helpt In geval van oorlog zal plotseling verdwijnen Radio-oog speurt het heelal af Verrassende resultaten te Kootwijk behaald Dit wacht Korea: twee staten met één volk Gerepatrieerden lijden vaak in Nederland bittere nood Dik en dun de gerepatrieerden „Metro'' die een bedreiging inhoudt Kremlin stemt in plannen toe Agressie tegengehouden maar niet afgestraft WAT Prof. J. H. Oort, voorzitter van de onlangs gevormde stichting „Radiostraling van Zon en Melkweg", heeft te Kootwijk op de Veluwe een aantal persvertegen woordigers mededeling gedaan van, voor de astronomie hoogst belangrijke ont dekkingen. Het betreft hier de vondst van het „radio-oog", dat, aldus professor Oort, in de ontwikkeling van de astronomie een zelfde revolutionnaire vooruit gang brengt als destijds in de 16e eeuw de kijker. De eer van deze ontdekking komt toe aan natuurkundigen te Harvard, doch onafhankelijk van hen heeft ir. C. A. Muller, te Kootwijk, zes weken later hetzelfde resultaat gehad. En thans is hij de Harvarders reeds ver vooruit. schillende pogingen hiertoe zijn in de na-ooriogse jaren door radio-astrono men ondernomen. Enkele maanden ge leden is het voor het eerst ;.an de na tuurkundigen van de Harvard Uni versiteit, Ewen en Purcell en onafhan kelijk daarvan zes weken later ook aan ir. C. A. Muller te Kootwijk, ge lukt het bestaan dezer Melkwegstra ling aan te tonen en haar intensiteit te meten. Hiermede was een deur in het heel al opengegaan, waardoor een nog on- doorvorst gebied kon worden ontsloten. Heelal-onderzoek door radio-straling Reeds duizenden jaren geleden trachtte de mens door te dringen in de geheimenissen van het heelal, om vooral iets te weten te komen van de werking van de zon, maan en sterren, die, naar men aannam, van grote bete kenis is voor het leven op aarde. „Ster- rekijkers" zijn er altijd geweest, ge leerde mannen met puntbaaren en vu rige ogen, die „lazen" wat jaren later zou geschieden.... Van enorme bete kenis was in de 16de eeuw de uitvin ding van een kijker, waarmee men, bij helder weer, het firmament kon af speuren. Deze kijker is vervolmaakt, er werden sterrewachten opgericht en zelfs zijn er over heel de wereld dui zenden amateurs, van wier waarne mingen door astronomen een dankbaar gebruik wordt gemaakt. Dr. H. C. v. d. Hulst te Leiden merkte reeds in 1944 op, dat waterstof een straling van één bepaalde golf lengte in het radiogebied kan uit zen den en dat het wellicht mogelijk zou zijn de straling te meten die uitgezon den wordt door de ijle, maar enorm utigestrekte waterstofwolken, die in het Melkwegstelsel ronddrijven. Ver- OP HET MATJE aan alle kanten bolvormige vrouw, die rood als een pioenroos op het bankje der verdachten zat, scheen een ontploffing nabij. Zij was als een overspannen stoomketel, als een scherpgestelde torpedo, als een ge laden onweerswolk; vet en transpira tie werden uit haar poriën naar bui ten geperst; haar adem ging zwaar als van een asthmatische rhinoceros. Ik blijf graag beleefd: maar dit was een verzameling vetbulten, bijeengesnoerd en verhuld in een grijsgeblokte plooi rok en een spannend jumpertje in geel-met-rood. De tribune hield de adem in en verkneuterde zich bij voor baat, als een sadistische volksmenigte rond het schavot, op de sensaties die komen gingen. Vóór de tafel stond de mishandelde stokvis: een lang, mager scharminkel van een vrouwspersoon, dat haar zure prutmemond plooide tot een lach, die de braafste ziel héls zou maken. Me vrouw Faust geboren Zemelzeur van AlsemgalEen vrouw als 'n azijn fles, van binnen en van buiten. Er was ruzie geweest, er was be ledigd en er was geslagen. Dat had de dikke gedaan. De magere dame zei dat ze gewoonweg gerild had van de woorden en ze had gehuild van de pijn. Nee, de dokter was er niet aan te pas gekomen; een melkboer had heur leven gered door een kloeke greep in de vetmassa's van de furieuze weder partij, die op haar rug zat. Op uw rug?, vroeg de rechter on gelovig. Als 'n kat, zeide de magere. In die woede was ik omgeworpen, begrijp Vweedel? Deze dame viel mij aan als 'n stier. Ik brak bijna in twee stukken. Ik zeg nog: buurvrouw, zeg ik netjes, ga toch fesoendelijk van me lijf af, blijf toch dame. Maar nee, dat gilde maar èn maar slaan èn maar krabbele En ze heeft gezegd: bloedzuiger, petevreter en luizebos?, informeerde de rechter, onbewogen als vroeg hij naar de peen en de kroten. Nop véél meer. maar dat durf ik niet in me mond te nemen, fluisterde de Rechtvaardige. Toen mocht de dikke voor de tafel komen om haar verhaal te doen. En dat werd een lang stuk van Sartre. met veel zwavel en sulfer Dertien jaar herrie met de buurvrouw; zes kat ten vergiftigd; het kippenhok open op ongeregelde tijden; het wasgoed be vuild; de kinderen gejudast tot ze bedwateraars werden van angst en roddelpraat over 't hele dorp. jaar na jaarDe dokter heb me gewaar- tchauwd; ik leg bloot voor een be roerte, ze graaft me graf, zei de ver dachte. En dat was 'n gruwelijk slot aan deez' sombere litanie aller treite rijen. De rechter gewaagde er van, hoe verkeerd het is het recht in eigen mol lige hand te nemen, maar de vrouw tei: Me man heb d'r al dikwels de politie over aangesproken, maar dat mens is zo glad als 'n aal. Daar begin je niks an. De magere schudde haar perkamen ten hoofd, als bekloeg zij de wereld om het bestaan van zulke dikke mensen tn de officier vorderde dertig gulden boete van de pioenroos. De rechtei maakte er twèe tientjes van Ik ge loof, dat hij liever de magere twintig ttokslagen had laten uitreiken op haar venijnige rammelkast. Edoch de Wet Is heilig. Soms nochtans is het hóógste Recht het gróótste Onrecht. KAREL De metingen. In Nederland geschiedde het onder zoek op initiatief van de stichting „Ra diostraling van Zon en Melkweg", waarin samenwerken de sterrewachteri van Leiden en Utrecht, de Radiodienst der P.T.T., het K.N.M.I. en het Natuur kundig Laboratorium van Philips. De voor het onderzoek nodige middelen werden verschaft door de in 1945 door de ministers Schermerhorn en Van der Leeuw geconcipieerde Nederlandse Or ganisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek (Z.W.O.) Door de ontdekking dezer waterstof straling, aldus prof. Oort, hebben de astronomen een machtig nieuw middel in de hand gekregen voor het onder zoek van het hen omringende sterren stelsel (gewoonlijk Melkwegstelsel ge noemd). Men kan voorspellen, dat als gevolg van deze vondst onze kennis van bouw en beweging van het Melk wegstelsel zich met een sprong zal ont wikkelen. Over een jaar zullen wy veel meer daarvan weten dan thans. Reeds zes weken na de eerste metin gen te Kootwijk, is het daar gelukt om delen van het Melkwegstelsel waar te nemen, die nooit eerder „gezien" wer den en daarvan belangrijke gegevens te weten te komen. Dank zij het feit dat de te Kootwijk opgestelde ontvan ger (een uit de duinen geredde en om gebouwde ex-Duitse radarspiegel) gro ter en naar alle richtingen draaibaar is. dan het instrument te Harvard, hebben de metingen van ir. Muller reeds veel meer nieuwe informaties opgeleverd dan die te Harvard. „Provisorische" instrumenten. De instrumenten waarmee gemeten wordt, zijn nog maar provisorisch, vertelde prof. Oort. De radiostralingen worden ontvangen door een apparatuur, in principe gelijk aan een normale ont vanger. Deze apparatuur is afgesteld op de waterstof-atomen in het heelal, die alle als miniatuur-zenders werken en alle op precies dezelfde golflengte uitzenden, n.l. 21.1 cm. Waterstof vormt verreweg het grootste bestanddeel zo wel van de zon als van de milliarden sterren (d.z. zonnen die op zeer grote afstand staan) die tezamen het Melk wegstelsel vormen, alsook van de uiterst ijle gasmassa's, waarmee een deel van de 'ruimte tussen deze sterren gevuld is. Merkwaardig is, dat de zon. die veel dichter bij de aarde staat dan de te onderzoeken Melkwegsterren, een naar verhouding veel geringer radiostraling uitzendt. Was dit niet het geval, dan zouden de onderzoekingen heel wat moeilijker zijn. De meetinstrumenten zijn opesteld achter een paraboloïdische radarspie- gele die een diameter heeft van 7'/» meter en om een verticale en horizon tal as draaibaar is. Het is geen spiegel waarin men kan zien of de scheiding van het haar netjes zit, maar een gro te kom van geleidend metaalgaas. In de onmiddellijke nabijheid is meri bezig een vaste spiegel te maken van een „duinkom", die een diameter heeft van 25 meter. Wij koesteren de hoop, aldus prof. Oort, dat het definitieve instrument ook deze grotere afmetingen zal hebben. Dit moet echter opgebouwd worden op een van de radiozenders verafgelegen plek, om zoveel mogelijk stoornis te voorkomen. Moeizame arbeid. Want het is niet gemakkelijk de radiometingen zo te verrichten, dat men er alle profijt van heeft. Dank zij de vondst van het „radio-oog" is het mogelijk dag en nacht het sterrenstel sel te onderzoeken en door te dringen voorbij lagen die geen licht doorlaten. Maar de in geluidtrillingen omgezette radiostraling uit het heelal, zelf al een onmuzikaal geruis, worden vergezeld van een daar niet bij horend geruis, dat duizend maal sterker is. En toch moet en is het ook mogelijk dat dui zendste deel er uit gehaald en „beke ken" worden. De ontvangen trillingen worden in Kootwijk in stroom omgezet en de grootte van deze stroom geldt als maat voor de intensiteit die uit een bepaal de riching van het heelal binnenkomt. Opgemerkt werd, dat de meeste stra ling komt uit richtingen die dicht bij de zg.. Melkweg liggen. Het grote voordeel van deze radio metingen boven de gewone lichtme tingen is gelegen in de omstandigheid, dat radiostraling door het hele sterren stelsel heen dringt, terwijl de licht stralen op bepaalde hoogten worden tegengehouden. De radiowaarnemingen bieden bovendien het grote voordeel, dat door nauwkeurige gelflengtemetin- gen direct de snelheden kunnen ge meten worden, waarmee de onderzoch te waterstofwolken op ons af - komen of zich van ons verwijderen. De nieuwe ontdekking is o.m. voor de P.T.T. van groot belang, omdat met de z.g. zonneuitbarstingen allerlei ver schijnselen op aarde gepaard gaan. Deze uitbarstingen beïnvloeden ook zeer sterk de z.g. ionosfeer, de geleide laag waartegen de door onze radiozen ders uitgezonden radiogolven terugge kaatst worden. De toestand van de ionosfeer is van het grootste belang voor de radiocommunicatie over lange afstanden. Wapenstilstand lost bestaande problemen niet op (Van onze diplomatieke medewerker) PJE WAPENSTILSTAND in Korea is nu wel een voldongen feit. Het Kremlin immers heeft blijk gegeven genoeg te hebben van de oorlog, waarin het inder- tijd zijn satellieten dreef, waarschijnlijk, omdat het risico van zelf in deze strijd gewikkeld te worden, te groot werd. Moskou wenst geen totale oorlog, zolang bet er niet zeker van kan zijn, dat het deze ook wint. Aan de andere kant zijn Amerika en zijn bondgenoten maar al te blij het Koreaanse conflict te kunnen liquideren. Het was natuurlijk nodig, zich tegen de communistische aggressie in Korea te verzetten, maar dit neemt niet weg, dat het Westen er van het begin af van doordrongen is geweest, dat daar onmogelijk een beslissende overwinning op het communisme kon worden bevochten. Teleurgesteld, zij het ook om ver schillende redenen, zullen slechts de Noord- en de Zuid-Koreanen en de com munistische Chinezen zijn. Maar hun mening legt bij de krachten, in wier handen de beslissing ligt, geen enkel gewicht in de schaal. Ook Mao Ts-e Toeng blykt aanzienlijk afhankelijker van Stalin te zijn, dan veelal was aangenomen. DRUK OP DE KNOP (Van onze correspondent te Boedapest) ]N DE LAATSTE JAREN zijn ontelbare geruchten ergens door het IJzeren Gordijn geslopen en vele vluchtelingen hebben op hun zelfverkozen „weg naar de vrijheid" in hun armzalige bagage een overvloed van berichten en informaties meegebracht, die op de binnenlandse toestanden in de Oostelijke volksdemocratieën een geheel ander licht werpen dan de communistische propaganda dat doet. In het westen heeft men inmiddels reeds lang geleerd feiten en geruchten van elkaar te onderscheiden en ook de nieuwe berichten, die kort geleden uit Boedapest binnenkwamen worden nauwkeurig onder zocht, hoewel ze voor het grootste gedeelte slechts een bevestiging geven voor wat men reeds over de binnenlandse toestanden in Hongarije wist. r\E HONGAARSE communisten zijn in geen enkel opzicht zeker van hun zaak. Hun bezorgdheid geldt in de eer ste plaats het leger, dat als onbetrouw baar beschouwd wordt, hetgeen de se cretaris-generaal van de partij, Math- thias Rakosi, geruime tijd geleden in de ministerraad openlijk uitgesproken heeft. In zijn critiek, die aan duide lijkheid niets te wensen overliet, be weerde Rakosi, dat het staatsbestum corrupt en de politie wegens wreedhe den en sadistische pijnigingen bij het volk gehaat was. Zonder de hulp van Sowjet-Rusland, zo voegde hij eraan toe, zou men een binnenlandse opstand waarschijnlijk niet kunnen bedwingen Maar bestaat hier dan inderdaad ge vaar voor? In de laatste vijf jaar is ie industrie in Boedapest op onevenredige wijze uitgebreid en kunstmatig opge voerd. Dit had tot gevolg een sterke toeneming van de arbeidersbevolking, die echter in plaats van een ondersteu ning van deze zogenaamde arbeidersre gering veeleer een voortdurend inner lijk gevaar vormt, wat ook bij een volk, dat overgeleverd is aan verarming en slavenwerk, niet anders te verwach ten is. Metro beloofd. J)AT de communisten tegenover deze toestanden niet werkeloos blijven, spreekt vanzelf. Opmerkelijk is echter de wijze, waarop onbarmhartige maat regelen verzonnen en voorbereid wor den. Enige maanden geleden vernamen de inwoners van Boedapest tot hun grote verbazing, dat in hun stad een moderne ondergrondse aangelegd zou worden naar het voorbeeld van de Me tro in Moskou. Daar geen enkele Boe- dapester de verkeers-technische nood zaak van deze ondergrondse inzag, vioeg men zich af, welke redenen men zou hebben voor een dergelijke kostba re aanleg in een door oorlog en de Sowjetrussischc bezetting volkomen veramd land. Inmiddels is er uit de kringen der hoogste ambtenaren, die ook niet helemaal ondoordringbaar zijn, voldoende uitgelekt., om de eigenlijke drijfveren van het plan te begrijpen. De eerste daad. IRAKOSI heeft uit zijn ontmoedigende opvattingen over de betrouwbaar heid van Boedapest de conclusie ge trokken, dat de hoofdstad in geval van ten gewapend conflict door een „druk op een knop" geneutraliseerd moet worden. Zijn idee is reeds door een eerste daad voorbereid: minister Gerij werd naar Moskou gezonden, waar hij in opdracht van het Hon gaarse Politburo het plan van de vernietiging van Boedapest in geval van oorlog uitlegde en hiervoor d" ondersteuning van Sowjet-RuslanS inriep. Het Kremlin schijnt zijn volledige toestemming gegeven te hebben, daar men wel inzag, welke betekenis Boeda pest heeft als sleutelstad tussen het Oosten en het Westen; in ieder geval verschenen spoedig na het bezoek van Gerö in Moskou twee Russische spe cialisten, natuurlijk veer vredelievende mensen, zoals ingenieur Sawelew van het „Metroproject", het Moskouse in stituut voor stedenbouw en zijn collega Daniliew van de Metrostrci, de Mos kouse inderneming voor Metrobouw. Satans plannen. De bouwplannen, waarmede deze ex perts zich bezighielden, waren echter van zeer bijzondere aard en de teke ningen en documenten, die ze bij hun vertrek van Boedapest mee naar Mos kou namen, zijn geenszins bestemd voor de vreedzame opbouw van een stad, die nog de diepe sporen van de laatste oorlog draagt, maar ter voorbereiding van een nieuwe, veel ergere verwoes ting. waardoor Boedapest, dat eens een van de mooiste steden van Europa was, binnen enkele minuten vernietigd kan worden, opdat het niet in handen van de vijand zal vallen. JOEN de twee „Metro-specialisten" in October hun werkzaamheden begon nen, gaven zij in een persconferentie met veel mooie woorden een overzicht van hun bouwplannen. Thans wordt .r Boedapest gefluisterd, dat hun ondei - zoekingen alleen ten doei hadden een plan uit te werken om op een gegeven ogenblik niet alleen alle gebouwen en inrichtingen van militair belang maar ook de stad zelf als eventueel steun punt voor de vijand in haar geheel in de lucht te doen vliegen. De bevolking van Boedapest zal in dit geval binnen enkele uren geëvacueerd worden en dan zal Rakosi op de knop drukken en de „Koningin van de Donau" in een ruïne veranderen. De H.A.Ggaat een steunactie beginnen JhR leeft in ons land een groep van zeker 200.000 Nederlanders, die ïbsge- slagen als zij zijn van het land en de maatschappij waarin zij wortelden in zeer moeilijke omstandigheden verkeren en waarvan velen leven moeten in zulke bittere omstandigheden van armoede, dat de normale Nederlander er zich nauwelijks een voorstelling van kan maken. Het zijn de Nederlanders, die voor de oorlog in Indië geworteld waren, die er het blijvende element vormden van de Europese gemeenschap, die er vaak zeer goede betrekkingen bekleedden, een zekere maatschappelijke welstand hadden, hun kinderen een goede opvoeding konden geven en die nu door de oorlog en de wending der geschiedenis hun bestaan en hun bezittingen verloren hebben, verdreven werden uit het land dat zij liefhadden en als vanzelfsprekend hun toevlucht zochten in het Moederland, waarvoor zy steeds zulke grote achting en eerbied hebben gekoesterd. „Koop lucifers of Teng Tang" De Nederlandse regering heeft het uiteraard als haar taak gezien zich het lot van deze landgenoten aan te trek ken en via de Dienst voor Maatschap pelijke zorg doet zij voor hen wat in haar vermogen ligt. De regering kan niet alles doen. Willen wij Nederlan ders voor de mensen, die onze land genoten zijn en die geheel buiten eigen schuld in moeilijke omstandigheden kwamen te verkeren, iets doen, dan moet het particulier initiatief daarbij een grote rol spelen. 31 t.b.c. WELE instellingen hebben dat in feite gedaan. Ongeveer 12% millioen gul den is reeds aan de allernoodzakelijkste hulp ten koste gelegd. Er is nog veel meer nodig. Als men een blik mag slaan in de dossiers die de betrokken instanties hebben verzameld, dan staat men eenvoudig versteld om de onver moede ellende die door vele gezinnen dezer gerepatrieerden wordt doorstaan. Vaak zijn zij niet alleen zonder enige bezitting (zelfs geen familiepapieren of foto's) en zonder middelen van bestaan hier aangekomen, is niet alleen door dat ofwel de vader of de moeder in een Jappenkamp om het leven kwam het gezin uiteengerukt, doch velen hebben zozeer van de oorlog en bezetting te lijden gehad, dat zij voor hun leven ziekelijk of invalide zijn geworden. Van de invaliden lijdt 31 aan tbc, anderen aan algehele verzwakking of gedeeltelijke verlamming, velen aan Het arme meisje met de zwavelstokjes y^ERINNERT U zich Andersen's sprookje onder bovenstaande titel nog? De grote verteller ver haalt hierin van een arm meisje, dat in weer en wind door haar vader haar moeder is al lang overleden de straat op wordt gestuurd om „zwavelstokjes" (lu cifers) te verkopen. Op een koude winterdag, vol hagel- en sneeuw buien, wanneer vrijwel niemand iets van haar koopt; terwijl ze zonder geld niet thuis durft te komen, gaat ze, hongerig en uit geput. in een portiek zitten, waar ze, na lange en bange aarzeling, haar voorraad zwavelstokjes één voor één zélf aansteekt om haar verkleumde handjes te warmen. In het walmende licht van haar zwavelstokjes reeds half versuft door honger en koude ziet zij voor haar geestesoog het beeld oprijzen van haar overleden grootmoeder, de enige mens, die goed voor haar was. De vol gende morgen wordt zij door voorbijgangers dood in het por tiek aangetroffen, met een ge lukkige glimlach om de lippen en het laatste zwavelstokje in haar bevroren handje geklemd.. In deze maand worden tot 15 Juli door „Hulp aan Gerepa trieerden" aan huis en op straat lucifersboekjes ten verkoop aangeboden. Door deze „zwavel stokjes" te kopen, kunt U mede helpen 'de nood en het leed van duizenden gerepatrieerden van Nederlandse nationaliteit, onder wie talloze kinderen, die het aan zoveel ontbreekt, te lenigen. Wie echter onbewogen voorbijgaat aan deze .zwavelstokjes" kan mede schuldig zijn aan de geestelijke, morele of lichame lijke ondergang dezer noodlij dende landgenoten. hartziekten, er zijn blinden by en do ven en geesteszieken. Geld om een vol doende verpleging te bekostigen ont breekt by de meesten. Hun huisvesting is vaak beneden alle peil. JTN NU zijn ook de middelen van de steun verlenende instanties uit geput en hebben zij zich verplicht ge zien een hernieuwd beroep te doen op het Nederlandse volk. De H.A.G. „Hulp aan Gerepatrieer den" is er zich van bewust dat er van het Nederlandse publiek vaak en veel gevraagd wordt en heeft gegrepen naar het middel van een nationale huis-aan- huis en straatcollecte. Men rekent erop, dat iedereen, die zich realiseren kan, hoe bitter het lot is van deze ontwor telde mannen, vrouwen en kinderen, die vroeger gelukkig en onbezorgd le ven konden en nu in het moederland, dat steeds hun steun en schutse was in kommervolle omstandigheden verkeren met gulle hand zal geven. Geen speldjes. HET is moeilyk om op collectegebied nog iets nieuws te bedenken, maar men heeft zijn best gedaan om te breken met de speldjessleur. Aan het publiek zal in ruil voor een kleine gave een gebruiksvoorwerp worden aangeboden Geen kostbaar voorwerp uiteraard, een boekje lucifers in de Ne derlandse kleuren. In sommige plaatsen zal daarenboven een Indische zoeternij „Teng Tang" verkocht worden. De organiserende stichtingen en al leen die met haar samenwerken (de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers b.v heeft :n vele plaatsen de collecte op zich genomen) rekenen er op, dat ook nu weer het Nederlandse volk. alle eigen moelijkheden ten spijt, zich van zijn allerbeste kant zal laten kennen. ■yANZELF rijst nu de vraag, of de weg ook geopend is voor een oploi- sing van het gehele complex der Oost- aziatische vraagstukken, die het Wes ten en de Sowjets verdeeld houden. Daartoe behoort uit de aard van de zaak de Koreaanse kwestie, die met een wapenstilstand, zelfs wanneer deze gevolgd zou worden door een volledige of bijna volledige terugtrekking der vreemde troepen, geenszins vai. de baan zou zijn. In feite zijn er geen Noord- en Zuid-Koreanen; er is slechts één Koreaans volk en het probleem kan niet opgelost worden, zonder dit volk in één staat onder te brengen. Zowel de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Morrison, als radio- Peking hebben deze week gezinspeeld op de mogelijkheid van onderhande lingen over alle vraagstukken, het Verre Oosten betreffende. Het ligt echter voor de hand, dat hun daarbij niet dezelfde oplossingen voor ogen stonden. Men kan zich zo voorstellen, dat men in Peking aan een verenigd Korea onder communistische leiding, een vredesverdrag met Japan, dat dit land permanent ontwapend houdt en een overdracht van Formosa aan het regiem van Moa Tse Toeng denkt. In Londen daarentegen huldigt men zeker ten aanzien van Korea en Japan andere opvattingen, om van Washington maar geheel te zwijgen. Ondanks het grote verschil in inzich ten, zou natuurlijk een vergelijk in het Verre Oosten wel mogelijk zijn, even als een accoord in het Westen tussen het communisme en de vrije wereld denkbaar ware, maar daartoe zou dan toch aan beide zijden de overtuiging moeten bestaan, dat een overeenkomst dringend gewenst is. Men heeft echter niet de indruk, dat zulks in Moskou het geval is. De Russen waren bereid tot een liquidatie in Korea, zoals zij dat eerder in Perzie, in Griekenland en in Berlijn waren, namelijk toen de situa tie daar al te riskant werd. Een reden om aan te nemen, dat de lieden, die een jaar geleden de oorlog in Korea ontketenden, thans de vrede boven alles zouden beminnen, is er daarom zeker niet. Veel meer aanleiding is er om te raden naar de plaats, waar het Kremlin de volgende maal de kracht en de bereidheid zich te verdedigen van het Westen zal testen. Naar oude toestand er dan in Korea gebeuren zal? Minister Acheson heeft dat al vrij duidelijk gezegd tijdens de „hearings" van de Amerikaanse Senaatscommis sies naar aanleiding van het ontslag van MacArthur. Hij verklaarde toen, dat het gewapende ingrijpen der Ver enigde Naties in Korea niet het her stel der Koreaanse eenheid, maar de bestrijding' der aggressie ten doel had. Amerika kon daarom genoegen nemen met een regeling, gebaseerd op het be houd van de grens aan de 38ste breed tegraad. Dat was drie weken vóór Ma lik sprak en Acheson wist op dat ogen blik waarschijnlijk al, dat Moskou een dergelijke overeenkomst wenste. Men mag daarom slechts rekenen op een herstel van de oude toestand, zoals deze bestond vóór 25 Juni 1950, dus op het voortbestaan van twee staten in Korea. Daarmede is de aggressie dan inderdaad tegengehouden, maar niet bestraft en in zekere zin zal men zelfs van een communistisch succes kunnen spreken. Want had Noord-Korea ge wonnen, dan zou er niet langer een Zuid-Korea bestaan hebben, terwijl, nu de Noord-Koreanen verloren heb ben, hun staat gehandhaafd blijft. Maar zoals al gezegd: de Westerse mogendheden hebben steeds gevoeld, dat van alle gebieden, waarop de tegen stelling met het Russisch bloc he.i tot vechten kan dwingen, Korea de minst belangrijke is. Naar verhouding hee - de oorlog daar toch eigenlijk al te veel mankracht en materiaal geëist. En in ieder geval heeft het Koreaanse con flict het Westen wakker geschud en aangezet tot de dringend nodige her bewapening. Dat is een belangrijk winstpunt en het gaat er nu maar om, dit niet verloren te laten gaan door een vermindering van de defensie inspanning, waartoe men misschien, na beëindiging van de Korea-onrlog, en Mog wat kleine Rusissche concessies in andere delen van de wereld, verleid zou kunnen worden. LEERT DE REGELS VAN DE WEG EN PAST ZE TOE MET OVERLEG. Verbond voor Veilig Verkeer

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5