<MANN srde naar rote Kerk Gemeentelijke zeggenschap over brandweer gewenst Radiocentralen nietmeer inhanden van particulieren Tweede Kamer besprak hulp aan gerepatrieerden vers voor duiven taanbaar $oudewijn de eed af Burgelijke verdediging kreeg alle aandacht Bestuur werd uitgebreid Jongeman „weggewerkt" in krankzinnigengesticht? Monsterproces tegen pools Werden beloften van de regering niet nagekomen Minimumprijzen voor pootaardappelen Explotatie door PTT de besie oplossing Uiteenlopende mening van belanghebbenden Prof. Lieftinck tegen oorlogsschaderegeling „Regering deed geen toezegging" Koedijk Bergen Kunstenaars geven werk voor restauratie Openluchtconcert in, „Duinvermaak" HEILOO Arjan Couwenhoven 2e op de Ned kampioen schappen Hensbroek „Udi-Nea" toonde haar kunnen Marktberichten INGEZONDEN STUKKEN Het kindermanteltje uit de opruiming ■HSfc DINSDAG 17 JULI 1951 ien op orgelconcerten tnen noemen, die alleen eke gevoelens kunnen ls, heeft het orgel als >nog niet kunnen ver. ■in auditorium, dat het sn is gegaan. se grote ruimte verlo- 'oldeed wel het aller, turne" van Franck. D» s liedjes van Doris niet oninteressant. Tot concert speelde de or. es op het bekende ïoe sterck". En uiter- ncertgever hier een uit- t te bereiken. Het was nd van voorname allu- lang in herinnering zal .tste van de zomercon- rden gegeven 6 Aug. soliste medewerken de van Doorn Lindeman, op een grotere belang- Ms. ehouden jonge-duiven- renbergen, waarvan de waren voor de Alk- n, is een ware ramp. n. Ongeveer 1500 dul- de wedvlucht deel en >er is door de omstan- verdere vluchten mei litgeschakeld. Anderen erde van hun aantal norgen door de radio maakt, dat de duiven over acht met zwaar. waren gelost, ver. m aankomst om onge- f elf. De eerste kwam :t vóór elf in Alkmaar ie kwamen zo lang- liefhebbers zelfs om 1 luif thuis hadden, werd, dat de oorzaak cking lag in de moge vogels bij slecht weer ich evenzeer is het mo- echte verzending schuld evige historie. De die- ïun manden op zodani- i vrachtauto gestapeld, dieren bijna geheel it konden krijgen. Na plm. vijf uur duurde, er een te korte rust- ook het weer hen on- moet hebben gespeeld, digheden waren bij de dien was dit concours :ces, daar de baten niet allen. Zaterdagavond vee duivenmanden met Lighallen bezorgd, mand met fruit onder :rd verdeeld. lijke Stand P. M., z. van A. Frank, z. van irg en B. C. Schreuder T. van Wanrooy en R. T. H., z. van J. H. Cevat en aria A., d. van P. J. M. Delis. Cornells A., z. n en H. A. Middelveld. an K. Kok en A. T. H. Johannes Wagemaker, 42 M. Hoebe. ze speciale EN JAPONNENDAG! ote maten. PRACHTIGE DUBB. PELS nu 27,50-f 39,75 ildzame textielkoopjes. mgestraat 23, Alkmaar (Advertentie, Ing. Med.) it door Brussel ie, die twaalf minuten ins Boudewijn heden- ïwijn de Eerste koning 'ijf over elf legde hü dwet af met krachtige Nederlands en daarna e eed maakte hem tot 0 en tot opvolger van matische omstandighe- ider. lementsleden en geno- 1 staande hadden aan- aarna een applaus aan, iuurde en waarin men e koning" en „vive le 'wisselen. Ook de eer- helder uitgesproken jonge vorst werd door onstratie te zijner ere 1 de dames en heren gezelschap geestdriftig ien zwaaien naar de ie zonder beweging itvangst nam. Daarna de Eerste, gezeten in en omgeven door op gezeten rood gedeco- iiet rijkswacht-escorte, e rit langs de met omzoomde boulevards rit eindigde met een ;e huidebetoging voor jonge vorst vanaf het moten groette, lien heeft terstond na Ie koning in het paleis g aangeboden. Noordholl. Prov. Brandweerbond bijeen Tijdens de Maandag in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden jaarvergadering van de Noordhollandse Provinciale Brandweerbond kregen de burgerlijke ver dediging en bet door de regering ingediende wetsontwerp op de brandweer bij zondere aandacht. De voorzitter van de vergadering, burgemeester L. A. Ankum uit Koog-Zaandijk, bestreed het ingediende wetsontwerp, omdat hij hierin een aantasting zag van de gemeentelijke utonomie. Weliswaar wordt in de eerste artikelen gezegd, dat de brandweer een gemeentelijke aangelegenheid is, maar an derzijds behoudt de minister zich het recht voor per Algemene Maatregel van Bestuur in te grijpen. „Wat de minister met zijn ene hand gaf, nam hij met zijn andere hand terug", aldus spreker. De vergadering, die zeer druk bezocht was in tegenstelling tot andere jaren, gaf haar vertegenwoordiger naar de jaarverga dering van de Koninklijke Nederlandse Brandweer Vereniging opdracht zich tegen het aanhangige wetsontwerp "it te spreken. Op een vraag welke functie de brandweer zal vervullen in de burgerlijke verdediging, deelde de heer An kum mede, dat de brandweer de eerste plaats zal innemen. De regering heeft reeds 800 brandspuiten aangekocht. „De burgerlijke verdediging moet na de land-, zee- en luchtmacht de vierde macht worden in het verdedigingsstelsel", aldus spreker. Van de bestuurstafel werd er voorts op gewezen, dat een gevoerde reclame folder-actie tot een groot succes was geworden en dat deze reclame de bond in stede van kosten, geld had opge bracht. Na sluiting van de in aangename sfeer verlopen vergadering door de voorzit ter. maakte het gezelschap zich op een excursie naar de wereldluchthaven Schiphol te ondernemen. De punten van de agenda werden voorts met voorbeeldige vlotheid af gewerkt. De notulen van de algemene jaarvergadering 1950, de verslagen van penningmeester en secretaris werden evenals de rekening over 1950 goed gekeurd, Ook de begroting voor dit jaar verwierf algemene instemming. Bij acclamatie werden de drie aftre dende bestuursleden de heren H. M. Honijk, Venhuizen, J. Poorta, Enkhui zen en J. Cornelissen herkozen. Namens het bestuur stelde de heer Ankum voor het aantal bestuursleden van zeven op negen te brengen. Voor deze functies had men zich gedacht burgemeester Mul van Weesperkarspel en de heer J. van Maarlevelt uit Alk maar. Hiernaast werd ook als brand weercommandant genoemd dr. Breu- ning uit Haarlemmermeer. Bij een stemming, die nodig bleek over de Alk- maarse en Haarlemmermeerse brand weercommandant, werd laatstgenoem de met 25 tegen elf stemmen tot be stuurslid gekozen. Naar de algemene vergadering van de KNBV werd naar keuze van het bestuur de penning meester of de secretaris afgevaardigd. Met voldoening' werd er voorts ken nis van genomen, dat Grootebroek als 04e Noordhollandse gemeente zich bij de Provinciale Brandweerbond had aangesloten. Ongeveer 36 gemeenten staan nu nog buiten de bond. De voor zitter riep op hen voor het lidmaat schap te winnen, opdat in onze provin cie net als in Zuidholland alle gemeen ten lid zijn. De heer D. Breebaart, secretaris van de bond, merkte bij de rondvraag op, dat in totaal slechts drie vrijwillige brandweren lid zijn. Spreker moedigde de brandweren aan zich aan te sluiten en hij wees op de slechts geringe con tributie, die dit vergt. Zedenschandaa! in Zweden Minister ontkent schuld Het Zweedse ministerie van justitie heeft het hoofd van de criminele poli tie te Stockholm een maand de gele genheid gegeven te verklaren om wel ke reden een homosexuele jongeman, die er van beschuldigd werd een minis ter te hebben afgeperst, in een krank zinnigengesticht werd opgesloten, hoe wel h\j bij zijn volle verstand was. De openbare aanklager in de Zweedse hoofdstad kreeg eenzelfde termijn om duidelijk te maken, waarom klaarblij kelijk gepoogd is een Stockholmse pre dikant in discrediet te brengen, die de beschuldiging heeft geuit, dat homo sexuele groepen bescherming van of ficiële zijde genieten. Deze actie van het ministerie volgde op de publicatie van een 323 bladzij den tellend rapport van een commissie van burgers, die door de regering was benoemd naar aanleiding van beschul digingen in de pers over het gedrag van zekere politieke, rechterlijke en politiefunctionarissen. De betrokken minister Nils Quensel verklaarde tegenover de pers, dat van hetgeen in het rapport over hem ge zegd wordt geen woord waar was. „Ik vind het in het bijzonder betreurens waardig, dat de politie beledigende ge ruchten over mijn particuliere leven heeft verspreid en aangemoedigd. Mijn leven is verwoest", zo zeide hij. Voor de voetbal gaat rollen Nog vóór het begin van het aan staande voetbalseizoen zal een groot aantal organisatoren, hoofdagenten en agenten van voetbalpools- en voetbalprjjtevraag-ondernemingen we gens overtreding van de Ioterjjwet te rechtstaan voor het kantongerecht te Rotterdam. Het aantal verdachten overschrijdt de tweehonderd en het monsterproces zal zeker een week in beslag nemen. De zwaarste klap werd de voetbal pool-ondernemingen toegebracht op 7 April, toen de politie over het ge hele land tot een grootscheepse actie overging en huiszoekingen deed in tal van plaatsen o.a. in Krommenie en Zaandam. Onze Korea-vrijwilligers Vragen van communistisch Eerste Kamer-lid Naar aanleiding van een artikel van ce correspondent Alfrgd van Sprang in „De Rotterdammer" en enkele an dere dagbladen over een voor de Ne derlandse krijgsraad te velde te Tokio gevoerd proces tegen de Korea-vrij williger S. Heyndeyk wegens desertie in oorlogstijd, heeft het Eerste Kamer lid, de heer Schoonenberg (CPN) schriftelijk aan de minister van Oorlog gevraagd, of het juist is, dat de ma joor-auditeur-militair van oordeel was. dat beklaagde behoorde tot de vele militairen van het Nederlandse deta chement Verenigde Naties, aan wie bij de aanmelding in Nederland be loften zijn gedaan, die in Korea niet zijn nagekomen. Bovendien vroeg de heef Schoonenberg, of het juist was, dat de kapitein-verdediger zelfs had gezegd, dat de vrijwilligers ouder valse beloften naar Korea waren ge lokt en dat beklaagde op grond van verzachtende omstandigheden tot een voorwaardelijke straf is veroordeeld. Verder vroeg het Eerste Kamerlid de minister van Oorlog, of deze het met genoemde uitlatingen kon eens zijn en of de mededeling van Van Sprang juist is, dat de medische keuring der Korea-vrijwilligers in verschillende gevallen onverantwoordelijk is ge weest. De heer Schoonenberg heeft tot slot de vragen gesteld, of de minister op de hoogte was van de wijze, waar op werving en keuring zijn geschied en of de regering bereid is een straf vervolging te doen instellen tegen allen, die aansprakelijk kunnen wor den geacht voor deze misstanden. De negende étappe van de Tour de France. Het peloton bij de uitgang van de tunnel van de Col de la Ventouse. VERVOLG STADSNIEUWS Verschillende Noordhollandse veilin gen hebben voor de komende weken veilingen van pootaardappelen aange kondigd. Alle aan te bieden pootaard appelen zullen geveild worden, met een door de Prov. Veilingbond vastgestelde minimumprijs van f 17 per 100 kg voor de maat 35/50 m.m. en f 20 voor de maat 28/35 m.m. De ophoudprijs wordt door iedere veiling zelf bepaald. Er wordt geveild op levering vóór 15 Nov. 1951. Er wordt een levendige handel ver wacht. GEEN VOORRANG VERLEEND Gistermiddag omstreeks 4 uur reed met een snelheid van ongeveer 30 km een personenauto over de Spoorstraat in de richting van het station. Op het Stationsplein aangekomen botste de wagen met een harde klap tegen een van links, met een zestig kilometer vaart, naderende bestelauto. Van de eerste wagen werd de voorzijde ver nield, van de tweede werd de linker zijkant zwaar gehavend. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor, Pro ces-verbaal werd opgemaakt tegen de bestuurder van de bestelwagen. De slachtveemarkt De aanvoer van koeien neemt de laatste tijd gestadig toe. Het stempel van kwaliteit-markt is hieraan niet vreemd. Ook Maandag was het aanbod weer ruim. De handel bleef matig bij even lagere noteringen dan verleden week. De kalveren zijn te duur. De handel in het geringe kwantum was daardoor dan ook erg stug. Aangezien de omzet van varkensvlees in de winkels is toegenomen, bestaat er vanzelf sprekend op de markt meer vraag naar var kens. Gisteren had dit tot gevolg, dat de toch wel ruime aanvoer, vlot verkocht werd tegen hog'ere prijzen dan verleden week. Het ver handelen geschiedt hier met korting op *t levende gewicht. Huizenveiling In de op 16 Juli ten overstaan van notaris G. A. Verkade, in het „Gulden Vlies", a. d. Koorstraat gehouden vei ling bij opbod, zijn de navolgende per celen als volgt ingezet: 1. Het Woonhuis met erf, a. d. Lin delaan 24, te Alkmaar, op f 1810.en 2. Het Woonhuis met schuurtje en erf, a. d. Omval 13, te Alkmaar, op f 400.—. De afslag en definitieve toewijzing blijft bepaald op Maandag 23 Juli. Minister en staatssecretaris wensen De minister van Verkeer en Water staat en de staatssecretaris van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen zyn in een slotnota aangaande de exploitatievorm van de radiodistribu tie, dezer dagen aan de Tweede Ka mer toegezonden, tot de conclusie gekomen, dat aan exploitatie door de P.T.T. de voorkeur moet worden gegeven. Daarbij dient een monopolie positie te worden geschapen, omdat alleen op deze wijze een bevredigend gemiddelde van rendabele, minder rendabele en onrendabele gebieden wordt verkregen. Motie- Hoogcarspel in discussie Op 3 November 1949 heeft de heer Hoogcarspel (CPN) bij de Tweede Kamer da? rt n nTÏTv wel*e.a,d"s luiddeJ De Kamer spreekt ais haar oordeel uit, dat het noodzakelijk is, dat ook voor de uit Indonesië gerepatrieerde Nederlam ders, die tengevolge van de oorlog materiële schade hebben geleden, een wette lijke regeling der tegemoetkoming m deze schade zo spoedig mogelijk wordt vastgesteld". Deze motie is Maandagavond in de Tweede Kamer aan de orde ge steld vandaag zal over haar lot worden beslist. Het ziet er niet naair nit dat zii zai worden aangenomen. De belangrijkste fracties hebben er zich al tegen ver klaard, al is er door sommige sprekers wel op een regeling voor bedoelde ca tegorie van mensen aangedrongen. De regering zal deze echter niet indienen aangezien zij er geen aanleiding voor aanwezig acht. secretaris Goetzen nadrukkelijk gede menteerd. Minister Lieftinck betoogde, dat al leen schadevergoeding kan worden uitgekeerd voor schade, die op het eigen grondgebied is geleden. Andere schade laat zich eenvoudig niet regis treren. Bovendien zijn er voor de ge vraagde schadevergoedingen geen ar gumenten aan te voeren. De regering kan aan het verlangen van de heer Hoogcarspel dan ook niet voldoen. Er is reeds in ruime mate hulp verleend aan gerepatrieerden. Betrokkenen heb ben vaak vorderingen op Indonesië, die een gevolg zijn van het niet na komen van rehabilitatieregelingen door dit land. Deze kwestie is voorgelegd aan het Uniehof. De bewindsman noemde later bij de replieken de motie-De Graaf in strijd met de poli tiek van de regering. Hij meende, dat de betrokkenen door sociale maat regelen meer geholpen zouden zijn. Vandaag valt de beslissing, gelijk gezegd. Dan wordt ook de behande ling van de wet tot regeling van het assurrantiebemiddelingsbedrijf, waar mee laat in de avond nog werd be gonnen, voortgezet. De heer Hoogcarspel (CPN) meen de, dat de gerepatrieerden een zede lijk recht hebben op schadeloosstelling. In zekere zin was de heer De Graaf (KVP) het hiermee eens, maar hij wilde van de motie-Hoogcarspel niet weten. Hij diende later zelf een motie in, waarin op instelling van een com missie werd aangedrongen, die de kwestie van de oorlogsschade en enkele andere zaken, betrekkelijk de finan ciële uitkeringen een gerepatrieerden, in onderling verband zou moeten be zien. Zijn betoog genoot de steun van de heer Meijerink (AR). De heer Stufkes (Arb.) wilde weten, tot welke conclusies de regering bij haar over wegingen was gekomen een vraag, die de heer Weiter (KNP) nog eens in andere bewoordingen stelde. Deze spreker was eveneens overtuigd van het morele recht van de gerepatrieer den op schadevergoeding en hij beriep zich daarbij op via de radio gegeven 'oezeggingen. De heer De Graaf bracht deze bij de replieken eveneens ter sprake en toen werden ze door staats- De bewindslieden hebben verschi'- naafd moet blijven. De belanghebbende hun mening inzake deze materie ge vraagd. De Nederlandse Omroepzen- ders maatschappij is van mening, dat de tegenwoordige toestand gehand haafd moet blijven. De belnghebbende gemeenten achten zich in staat, hun netten te exploiteren op de door de Staat te stellen voorwaarden. De particuliere exploitanten zijn in over grote meerderheid voor exploitatie door henzelf, zij het ook op een to taal andere basis, dan door het Rijk is voorgesteld. Dit achten de bewinds lieden onaanvaardbaar. Het personeel der centrale? en de omroepverenigin gen hebben zich tegen herstel der particuliere exploitatie verklaard. Gezien de eisen, die aan de presta ties der centralen moeten worden ge steld en de noodzaak van een alge hele vernieuwing der netten op vrij korte termijn geven de minister en de staatssecretaris de voorkeur aan behoud van de thans bestaande toe stand. DE KERMIS De kermis, begunstigd door goed weer, heeft zich Zondag goed ingezet. In beide café's waren de danslustigen in groten ge tale aanwezig. Vermakelijkheden waren in ruime mate vertegenwoordigd. Niet minder dan vijf flinke inrichtingen als zweefmolen, luchtschommel, golfbaan enz. boden gelegenheid tot vermaak. De ker mis had een rustig en prettig verloop. De politie hoefde niet op te treden. Vincent van Gog/is huis in verval Het Kunstenaars Centrum Bergen heeft gemeend de actie die in den lan de gevoerd wordt om het geboortehuis van Vincent van Gogh voor het nage slacht te bewaren, van harte te moe ten steunen. Zij heeft daartoe aan de werkende leden een oproep verzonden één of meer kunstwerken ter beschik king van de Amerikaanse verloting te stellen die ter zijner tijd in de Rus tende Jager zal worden gehouden. Reeds schonken de heren Kouwenaar, Niehuis, Roggeveen en Vis een werk. Het Kunstenaars Centrum wijst er op, dat het in de eerste plaa's di kunste naars van het heden zijn, die de nage dachtenis aan deze grote voorganger n ere moeten houden. Zoals bekend verkeert de pastorie van Nuenen bij Eindhoven, waar Vin cent van Gogh een atelier had, in groot verval. Het bedrijfsblad van de Philips' Fabrieken bracht in korte tijd reeds een bedrag van f 2000.bijeen. Het bestuur van het K.C.B. twijfelt er niet aan, of in Bergen zal de actie, die weldra ook tot de andere leden uitge breid wordt, een groot succes kunnen worden. Het ligt in de bedoeling naast de hoognodige restauratie van het gebouv. een van Gogh-bibliotheek te vormen en werken uit zijn Brabantse tijd daar te verzamelen. De echtgenote van een r.eef van de schilder, ir. V. W. van Gogh. kwam op het idee de pastorie in de toekomst te bestemmen tot rust en vacantiehuis voor schilders. De koorvereniging Bergen en de Ber ger accordeonvereniging „B.A.V" con certeerden Maandagavond in Duinver maak. Een sfeeds groeiende schare mu ziekliefhebbers genoot op deze mooie avond onder het bladerdak van de fan tastisch verlichte tuin van dit concert. De koorvereniging opende het con cert o.l.v. haar directeur Jac. Kort met „Jubilate Deo" van Orlands di Lasso. Prachtig klonk het „juicht den Heere, gij ganse aarde" op deze vredige avond stond. Het koor vervolgde met „Locus Iste" van A. Bruckner, om het eerste deel te besluiten met een compositie van Alphons Diepenbroek ..Den uil, die op den peerboom zat" Na de pauze volgde nog „Onder de Linden" van Ger. Boedijn en „Liebes- walzer" van Brahms en ook nu weer gaf het publiek met veel applaus uiting aan zijn waardering. De B.A.V. had o.l.v. haar dirigent A. de Wolf, een groot succes met „Doorn roos je's bruidsvaart" van Max Rhode en „Die lustige Witwe" van Fr. Léhar. De mooie avond werd besloten met een wals van Baynes, „Elly Ouverture" van Wassenaar en de K.L.M.-mars van Schootemeyer. SUCCES VOOR BERGENSE COMPONIST Met de uitvoering van „Passuelle An tique" van de Bergense componist Jac Jansen, behaalde de Kon. zangvereniging „Orpheus" te Druten o.l.v. de dirigent Piet Versloot te Nijmegen, op het con cours te Weert, in de afdeling uitmun tendheid de hoogste prijs en in de ere- wedstrijd de hoogste ereprijs en verder het hoogste aantal punten van de gehele wedstrijd. De jury werd gevormd door de heren Jos. de Klerk, Henk Badings en Oscar van Hemel. De componist was tot dit muziekstuk geïnspireerd door een schilderij van Filarsky. CONCERT HARMONIE UIT NOORD-SCHARWOUDE Donderdag a.s. zal in de Muziektuin aan de Eeuwige Laan een concert gehouden worden dat aangeboden wordt door de harmonie „Excelsior" uit Noord-Schar- woude o.l.v. de directeur de heer D. Vis ser, BENOEMING Onze oud-plaatsgenoot, de heer D. de Groot, is met ingang van 1 September benoemd tot leraar aan de Gemeentelijke Technische school te Ridderkerk. GESLAAGD Te Haarlem slaagde voor de Coöp. Mo- devakechool-verenigAng voor costumière onze plaatsgenote mej. R. Bakkum, op geleid aan de Modevakschool te Schoorl van mej. G. Dapper. Successen voor Doves-aihleten Twee DOVES-leden namen Zondag te Hilversum deel aan de Nederlandse Jeugdkampioenschappen. Arjan Couwenhoven wist hier een prachtig resultaat te boeken door met slechts 10 c.m. verschil de tweede plaats te bezetten bij kogelstoten, met een worp van 11.16 m. Kees Meijer boekte eveneens een verdienstelijke prestatie, door 4de te worden bij hoogspringen, met een sprong van 1.65 m. Enkele andere Doves-athleten deden te Medemblik mee aan de wedstrijden aldaar. Bertus Bosman won de 600 m. Jongens B. in de tijd van 1.35 6 sec., terwijl Piet de Jongh op het zelfde nummer 3de werd in 1.36.8 sec. Netty de Graaf werd eerste bij het kogelsto ten Dames D. met een worp van 9.31 m., en promoveerde meteen naar d« B.-klasse. Kees Pool die vorige week te Zaan dam het hoogspringen gewonnen had met 1.61 m. en aldus naar de C.-klasse promoveerde, sprong nu buiten mede dinging 1.62 m. Zondagmiddag' werd door de plaatselijke gym nastiekvereniging „Udi-Nea" een sportdemon- stratie gehouden. Begonnen werd met een mars door het dorp met medewerking van twee tam bours van het fanfarecorps „Volharding". N® de opmars op het gemeentelijk sportterrein werd de vaandelgroet gebracht, waarbij drie leden var „Volharding" het gymnastenlied speelden. Vervolg'ens werden demonstraties gegeven aan hoogrek, ringen, met trampling paard en hoog springen. Tot besluit volgden twee vrije oefe ningen door de dames, w.o. de knotsoefening van de Turnkringïeeks 1951. De navolgende prijzen werden behaald: grote meisjes: le T. Stapel en 2e C. Beemster; kleine meisjes: le I. Blauw en 2e G. Blauw; idem: le B. van Leijen en 2e N. Blauw; jon gens: le Aat van Leijen en 2e N. de Hart; idem: le J. Schaak en 2e Jb. van Leijen; kleuters: le A. Groet en 2e J. Spaander; idem: le B. Schrooder, 2e G. Groet en 3e N. Brussaard. Een hoogtepunt van Engelands bekende Hastings (Kent) carnaval-week was een optocht van kinderen, die allerlei bekende figuren voorstelden uit legenden en sprookjes. We zien hier „Cinderella" in haar glazen kooi waar achter de slechte heksen die de schone „Cinderella" niet veel goeds toewensen. ALKMAAR, 16 Juli. Aardappelen 19.50— 19; idem drielingen 7—14; slabonen 97—1,25; snijbonen: stam 47—86 en stok 97—1,07; kom kommers 8—19; tomaten: A 35—45 en bon ken 16—30; aardbeien 1,20—2,80; bloemkool: IA 28-38, I 20-28 en II 12-18; rode kool 4—7; peulen 33—86; doppers 26—57; tuin bonen 14—26; spinazie 6—18; sla 2—9; poste lein 6—16; andijvie 10—18; rabarber 10—16; bieten 17—21; peen 22—51; uien 20—34; soep groenten 2—7; peterselie 2—4; pruimen 3—16; perziken 3—18; rode bessen 32—60; zwarte bessen 93—97. LANGEDITKER GROENTENCENTRALE, 17 Jli. 80.000 kg aardappelen: Eerstelin een 13.50- 1 ~0, rode Schotten 15,70—16,20, Doré 14,30- 16 30, blauwe Eigenheimers 15,90 -16,30, grove 10-11,70, drielingen 12,10-13.50 en kleine 8,60—12,20; 35.000 kg rode kool 4,90-6,80; 6500 kg gele kool 9,40-19,70; 5000 kg witte kool 8,2-9,40; 1500 kg toma ten: A 41 en B 32; 300 stuks bloemkool: A 33-34. NOORDERMARKTBOND 17 Juli. - 65.000 kg aardappelen: Eerstelingen 12,70—15,90, grove 10,20-12,90. drielingen 11,80-12,70, kriel 4—6,10, rode Eerstelingen 13,10—14,50 en Eigenheimers 16,70; 36 slof aardbeien 1,57 -2,14. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Vrijdagmiddag hebben mijn dochter tje en ik gekeken wat er in de stad zo al voor weinig geld te koop was. We trokken van etalage tot etalage, kris-kras door de stad. Bij één van de vele winkels met hun enerverende opruimings-slagzinnen begon het. „Een kindermanteltje voor f 9.75On middellijk vroeg mijn dochter „Moe der, koopt u dat manteltje voor me?" 's Avonds, toen mijn man thuis was, begon ik er over. „We hebben een pracht manteltje gezien, voor nog geen tientje! Ik heb het er best voor over om er een p\ar uur voor te gaan staan". „Ben je mal", was het antwoord van mijn man, „om vier, vijf uur op een manteltje te staan wachten?" Maar vrouwen zijn in dit opzicht volhardend. Toen ik mijn dochtertje naar bed bracht fluisterde ik haar in het oor: „Ik ga het manteltje voor je kopen". Toen werd het elf uur.... Als een dief in de nacht sioop ik het huis uit. „Zou ik misschien al te laat zijn?" Ik zag veel mensen bij de bewuste winkel. Gelukkig allemaal kijkers Ik stelde me op voor de deur: de eerste! In de winkel waren nog mensen bezig. Ik gaf hun te kennen, dat ik de eerste candidaat was voor hun oprui ming. Onmiddellijk werd een stoel naar buiten geschoven, waarop ik dankbaar plaatsnam. Zo begon het wachten. Om twaalf uur kwamen er nog twee huismoeders, en tegen de ochtend volgden er steeds meer. Maar trots en blij stapte ik 's morgens om negen uur als éérste de winkel bin nen om beslag te leggen op het kinder manteltje. Zo werd mijn wachten be loond. Het was een vervelend karwei tje, dat wachten, maar is de voldoe ning niet veel groter als men iets na veel moeite verkrijgt, dan wanneer mén het zo maar voor het kopen heeft, door het bezit van een ruimere beurs? Een huismoeder.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3