Westelijken publiceren het ontwerp redesverdrag voor Japan Overzeese gebieden worden afgestaan KoAt Reótafc VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Geen beknottingen op economisch, politiek of militair terrein Besp rekingen te Kaesong zijn gisteren niet hervat Pers wil impasse vermijden Diefstal in kapel Het Pact voor de Stille Oceaan te Washington geparafeerd Vrijdag 13 Juli 1951 148e Jaargang No. 163 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Bezettingsstrijdkrachten worden teruggetrokken [Aflossingstroepen naar Korea De geruchten over zijn dood houden aan Belangrijke besluiten ophanden VLIEGTUIG STORT IN ZEE Negen en twintig doden Peking werpt alle schuld op de Amerikanen Meerderheid Bondsdag voor plan-Schuman De stoffelijke resten van Nederlanders vermist Communistische vlag op Bondsdaggebouw Maar geen automatische wederzijdse hulp Petsche aangezocht als formateur ISRAEL PROTESTEERT Bij VEILIGHEIDSRAAD Tegen blokkade van het Suezkanaal Amerikaanse luchtmacht krijgt bases in Marokko BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COOBANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. nun Familieberichten 20 ct. p.m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. FOSTER DULLES' WERK IS VOLTOOID UET ONTWERP voor een vredesverdrag met Japan is gisteren door Amerika en Engeland gepubliceerd. Wordt het stuk door de meerderheid der voor naamste ondertekenaars geratificeerd, dan zal Tokio formeel afstand doen van al zijn overzeese gebiedsdelen en in omvang beperkt worden tot de vier grote eilanden, die het eigenlijke keizerrijk uitmaken. Op militair, politiek of econo misch gebied zal bet echter niet in zijn rechten worden beknot. Van de gebieden die zullen moeten worden afgestaan, noemen we Korea, Formosa, de Marianen- en de Marshall-archipel en de Rioekioegroep, waarin o.m. Okinawa ligt. De be- 2kettingsstrijdkrachten zullen binnen drie maanden na ondertekening worden teruggetrokken, maar door middel van speciale verdragen zal het mogelijk Jivorden, beschermingsstrijdkrachten in Japan te legeren. jet-Unie. Het is echter noch aan Tsjang-Kai-Sjek, noch aan Mao-Tse- Toeng ter kennisneming verstrekt. Japan zal te zijner tijd mogen beslis sen, wie van deze twee grootheden het verdrag als vertegenwoordiger van China zal ondertekenen. China zal overigens dezelfde rechten hebben als de ondertekenaren. Ook v/anneer het het verdrag niet onder tekent, zal een beslissing over Formosa ten gunste van dat land mogelijk zijn. Overigens beslist het verdrag in geen enkel opzicht over de toekomst van dit voor de Amerikaanse defensie zo belangrijke eiland. Mocht het verdrag geen meerder heid verkrijgen, dan kan iedere staat afzonderlijk het voor zijn relaties tot Japan 'geldig verklaren. Hij moet daar van binnen drie jaar mededeling doen aan Amerika en Japan. De Japanse regering verwacht, dat. de ratificatie van het verdrag door de geallieerden tegen Mei van het" vol gende jaar haar beslag zal hebben ge kregen. Het Japanse parlement zal in September in buitengewone zitting bij eenkomen, teneinde zowel het vredes verdrag als de veiligheidsovereenkomst met de Ver. Staten en zo nodig een aanvullende begroting te bespreken Waarschijnlijk zal de regering in Octo ber de aanvaarding van het verdrag door Japan aan Washington kunnen mededelen. Blijkens een commentaar van Foster Dulles, de geestelijke vader van het verdrag dat overigens is aangevuld met een door het Britse Gemenebest opge- ENEINDE verlamming van het eco nomische leven te voorkomen, zal |Japan niet tot herstelbetalingen wor pen verplicht. De diplomatieke en Eonsulaire bezittingen van Japan in het buitenland zullen echter het pgendom van de geallieerden blijven Vel kan desgewenst van de vroegere Vijand worden verlangd, dat er wordt onderhandeld over het beschikbaar ttellen van Japanse bekwaamheid en diensten voor het herstel van de door Japan aangerichte schade. Grondstof fen voor dergelijke diensten zullen Jdoor de geallieerden worden geleverd. Vooroorlogse schulden worden er kend; over de betaling ervan zal wor den onderhandeld. Het verdrag is aan een groot aantal anden toegezonden, om. aan de Sow- in detachement V.N. komt October terug Een nieuw Nederlands aflossingsde- achement voor Korea, ter sterkte van ngeveer 250 man, onder wie 22 offi cieren, zal Zaterdag 21 Juli met het nerikaanse troepenschip „General aorae" van Rotterdam vertrekken. Ook een Belgisch detachement zal wor den ingescheept. Met hetzelfde schip zal eind AuguS' tus het oorspronkelijke Nederlandse detachement onder commando van luit. kolonel W. D. H. Eekhout uit Korea naar Nederland terugkeren. Het wordt begin October in Nederland verwacht. Toestand van Thorez Thans komen uit Stockholm berich tten, volgens welke de Franse commu- [nistenleider Maurice Thorez na 'n ope ratie in een ziekenhuis in de Krim zou zijn overleden. Ais bron van dit nieuws wordt Warschau genoemd, waar het de tronde zou hebben gedaan op de jongste Vergadering van het centrale comité Van de Poolse communistische partij. Het overlijden zou geheim worden .Jjgehouden, om de communistische par tijen te Moskou en te Parijs de gelegen heid te geven, een officiële verklaring op te stellen en de begrafenis voor te «ereiden. Thorez heeft verleden jaar een her senbloeding gehad en is met een vlieg tuig naar Moskou vervoerd, teneinde in het Gorki-ziekenhuis een behandeling te ondergaan. Twee verstekelingen sprongen over boord Twee negers, die zich als versteke- jlingen aan boord bevonden van het Zweedse schip „Faxen", zijn ter hoogte '4 van Dungeness van het schip gespron- gen. De „Faxen" verzocht per radio de schepen in de buurt naar hen uit te 9 kijken. Eén der verstekelingen werd m in de middag door een ander schip op- jjg gepikt en naar de „Faxen" gebrach* j De andere wordt nog vermist. steld concppt, zal Japan in de toekomst zijn eigen defensie mogen opbouwen. Daarvoor zal echter een wijziging van de grondwet nodig zijn; deze verbiedt thans de mobilisatie van nationale strijdkrachten. Amerika zal echter de verdediging van Japan niet voor onbe paalde tijd op zich nemen. Eerder ligt een collectief stelsel voor de Stille Oceaan in de lijn der verwachtingen. Frankrijk heeft enkele ernstige be zwaren tegen het verdrag. Het wil Indo-China aan de ondertekening laten deelnemen en kan zich verder niet ver enigen met de economische bepalingen van het ontwerp. De Beneluxconferentie Alle problemen zullen nog eens worden bezien De conferentie van Beneluxministers, die morgenavond te Goes begint, kan ofschoon zij niet bedoeld is om tot formele besluiten te komen zeer belangrijke bslissingen brengen, zo ver wacht men in België algemeen. In Belgische officiële kringen werd te ver staan gegeven, dat het de bedoeling is het gehele terrein der hangende pro blemen, dat betreffende de landbouw, het muntstelsel, de kwestie van de aan passing der Ionen, de visserij en de waterwegen, nog eens te overzien. „Le Peuple" verwacht dat men na de con ferentie "te Goes een datum, zal kun nen bepalen voor de ondertekening van het Beneluxverdrag. Het landbouw- en muntprobleem blijven vooralsnog bui ten de Economische Unie, aldus het Belgische blad, totdat hun integratie geen gevaar meer zal opleveren. HOGE COMMISSARIS LAMPING VERTROKKEN De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, is Donderdag, met een vliegtuig naar Ne derland vertrokken. Hij werd o.m. uit geleid door de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Subardjo. Weerbericht Verwachting tot Zaterdagavond. Tamelijk heldere en koele nacht met weinig wind. Morgen in de loop van de dag toenemende be wolking, maar bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Warmer Zaterdag: Zon op 4.35. onder 20.55. Maan op 16.47, onder 0.00. Met een geestdriftig „Lang zal hij leven" werd Eduard van Beinum gisteren begroet, toen hij na afwezigheid van ruim een jaar weer bij de repetitie van het Concertgebouw-orkest aanwezig was Een lijnvliegtuig is bij Aracju (Noord Brazilië) in zee gestort. De vijf en twintig passagiers en de bemanning van vier koppen kwamen om het leven. Het feit, dat de communisten hebben geweigerd, Westerse journalisten toegang te verlenen tot Kaesong, heeft geleid tot opschorting der besprekingen over een wapenstilstand in Korea. De delegatie der Verbonden Naties heeft Donderdag de gehele dag het tijdelijke hoofdkwartier te Moensan niet verlaten. Laat in de avond was er nog geen enkele aanwijzing, dat de ingetreden impasse ten einde was. Radio Peking zond in de loop van de avond een verklaring uit, waarin het protest van dè verbondenen tegen aanhouding van het convooi naar Kaesong van de hand werd gewezen. Een sectie van de Westerse pers te Tokio heeft aan geboden af te zien van aanspraken op persvertegenwoordiging te Kaesong, ten einde de impasse in de wapenstilstandsbesprekingen te doen eindigen. Als alter natief is voorgesteld de verslaggevers op de hoogte te houden aan de hand van communistische mededelingen voor de pers. Generaal Omar Bradley, de voorzit ter van de Amerikaanse chefs van sta- In het bedoelde radiobericht werd de gehele schuld van de moeilijkheden op de schouders der Amerikanen gelegd. Een communistische verbindingsofficier zou hebben medegedeeld, dat verslag gevers van beide partijen welkom zou den zijn in Kaesong, zodra er overeen stemming was bereikt. De Amerikanen nu zouden deze mededeling hebben ge negeerd en een poging hebben gedaan, desondanks correspondenten naar Kae song te brengen. In wezen, zo beweerde radio-Peking, wilde de Amerikaanse delegatie de totstandkoming van een bestand vertragen en de verantwoorde lijkheid hiervoor op de Noordelijken schuiven. 20-jarige dader gegrepen Te Rotterdam heeft de politie de 20- jarige machine-bankwerker W. H. aan gehouden, die zich heeft schuldig ge maakt aai tal van misdrijven o.m. dief stal van kerksieraden uit de kapel in het werkkamp „Onze Lieve Vrouw ter Duinen" in Gssendrecht. H. was enige tijd geleden gevlucht uit een Rijksopvoedingsgesticht en had ii Rotterdam werk en een kosthuis ge vonden. De vorige week verdween hij echter met in totaal f 420, die hij van zijn werkgever en kostbaas had gesto len. Samen met een vriend werd dit bedrag in Amsterdam opgemaakt, waar na H. naar Ossendrecht trok, naar het werkkamp, aldaar. In het kamp stal hij een verre kijker en een jachtgeweer. Bij de ka pel van het kamp gekomen, wist hij kerksieraden ter waarde van f 15000 te verduisteren. De verrekijker en het jachtgeweer werden weggeworpen, nu de buit zo gioot bleek te zijn. In Rot terdam, waar H. het gestolene aan de man probeerde te brengen, arresteerde de politie hem. De meerderheid van de Westduitse Bondsdag heeft zich Donderdag na een debat van acht uren in eerste lezing verenigd met het plan-Schuman. Alleen de socialisten, de communisten en de soc. rijkspartij bleken tegen het ont werp te zijn. In September zal het plan in tweede lezing worden behandeld. De regeringspartijen stelden als enig voorbehoud, dat de geallieerde con trole op de industrie in het Ruhrgebied moet worden opgeheven, voordat het plan in werking treedt. De regering meent, dat de geallieerden reeds garan ties dienaangaande hebben gegeven. Meneer Foster, het hoofd van 't Plan- Marshall, heeft een interessante verklaring afgelegd. Hij zei, dat slechts een verbeterde levensstandaard voor West-Europa het communisme op een afstand kan houden. Kort daarop zei hij, dat eerst de defensie moest worden verhoogd en dat men dan pas kon den ken aan verbetering van het levens peil. Als we dan allemaal mooie wa pens hebben, zouden we net communist geworden zijn. Of we zouden als weldoorvoede felle anti-communisten met lege handen moeten gaan staan, als Rusland een aanval waagt. Moeilijk, die politiek. Rusland zelf piekert er mis schien niet zo over. Tass meldde laatst, dat het Rode Leger binnen vier dagen aan de Atlantische kust zou kunnen staan. Nu is de reis het ergs'e niet, maar om er te blijven! Afstanden betekenen evenmin iets voor de dertig jarige Hans Strobel uit Wiesbaden. Hij is in bijna 29 uur de Rijn van Mainz tot Keulen afgezwommen. Dat is een afstand van 190 kilometer. De heer Vanderbilt, bekend bezitter van milli- oenen is een roemrucht zwemmer in zijn geld. Verleden week weigerde hij te zeggen welke personen een borgsom van tachtigduizend dollar hadden be taald voor vier voortvluchtige Ameri kaanse communistenleiders. Men ver oordeelde hem tot drie maanden ge vangenisstraf, doch liet hem weer vrij op een borgsom van tienduizend dollar. Het zullen wel goede dollars ge- Verzoeknummer voor Engeland: Goodnight Iran.,,, weest zijn, hoewel men bij het aanne men van panden moet oppassen. Tijdens een spelletje pandverbeuren op een nette damesclub te Venezuela, gaf iemand een pand in de vorm van een kostbare dasspeld. De leidster van het spel herkende het kleinood als het eigendom van haar man, die zijn das speld enkele weken geleden plotseling was kwijtgeraakt. Hooglopende ruzie tijdens het feestje, en een echtschei ding waren de gevolgen. De mensen in Amerika verlaten hun levensgezel len overigens gemakkelijk. In Reno vond de echtscheiding plaats van het echtpaar Balme. De reden: „geestelijke terreur", de man wou persé een baard laten staan. Een baardige eigenaar digheid valt te bezien in Bremen. De heer Kaldenbach heeft rood haar, een sneeuwwitte baard en een zwarte snor. Deze opvallende figuur draagt het rood-wit-zwarte vaandel bij optochten van een Bremense jongelingenvereni ging. In Manilla staan wetenschap en kappers stil bij het geval van een driejarig kind, dat een fikse begroeiing van kin en kaken vertoont en Zondags vóór kerktijd door zijn vader wordt ge schoren. ven, was optimistisch over de moger lijkheid tot regeling van het Koreaanse conflict. De communisten stellen vol gens hem al het mogelijke in het werk. om hun gezicht te redden, doch zullen misschien tot grote concessies bereid zijn. Van kerkhot in Duitsland Bij het opgraven van de stoffelijke resten van vier Nederlandse staatsbur gers op het kerkhof te Eschwege (Hes- sen-Nassau) bleek, dat twee van de vier kisten leeg waren. Een kapitein van het Nederlandse leger, die in op dracht van de Nederlandse rijksdienst voor identificatie en berging voor het overbrengen naar Nederland zou zorg dragen, tracht nu de zaak tot klaar heid te brengen. Energie uit zonnestralen Na tientallen jaren van proef nemingen is het de 51-jarige Josef Krügel te Düsseldorf ge lukt, zonnewarmte in energie om te zetten. In het. door Krügel geconstrueerde apparaat yfovorden vier stalen cylinders met ammo niak aan de stralen van de zon blootgesteld. Daarbij ontstaan dampen, die een druk van vijf tien atmosfeer hebben. Zij wor den gebruikt voor het aandrijven van een Turbine en vervolgens opnieuw tot vloeistof verdicht. Verbazing in Bonn Max Reimann kwam ierug Ongeveer op hetzelfde moment, dat de communistische afgevaardigde Max Reimann na een afwezigheid van enige maanden in de Westduitse Bondsdag terugkeerde, werd gisteren op het Bondsdaggebouw te Bonn de grote blauwe vlag gehesen van de in de Bondsrepubliek verboden „Freie Deut sche Jugend". Men was juist midden in het debat over het Plan-Schumann, toen de vlag zich ontvouwde. Onmiddellijk werd het blauwe dundoek verwijderd en alle deuren van het gebouw werden geslo ten. Max Reimann, die gedurende enige maanden vermist werd, is voorzitter van de communistische partij in West- Duitsland. In het begin van dit jaar ging hij naar Oost Berlijn, omdat de Westduitse politie hem zocht als ver dacht van medeplichtigheid aan de ontvoering van zijn vroegere plaats vervanger Kurt Mueller. Óp 1 Maart werd een arrestatiebevel tegen Reimann uitgevaardigd, nadat zijn parlementaire onschendbaarheid was opgeheven. In het parlementsgebouw kan hij echter niet zonder toestemming van de voor zitter gearresteerd worden. Garantie iegen nieuwe Japanse aggressie Washington is gisteren het toneel geweest van een in meer dan één opzicht belangrijke gebeurtenis. Drie landen, t.w. Amerika, Australië en Nieuw-Zee- land hebben nl. het ontwerp voor een Stille-Oceaanpact geparafeerd. Het is bedoeld als een garantie tegen de herleving van het Japanse militarisme en zal waarschijnlijk tegelijk met of nog vóór het Japanse vredesverdrag worden on dertekend. Voorts i- het van betekenis, dat voor het eerst in de geschiedenis van het Britse gemenebest twee dominions een dergelijk verdrag hebben ge sloten, zonder dat Engeland hierbij betrokken is. In het pact erkennen de aangesloten landen, dat een aanval op een hunner een gevaar voor de vrede en veiligheid van de anderen is. Het verdrag is ech ter niet als het Atlantische Pact een overeenkomst tot wederzijdse, automa tische hulp. Het beoogt overleg aan gaande alle vraagstukken, die op het gebied van de Pacific betrekking heb ben en voorziet in de vorming van een commissie dienaangaande, maar laat de aangesloten landen vrij, de maatrege len te nemen die zij nodig achten. Alle beslissingen zullen aan de Veiligheids raad worden medegedeeld. Toch automatische hulp? Blijkens een commentaar van de Aus tralische ambassadeur te Washington, Percy Spender, houdt het verdrag wel degelijk in, dat een aanval op een der partijen wordt beschouwd als een aan val op allen; de bondgenoten zijn in zulk een geval verplioht, aldus Spen der, de aangevallen partij te hulp te komen. De Franse kabinetscrisis De socialisten handhaven hun eisen Nadat de aftredende Franse premier, Henri Qeuille, om gezondheidsredenen het verzoek van de president, om een nieuwe regering te vormen, van de hand had gewezen, is de onafhankelijke politicus Maurice Petsche aangezocht. Petsche is thans minister van financien. Hij zal niet voor Dinsdag kunnen ant woorden. De socialisten hebben Auriol er offi cieel van in kennis gesteld, dat zij het recht opeisen, een nieuwe regering sa men te stellen. Zij herhaalden daarbij hun voorwaarden voor samenwerking in een coalitiekabinet: invoering van een beweeglijke loonschaal, geen aan tasting van sociale verzekeringen of na tionalisaties, en geen subsidie voor het confessionele onderwijs. Israël heeft bij de Veiligheidsraad een protest ingediend tegen de blok kade van het Suezkanaa] door Egypte. Alle voor Israël bestemde schepen worden tegengehouden, hetgeen in Tel Aviv wordt beschouwd als een in breuk op de wapenstilstandsovereen komst. De klacht zal waarschijnlijk volgende week in behandeling komen. Opnieuw zwaar weer in Zuidwesi-Duiisland Zuidwest-Duitsland is Donderdag op nieuw door een hevig noodweer geteis terd. Wederom is grote schade aan gebouwen en oogst toegebracht. Ver scheidene personen werden licht ge wond. In totaal hebben thans zes per sonen het leven gelaten. De schade wordt op twee millioen Mark geraamd. In het gebied van Ludwigsburg is Donderdag tachtig procent van de oogst vernield. De straten stonden onder •vater en het verkeer lag stil. In het ge bied van Leonburg (Wuerttemberg) strandden /ele auto in de hagel, die op sommige plaatsen bijna een meter hoog lag. De Amerikaanse luchtmacht heeft het gebruik van zeven vliegvelden in Frans-Marokko gekregen. De eerste Amerikaanse superforten straaljagers zullen Zaterdag op een vliegveld bij Casablanca aankomen. Dit terrein, gelegen op ongeveer 30 kilometer van de stad. is een der voor naamste bases van de Amerikanen, die in Marokko worden aangelegd. Het grootste deel van de hoofdstartbaan, die 3500 meter lang zal zijn, is reeds in gebruik.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1