Een maand vacantie is niets bijzonders Heeft Australië gebrek aan een eigen cultuur? Samenleving is topzwaar Trein verlaat de rails en voor uw huisdeur stopt De Nederlandse Posterijen in het geannexeerde gebied JIMMY De Onbekende Zweden genieten van de zomer De politie deelt grif geld uit Royale Zweedse toeristen Spanning in Serowe blijft Evatt bezorgd over de Japanse herbewapening De Duitse beambten op Nederlandse kantoortjes De grote steden zijn cultuur-verbruikers Bundesbahn-experimenten Muziek op reis De telefoon in Tuddern is reeds geautomatiseerd MARY Bi m Hallo me De ai DINSDAG 17 JULI 1951 (Van onze correspondent te Stockholm) JJU het dan eindelijk warm genoeg is om zonder colbertje te lopen, plukt de Zweed de zomerse dag. H|j verlaat de woning met ai zijn comfort en gaat „pa landet". H|j wast zich onder de pomp, loopt in gemakkelijke kleren, hakt hout en hamstert zon. Hoe primitiever, hoe leuker. En wie niet over een klein buitenhuisje beschikt, slaat ergens zijn tent op en parkeert de wagen onder een boom. Het is eigenaardig, hoe de mens zo kan veranderen. De vrouw des huizes, die gewend is aan Ijskast, afwas- en gewone wasmachine en die al droomt van de nieuwste snufjes voor het zo gemechaniseerde huishouden, de schoenpoets automaat en de dweil- en opdroogmachine. wil plotseling met haar handen boontjes doppen. En haar man, die zieh zonder plooi in de broek niet durfde te vertonen, geniet buiten van het leven in een opgelapte vooroorlogse broek. J)IT verblijf buiten wordt echter door meer dan honderdduizend Zweden «mterbroken voor een reisje naar het continent. Alleen al Italië zal dit jaar 50.000 Zweedse touristen kunnen boe ken. Het zijn overigens graag geziene gasten, want men heeft geconstateerd, dat de Zweed veel meer uitgeeft dan de overige Scandinaviërs. De Britse VW heeft dit gecontroleerd en vast gesteld, dat de Noorse tourist met vijf tien pond per persoon tijdens zijn ver blijf uitkomt. De Deen daarentegen be steedt dertig pond, terwijl de royale Zweed gemiddeld veertig pond per per soon per reis opmaakt. Natuurlijk zijn er ook thuisblijvers. Deze kleine groep doet echter beslist niet meer dan noodzakelijk. De ambte naren b.v. werken gedurende de zomer maanden 33 uur per week, terwijl ook vele zaken en kleine zelfstandigen op Zaterdag geen gehoor geven. Een maand vrij-af is hier niets bijzonders en van volgend jaar af zullen ook de arbeiders van drie weken betaalde va cantie genieten. Om de thuisblijvers enigszins te troosten, werden door de 500 tuinders, waarover de stad Stockholm beschikt, 350.000 bloemen, waarvan meer dan een derde Nederlandse tulpen, geplant. De vele parken zijn plaatsen van vermaak voor groot en klein. Onder de zomerse hemel wordt gedanst en gespeeld. Theaterstukken worden opgevoerd en concerten ten gehore gebracht. Teza men zijn het ruim driehonderd open lucht opvoeringen, die geheel kosteloos en meestal zeer goed verzorgd zijn. Trouwens toneel en dans verheugen zich in een uiterst grote belangstelling. Een van de jongste ballet-debutantjes is de derde kleindochter van de koning, de acht-jarige prinses Christina, die Assepoesters dans om de bezem uit voerde. Er bleef natuurlijk geen plaats onbezet. Filmster en politiek 7ELFS de politici overwegen, om ster- ren van de toneel- en filmwereld te Om een stamhoofd Nog steeds houdt de spanning onder de stam der Bamangwato's aan. Het voorstel, der Britse regering, dat de stam moet besluiten of de regent Tsje- kedi Khama al dan niet naar zijn land mag terugkeren, heeft veel kwaad bloed gezet. Reeds hebben zich onge regeldheden voorgedaan. Thans zijn in Serowe, de hoofdplaats van het gebied, weer verscheidene honderden vrouwen samengestroomd. Zij hebben de Britse districtcommissaris medegedeeld, dat alle aanhangers van Tsjekedi binnen twee dagen het land dienen te ver laten. Zo niet, dan zullen zij de gevan genis in Serowe bestormen en alle aan hangers van Seretse vrijlaten, die daar wegens deelneming aan opstootjes ge vangen zitten. Libanese ex-premier te Amman vermoord De 59-jarige Libanese ex-premier, Riad El Solh, is gisteren in Amman, ie hoofdstad van Jordanië door een '.ld van de Syrische nationalistische partij vermoord. Deze partij werd opgericht door Saadeh die in 1949 door de rege ring van Solh werd terechtgesteld. Ook in Maart van het vorige jaar werd te Beiroet reeds een aanslag op Solh ge pleegd, toen deze nog premier was Solh werd premier in 1943 en bekleed de deze functie tot October van het vo rige jaar. Dreigende overstromingen in Zwitserland Alle dijkwachten, dijkarbeiders en brandweerlieden tussen Bex en Ville- neuve, langs de vallei van de Rhone in Zwitserland, hebben gisteren het be vel ontvangen zich gereed te houden voor overstromingen. Door zware re genval is het peil van de Rhöne geste gen tot op 15 centimeter van de krui nen van de dijken. De evenwijdig aan de Rhóne stromende Tinière is reeds buiten haar oevers getreden. Wijn gaarden en tuinen staan onder water West-Duitsland wil geen verplichte tewerkstelling De Westdui'se industrie heeft korte lings van de Bondsregering maatrege len gevraagd, krachtens welke de staat geschoolde arbeiders op vitale plaatsen te werk zou kunnen stellen ter verhoging van de productie. De federatie van vakverenigingen heef* tegen dit verzoek geprotesteerd. De Bondsregering heeft thans doen weten dat bedoelde maatregelen onmogelijk zijn, aangezien de grondwet de vrije keus van de plaats waar men werk* garandeert. engageren voor het propageren van be paalde denkbeelden. Het volk, zo heeft men geconstateerd, is moe van al het politieke geredeneer. En toch wil b.v. de Zweedse tak van de Unesco lezingen laten houden over de rechten van de mens. Om nu voor dit onderwerp be langstelling te wekken, overweegt men de weer in ere herstelde filmster In- grid Bergman als spreekster uit te no digen. En nu we het toch over de film wereld hebben: er is onlangs goed nieuws voor de liefhebber van de Zweedse film bekend gemaakt. Zoals men zich zal herinneren, hadden de filmproducenten hier ti lande besloten, geen avondvullende fi'ms meer te ma ken, zolang de staat him niet financieel tegemoet komt. Na een halfjarige sta king der productie is nu bereikt, dat 20 pet. van de vermakelijkheidsbelas ting, door het vertonen van de film opgebracht, weer naar de producent terugvloeit. In totaal zal hier een be drag van circa 1,7 millioen gulden mee gemoeid zijn. Het is nu maar te hopen, dat er weer betere Zweedse films komen, want al les wat gedurende het laatste jaar is verschenen, was niet bepaald geschikt om naar Nederland te sturen. In de ge vallen, waarin dit toch is geschied, bleek het meestal een strop voor de tussenpersoon geweest te zijn. In onze vorige rubriek gaven wij ter oplossing probleem 107. Stand: Zw. 10 sch. op: 6, 9, 10, 12, 13, 20, 22, 24, 29, 30. Wit 10 sch. op: 16, 26, 31, 33, 35, 38, 39, 40, 41, 44. OpL 1. 16-11 (6x17); 2. 40-34 (29 x49)3. 39-24 (49x47); 4. 34x3 (47 x29); 5. 35-30 (24x35); 6. 16-11 (17x26); 7. 3x181! En nu nog even het volgende standje: Zw. 9 sch. op: 3, 6, 11, 13, 15, 18, 23, 24, 25. Wit 9 sch. op: 22, 32, 33, 34, 35, 39, 40, 45, 48. Het is samengesteld door de Fran se dammer Ghestem. Wit wint door: 1. 34-30 (18x29); 2. 30x8 (3x12); 3. 39-33 (29x38); 4. 35-30 (25x34); 5. 40x161! En nu ter oplossing voor ditmaal: Probleem 108 van A. Stuurman Wit 11 sch. op: 25, 29, 31, 37, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 50. Wit speelt en wint. AF minister Lieftinck op dergelijke w|jze de Nederlandse film zou wil len steunen? Wie wee' het? Maar onze bewindsman voelt zeker niets voor de Zweedse w|jze om de fietsers op te voe den. Inplaats van strenge woorden, wijsvinger, boekje en bekeuring, heeft de politie een poosje geleden aan hen, die zich al fietsende voorbeeldig door de drukte heen werkten... vijf kronen overhandigd. En het resultaat? Dat moet u maar aan iemand vragen, die dit jaar naar Stockholm komt. H|j zal vol lof zijn. In een rede te Melbourne heeft de leider van de Australische oppositie, dr. Herbert Evatt, z|jn bezorgdheid uitge sproken over het ontwerp voor het Ja panse vredesverdrag. „De oude kliek van monopolisten en militairisten in Japan is bezig weer aan de macht te komen en zal een nieu we vloot, leger en luchtmacht krijgen zonder beperkingen", aldus Evatt. „Door het land opnieuw- te bewape nen hoopt het Westen, dat Japan zal doen wat de Westelijke mogendheden willen. Is het niet waarschijnlijker, dat Japan zal doen wat in zijn eigen belang is met als gevolg een mogelijke ramp voor de landen in het Zuidwes telijke deel van de Stille Oceaan?" Zw. 10 sch. op: 12, 13, 14, 15, 20, 22, 24, 26, 28, 35. Nieuw handelsverdrag tussen Oost- en West-Duitsland De geallieerde hoge commissie heeft de nieuwe handelsovereenkomst tus sen West- en Oost-Duitsland goedge keurd. Deze stelt de goederenruil in beide richtingen op een waarde van 482 millioen rekeneenheden. De tijds duur is bepaald op 14 maanden. Oost- "luitsland weigert overigens de garan tie van het goederenverkeer tussen Oost en West als een integrerend deel van de overeenkomst te erkennen. Dit was een Westelijke voorwaarde voor de aanvaarding van het verdrag. Mocht echter de handel tussen beide delen van Duitsland worden onder broken, dan zullen de Oostduitse auto riteiten de levering van stroom en bruinkool aan West-Berlijn staken. Gezamenlijke legeroefenin- gen van België en Nederland Op 24 en 25 Juli zullen Nederlandse en Belgische legeronderdelen gezamen lijk oefeningen houden op de vliegbasis Woensdrecht. Het Belgische onderdeel bestaande uit een compagnie parachu tisten en een bataljon infanterie, zal over land en uit de lucht een aanval doen op de vliegbasis, waarna zich een „strijd" zal ontwikkelen tussen Belgi sche en Nederlandse troepen. De Ne derlandse bataljons, die aan de oefening deelnemen, behoren tot de eenheden, die voor herhalingsoefening gedurende veertien dagen verblijven in de leger plaats „Wittenberg" bij Stroe. Amerika blijft Oostenrijk helpen Walter Donnelly, de Amerikaanse hoge commissaris voor Oostenrijk, heeft verklaard, dat Amerika econo misch hulp zal blijven verlenen, zolang dit door de aanwezigheid van de Rus sen noodzakelijk is. Ook daarna zal nog lang behoefte aan hulp bestaan. Amerikaanse troepen zullen in Oos tenrijk blijven, totdat de laatste Rus is teruggetrokken. Predikant in kerk overleden Een tragisch stergeval heeft zich gis teren voorgedaan in de Remonstrantse kerk te Nieuwkoop, waar de vroegere voorganger, ds. L. W. van Wijngaarden na de door hem geleide dienst plotse ling is overleden. Het stoffelijk over schot is in de kerk opgebaard. Pakistan protesteert bij de Veiligheidsraad Pakistan heeft bij de Veiligheidsraad geprotesteerd tegen de massale Indiase troepenconcentraties aan zijn grenzen. Er is niet om bepaalde maatregelen ge vraag, doch een dergelijk verzoek wordt overwogen. De premier van India, Nehroe, heeft de uiteenzetting van Liaquat Ali Khan, eerste minister van Pakistan, over de troepenconcentraties, een grove leugen genoemd. Er waren troepenbewegingen geweest teneinde de Indiase grensge bieden volledige veiligheid te verschaf fen, maar India zou Pakistan onder geen beding aanvallen. Verdacht* sterfgeval te Liempde Op de zolder van een boerderij te Liempde (nabij Boxtel) vond men Zondagmorgen het lijk van een 38- jarige vrouw, die, naar het scheen, zich door ophanging van het leven had be roofd. Zij was in December j.l. met een 34-jarige landbouwer uit Liempde ge huwd. Een medisch onderzoek naar de werkelijke doodsoorzaak had evenwel tot resultaat, dat verdere opheldering van deze affaire noodzakelijk werd ge acht. De Rijkspolitie nam het lijk in beslag. De landbouwer werd aange houden. In de Baai van Carmarvon, 70 mijl ten Zuid-Westen van Liverpool, is gis teren een jacht met zeven inzittenden gekapseisd, onder wie zich een gene- raal-majoor en een kolonel van het le ger van Eire bevonden. Allen konden in veiligheid worden gebracht. AL!. we in Süsterseel een herberg binnenstappent geeft de jongedoch- ter in Nederlands, waarop ze kennelijk haar best doet, een verklaring. In de huizen, die getooid zijn met een ver sierde takkenbos, wonen de jongemeis- jes uit wier midden de Mei-koningin is gekozen. De meisjes zjjn „verkocht", zegt zij, op de Versteigerung (de veiling) We kijken verwonderd, doch haar uit leg klinkt barbaarser dan de traditie in werkelijkheid is. Want we begrijpen, dat de meisjes zich, naar de gewoonte van de streek, beschikbaar gesteld heb ben voor liefdadig werk. De jonge herbergierster is door haar moeder naar Koningsbos, een inrichting in Limburg in de buurt van Sittard, ge- Een klacht der Nederlandse immigranten (Van onze correspondent in Australië) lp ALRIJKE Nederlandse immigranten - en vooral mensen, die hier nog maar kort zijn hoort men klagen over „het gebrek aan cultuur" in het vijlde werelddeel. Tot deze klagers behoren doorgaans niet de weinige werkelijke cultureel gevonnde mensen onder de stroom immigranten. Deze kleine groep weet wel vrij spoedig zijn weg te vinden naar de kringen van gelijk denkenden en voe lenden en bemachtigt zijn portie van wat er op het gebied van muziek, literatuur en beeldende kunst te krijgen is. De arbeider en vakman, die een belangrijk per centage van de stroom Nederlandse immigranten uitmaakt, klaagt over het alge meen evenmin. Hij krijgt dezelfde bescheiden portie van het culturele, waaraan hij in het oude land ook behoefte had; af en toe een museumbezoek, wat goede muziek over de radio en bij tijd en wijle een goed en gratis openlucht concert. klagers behoren over het algemeen tot wat men de gegoede middenstand zou kunnen noemen; lieden, die in het oude land een abonnement op de ab- bonnementsconcerten hadden, die ge wichtige weekbladen lazen en die er van hielden in de huiskamer met ern stige gezichten over muziek en litera tuur te bomen. Hebben deze gebrek-aan-cultuur- klagers gelijk? Is er in Australië min der „Cultuur" met een hoofdletter C? Verstaat men onder dit zo vaak mis bruikte woord alleen maar het genot van door anderen gecreëerde muziek, literatuur of schilderskunst, dan is het onzin om over gebrek aan cultuur in Australië te. praten. Er zijn concerten genoeg. Ook al komen er minder be roemde solisten dan in 't oude land; om dat Australië nu eenmaal ver van Euro pa en Amerika ligt. In ieder geval zijn er nu weer grote Menuhins op bezoek, is 't orkest van de Australian Broadcas ting Commission onder een dirigent van formaat als de Hongaar Tibor Paul geplaatst en bevinden zich onder de immigranten uit Europa talrijke kun stenaars als Mary Tauber, nicht van de grote Richard Tauber, de Hollandse maar intressant is dit experiment zeker, zanger Justus Bon en dergelijken. Er zijn hier net zoveel scribenten die hun moderne literatuur even serieus nemen als hun kunstbroeders in Nederland en de garde „moderne" schilders schildert even heerlijk of even afschuwelijk (dat (Van onze speciale verslaggever) VIET ALLEEN dat de onbevooroordeelde bezoeker van Duitsland, die achter de Bunaesbahn-schermen mag kijken, zal moeten erkennen, dat de „Eisenbahner" een kloek stuk wederopbouw hebben gepresteerd, h|j zal constateren Jat het daar niet bij blijft maar dat zij zich met voortvarendheid op nieuwe experimen ten hebben geworpen, teneinde de steeds grotere VTaag naar comfort en service het hoofd te kunnen bieden. Al een jaar geleden kon men het treffen, dat men in een Duitse D-trein kwam te zitten, die met een z.g. „Reisefunk" was uitgerust, die de gehele reis gramofoonplaten uitzond en mededelingen deed, die voor de reizigers van belang waren. Deze proef is als geslaagd beschouwd en thans z|jn reeds 14 D-treinen met een eigen zendstation uitgerust. De Reisefunk houdt m»t alle smaken rekening. Tussen concert-, opera- en dansplaten hoort men korte ernstige en vrolijke gedichten, de reiziger wordt opmerkzaam gemaakt op be zienswaardigheden die men tijdens de reis passeert en voor men een station bin nenkomt, geeft de omroepster die met de bediening belast is, alle inlichtingen over verbindingen en gereedstaande treinen, terwijl ze in moederlijke bezorgd heid de reizigers vermaant hun paraplu niet te vergeten. Z|j draait ook gaarne plaatjes op verzoek, zodat ieder z|jn zin kan krijgen. QFSCHOON er natuurlijk mensen zijn, die „al dat lawaai" niet kunnen appreciëren, is dit experiment over het algemeen in de smaak gevallen, voor al bij de jongere reizigers. Men spreekt al van de „Samba-Express", al hebben we (officieel) niet gehoord, dat er in de trein ook gedanst wordt. Toen wij met de heren van de Bun- desbahn van Mannheim naar Frank fort reden, deden we dat in een zg. Schienenomnibus, eigenlijk een gewone diesel-autobus op rails. Deze „railauto bus", die momenteel in klein aantal beproefd wordt in het vlakke land van Sleeswijk-Holstein, zowel als in het bergland rondom Augsburg, is een twee-assig voertuig van ruim 10 me ter lang en drie meter breed, met 54 zitplaatsen en 26 staanplaatsen, dat een snelheid van 95 km. per uur kan halen Zij is bedoeld voor lokaalverkeer en heeft reeds goede resultaten afgewor pen. De zitplaatsen zijn ruim, rugleu ningen verstelbaar, zodat men steeds in de rijrichting naar alle kanten uitzicht heeft. Op een gewone autobus heeft zij vooral voor, dat er een toilet is inge bouwd. Er is een verwarming aange bracht en zonder brandstof in te nemen kan 500 tot 700 kilometer achtereen worden afgelegd. Amphibie-autobus. QOCH deze railautobus is al weer niet het allernieuwste. Dat is, wat de Duitsers met een lelijk woord noement de Schie-Stra-Butf'. De „Schienen Strassen Autobus" is een soort amphibievoertuig, dat zowel op de rails als op de gewone weg rijden kan en dat men dus bij een spoor wegovergang kan laten afbuigen naar het dorp, om de reizigers tot voor de deur te brengen. Men hoopt hiermee het huis-tot-huis-verkeer te kunnen verwezenlijken. Het voertuig is be halve met gewone luchtbanden uit gerust met een extra stel spoorweg- wielen. Op 16 Juni had het eerste experiment met dit voertuig plaats. De resultaten moeten dus nog afge wacht worden. Een ander nieuwigheid is, dat vele D-treinen zijn uitgerust met een schrijfafdeling, waar men aan een treinsecretaresse brieven dicteren kan in Duits, Frans of Engels. Dit uiter aard o.a. om tegemoet te komen aan druk bezette zakenlieden, die geneigd zijn op langere afstanden het vliegtuig te nemen, omdat zij ln de trein zoveel tijd verliezen. Het is ons niet bekend of deze nieuwigheid veel ingang ge vonden heeft, noch hoe het geregeld is als tijdens dezelfde reis een heleboel mensen tegelijk brieven dicteren wil, Papieren linten in de Zelfkant (Van onze speciale verslaggever) Y'AN DE AAN DE DAKGOTEN bevestigde takkenbossen waaien veelkleurige papieren linten vrolijk in de frisse voorjaarswind, als we door de Zelfkant zwerven, het voormalige Duitse gebied b|j Sittard, dat b|j de grenscorrecties aan ons land werd toegevoegd. We treffen die takkenbossen op enkele plaatsen staan z|j niet op het dak van eenvoudige huizen, maar zijn z|j in de tuin in de grond gestoken aan in Tuddern, in Wehr, in Süsterseel, in Hoengen en in Havert, op de boerderijtjes langs steil oplopende, schilderachtige landelijke weggetjes en op arbeiderswoningen in de dorpsstraten. stuurd om goed Nederlands te leren. De lessen zijn niet zonder resultaat ge bleven. Nu heeft zij daar gemak van, want in een kamertje achter de gelag kamer is het Nederlandse postkantoor tje gevestigd, waaraan zij haar zorgen wijdt. Dit kantoortje en de overige neder zettingen van de P.T.T. in de Zelfkant vormden het doel van onze tocht. Al spoedig na de annexatie zijn de Neder landse posterijen begonnen er een vol ledige dienst te organiseren, evenal» trouwens in Elten en omgeving bij Ze venaar. Twee jaar werken er nu d« Duitsers onder Nederlands gezag en zij doen het met kennis van zaken. De bu reautjes zijn ondergebracht in woonhui zen. Aanvankelijk zagen zij er erbar melijk uit en zelfs op dit ogenblik zijn er nog, waarin het hekje, waar achter het publiek zijn beurt moet af wachten, uit wat ruwe paaltjes en planken bestaat, doch in de meesten hebben de beheerders de zaken prach tig opgeknapt, zodat de kamers, al ziet het er wat primitief uit, uitstekend aan hun doel beantwoorden kunnen. Vlotte verbinding met Amsterdam JN het hulppostkantoor in Wehr trof fen wij een Duitse oorlogsweduwe aan, die onafgebroken in touw was. Op de eerste plaats voor de afdoening van de normale postzaken, maar toch in hoofdzaak voor het tot stand bren gen van de vele interlocale telefoon gesprekken. Door de telefoon is Wehr namelijk het centrum van het gehele Zelfkantgebied. De verbindingen van dit hulppostkantoor staan op Maas tricht en in een minimum van tijd is bijvoorbeeld een gesprek met Amster dam mogelijk. Sinds 25 April j.l. lopen de verbindingen van Tuddem evenwel niet meer over Wehr, want sedert die datum is Tuddern geautomatiseerd. Dat was precies twee jaar nadat de Ne derlanders de post van de Duitsers had den overgenomen. Het gebied werd ge annexeerd op 23 April 1949 en op 25 April 1949 begon de Nederlandse post er haar taak. Handig behandelde de Duitse oor logsweduwe alle post- en telefoonzaken. De Nederlandse voorschriften had zij - hetzelfde geldt voor haar collega's in andere kantoortjes - geleidelijk aan on der de knie gekregen. Als zij niet voor buitenissige problemen gesteld wor den kunnen de beambten zelfstandig werken. Duits en Nederlands spreken zij door elkaar, naar gelang zij met Duitsers of met Nederlanders te maken krijgen. JN totaal zijn er in de Zelfkant drie hulppostkantoren, twee post-, tele foon- en telegraafstations. De directeur van het P.T.T.-kantoor in Sittard, die het toezicht op de juiste uitvoering van alle post- en telefoonzaken in de Zelf kant uitoefent en ons rondleidde, was tevreden over de gang van zaken. Eén van de kantoorhouders sprong, toen wij zijn vertrek binnenstapten, wel in de houding en hij klapte bij het afscheid nemen min of meer met de hakken hij was een typische Duitser gebleven - maar in het algemeen verrichten deze beambten hun arbeid op een wijze, die geen enkele reden tot klachten geeft. Gemakkelijk hebben zij het soms niet De bewoners van de geannexeerde ge bieden hebben wel de zegeningen van het Nederlandse beheer aanvaard, de winkeltjes zijn goed gevuld en wegen worden hier en daar verbeterd; de scherpe kantjes zijn wat van het „Wir wollen Deutsch bleiben" afgesleten, maar eenmaal hopen verreweg de mees ten van hen toch weer bij Duitsland te worden ingelijfd. Hun landgenoten, lie met de Nederlanders hebben mee- en samengewerkt, o.m. de beambten van de P.T.T., beschouwen zij in zekere zin als collaborateurs De papieren linten in de takkenbos sen aan de dakgoten mogen vrolijk in de wind wapperen, het zijn echt Duit se linten in echt Duitse takkenbossen van echte Duitsers gebleven hangt ervan af hoe men tegenover „moderne" schilderkunst staat) als ln het oude land. De museums hangen ook vol met prachtige schilderijen en de boekhandels zijn beter voorzien dan in de meeste andere landen. jyjEN kan met cultuur echter ook iets anders bedoelen, al twijfel ik er nu sterk aan, of de klagers tijdens hun ge jeremieer daaraan denken, en kan ook bedoelen, dat ondefinieerbare iets, dat een volk al dan niet tot cultuurvolk maakt. Bestaat dat ondefinieerbare iets in Australië of is het er niet? Op deze vraag is een uiterst belangwekkend antwoord gegeven door de bekende Spaanse filosoof, dr. Salvador de Ma- iaringa, die momenteel voor een serie lezingen in Australië is. Hij heeft nu twee maanden door het gehele wereld deel gezworven en zegt, dat de functie van de grote steden als centra voor cultuur en verfijning vaak en grondig genoeg onderstreept is. Zonder steden zou men ook geen theater, universiteit, museum of sociaal leven hebben. Maar, zo zegt hij, men vergeet daarbij maar al te licht het essentiële en meest be langrijke in het culturele leven: zijn scheppingsdrang. Grote steden en daar raakt hij juist het grote Australische probleem: topzware milioenensteden aan de kust zijn eerder verbruikers dan producen- zijn eerder verbruikers van producen ten van „cultuur". De wortels van alle cultuur liggen in feite op het platteland. De „city" op zichzelf acht hij in we zen steriel. De grote metropolis kan geen kleine gemeenschappen van men selijke wezens scheppen; cultuur wordt juist geboren in de kleine dorpen van het platteland. Men denke aan de kle derdrachten, de typische dórps- en streekfeesten, de typische gebruiken, de volksdans en volkszang. Het is steeds op het platteland geweest dat de eerste beginselen van iedere typische architec tuur ontstaan zjjn in harmonie met de elementen der aarde en der natuur zelf. Een land zonder dorpen Austra lië heeft er veel te weinig in verhou ding tot zijn millioenenstedenmoet cultuur importeren. Deze visie van de Spaanse filosoof geeft afdoende ant woord op de vraag, waarom men vaak dat ondefinieerbare „iets" mist dat „cultuur" heet en dat niets te maken heeft met veel naar concerten gaan of musea bezoeken. Dat ondefinieerbare iets kan echter ontstaan en groeien. Niet door de klagers onder de immigranten, die fei telijk alleen maar willen zeggen, dat zii in de grote steden niet genoeg kant en klaar opgediende cultuuruitingen kun nen vinden om op de parasiteren. Maar door diegenen uit de nog steeds groeien de stroom nieuwkomers, die in het dorp en op het platteland hun eigen cultuur vermengen met wat er reeds leeft. Nog zijn de uitingen hiervan zeld zaam. De wijnoogstenfeesten in de Ba- rosa Vallei in Zuid-Australie, de Jaca- randa feesten in de provinciestad Graf ten en een paar andere voorbeelden zijn tot nu toe alles gebleven. Maar met de stroom nieuwkomers kan op het Australische platteland een eigen folklore groeien, zoals die in de ou-ie cultuurlanden van Europa gegroeid is en waaraan de grote Europese steden hun „Cultuur" met een hoofdletter C te danken hebben. BB* KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Wou denberg en te Maartsendijk: J. Cupe rus te Doornspijk. Aangenomen naar Sneek: H. Sondorp te Hall. Bedankt voor Voorschoten: M. J. W. Schopen- hauwer te Schoondijke. Geref. Kerken: Beroepen te Makkum: H. M. Dercksen, cand. te Harderwijk. Aangenomen naar Oude en Nieuwe Wetering: D. van Swigchen te Haam- stedè. Bedankt voor Leiderdorp: J. Dijk te Raamsdonksveer. Chr. Geref. Kerken: Tweetal te 's- Gravenzande: B. Bijleveld, cand. te Haarlem en D. Slagboom, cand. te Eind hoven. Beroepen te 's Gravendeel: C. Noordgraaf, cand. te Apeldoorn. Be dankt voor Naarden: A. Zwiep te Schiedam. De federatie Arnhem van de CJMV zal een jeugdcentrum stichten, dat in de zomermaanden als tweede jeugdher berg in de Gelderse hoofdstad zal die nen en in de wintermaanden als confe rentieoord zal worden gebruikt. Er zal plaats zijn voor honderd jongemensen. 98. Jimmy bleef drie dai nachten slapen en zijn ge daarbij zulke vormen aan halve hotel met watjes in d Het was eigenlijk niet om ren, Daisy, het kamermeisje woon schele hoofdpijn van Maar aan de andere 1 eigenlijk iedereen Jimmy dat hij eens lekker kon Heel Amerika leefde eigenl tukje van Jimmy mee en DOOR £2) „Ik hoop dat de teleurstel; te groot voor je zal zijn, ma dat we veel eerder naar 1 moeten terugkeren dan ik wacht." „Bedoelt u Londen veria neer?" „Ik denk niet dat we de: klaar zullen kunnen komen ker toch de volgende week," voogd. „Ik heb zaken in h( te regelen, die mijn bijzo; dacht vragen." Hij sprak nonchalant en was er niets onwaarschijnli hij zei. Maar Norma ervoe flits van verontwaardiging i had gezegd dat zij op Bish hij op Munley zou gaan wo Ze voelde het bloed naar gen stijgen en zich direct d bleken. Toen sprak ze di koud: „Het is om Paul, is het ni „Mijn lieve kind," haar v op en zijn stem was heldei „je slaat Paul Cantlin veel t als je denkt dat ik me richl handelingen." Natuurlijk klonk haar v- digde aantijging toen belach wenste vurig dat ze die nooit sproken. Haar voogd scheen lijks te vermoeden, want haar verwarring door heel te zeggen: „Ik weet dat het een grote ling voor je is dat we weg er nog zoveel gaande is. IVfa stone kan ook in deze tijd v: heel mooi zijn." „Ja daarvan ben ik zeker,' ma haastig. „In ieder geval 1 ieder jaargetijde van Bi Het.het hindert niets." HIE LU UWm MX ■Miiwmra Er is ti telefoon, wi moet met l nesië kunt telegaafkar kele secon schap kui naar een plaats. Op staat de he derling con aan de ai onze aardbc w(j het een De electrici i Mies de Mu Stapte vlug „Blaaskauwi Sprak de ju

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6