 17. ketel, 19. la, 20. slaolie, 22. sela. 24. nier, 26. Vara. 27. zege, 28. kano, 30. aera, 32. gemalin, 35. ar, 37. nadir, 38. el. 39. net. 41. les. 42. sla, 43. tuin, 45. mais, 46. knop, 47. term. Verticaal: 1. maar, 2. els, 3. ra, 5. N.T.. 6. aap, 7. paal, 8. grens, 9. beton. 11. blaar. 13. Lea, 14. tel, 17. klaroen, 18. lineair, 20. slang, 21. eigen, 23. Eva. 25. eer. 28. krant. 29. Baden, 31. atlas, 33. mal, 34. lis, 36. reuk, 38. Elim, 40. tin, 42. sar, 44. N.O., 45. me. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. Korea. 2. Napoleon Bonaparte. 3. Over de leer der Erfelijkheid. 4. Naar aanleiding van de diefstal van de ..Kroningssteen". 5. De Fransman „Gounod" 6. Victoria. 7. Een „Epi- roos". 8. Voor zes. want de huisgenoten zijn geen gasten. 9. De huidige opper bevelhebber: generaal Matthew B. Ridg- way. 10. Beide, in Columbia aan de Westkust van Noord-Amerika. BEPERKT UIT VOORRAAD LEVERBAAR benzine- en dieselmotor 3 en 5 ton. NASSAU-GARAGE. NASSAUPLEIN 1, TEL. 3545, ALKMAAR Gevraagd voor direct of later ENKELE PRIMA VERKOOPSTERS en LEERLING-VERKOOPSTERS, leeftijd niet beneden 18 jaar. Flink salaris en goede vooruitzichten. Diploma M.U.L.O. strekt tot aanbeveling. Persoonlijke aanmelding gewenst. Kunsthandel HEUSEVELDT, Langestraat, hoek v. d. Boschstraat.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3