LAATSTE NIEUWS Stad en Omgeving AVOND-VIERDAAGSE Barakkenkamp aan Westerweg bracht f 32.825.25 op AGENDA Indrukwekkende plechtigheid op het Joodse kerkhof WAT DE THEATERS BRENGEN Geen last vc altijd een r Groie belangstelling voor verkoop Jonathan Alle vrienden namen afscheid Rotanmeubelen voor de emigrantenschepen HEILOO 25, 26, 27 en 28 Juli. Treinongeluk op station Gouda Twee doden, 20 gewond „Door de Eeuwen Trouw" niet meer in kampen van Ambonnezen Zusier Van Randwijk gehuldigd ZATERDAG 21 JULI 1951 Het barakkenkamp aan de Wester weg te Alkmaar zal binnenkort ver dwijnen. Gistermorgen heeft de inspec teur der domeinen te Alkmaar de ba rakken, schuren, schuilplaatsen, bestra ting en riolering bij inschrijving ver kocht. Voor deze verkoping waren vele belangstellenden, die de meest uiteen lopende prijzen hebben geboden. De totale opbrengst van het barakken kamp, dat in gedeelten is verkocht bracht 32.825.25 op, hetgeen volgens een van de bieders meer was dan de aanbouw had gekost. De opbrengst van de verschillende kavels bedroeg: Wachtbarak, groot 10.25 x5.50x3/4.50 m, een administratiebarak, groot 35.95x5.50x3/4.50 m en zes privaat gebouwtjes werden het eigendom van de heer Scherpenhuizen uit Purmerend voor resp. 1118, 3265 en 1000. De Goudase Zand- en Grinthandel kreeg de beschikking over de keukenbarak, groot 35.95x5.50x3/4.50 m voor de som van barak, groot cmfwype7890óëCMWFYP 3000. Het hoogste bod 1850 voor de wasbarak, groot 23.10x5 50x 3/4.50 m kwam van de heer Kikkert te Texel. De legeringsbarak, groot 64x5.50 X3/4.50 m zal naar Terneuzen verhui zen, waar de heer Breepoel 5520. had geboden. De andere legeringsbarak, van dezelfde afmetingne, bracht slechts 4264.op en werd het eigendom van de heer Bontebal uit Zoetermeer. De geheel uitneembare was- en badbarak groot 20x8.15x2.85/3.65 m, met centrale verwarmingsinstallatie werd gekocht voor 5036.11 door de heer Wust uti Numansdorp. De Oranjewerf te Am sterdam werd koper van de cantine- barak, groot 19.70x10 35x4.14/7.45 m met twee aanbouwen elk groot 3.40xl.60x 3.15 m, voor de som van 4680. De heer Scherpenhuizen uit Purmerend kocht ook nog een schuur, groot 4.86x 3.70x2.50/3 m en twee stapels brandhout voor 58. De heer J. Oudhof uit Heiloo Nog zijn de laatste jubeltonen niet verklonken van de welverdiende hulde aan het honderd jaar oude persbureau Reuter, of daar begint aan het jour nalistieke firmament een nieuwe ster te dagen, vooralsnog in alle beschei denheid, aanvankelijk gewikkeld nog in de met inkt bevlekte luiers, maar toch reeds met de onmiskenbare ken tekenen van komende roem en aan staande glorie. Deze nieuwste ontdekking is Jona than. Jonathan, die misschien tien of elf jaar jong is, verscheen een week of drie geleden voor de eerste maal met een ernstig gelaat op de redactie van dit veel en goed gelezen dagblad. „Een dame op leeftijd", sprak hij on beschroomd en wel articulerend, „struikelde hedenmorgen tijden s het winkelen in de Langestraat over een hond en kwam te vallen, waarbij zij haar enkel verstuikte". Kort, bondig en wel geïnformeerd, dat was de eer ste kennismaking van de redactoriale wereld met Jonathan. Na deze glorieuze entree werden zijn bezoeken steeds frequenter. Hij verhaalde schier onuitputtelijk van in het holst van de nacht op leven en dood vechtende dronkaards, van dienst boden, die hun uitzet aanvulden uit de linnenkast van hun mevrouw, en van wanhopige jongetjes, die van huis wegliepen, omdat hun rapport zo slecht was. Kortom, van de zelfkant van het levenVanmorgen vroeg, na te hebben verteld, dat een eerbare huis vader uit angst voor zijn furieuze echt genote de nacht in een plantsoen had doorgebracht, deelde hij in een ver trouwelijke bui mede, dat hij nu al vijf gulden in zijn spaarpot had, lou ter van de berichtjes, die hij kwam brengen. Want voor iedere primeur van Jonathan, die in de krant komt mag hij de volgende dag een kleine beloning komen halen, en zowel de krant als 's werelds jongste persman varen daar wel bij. Hoe hij zo uitstekend geïnformeerd komt, is en blijft een raadsel. Hij schijnt voortdurend en overal met zijn fijne neus in de nieuwsboter te val len en menige ervaren krantenman is jaloers op de manier, waarop Jonathan kopij ruikt. Zijn stijl wordt steeds be ter, de details van zijn verhalen wor den als maar interessanter, hij weet altijd de namen van de medici, die de eerste hulp verleenden, en ongetwij feld zal hij binnenkort komen vertel len, hoe hij de opmaak van zijn be richten wenst te zien en wat voor kop er boven moet. Jonathan is nog een heel jeugdige Jonathan, maar als hij zo doorgaat, zal hij eens Spinoza heten. Langs de journalistieke Melkweg zal zijn ster rijzen en reizen, van de Achterdam naar het Hekelveld en van het Hekel- veld naar Fleet Street. You never can tell! Daar komt hij net Weer binnen om te vertellen, hoe een bromfietser dacht dat hij net vóór die vrachtauto met aanhangwagen langs kon. Wel, het ging net niet, en Jonathan was er weer bij. Dat is er dan ook weer een voor zijn spaarpot betaalde voor de houten urinoir en kolenbergplaats 61.25; en de op het terrein aanwezige tegel- en andere be strating ter oppervlakte van 4750 m2 alsmede de aanwezige rioleringen, put ten, roosters, zakput met pomp en electromotor werd het eigendom van de heer Geersten uit Utrecht voor 3973. Voor de gemetselde schuilplaat sen was slechts één gegadigde. De in specteur is op dit bod niet ingegaan daar hij dan 1500 toe had moeten betalen. Nog geen winkelsluiting voor tabakswinkels De minister van Economische Za ken heeft B. en W. medegedeeld, dat hij, met het oog op de thans nog gel dende winkelsluitingswet 1930, welke verband legt tussen de wekelijkse rusttijd van het winkelpersoneel en de verplichte halve dagsluiting, 't raads besluit van 5 Juni j.l. tot invoering van een verplichte middagsluiting op Dinsdag van de winkels in tabaks artikelen niet ter goedkeuring aan de Kroon kan voordragen. B. en W. stellen thans voor het ge noemde raadsbesluit in te trekken en de Vereniging van detaillisten in ta bak en tabaksfabrikaten in overwe ging te geven haar verzoek te her halen als de nieuwe winkelsluitingswet in werking is getreden. (Ontleend aan onze adverentierubriek) ZATERDAG Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: De kampioen (18 jaar); Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Minderjarig meisje ver mist (14 jaar); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Goldwyn Follies (14 jaar) Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Het laatste duel (14 jaar). ZONDAG Cinema Americain, 2 en 4.30 uur: 't Is feest vandaag (elke leeftijd); 7 en 9.30 uur: De kampioen (18 jaar); Harmonie Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Minder - jarig meisje vermist (14 jaar); Rex Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Goldwyn Follies (14 jaar); Victoria Theater, 2, 4 30. 7 en 9.30 uur: Het laatste duel (14 jaar). MAANDAG Cinema Americain, 8 uur: De kampioen (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Minderjarig meisje vermist (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Goldwyn Follies (.14 jaar) Victoria Theater, 8 uur: Laatste duel (14 jaar). „Marie" verliet haar eigenaar Gistermiddag omstreeks één uur werd aangifte gedaan van diefstal van een solex. De eigenaar kon de politie ech ter een belangrijk signalement opge ven: op het achterspatbord van de ver miste fiets prijkte het woord „Marie". Twee rechercheurs stapten direct in 'n auto om te trachten Marie bij haar rechtmatige eigenaar terug te brengen. Snoedlg hadden zij succes. Op 't kruis punt van de wegen naar Castricum en Uitgeest reed een veertien jarige jonge man op een solex, die in volle glorie het woord „Marie" voerde. De jonge man, een Amsterdammer, werd meege nomen naar het bureau van politie, waar proces-verbaal werd opgemaakt. E. S Hamburger ier aarde besteld £EER VELEN begeleidden wijlen de heer E. S. Hamburger gisteren naar zijn laatste rustplaats op aarde; het Israëlitische kerkhof aan de Westerweg. Naaste verwanten had deze beminnelijke Alkmaarder slechts weinige, doch op rechte vrienden des te meer. Zij allen hadden de moeilijke tocht naar het een voudige kerkhofje aanvaard om afscheid te nemen van een waarlijk goed mens. Het sobere ritueel dat de Joodse begrafenis kenmerkt, werd hierdoor een eer betoon van indrukwekkende grootheid. „OIJ, de Ro,ts, volmaakt is Zijn werk, al Zijn wegen zijn recht; God der trouw zonder verkeerdheid, rechtvaar dig en billijk is Hij", zo zong eens Mozes ten afscheid. Dezelfde woorden sprak rabbijn Philipson uit Haarlem gisteren in het kapelletje waar de baar stond opgesteld. Sterk varieerden de toonaarden van de Bijbelverzen welke werden gezongen in het Hebreeuws. Luid-op klonken de klaagliederen; de Joodse gemeente rouwde en met haar vele Christenen. Aardse reis volbracht VOORTVLUCHTIGE AANGEHOUDEN. De vorige week werd aangifte ge daan van oplichting voor een bedr? van f 25. De dader, een 41-jariee stun man der koopvaardij die voortvhichtig was, is thans aangehouden in Goirle. Hij is te Amsterdam ingesloten. „W/IE kan in leven blijven wanneer God tot zijn sterven besloten is?" aldus ging de rabbijn daarna in het Hollands voort. „Wij geven de stoffe lijke resten thans voor altijd terug aan de aarde. Stof keert terug tot stof; de ziel keert terug tot God die haar ge geven heeft." De rabbijn sprak daarna naar aan leiding van de grote karavaan die lang geleden uit Egypte kwam en aan de poorten v. Moab klop'e. Koning Balak verzocht de waarzegger Bileam toen het uitbreidende Israel te vervloeken, doch in plaats daarvan sprak deze zijn zegen uit over de voorttrekkende men sen. ,Een volk is het, dat afgezonderd woont en zich onder de volkeren niet rekent". Deze woorden van de tovenaar Bileam bracht rabbijn Philipson giste ren in toepassing op wijlen de heer E. S. Hamburger. Deze was een man die alleen woonde, maar toch specifieke, sterke bindingen had. Spreker prees de vele goede hoe danigheden van de overledene en be toogde dat zijn heengaan een grote leegte zal achterlaten. „De aardse reis is volbracht. Hij is nu daar, waar wij allen eens zullen samenkomen" aldus besloot de rabbijn. Een rechtvaardig man MAMENS het kerkbestuur van de Ned. Isr. Gemeente sprak daarna de heer R. Elzas, die betoogde dat hij de thans overledene had leren kennnen als een rechtvaardig en nauwkeurig man. Spre ker dankte de overledene voor het vele goede werk dat hij had verzet. Mr. G. A. de Lange sprak na mens het bestuur van de 8-October- vereniging woorden van dank voor de grote steun die de thans overledene steeds verleende. Hierna droegen verwanten en vrien den de baar naar het graf. In de stoet waren onder meer meegekomen dr. R. J. Hamburger, mr. dr. C. Berk houwer, de heer en mevr. C. Krak, de heer en mevr. Vriesman, de heer Du Crocq en dr. Den Hartog vroeger wo nende te Koedijk. Voorts merkten wij nog op mr. C. J. de Lange, de heer en mevr. C. H. de Lange, de heer Wortel, de heer en mevr. J. Heyn en nog vele intieme vrienden van de overledene. Gelijkheid r»E Joodse ritus wil eenvoud en gelijk- heid; alle mensen komen als gelijken op aarde en verlaten haar ook als ge lijken. Daarvan getuigde ook de kist die was gemaakt van ongeschaafd wit hout. Nadat deze in de kuil was neer gelaten, traden beurtelings de vrienden van wijlen de heer Hamburger naar voren, die allen drie maal een schop aarde in het graf wierpen. Niemand overhandigde de ander de schop; ze werd telkens weder in het zand ge stoken. Het begraven is namelijk een liefdedienst aan de afgestorvene, die ieder voor zich verricht. Eerst toen de rouwplechtigheid geëindigd was, wer den verschillende bloemstukken op het graf gelegd. Rabbijn Philipson besloot de indruk wekkende plechtigheid daarna met het eeuwenoude Kaddiesch-gebed. De heer Hamburger uit Utrecht sprak tot slot namens de familie woorden van harte lijke dank voor de vele blijken van medeleven. Of deze aanblik ook tot wiegeliedjes inspireert! Op de achtergrond de draagwiegen, die wel ietsdoen denken aan hengselmanden. In opdracht van de Mij. Nederland vervaardigt de firma Bijvoet ook dekstoelen en rieten tafeltjes voor gebruik op de emigrantenschepen. De Maatschappij Nederland, onder welks auspiciën speciale regerings schepen emigranten naar Australië, Nieuw Zeeland en Canada brengen, heeft bjj een aantal Nederlandse rotan meubelmakers orders geplaatst voor dekstoelen en gemakkelijk transpor tabele reiswiegen. Ook een Alkmaarse firma, met name C. Bijvoet en Zoon, op de Dijk, ontving een order voor de bouw van 140 draagwiegen. Deze partij is bestemd voor gebruik op twee sche pen. Met elke boot worden vijftig grote en twintig kleine exemplaren meegege ven. Over een reiswieg. die de vorm van een mand heeft, wordt gemiddeld tien uur gewerkt. Door gebruik te maken van houten „mallen" en met behulp van gasverhitting trekt men in de voornaamste rotan „balkjes" de ge wenste bochten. Heeft men eenmaal een stevige karkas, dan wordt dunner rotan ingevlochten. Men let zorgvuldig op de kleur van het materiaal, zodat re gelmatig een donkere en een lichte streep in het vlechtwerk wordt ver kregen. De kleinere reiswiegen doen denken aan hengselmanden. Men kan ze aan de arm dragen. De toekomstige kinderbedjes zijn met zorg geconstrueerd en bekleed. Elke wieg heeft een voering van fris-geruite stof, welke uitneembaar is, zodat ze ge wassen kan worden of gemakkelijk te vervangen is. Voor gebruik op schepen zijn de vlechtwerken ideaal. Men kan ze gemakkelijk vervoeren en ze nemen weinig plaats in. De bouw van een vrij eenvoudig voorwerp als zo'n reiswieg eist echter vakmanschap en veel geduld, wat reeds duidelijk' blijkt uit de omstandig heid, dat over één exemplaar gemid deld tien uur wordt gewerkt. DRUKTE OP DE KAASMARKT. De drukte op de kaasmarkt heeft gisteren een nieuw jaarrecord bereikt. In de binnenstad werden 507 gepar keerde personenauto's, 75 vrachtwa gens en 52 autobussen geteld. Vernieuwde banketbakkerij Gistermiddag heropende in de zaak van de heer Driesen de heer W. J. Olijve zijn winkel in fijne banketbak kerswaren. Door verschillende bloem stukken wekte het mooie interieur op de hoek van het Fnidsen tegenover de Bathbrug een feestelijke aanblik. Aller lei soorten koekjes uit eigen bakkerij afkomstig, lagen op de gretige blikken van het publiek te wachten, dat vooral gisteren bij de overstelpende Kaas- marktdrukte niet op zich liet wachten. De heer Olijve, niet uit Alkmaar af komstig, had het veel goed gedaan van de buren die hij in het geheel niet kende, enige attenties ondervonden te hebben. Onderscheidingstekenen worden uitgereikt Op verzoek van de ministers van oorlog en marine zal de burgemeester Woensdag 25 Juli a.s. aan de nabestaan den van een zevental overleden mili tairen het oorlogsherinneringskruis of he* Ereteken voor Orde en Vrede uit reiken en des namiddags om half vijf aan een 33-tal ingezetenen het Erete ken voor Orde en Vrede. BESMETTELIJKE ZIEKTE In de gemeente Alkmaar hebben zich in de week van 814 Juli twee gevallen van Roodvonk voorgedaan. Opgave; VAN DOORNSTR. 13, HEILOO TELEF. 2877 en „JAKO", MIENT 17, ALKMAAR TELEF. 3671. (Advertentie, Ing. Med.) HARMONIE-THEATER Minderjarig meisje vermist Het ontbreekt deze week in het Har monie Theater niet aan spanning. De ac'eur van uitzonderlijke begaafdheid Treyor Howard die o.a. in „Odette" excelleerde, en de jeugdige Jean Sim mons vragen de gespannen aandacht in „The clouded fellow", die in Nederland uitkomt onder de titel „Minderjarig meisje vermist". Er wordt een moord gepleegd, waarvan de dader weliswaar niet vast staat, doch waarvan een meis je, dat aan geheugenstoornissen lijdt, verdacht wordt. Er is zoveel geraffi neerd bijeengegaard bewijsmateriaal' tegen haar, dat slechts een vlucht en de hoop op een fout van de moorde naar uitkomst kunnen brengen. In een spannende politionele jacht worden de twee vluchtelingen bijna gesnapt tot dat enkele adembenemende ogenblik ken het verlossende einde komt. Zoals gezegd een boeiend filmwerk dat als eersfeling van de Betty E. Box zeer veel voor de toekomst belooft. In het rijk gevarieerde voorpro gramma zal de reportage in technico lor van een modeshow de harten der vrouwelijke bezoekers stormenderhand veroveren. VICTORIA-THEATER Het laatste duel Wie heeft er als jongen niet met schit terende ogen in de indianenboeken van Cooper of Karl May gelezen en doods angsten uitgestaan met de rechtvaardige blanke mannen, die gescalpeerd zouden worden of, aan de martelpaal gebonden, tot een vreselijk einde veroordeeld sche nen als daar niet op het laatste ogenblik de schoten der prairie jagers klonken en de gevangenen van hun.boeien van bison- huid bevrijd werden. Wie heeft er later niet meegeleefd met de verhalen van Grey en zovele anderen, die weer in een wat later tijdperk speel den, de tijd dat de blanke kolonisten zich hier en daar reeds in het gebied der In dianen hadden gevestigd, er hun blokhui zen hadden gebouwd en hun speelholen hadden, waar het gegraven goud veel vlugger verdween dan het door moeizame arbeid was verkregen. Er zijn jongens en mannen die in hun hart jong zijn gebleven die dat alles nog even interessant vinden en er van harte van kunnen genieten als de kleurenfilm het op het doek brengt en zij er alleen maar naar hebben te kij- gen om er opnieuw door geboeid te wor den. „Het laatste duel" is een dergelijke film, een rolprent met galopperende paar den, met mannen blanken en roden die even vlug kunnen rijden als schie ten, met bandieten en rechtschapenen en natuurlijk met een romantische inslag, de liefde van een m<?edige prairievrouw en een blanke waaghals, die natuurlijk aan het slot, met nog rokende pistolen, als overwinnaar uit het strijdperk treedt en over het lijk van zijn verslagen vijand stapt om de vrouw die hij bemint in zijn sterke armen te sluiten. Hoe het verhaal precies in elkaar zit, doet er minder toe. De hoofdfiguren in deze voor velen zo spannende film zijn Randolph Scott en Ruth Roman en dat de toeschouwers met hun avonturen mee leven blijkt wel uit de welgemeende uit roepen en het spontane appluas als de held van het verhaal op de met doden bezaaide kampplaatsen wonderlijke staal tjes van moed en schutterskunst te be wonderen geeft. Vooraf o.a. een prachtige film over een jacht op het zeldzame artisdier de Okapi, die in het oerwoud in de Belgische Con go door een expeditie wordt gevangen. REX-TH EATER Goldwyn Follies Inderdaad, dit is een fantastische show film, die in een verrassend tempo een reeks van de beste revue-taferelen brengt, met bijzondere zang, dans, ballet enz. en waaraan een aantal artisten medewerken, die alle eersterangskrachten zijn en te zamen zorgen voor een verhaal, dat tel kens in de uitvoering vele bijzonder goed gevonden scènes brengt. Waar het geheel in fraaie kleuren is opgenomen, begrijpt men wel dat de toeschouwers telkens door zeer mooie revue-nummers geboeid wor den. Leider van het geheel is de bekende Adolphe Men jou, die bijzonder de aan dacht trekt. Maar vele eerste rangskrach ten weten de met veel smaak samen gestelde taferelen tot een succes te ma ken. Daar is in de eerste plaats de een voudige, charmante Andrea Leeds, die de regisseur Menjou tot grote steun wordt. Met veel genoegen zal men kennis maken met de uitstekende zanger Kenny Baker, die een attractie op zichzelf is. Bijzonder is weer de beroemde buikspreker Edgar Bergen, die met zijn pop Charlie Mc Carthy opnieuw daverend succes heeft. Het dwaze trio „The Ritz Brothers" valt weer op en de vele prachtige revue-, bal let- en zangtaferelen zijn naast het grote ballet „De Vergeten Dans" een lust voor het oog. Een film, die de aandacht ten volle waard is. Een tweetal zeer actuële journaals leiden het hoofdnummer in. CINEMA AMERICAIN De kampioen Als men verwacht een film te zien, waarin een boksfenomeen op de handen wordt gedragen en de „noble art" wordt geïdealiseerd, zal de Strengholt-film „De Kampioen" teleur stellen. Deze film he kelt op onbarmhartige wijze de toestan den welke in de .Amerikaanse bokswe- reld bestaan, toestanden welke wij in Europa slechts gedeeltelijk kennen. Stan ley Kramer en Mark Robson, producer en regisseur, hebben een film gemaakt, die van het begin tot het einde fascineert. Na het tragische einde vraagt de toe schouwer zich onwillekeurig af of het werkelijk zó erg is in Amerika, of het werkelijk de managers zijn die de wed strijden maken en of de capaciteiten van een bokser eerst op de tweede plaats ko men. Het is moeilijk te zeggen of in „De Kampioen" de tegenstellingen niet te schril zijn afgetekend. Vast staat echter, dat men veel corruptie kent in de Ameri kaanse bokswereld, meer nog dan in Eu ropa en dat zelfs de grote bookmakers een stem in het kapittel hebben. In deze sterk gespeelde film valt het uitstekende spel van de hoofdrolspeler Kirk Douglas op, een van de laatste ont dekkingen van Amerika. De talloze op namen van de bokswedstrijden zijn vaak grandioos en daar men niet gestreefd heeft naar een happy-end, steekt „De Kam pioen" met kop en schouders uit boven soortgelijke films, welke vroeger in cir culatie waren. 't Is feest vandaag In de Cinema Americain worden Zon dagmiddag twee en Woensdagmiddag één speciale voorstelling gegeven van de gro te Franse succesfilm ,,'t Is feest vandaag", de film die men zou kunnen noemen de triomf van de Franse acteur Jacques Fati, die als de brievenbesteller van het Franse dorpje, dat wordt opgeschrikt door de komst van een kermis op het dorpsplein, een schitterende rol speelt. Met de inderdaad dolkomische avontu ren van de postbode en met zijn geestig spel zal men zich kostelijk amuseren. De journaals Het buitenlandse nieuws in onze plaatselijke bioscopen staat in het te ken van de troonsbestijging van de jeugdige Koning Boudewijn der Bel gen. Voorts noemen wij de reportage van de Tour de France. In het binnen landse journaal voert het bezoek van het Koninklijk Paar aan de nieuwe Noordoost-polder de boventoon. Vooral het laaiend enthousiasme, waarmee Urk de hoge gas'en begroette, doet weldadig aan. Enkele fraaie luchtop namen completeren de uitstekende filmflitsen. ungecurrigeerü Hedenmorgen om elf minuten over zeven is op het station Gouda een ern. stig spoorwegongeluk gebeurd toen de expressetrein uit Rotterdam, die ia Gouda aan de trein naar Den Haag wordt gekoppeld, met een vaart van 15 kilometer tegen het wachtende Haagse treinstel reed. Door de botsing werd een persoon gedood. Een twintigtal ge. wonden moest naar Goudse ziekenhui, zen worden overgebracht. De toestand van vijf reizigers is zorgwekkend. De treinen, die vol zaten met reizigers, zijr zwaar beschadigd. Het voorbalcon en de bestuurders- cabine van het Haagse treinstel wer den geheel ingedrukt. De wagenbe stuurder van dit treinstel, de heer De B. uit Utrecht, werd zeer zwaar ge wond. Hij is in een der ziekenhuizen te Gouda overleden. Een der op het voorbalcon staande reizigers de heer J. F. uit Amsterdam werd op slag gedood. II Het verbod, dat de regering vorige maand uitvaardigde tegen de tot het Bureau Zuld-Molukken behorende per sonen om de woonoorden van de Am- bonnese oud-KNIL-militairen hier te lande te betreden, geldt thans ook voor de leden van de Stichting „Door de eeuwen trouw", alsmede voor degenen, die namens deze Stichting de kampen willen bezoeken. De regering wenst namelijk niet meer toe te staan, dat aanvullende particuliere sociale zorg wordt ver leend onder auspiciën van deze orga nisatie en zij verwacht, dat degenen, die hun steun aan de Ambonnezen ga ven door bemiddeling van „Door de eeuwen trouw", zonder nochtans met de politieke doelstellingen van deze organisatie in te stemmen, dit thans ook langs andere weg zullen blijven volhouden. De receptie die gis*ermiddag in Huize Voorhout plaats had om patiën ten en kennissen in de gelegenheid te stellen afscheid van zuster H. J. van Randwijk te nemen, was van het be gin tot het einde er een van een wel dadige intimiteit. In het midden van een grote kring gezeten ,werd zij, die zich lange tijd voor de zieke mens had gegeven, door verschillende oud-ver pleegsters, collega's en oud-patiënten van harte gehuldigd bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Geen ogenblik was er, dat er teveel mensen waren om de prettige, geani meerde stemming te vervangen door een plechtig officiële, ook niet te wei nig om het geheel een te kil aanzien te geven. Vele bloemstukken stonden rondom zuster Van Randwijk, van de velen, die haar hadden leren kennen en waarderen. 's Morgens nam het personeel van het Cqntraal Ziekenhuis officieel af scheid van haar. Namens alle aanwe zige specialisten sprak dr. F. J. Frede- rikse, voor het college van rcgen'en de burgemeester, mr. dr. H. J. Wijtema. voor de huisartsen, waarvan ook vele aanwezig waren, dokter Maats. De plechtigheid had een aanvang geno men, toen de directrice mej. G. te Kiefte de scheidende had toegespro ken. Als een cadeau voor het leven werd haar een radiotoestel met een i.ioassend tafeltje overhandigd. Een door de oudere collega's aange boden diner besloot op waardige wijze de ingetogen huldiging van de opera- tiezuster Van Randwijk. tweede in de Kaag de Kaagweek Kirkenier en de Alkmaarse in de team een tweede „Braasemer- Alkmaarse zeilers Valkenklasse op Op de eerste dag van behaalden de heren H. S. van der Meer van Roei- en Zeilvereniging wedstrijd Valkenklasse prijs met 58 punten. Eerste werd het team meer" met 65,2 punten. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Zondag zullen voor spoedgevallen beschik baar zijn de buisartsen: Dr. Jb. Maats; Stevn- st-aat 1 (tel. 2387) en Dr. E. E. M. van Gilse, Kennemerpark 8 (tel. 3136). ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Te beginnen hedenavond 18 uur zal deze v/eek buiten de normale openingstijden voor spoedgevallen geopend zijn de apotheek van de heer G. Kruisinga, Koorstraat 59. R.K. MULO-EXAMEN Te Alkmaar zijn o.a. geslaagd voor het Mulo examen A de candidaten P. C. Vijn te Bergen. J Winder, G. L. Berk hout, J. F. van Doorn, J. C. Groothui zen, N. P. Groot. H. M. Hermes. C. van de Idsert en A. M Keesma allen te Alk maar, T G. Deckwitz te Schermerhorn, I. M. A. Waartman te Castricum en A. C. M. Pijnappel te Limmen. Theo en Kee: Gisteren was dc zeven en vijf Liefting bouwde, „op hoogte". Dit die, welke binnen zeven weken fabrieken te Zaandam. Ter geleg bovenste topje van dit bouwwerk wolken, het feestelijke rood-wlt-b gelukwens waard, want het mag van de wereld zijn, dat zij ook d begane-grond vindt het toch maai Vlag op nieuwe schoors (40 m.) van Verkade Toen wij ons naar het terrein v Verkadefabrieken begaven en por A. C. Fluri ons vertelde, dat wi wij de bouwer van de schoorstee: den spreken, in een bakje doe schoorsteen naar de top gehesen den moeten worden, zakte ons de tot in de schoenen. In een onderzi zwevend in het groene water tusi vissen en in grote snelheid met e< litair jachtvliegtuig naar de aard kend, hadden we ons wel veili voeld, maar om op een smal p omhoog te worden getrokken na rand van de schoorsteen, daar vi we maar weinig voor. Enfin, he dan ook maar een grapje, want e\ ter troffen we Theo en zijn maai Passon aan, onder in het gew schoorsteenlichaam. Er weer n den zij. De schoorsteen zal straks gassen van een hitte van 250 to graden te verwerken krijgen en om moet van beneden af aan d nenkant worden beschermd door z.g. schutwand. Duizelig? De eerste vraag, die je te 1 schiet, als je deze mensen hoog hemel en aarde aan de arbeid natuurlijk; Hoe lappen ze hei Zouden ze dan nooit last van dr heid hebben? Op deze vraag c dan nu ook aan Theo stelden, woordde hij: Neen, van duize heb ik nog nooit last gehad. Nat is schoorsteenbouwer een heel vak. Je kunt het of je kunt he Je gehele gesteldheid moet er kunnen. Het weten, dat je elk blik kunt vallen, blijft je nat steeds bij en daarom ben je op gelijkheid van dat gevaar a la conde ingesteld. Je voelt als het dat een stapeltje stenen op de s steen niet goed staat en steunt bij voorbaat niet op. Je hoort als er iets niet in orde is met d trische lier, die het materiaal na ven brengt. En je hebt door de lange ervaring geleerd op elke tie op de juiste wijze te reagere Is een soort instinct van je gev Mijn vader was ook schoorste wer. Zo kwam ik met het vak raking. Ik had door, dat het wc lag. Anderen zeiden ook, dat i moest zetten en ik- had het d; inderdaad zó onder de knie. Twintig soortei Hoeveel stenen zijn er in schoorsteen gegaan? Dat is n precies te zeggen, vertelde Thi een blik naar zijn vriend Kees we verwerken wel twintig verse de steensoorten. Het totale gewi van is 212.000 kg. Nog een paar noemde hij ons. De schoorstee! aan de voet een doorsnede va: meter, aan de top een middelli 2.02 meter. Alvorens met de boi de schoorsteen zelf te kunnen be moesten acht en veertig palen geheid. Dit geschiedde door de kes. De palen hebben een tot wicht van 400.000 kg te torsen! Deze is dus de zeven en v schoorsteen, die zij binnen zc bouwden. Als men dan weet, dl (thans in dienst bij de fa. Cano kens te Venlo) al zeventien jaar stenen maakt, dan zullen dat ei taal wel enkele honderden zijn. gaan ze naar de Veluwe en ze gen zich al bij voorbaat over zicht, dat zij dan weer zullen Want dót is stèeds een aantrel verrassing. En niet alleen in Z en op de Veluwe genoten zij uitzicht via de top van een steen, dat was ook het geval zo bouwden in Duitsland, Fr België, Oostenrijk, Noorwegen land. Ja, voor de oorlog werk practisch niet in Nederland. Ni PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 22 JULI BERGEN. Maranatha, 10.30 Voorham (A'dam) Verbreid Waarheid, Van Borselenlaan 2, n.m. ds. J. J. Ruys. BROEK OP LANGENDIJK herv. gem., 10.30 uur ds. Kooy 19 uur ds. Den Oudsten (Alkm Geref. kerk (art. 31 K.O.) 10 ei ds. Veltman (Zeist). Chr. ger 9.30 en 15 uur ds. Floor (Opp EGMOND AAN ZEE. Ned gem., 10 uur ds. Roobel. EGMOND BINNEN. Ned. her 10 uur ds. Plug. GROET. Ned. herv. gem., 10 G. v. d. Haagen (Leeuwarden). NIEUWE NIEDORP, 19.30 uur, gez. Gem., ds. FrankenLiefr: NOORD-SCHARWOUDE. Ne gem., 10 uur ds. M. R. Pliester. OUDE NIEDORP. Ned. hei 10 uur ds. C. M. de Jong (Schi SCHOORL. Ned. herv. gem., J. H. Marwitz (Alkmaar); 11 Jeugddienst, Wika mej. F. J. Doopsgezind Broederseh 7.30 uur n.m. ds. Knot (Barsing Verbreiding der Waarheid, a Roode Leeuw, 10.30 en 4.45 uu preek ds. J. J. Ruys. WARMENHUIZEN. Ned. her 9.30 uur ds. W. K. Post. ZUID-SCHAR W OUDE. Ne< Tem. io uur, C. A. Korndörff

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2