De conferentie te Kaesong hervat VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Bemiddelaar Harriman Zondag in Teheran aangekomen Half milliard dollar schade door overstroming in Kansas Algemene beschouwingen over aantal hangende vraagstukken n de slag! Maandag 16 Juli 1951 148e Jaargang No. 165 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Verbondenen kregen hun zin Mam II neemt de voorwaarden aan Deiails Zondagmorgen nader vastgesteld Frankrijk vierde zijn «Quatorze Juillet» Grote militaire parades Burgerij bracht de zwaarste offers Toenemende bedreiging van Joego-Slavie? Amerika wijst Russisch protest af Ook economische toestand in Perzië ter sprake Tien doden bij een drietal vliegtuigongevallen [Petsche tracht partijen te verzoenen Weerbericht Nieuwe dijkdoorbraak aan de Missouri Commissies van ministers moeten ze oplossen Geleidelijke groei van economische unie KoAi (ijeAxJIc Amerika wil hulp bieden Massale demonstratiesin het Saargebied Churchill is nog steeds de meest bewonderde man Indische tempel; 2. Acad, van het hoofd; 4. fatni» e vloeistof; 7. afgemat; 8. 5; 9. neerslachtig; Ij, gravin van Holland; 18, woord; 18. wilskracht; 19, ikte; 21. luchtgesteldheid; 24 zeehond; 25. inhouds- 30. water in Over- e rivier; 33. deel van een ichtennat; 38. gebruik in overblijfsel; 42 gesteente; i. landbouwwerktuig; 47. :etal. it, met de gewone men3 die honger heeft, die het t te zien, en die een wenst te gehoorzamen, ezus, aldus de kardinaal, ïte liefde weinig meer te uw gave van de vrijheid 'aar, stelt veel te hoge n maar luttelen, die uw ten dragen en verdragen. :n wij in de kerk, aldus de gaven aangepast aan de le mens. Wij verdraaien oorden, en verbeteren uw achten in de kerk niet de rengen op die verhevan voor ogen zweefde. Wij ysterie, het wonder en de weet dat uw boodschap ncipieel verloochend is. sheid als zodanig is door geholpen. Alleen in het leven leefbaar. zwijgend geluisterd naar toir van de kardinaal, die t de brandstapel had ver- r dit zwijgen verdroeg de t langer. Aan het eind n antwoord. En het ant- een kus. Dan laat de kar- gaan, met de vraag om veer naar de aarde terug ds weer in grenssituaties ans van Dostojewski is dit groot-inquisiteur wellicht ïmbenemend. We zouden ik van af zijn, indien we het merg gaande aan» ier wordt gedaan, zouden ir een bepaalde kerk, b.v. atholieke Kerk, of naar denominatie van het Pro- Wie dit doet, tracht te n de existentieel-eschato- t van het hier gezegde, et in laatste instantie om en u het kunnen en dur- Gods vrijheid. Geen rijheid zoals die ons allen de geladen vrijheid, ;t gericht zijn op het al- ;ijn Gods kent. Een vrij- •incipe los is van de aard- e kerk is vrij van de ge- iekingen. Ieder mens hun- t wonder, het geheim en Daarom is het goed door te worden wakker ge- BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. p. nun Familieberichten 20 ct p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 t Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. «E WAPEN STILSTANDSCONFERENTIE te Kaesong is Zondagmorgen hervat, nadat de Noordelijken en de Chinezen de voorwaarden van gene raal Ridgvvay hadden aanvaard. De opperbevelhebber der V.N. had n.l. de voortzetting der besprekingen afhankelijk gesteld van de terugtrekking van alle strijdkrachten uit Kaesong en nabije omgeving, de toelating van twintig Westerse journalisten tot de plaats der conferentie en volslagen bewegings vrijheid voor alle voertuigen der delegatie van de V.N. op de weg naar Kae song. Radio Pjongjang deelde de aanvaarding van al deze voorwaarden mede, al werd er aan toegevoegd, dat de aanwezigheid van journalisten niet ge schikt werd geacht voordat overeenstemming over de agenda voor de con ferentie zou zijn bereikt. De aanvaarding was in Tokio een grote verrassing; men had deze niet verwacht. gaties worden vastgesteld, hetgeen in tussen is geschied. Verder is er nog over de agendapunten gesproken. Men schrijft de volledige aanvaarding van de geallieerde voorwaarden toe aan het vurige verlangen van de Noorde lijken, om tot een hervatting der be sprekingen te geraken. In Zuid-Korea stemt men niet onver deeld in met de gedachte, dat de 38ste breedtegraad opnieuw de grens tussen Noord- en Zuid-Korea zal worden. Reeds zijn er te Poesan, de tijdelijke hoofdstad, demonstraties gehouden, waarbij de eis „Naar de Yaloe" is ge steld. De Amerikanen hebben het nodig geoordeeld, de Zuidkoreaanse premier Syngman Rhee mede te delen, dat zulks de onderhandelingen in Kaesong niet ten goede komt. Aan het front is de laatste dagen slechts sporadisch gevochten. Ten Zuid westen van Kaesong is een tegenaanval van de Noordelijken afgeslagen. r\E DELEGATIES zijn Zondag gedu- ^rende twee uur bijeen geweest. De besprekingen waren in hoofdzaak ge wijd aan een uitwerking van de ge allieerde voorwaarden. De Noordelijken hadden n.l. bij hun aanvaarding uit gesproken, dat de bijzonderheden op de eerstvolgende bijeenkomst dienden te worden behandeld. Bijgevolg stelde vice-admiraal Turner Joy, de leider van de geallieerde delegatie Zondagmorgen voor, dat de weg naar Kaesong open zou zijn voor een onbelemmerd ge bruik door de voertuigen der gealli eerde delegatie, zonder voorafgaande kennisgeving. Het neutrale gebied om Kaesong zou een straal van acht kilo- meter moeten hebben en uitsluitend enige lichtgewapende leden van de mi litaire politie mogen herbergen. Ten slotte zou het personeel, dat de veilig heid van de conferentieplaats moest garanderen, volkomen ongewapend die- 'nen te zijn en een gebied m:t een straal van achthonderd meter te bewaken krijgen. De leider der Noordelijke de legatie, generaal Nam II, vroeg vijftien :minuten tijd, om deze voorstellen met de leden van zijn delegatie te bespre ken. Na afloop hiervan deelde hij mede, dat hij in beginsel met deze voorstellen accoord ging; de details zouden, zo werd besloten, door de ver bindingsofficierenvan de beide dele- Frankrijk heeft Zaterdag voor de '162e maal de val van de Bastille ge vierd met de traditionele parade en dansen in de open lucht, 's Avonds baadde de „Ville Lumière" meer dan gewoonlijk in een zee van licht. Vele buitenlandse diplomaten en autoriteiten waren aanwezig bij demi- Ilitaire parade, die de president van de republiek, Vincent Auriol, afnam. Vier aan de parade deelnemende tanks slipten het trottoir op, gooiden I lantaarnpalen om en verwondden vier personen. Elders in Parijs hadden de commu- Inisten een demonstratie georganiseerd. I Uit een voor de 50.000 demonstranten uit rijdende auto werden pamfletten geworpen, waarop stond: „Maurice [Thorez is gezond". Ook in Koblenz en Berlijn werden door het Franse leger militaire para des gehouden, waarbij geallieerde en Duitse autoriteiten aanwezig waren. In Berlijn was o.m. de Sowjetrussische vertegenwoordiger Dengin aanwezig. (Van onze correspondent te New York). Volgens de laatste gegevens heeft de oorlog in Korea die thans ruim een jaar heeft geduurd ruim 350.000 burgers in Zuid- Korea hgt leven gekost; boven dien zijn 150.000 Zuidkoreanen ernstig gewond. Het cijfer der doden in Noord-Korea is zelfs niet bij benadering vast te stellen; maar de zware bombardementen moeten enorme offers hebben geëist. In geheel Korea zijn omstreeks zes millioen personen dakloos. Meer dan 12.000 dorpen zijn met de grond gelijk gemaakt, vijftig ste den zijn vrijwel geheel verwoest. IHWHlllHUIiniHlllllllltillHlllllliHHHIIilHIiliiaillHlliiauyiilHIIIlllHIHIIHIHIIHUHlllllUlililliil Buurlanden sierk bewapend De Joegoslavische diplomaat Wladi- mir Dedijer heeft gisteren in Londen verklaard, dat Bulgarije, Hongarije en Roemenie op het ogenblik meer dan 830.000 man onder de wapenen hebben, ongeveer drie keer zoveel als krachtens het vredesverdrag is toegestaan. Een groot deel van de strijdkrach ten der genoemde landen bevondt zich angs de grens van Joegoslavië, aldus deze zegsman. De laatste 12 maanden waren oorlogsmaterialen van de Sow- jet-Unie onafgebroken naar havens aan de Zwarte Zee gestroomd. Een nieuwe Bulgaarse pantserdivisie, die onlangs aan de Joegoslavisch-Bulgaarse grens was waargenomen, was volgens Dedijer volledig met Russische wapens uitge rust. Het Japanse vredesverdrag Gisteren is een Amerikaanse nota aan Rusland gepubliceerd, waarin een Sowjetrussische klacht, dat het Japan se vredesverdrag een stap naar ag- gressie tegen Rusland en communis tisch China is, wordt verworpen. Te zelfder tijd hernieuwde de Ver enigde Staten de uitnodiging aan Mos. kou om deel te nemen aan de onder tekening van het verdrag op een be gin September te San Francisco te houden conferentie van vijftig staten. Averell Harriman, Trumans adviseur voor buitenlandse zaken, is Zondag in Teheran aangekomen, waar hjj besprekingen zal voeren met de Perzische regering over het ollegeschil. Hij had geen concrete voorstellen dienaan gaande, maar naar hij later verklaarde, was het zijn bedoeling, met zo veel mogelijk personen te spreken, teneinde zo veel mogelijk over de zaak te we ten te komen. Hij had een persoonlijke boodschap van Truman aan de sjah en aan premier Mossadeq bij zich. Tijdens z(jn verblijf zal hij de gast van de sjah in diens zomerverblijf zijn. Hartman heeft nog verklaard, dat hij stellig ook zal spreken over de wijze waarop Amerika de ontwikkeling van Perzie zal kunnen helpen bevorderen. Gedurende het afgelopen weekend hebben wederom verschillende ern stige vliegtuigongevallen plaats ge vonden: Bij Lincoln in Engeland stortte Za terdagmorgen een bommenwerper van de RAF neer, nadat volgens ooggetui gen een der motoren vlak na de s'art had gestopt. Zeven leden van de be manning kwamen om het leven. Het toestel vloog in brand en de lading van 1500 kilogram kranten werd een prooi der vlammen. Drie personen werden gedood en drie anderen werden ernstig gewond oen een tweemotorig vliegtuig, dat eveneens kranten vervoerde, Zaterdag morgen op het vliegveld Bromma bij Stockholm verongelukte. Een van de slachtoffers - is een journalist van het zelfde blad, waarvan enkele dagen ge- eden de sportverslaggever door een .•liegtuigpropeller werd gedood. Te Wintherthur in Zwitserland kwa men gisteren twee sportvliegtuigen op een hoogte van 50 meter met elkaar in botsing. De twee inzittenden van het ene toestel moesten met ernstige ver wondingen naar een ziekenhuis wor den vervoerd. De inzittenden van het andere vliegtuig kwamen er onge deerd af. Adm. Joy (midden) verlaat met Kol. Kinney (rechts), het gebouw te Kaesong waar de vredesonderhandelingen gevoerd worden. 'ologne.Soir de Paris U M S PARIS (Advertentie, Ing. Med.) EISTE MENSENLEVEN rval op een koffie-onder- ost-Java is de heer Per ipokkers met een stengun toen hij zijn vader, die eten slaags was geraakt. Onverenigbare eisen Maurice Petsche heeft bij zijn pogin gen om een nieuw Frans kabinet samen te stellen het weekend doorgebracht ;met te trachten, zoals hij het zelf uit drukte, „de onverzoenlijken te verzoe- ien". Hij voerde besprekingen met Leon Sfohaux, leider van de arbeiderspartij, jdie hogere belastingen en lagere prijzen eiste, met André Dulin, voorzitter van de landbouwcommissie van de senaat, die hogere prijzen,.eiste, en met Leon Gjngembre, voorzitter van de vereni ging van kleine industrieën, die lagere 'belastingen eiste. Koning Boudewijn zal na de kroons- v/isseling een maand met vacantie gaan, waarschijnlijk in het buitenland. Verwachting tot Dinsdagavond. Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Ie' s warmer. Dinsdag: Zon op 4.39, onder 20.52. Maan op 20.37, onder 20.02. Kansas-City, dat reeds zwaar door overstromingen en branden is geteis terd, wordt thans opnieuw bedreigd. Zaterdag Is n.l. een dijk van de Missouri bezweken, waardoor grote massa's modderwater het reeds ondergelopen stadsgedeelte binnenstroomden. Een nieuwe explosie deed voorts brand uit breken in twee pakhuizen met smeer- en andere olie. Brandweerploegen, die reeds dertig uur In touw waren door een brand in zeven gebouwen, een tim merwerkplaats en tien olietanks, moesten nu ook aan het nieuwe gevaar hun aandacht schenken. De dijk begaf het, nadat men de ge hele dag had gewerkt aan zijn ver sterking. Als eerste ging een groot regeringspakhuis verloren, waarin goe deren ter waarde van anderhalf milli oen dollar waren opgeslagen. Presi dent Truman heeft Kansas en Missou ri tot rampgebied verklaard. Daardoor kunnen regeringsinstanties alle voor de hulpverlening noodzakelijke maat regelen nemen. Tot dusverre zijn reeds een half milloen mensen dak loos. De schade wordt reeds op een half milliard geraamd. Het Congres heeft reeds vijftien millioen dollar voor de eerste hulpverlening toege staan. Vliegtuigen brachten tweehon derd ton voedsel, medicijnen, dekens en rubberboten naar de getroffen ge bieden. Hefschroefvliegtuigen haalden mensen op, die op eilandjes temidden van onafzienbare watervlakten waren gevlucht Het Rode Kruis verleent sa men met burgerlijke en militaire in stanties hulp aan duizenden daklozen. De drinkwaterlevering aan Kansas- City is in het ongerede geraakt. Zaterdag Beneluxconterentie te Goes Delegaties van Nederland, Belgie en Luxemburg, onder leiding staande van de eerste ministers dier landen, zijn Zaterdag In Goes bjjeen geweest. Zjj hebben een zeer openhartige gedachtenwisseling gehad over een aantal voor die landen belangrijke vraagstukken, zoals de muntkwestie ln verband met de betalingsbalans, de landbouwproblemen, de visserjj en de kwestie der waterwegen. Aan het eind van hun beraadslagingen hebben de ministers be sloten, dat zij niet meer ln groot opgezette conferenties bijeen zullen komen. In den vervolge zullen de belangrijke nog hangende vraagstukken worden behandeld ln kleine commissies van ministers. Op deze wijze wil men op korte termijn de oplossingen vinden, die de tot-standkoming van de volledige eco nomische unie tussen de drie landen mogelijk zullen maken. De conferentie heeft, de tijd voor de lunch inbegrepen, slechts zes uur geduurd, hetgeen inderdaad kort moet worden genoemd. De hangende vraag stukken zijn niet opgelost; men is daaraan niet toegekomen. Men heeft alleen alles, wat er nog tussen de drie landen hing aan een algemene be schouwing onderworpen. Men hoopt nu in bijeenkomsten van kleine com missies van ministers, die vaak en in onderling verband zullen worden ge houden, de Benelux op natuurlijke wijze te laten groeien. Aangezien de kwestie van de water wegen juridisch niet, maar in andere opzichten daarentegen wel zeer nauw net de Benelux verbonden is, zullen de regeringen deze kwestie in ge meenschappelijk verband bezien. Ne derland zal verder een nota met wen- JEDEREEN al voorzien van een nieuw sportcolbert (leuke ruit, halve prijs)? Dan bent u in de stemming voor het uitverkoopbericht uit New York, waar een groot warenhuis een raambulletin droeg met de slagzin: „Wij willen alles scheve neus had. Ze kreeg ruzie UHillllllllillliilllHIimiilllllllllliiHO met voor niets kwijt!" Dit geschiedde, want haar buurvrouw, die haar zo'n tik toe onverlaten roofden de dag voor de uit- diende, dat de neus weer recht kwam verkoop zou beginnen alle kassa's leeg. te staan. Het neusje van de zalm is Of de verzekering ook in dit geval de het volgende nieuwtje: In de centrale gevangenis van Bihar is een spinnerij productie schade dekt valt te betwijfelen, d Nu ziin assurantiemaatschappijen tot veel ingericht, waarvan men een bereid, in het bijzonder de beroemde Engelse „Lloyds" waar Esther Wil liams haar benen en haar gelaat voor ettelijke duizenden dollars heeft laten verzekeren. Dit is niet zo vreemd, als men weet dat voor een gerechtshof in Pittsburgh een meneer Woodside veroordeeld is tot duizend dollar scha devergoeding te betalen aan de heer Whyman, wiens neus een centimeter naar links was omgezwaaid, na een kleine boksmatch met de veroordeelde. Een echt komkommertijdbericht uit Aberdeen maakt melding van een mis handeling gedaan aan een mevrouw Goldston, die sedert haar geboorte een Zou Theodoor ook nog eens voor de televisie komen f van vijfhonderdduizend pond garen per jaar verwacht. Of het met gevan genen ook goed garen spinnen is! O Toch geldt dit ook wel voor de zo gron dig verguisde Russen in Oost Berlijn. Toen een meisje in Dresden door een slang gebeten was, telegrafeerden West berlijnse autoriteiten om tegengif, dat uit Oost Duitsland moest komen. Ter wijl het tegengif verpakt werd. maak ten de Oostberlijnse ambtenaren met spoed papieren gereed voor de auto. die het reddingbrengende serum moest vervoeren. Juist op tijd kwam het te gengif aan, waardoor het meisje gered werd. Met de margarine is het ook botertje tot de boom. Ondanks de prijs verhoging van dit fabrieksproduct heb ben de Nederlandse margarinesmeer ders per vier weken rond dertiendui zend ton gebruikt. De Engelsen, die het er niet zo dik konden opleggen, be leefden onlangs een hoogtijdag, toen de regering beloofde, dat het vleesrantsoen (dat is daar nog!) geleidelijk zou wor den verhoogd, totdat het eind Augus tus verdubbeld is. Naar den vleeze gaat het die Britten blijkbaar niet. sen op landbouwgebied aan Belgie doen toekomen. Ook zal zo spoedig mogelijk worden overgegaan tot een vrij verkeer van visserijproducten Als richtdatum neemt men hiervoor 1 Januari van het volgende jaar. Uiteraard heeft men zich ook be ziggehouden met het vraagstuk der fi nanciële verhouding tussen beide lan den en met name de bedenkelijke po sitie van Nederland in de Europese Betalingsunie. Men was het er over eens, dat deze in elk geval na het Korea-incident zou zijn geworden zo als ze nu is. Op korte termijn zal deze zaak nader worden bestudeerd. De heer Pierre Dupong, premier van Luxemburg, was Zaterdag juist vijf en twintig jaar minister. Deswege is hij door alle aanwezigen gefelicteerd Aan dr. Drees en aan premier Pholien van Belgie zijn de versierselen overhan digd van het grootkruis in de orde van de Eikenkroon van Luxemburg. Voorts is de heer Pholien benoemd tot groot kruis in de orde van de Nederlandse Leeuw, mr. Stikker tot grootkruis in de orde van Leopold van Belgie. Het Perzische kabinet en de olie- commissie hebben Zaterdagavond een memorandum voor Harriman opge steld, dat niet alleen de oliekwestie, doch ook de algemene economische en politieke toestand van Perzie bespreekt met het oog op verdere Amerikaanse hulp. De oliecommissie van het Perzische parlement heeft in een communiqué medegedeeld, dat zij zich het recht voorbehoudt, aan iedere gegadigde, dus óók aan Rusland en communistisch China, olie te verkopen. Namens de regering is medegedeeld, dat alle aan deelhouders van de Anglo-Irianian zul len worden schadeloos gesteld. Tweehonderd fanatieke Mohamme danen hebben Zaterdag onder leiding van dertig geestelijke leidslieden het ministerie van Justitie in Teheran be zet. De groep eiste de vrijlating van een twaalftal hunner leden, dat thans gevangen zit. Zij verliet het ge bouw, nadat haar was beloofd, dat deze zaak opnieuw zou worden bezien. Voorts hebben Zondag vijftiendui zend communisten in de straten van Teheran tegen Harriman, de Anglo- Iranian, Engeland en Amerika gede monstreerd. De politie joeg de demon stratie uit elkaar. Twintig politieman nen en zeven betogers zijn gewond, vijftig personen zijn gearresteerd. Waarschijnlijk zal de krijgswet voor Teheran en omgeving worden afge kondigd. Volgens latere berichten zijn bij deze botsingen twintig personen ge dood en ongeveer honderdvijftig ge wond. „Deuisch isf die Saarl" De Franse kabinetscrisis In verscheidene steden in het Saar gebied is gedurende het afgelopen weekend gedemonstreerd voor heraan sluiting van Saarland bij West-Duits- land en het houden van een volksstem ming om de Saarlanders in staat te stellen zich hierover uit te spreken. De leuze „Deutsch ist die Saar!" werd overal gehoord. In het grensgebied van Reichsweiler hebben groepen jeugdige Duitsers en Saarlanders grenspalen omvergehaald. Op vele plaatsen werden spontane bijeenkomsten gehouden, waarbij Duitse liederen werden gezon gen en talrijke vlaggen van de West- duitse federale republiek werden mee gevoerd. Later op de avond werd prins Hu- bertus zu Löwenstein, één der voor naamste Duitse pleiters voor de her aansluiting van het Saargebied bij West-Duitsland, na op verschillende bijeenkomsten het woord te hebben gevoerd, op last van de Saarlandse re gering-Hofman gearresteerd. Mobilisatie in Viet-Nam Bao Dai, het staatshoofd van Viet- Nam, heeft een decreet ondertekend, dat de regering machtigt tot mobilisa tie van alle middelen en hulpbronnen van het land. Men vreest nieuwe moei lijkheden, wanneer op Korea een wa penstilstand mocht worden bereikt. Aan vele mannen en vrouwen over het gehele land verspreid stelde het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie de vraag: „Welke van alle nu levende mannen leden van de Koninklijke familie uitgezonderd bewondert u het meest?" Dit zijn de resultaten: 1. Churchill; 2. MacArthur; 3. Drees; 4. Truman, 5. Eisenhower; 6. hieftinck; 7. Albert Schweitzer; 8. de paus; 9. Johan Bode graven; 10. Philips Sr. Churchill is sinds vele jaren de meest bewonderde man. 7y% van het gehele publiek zet Church ill bovenaan. Daarop volgt MacArthur met 7%. Vorig jaar kwam hij nog niet op de lijst voor. Drees wordt door 5% van het publiek het meest bewonderd. Nieuwelingen op deze lijst zijn Joh. Bodegraven, de Haak-in omroeper, met 1% en Philips Sr. eveneens met 1%. Sinds 1947 heeft het NIPO deze vraag jaarlijks gesteld. Bij alle peilingen stond Churchill veruit bovenaan. Vorig jaar haalde hij 14%, thans maar 7y2.% MacArthur werd in de vorige jaren door minder dan 1% van het gehele oubliek genoemd. Nu heeft hij minister-president Drees met 7% van de tweede plaats verdrongen. Wat stemmenaantal betreft handhaaft Drees zich •chter behoorlijk: vorig jaar 6%, nu 5%. Eisenhower is van de 8e naar de se plaats geklommen. Stalin stond in Maart 1947 met 6% op de tweede plaats. In 1948 stond hij nog met 3 op de 5e plaats. In 1950 met 1% op de 6e plaats. Nu haalde hij minder dan 1% en komt niet meer op de ranglijst voor.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1