Voorstellen waardering van Harriman vinden bij Perzen Admiraal Forrest Sherman te Napels overleden ta j m 1 j VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Treinbotsing te Gouda werd niet opgehelderd Nader beraad der Noordelijken Lid van het Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken ontslagen slag! Je Beer Maandag 23 Juli 1951 148e Jaargang No. 171 Twee Britse ambtenaren uitgewezen Engelsen nog niet op de hoogte gesteld De Parijse conferentie voltooit tussenrapport Viermotorig Canadees vliegtuig vermist Mayer aanvaardt opdracht Het Koninklijk gezin in Engeland aangekomen KoAt Russen belemmeren de Westberlijnse handel Pétain overleden blijft Garantiemelkprijs gehandhaafd Nederlands vliegtuig in Engeland neergestort 9 vo V/ >kje; 2. Vis; 3. g; 5. Perzisch duct; 7. Gelaats- jten klepper; 14. Kwaadspreker; ïtartikel; 21. Be- Tank; 28. Trans- rsportartikel; 33. i Gelderland; 35. npel; 39. Bot; 40. 43. Schriftelijk i Kreta; 47. Plaats Dinsdag) STE GROND e dierbare kin- m het boek van t die platen van :ers en van die ch ook weer zo die op de laatste I stapt en een te zijn? „Beauty vij kennen het ïen; bij Grimm Hendrik" en daar ser, maar een af- ran het gouden esje mee moet moet slapen. >et men vanzelf weer eens te wor- grootste vijand", i anti-oorlogsfilm :rd met de groot- bedoeld. Maar ichien nog niet and, de oorlog is l van. In de Mid- :n met de naam de duivel aan. gste niet wanneer ijke grootste vij- bben leren leven, zijand zien wij zich dat zo sterk e neiging krijgen ot te slaan, zo gezicht dat hun doordat het hun i, niet omdat ze tioeg vinden, maar gewone, alledaag- is een ander ont- duisterheden en eden tot zondigen het bestaan niet ke mensen komen at het sprookje ïen loutere fanta- le naam zou moe- d in „De Beer in en de schaduw- blijken onontwar- jn, ja, de kant van ■eel afgrondelijker En o hoe houden uit met zulk een ïster als we zelf r te leven? Hoe ;venslange gezel- d, die verfijnde ige leuteraar, die it het enge gezel- ook maar een se- chten! het antwoord van- rogelijk dat gezel- te houden, ja, er welijk mee aan te haar angst voor muit een gevoel m, in al zijn grie- orhoofd kust. Als e mond. Dan valt d van het monster lert in een schone ft het antwoord blijft een beer, dan een omhulsel, n al zijn monster- Isof hij een prinfl m de Honingsman- schouders leggen iel. Daarmee is de lige of een sprook- maar Wel in een' in een wezen dat en weerzinwek- e is, maar ook dat it waarin het zon- de ogen van Je- n wezen begint er en welk een be- ;t woord van Pau- hristus de wereld enende". Zo luidt prookje dat het ire Sprookje, de ella, ondanks de e gratie Gods. BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAFTEIN ALKMAABSCHE GOD DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. m.m Familieberichten 20 ct p.m.m Vraag en Aanbod talleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. Kans op compromis inzake Anglo-lranian? j-jE PERZISCHE politie heeft Zaterdag twee vooraanstaande figuren van de Anglo-lranian bevel gegeven, direct van Abadan uit het land te verlaten. Het zijn W. J. Freegard, hoofdofficier van de veiligheidsdienst, en E. J. Donoghue, ingenieur voor de verbindingen. Freegard is beschuldigd van ondermijnende activiteit, Donoghue van het ontslaan van een Perzisch staatsburger. Daarentegen heeft Mossadeq persoonlijk bevel gegeven, de Vrijdag ingetrokken verblijfsvergun ning van de hoofdvertegenwoordiger der maatschappij, Richard Seddon, aan de bezitter terug te geven. Intussen heeft Harriman aan de oliecomissie een reeks voorstellen overhandigd, waarover deze zeer tevreden was. Zij schijnen op een aantal omstreden punten een compromis in te houden en een hervatting van de onderhandelingen met de Engelsen mogelijk te maken. Voorwaarde hiervoor is echter de aanvaarding door de Britten die overigens nog niet zeker is. diende Zaterdag Het Europese leger De conferentie over de vorming van een Europees leger heeft haar eerste tussentijdse rapport voltooid. Het is verzonden aan de deelnemende landen: Frankrijk, Italië, Beigië, Luxemburg en West-Duitsland en zal Dinsdag ter kennis worden gebracht van de landen, die slechts waarnemers hebben gezon den, w.o. Nederland. Te Parijs verluidt, dat een conferen tie van de ministers van defensie wordt voorgesteld, teneinde tot een politiek accoord te komen, dat de ver eniging van alle strijdkrachten in een supra-nationale strijdmacht inhoudt. UARRIMAN diende Zaterdag zijn voorstellen in tijdens een vergade ring op het zomerpaleis van de sjah, waar zijn adviseurs en de Perzische oliecommissie tegenwoordig waren. De conferentie was op zijn verzoek bij eengeroepen. Details zijn er noch over het verloop van de zitting, noch over de inhoud van de voorstellen bekend gemaakt. Slechts is na afloop bekend gemaakt, dat men „vorderingen had ge maakt". De besprekingen zijn Zondag voortgezet, nadat de oliecommissie met de regering had gesproken. Haar ant- woordvoorstellen werden in een spe ciale kabinetszitting goedgekeurd en nadien aan Harriman overhandigd. De oliecommissie noemde haar antwoord „bevredigend" en achtte na afloop van de besprekingen „succes verzekerd" Haar leden verklaarden: „Wij zijn in de laatste faze van onderhandelen. Als alles op de volgende bijéénkomst goed gaat, kan Harriman tevreden naar huis vertrekken". De besprekingen van Zondag gingen uitsluitend over de stappen, die dien den te worden genomen om sluiting van de raffinaderijen van Abadan te voorkomen. Volgens sommige berichten zouden de voorstellen niet alleen een compromis op het stuk van de ont vangstbewijzen voor de afgeleverde olie deze moeten thans aan de nieu we Perzische maatschappij gericht zijn Inplaats van aan de Anglo-lranian, het geen reeds tot moeilijkheden heeft ge leid inhouden, maar er zou ook de oprichting van een gezamenlijke Brits- Amerikaans-Perzische verkooporganisa tie zijn voorgesteld. De Britse ambassadeur, Shephard, was Zaterdagavond nog niet op de hoogte van de Amerikaanse voorstel len. Harriman zou hen gisteravond of hedenmorgen op de hoogte brengen van de voortgang der besprekingen. Zondagavond is weer een bespreking In het zomerpaleis van de Sjah gehou den. De Perzen waren enthousiast, toen zij na twee uur onderhandelen het paleis verlieten. De anders zo stugge Harriman weerde nu met een glimlach de verslaggevers af. 38 personen aan boord Een viermotorige „D.C.4" van de Canadian Pacific Airlines" die te Vancouver was opgestegen voor een vlucht naai Anchorage in Alaska, is sedert Zaterdagavond negen uur Ne derlandse tijd vermist. Aan boord be vinden zich 28 Amerikaanse militai ren, drie functionarissen en zeven le den van de bemanning. Onmiddellijk is alles in het werk gesteld om het vliegtuig op te sporen. Schepen van de Amerikaanse kust wacht en reddingvaartuigen van de luchtvaartmaatschappij nemen aan de opsporingen deel. Het laatste bericht van het toestel ontving men, toen het zich boven Kaap Spencer bevond In Anchorage zou men noodseinen heb ben opgevangen, welke van het ver miste toestel afkomstig zouden kunnen zijn. Het vliegtuig was op weg naar Korea. Socialistische leider in Egypte gearresteerd De leider van de socialistisch partij van Egypte, Ahmed Hoessein, is op last van het openbaar ministerie ge arresteerd. Weerbericht Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met vanavond en vannacht plaatselijk nog enkele buien. Morgen wisse lend bewolkt, droog en koel. Ma- tige en af en toe vrij krachtige vind tussen Noord en West. DINSDAG: Zon op 4.48, onder 20.44. Maan op 22.47, onder 12.12. Hartaanval maakt een eind aan zijn leven. ADMIRAAL FORREST SHERMAN, de chef-operaties der Amerikaanse marine, is Zondagmorgen vroeg te Napels overleden. Hij kwam hier Zaterdag per vliegtuig uit Londen aan en had een conferentie met admiraal Robert Carney, de opperbevelhebber der Atlantische strijdkrachten in Zuid-Europa. Hij had Zon dag opnieuw naar Madrid zullen vertrekken. Zowel in Washington als in de Spaanse hoofdstad is het bericht van zijn dood met grote ontroering vernomen. Admiraal Sherman is 54 jaar oud geworden. Hij was tijdens de oorlog gedurende twee jaar plaatsvervangend stafchef onder admiraal Nimitz van de vloot in de Stille Oceaan. Achtereenvolgens vervulde hij verschillende belangrijke posten en in November 1949 werd hij chef operaties. Zi r woond. In de nacht kreeg hij een hart- Ijn werk in jpsnje IS aanval. Hij herstelde zich, maar stortte jlr kort daarop in en overleed. VOltOOICl Te Washington is verklaard, dat zijn taak in Spanje is voltooid en dat het verdere werk op lager niveau zal wor den voortgezet. Admiraal L. D. Mac Cormick zal tijdelijk het opperbevel over de marine op zich nemen. Hij heelt nog een paar reserve-banden De Franse kabinetsformatie Pressie op socialisten en katholieken De leider der Franse radicalen, René Mayer, heeft de opdracht tot vorming van een regering aanvaard. Hij zal Dinsdag voor de Nationale Vergade ring verschijnen. Krijgt hij de vereiste meerderheid van 314 stemmen, dan zal hii beginnen met de uitvoering van zijn taak. Mayer is er nog niet in geslaagd, tot overeenstemming te komen met de so cialisten over de loonpolitiek en met de katholieken over de subsidie aan de confessionele scholen. Hij verwacht, dat beide groepen hem Dinsdag zullen steunen uit vrees voor belangrijke concessies aan de Gaullisten. Onthou den zij hem hun steun, dan bewijzen zij daarmee dat de derde macht in Frankrijk ter ziele is. De mogelijkheid bestaat echter ook, dat zij hem wel zullen stemmen, maar niet willen deel nemen aan de nieuwe regering. In dat geval zal de regering een overwegend conservatieve signatuur krijgen; het accent zal dan worden gelegd op de internationale politiek. Zaterdag arriveerden Koningin Ju liana, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene met de regerings- Dakota op het vliegveld van Londen, 's Middags waren de Prins en de oud ste Prinses van Soesterberg vertrok ken en 's avonds volgden H.M. de Ko ningin en Prinses Irene. Zoals bekend zal het Koninklijk gezin in Engeland het Festival of Britain en de Horse show bezoeken. De Koningin keert vandaag reeds naar Nederland terug. De Prins en de beide Prinsessen blij ven tot Donderdag in Londen. CHERMAN maakte de laatste weken een rondreis door Europa voor het voeren van besprekingen over de At lantische verdediging. Daarbij kwam hij o.m ook in Napels. Aangezien zijn bezoek werd beschouwd als een inlei ding tot Spanje's toelating tot het At lantische Pact, is hierover in verschil lende landen noga] deining ontstaan Hij heeft er zelf op een te Napels ge houden persconferentie niets over wil len vertellen. Van zijn bezoek aan Na pels zei hij, dat het verband hield met de organisatie van de Atlantische ver dediging in de Middellandse Zee en het gebied ten Oosten daarvan tot aan India. 's Avonds heeft de admiraal met zijn vrouw een concert in Pompeii bij ge- Remmen hebben gewerkt De oorzaak van de treinbotsing op het stationsemplacement te Gouda, die twee doden en twintig gewonden eiste, is niet bekend. Zoals men weet is daar Zaterdagmorgen even na zeven uur de expressetrein uit Den Haag op die uit Rotterdam gereden. Aanvankelijk meen de men, dat de remmen van 't Haagse treinstel niet in orde waren, maar dat is bij nader onderzoek onjuist geble ken. De botsing gebeurde aan de Rotter damse zijde van het perron. Daar stond de dieselelectrische trein uit Rotterdam reeds te wachten. Het Haagse treinstel moest hier achter worden gekoppeld De bestuurder gaf tijdens het binnen rijden signalen met de hoorn. Met een snelheid van ongeveer vijftien kilome ter reed de binnenkomende trein op het wachtende deel. De bestuurderscabine en het erachter liggende voorbalcon werden geheel vernield. De achterzijde van de Rotterdamse trein werd minder zwaar beschadigd. Beide treinstellen zijn uit de roulering genomen en op een zijspoor gezet. De passagiers merkten van de bot sing zelf weinig. Aangezien er echter een sterke rookontwikkeling optrad, dacht men aan brand. Dit leidde tot het ontstaan van een paniek. Met ach terlating van de bagage vocht men zich een weg naar de uitgang. Politie en geneeskundige dienst had den hun handen vol aan deze ramp. De ziekenhuizen waren niet berekend op de plotselinge stroom van licht- en zwaargewonden. Aangezien de bestuurder, de heer De B. uit Utrecht, om het leven is geko men, zal de juiste oorzaak van het ongeval wel nooit achterhaald worden Gen. Ridgway wacht af Een bericht van radio-Peking beves tigt, wat reeds van geallieerde zijde werd verondersteld: de besprekingen te Kaesong zijn Zaterdag voor enkele dagen onderbroken, omdat de commu nisten zich nader moeten beraden. De delegatie der VN heeft n.l. geweigerd, op de agenda voor de wapenstilstands conferentie een punt op te nemen in zake de terugtrekking van de buiten landse troepen uit Korea. De Noorde lijken achten deze kwestie zeer be langrijk. Een oplossing ervan zou vol gens hen een waarborg zijn, dat de vijandelijkheden niet opnieuw zullen beginnen. Op de Zaterdag gehouden bijeen komst hebben de Chinese gedelegeer den voor het eerst een leidende rol ge speeld. Zij onderbraken twee maal de zitting voor onderlinge beraadslagin gen. waarin zij de Noordkoreanen niet betrokken. Generaal Nam II zag er gespannen en enigermate onderworpen uit. Generaal Ridgway heeft Zondag te Tokio besprekingen met vice-admiraal Joy gevoerd In een interview heeft hij medegedeeld, dat er tot dusverre te Kaesong niets is gebeurd, dat een on gepast optimisme wettigt. Hij verklaar de, een afwachtende houding in te ne men. Tien personen mogen Engeland niet verlaten De paspoorten van een lid van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, wiens naam niet bekend werd gemaakt en van de in Australië gebo- ïen professor E. H. Burhop, een lector n de wiskunde aan de Londense uni versiteit, zijn op bevel van de regering ingetrokken. TN TEXAS heeft men een plaatsje, dat Truman heet. Een kleine groep bur gers beviel deze naam niet en daarom werd voorgesteld de naam van de stad in „MacArthur" te veranderen. Kort daarna vroeg niet minder dan tachtig procent van de burgerij om aanslui ting bij de naburige stad, Mesquite Een mooie gedachte, vindt Theodoor om de naam van bekende staatsman- till! kopen, ontdekte hij, dat de eigenaar niet aanwezig was, terwijl alle deuren open stonden. Gelijk een herdershond wachtte hij één uur lang, tot de eige naar kwam opdagen, om de wacht in nen aan steden te verbinden. In Neder- de winkel over te nemen. In Londen land heeft men weliswaar nog geen plaatsen, die „Drees" of „Joekes" he ten, maar in Groningen is toch maar staan, waarop een spaarvereniging gevormd, die een- schilderd was: tjes zal vergaren onder de naam „De Lieftinck-bond". Mevrouw Letha Jackson in Pittsburgh zouden we niet gaarne in de gelederen van de Lief tinck-bond wensen Laatst hield de po litie bij haar een huiszoeking en vond er enkele balen suiker, verschillende vaatjes vet en boter, verscheidene hon derden kilogrammen meel en verder nog massa's eetwaren in blik Mevrouw Jackson werd prompt beticht van ham steren, maar zelf verklaarde ze heel droog: „Iemand moet die hele voor raad hier buiten mijn medeweten heb ber neergelegd!" Het pad der plicht voor politiemannen gaat soms langs vreemde bochten. In Hartford (Connec ticut) zijn de dienaren van Hermandad dan ook trouw door dik en dun. Toen een patrouillerende agent in een siga renwinkel een pakje sigaretten kwam dacht een „Bobby" ook een goede beurt te maken, toen hij een auto zag met vette letters ge- „Deze auto is gestolen van Harry Olney". De politieman stel- de voordeur, de zich op in een naburig café en Theodoor is ook een beetje uit zijn pos (poort) wachtte daar acht en een half uur tot er iemand om de wagen zou komen, 's Avonds laat werd zijn wachten be loond. Er klikten handboeien en op de treeplank werd de man ondervraagd Het bleek, dat hij Harry Olney heette. Hij had de alarmerende kreet op zijn wagen geschilderd om diefstal daarvan te voorkomen. Harry Lime, de hui veringwekkende figuur uit de film „The Third Man" geeft ook vaak aanleiding tot misverstanden. In de bioscoop ving Theodoor op: „Waarom speelt Harry Lime nou niet op zijn cither?" Een zelfde wijze uitroep vernam Alida aan toen iemand tegen de petroleumverkoper zei: „Wat mij be treft hoeven ze die Perzische oliebron nen niet te houden. U vertegenwoordigt toch de A.P.C.?" De brandweerlieden van Tupper Lake, in de staat New York zijn even ontvlambaar als de Per zische olie en nog een beetje sneller aangebrand dan de heer Mossadeq. Toen ze melding kregen van een gewel dig uitslaande brand in hun stad snel den ze naar de plaats des onheils, om daar te constateren, dat de brandweer van een naburige fabriek juist met het blussingswerk zou beginnen. De vuur- bestrijders van Tupper Lake werden hierdoor zo woedend, dat ze in handge meen raakten met hun concurrenten. Er werd lustig geknokt. Het gebouw, dat in lichtelaaie stond brandde tot de grond toe af. Burhop werkte in de oorlog aan atoombomprojecten in Amerika en zou Zaterdag met twintig andere personen naar de U.S S.R. vertrekken. Deze reis, die nu zonder Burhop begon, stond onder auspiciën van de Britse en Schotse vereniging voor vriendschap met Sowjet Rusland Het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken deelde mede, dat een andere functionaris van het ministerie is ontslagen, terwijl verder bekend werd, dat de ambtena ren van alle Engelse lucht- en zee havens een „hoogst geheime" circulai re hebben ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat nog tien andere per sonen het land nie't mogen verlaten. Inschakeling van de burgerluchtvaart? Sedert er half Mei moeilijkheden zijn ontstaan tussen de vier mogendheden over de oude twistappel, West-Berlijn, hebben de Sowjet-autoriteiten besloten goederen, welke van een waarde van meer dan tienduizend Mark hebben te gen te houden, zodat het goederenver keer van tVest-Berlijn naar West- Duitsland ernstig belemmerd wordt. Dit weekend zijn exportgoederen tot een waarde van 60 millioen Mark tegengehouden. Gewacht wordt op toestemming tot vervoer door de Russen. Veel van de gestrande exportgoederen zou per vlieg tuig kunnen worden vervoerd, doch de burgerluchtvaart kan het vrachtver voer niet verwerken. Wanneer de Rus sen niet spoedig hun houding verande ren zal officieel aan Britse en Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen wor den verzocht meer ruimte voor vracht vervoer uit Berlijn beschikbaar te stellen. Volgens een woordvoerder van het achtste leger hebben de Noordelijke de reorganisatie van hun troepen blijk baar voltooid. Er zijn de laatste dagen geen belangrijke troepenverplaatsingen achter hun linies waargenomen. Ove rigens is er weinig gevechtscontact. Hier en daar hebben de verbonden tioepen patrouilles uitgezonden, die op weinig tegenstand stuitten. Hedenmorgen is op het eiland Yeu op 95-jarige leeftijd overleden de ex- maarschalk van Frankrijk Henri Phi lippe Pétain. (Zie verder elders in dit blad) Alleen tlessenmelk wordt tijdelijk een cent duurder De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de Neder landse georganiseerde landbouw mede gedeeld, dat de garantiemelkprijs voor de boer over het jaar November 1950— 1951 wordt gehandhaafd op 17Va cent per kg melk van 314 vet. De voor de producent vastgestelde prijzen van tar we, koolzaad, suikerbieten, haver en gerst, voor zover daarvoor een inname- regeling geldt, zullen niet worden ge wijzigd. De minister maakte voorts bekend, dat de vandaag ingaande verhoging van de maximum-melkprijs met 1 cent per liter, uitsluitend geldt voor gepas teuriseerde melk en -consumptiemelk producten. Deze prijsverhoging is ove rigens van tijdelijke aard. Een dode, een gewonde Zondagavond is aan de Engelse Zuid- kust tussen Ashford en Fa ver sham een Nederlands Auster-vliegtuig neerge stort, Een inzittende, de 26-jarige heer K. Fritsma uit Sneek, kwam om het leven. Zijn metgezel, de heer A. Bot- tema uit Appingedam, is met niet ern stige brandwonden in het ziekenhuis van Canterbury opgenomen. De beide vliegers waren Woensdag op de Yorkshire Aeir Club aangeko men en vertrokken Zondag naar Os- tende Er stond echter een dichte mist, weshalve zij besloten, op een vliegveld ii. Kent te landen Bij de poging daar toe is hun machine neergestort en ge heel verbrand. Zelfs de identificatie tekens waren niet meer te ontcijferen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1