De Belgen hervonden in Boudewijn het nieuwe symbool van eenheid Wim van Est in de gele trui Liefde voor koningshuis bleef Troonsafstand van Koning Leopold KONINGSDRAMA IS GEËINDIGD Een bedeesde jongeman Vijftig millioen Frank Spaak uitgejouwd Maciean kent voorname atoomgeheimen Algemeen klassement Koninklijke familie naar het Festival of Britain Ook Duitse bijdrage voor verdediging van W.-Europa Grooise dag voor Nederlandse ploeg Brabander glorieus eiappewinnaar Gerrif Vooriing eervolle vierde De Nederlandse ploeg passeerde Italianen! Een koning gaaieen koning komiLeve de koning Ex-koning Leopold III Koning Boudewijn I der Belgen DINSDAG 17 JULI 1951 (Van onze correspondent te Brussel) qISTEREN om twaalf uur precies is in de grote balzaal van het koninklijk paleis te Brussel het laatste hoofdstuk afgesloten van een koningsdrama, dat Belgie gedurende meer dan vijf jaar in twee vijandige blokken verdeeld heeft gehouden en dat op zeker moment het land aan de rand van een burgeroorlog beeft gebracht. In tegenwoordigheid van een klein gezelschap tweehonderd personen bestaande uit vertegenwoordigers van de regering, het parlement, ie gouverneurs der negen provincies, de burgemeesters der provinciehoofdsteden, gardinaal Van Roey en andere hoogwaardigheidsbekleders, heeft zijne majesteit poopold m officieel afstand gedaan van de Belgische troon ten behoeve van zijn «udste zoon, de thans twintig-jarige Prins Boudewijn, Hertog van Brabant. y^LHOEWEL het Belgische volk nu ruim een jaar lang de gelegenheid heeft gehad de kennismaking met de jonge koning te hernieuwen hij was een jongen van dertien jaar toen hij, door de Duitse overheid gedwongen, het land verliet weet men hier, buiten de officiële biographie welke over hem bestaat, eigenlijk weinig van hem. Volgens personen, die dagelijks met hem omgaan, is hij een verlegen bedeesde jongen. Een knaap, wiens op voeding nog niet geheel voltooid was toen hij, nu precies een jaar geleden, werd geroepen om de uiterst zware taak van zijn vader over te nemen. De oorlog en het lange verblijf In Zwit serland daarna, waar zijn vader en stiefmoeder, Prinses de Rethy, in bal lingschap leefden, hebben hem enigs zins vervreemd van zijn volk. Evenals zijn vader spreekt hij de beide landstalen correct, alhoewel men aan zijn uitspraak van het Nederlands duidelijk hoort, dat hij niet gewoon is het als omgangstaal te spreken. Leemten. JN zijn opvoeding en in de voorberei ding voor zijn moeilijke taak, zijn enige leemten, waarvoor het thans waarschijnlijk reeds te laat is om deze nog aan te vullen. Zo heeft hij bijvoor beeld de in het Belgische koningshuis traditionele militaire opleiding niet ge had, hoewel hij thans de rang heeft van luitenant generaal en chef van de gewapende macht. Ook heeft hij nim mer zitting genomen in de senaat, een functie waarop hij sedert zijn 18de jaar als kroonprins recht had. In weerwil van het gemis aan con tact met zijn volk gedurende zijn stu diejaren en de leemten in de voorbe reiding voor zijn hoge post, schijnt de jonge Boudewijn opgewassen te zijn Na de troonsbestijging van Bou dewijn I zal de Belgische staat jaarlijks een bedrag van vijftig millioen Frank (3.750.000 gulden) betalen aan dotaties en toelagen voor de koninklijke familie. De koning Boudewijnkrijgt een bedrag van zes en dertig millioen frank toegewezen, waarbij inbe grepen de fondsen voor onder houd van de hofhouding en pa leizen. Zijn vader ex-koning Leopold, geniet een dotatie van zes mil lioen voor zich zelf en zijn gezin bestaande uit zijn echtgenote de prinses de Rethy, de twee kinde ren uit zijn eerste huwelijk, prin ses Josephine Charlotte en prins Albert, alsmede de twee kinde ren uit zijn tweede huwelijk prins Alexandre en de baby prin ses Maria. Prins Karei, de broer van koning Leopold, die gedurende de zes jaren, dat Leopold in ballingschap was, het regentschap heeft Waar genomen en hoofd van de Belgi sche staat was, heeft een dotatie van vier millioen frank. En tenslotte nog de koningin moeder, gemalin van wijlen koning Albert, die eveneens een dotatie van vier millioen frank heeft. (Vervolg van pag. 1) De socialistische leider Max Buset heeft in zijn toespraak verklaard, dat koning Leopold zich nauwgezet heeft gehouden aan het accoord van de poli tieke partijen van 31 Juli 1950. „Gij hebt het niet nodig geoordeeld, te wachten op de vervaldag van de over eengekomen termijnen, om te consta teren dat de vrede en de eendracht op voldoende wijze waren verwezenlijkt, om het gebaar te maken, dat voorgoed de overdracht van de koninklijke be voegdheden op uw zoon verwezenlijkt. Prins Boudewijn heeft de hoop niet te leurgesteld, die wij in hem hadden ge steld. Hij wordt de vijfde koning der Belgen, na tastbare bewijzen van zijn toewijding aan het land te hebben ge geven, evenals van de zorg waarmee hij zijn grondwettelijke plicht binnen het raam van onze parlementaire democra tie vervult" „Leopold, Leopold". Daarna traden de afgetreden koning en zijn zoon weer naar voren. Zij maakten langzaam de zelfde buigingen, als waarmee de ceremonie begonnen was. Buiten had inmiddels een menigte van enkele duizenden voor de afge treden koning gedemonstreerd. Men hoorde onophoudelijk „Leopold" van uit de massa, die achter de politie- efzetting had plaats genomen. Een luid gejuich steeg op toen de afgetreden vorst zijn zoon naar buiten leidde. Hij groette eerst het volk door een brede zwaai met zijn pet. Dan plaatste hij zich aan de linkerzijde van Boudewijn en wees op hem. Men kon de jonge Koning een afwijzend gebaar zien ma ken. Hij hield zijn vader bij de arm en plaatste zich enigszins naar achteren. Dit treffende einde van de plechtig heid duurde slechts enkele seconden. Dan klonken de tonen van het mu ziekcorps der gidsen, dat voor het pa leis stond opgesteld en reden de auto's van de genodigden aan. Alleen Spaak, die zulk een grote rol ln het drama om de Koning heeft ge speeld, verliet het paleis te voet, luide uitgejouwd door de samengestroomde menigte. Hij werd begeleid door drie politiemannen. (Advertentie, Ing. Med.) tegen zijn taak. In het afgelopen jaar heeft hij enige (keren blijk gegeven van helder inzicht in lastige binnen landse aangelegenheden. Toen hij in Augustus van het vorig jaar benoemd werd tot hoofd van de Belgische staat, was het land nog steeds verscheurd door de diepe con troverse, welke slechts een week voor zijn beëdiging in een ware burgeroorlog dreigde te eindigen. Zijn eerste taak was toen, zijn door de koningskwestie verdeelde volk weer bijeen te brengen rondom de troon. En in deze taak is hij wonderwel geslaagd. In het afgelopen jaar is gebleken, dat België zijn traditionele liefde voor zijn koningshuis niet heeft verloren en dat de voormalige tegenstanders thans be reid zijn zich gezamenlijk te scharen rondom de troon, is voor een niet ge ring deel te danken aan deze slanke, altijd ernstig kijkende, jonge prins, die van Dinsdag af een van Europa's jong ste koningen zal zijn. Onaangename verrassing. JJE troon die het laatst gebruikt werd in Februari 1934, voor de eedsafleg ging van koning Leopold is vorige week uit de grote kampfer kisten uit de kel der gehaald. Bij het openen der kisten kwamen de werklieden tot de ontdek king, dat het verguldsel op de balda kijn over de troon geheel zwart was aangeslagen. Erger nog dan dat was de schrik, die men kreeg, toen bemerkt werd, dat het Belgisch devies „Een dracht maakt macht" op de troon alleen in het Frans voorkomt. In alle haast werd er een vergadering van de be trokken Kamercommissie uitgeschre ven, welke commissie na lang beraad besloot het devies geheel van de troon te verwijderen, aangezien men in de korte tijd, die nog rest, geen kans zag het devies ook nog in het Vlaams aan te brengen. MOSKOU „De St Basilius, een werkstukje Tan ïwan de Verschrikkelijke nit 1554." J)<ts constante totaliteit..." „...net als CABALLERO. Steek nog eens op." De verdwenen diplomaten Volgens een mededeling van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Donald Maclean, die eind Mel samen met zijn collega Burgess verdween, deel uitgemaakt van de politieke commissie, die toe zicht hield op de uitwisseling van ge gevens tussen de VS en hun bondge noten aangaande de ontwikkeling van de atoombom. Maclean wist, hoeveel bommen het Westen had, welke urani- umbronnen er waren en hoeveel bom men er met de bestaande middelen vervaardigd konden worden. Van de wetenschappelijke bijzonderheden was hij echter niet op de hoogte. Het algemeen klassement na de twaalfde etappe luidt: L Van Est (Nederland) 68.30.34; 2. Meunier (West Zuid West) 68.32.53 (op 2.29); 3. De Mulder' (België) 68.33.37; 4. Leveque (West Zuid West) 68.34.54; 5. Bauvin (Oost Zuid Oost) 68.35.30; 6. Koblet (Zwits.) 68.38.21; 7. Bernardo Ruiz (Spanje) 68.41.08; 8. Geminiani (Frankr.) 68.41.38; 9. Diederich (Lux.) 68.41.39; 10. Lucien Laza- rides (Frankr.) 68.41.58; 20. Wagt- mans (Nederland) 68.50.08; 23. Voorting (Nederland) 68.51.37; 45. Peters (Nederland) 69.10.40; 72. Dekkers (Nederland) 69.34.46. Het algemeen ploegenklassement ziet er als volgt uit: 1. West Zuid West Fr. 205.08.26; 2. Frankrijk 205.14.52; 3. België 205.25.48; 4. Nederland 205.50.22; 5. Italië 205.52.26; 6. Oost Zuid Oost Frankrijk 206.00.19; 7. Zwitser land 206.08.14; 8. Be de France 206.16.24; 9. Luxemburg 206.21.36; 10. Parijs 206.30.10; 11. Spanje 206.51.09. (Advertentie, Ing. Med.). Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen Zaterdag 21 Juli met de beide oudste prinsessen voor een privé- bezoek van enkele dagen naar Londen vertrekken. Het ligt in het voornemen een bezoek te brengen aan het Festi val of Britain en aan de Horse Show te Londen. Hare Majesteit zal Maan dag en de Prins en de beide Prinsessen Donderdag naar Nederland terugkeren. CLANDESTIENE ZENDERS ONTDEKT. In Haarlem zijn de afgelopen week ze ven clandestiene zenders in beslag ge nomen. Ook te Gramsbergen werd een clandestiene reclamezender „De Weer wolf" opgespoord. Tegen de eigenaars is proces-verbaal opgemaakt. McCloy: De tijd dringt In een te Frankfort gehouden rede heeft de Amerikaanse Hoge Commis saris McCloy aangedrongen op een snelle Duitse bijdrage aan de verde diging van West-Europa. „De tjfd dringt", aldus McCloy. „Als er iets gedaan moet worden, dient het nu te geschieden en niet later". Hij zei voorts, dat leidende figuren in Amerika bereid zijn aan Duits land een zeer verstrekkende macht toe te staan, zonder evenwel te dul den, dat het neo-nazisme zijn kop op zou steken. Antwoorden Hersengymnastiek 1. De olifant weegt volwassen ongeveer 3000 k.g. Een nijlpaard weegt ongeveer 2500 k.g. 2. Om vooruit te komen. 3. Win ston ChurchilK 4. Een ui meekoken. Als de ui verkleurt, is er een slechte mossel bij (of meer natuurlijk). 5. Een ap pelboom krijgt eerst blaadjes. Een aman delboom krijgt eerst bloesem. Een kas tanje krijgt eerst blaadjes. Een pruime- boom krijgt eerst bloesem. 6. Het kruis op de St. Paul Kathedraal. 7. Garibaldi- hoed. Schiller-kraag. Colbert costuum. Eden hoed. 8. Wanneer iemand zijn armen laat zakken als men bezig is wol te winden, 9. Met de linkerarm naar de raamkant. Het licht moet van links komen, zodat er geen schaduw op het werk valt. 10. Alfabet. JJE EERZUCHTIGE, sterk gespierde knaap, die in de burgerlijke stand van St. Willebrord bekend staat als Wim van Est, lijkt voorbestemd om in Frank rijk zijn naam en die van zijn vaderland, met gulden letters in de annalen van de internationale wielersport te schrijven. In 1950 maakte hij historie door de mon sterrit Bordeaux-Parijs te winnen, in 1951 werd hem in dezelfde wedstrijd de zege door verkeerde voorlichting onthouden en gisteren zette hij (voorlopig) de kroon op zijn werk door niet alleen de 185 km. lange etappe van Agen-Dax te winnen, maar tevens beslag te leggen op de gele leiderstrui Wim van Est, de terrier, heeft het bestaan om met zijn ploegmakker, de goedgetrainde Gerrit Voorting en nog acht andere dapperen bij het grote peloton vandaan te „wan delen". De vijf grote azen in dit uitgelezen gezelschap van wegrennêrs, Coppi, Bartali, Koblet, Magni en Bobet, die in de vorige etappes toch wezenlijk blijk hebben gegeven beducht te zijn voor deze gevaarlijke Nederlander, hebben niet kunnen verhinderen dat Wim van Est en de zijnen met ruim achttien minuten voorsprong op het peloton de sintels van het stadion te Dax bereikten. Toen Stanneke Ockers als aanvoerder van de grote groep als elfde door de finish ging, hadden de bewoners van Dax reeds hun hulde gebracht aan die glunder lachen de bewoner van dat kleine landje aan de Noordzee, die de eer voor zich had op geëist als eerste Nederlander in de historie van de Tour de France in de fel begeerde leiderstrui te mogen starten. JJE MEESTE renners hadden waar schijnlijk niet verwacht, dat op de laatste dag voor de zware bergetappe in de Pyreneeën in de Alpen het al gemeen klassement zo hevig op zijn „grondvesten" zou komen te wankelen. Velen waren in Agen op hun ranke fietsen geklommen met de gedachte een kalme aanloop te kunnen nemen voor de beklimming van de beruchte Col d' Aubisque, welke met zijn 1708 meter vandaag op het programma prijkte. Caput van de Parijse ploeg en Marinel- li van lie de France dachten daar na ongeveer twintig kilometer echter an ders over. Spoedig kreeg dit tweetal steun van enkele andere renners, waar onder Labeylie (He de France) en Meunier (West Zuid Oost Fr.) Hoewei het peloton onverschillig bleef voor deze waaghalzen, die zich van de ko mende cols niets schenen aan te trek ken, konden de uitlopers toch niet meer dan enkele honderden meters voor sprong nemen. Intussen zat een viertal renners in het peloton op hun kans te renners in het peloton op zijn kans te kunnen scharen. Daar waren ook twee Nederlanders bij, Van Est en Voorting. Na ongeveer vijftig kilometer grepen zij hun kans zonder dat de cracks ook maar een enkele poging in het werk stelden de kloof te overbruggen. „Brains". MATUURLIJK heeft Van Est zeer goed geweten wat hij deed. De Brabander heeft niet alleen spieren, maar ook de brains die iedere uitblinker in welke tak van sport dan ook, moet hebben. Onze landgenoot wist, dat hij van het kopgroepje de best geklasseerde in het algëmeen klassement was. Daarom is het te verklaren dat hij met Voorting de andere acht, Marinelli, Muller, Som- mer, Labeylie, Meunier, Demulder en Morvan, tot grote activiteit dwong. Meunier en Morvan waren wel ge noodzaakt het spel mee te spelen, niet tegenstaande de wetenschap, dat hun ploegmakker, de gele-trui-drager Le veque ergens in de vergetelheid te midden van een groot peloton peddelde. Voorting en Van Est lieten niet at. Langs slingerende hobbelige wegen, jakkerde het ploegje van tien man door het zacht gloeiende landschap. Met iedere kilometer werd de voorsprong op het peloton vergroot en langzamer hand werd het duidelijk, dat Van Est inderdaad een serieuze gooi deed naar de eerste étappe-overwinning en de gele trui vonr Nederland, met daaraan verbonden vijftig en honderdduizend Franse francs. Natuurlijk hebben onze landgenoten geprobeerd om de andere vluchtelingen nog kwijt te raken. De snelheid waarmede werd gereden, was echter zo hoog, dat hiervan geen sprake kon zijn. Dertig kilometer vóór Dex was de voorsprong uitgegroeid tot 16^ minuut. Op dat moment was Levèqus zijn trui, welke hij zes dagen lang om zijn vierkante schouders had gedragen, reeds kwijt. Slechts als v. Est de pech- duivel op zijn weg mocht ontmoeten, zou het de Fransman vergund zijn het „prijzige" kledingstuk op de hellingen van de Aubisque te dragen. De man uit St. Willebrord kreeg ditmaal echter geen pech. Aan de kop van de uitlo pers stormde hij de baan te Dax op. Caput, noch Marinelli konden de fel sprintende Nederlander in toom hou den. Voor de eerste maal in de na oorlogse Tours ging een renner met rood-wit-blauw maillot als eerste over de eindstreep. Het was de vijfde maal in de geschiedenis van deze monster rit. Pellenaars dolgelukkig. QICHT BIJEEN stonden de Nederland se volgers van de Tour op de baan te Dax. In hun midden stonden Voor ting en Van Est, die door een dolge lukkige Pellenaars werden omarmd. Het wachten was op het peloton want het was nog niet precies bekend hoe groot de voorsprong van de etappewin naar op dat moment was. Traag kropen de minuten op de chronometer voort. Op het moment, dat er veertien waren verstreken en de speaker mededeelde, dat Van Est leider was geworden, voerde de kleine Nederlandse kolonie een rondedans uit... Van het peloton was nog niets te zien, toen de breed grijnzende Van Est zich moest laten welgevallen, dat het mooiste meisje van Dax de gele trui over zijn stoere schouders trok en hem een kus op de wangen drukte. Voor het eerst sinds het bestaan van de Tour zullen de bui tenlanders afgunstig kijken naar een Nederlander in de leiderstrui. Nederlandse ploeg voor Italië. gIJ het succes van Van Est zou men licht geneigd zijn de prestaties van de andere Nederlanders over het hoofd te zien. Dat zou echter onbillijk zijn. Voorting immers kwam voor de tweede maal als vierde binnen, de kittige Dek kers, geheel hersteld van zijn inzinking arriveerde als 25ste, terwül Peters en Wagtmans ex aequo op de 30e plaats in het grote peloton werden geklas seerd. Deze uitstekende prestaties had den tot resultaat dat de Nederlandse ploeg in het klassement naar de vierde plaats steeg, nog vóór Italië en Zwit serland. In het étappe-klassement staan onze jongens glorievol op de eerste plaats. Deze twaalfde étappe is een dag geworden welke nog jarenlang door de Nederlandse wielrenfans een onderwerp voor aangename herinnerin gen zal zijn. De uitslag van de twaalfde etappe AgenDax (185 km.) luidt; I. Van Est in 5 uur 25 sec. (met bo nificatie 4 uur 59 min. 25 sec.)2 Caput (Parijs) z.t. (met bonificatie 4.59.55); 3. Marinelli (He de France); 4. Voor ting (Ned.): 5. Muller (Frankrijk); 6. Sommer (Zwitserland)7. Labevlie (lie de France); 8. Meunier (West Zuid West); 11. Ockers (Belg.) 5.18.41; 25. Dekkers (Ned.) in dezelfde tijd als Ockers; 30. ex aequo een grote groep renners met o.a. onze landgenoten Wagtmans en Peters, allen in dezelfde tijd als Ockers. Het ploegenklassement is als volgt: 1. Nederland (Van Est, Voorting, Dek kers) 15.18.31; 2. West Zuid West Frank rijk 15.19.31; 3. lie de France 15.19.31- 4. Parijs 15.37.17; 5. Belgie 15.37.47-' 6. Zwitserland 15.37.47; 7. Frankrijk 15.37. 47; 8. Italië 15.56.03; 9. Oost Zuid Oost 15.56.03; 10. Luxemburg 15.56.03; 11. Spanje 15.56.03.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5