'TSIERHUIS Jeugdige bruidsparen brengen de Italiaan vaak tot verbazing 8 BERVOETS nieuwe koopjes Oproep tot herstel van Vincents atelier vindt veel weerklank De Bergense kunstenaars naar Vermeers stad Liever geen tonnen, dan gondels in de Singel! Venetiaan waardeert de N.-Holl. nuchterheid Buitenlanders over onze stad (4) dt u: r* é.98 49 ct 3.98 3,98 eedjcs 7.90 78 ct Op bezoek bij kunstschilder-promotor J. H. Roggeveen Zaterdag weer Even rechtzetten Uiiwisselingsexpositie met Delftenaren Akersloot Egmond a.d. Hoef Weekoverzicht van de Langedijker veilingen HEILOO Egmond-binnen NUCHTERHEID jONCE BRUIDSPAREN CEEN POLITIEK 0SpRUlNllNG Bes?»p' Heer-Hugowaard MIDDELEEUWS.... EN ik ben niet ontevreden in Alkmaar. Het is een zindelijke, leuke stad. Je hebt hier alleen weinig mogelijkheden tot amusement, buiten de bioscopen. Daarom zijn we veel thuis. We leven zoals ik al zei nog zoveel mogelijk in Ita liaanse sfeer. Maar dat is vaak moeilijk. Zo zou den we bijvoorbeeld nog altijd wijn bij het eten moeten drinken, maar wijn bekoort me nu nog maar zeer weinig. Thee lust ik echter ook niet en koffie is op de bon. We eten natuurlijk soms nog spaghetti of macaroni, en met de tafelgesprek ken in onze moedertaal lijkt het dan werkelijk of we in Italië zijn. Inderdaad, we kunnen tevre den zijn. Alkmaar is ons niet tegengevallen. Hensbroek Castricum VRIJDAG 20 JULI 1951 Kunstenaars Centrum Bergen gedenkt Vincent van Gogh te en iloos- iuim~ uwwit sgoed dit eft bijzondere peelt wat met volver, die de an zijn werk, avonds hoort ■laat en enige portier door is zojuist per odschap heeft t de revolver r»£ KAMER waarin we zitten is ruim. Door de kleine vensteropeningen valt sterk getemperd licht. Het sober gemeubileerde vertrek harmonieert met het spel van licht en donker, dat ook de oude sloten en hoven zo tekent. Langs alle wanden hangen aquarellen. Hoekjes, karakteristiek voor Bergen, vallen op. In deze kamer ontmoetten wij de Bergense architect en kunst schilder J. H. Roggeveen. Van hem ging het lumineuze idee uit, om kunst scheppend en kunstminnend Bergen deel te doen hebben in de aankoop van de woning van één onzer grootste schilders na Rembrandt van Rhijn: Vincent van Gogh. De heer Roggeveen is geestdriftig. Zijn lange gestalte en zijn karakteris tieke kop met weerbarstige, grijzende haren en ruige puntbaard, zijn voort durend in beweging als hij spreekt. Alsof hij te veel gezegd heeft, staakt hij plotseling zijn woorden. Hij peinst en tast verstrooid in zijn baard. Zon der bedenken en vol vertrouwen zegt hij echter op onze vraag, hoe de in stelling van de kunstenaars is omtrent het schenken van een werk: „Zij zul len allen er op reageren. Ik weet ze ker dat zij het zullen doen". Hij ver haalt met voldoening van hen die reeds iets gaven. Mr. Dirk Vis, Kas- per Niehuis en David Kouwenaar wa ren de eersten die zijn geste volgden. Jac. J. Koeman, bekend door zijn fijn gestyleerde kinderportretten en popu lair door de albumplaatjes van Verka de, zal een etsplaat schenken voor de Amerikaanse verloting. Jaap Mooy, Jaap van den Carpentier en Henk van den Idsert bleven niet achter. De beeldhouwster Jeanne Kouwenaar— Bijlo, schepster van het Alkmaarse verzetsmonument, droeg één van haar terra cotta's over. De meester-potten- bakker Dirk Hubers stond enig cera- misch werk af. Vanzelfsprekend laat ook Jan Ponstijn, de propagandist van Vincent van Gogh in Bergen, geen verstek gaan. Ook uit Amsterdam mocht het Kunstenaars Centrum Ber gen een grote sympathiebetuiging in ontvangst nemen. De schilder D. H. W. Filarski, die lange tijd in Bergen woonachtig was, stuurde twee werken, een Spaans landschap en een bloemen- stuk. En laten we de spontaneïteit van een Jan van Herwijnen niet vergeten. Hij toch was het die een kwartier na de ontvangst van de circulaire van het K.C.B. een handwagen greep en er één van zijn grootste werken, dat hij nooit had willen verkopen, oplaadde. Op de Volkshogeschool kwam hij, geholpen door enige jongetjes, als eerste aan. Het doek, ongeveer 1 y, bij 1V- meter, voorstellende een oude man en vrouw, staat zeker onder invloed van Van Gogh. Ook de kleinere inzendingen worden met dankbaarheid in ontvangst geno men. De Bergense kunstverzamelaar Sala schonk twee potloodtekeningen, één van Gabriël en één van Leo Ges tel. Marijcke Visser, wier beeld „Moe der en kind" onlangs in het Centraal Ziekenhuis een plaats vond, stuurde enige resultaten van haar edelsmeed kunst. Jaap Min, die bekendheid ver wierf door zijn godsdienstige onder werpen, deed het verzamelcentrum „Het Oude Hof" een werk toekomen en de schrijfster mevrouw N. Selleger— Elout stuurde enige van haar boeken1. Zo is de stand van zaken, nog geen week na het verzenden van de oproep. Van 1 Augustus af zal de verzameling compleetmoeten zijn. Gedurende de eerste dagen van deze maand zullen alle producten met kunstzin vervaar digd en spontaan geschonken in de Volkshogeschool te bezichtigen zijn'. De dag van de Amerikaanse verloting kan dan ook met grote verwachtingen wor den verbeid. Voor en door de kunst ,Ik hoop van harte", zegt de neer Roggeveen tot besluit, „dat door het hele land heen deze actie voor en door de kunst succes zal hebben". Sprekend over Van Gogh, wiens naam tijdens zij leven alleen aan zijn broer Theo bekend scheen, wiens werk thans alom die waardering heeft weten te vinden die het verdient, maar wiens atelier dienst doet als hondenhok en wiens woonhuis tot een ruïne dreigt te ver vallen, zeide hij: „Iemand tijdens zijn leven roem toezwaaien is niet goed voor een mens. Vincent zou het zeker ontvlucht zijn. Het is beter tijdens je leven miskend te worden. Loven en prijzen komt dan na je dood wel". En daarmee nemen we afscheid van hem, de promotor van de Bergense kunstactie, die de pastorie te Nuenen wil behouden, er een Van cogh-biblio- theek wil vestigen en Van Gogh's be roemde werken en studiën uit zijn Brabantse tijd daar wil verzamelen. m Langestraat 86 Alkmaar (recht tegenover het Stadhuis) (Advertentie, Ing. Med..» Wie ook maar een beetje kennis van textiel bezit, die zal zich gisteren de ogen uitgekeken hebben op de adver tentie van de firma Cardozo, waarin aangekondigd werd, dat er graslinnen Egyptische regenjassen te koop waren. We stellen er prijs op te verklaren, dat de firma Cardozo niet de schutter is van deze bok, maar dat door een on nauwkeurigheid onzerzijds het woord „garantie" werd veranderd in „gras linnen". Zoals reeds eerder werd aangekondigd is er tussen het Kunstenaars Centrum Bergen en enige Delftse kunstenaars een uitwisseling tot stand gekomen. Zaterdag zullen de Delftena ren in het kunstzaaltje van „De Rustende Jager" hun kunstwerken ten toon stellen. Tege lijkertijd wordt in het Rijksmuseum „Het huis Lambert van Meerten" door enige Bergenaren een expositie geopend. De openingswoorden, in Bergen uit te spreken door de kunstcriti cus J. H. Oosterloo en in Delft door de kunst schilder, mr. Dirk Vis, zullen per telefoon overgebracht worden om een nagenoeg gelijk tijdig luisteren mogelijk te maken. Te Bergen exposeren tot en met 3 Aug'ustus de schilders: Th. P. Hamelink, A. Wassen- burg, G. C. van Oosten, R. J. E. Scheipbier, H. H. Kamerlingh Onnes en B. van den Boo- gaart, alsmede de beeldhouwers G. van Eden en M. van den Burgh. Te Delft exposeren mevr. A. G. van Loo—De Klerk, Jaap de Car pentier, David Kouwenaar, Jaap Min, J. H. Roggeveen, Dirk Vis en Marijcke Visser (21 Juli tot en met 10 Aug.), Jac. J. Koeman, H. Kuyten, Jaap Mooy, J. P. Ponstijn, Dirk Trap en Jaap Wayand, alsmede Marijcke Vis ser met edelsmeedwerk (11 tot en met 31 Aug.). De Delftse exposant Bram van der Boog'aart werd op jeugdige leeftijd ontdekt, toen hij een jaar of acht geleden bij Benne- witz in Den Haag exposeerde. Van den Boo- gaart werkt nu meestal in Frankrijk. Th.- P. Haanebrink, leraar aan de HBS en het Gym nasium te Delft, is behalve schilder, ook be oefenaar der grafische kunst. H. Kamerlingh Onnes, lid van Pulchi Studio in Den Haag en van de Kunstkring Delft, heeft naam ge maakt door schilderijen met een verhalend karakter. G. van Oosten, leraar tekenen M.O. en lid van de Kunstkring Delft, schilderde voornamelijk zeer academisch in zware kleu ren. Reg'gie Scherphier is een van de meest vooruitstrevende leden van de Kunstkring Delft. M. v. d. Burgh is assistent van de beeldhouwer Etienne aan de Technische Hogeschool in Delft. Hij voerde reeds verschillende opdrach- tenn uit. Gr. van Eden maakte het beeld ter herinnering aan de in het verzet gevallenen te Delft. De tentoonstelling is geopend van Zaterdag middag 4 uur tot en met 3 Augustus 5.30 uur. Het Centrum is voor het publiek te bezoeken van 10-12.30, 14.30-17.30 en 19.30- 22.00 uur. FAILLISSEMENT M. van Huis, Zuidervaart 391, post Stompetoren is in staat van faillisse ment verklaard. Rechter-commissaris is mr. R. W. J. C. van de Wall Bake; curator: mr. C. D. Thijs te Alkmaar. HANDBALWEDSTRIJD GING NIET DOOR De handbalwedstrijd tussen Zeevo gels ILimmen I is niet doorgegaan wegens het niet opkomen van de Lim- mermeisjes. Dit viel temeer te be treuren, omdat het hier een propa ganda wedstrijd betrof voor belangheb benden uit Egmond aan Zee. Voor de Limmermeisjes, die wel zijn opgeko men een pluim, doch voor de wegblij vers een vermaning wegens onspor tief gedrag. De aardappelprijzen konden zich in de afgelopen week vrijwel op het peil van de vorige week handhaven. De aanvoeren waren zeer aanzienlijk, waarbij de bin nenlandse vraag gesteund werd door aan kopen voor export overzee. De rode kool ondervond enige moeilijk heden met de afzet, waardoor de prijs enkele dagen tot de minimumprijs van 4 cent daalde. Uit het buitenland bleef nog enige vraag komen, waardoor nog geen kool behoefde te worden vernietigd. De ze week kwam ook de eerste witte kool op de veiling, die vrij goed ontvangen werd. Men betaalde 8 9 cent. Belgie was de belangrijkste koper. Ook de gele kool bleef vrij goed op prijs, men be taalde hiervoor 7 tot 10 cent. De tomaten hebben weer een flink verlies moeten boeken, waardoor de prijs van de A-to maten tot beneden 40 cent per kg daalde. Enkele partijtjes bloemkool konden 20 tot 30 cent per stuk maken. De voorveiling van pootaardappelen. die Woensdag 18 Juli te Broek op Langendijk werd gehouden, is geen groot succes ge worden. De handel was in groten getale opgekomen, doch toonde weinig kooplust. Eersteling A maat 35-50 werden alle op gehouden tussen 19 en 20 cent. Drielin gen in dezelfde klasse en soort hadden meer aftrek. Tussen 23 en 24 cent werden verschillende partijen afgedrukt. Nu de rooidata een week zijn uitgesteld, ver wacht men een belangrijker groter aan bod in de klasse A. hetgeen wellicht van invloed kan zijn op de stemming in de handel. lil De Noordhollander is erg nuchter en natuurlijk B A Ah Ai «h Ah ih i i «k Ah iA Afel «k Ah ^h] Ah Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmina C., d. van W. C. van Schooten en Marijtje de Jong. Ondertrouwd: Wilhelmus J. Alleman (Castricum) en Catharina Ruiter. Getrouwd: Johannes H. Pekelharing en Johanna H. M. Polman. Antonie J. M. Gan- dia en Cornelia M. Mooij. Adrianus Som broek en Maria P. van den Berg. Overleden: Dana Jansen, 74 jaar, weduwe van B. J. Koopman. Nicolaas Neu teboom, 82 jaar, weduwnaar van M. E. Nipius. - Jan Mulder, 83 jaar, gehuwd met E. van den Born. AANRIJDING Op de hoek Heerenweg—Slimpad werd mevr. MaarleveldBeek door een fietsend meisje aangereden. Zij werd met een dubbele beenbreuk en arm breuk in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar opgenomen. Het meisje reed door. Haar identiteit is nog niet be kend. ZWARTE BESSEN-VEILING Donderdagmiddag werd ie Heiloo een partij van pl.m. 11.000 kg zwarte bessen en bloc geveild. Koopster werd de firma'v. d. Vijver te Rijnsburg voor f 1.14 per kilogram. UIT HET ZAKENLEVEN In het Handelsregister is gewijzigd de inschrijving van C. J. Zoon, Wester- weg 298-300. Uitgetreden eigenaar C. J. Zoon. Nieuwe eigenaar C. S. N. Adolf o.n. Rijwiel- en Motorenhandel C. Adolf. HERIJK MATEN EN GEWICHTEN De herijk der maten en gewichten zal plaats vinden op Dinsdag 31 Juli a.s. van 13—15y2 uur en wel in de kleu terschool te Egmond aan Zee (gelegen aan de Voorstraat nabij de Nacohalte). ALKMAAR, 18 luli. - Aardappelen 11,50- 14,50, idem drielingen 7-13; slabonen 68- 91; snijbonen: stam 32—55 en stok 75—87; komkommers 8—15; tomaten: A 42—59 en bon ken 28-35; aardbeien 1,20-3,20 per slof; bloemkool: IA 30—44, 1 20—28 en H 12 18; rode kool 4-5,50; peulen 30-68; doppers 41- 47; tuinbonen 17—26,50; spinazie 6—25; sla 2—7; postelein 6—12; andijvie 15—31; rabar ber 6-13 bieten 22-27 p. kg (8-18 p. bos); peen 26-49; uien 27—31; soepgroenten 6-9; peterselie 2—3; pruimen 3—12; rode besen 12 —40; zwarte besen 86; perziken 3—22 p. stuk. i yAN ALLE BUITENLANDSE kolonies, die zich in Nederland gevestigd hebben, verlangt er waarschijnlijk niet één zo terug naar het land van afkomst als de Italiaanse. Zegt niet een algemeen gebruik spreekwoord: „Casa propria non c'è oro che la paghi?", hetgeen betekent „Het vaderland is met geen goud te betalen". En degeen, die Ita lië desnoods zeer oppervlakkig kent, zal dit begrijpen. Hoe moeilijk de levensomstandigheden in veie provincies van Italië ook zijn, toch hunkert de Italiaan in het buitenland steeds naar zijn zonnige „Tuin van Europa", het land waar steeds de zon schijnt en waar de seizoenen elkander niet in die onbarmhartige verschillen zoals in het Noorden, opvolgen. Vele Italianen hebben zich in de jaren na de eerste wereldoorlog in ons land gevestigd, aange lokt door de gunstige berichten, die uit het Wes ten kwamen, en gedreven door de armoede en ontbering in hun eigen land. Ook in Alkmaar vonden er vele hun bestemming, soms na lange omzwervingen door de wereld. Men denke slechts aan dB terrazo-werkers, die hier hun bedrijf hebben. Sedert enkele jaren exploiteert een zoon van „Europa's tuin", de heer Q. de Mas, een ijs- salon aan de Koorstraat. Hij is een der weinigen, die rechtstreeks uit hun vaderland naar Neder land zijn gekomen. De heer De Mas is zelfs niet minder dan een Venetiaan! „IJET is heel erg moeilijk voor mij", vertelt de heer De Mas, „om vergelijkingen tussen mijn stad, Venetie, en Alkmaar te trekken. Mijn eigen woonplaats is immers enig op de wereld? En naar mijn eigen aard moet ik natuurlijk zeggen: „Er is geen mooiere stad denkbaar", louter, omdat ik de schoonheid van een stad met Zuidelijke ogen be kijk. Maar als ik me instel op de andere stijl, de meer degelijke, brede stijl van het Noorden, dan kan ik in uw stad toch zeer veel schoons vinden. De Grote Kerk bijvoorbeeld, de Waagtoren, het Raadhuis, de Accijnstoren en zoveel andere bouw werken. Ik vind ze mooi, hoewel ze zwaar, mas sief zijn. Venetie is veel lichter, kleuriger, fragie ler zou men haast zeggen. De gebouwen zijn slank en rijk versierd. Toch voel ik me hier niet ongelukkig, zomin als mijn vrouw, die ook Italiaanse is; uit het dorp Lorenzago di Cadore, waar ik ook lange tijd heb gewoond. Maar vaak voel ik toch heimwee, voor al wanneer ik water zie. Dat is te begrijpen. Men moet Venetie met zijn honderden kanalen en ka naaltjes kennen! De gondels in de avond en de zang van de gondelier! Dat is allemaal onverge lijkelijk schoon. Kijk, dat vind je hier niet. Onze twee kinderen, Luigi en Paolo, hebben die hun kering natuurlijk niet zo sterk, maar door onze gesprekken over Italië brengen we hen toch wel voor een deel onze liefde tot de geboortegrond bij. 's Winters laten we hen foto's en platen van Italië zien en verklaren hen alles. QM de sfeer van ons land te bewaren spreken we thuis dan ook alleen Italiaans, hoewel de kin deren uitstekend de Nederlandse taal beheersen. Mijn vrouw en mij gaat dat niet zo goed af. Ik lees echter veel Hollandse boeken en kranten en probeer door steeds meer te lezen de taal machtig te worden. Ik ben nu zestien jaar in Nederland, waarvan de laatste vier jaar in de Kaasstad. Ik was al in heel veel plaatsen: Nijmegen, Amster dam, Groningen, Bergen op Zoom, Oss, enz. enz. maar ik kan niet anders zeggen dan dat ik me hier het beste thuis voel. In het begin was het echter moeilijk. We hadden al bij voorbaat het idee dat de mensen stug en stijf zouden zijn. Dat viel echter reuze mee. De Noordhollander is erg nuchter en natuurlijk heel anders dan de Italiaan, die vurig, openhar tig en driftig is. Aanvankelijk is het dan moeilijk je op die nieuwe mensen in te stellen, maar toen we eenmaal gewend waren wisten we, dat deze nuchterheid veel waard is. Moeilijkheden met de mensen ondervonden we nooit, zelfs niet in de tijd, dat Italië met Duitsland in As-verband ging samenwerken en wij dus indirecte vijanden van Nederland werden. Men hielp ons evenveel als altijd en nooit kregen We te horen: „Gaan jullie naar het land waar je thuis hoort" W/EL is Alkmaar kalm", zegt de heer De Mas. Misschien komt dat, omdat de mensen hier een grotere zekerheid hebben dan in Italië. De sociale voorzieningen zijn in Nederland prima. Ieder, die op normale wijze niet in staat is in zijn onder houd te voorzien, wordt op de een of andere wijze door maatschappelijke voorzieningen geholpen. In Italië moet men heel hard werken om een redelijk bestaan te kunnen hebben. Het verbaast ons dan ook wel eens, als we iemand op achttienjarige leeftijd zien trouwen. In Italië is de gemiddelde leeftijd 25 tot 30 jaar, omdat men niet eerder dan op dat moment zeker is een gezin te kunnen onderhouden." Als we over het weer beginnen kijkt de heer De Mas somber. „Het klimaat hier is geen vijf centen waard", zegt hij. „Je hebt één dag zonne schijn en dan weer drie dagen regen, zo gaat het in eeuwigheid door. Vooral in de winter ver langen we aan ook zo naar ons land!" Ja. men moet Lorenzago di Cadore kennen: badend in het zonlicht en 's middags beschaduwd door de top pen van de Miaron, de Prealpi Carniche, de Ajarnola. VIEDERLAND, dat zo vlak is, heeft voor de heer De Mas, die zolang in bergachtige streken woonde, een aparte bekoring. De huizen zijn er zo laag. In het kleinste Italiaanse dorp heeft men reeds huizen van drie of meer verdiepingen. De lage gebouwen zijn haast altijd schuren. Neem Sign ore De Mas Halie Kwaliteit en Bervoets - één begrip; Alleen kwaliteit oeeït—^Vtevre- Ktra \ge lijs K-1,,, otu (Advertentie, Ing. Med.) In memoriam H. Hoogland Op de leeftijd van ruim 65 jaar is te Amsterdam overleden de oud-gemeen te-ontvanger en secretaris/penning meester van de polder Heerhugowaard de heer H. Hoogland. Meer dan 25 jaar was de heer Hoog land gemeente-ontvanger en vele ja ren bekleedde hij de functie van se cretaris van de Polder Heerhugowaard. Het laatste jaar was hij tevens pen ningmeester. In April ging de heer Hoogland met pensioen, waarna hij zich in Amsterdam vestigde. De heer Hoogland was een mensen vriend en vele inwoners van Heer- Hugowaard, die hij met raad en daad bijstond, zullen hem missen. Ambtenaren-voetbal- tou moot In Heiloo zal een voetbaltournooi wor den gehouden tussen de ambtenaren der gemeente Bergen, Heerhugowaard, Heiloo en Langedijk. Donderdag worden op het gemeentelijk sportterrein te Heerhugo- vwaard de voorwedstrijden gespeeld. Om zes uur n.m. komt Heerhugowaard uit te gen Langedijk en om 7,15 uur Bergen te gen Heiloo. De winnaars- en verliezers- ronden worden in Heiloo gespeeld op één der Heilooër kermisavonden. Aangezien het des avonds weer wat vroeger donker is, wordt er beslist op tijd begonnen. WINKELIER CONTRA AMBTENAAR Woensdag speelt het Heerhugowaardsé ambtenarenelftal een voetbalwedstrijd te gen dat van de Middenstand. De wedstrijd begint om 7 u. n.m. op het gemeentelijk sportterrein. Door de middenstand is een fraaie medaille uitgeloofd. bijvoorbeeld de kleuterschool van Lorenzago. Dat is een statig bouwwerk: het heeft iets van een klein slot. Het is hoog, het heeft balcons en een torentje. In Nederland schijnen kleuterscholen altijd gebouwen van één verdieping te moeten zijn. Met enig heimwee kijkt de Italiaan naar foto's van zijn land, die de muren van zijn ijs- salon een fleurig aanzien geven. „Er komen hier vaak landgenoten van mü", vertelt de heer De Mas. „Vooral 's Zondags heb ben ze er weieens behoefte aan hun eigen taal weer eens te spreken en Italiaanse kranten te lezen. Ik heb 's winters als ik 's avonds veel vrije tijd heb, een abonement op de n Gazzettino. Met m'n Italiaanse vrienden spreek ik meestal over sport en algemene dingen. Over politiek hebben we het nooit. Het verbaast me trouwens, dat de mensen hier zo ontzettend veel belangstelling voor de politiek hebben. De kranten staan er altijd vol mee. Dat is in Italië anders. Daar lees je allerlei interessante dingen in de kranten: reis beschrijvingen, wetenswaardigheden, artikelen over bijzondere prestaties van mensen, JO is bijvoorbeeld Arnaldo Fraccaroli door ons hele land beroemd om zijn avontuurlijke ver halen. Als een Italiaan tien lire in zijn zak heeft, zal hij zeker een krant kopen, waarin Fraccaroli een van zijn verhalen vertelt. De krant is er niet zo ingesteld op actualiteit, maar meer op algeme ne ontwikkeling. De Nederlandse geïllustreerde PIIjjvOKE Q. DE MAS ....Venetië bladen liggen bijvoorbeeld ver achter bij „Oggi", het bekendste Italiaanse tijdschrift". De heer De Mas toont Ons een exemplaar van dit blad. „El- is veel meer zorg aan de opmaak van zo'n blal besteed. De foto's zijn met meer zin voor lijn en compositie genomen. De gave van het woord is de Italiaanse journalist ook meer dan zijn Neder landse collega geschonken. De „Unita", het com munistische blad in ons land, weet letterlijk zwart in wit te veranderen en als men niet zeer scherp is, geeft men de communisten op alle fronten gelijk. Nu moet men in aanmerking nemen, dat de Italiaan door alle armoede, die er steeds in zijn land geheerst heeft, een beetje fatalist is gewor den. „Werkelijke communisten heeft men niet veel in ons land", zegt de heer De Mas. Het zijn meestal mensen, die daar proberen te vinden wat alle politieke groeperingen door de eeuwen heen al hebben beloofd: een zekere welvaart, brood in plaats van oorlog. De moeilijke sociale toe standen waren dan ook voor mij aanleiding uit mijn land weg te gaan. Alleen.en dat vinden we merkwaardig in een stad, die zo proper is de tonnetjes.Ik vind het telkens meer dan vreselijk, dat een mid deleeuwse instelling als het tonnenwezen hier nog maar steeds zo populair schijnt te blijven. Het komt ons ongelooflijk voor, dat men in sommige huizen die onwelriekende tonnen nog door de gang, of in enkele gevallen door de huiskamer moet dragen! Als ik mogelijkheden zou hebben om Alkmaar naar mijn eigen smaak te verande ren, dan zou ik geen gondels in de Singels willen hebben, en de Grote Kerk niet in een Doge-paleis willen veranderen. Neen, ik zou in de eerste plaats die vreselijke tonnen afschaffen! Plattelandsvrouwen hielden verkoopavond De bijeenkomst van de Plattelands vrouwen, afdeling Hensbroek-Obdam, was zeer druk bezocht als gevolg van de te houden ver koopavond. Vooraf hebben de dames de door de leden ge. maakte kledingstukken en handwer ken bezichtigd. Na het zingen van het bondslied v-erd het verslag van het uitstapje van de afdeling naar Bergen voorgelezen door mevr Blom-Krul, gevolgd door een verslag op rijm van hetzelfde uit stapje, vervaardigd door de heer Jb. de Vries. Hierna zong het koortje en kele liederen en gaf mevr. Leegwater- Stapel pianomuziek ten beste. Ten einde het komende seizoen in staat te zijn goede sprekers en spreek sters te kunnen laten komen, was het noodzakelijk de kas wat te spekken. Met het oog hierop had het bestuur materiaal aangekocht, waarvan de le den kledingstukken hebben vervaar digd. Het batig saldo komt de kas ten goede. De verkoop verliep vlot. Om ieder een kans te geven had het be stuur de leden een gedeelte van een spreekwoord laten trekken. Het eer ste gedeelte hiervan werd door een van het bestuur afgeroepen en wie de rest van dat spreekwoord had getrok ken, mocht een keuze doen. ZOMERAVOND-VOETBAL-KAMPIOEN Wanneer de voetbalcompetitie ten ein de is en de spelers hun shirtje in de kamfer opbergen, worden de rasechte supporters actief en organiseren een complete zomeravond-voetbal-competitie. Ook in Castricum. In tegenstelling met vorig jaar zijn er dit jaar enkel elftallen uit eigen gemeente en wel de volgende vijf: Brakersweg, Klompenbuurt, Ge meente, Noord-Bakkum en Duin en Bos. In de zestiende wedstrijd werd de Bra kersweg met een 30 overwinning op de Klompenbuurt kampioen van dit seizoen. Van de acht wedstrijden won deze ploeg er zes. Twee eindigden in gelijk spel. Daardoor werd het elftal met 14 punten kampioen. ONDERWIJZERSBENOEMING De heer W. Welboren, onderwijzer aan de R.K. school te Heerhugowaard, is in gelijke betrekking benoemd aan de R.K. Jongensschool hier ter plaatse. COLLECTE „HET HOOGELAND" Ten bate van het werk van „Het Hoo- geland" wordt Maandag hier ter plaatse een speldjesdag gehouden. Te Amsterdam is een 63-jarige glazenwasser tijdens zijn werkzaam heden onwel geworden en van een hoogte van drie meter op de straat ge vallen. Hij is aan zijn verwondingen overleden.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5