Stad en Omgeving Jongelui wegens verzet tegen politie tot zware straffen veroordeeld AGENDA Expositie Dirk Hubers verraadt een verrassend kunstenaarschap Klein auditorium luisterde naar artistiek concert in Grote Kerk ilLCKMANN Prins Boudewijn legde de eed af Vonnis: drie maanden en zes weken van onze kwaliteits-kleding tegen minder dan voor-oorlogse prijzen! Jarige chauffeur dook in de Lindengracht Winkelbedrijf Heuseveld fraai gerestaureerd EN ondanks alle veelzijdigheid is pot voor pot, vaas voor vaas, schaal voor schaal een eenheid, en ondanks de een heid van elk stuk is toch elk stuk di rect herkenbaar als een product van Hubers. Dit zo sterk persoonlijke in het zo algemene en het zo de historie dezer kunst omvattende aspect, maakt Hu bers tot een formaat dat we in ons land zelden zien. V. d. W. JEUKT UW HUID ÉBRALINE Morgen begint opbouw van Jongensstad Rampdag voor duiver Onweerstaanbaar jiV^ui>AU 11 (JlUJLi iyöi Voor de Alkmaarse politierechter Officier noende hun optreden laf en misselijk Men zegt wel eens: gezelligheid kent geen t\jd, en zo was het ook op Zondagavond 27 Mei In één van de herbergen van Heerhugowuard. De ge hele avond was er een komen en gaan van de dansiustigen en ongemerkt was het twaalf uur geworden. Toen de wachtmeesters van de Rijkspolitie, Jf. Berghuis en T. v. d. Goot, omstreeks kwart over twaalf binnen kwamen om zich er van te overtuigen of de hand aan de sluitingstijd werd gehouden, zagen zij nog slechts een aantal jongelui, die zij gemoedelijk aanmaanden cok eens op te stappen. Dit bleek echter niet in goede aarde te vallen en een zekere Wilhelmus G. v. d. B. uit Oterleek, zou zelfs dit op zeer grove wijze heb ben benadrukt. Het bleek, dat de verhitte hoofden niet van plan waren de zaal te ontruimen en dat de sterke arm eraan te pas moest komen. Wegens het stelen van enige textiel goederen stond terecht Levina Q. uit Alxmaar. Bij verstek werd zij veroor deeld tot f 40 of 20 dagen. Burenkrakeel. Onderwille van het gebruik van een kinderfietsje was in Koedijk een he vige strijd tussen enige vrouwen ont brand, die voor de politierechter be slecht werd. Maria Anna K., die niet verschenen was en die bekend stond om haar opbruisend karakter, had ge probeerd een fietsje dat haar niet be hoorde maar waarvan haar kinderen gebruik konden maken, uit de handen van de zoon van een van de getuigen te trekken. Het kind had zijn bezit niet afgegeven en was aan het huilen ge gaan. Zijn zuster en moeder renden toe en vervolgens werd onder enige grove woorden naarstig aan 't stuk -ne'aal ge trokken. Eerst zonder succes. Toen schoot het handvat, dat de agrressieve dame omklemd hield los en daardoor nog meer in woede ontstoken, plaatste zij dit on hardhandige wi'ze teeen he" voorhoofd van de zuster. Zij trapte bo vendien de moeder waardoor deze pijn lijk getroffen werd. De officier en ie politierechter waren het eens en be paalden de straf voor Maria op f 25 subs. 10 dagen. Dierenmishandeling. Simon S., uit Oudkarspel moest te recht staan omdat hij een van zijn paarden op een zodanige manier met een leidsel afgetuigd zou hebben, dat verschillende getuigen zich eraan geër gerd hadden. De grond was in 't voor jaar moeilijk te bewerken en voor de paarden was het werken zwaar. Een van Simons paarden wilde niet zo vlot meer vooruit en hij zou toen het dier tegen het hoofd en tegen het lichaam geslagen hebben. De beide getuigen eveneens landbouwers en gewend aan de omgang met paarden, verklaarden een en ander duidelijk op 150 meter afstand gezien te hebben en conclu deerden, dat het paard vermoeid was geweest. Simon zeide het beest niet ge knoeid te hebben. De officier van ju stitie eiste een boete van f 40. maar de politierechter verhoogde dit bedrag tot f 50 subs. 25 dagen. Dronken op de fiets. Nicolaas de V. uit Egmond aan Zee had zich bezondigd aan het dronken od een fiets rijden. Zig-zaggende zwierde hjj 's middags om een uur of vijf door Egmonds Straten. De verbalisant, de wachtmeester N. Wafelaar had een sterke alcohollucht geroken en hem een gevaar voor h<* verkeer geacht, »n deswegen staande gehouden. Hij wei gerde echter mee te gaan en beriep zich erop naar vrouw en kinderen te moeten. Nicolaas bleek zich er nog maar heel weing van te herinneren; op vragen van de politierechter haalde hij maar de schouders op. De officier vond Doch de jongelui verkeerden in het onzalige idee, dat zij ook als sterke arm zouden mogen optreden en zij verzet ten zich tegen de mannen die op de uitvoering van de wet letten. De reeds genoemde v. d. B. diende de wacht meester Berghuis enige slagen in het gezicht toe waarop deze zijn gummi stok greep en daarmee de aanvaller probeerde te kalmeren. Op dat ogen blik kreeg hij een trap in zijn maag, die v. d. B.'s kameraad Henri D., even eens uit Oterleek, volgens de andere wachtermeester, afkomstig zou zijn ge weest. Tenri nam de benen, op de voet gevolgd door een van de politieman nen. Van het vallen van Berghuis maakten v. d. B. gebruik ook weg te komen. Gistermiddag herleefde het strijdto neel op ordelijker wijze weer bij de Alkmaarse politierechter mr. J. N. Alblas. Verdachte Henri voerde aan, dat hij niet getrapt had maar dat hij zijn voet had uitgestoken om zich te verdedigen toen wachtmeester Berghuis met opgeheven gummiknuppel, op hem toe was komen lopen Verdachte Wil helmus begon en eindigde met alles te ontkennen. Hij had niet gescholden, hij had niemand beledigd, noch had hij iemand mishandeld, noch had hij zich wederspannig getoond. In het proces verbaal stond weliswaar, dat er „ge rukt en getrokken was in tegenoverge stelde richting" en zijn opmerking ter zitting; Als ik hem geslagen had, dan had ik het wel anders gedaan, hielp er nu niet aan mee het geloof in zijn woorden te versterken. Mr. J. C. V. Meischke vond het op treden van de jongelui in de streek van Heer-Hugowaard ergerlijk. Laf en misselijk kwalificeerde hij het gedrag van Henri en hij noemde het een ge luk, dat wachtmeester Van der Goot de bewuste trap had zien geven. Zware straffen waren hier slechts op hun plaats en daarom eiste hij tegen Henri D. een gevangenisstraf van twee maan den en tegen Wilhelmus G. v. d B., Wien zo veel ten laste was gelegd, drie maanden. De pleiter voor de beide jongens mr A. M. V. Leesberg wilde 't geloof in het geen Henri en Wilhelmus uitgevoerd hadden wel aanhangen, in grote lijnen althans. Maar hij legde er de nadruk op, dat vooral de omstandigheden hier een bijzoner grote rol gespeeld hadden. Het is niet onmogelijk, dat het optre den van de politie, de zachte aanma ning in het begin, verkeerd is opgevat en dan zou dit enigszins ontactisch op treden van de agenten wel in aanmer king genomen moeten worden. Boven dien, was de garderobe groter geweest dan hadden zij eerder hun jassen ge haald en waren zij misschien reeds weggeweest. Hij vroeg dan ook om ver wijzing van de zaak naar de rechter commissaris of aanhouding. Bits repli ceerde mr. Alblas dat hij hieraan niet dacht. Er moet met kracht opgetreden worden tegen dergelijke voorvallen. Hij vonniste daarop Henri en Wilhel mus respectievelijk met zes weken en drie maanden gevangenisstraf. Wederspannigheid exc. Wegens wederspannigheid tegen een politieambtenaar in functie werd Teunis B. uit Egmond aan Zee bij verstek ver oordeeld tot een maand gevangenisstraf conform de eis. Aan een bevel zijn motorrijwiel tot stilstand te brengen had Petrus W. zon der vaste woon- of verblijfplaats niet voldaan. Hij was niet verschenen en werd bij verstek conform de eis tot f 75 of 25 dagen veroordeeld. Bij verstek werd Jan K. uit Diep smeer tot een boete van f 100 subs. 40 da«en gevonnist omdat hij onder ken nelijke invloed een motorvoertuig be reden had. In een opwelling van kwaadheid had Jacob B. uit Broek op Langendijk zich tegen een ambtenaar van de posterijen laten ontvall'n: „Lelijke snotneus". De man tmd er spijt van en wilde na de eis van de offic'er (f 151 dadelijk afreke nen. De politierechter hield het toen cp f 15. Ornaat kinderen voor zijn huis een r>" h mankten, vmee Jacob B uit Koediik hen iets minder luid ruchtig te ziin, omdat, naar hij zei, zijn „kinderen biina het nest uitvlogen" Het baatte echter weinig. Toen greep de man een hand met zand en wierp die de kinderen tegemoet. Achteraf bl'ek zich een steen tussen het zand gevoegd te hebben en deze was in aanraking met een kind=rschedel gekomen. Hij betreurde het feit zeer Hij werd tot een boete van f 10 subs. 5 dagen ver oordeeld. Zowel Elisa Gertrud G„ als Agatha L. uit Egmond aan Zee, had zich aan diefstal schuldig gemaakt. Wandelend door het Provinciaal Duinterrein had den zij ergens een bloeiend tulpenveld aangetroffen, waaruit zij een ruiker samenstelden. Conform de eis van d<* officier werden beiden vercorJ--1-' ven boete van f 15 dagen of 10 dagen (Ontleend aan onze adverentierubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Onver- ireekbare banden (14 j. o.g.); Rex-Thea- ter, 2.30 en 8 uur: Kampioen melkboer (alle leeftijden); Victoria Theater, 8 uur: Misdaad achter het voetlicht (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: De zwarte roos (18 jaar). WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: On verbreekbare banden (tot 14 j. o.g.); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Kampioen melkboer (alle leeft.); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Misdaad achter het voet licht (18 jaar); Cinema Americain, 2.30 uu» jeugdmatinee „Van alles wat"; 8 uur: De zwarte roos (18 jaar). (Advertentie, ing. Med.J het geval nog al erg aangezien Nico laas in verschillende gemeenten op de zwgrte lijst voorkomt, en eiste dan ook f 75 of 25 dagen en een maand voor waardelijk met een proeftijd van twee Jaar wegens openbare dronkenschap op de fiets en twee weken onvoorwaarde lijk en betaling van de vernielde kle ren van de wachtmeesters en wegens wederspannigheid. Schuldheling. De financiële moeilijkheden waren de beide Alkmaarders Jan A. en Klaas v. O. B. te zwaar geworden; zij hadden bij - ns enige pakken papieren zakken achterover gedrukt en aan de vertegenwoordiger Dirk de W. ver kocht. Op verzoek van de raadsman van de twee eersten mr. H. Schuurman be sloot J. N. Alblas over hen een voor lichtingsrapport te doen samenstellen, zodat de zaak naar de rechter-commis- saris verwezen kon worden. De verte genwoordiger zou zich aan heling en schudheling hebben schuldig gemaakt. Dirk beweerde bij de eerste partijen niet het minste wantrouwen gekoesterd te hebben, omdat hij Jan kennende wel vermoedde, dat zij op rechtmatige wij ze incourant voor zijn patroon gewor den waren en het dus geen kwaad kon deze te kopen. Bij de laatste partij ech ter had hij, de andere soort ziende ge- „..j waar het vandaan kwam. Mr. A. M. V. Leesberg, zijn raadsman, pleitte voor de uiterste cle mentie en vond het bewijs van schuld heling nog maar zwak. De officier acht te heling niet bewezen, maar schuldhe ling zeer zeker, waarvoor hij f 100 subs. 40 dagen eiste. De politierechter von niste met f 50 of 25 dagen opmerkende, alleen bij de laatste partij de ver dachte te onvoorzichtig was geweest. Kranige redding De visite, die gistermiddag naar de Lindengracht no. 15 was gekomen om de heer J. Koopman met zijn verjaar dag te feliciteren heeft het enige tijd zonder de jarige moeten stellen. Die lag toen midden in de gracht om de zeven jarige Jan Helderman uit de Kerkstraat van de verdrinkingsdood te redden. De jongen, die spelenderwijs te wa ter was geraakt, was reeds tweemaal onder water verdwenen, toen de taxi ondernemer, de heer Koopman, in zijn woning het hulpgeroep hoorde. Hij stormde naar buiten, onder het lopen zijn colbertjasje uittrekkend, en kwam juist op tijd om de drenkeling ten der de male te zien verdwijnen. Tezelfder tijd had hij reeds de sprong in de diep te gewaagd Het gelukte hem de knaap terstond te grijpen en naar de kant te brengen, waar omstanders de jon gen, die wel versuft was maar het be wustzijn nog niet had verloren, op het droge trokken. Jan had geen nadelige gevolgen van het vuile water opgelo pen, maar het beste pak van zijn red der moest naar de stomerij. Morgen feestelijke heropening Nadat gedurende enkele maanden hard is gewerkt aan een algehele res tauratie van het winkelbedrijf der firma Heuseveldt, zal de zaak morgen middag officieel worden heropend. Ge zegd dient te worden, dat de verbou wing grondig is aangepakt en dat deze winkel, die door kundige handen is ge metamorphoseerd, thans volkomen aangepast aan de eisen des tijds en de gewijzigde structuur van het bedrijf. De duizenden voetstappen van clien tèle, medewerksters en medewerkers, die de zaak tot ontwikkeling en bloei brachten, deden de vloeren slijten, de verkooptafels verouderden en de mo derne verlichtingstechniek liet haar invloed gelden. Door opstelling van moderne, schuin afgewerkte verkooptafels met laden, is een prima ruimtewerking verkregen, welke nog wordt geaccentueerd door een doeltreffende indeling. Een keur van huishoudelijke artikelen is thans overzichtelijk opgesteld op verkoopta fels die eerder aan showtafals doen denken. De speelgoederen zijn ver huisd naar de eerste etage en de afde ling AchterstraatHouttil is gereser veerd voor de moderne verwarmings- en kookapparaten en huishoudmachi- nes. Hier staan ook de Butagastoestel- len, waarvoor de firma Heuseveldt sinds kort de vertegenwoordiging voor Alkmaar en wijde omgeving is opge dragen. Het parterregedeelte is hier door geheel vrij gekomen voor de huis houdelijke artikelen. Een plastic tegel vloer geeft het geheel een fraai cachet. Voor het grote bedrijf, dat slechts een klein etalagefront aan de Langestraat heeft, zijn de nieuwe, hypermodern ingerichte portieketalages in de Hout- til een grote aanwinst. Hier zullen de vele soorten kwaliteitsgoederen van deze firma goed tot hun recht komen. De geheel hernieuwde zaak is geen toonbeeld van overbodige luxe; ze maakt een harmonieuze', soliede indruk en schept een sfeer van licht en blij heid. Ter gelegenheid van de herope ning zal morgenmiddag van 3 tot 5 uur in hotel Victory een receptie worden gehouden. Renaissance der keramische versiering De geschiedenis der pottenbakkerskunst £^IRK HUBERS houdt in zijn eigen kunstzaal aan de Sluislaan een expositie van zijn potten, vazen en schalen, vollediger dan we tot dusver zagen. Zijn vakmanschap en zijn kun stenaarschap komen hier verrassend duidelijk naar voren. Er is een variatie in motieven die van een fantasie ge tuigt, welke grote bewondering weg draagt. Om Hubers versieringswijze te begrijpen is het nodig de geschiedenis der keramische versiering te kennen. DE pottenbakkerskunst is een oude kunst, maar heel wat minder oud dan schilderen en beeldhouwen. In het Oude Steentijdperk was de keramiek onbekend, ze trad pas op in het Nieuwe Steentijdperk (neolithicum) en ze is er een der voornaamste kenmerken van. Hoewel niet overal dit neolithicum gelijkertijd intrad, mag men voor West- Europa de tijd stellen op 25003000 voor Christus. ^ANVANKELIJK waren de potten onversierd en ongekleurd. Al spoe dig drukte men met stukjes hout of ook alleen met de vingertoppen putjes en kuiltjes in de weke klei of men trok er lijne# in. Men kon globaal twee richtingen onderscheiden. De eerste wordt verte genwoordigd door die pottenbakkers, die louter ornamentele versieringen aanbrachten, direct aansluitend aan de potvorm: de stippen en strepen liepen mee met de welvingen van de pot. De tweede richting is een geheel andere: de versieringen waren geabstraheerde —ensev r'' -n of planten en steunden de ontwikkeling van rei t De eerste richting was voor ons in heems, de tweede is van Oosterse oorsprong. (Voor- Azie, Oost-Afrika) Hoewel niet geheel onafhankelijk vooral van de tweede richting is er nog een derde, die naar het rea listische neigende taferelen op vazen schilderde (b.v. bij de klassieke Grie ken) In verder van Europa verwijderde culturen (Peru, Mexico) groeide ook de potvorm zelf uit tot gesty- leerde menselijke of dierlijke gestal ten, welke voor beelden door Pi casso zijn gevolgd. In het werk van Dirk Hubers zou men een renais sance kunnen zien, zowel van de neo- lithische versie ringskunst der eer ste als der tweede richting. In zijn potten, vazen en schalen herleeft de rijkdom van wat eens over de hele wereld de pottenbakkers louter intuï tief hebben geschapen. Hoewel men, althans gedeeltelijke, kennis van hun arbeid bij Hubers mag veronderstellen, geldt het bij hem geen navolging, maar een logische ontwik kelingsgang, een herkenning van de werkelijke eisen die de versiering van keramiek stelt. Er is een dooreenweven van he' loutere orament en de tot or- ament geabstraheerde menselijke en dierlijke figuren. Dat wat de vroegere kunstenaars aangaven als de juiste weg, vindt men bij Hubers vervolgd: de versiering die uit de potvorm voort spruit. Pure kunst voor fijnproevers Het zijn altijd weer dezelfde bezoekers, welke men op orgelconcerten pleegt aan te treffen; men zou hen de fijnproevers kunnen noemen, die alleen maar door pure kunst bevrediging voor hun artistieke gevoelens kunnen vinden. Hoewel er in Iedere kerk een orgel te vinden Is, heeft het orgel ah cencertinstrument de algemene belangstelling vooralsnog niet kunnen ver. overen. Er was op deze avond dan ook slechts een klein auditorium, dat het aantal van honderd vijftig bezoekers zeker niet te boven Is gegaan, eenmaal in deze grote ruimte verlo. ren, daarom voldeed wel het aller, meest de „Nocturne" van Franck. D, Zuid-Afrikaanse liedjes van Dotit Beyers waren niet oninteressant. Tot besluit van dit concert speelde de or. ganist variaties op het bekende „Merck toch hoe stefck". En uiter aard wist de concertgever hier een uit. nemende climax te bereiken. Het wai een concertavond van voorname allu re, welke nog lang in herinnering zal blijven. Het laatste van de zomercon- certen zal worden gegeven 6 Aug, Hier zal als soliste medewerken de zangeres Dora van Doorn Lindeman. We hopen dan op een grotere belang, stelling. Ms. Anie Woud, alt Simon Jansen, orgel Intussen hebben we van dit tweede zomerconcert, waarbij de bekende alt zangeres Annie Woud als soliste op trad, weer kunnen genieten van een zeer voornaam en artistiek samen gesteld concertprogramma. De orga nist opende het concert met werken van Bach en Handel, en voor de zo veelste maal werd het ons weer dui delijk, dat de „ware kunst", ongeacht uit welk tijdperk, altijd actueel blijft. Zo hoorden we Bach's magistrale prae- ludium en fuga in Bes, en het bril- lante orgelconcert in F van Handel. De lichte toets van dit werk herinnert aan het werk van de Franse clavici- nisten. De variaties op een oud Kerstliedje van Daguin sloten hier prachtig bij aan en werden met prachtige registratiekeuze gespeeld. Het moderne element in dit program en wel het meest interessante moment van dit concert vormde de Suite évo- catrice van de Franse componist Charles Tournemire. Dit vijfdelige werk werd door Simon Jansen in één woord meesterlijk gesepeld. De zan geres Annie Woud zong werken van Schiitz, Fauré en Franck. Hier en daar een kleine détonatie buiten beschou wing gelaten was haar zingen weer ongemeen boeiend. Details gaan nu Débraline stilt die afschuwelijke kwel ling onmiddellijk en bij voortgezet gebruik wordt Uw huid I .weer gaaf en gezond. hui<k V j9' geneesmiddel met diepte, werking (Advertentie, Ing. Med.) De jeugd popelt De Alkmaarse jeugd staat aangetre den om de eerste ronde in de opbouw van Jongensstad te beginnen. Dagen lang hebben de jonge timmerlieden naar dit ogenblik uitgezien, maar mor genochtend zal dan toch eindelijk de eerste paal in de grond worden ge dreven, wat het sein is voor al die knapen om de hamer stevig te om klemmen en de spijker op de kop te slaan. De oproep aan de burgerij om mate riaal voor Jongensstad beschikbaar te stellen is niet te vergeefs gebleken, maar toch is er nog niet voldoende om het bouwen vier weken lang te kun nen voortzetten. Daarom: wie nog wat op zolder of in het magazijn heeft, hij denke aan dit prachtige jeugdwerk, dat bij het Sportpark tot stand wordt gebracht. 's Middags zal het gedaver van de hamers een ogenblikje verstommen als het gewichtige moment is aange broken waarop de burgerij van de stad haar burgemeester, schout en schepe nen moet benoemen. De gekozenen zullen voor een week de scepter zwaaien over deze stad vol vreemde bouwwerken, tenten, hutten en werk plaatsen. Die laatste komen er ook, want er zijn ai verschillende jongelui, die van plan zijn hun zeepkist, waar- mee zij op 8 Augustus aan de race zullen deelnemen, binnen de muren van Jongensstad te timmeren. Er is daar altijd wel iemand te vinden om een handje te helpen, zo denken zij. De aanmelding voor de zeepkistenrace kan van heden af schriftelijk geschie den aan het secretariaat „Vacantie- besteding", adres: Gem'. Sportpark. Daar kan de jeugd van 6 tot 18 jaar op Donderdag- en Vrijdagmorgen van 9 tot 10 uur tevens gereduceerde toe gangsbewijzen halen voor het Zomer- bad en de Overdekte. Alkmaarse schaakclub VW "'oor de finales van de kampioen schappen van "Alkmaar werden gister avond twee partijen gespeeld. In de eerste klasse verloor Schaaps v. W. Pie- terse en als nu Van der Struys van Pie terse wint heeft ieder één punt en moe ten z.g. „bliksempartijen" (tien minu ten) de beslissing brengen. In de tweede klasse verloor mej. Bouwman van Wortel en in de hoofd klasse werd de partij HoltesVan Brenk remise. Door deze uitslag moe ten er nu in deze groep ook z.g. „10 minuten" partijen gespeeld tussen: Hol tes, Kwak en Leddy. Op de laatste clubavond in deze maand beginnen de wedstrijden om de Zilveren Dame en de Zilveren Toren. De Zondag gehouden jonge-duiven> vlucht van Zevenbergen, waarvan de baten bestemd waren voor de Alk. maarse lighallen, ia een ware ramp. vlucht geworden. Ongeveer 1500 dui ven namen aan de wedvlucht deel ci menige liefhebber is door de omstaj digheden voor verdere vluchten ml jonge duiven uitgeschakeld. Andere verloren twee-derde van hun aanttl duiven. Toen Zondagmorgen door de radio werd bekendgemaakt, dat de duivec om plm. kwart over acht met zwaar, bewolkte lucht waren gelost, ver. wachtte men hun aankomst om ongt- veer 10 uur-half elf. De eerste kwam echter om kwart vóór elf in Alkmaar aan. De volgende kwamen zo lang. zaam, dat vele liefhebbers zelfs om 1 uur nog geen duif thuis hadden. Verondersteld werd, dat de oorzaak van deze mislukking lag in de moge lijkheid, dat de vogels bij slecht weer waren gelost, doch evenzeer is het mo gelijk, dat de slechte verzending schuld is aan deze droevige historie. De die ren werden in hun manden op zodani ge wijze in een vrachtauto gestapeld, dat de onderste dieren bijna geheel geen verse lucht konden krijgen. Na de reis, die plm. vijf uur duurde, kregen ze verder een te korte rust periode, terwijl ook het weer hen on derweg parten moet hebben gespeeld, De weersomstandigheden waren bij de start goed. Voor de Lighallen was dit concours evenwel een succes, daar de baten niet zullen tegenvallen. Zaterdagavond werden reeds twee duivenmanden met bananen aan de Lighallen bezorgd, terwijl ook een mand met fruit onder de patiënten werd verdeeld. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes P. M., z. van A. Scuverein en A. Barendsen. Frank, z. van L„ F. van den Burg en B. C. Schreuder Jansje T., d. van T. van Wanrooy en R. T. Swertz. Gerardus H., z. van J. H. Cevat en A. Makelaar. Maria A., d. van P. J. M. de Wit en M. A. Delis. Cornelis A., z. van A. van Trappen en H. A. Middelveld. Johannes N., z. van K. Kok en A. T. H. Köllmann. Overleden: Johannes Wagemaker, 42 jaar, gehuwd met G. M. Hoebe. is morgen onze speciale MANTEL- EN JAPONNENDAG! Ook extra grote maten. Iets extra's: PRACHTIGE DUBB. REGENMANTELS nu 27,50-39,75 Bovendien zeldzame textielkoopjes. „Billijk man'. Langestraat 23, Alkmaar (Advertentie, tng. Med.) EINDEXAMENS M.T.S.-HAARLEM Aan de Middelbare Technische School te Haarlem zijn voor het eindexamen geslaagd: P. Bierman, Alkmaar, J. Kroon, Oudkarspel, Th. Y. Min, Bergen, C. W. Moerel, AJkmaar, A. J. Wit, Ber gen (allen afdeling weg- en water bouwkunde), H. Veenstra, Alkmaar (afdeling electrotechniek), H. de Vries, Alkmaar, J. de Wit (beiden afd. werk tuigbouwkunde), M. Schermerts, Heiloo (afd. scheepsbouwkunde) en J. P. Men- tink. Alkmaar (afd. vliegtuigbouw- ku»de). Triomfale rif door Brussel In een ceremonie, die twaalf minuten duurde, werd Prins Boudewijn heden ochtend als Boudewijn de Eerste koning der Belgen. Te vijf over elf legde h(j de eed op de grondwet af met krachtige stem, eerst in het Nederlands en daarna in het Frans. Deze eed maakte hem tot koning der Belgen en tot opvolger van zijn onder zo dramatische omstandighe den afgetreden vader. De duizend parlementsleden en geno digden, die de eed staande hadden aan gehoord, hieven daarna een applaus aan, dat minutenlang duurde en waarin men de kreten „leve de koning" en „vive le roi" kon horen afwisselen. Ook de eer ste krachtig en helder uitgesproken troonrede van de jonge vorst werd door een spontane demonstratie te zijner ere gevolgd. Men kon de dames en heren van het illustere gezelschap geestdriftig met zakdoeken zien zwaaien naar de nieuwe koning, die zonder beweging deze hulde in ontvangst nam. Daarna begon Boudewijn de Eerste, gezeten in een open rijtuig en omgeven door op witte schimmels gezeten rood gedeco reerde leden van het rijkswacht-escorte, een triomfantelijke rit langs de met honderdduizenden omzoomde boulevards van de stad. De rit eindigde met een uiterst geestdriftige huidebetoging voor het paleis, waar de jonge vorst vanaf het balcon zijn landgenoten groette. De regering Pholien heeft terstond na de terugkeer van de koning in het paleis dezen haar ontslag aangebode*.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2