Gostuum, Jas of Mantel Stumpel onttroonde Teitler D.A.W. veroverde zeven van de acht titels Grootmeesters der motorsport reden in Egmonds duinen Westerkwartier korfbalkampioen 3.50 Damkampioenschap van Alkmaar Geslaagde rii van de R.A.C.-Wesi Boys en W.F.C. speelden friendl^ game voor „Alkmaar" D.A.W. werd met 9—1 door H.V.G.B. gekraakt Tal van motoren door pech uitgeschakeld Vrachtauto sloeg over de kop „DE PAUW" De Kringzwemkampioenschappen Veel verrassingen hebben zich tijdens de kringkampioenschappen, welke door DAW Zaterdagavond in het Zomerbad te Alkmaar werden georganiseerd niet voorgedaan. Niettemin lagen de tijden van de deelnemers iets boven het ge middelde dat doorgaans op deze wed strijden wordt gemaakt. Nieuwe cracks hebben zich op dit zwemfestijn niet aangediend zodat het niet verwonder lijk was dat DAW, zoals gewoonlijk, ze ven van de acht titels veroverde. Allereerst zwom Jetty Piersma van DAW de 200 m schoolslag dames in 3.07.2, waarmee zij haar eigen kringre cord met y, sec. verbeterde. Deze tijd kan haar bij de Nationale kampioen schappen in de finale brengen. Aan vankelijk moest zij tegen haar clubge noten L. Spierenburg en H. Boxen nog enige strijd leveren, maar na 100 m. kon zij haar voorspong steeds vergro ten. L. Spierenburg werd tweede in 3.15.8 en H. Boxem derde in 3.18, waar mee zij beiden hun persoonlijke tijd verbeterden. Ettie de Boer van Neptu nus won de 100 m rugslag in 1,26.6 een tijd, die haar dicht bij het nationale niveau brengt. De DAW-sters G. de Waard en T. Schats werden 2e en 3e in resp. 1.31.4 en 1.35.4. André Slikker van DAW ia nog altijd een goed all- jound zwemmer. Hij bracht namelijk alle drie de heren-titels op zijn naam. Het was Vrijdag een teleurstellende dag voor Hemels, die nog slechts en kele weken geleden ongeslagen aan het hoofd van de ranglijst stond. Niet alleen verloor hij zijn afgebroken partij tegen Oud, maar in zijn partij tegen de Langedijker titelhouder Fr. Slot werd hij het slachtoffer van een schitterende slagzet. De twintigjarige Slot toonde door deze prachtige combinatie weer zijn meesterschap en nam door deze zege meteen de leiding. Oud speelde tegen Riebeek een sterke partij, noodzaakte Riebeek een schijf te offeren, maar de afgebroken stelling is vrijwel remise. De Haas en Piederiet speelden tegen elkaar remise, maar zullen nog hard moeten aanpakken om aan degradatie te ontkomen. H. Kruider behield zijn kans door een knappe overwinning op Tuinman. De stand is nu: Fr. Slot ((1 pt. uit 7 patrijen), Riebeek 10 uit 6, Oud 9 uit 6, Hemels 9 uit 7, Kruider 9 uit 7, Piede riet 5 uit 7, De Haas 5 uit 7, De Jong 4 uit 6, Schuit 3 uit 7, Tuinman 1 uit 6. In de eerste klasse B werd de partij tussen Jorna en Verver in een onge' veer gelijke stand afgebroken. De partij LangrasBak werd uitgesteld. In de tweede klasse zijn de kam pioenskansen van Miedema groter ge worden door zijn zege op Langras Sr. Echter kan Stam door een overwinning nog gelijk komen. De gedetailleerde uitslagen luiden: Eerste klasse A: Th. de HaasW. Piederiet 11; M. HemelsFr. Slot 0—2; H. KruiderK. Tuinman 20; N. RiebeekN. Oud afgebr. Eerste klasse B: J. JornaL. Verver afgebroken. Tweede klasse: M. J. Langras Sr.— J. Miedema 02. De overwinning van Slot op Hemels: Wij laten hieronder volgen de fraaie combinatie van F. Slot: De stand met wit (Hemels) aan zet was: Zwart 12 schijven op: 3, 4, 6, 8, 9, 13, 14, 16, 19. 21, 23, 24. Wit 12 schijven op: 25, 27, 28, 30, 32, 33, 35, 36, 38, 42, 43, 45. Wit speelde 2722 waarna Slot liet volgen: 13—18!! (22x2); 21—27 (32 x 21); 23x32 (38x27); 14—20 (25x23); 6110 (Weliswaar is dit de enige tempozet van zwart, maar ze is meteen dodelijk); (30x19); 3—8 (2x13), 9 x 49Met de dreiging 1117. Deze slagzet is niet alleen mooi we gens de prachtige berekening van de combinatie zelf, maar nog meer wegens de stand na de uitvoering ervan, die Slot precies heeft voorzien. Immers: hij kreeg materiaal verlies (3 schijven) en zou, indien wit ook nog maar enige kans op remise zou hebben gehad, de combinatie zeker niet hebben uitge voerd. Hierbij moet aangetekend worden, dat Ad Boxem niet aanwezig was en dat Bijkerk van de Zwaardvisch niet tijdig aanwezig kon zijn en zodoende enige nummers verstek moest laten gaan. De 100 m rugslag zwom de D/AW-er in de behoorlijke tijd van 1.15.2, gevolgd door C. Goedhart van Nereus en R. Kliffen van Neptunus, resp. in 1.19.8 en 1.24.4. Bij de 100 m vrije slag was het ver schil minder groot: Slikker won in 1.05.4, met de elkaar fel bestrijdende T. Bijkerk (Zwaardvisch) en H. de Jong (DAW) als 2e en 3e in 1.07.4 en 1.08. W. Bloothoofd van DAW liet zich op de 200 m schoolslag heren door Slikker en A. Meyer (Neptunus) ca. 150 m trekken. Toen spurtte hij Meyer voor- mij, doch kon zijn clubgenoot niet meer bereiken. Tijden: A. Slikker 3.05, W. Bloothoofd 3.08 en A. Meyer 3,09.2. Volgens de verwachtingen won Tine Tenking van DAW de 100 m vrije slag dames Zij maakte de goede tijd van 1.13. Om de 2e en 3e plaats werd hevig gestreden door G. de Waard (DAW) en E. de Boer (Nept.) Laatstgenoemde wist dit spannende duel te winnen met 0.1 sec. in 1.15. De estafette 3x100 m wisselslag da mes en ook die voor de heren werden door DAW gewonnen. De vrij grote inschrijving had iets te veel van de tijd gevergd, zodat de polo wedstrijd DAW-VZV (Velsen) gehee: in halfduister gespeeld moest worden. De Alkmaarders, die met enkele inval lers uitkwamen, wisten deze aantrek kelijke wedstrijd met 3-2 te winnen. De verdere uitslagen luiden: 100 m schoolslag meisjes adsp. 1 G. Stadegaard DAW in 1.42.9, 2 J. Nol DAW in 1.43 en 3 A. Haeck DAW in 1.43.4; 50 m vrije slag jongens adsp. 1 J. Nierop Groot DAW in 32.-. 2 T. Pau Nereus 32.6 en 3 F. Bielfeldt DAW in 33.-; 3x50 m wisselslag estafette meis jes adsp. 1 DAW in 20.10.2, 2 DAW i'I 2.12 en 3 Waterlelie I in 2.23; 3x50 m wisselslag estafette jongens adsp. 1 DAW I in 1.55.2; 2 Nereus I in 1.56.6 en 3 Bruinvissen I. 3x100 m. wisselslag es tafette heren 1 DAW in 3.54.2. 2 Nereus I in 4.08 en 3 Neptunus I in 4.12.4: 3x100 m wisselslag estafette dames 1, 2 en 3 DAW I, DAW II en DAW II resp in 4.21, 4.32.6 en 4.44.6. Het bestuur van de R.A.C.-West kan weer op een goed geslaagde dag terug zien. Gisteren werd namelijk een pa len- en kaartleesrit uitgeschreven en waaraan door 45 equipes werd deelge nomen. Eén ploeg slaagde er in het parcours foutloos af te leggen. Drie en veertig ploegen keerden met strafpun- ten op hun „basis" terug. Eén equipe had de wedstrijd, verstrikt door ver schillende moeilijke opgaven, niet uit gereden. De Alkmaarse heren Kraak man en De Wild hadden met de te volgen route totaal geen last gehad. Zij hadden met hun Renault he' 210 k.m. lange parcours, dat via Scher- merhorn. Rustenburg, Heer-Hugo- waard, Wognum, Spanbroek, Hoorn. Aartswoud, Winkel, Schagen, Kolhorn, Lambertschaag, Medemblik, Hoorn. Scharwoude, Avenhorn. Schermer naar de finish in Alkmaar leidde, volkomen foutloos gereden. Op de tweede plaats eindigden <3e hr. en mevrouw Van der Werf uit Den Haag met Volkswagen. De heer en mevrouw Kirkenier uit Alkmaar leg den met Austin beslag op de derde plaats en de Austin van de heer en mevrouw Kokkes kwam als vierde binnen. Op de vijfde plaats in het klassement eindigde de heer Langedijk uit Alkmaar met Citroën, zesde werd de in Den Haag wonende Engelsman H. Graham met B.M.W. en het echt paar Van der Klooster uit Haarlem werd, eveneens met B.M.W., zevende Amerikaans plan voor Europese landbouw De Amerikaanse minister van land bouw, Charles Brannam, is naar Europa onderweg met een plan voor werkver deling in de landbouw. Hij zal een se rie korte besprekingen voeren in Engeland, Frankrijk, Belgie, West- Duitsland, Joego-Slavie en Nederland om deze landen aan te sporen zich uit sluitend toe te leggen op de teelt van die producten, die ter plaatse het beste groeien en de minste kosten vereisen. In grote lijnen komt het schema van de heer Brannam neer op het door minister Mansholt ontworpen plan. H.M. Koningin Elisabeth van Belgie vierde haar 75ste verjaardag INZAMELING VOOR NEDERLANDSE RENNERS IN DE TOUR DE FRANCE De directies van het Olympisch Sta dion en van het weekblad „Sport en Sportwereld" hebben het initiatief ge nomen om een inschrijving te openen om de Nederlandse Tour de France renners te kunnen belonen voor wat zij tot nu toe hebben gepresteerd, maar tevens om hen te stimuleren tot het einde op dezelfde eervolle wijze vol te houden. Beide ploegen scoorden tweemaal In districtskampioenschappen tennis Onder zeer grote belangstelling van de zijde van het publiek werden Za terdag en Zondag te Alkmaar de demi finales en finales van de districtskam pioenschappen van Noord-Holland-N. gespeeld. Stumpel uit Hoorn wist dit jaar be slag te leggen op de eerste prijs van enkelspel A. In B was het Smit uit de Zaanstreek die door een overwinning op zijn streek genoot Melk op de eerste plaats eindig de. De Alkmaarders G. Buers werd eer ste na drie sets op de jeugdige F. Im- mink. Bij de dames werd een zeer fraai re sultaat behaald door mej. v. d. Duin lit Beverwijk, die zowel in A als in B winnares werd. De finale tussen mej. R. Koppen (Alkmaar) en mej. v. d. Duim was een zeer lange en afmatten de partij (2—6. 13—11, 8—6). Tevoren had mej. Koppen een fraaie overwin ning behaald op mej. de Wit (Enkhui zen). Mej. de Rie uit Alkmaar behaal de de tweede prijs in enkelspel B. Bij de dames enkel C won de Castri- cumse mej. Brouwer van de Alkmaar der mej. v. d. Riet. Mej. de Wit en Stumpel wonnen het gemngd dubbelspel B met mevrouw SchuurmanDr. Damsté als tweede prijswinnaars. In gemengd dubbel C werd de eerste prijs behaald door mej. v. d. Capelle en Haasbroek en de twee de prijs door de jeugdige spelers mej. E. VisserP. de Koning (Alkmaar). Heren enkelspel A: Finale: Stumpel sl. Teitler 62, 60. Finale heren en kelspel B: Smit sl. Melk 86, 16, 62. Finale heren enkelspel C: Buers sl. F. Immink 6—8, 64, 63. Finale dames enkelspel A: mej. v. d. Duim sl. mej. Koppen 26, 1311, 86. Finale dames enkelspel B: mej. v. d. Duim sl. mej. De Rie 6—3, 62. Finale dames enkelspel C: mej. Brouwer sl. mej. v. d. Riet 61, 75. Finale gemengd dubbel B: mej. De Wit en Stumpel sl. mevr. Schuurman en dr. Damsté 62. 62. Finale ge mengd dubbel C: mej. v. d. Capelle en Haasbroek sl. mej. E. Visser en De Ko ning 46, 62, 61. Finale dames dubbel C: mvr. Schuur man en mvr. Manjoero sl. mej. De Wit en mej. Koppen 63, 61. Finale da mes dubbel C: mevr. Holsmuller en mej. v. d. Capelle sl. mevr. Jansen en mej. Middelbeek 64, 119. Finale heren dubbel B: dr. Damsté en dr. De Jong sl. Schuurman en Teit ler 46, 6—3, 61. Finale heren dubbel C: Buers en Jansen sl. F. Immink en De Jong 2—6, 6—4, 6—3. Aan de serie overwinningen welke het polozevental van D.A W. de laatste tijd heeft geboekt, is gisteren een einde gemaakt. Onze- stadgnoten moesten er varen dat het pei' in hun afdeling aan zienlijk lager ligt dan in de hogere klassen, toen zij tijdens een tournooi te IJmuiden de strijd tegen H.V.G.B. aanbonden. Met 91 bleven de Haar lemmers in de meerderheid. Hoewel Zaterdag op V Z V„ na afloop van de kringkampioenschappen, een verdien stelijke overwinning werd behaald, •moesten de Waterratten in de verlie zersronde van dit tournooi toch de vlag strijken voor de gastheren. DPmaal werd het echter een draaglijke 42 c. derlaag. Een vijftal D.A.W.-ers nam Zondag deel aan de 1-kilometer zwemwedstrijd in de Zaan. Bij de heren werd Hans de Jong achtste. Piet Sevenhuijzen twaalf de, Jan NieropGroot zestiende en K. Besse zeventiende. Dit nummer werd gewonnen door de veteraan Jan Bos van Neptunus. Lenie Spierenburg van D.A.W. bezette bij de dames de vijfde plaats. Robbenzwemster Annie Veld huizen was de snelste dame met slechts 0.9 sec. achterstand op de winnaar van de heren. Zware strijd vergde uiterste van renner en machine JQE DUINEN nabij speeltuin Blok te Egmond aan Zee waren gisteren de na tuurlijke tribunes voor enkele duizenden motorsportenthousiasten, die daar waren samengekomen om getuige te zijn van een felle strijd tussen Nederlands beste terrein-ryders, die elkaar met inspanning van alle krachten het kam pioenschap van Noord Holland betwistten. Deze wedstrijden, welke onder auspi ciën stonden van d« VW Egmond, waren georganiseerd door de Motorclub Alkmaar en Omstreken. De uitslagen telden in belangryke mate mee voor het landskampioenschap. LIET mooie, doch zeer zware parcours, vergde het uiterste van rijder en machine. Diep ploegden de banden van de hevig slingerende motoren door het mulle zand en op de plaats waar ach ter een heuveltop een verraderlijke kuil de renners wachtte, zag men soms de vreemdste capriolen maken. De wie len kwamen dan los van de grond en de rijders werden evenwichtskunste naars die er echter bijna steeds in slaagden een goede noodlanding uit te voeren. Vooral de deelnemers aan de wedstrijden in de 125 cc klasse hadden het zwaar te verduren. Staande op hun motoren sneden zij heuvel op, heuvel af door het mulle zand, waarbij zij alle krachten moesten inspannen om het steeds wegtrekkende stuur in bedwang te houden. Vele motoren bleken tegen deze vuurproef niet bestand te zijn en moesten uit de strijd worden geno men. Rietman kreeg pech |"\E spannendste strijd werd geleverd in de hoodfklasse senioren boven 125 cc. Hier verschenen alleen 500 cc motoren aan de start. Boudoin, Riet man en Heukelom waren de groot meesters, die door hun fanatiek rijden de toeschouwers in extase brachten. Vooral de eerste twee renners heb ben elkaar vele ronden lang de titel betwist. Rietman, die reeds het kam pioenschap van Groningen, Drente, Overüsel en Zeeland op zijn naam bracht, had er zijn zinnen op gezet ook ditmaal te winnen, terwijl Boudoin zich had voorgenomen geen meter duin- grond cadeau te geven. Acht ronden lang gingen zij met een grote voorsprong op het peloton om beurten aan de kop. Zo groot was hun machtsvertoon, dat men bijna vergat dat ver in de achterhoede nog negen prima renners reden voor wat zij waard waren. In de achtste rond bleek Riet man echter teveel van zijn machine te hebben gevergd. Keer op keer kreeg hij pech en zo kon het gebeuren dat hij met een ronde achterstand op de derde plaats eindigde achter Boudoin en van Heukelom, die eveneens een goede wedstrijd reed. Boudoin legde de vijftien ronden van 2,7 km af in 50 min. 47 sec. De snelste ronde werd gemaakt door Rietman, die daar 3.13.2 voor no dig had. Junioren aan de start B" de junioren 125 cc leek het er lange tijd op of de Amsterdammer Schram onbedreigd winnaar zou wor den. Ook hij bleek echter teveel van zijn „Hulsman" te vergen en hij moest dat bekopen met een gebroken achter as. Overzet uit Assen, die op DKW reed, nam de leiding over en stond die niet meer af. Woldman uit Assen reed een knappe race. Lange tijd deed hij het kalm aan en wachtte in de achter hoede af hoe het duel in de kopgroep zou eindigen. Toen Schram van het toneel was verdwenen, kwam Woldman met flinke snelheid naar voren en slaagde er in de tweede plaats te be zetten. N. Ruiter uit Alkmaar werd goede derde. Overzet legde de 27 km af in 43 min. 59 seconden. De snelste ronde werd gemaakt door Schram en Woldman, die beiden het parcours een maal aflegden in 3 minuten 55 sec. Woldman reed op een eigen fabrikaat „Jaron". Nog meer pech gij de junioren 500 cc onderscheidden zich vooral Spandauw uit Gronigen op Matchless, Turk uit Utrecht op Matchless en Brands uit Rolde op BSA. Vooral de laatste twee leverden felle strijd om de tweede plaats. Wiel aan wiel ging het door het duinzand en zo spannend werd de race, dat zelfs de gramofoon, die voor de vierde maal „X want to hear it again" had gespeeld (hoe toepasselijk) werd uitgeschakeld. Na de achtste ronde kwam de Match less van Spandauw niet meer door. De zoveelste machine die niet tegen het geweld bestand bleek! Tegen het einde ontmoette ook Turk het pechduiveltje op zijn weg door de duinen. Na een kort oponthoud kon hq echter toch nog doorrijden. Hij eindigde op de tweede De Noordhollandse eerste klasser „Alkmaar" heeft het de laatste jaren niet gemakkelijk. De publieke belang stelling voor de prestaties van het eer ste elftal van deze vereniging is uiter aard minder groot dan voor die van Alcmaria en Alkmaarse Boys en de laatste tijd had de penningmeester van „Alkmaar" dan ook in het geheel geen moeite de bodem van de clubkas te ontdekken. Alkmaarse Boys en WFC trokken zich het lot van „Alkmaar" aan en speelden Zaterdagavond een vriendschappelijke wedstrijd ten bate en op het terrein van deze vereniging. Beide elftallen hebben hun uiterste best gedaan om hun club een overwin ning te bezorgen, doch toen scheids rechter Augustijn voor de laatste maal zijn fluit liet schallen was de stand ge lijk. Een juiste uitslag, want geen van beide ploegen verdiende meer. Vóór de rust waren de Boys de meer deren van WFC. Er kwamen verschei dene kansen, doch de geblokten wisten er slechts twee te benutten. Rechtsbui ten van Zon, die van zijn snelheid uit stekend gebruik maakte, zocht teveel de doelijn op, en gaf hierdoor de tegen partij gelegenheid zich te herstellen. De eerste helft. In de eerste helft speelde de WFC- verdediging behoorlijk. Wel veroor zaakte zij, evenals de Boys-achterhoede, vele hoekschoppen, die over het alge meen slecht werden genomen. Aan vallend stelden zij echter teleur. Het eerste doelpunt was dan ook rijkelijk beloond. Na de rust. Na de thee waren de rollen omge draaid. Nu het in de WFC-voorhoede beter klopte wisten de Zaankanters 'n lichte veldmeerderheid te krijgen. In het maken van doelpunten bleken zij echter niet sterk te zijn. Blok en Indri moesten meer aandacht aan de verdedi- i Bet zware parcours stelde de deel nemers aan de motor-terreinwed strijden te Egmond aan Zee vaak voor grote moeilijkheden. De Alk maarder N. Ruiter slaagde er bij de junioren 125 c.c. in, beslag te leggen op eeneervolle derde plaats. plaats achter Brands, die 37 min. 3 sec. voor de tien ronden nodig had. Deze rijder maakte de snelste ronde in 3.37. De derde plaats was voor Limburg uit Vorden. Meijne kon niet meekomen. TEN SLOTTE was er nog de hoofd klasse senioren 125 cc. Meijne uit Utrecht, die alle vorige provinciale kampioenschappen welke dit jaar zijn gehouden op zijn naam bracht, startte als favoriet. Reeds direct in het begin echter verloor hij vele kostbare minu ten door motorpech. Negen ronden lang betwistten Burik uit Apeldoorn en F. Selling uit Amsterdam elkaar de eerste plaats, doch toen verdween de Apel- doorner voor lange tijd van het toneel, Weliswaar deed hij later nog heldhaf tige pogingen om het verloren terrein weer in te halen, doch hij kon niet voorkomen dat Selling met grote voor sprong als eerste finishte. De Amster dammer legde de twaalf ronden af in 46.05. Tweede werd Westerveld uit Apeldoorn, derde (op een ronde) Tim merman en vierde Burik. Na afloop van deze uitstekend ge slaagde wedstrijden werden in café Blok de prijzen uitgereikt. ging schenken, zodat de kracht in de geblokte voorhoede afnam. De kansom de voorsprong te vergroten lieten de Boys voorbij gaan door een strafschop niet te benutten. Kort voor het eind# maakte WFC gelijk. Een vlotte combi natie werd afgewerkt met een uitste kend schot in de hoek. In een wel zeer teleurstellende wed strijd is Westerkwartier voor de negen de maal kampioen van Nederland ge worden. Deetos was er slecht in en WK-dames hadden door het maken va# vier doelpunten een groot ndeel in de grote zege. Het duurde nog vrij lang alvorens WK de leiding kon ne men, maar kort daarna werd het 2-0, beide doelpunten van Truus Heespe- link. Nog vóór de rust brachten Roe- lofs en H. Koper de stand op 4-0. In de tweede helft werd het door J. Koper en Annie Koper-Van Es 6-0, Waarna de V/aal voor Deetos een te- genpunt scoorde (6Rie TitSmits en H. Koper voerden de stand op tot 9—1 en mej. Mulder bracht de eind stand op 92. En hiermede is tevens een einde gekomen aan de langerekte competitie. Nog twee maanden en we zijn weer volop aan de gang in hel nieuwe seizoen. Westerkwartier Deetos De to VKC ZKC 8 7 0 1 59—29 14 8 6 0 2 56—49 12 8 2 2 4 36—43 6 8 2 2 4 33—42 6 8 1 0 7 27—56 2 WAT ONZE LEZERS TE VSSTÜUN i (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Luis ove.brenger van de stipziekte Geachte Redactie. Onder de titel „Luis overbrenger van de Stipziekte", schreef de heer W. Kloosterboer te Sint Pancras een ingezonden stuk in Uw blad van 10 dezer. In overleg met Ir. van Hoof, de onderzoeker van het „IPO" is besloten, dat ondergetekende zich met het beantwoorden daarvan zal belasten. De vragen, die de, heer K. stelt betreffen namelijk niet speciaal de bestrijding van „Stip", maat het gebruik van Parathion bij het bestrijden van bladluizen in bet algemeen. Bij het eerste deel van het ingezonden stuk van de heer K. kunnen wij ons uiteraard aam sluiten. Afgezien van de vraag5 of de blad luizen het „stip" overbrengen is het zeker ge wenst, dat alle koolzaadtelers hun zaadplanten vrij van bladluizen trachten te houden. Zoals velen zullen weten, is door onder getekende reeds jaren achtereen de mening ge opperd, dat de zetkoolinsecten weieens de bron van veel kwaad zouden kunnen zijn. Toen was voor die mening nog geen wetenschappe lijke grond aanwezig. De raad van de Com- missie voor het stiponderzoek om een gasmas ker en gummie-handschoenen te gebruiken bij het spuiten met Parathion-bevattende middelen is, zoals uit liet bijschrift blijkt, letterlijk over genomen uit de Tuinbouwgids. De Tuinbouw- gids, dat zal de heer K. wel weten, is op het ogenblik de onmisbare raadgever voor al die genen, die iets met de land- en tuinbouw te maken hebben. De raadgevingen, die in de gids gegeven worden zijn bestemd voor mensen, die onder zeer verschillende omstandigheden met Para thion moeten werken. Bij het beoordelen van de gevaren, die er verbonden kunnen zijn aan het gebruik van Parathion (of welke andere giftige stof dan ook) moet men er rekening mede houden: le. hoelang men er mede spuiten moet; 2e. of men er buiten of in kassen mede moet werken; 3e. of het gewas, dat bespoten moet worden hoog of laag is; 4e. of men er in een luwe of in een winderige omgeving mede moet spuiten. Vele koolbouwers hebben slechts een kleine oppervlakte aan zetkool te bespuiten. Ze zul len dus als regel geen uren werk hebben en dus kan voor hen het gevaar minder groot zijn. Er zijn echter ook tuinders, die grotere oppervlakten zetkool hebben. Daar wordt het gevaar dus weer groter. Wat het tweede punt betreft zal het duide lijk zijn, dat men in kassen, waar alle dam pen kunnen blijven hangen, meer gevaar loopt dan op het vrije veld. Spuit men bog'e gewassen, zoals dat in de fruitteelt het geval is, dan is het gevaar groter, dan bij het bespuiten van lage gewassen, zo als b.v. de sluitkool. De zaadkool kan ecshter soms wel l*/2 tot 2 meter hoog worden. Dat kan dus ook wel gevaarlijk zijn. Werkt men midden in he* „Geestmerambacht", waar altijd wind is, dan kunnen de gevaren weer minder groot zijn. Dat blijkt wel uit het feit, dat de heer K. nog in leven is, niettegenstaande hij vele kilo's parathion heeft verspoten zonder g'ebruik te maken van een gasmasker. Dat Parathion zeer gevaarlijk is weet vrijwel iedere fruitkweker. Er is er bijna geen, die al niet eens een beetje of heel erg ziek geweest is als hij enig tijd achtereen bij warm weer met dat goedje had gespoten. Er zijn in ons land al vele gevallen van vergiftiging geweest. Soms zelfs met dodelijke afloop. Dat het heel dikwijls goed gaat is nog geen reden om de voorzichtigheid uit het oog te verliezen. Niet alle jongens, die met oorlogstuig ge speeld hebben zijn verminktl Laat de heer K. en ook de anderen, goed begrijpen, dat een zo gevaarlijke stof als Para thion slechts voor het gebruik in de tuinbouw wordt vrijgegeven, als aan zekere eisen van voorzichtigheid wordt voldaan. Het Instituut voor de Volksgezondheid waakt ook voor de tuinbouwers. Parathion is tegenwoordig baast onmisbaar in de tuinbouw. Er is nog geen enkele stof, die als gelijkwaardige vervangmiddel kan dienen Laten wij het vooral niet in discrediet brengen door er te onvoorzichtig mede om te gaan. De technisch ambtenaar bij de Plantenziektenkundige dienst, VAN HERWTJNEN. St«rm in Stormvogels In de dezer dagen gehouden jaarver, gadering van de IJmuider voetbalver eniging „Stormvogels" zijn harde no ten gekraakt over enkele bestuursm ci taties van Februari j.l. Als gevolg van een meningsverschil waren de heren Kramer (commissaris) en Meijer (2e voorzitter) afgetreden. Hierover kwam nu een motie in stemming, en de uit slag van deze stemming was van dien aard, dat voorzitter G. J. Bremerkamp zich bij de bestuursverkiezing niet meer candidaat wenste te stellen. Overeenkomstig een voorstel uit de vergadering werden hierna de bespre kingen tot over veertien dagen ge schorst. Zaterdag is op de Provincialeweg te Koog aan de Zaan ter hoogte van het Wasbedrijf Jonk een bestelauto van „Het Parool" over de kop geslagen, waardoor de wagen omgekeerd in de heg kwam te liggen. De chauffeur van de auto moest, omdat een schooljongen plotseling de snelverkeersweg overstak, plotseling stoppen. Dit gebeurde zo krachtig, dat de wagen eerst naar het linker deel van de weg schoot en ver volgens een salto maakte. Wonder bo ven wonder kreeg niemand persoonlijk letsel. De auto, die later door een an dere vrachtwagen van „Het Parool" werd weggesleept, kreeg belangrijke schade. Nieuw plan van minister van Zeeland De Belgische minister Van Zeeland zal deze week bij de Raad van het At lantische Pact een plan indienen, dat de strekking heeft, door een stelsel van voorfinanciering de wapenpro ductie in Europa te versnellen. Daar toe zou een speciaal fonds moeten worden gevormd, waarin de landen van het Atlantische Pact naar hun vermogen deelnemen. Het grootste aandeel zou dat van de V.S. moeten zijn. Bovendien zou de organisatie van het Atlantische Pact moeten fungeren als wapengrossier; zij zou de bestellingen van de pact- landen moeten aannemen en ze over de anderen verdelen. De door het fonds te verstrekken voorschotten zou den pas aan het eind van de werk zaamheden der organisatie terugge vorderd kunnen worden. Men ziet het plan dan ook als een soort algemene leen- en pachtovereenkomst. Vice-admiraal F. Stam De schout bij nacht F. Stam, hoofd van de afdeling Materieel van het Mi nisterie van Marine, is bij K. B. met ingang van 16 Juli 1951 bevorderd tot vice-admiraal. TRIKOHLEREN beter dan stomen! Verdronkenoord 106 Telefoon 2439.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3