I Duizenden prefereerden de Engelse „adelsneus" boven hun wipneusje Pii, Pam en Poin i» Afrika Marlene's gezicht daalde in prijs JIMMY BROWN ALS KANAALZWEMMER Vreemde rusteloosheid en een heimwee naar verre verten De 0 Voogd overleden n Wilhelm II istig gewond In de folterkamer van Venus E! S? FSRS IERG N.V. 1,2394 Alkmaar „Natuurlijke" schoonheid Landelijke actie voor „zwijgend verkeer" Op de dag van St. Margriet Oud volksgeloof en weervoorspelling Het Radioprogramma Scheepvaartberichten Europa reist.... (II) De Belgen (en hun francs) zijn favoriet NBEKENDE VRIJDAG 20 JULI 1951 en. Zo ging de ruiter weer voor erder. Hij kwam hoef ik me niet ij. Maardat boer, die naar ie's blinken. Hij het verdwenen grote verbazing rijden! Het ging lit. De boer hol- vrouw van de rennen en wou >us ging ook zij juist de kippen ;n luid kakelend lond zag de kip- en rende achter ;rd een hele op- idere zijde stoort was ae sloot en litertje werd ge- e ruitertje weer •eef in zijn han- g oude man met 3m gemaakt had, ik je weer, rui- ,1K verlos nooit het geeft alleen Lenie. ;eerdi kroonprins Wil- ie na de eerste ren op Wieringen oning te Hechin- p de leeftijd van ij leed aan hart- de eerste zoon Hij kwam reeds l bij de Duitse bij het begin van >g aan het hoofd e leger. In 1917 ido van de leger- 'elopen was, ver and, waar hij het als verblijfplaats ;rst in 1923 werd r naar Duitsland eld zich daar bui- kort vóór Hitier bleek uit een van :n dagbladartikel, nde. Na de oorlog ;ht Huize Doorn lar zijn vader na IN BRAND te Deventer een Shell Nederland brand. De wagen, it 5000 liter ben- okwenk in lichter- blussers wist de meester te wor- d. L. werd met m naar het zieken- personen in :htgesteld nmunistische zijde leeld, dat sinds het nd te Sjanghai en lissen zijn voltrok- Juli werden er in terechtgesteld. een mooie Xng. Med.) L. de Vries igscomité, gevormd igers van diverse lenigingen op het w, veeteelt en zui- eel heeft samenge- e heer L. de Vries, ent voor Noord heid van zijn 25-ja- n deze provincie op tus te 2 uur een Iden Vlies aangebo- ;oe behoefte gevoelt kunnen feliciteren. seerde heden- Alkmaar istreeks twaalf uur Noordhollands Ka- jacht „Piet Hein", iet jacht naar Den om kleine herstel- n. Naar wij verne» Piet Hein" zich op am. n het publiek was voor de ongewone 3t jacht in de Alk- (Van onze correspondent te Londen) IfEKLEDEN jaar hebben In Engeland meer dan 20.000 mensen hun gezicht laten verfraaien. Het is eigenaardig, dat onder de patiënten van een schoonheids instituut in Londen bijna vijf en zeventig procent mannen waren, waarvan de meeste tussen 21 en 25 jaar. Maar ook oudere heren, vooral zakenlieden, behoren tot de cliënten van de schoonheidschirurg, die zowel scheve oren en neuzen rechtzet als ook traanzakjes en andere hinderlijke tékenen van ouderdom weg neemt. De wens naar een andere neus komt meestal op de eerste plaats. De moderne schoonheids-chirurgie kan hier in de meeste gevallen hulp verlenen en geeft aan zogenaamde „wipneuzen" de zozeer begeerde krachtige vorm of voor ziet de patiënt van een „originele Engelse adelsneus", die eerst in Hollywood en thans in geheel Amerika opgeld doet. Rita Hayworth, om haar aanbidder te bekoren, die dol is op Rita. Maar in Amerika ging het op de film beluste publiek nog een stap verder. Er werd een „Club van film-fans" opgericht, waaraan een eigen kliniek voor ge- zichts-chirurgie verbonden is. In de wachtkamer van de kliniek liggen vol ledige gezichts-catalogi, om de patiën ten bi) het uitzoeken te helpen. De prijzen variëren al naar gelang de po pulariteit van de betrokken sterren UECHT reeds een „gewoon sterve- ling" zoveel waarde aan een goed uiterlijk, de lievelingen van het witte doek moeten hiervoor ware martelin gen doorstaan. Het publiek eist nu een maal van hen, dat ze volmaakt en zon der fouten zijn. Nu zijn er maar weinig filmsterren, die als een Adonis of een uit schuim geboren Venus van de he mel vallen. Met een volmaakt fiWster- gezlcht wordt men niet geboren; lichaam, benen, gang en bewegingen moeten in de eerste plaats volgens de eisen van de film verbeterd worden. Hier kunnen de fouten nog door mas sage en toneelschool verholpen worden, maar bij het gezicht kan dit alleen door middel van cosmetische chirurgie ge schieden. Het haar is nog het gemak kelijkste te veranderen, door pruiken of door chemische middelen, die het haar tegenwoordig ook gifgroen, roze of donkerblauw kunnen verven. Moei lijker wordt het bij de oren, die pas onder het mes van de chirurg volmaak te vorm kunnen krijgen. Een bijzonder probleem vormt de neus, daar niet iedere neus voor iedere rol geschikt is. Het is daaromtegenwoordig geen uit zondering meer, als een filmster voor een bepaalde rol een bijzondere neus laat maken, de schoonheidschirurg mo delleert deze naar wens. Een werkelij ke tragedie speelt zich echter met ie arme tanden af. Aangezien iedere na tuurlijke tand zekere oneffenheden vertoont en de filmcamera zich zelfs door het betoverendste glimlachje niet laat omkopen, worden meestal alle voortanden afgeslepen en door porce- leinen kronen vervangen. Pas na deze procedure mag de Venus uit de folter kamer in het licht der Jupiterlampen treden. Het spreekt vanzelf, dat ook de mannelijke filmster deze behandeling moet ondergaan, teneinde alle meisjes harten met zijn onweerstaanbare „na tuurlijkheid" te veroveren. Om uit te zoeken \TERBLIND door de schoonheid der filmsterren tracht een niet gering gedeelte van het filmpubliek zijn lie velingen uiterlijk te benaderen. Het is nog niet erg, als een aardig klein win kelmeisje haar haar nét zo draagt als JAVA „Ziehier de Boro-Boedoer. Een boeddhis tisch bouwwerk. 432 nissen, helemaal mas9ief en meer dan 1000 jaar oud. Constante.M „...kwaliteit. Net als CABALLERO. Oeef me nog maar een!' (Advertentie, Ing. Med.) Sonja Henie's gezicht is bijvoorbeeld reeds voor 600 dollar te krijgen, Mar iene Dietrich is kort geleden verlaagd van 1000 tot 500 dollar, het gezicht van Greta Garbo heeft een vaste prijs van 800 dollar. De prijzen worden verhoogd naar gelang van de leeftijd van de op een filmgezicht beluste patiënten en ook naar gelang van de noodzakelijke cor recties. Is de operatie gelukt en het oude gezicht verdwenen, dan kan de nagemaakte filmster in het eigen blad van de club zijn ideale partner zoeken met behulp van een advertentie, die bijvoorbeeld als volgt luidt: „25-jarige Dolores del Rio zoekt 30- tot 40 jarige Henry Fonda". Zodat de Venus uit de folterkamer eindelijk ook aan haar Adonis van de martelpaal komt! Officier mishandeld Korea-vrijwilligers kregen gevangenisstraf Het Hoog militair gerechtshof ver oordeelde gisteren de 28-jarige soldaat P. A. J. V. uit Heerlen tot een gevan genisstraf van zes maanden met af trek en de 30-jarige soldaat G. M. B. uit Breda tot acht maanden met af trek. De soldaten, beide Korea- vrijwilligers, haddén in een stads bus te Den Haag de dirigerend officier van gezondheid, kolonel Van der Giessen, oen pak slaag «"geven, wat hun slachtoffer twee snijtanden kostte. Zo mogelijk zal er in het najaar een landelijke anti-lawaaicampagne wor den gehouden onder de leuze; „zwij gend verkeer". Men denkt in October- November met deze actie te beginnen. (Advertentie, Ing Med.) ZATERDAG 21 JULI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 t PRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00- 21.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.muziek 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Orgelspel. 8.45 Gram.muziek. 9.00 Idem. (9.30—9.35 Wa terstanden.) 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de contmu-bedrijven. 11.30 Piano recital. 12.00 Gram.muziek. (12.30—12.33 Land en Tuinbouwmededchugen.) 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-Orkest en sobsten. 13.50 Gram. muziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Dames koor. 14.40 Acocrdeon-duo. 14.50 Fries pro- grama. 15.15 Ameatursuitzending. 15.45 „Van de wieg tot bet gral", causerie. 16.00 Gram. muziek. 16.30 Sportpraatje. 16.45 Radio Plril- hannomsch Orkest. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram.muziek. 18.40 Regeriugs- uitzendiug: „Zoeklicht op de Westerse Deieu- sie". 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.80 „Passe partout", causerie. 19.40 „Het Oude Testa ment in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze v/eek", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socialistisch commen taar. 22.00 Dansmuziek. 22.25 Voordracht. 22.45 Orgelspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.t 7.00-24.00 KRO. 7,00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Kerkkoor. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weorberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor do huisvrouw. 9.35 Prauo-recital. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 G.am-muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 11.50 „Als de ziele luistert' 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. 12.80 Land- en Tuinbouwmededoliugon. 12.33 Gram. muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Piano en orgel. 14.25 Lichte muziek. 14.40 Politiekapel. 15.05 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Gram.muziek. 16.05 Idem. 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor do jeugd. 18.00 Pianospel. 18.15 Ronde avn Frankrijk. 18.25 Symphonette-orkest en solisten. 19.00 Nieuws. 19.15 „Dit is leven", causerie. 19.21 Actualiteiten. 19.27 Gram. muziek. 19.52 Journalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram.muziek 20.15 „Lichtbaken". 20.40 „Steek eens op, heren!". 21.00 Amusementsmuziek. 21.58 „Wat zou U doen?". 22.00 Operette-programma. 22.30 „Wij luiden de Zondag in". 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. muziek. „Regent het op Sint Margriet, Zes weken lang een natte tied". „Regen op Sint Margriet, zes weken boerenverdriet". „Mooi weer op Sinte Margriet, dan regent het zes weken niet". Is er wel één onderwerp, waar zo veel over gepraat wordt als over het weer? Melkboer, weerglas, KNMI profete ren dagelijks, welk weer er op komst is, en dan kent het publiek nog tal van verschijnselen, omstandigheden, die „onfeilbaar" het weer voorspellen. Als oudjes door jicht of rheumatiek ge plaagd worden, dan komt er regen. Als de zeevogels landwaarts trekken, dan komt er alweer regen. Als de zwaluw over het water scheert betekent dit regen. Als het roet uit de schoorsteen valt, als de padden voor de dag komen, als de eksterogen pijn doen, als de blauwe stenen vochtig uitslaan, als er een kring om de maan zichtbaar is, als de koekoek roept, als de slak ken kruipen, als de koeien zich schu ren, alskomt er regen. En dan hecht het volksgeloof nog bijzondere waarde aan enkele dagen, als aan Sint Margriet. In Limburg is bijv. 2 Febr. Maria Lichtmis, zo'n belangrijke dag: wanneer op Onze Lieve Vrouw Licht mis de zón op het misboek schijnt, dan kruipt de vos nog zes weken in zijn hol, d.w.z. dan wordt het nog lang geen zomer. Nog meer rijmpjes wijzen op de belangstelling voor 2 Februari: „Geeft Lichtmis Klaverblad, dan dekt met Pasen sneeuw het pad"; „Als Lichtmis in het denker huist, lacht de boer in zijn vuist"; „Hebt goéde moed, als het op Lichtmis stormt en woedt; „Lichtmis donker, de boer een jonker, Lichtmis klaar, de boer een bedelaar" De 22e Februari de naamdag van de Heilige Petrus is weer zo'n kritieke dag: als het vriest in de nacht van Sint Peter, dan vriest het nog 14 dagen daarna. Van 12 tot 14 Mei vreest men voor de IJsheiligen; deze oude heren kunnen soms raar optreden. Nog meer berijmde profetieën zijn er in omloop: „Op Sint Dominicus, 4 Augustus, zonnebrand brengt een koude winter in het land!" „Op de laatste Hondsdag, 23 Augus tus, mooi weer, maakt de herfst tot 'n zonnige, lachende heer". „Groene Kerstmis, Witte Pasen". En dan is er nog de grote weerpro- feet, de Enkhuizer aimanak. „In de almanak vind je de waarheid, Gart Jan, De krant en het weerglas bedriegen alleman", meende de dich ter Staring. Aardijk, 16-7 van New Orleans te Havana Abbedijk, R'dam—New York, 18-7 te Norfolk Alamak, Calcutta—R'dam, 19-7 te Antwer pen Alderamin, Narvik—Baltimore, 19-7 te Baltimore verwacht Alphacca, Buenos Aires— New York, 18-7 van New York naar Boston, alwaar 19-7 verwacht Amstelvaart, 19-7 van Galveston te A'dam Arundo, A'dam— Hampton Roads, 19-7 to Newport News ver wacht Agatha, 18-7 van Pladju naar Ma- kassa* Alhena, Buenos Aires—R'dam, pass. 18-7 Finisterre *- Annenkerk, Sydney—R'dam, 18-7 te Port Said Antiilla, 18-7 van Saigofl to Haiphong Boissevain, Buenos Aires—Ja pan, 18-7 te Singapore Boschfontein, Beira— A'dam, 19-7 te Genua Baam, Christobal— Curasao, 20-7 te Willemstad verwacht Be verwijk, 22-7 van Sugunta te R'dam verwacht Callisto, 18-7 van Baltimore naar Holland Castor, New York—Port an Prnce, 19-7 te Port ftu Prince verwacht Celebes, 19-7 van Port Said naar Antwerpen Danae, A'dara— Alexandria, 20-7 te Tunis verwacht Donro, 16-7 van New Orleans te Vera Cruz Duiven- drecht, Liverpool—W.-Afrika, 18-7 60 mijl zuid west van Freetown Duivendijk, Vancouver— R'dam, 19-7 te Bilbao verwacht Eemdijk, R'dam—Havana, 17-7 te Vera Cruz Fartn- sum, New Orleans—Nederland, 21-7 to R'dam verwacht Flevo, 18-7 van Antwerpen te A'dam Friesland (KRL), Djakarta—R'dam, 18-7 van Port Said Ganymedes, Rio de Janeiro—Barbados, alwaar 19-7 verwacht Ga- roet, R'dam—Djakarta, pass. 18-7 Dondra Head Gordias, 18-7 van Bremen naar R'dam Groote Kerk, Beira—A'dam, 18-7 van Walvis baai Heelsum, R'dam—New Orleans, 19-7 te Houston verwacht Hydra, Curasao—La- guira, alwaar 19-7 verwacht Jagersfontein, Beira—A'dam, 18-7 van Hamburg Jupiter, 18-7 van Catania naar Tunis Klipfontein, Beira—A'dam, 18-7 van Mombassa Leerdam, R'dam—New York, 19-7 vertr. via Antwerpen Limburg, 14-7 van Vancouver naar Kaap stad Maaskerk, 18-7 van A'dam naar W.- Afrika Marisa, 16-7 van Singapore te Hong kong Melampus, A'dam—Balik Papan, 17-7 van Suez Merwede 20-7 van Savannah te Le Havre verwacht Mariekerk, Brisbane— R'dam, pass. 18-7 Kaap Lewin Mentor, Sfax—Londen, 18-7 van Gibraltar Myonia, 18-7 van Singapore naar Miri Prins Willem van Oranje, 18-7 van Hamburg naar Montreal Sloterdijk, New York—Java, 19-7 te Alexan- drie Ternate, R'dam—Djakarta, pass. 19-7 Minicoi Winterswijk, R'dam—Civita Vecchia, 18-7 van Cuea. Marpessa, Punta Cardon— Berre, pass. 18-7 Gibraltar. Minister Brannan vol lof voor plan-Mansholt De minister van landbouw van de Verenigde Staten, de heer F. Brannan, heeft gisteren een kort bezoek ge bracht aan ons land, in het kader van zijn oriëntatiereis door Europa. Hij wisselde 's middags met minister Mansholt van gedachten over het plan van laatstgenoemde voor Europese in tegratie van de landbouw en sprak waarderende woorden over de diep gaande studie, die de Nederlandse en Franse ministers van dit vraagstuk had den gemaakt. 6. Pim, Pam en Pom kennen geen rust meer. Ze zijn doodsbang, dat zij het vliegtuig zullen missen en ze haas ten Moeder Woeffie, tot zij bijna niet meer kan. Want er is nog zoveel te doen. Pim, Pam en Pom hebben wel de koffers gepakt, maar Moeder moei zorgen, dat die koffers gevuld worden. En hun tropenuitrusting is niet hele maal in orde. Nieuwe tropenhelmen moeten ze hebben en laarzen om het oerwoud mee in te trekken. Maar Die- tendorp verkoopt zulke artikelen niet, dus rennen ze naar Buldogstad. Maar alles komt toch nog klaar en Pim, Pom en Pam arriveren op tijd op het vlieg veld. Pim, Pam en Pom zijn erg opge wonden in het vooruitzicht van hun viiegreisje, alleen Moeder pinkt een tl aan weg. „Zullen jullie goed oppas sen en niet uit de raampjes hangen?" vraagt ze angstig. „Heus Moeder, maakt U zich maar geen zorgen. Als U mor genochtend wakker werrdt, dan staan wij al op Afrikaanse bodem", roept Pim opgewekt. En Pom heeft al een gesprek met de stewardess. „Een plaatsje achter de vleugels, alstublieft" zegt hij met het air van iemand, die alle dagen vliegt. Het zijn niet alleen de Nederlanders, die door Europa trekken! Er ls een ware volksuitwisseling aan de gang. Het is alsof uitgerekend in dit jaar een vreemde rustelosheid de mensen heeft aangegrepen, of tien, ja, honderdduizenden bezeten zijn door een niet te stillen heimwee naar verre verten en het meest van al: naar het zien en spreken van andere mensen. talen, die ge door elkaar hoort klinken langs de brede reisroutes der oude wereld. La bella I EVEN in de brouwerij komt er toch eigenlijk pas, als de Italianen ten tonele verschijnen. Zij kwetteren dat het een lust is, als ge hen hoort spreken, denkt ge, dat er een hoog lopende ruzie aan de gang is, zij ges ticuleren en stoten kreten uit en een kwart van een seconde later hoort ge et één een lied aanheffen. En wee u, als één dier olijfkleurige, zwart ge snorde Italianen uw blonde vrouw in de gaten krijgt! La bella, la bella! lispelen zijn begerige lippen en reeds 'uiig* hij zich naar haar over en kust haar hand, om onthutst en ontnuch terd te doen als ge kucht om uw aan wezigheid, die hij vergeten scheen, weer merkbaar te maken En daar zijn onze Duitsers. Zij kij ken somber. Sie haben den Krieg Ver leren. Ge herkent hen zonder de min ste moeite te midden der menigten. Ge kunt u niet vergissen. Op leder gelaat staat die verloren oorlog te lezen. Zij zijn nog even arrogant als vroeger en maken u met bekwame spoed duidelijk, dat het hoogst on rechtvaardig was en noodlottig voor Europa, dat zij niet zegevierden. Hun vrouwen zijn gedwee en onderdanig, de mannen verzwelgen enorme porties bier. Maar zij lachen nimmer en..,, zit blijven alleen te midden der dui zenden. Belgen favoriet f^EEN. dan de Belgen en de Zwitsers met hun stevige frankskes! Zij rij den in sleden van wagens en maken goede sier en zij zijn populair als hun valuta. De Duitsers kijken somber TIE de blonde Scandinaviërs naar het zonnige Zuiden trekken, dat voor hen reeds in Noord-Frankrijk be gint. Staat aan hun hemel de Midder- nachtszon? Zij hebben die reeds zo vaak gezien, zij hunkeren naar de Middellandse Zee, en naar de duize lingwekkende hoogten der Zwitserse en Tlroler Alpen. Denen en Zweden ontmoet ge overaL In auto's, op mo toren, op bromfietsen, per rijwiel en per pedes apostolorum zijn zij geko men. Zij zijn welbeschouwd de meest nationalistische reizigers op het West- Europese continent, want zonder uit zondering tooien zij hun voertuig of zichzelf met hun vlag. Maar Noren ziet ge bitter weinig en de Finnen ontbre ken volkomen op het appèl. Finland t: al' zijn oorlogsschatting aan Rus land. Het bloedt voor een strijd, die het nimmer gewild heeft. En daar zijn de Fransen, druk en beweeglijk, veel drukker en beweeg lijker dan de blonde Scandinaviërs en hun taal, die zij met zorg spreken, zodat hun stem soms bijna strelend 'nkt. is de welluidendste van alle 101, Bij de stadgrens van New York werd Jimmy Brown opgewacht door een nog kolossalere auto, licht geel van kleur en van binnen met groen Ieder bekleed. Hierin moest hij op ver zoek van de stadsssecretaris plaats ne men, nadat deze hem als symbolische daad de sleutels van dé stad op een paars fluwelen kussentje had aange boden. Jimy vond dit maar een raar gedoe. Tegen Piet Potlood, die voorin naast de chauffeur had plaats geno men, zei hij zachtjes: „ik had liever een paar zoute haringen gehad dan die stomme dingen" „Sssst", waarschuw de Piet Potlood, „die sleutels zijn alle bei van zuiver goud en je mag ze hou den". Ze reden eerst een tijdje door de buitenwijken van New York, waar wei wat mensen langs de kant stonden, die Jimmy hartelijk toewuifden maar na een half uurtje bereikten zij de city met zijn honderden en honderden wol kenkrabbers en daar begon het lieve leven eerst goed. De open auto waarin Jimmy naast de stadssecretaris was gezeten, werd eensklaps omzwermd door wel twintig politieagenten óp zware motorfietsen en tot Jimmy's grote verbazing begon het plotseling zwaar te sneeuwen DOOR MARY BURCHELL 55) „Ik nou, ik kan het niet uitstaan als ze lelijke dingen van u zeggen en „Zélfs niet als ze waar zijn?" „Neen. Zelfs niet als ze waar zijn". „Net zoals die keer toen je boos Werd omdat dat Bawdley-tüens zei dat ik op Satan leek en je me nog niet eens had gezien", sprak hij langzaam. „J—a, iets dergelijks. Maar nu nog veel erger omdat ik u nu kén". „Jou kleine dwaas", zei bij zachtjes en ze meende dat hij haar kuste. „Kom sta op. Ik vind het niets prettig dat je voor me knielt". „Ik ik knielde niet voor u. Het was in ieder geval niet als een smeek bede bedoeld", legde Norma uit, want van dat idee moest ze niets hebben. „Goed zo". Hij duwde haar zachtjes weg en stond zelf op. Ze sloeg hem bezorgd gade en vroeg zich af of het gesprek nu zou worden afgebroken. „Wat gaat u nu doen?" vroeg zé eindelijk zachtjes. En voor de eerste maal in zijn leven zei Justin Yorke: „Ik weet nóg niet wat ik ga doen". En alsof hij zich plotseling pijnlijk bewust werd van het vreemde hiervan, voegde hij er ongeduldig aan toe: „Ga jij maar naar bed". Ze wilde zeggen dat het nog aller minst bedtijd was, maar ze begreep bijtijds dat het zijn bedoeling was dat ze weg moest gaan en hêm met zijn gedachten alleen laten. Dus zei ze misschien om te tonen dat ze in andere dingen een heel ge hoorzame pupil kon zijn: „Dat is góed", en draaide zich om. Bij de deur wierp ze hem nog een blik toe en zag dat hij haar met een mfirkwaardig-peinzende blik nakeek en toen hun Ogen elkaar Ontmoetten, was er een groot wederzijds begrijpen. „Wat deed het er toe", dacht Norma, „of ze vijf minuten geleden nog als vijanden tegenover elkaar hadden ge staan?" En zonder een woord te zeg gen, liep ze terug en kus'e hem. Hij zei ook niets, maar hield haar een ogenblik dicht tegen zich aangedrukt Toen duwde hij haar. evenals tevoren, zachtjes van zich af. Eenmaal in haar eigen kamér, liep ze langzaam op en neer en trachtte zich in te denken wat de consequenties zouden zijn van het gesprek van deze avond. Dat ze niet met Richard zou trouwen, stdnd vast. Wat haar voogd ook zei, ze wist dat het fnuikend zou zijn voor haar eigen geluk en unfair tegenover Richard om zich tot een huwelijk met hem te laten overhalen of te la'en dwingen. Maar hoever zou haar voogd gaan voordat hij zou toegeven, of hoe hevig zou zijn toorn zijn wanneer hij wist, verslagen te zijn? Wanneer hij haar alleen als een koud experiment naar Bishopstone had laten komen om te trachten Richard verliefd op haar te maken, wat zou hij dan met haar doen nu zijn experiment was mislukt? Diep ongelukkig trachtte Norma zich voor ogen té stellen dat hij haar in dat geval misschien nlêt op Bishop stone zou willen houden. Hij was niet volkomen ernstig ge weest en had haar waarschijnlijk op zijn afschuwelijke manier willen pla gen toen hij zei, dat hij haar misschien weg zou sturen. Maar aan de andere kant zou er tn dat denkbeeld toch we! eens waarheid kunnen schuilen. Het zou niet onredelijk zijn als hij besloot haar te leren haar eigen brood te verdienen en elders te gaan wonen. „Ik zou het niet erg vinden om mijn eigen brood te moeten verdienen", dacht Norma. „Alleen, ik wil niet dat we met ruzie uit elkaar gaan". Veel later nog, toen ze in bed lag. sloeg het besef van haar veranderde omstandigheden in kille golven van ellende over haar heen. Ze zou niet langer Justin Yorke's verwende, dier bare pupilletje zijn. Ze zou nog slechts de lastige jonge vrouw zijn, die haar medewerking aan het plan, dat hem het naast aan het hart lag, absoluut had geweigerd. Het was laat toen Norma eindelijk insliep en zelfs toen had ze vreemde, onrustige angstige dromen, waarin zowel haar voogd als Richard boos op haar waren. Slechts Paul verscheen plotseling op onverklaarbare wijze ên zei dat alles in orde was, daar ze als huishoudster kon optreden in het nieuwe huis dat hij en Xenia gingen bewonen. En daarna deed ze haar uiterste best om juffrouw Parry te vinden, teneinde de huishoudelijke plichten van haar te leren. Het was laat toen Norma ontwaakte: het zonlicht stroomde de kamer in. Bij het zien van die prachtige och tend werd ze wat opgewekter. Maar toen dacht ze aan alle problemen die voor haar lagen het gesprek met Richard en de laatste krachtmeting met haar voogd en hoewel het al laat was, stond ze met 'egenzin op. (Wordt vervolgd.) De weinige Spanjaarden spreiden een grandezza ten toon, die meer dan indrukwekkend is en de Engelsen, ach, ge weet dat reeds, blijven Engelsen, flegmatiek, zelfbewust, met geen an dere taal dan hun eigen taal, die zij kauwen, alsof zij een hete aardappel in hun mond hebben en dat niet wil len weten. Ook zij drinken bier, even eens in lugubere porties. Maar zij doen het anders dan de Duitsers. Ge ziet het hen niet aan. En zij hebben hun droge, gekruide humor en als zij wat zeggen is het dikwijls raak. De Amerikanen? Ge krijgt nauwe lijks kans met hen aan de praat te komen. Zij hebben Nederland in één dag gedaan en België en Venetië en zij doen nu Zwitserland en Oostenrijk ook weer in twee dagen en als zij nauwelijks op een stoel zitten, moeten zij alweer verder. Zij hebben nog iuist de tijd om u toe te roepen: Ems'erdem, so nice! Your country so lovely! En weg zijn ze weer, naar een volgend land. Polen? Russen? Hongaren? Tsjechen? Roemenen? Bulgaren? Joego-Slaven? Zij reizen niet. Zij wonen in een wereld, waarin men niet reist. In een wereld, die op slot zit. Potdicht. Achter ijzeren grendels. Te midden der vele reizende, trekken de volkeren is dit besef een somtijds drukkend iets. Triest einde van 'n non-stop bromfietsrit De non-stop rit Groningen-Maastrlcht per bromfiets, die de 23-jarige Elzinga uit Groningen heeft willen maken, is gisteren in de Beemster op onverwach te wijze geëindigd. De jongeman is daar, vermoedelijk als gevolg van over vermoeidheid, van zijn bromfiets geval len. Met een schedelbasisfractuur werd hij in het ziekenhuis te Purmerend op genomen, waar hij later is overleden.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3