Stad en Omgeving Zomerweer was geen concurrent voor concert van St. Caecilia Bijna vijfhonderd R.K. athleten turnden in de Langedijk Delftse kuns zaal v Verrassing voor donateurs Nieuwe telefoon aansluitingen Chauffeur achterhaald Beheersvorm van een tehuis voor bejaarden Badp'aatsen met duizenden bezoekers Zondag was het de drukste dag van dit jaar Vooral voor Bergen aan Zee Politie deed goede greep TUSSEN AGENDA M U.L.O.-examens Talrijk publiek was getuige van goede wedstrijden Het damkampioenschap van Alkmaar In 1 A nog geen beslissing Mekken kampioen 1ste klas B Telefonische overbrt der openingstoespi MAANDAG 23 JULI 1951 In afwijking van de gebruikelijke gang van zaken, kwam St. Caecilia onver wacht de donateurs een extra zomerconcert aanbieden in de concertzaal van „Het Wapen van Heemskerk". We vreesden dat het prachtige zomerweer een ïware concurrent zou zijn, maar tot ieders verrassing was de opkomst groot. De zaal was volkomen bezet en ook op het balcon hadden veel luisteraars plaats genomen. Begonnen werd met de bekende Pelikaan-mars, die in een zeer fris tempo werd gespeeld. In de Posthoorn galop, dir. Van Leeuwen, was men niet zo fortuinlijk; er werd een herhalinkje over het hoofd gezien, maar dat kan ten slotte de beste gebeuren. In de operette-muziek van Franz Lehar was men weer geheel in oude vorm. De melodieën uit de operette „Het lustige Weeuwtje" vielen bijzon der in de smaak vooral het laatste gedeelte. Tussen dit populaire programma had men een werk van Mozart geplaatst, namelijk een arrangement uit de be kende piano-sonate De Turkse Mars". Dit werk van Mozart is licht van toets en het paste dan ook zeer goed in het kader van het gebodene. St. Caecilia 5414 Ammers, J. v. timmerman-aan nemer, Ewislaan 27, Heiloo. Apeldoorn, G. P. handel in aard appelen, groente en fruit, Heere- weg 155, Heiloo. Besse, A. Raadhuisweg 2, Heiloo. Bierman, C. groentekweker, Wes- terweg 85. Brunius, J. B. Kennemerstraat- weg 38 H Heiloo. Buursema, mej. P. modiste, Ber- gerweg 26. Café De Pilaren, Verdronkenoord 129. Elzin'ga, W. in en verk. gebr. goe deren, onger. part. en zolderoprui mingen, Koningsweg 44. Gem.bestuur en Gem. inst. van Heiloo. Openbare Lagere School, hoofd J. J. Rommel, Heiloo. 5814 ULO school, Slimpad 18, Heiloo. 5501 Groot, Th. bloemist-hovenier, Ze- venhuizerlaan 97, Heiloo. Groothedde, I. F. J. Westerweg 323, Heiloo. Hemmer, H. brood- en banket bakkerij, Herenweg 162, Heiloo. Kommer Jr., J. v. d. eigenaar ïij- wielgroothandel ind. Jako, Holleweg 21, Heiloo. Instituut voor steno typen, Jo Stuifbergen, Kennemerstraatweg 630, Heiloo. Kroese, M. Th. leesbibliotheek, Schoutenstraat 14. Laan, W., consumptie-ijs, Holle- weg 28, Heiloo. Leek, Th. brood- en banketbak kerij, Westerweg 293, Heiloo. Lodewijks W. P. Kennemerstraat weg 263, Heiloo. Mooy, P. vertegenw. ASPA NV. Zaandam, Anna v. Burenstr. 17. Mors, J. veehandelaar, Rijksstraat weg 652, Heiloo. Nijman en Co., F. E. schilder behanger, Scharloo 38. Ofmans woning en reparatie inrichting, Fnidsen 70. Oostendorp en Zn. Fa. A. C. zui- veltransportbedrijf, Holleweg 41, Heiloo. Oppedijk, D. W., Kennemerstraat weg 347, Heiloo. Pittana, G., graniet en beton bedrijf, Tienenwal 56 Politie, Rijkspolitie Verkeersgroep Alkmaar (woonh. wmr. G. Schoonbeek), Coornhert- kade 22. Pool, G. groothandel galanterieën en rokersbenodigdheden, Akers laan 2. Poppes, J. N. venn. agentuur- en comm. handel „Condor", Linden- laan 76. Ridder, J. de, vert. Fa. Dethmers en Co, Ridderstraat 32. Stam Stoomt N.V. Stoomwasserij stoomververij, chem. wasserij, Kennemerstraatweg 307. Heiloo. „Succes", Kousenreparatie-atelier, Fnidsen 68. Stoorvogel, N. Uitenbosstraat 3. Tuin, L. Nassauplein 20. Valkering-Soecker, P. J. Kenne merstraatweg 654, Heiloo. Vet, H. de veehouder, Hoever- weg E 15. Wendt, A. P. Dathenusstraat 30. Wessels, H. A., Lyceumstraat 76. Woldring en Idema NV. Gronin gen Vruchtenprod fabriek wijn handel, distilleerderij, ver. J. Vis, ser, Kennemerstraatweg 616, Hei loo. 5605 5484 5602 5788 5826 4997 3920 5689 5809 5486 5912 5983 4897 5686 5406 5705 4651 5603 4865 5887 5812 5004 5424 5418 5988 5608 5782 5407 5090 5986 5987 4560 5518 5980 5883 5403 heeft dit stuk buitengewoon mooi ge speeld. Het vormde het muzikale hoogtepunt van deze concert-avond. In de overige stukken, zoals Donau-wel- len, een Spaanse mars, Uebelklange, enz., viel op, dat het corps in z'n ge heel onder leiding van dirigent Oly nog steeds goede vorderingen maakt. Het klankgehalte is beschaafd en ook het ensemble wint aan gelijkheid en eenheid. En dit zijn nu eenmaal be langrijke zaken. Een dergelijk licht programma ter afwisseling doet het uitstekend en we zijn er van overtuigd, dat St. Caecilia met dit extraatje de donateurs een groot genoegen heeft gedaan. Het publiek heeft met aandacht het gehele programma scvolgd en liet het vaak aan welverdiende bijval niet ontbre ken. De avond zou niet compleet zijn geweest als niet ook het Vendel voor het voetlicht was verschenen. Alhoewel een dergelijke demonstra tie beter in de openlucht kan plaats vinden, had men hiermede toch bij de aanwezigen een enorme bijval. Een ge animeerd bal vormde het slot van dit zomer-concert. St. Caecilia kan terugzien op een av 1, die warm, maar zeer succesvol was. M- S. Doorgereden na ongeluk Dezer dagen maakten wij melding van een ernstig verkeersongeluk, dat in de nacht van Woensdag op Donder dag plaats vond op de hoek van de Dirk Duivelsweg en de Heerenstraat. De 45-jarige Alkmaarse kellner De G. die op een rijwiel met hulpmotor reed, werd toen gegrepen door een auto wel ke met grote snelheid het kruispunt ■overstak. De chauffeur reed direct na het ongeluk door en doofde zelfs de erlichting van zijn nummerbord. Het is de politie thans gelukt de dader te achterhalen. Tegen de man. een 43- jarige inspecteur van een levensverze keringsmaatschappij uit Allernaar, is proces-verbaal opgemaakt. Op 29 Maart besloot de raad B. en W. te machtigen aan een particulier ar chitect, die hierin gespecialiseerd is, opdracht te verlenen tot het maken van een schetsplan voor de bouw van een tehuis voor bejaarden, welke opdracht intussen verleend is. B. en W. hebben zich sedert dien be raden over de vorm van beheer van het te bouwen tehuis. Zij stellen de Raad voor een instel ling van weldadigheid krachtens de ar menwet in het leven te roepen, welke tot doel heeft de verpleging van be jaarde lieden uit Alkmaar en, onder zekere waarborgen, ook uit andere ge meenten, zonder onderscheid van hun godsdienstige, politieke of maatschap pelijke opvattingen, aan welke instel ling het door de gemeente te bouwen tehuis in beheer ware te geven. De naam der instelling zou kunnen zijn: „Instelling tot het stichten en/of be heren van één of meer rust- en ver pleeghuizen voor bejaarden". B. en W. menen, dat in het bestuur der instelling h.i. behoren naast ver tegenwoordigers der diaconieën der Ned. Herv. gemeente en de Ger. kerk, het R.K. charitatief centrum, van de afd. Alkmaar van de stichting voor maatschappelijk werk op humanistische grondslag en van de Raad van overleg van de plaatselijke vakcentrale te Alkmaar. Een en ander kan in het vast te stellen reglement voor de op te rich ten instelling van weldadigheid ge regeld worden. B. en W. stellen voor een instelling van weldadigheid als boven bedoeld op te richten en het door hen opgemaakte ontwerp-besluit daartoe aan te nemen. Burgerlijke Stand G e b o r e n: CornelisP. J. z. v. J P. Kos ter en A. M. Willig; Wilhelmus H. A. z v. A. H. A. van Rhoon en T. M. Thoolen; Alberta, d. v. B. Wolters en A. v. d. Molen, Jacobus G. M.. z. v. J. Verver en P. C. S. M. Keijsper; Ingrid M. J., d. v. J. A. Janssen en M. J. Mak Gehuwd: Cornelis N, Zut en Jo hanna C. M. Bekker, Machiel Esseveld en Elsje H. Streicher, Jurrien de Weert en Barbara W. Hoekmeijer, Willem Stoop en Alida Mienis. Lourens \lors en Nanda M. van Houten. Johannes Smit en Henrica T. Kole, Nico Hofman en Geertuida E. Nierop Groot, Jan P Naeff en Jacoba G Hoogenboom. Overleden: Elizabeth Vader, 97 jaar, wed. v. L. C. Oudt. Geslaagden in Alkmaar en omgeving Voor het examen Nederlands M.O. A is geslaagd de heer R. J. Valkhoff te Alkmaar. De heer H. J. Waal uit Bergen behaalde aan de Kweekschool4 voor de Zeevaart te Amsterdam het diploma stuurman B.S. en aan de Kweekschool voor machinisten kwam de heer P Swart uit Alkmaar met goed gevolg door het eindexamen. In de Ambachtsschool te Utrecht werd het examen afgenomen voor het groot-diploma Autobestuurder. Tot de veertien geslaagde candidaten behoor de ook de heer J. K. G. Lödel te Heiloo. Bij het door de CMVV te Haarlem g'ehou- den examen van de Mode-Vakschool N. Nelis te Alkmaar slaagden voor coshimière de dames J. Schelhaas (met lof), Broek op Langendijk; R. Reus, Berkhout; J. Bakkum en G. Kaan dorp, Alkmaar. Voor het in Den Haag gehouden examen slaagden voor coupeusecostuum- en mantelvak mej. L. Groot (met lof)5 Alkmaar en voor leiares in het costuum- en mantelvak mej. F. Kardef, Medemblik. Allen werden opgeleid door de Mode-Vak school N. Nelis, Oudegracht te Alkmaar. Een op zestien Alkmaarders hengelt Bij navraag ter gemeente-secretarie is ons gebleken, dat thans reeds één op de twee-en-twintig Alkmaarders zich in het bezit heeft gesteld van een visacte. Dit cijfer zal echter hoogst waarschijnlijk nog stijgen tot één op zestien. Het aantal uitgegeven acten is op het ogenblik reeds hoger dan verleden jaar om deze tijd. Tot nu toe zijn verstrekt zeven grote acten, 376 snoekacten (dit cijfer zal stijgen tot meer dan vierhonderd), 173 hengelacten (dit worden er ten min ste 200) en 1248 visbewijzen. Het aan tal uit te geven visacten zal de 1800 zeker overschrijden. BENOEMING TIJDELIJK LERAAR IN DE OUDE TALEN Curatoren van het Murmellius-Gym- nasium hebben de raad de volgende aanbeveling voor de benoeming van een tijdelijk leraar in de oude talen aangeboden: 1. de heer W. J. H. F. Ke gel, leraar in de oude talen aan het lyceum te Winterswijk; 2e. de heer W. L. Blok, doctorandus in de oude talen te Oxford. DIERENBESCHERMING Zwervend is te Alkmaar aangetrof fen een grote muisgrijze poes. Ter be schikking is een mooi cypers katertje, pl.m. vier maanden -oud. Adres inspec teur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. 275 287 284 262 2328 2047 2148 KOEDIJK Coöp. Boerenleenbank, Kanaal dijk 240. Gemeente en Gem. instellingen Verzorgingstehuis. Rijkspolitie Groep Langendijk (woonh. gr. commandant) Kanaaldijk 237. Wit, M. de bakker, Kanaaldijk 130. r.ERGEN Grondsma Jr., G. huize „Nije- hove", Guurtjeslaan 11. Meyerdirck, F. W. Zuidlaan 23. Nieuwpoort, D. gedelegeerde NV Preanger Rubber Mij., Buer- weg 53. .Over de hoofden lopend hei water in" Het ongemeen mooie weer van het afgelopen weekend heeft ook naar de badplaatsen in onze streken vele tienduizenden erop uit doen trekken. Van de vele mogelijkheden om van de vrije natuur en de volle zon te genieten was het strand met de koele zee verreweg het meest in trek, niet alleen bij de vacan- tiegangers, maar ook bij hen aan wie slechts de Zaterdagmiddag en de Zondag gegeven is zich enige ontspanning te gunnen. In lange files trokken langs alle wegen de fietsen, voorbijgesneld door evenlange slierten auto's. Het was dan ook geen wonder, dat de fietsenstallingen in de badplaatsen niet alle rijwielen konden bergen noch dat de parkeerterreinen alle wagens konden bevatten. De her en der neer gezette vervoermiddelen belemmerden in enkele gevallen de verkeersstroom. In Bergen was het reeds Zaterdag avond een drukte van belang. Hoewel er niets bijzonders te doen was dan gewoonlijk, maakten ongekend velen van de schitterende avond gebruik door een wandeling door het dorp te maken en op de terassen te zitten bij de alge heel feestelijke, aanblik van de geopen de en verlichte winkels en de vrolijke klanken van de strijkjes. Het Rode Kruis wekte met een vrachtwagen vol accordeonisten de tallozen op met milde te geven voor het goede doel. Zondagochtend waren reeds vele men sen vroeg naar zee getrokken om voor de komende stromen baders van het strand te genieten. Het moet voor velen een teleurstelling geweest zijn te bemerken, dat hele volksgroepen dezelf de mening waren toegedaan, 's Middags was er nagenoeg geen zand van hei. strand meer te zien, zodat zeker gezegd kan worden, dat deze dag voor Bergen en Bergen aan Zee de beste van het jaar is geweest. Vooral de vacantie van de bouwvakarbeiders en de scholen in Amsterdam zal hier debet aan zijn; min stens 4000 personen verblijven thans meer in Bergen dan in de winter. Schoorl aan Zee werd voor het eerst in haar bestaan door zoveel gasten be zocht, dat men, zoals iemand opmerkte, over de hoofden van de mensen het wa ter kon bereiken. Ook hier kon de fiet senstalling het geenszins af. Verschei dene mensen keerden neer huis terug, toen zij de overstelpende stoeten baders aanschouwden. In Schoorl en Groet- Camperduin was de aanblik op de va- cantievierders iets rustiger, overdag al thans, toen alles zeewaarts was getrok ken. Doch bij het naderen van de avond keerden alle 5000 kampeerders en de duizend andere gasten in het kleine Schoorl terug. Voortdurend, zo verzekerde men, ons, vlood een stroom mensen door het dorp naar het Noorden en Zuiden. Het Camperduiner zeebad deed niet onder voor de andere badplaatsen. Parkeerter- ïein en stalling voor fietsen waren ook hier niet te ruim. Wat dit jaar nog niet eerder voorgekomen was in andere plaatsen, vond men in Camperduin al vrij normaal: reeds meer Zondagen was de drukte hier ontzaglijk. Wanneer het weer er toe meewerkt, zal nog enige keren dit weekend ge ëvenaard kunnen worden. Het hoog-sei- zoen is thans begonnen en met zeker heid kan werden vastgesteld, dat nage noeg alle pensions en hotels tot de nok toe vol zijn met al diegenen die na een jaar lang werken een welverdiende vacantie bij zee. duin en bos niet veel zon verdiend hebben. Vijf metalenrovers gearresteerd De Rijkspolitie van de Wieringermeer heeft in de nacht van Vrijdag op Zater dag vijf beruchte typen, de gebroeders E. en de gebroeders S. en een zekere L., allen afkomstig uit Alkmaar, ge arresteerd. Z- werden bij de Oudezeug op heterdaad betrapt, terwijl zij bezig waren met een dommekracht een 40 m lange messing-koperen peilinstallatie uit de weg te lichten, die eigendom is van het heemraadschap Wieringermeer. Twee van de mannen konden direct ge grepen worden, toen zij met hun „werk" bezig waren. De andere drie sloegen op de vlucht met achterlating van een auto en een hoeveelheid kostbare me talen en gereedschappen die deze heren bij hun karweitjes nodig hebben. Tegen de morgen werden zij echter ingere kend toen de politie hen aantrof in een woonwagen aan de Kwelweg. Wel pro beerden zij weer het hazenpad te kie zen; het mocht hun echter niet geluk ken ver weg te komen; toen de agenten enige waarschuwingsschoten losten ver kozen zij het verstandigste. Uit nader onderzoek bleek, dat de politie hier de hand heeft gelegd op vijf individuen, die reeds geruime tijd het platteland afstroopten om zich waardevolle metalen toe te eigenen. De politie meent dan ook de daders te hebben aangehouden, die onlangs een partij koperdraad hebben ontvreemd in Anna Paulowna. De vijf mannen zijn inmiddels naar Alkmaar overgebracht. R.K. MULO-EXAMENS Te Alkmaar slaagden voor het Mulo examen nog de volgende candidaten: Th. R. Mosch; L. G. Oostermeyer, W. H. van Rijn, L. J. Sengers, Heiloo; J. A. Spaans; P. P. Zuurbier, Heiloo; N. W. Bakker, Egmond-Binnen; A. V. M. Ku- bis; G. E. Kunst, Oudorp; L. M. van Langen; Th. G. J. Magielsen, Heerhugo- waard; M. L. C. Dijkman, E, E. Oskam; C. C. Tesselaar, Warmenhuizen; A. M. Thomas, M. E. Veken, Bergen; L. Borst. Ursem; F. van Diepen, Obdam; C. M. van Duin, Egmond a. Zee; M. L. C. de Graaf, Oude Niedorp; N. P. Hemels, Obdam; N. W. Hoogedoorn, Limmen; L. B. Th. M. Kersting; H. J. van Leeu wen, Obdam; J. C. Demoité, Castri- cum; D. J. van de Peppel, A. B. M. A. Piket, P. J. M. Schouten; E. E. Schou ten, Heiloo; A. C. M. Schuit; C. Th Sombroek, Heiloo en C. Steeman. De candidaten wier woonplaatsen niet vermeld zijn, wonen te Alkmaar. (Advertentie, Ing. Med.) MAANDAG Cinema Americain, 8 uur: De kam pioen (18 jaar) Harmonie Theater, 8 uur: Minderjarig meisje vermist (14 jaar) Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Goldwyn Follies (14 jaar) Victoria Theater, 8 uur: Het laatste duel (14 jr.). DINSDAG Bioscopen als Maandag Kirkenier en Van der Meer vallen op tijdens Kaagweek Tijdens de tweede en derde dag van de Kaagweek hebben de Alkmaarse Valkenzeilers Henk Kirkenier en Siep van der Meer eens te meer bewezen tot de sterksten in deze klasse te be horen. Door het grote aantal inschrij vingen moest de Valkenklasse in drie afdelingen worden gesplitst, afdelin gen die iedere dag opnieuw werden in gedeeld, zodat alle deelnemers één keer tegen elkaar moesten uPkomen. ,'t Spul" van Henk Kirkenier en de Trewes van Van der Meer bezetten Zaterdag beiden de eerste plaats in hun afdelingen. Ook Zondag verover de Kirkenier de dagprijs. Van der Meer moest zich met een eervolle tweede plaats tevreden stellen. Tussen een groot aantal 12 m2 jachten be reikte de Alkmaarder J. Metselaar Zondag de vijfde plaats. Jaap Keijzer. die het vorig jaar meer dan eens in de prijzen viel, kon het met zijn Olympia- jol Zondag niet verder dan,een vierde plaafs brengen. Ook Zaterdag werden de Mulo examens te Alkmaar voortgezet. Het diploma A werd behaald door de vol gende candidaten: M. J. Kramer, Den Helder; S: Grin, Anna Paulowna; J. Zwaag, Eierland, Texel; A. Berken bosch, Den Burg; J. Metselaar, Den Oever; M. E. Steijn, Den Oever; I. Broekman, Heiloo; E. E. Henkes, Hei loo; W. J. Tijmens, Wieringermeer; K, Maijer, Beemster; J. Swart, Purmerend; M. v.d. Woude, Purmerend; A. Schot ten, Heerhugowaard; P. C. v. Dijk, Dirkshorn; K. v. Laar, Den Helder; V. Vijn, Heiloo; C. W. Boode, Alkmaar; J. Dekker, Alkmaar. Acht candidaten moesten worden afgewezen. BENOEMING LERAREN WISKUNDE EN ENGELS AAN HET MURMELLIUS GYMNASIUM Door het college van curatoren van het Murmellius Gymnasium zijn de volgende aanbevelingen aan de Raad gezonden: a) voor vast leraar in de wiskunde: le de heer dr. A. van Heemert te Alk maar, wiskundig medewerker van het Nat. Luchtvaart Laboratorium; 2e de heer drs. H. van Russum te Alk maar, leraar aan het Amsterdams Ly ceum. b) voor vast leraar in Engels de heer B. H. Poppinga, thans tijdelijk als zo danig werkzaam. KERKNIEUWS De heer J- H. Marwitz, cand. te Alk maar, heeft het beroep van de Ned. Herv. kerk te Barsingerhorn aange nomen. Ds. D. Middelkoop te Sint Pancras heeft bedankt voor Kommerzijl OVERPLAATSING ONDERWIJZER Met ingang van het schooljaar 1951/ 1952 zal de Tesselschadeschool een klasse minder tellen waardoor de heer A. Bouma voor ontslag met toekenning van wachtgeld in aanmerking komt. Aan de Rochdaleschool moet met in gang van het schooljaar 1951/1952 een parallel le klasse worden gevormd waarvoor een leerkracht nodig is, die niet voor rijksvergoeding in aanmer king komt. Aan de betrokken minister is verzocht een extra leerkracht voor de Rochdaleschool toe te staan. Als de beschikking gunstig luidt zouden B. en W. de heer Bouma naar de Rochdale school willen overplaatsen. Voorgesteld wordt te besluiten de heer A. Bouma met ingang van 1 Au gustus a.s. over te plaatsen van de Tesselschadeschool naar de Rochdale school. ZIJ ZETTEN DE BOEL OP STELTEN Een „dame" en een „heer" uit Alk maar, die in Zaandam te diep in het glaasje hadden gekeken en daarna de boel op stelten zetten, werden naar het politiebureau geleid om een beetje op hun verhaal te komen. Bijna vijfhonderd turners en turnsters uit de Langedijk, Warmenhuizen, Hoorn en Volendam heben elkaar gisteren in een sportieve strijd bekampt. De kracht meting vond plaats op het gemeentelijk sportpark in de Langedijk en de wapens waarmede de athleten elkaar trachtten te overtroeven waren kracht en uithou dingsvermogen, lenigheid en gratie. Er werden in deze wedstrijd, welke was ge organiseerd door de R.K. gymnastiekvereniging DVV, over het algemeen goede prestaties geleverd. Het fraaie zomerweer lokte vele belangstellenden naar het athletiekterrein, zodat het sportfestijn ongetwijfeld ook propagandistische waarde heeft gehad. Vooral de senioren deden ver dienstelijk werk Vooral de senioren deden van tijd tot tijd zeer verdienstelijk werk en werden daar met een dankbaar applaus voor beloond. Ook de jongere deelnemers deden hun uiterste best om in dit gro te gezelschap een goed figuur te slaan en al misten hun bewegingen dan uiter aard nog de nodige souplesse, toch kon men in enkele kleintjes reeds de toe komstige uitblinkers in de athletiek- sport herkennen. De gedetailleerde uitslagen van de athletiekwedstrijden zijn als volgt: Jongens: Eerste afdeling: Eerste prijs C. Stoop, Met nog één ronde voor de boeg gaat de strijd om de kampioenstitel van de eerste klasse A nog slechts tussen de Langedijker Slot en de Alkmaarder Riebeek. De laatste won van Hemels door sterk centrumspel. Slot speelde tegen Oud een sensationele partij, waarin bei den tegelijkertijd in hevige tijdnood kwamen te verkeren. Weliswaar kwam Oud na deze tijd nood voordeliger te staan, maar door te lang op winst spelen en het eindspel niet sterk af te wikkelen, is de afgebroken stelling voor hem zeer ongunstig. De Jong werkte zich omhoog door Piederiet te verslaan. Schuit, door een openingsslagzet een schijf vóór gekomen, liet zijn partij tegen Kruider nog regmise lopen. Tuinman speelde tegen De Haas een goede partij en bereikte remise. De stand is: Riebeek 12 punt uit 7 partijen, Slot 11 uit 7, Kruider 10 uit 8, Oud 9 uit 6, Hemels 9 uit 8i De Jong 6 uit 7, De Haas ■6 uit 8, Piederiet 5 uit 8, Schuit 4 uit 8, Tuinman 2 uit 7. Vrijdag zal de partij tussen Riebeek en Slot orden g'espeeld. Doordat M. A. Langras tegen Bak het slacht offer werd van een damzet en opgaf, is Mek ken kampioen van de eerste klasse B. Verver handhaafde zich in IB door zijn afgebroken partij tegen Jorna in winst om te zetten. Uit zeven partijen behaalde Mekken 10 runten, Wooijk en Booy 9, M. A. Langras 8, Jorna en Verver 6, Bak 5 en Bijwaard 3. MIEDEMA KAMPIOEN 2e KLAS Miedema behaalde het kampioenschap van do tweede klasse door remise te spelen tegen zijn enige concurrent Stam. De stand is hier: Miedema 14 uit 8, Stam 12 uit 8, M. J. Langras Sr. 9 uit 7, Kom 9 uit 8, Balder 9 uit 8, WRte 7 uit 8, De Wijn 7 uit 8, Visser 2 uit 7 en Lengers 1 uit 8. De gedetailleerde uitslagen van Vrijdag1 waren: I A: K. Tuinman—Th. de Haas 1—1; M. Hemels—N. Riebeek 0—2; M. de Jong—W. Piederiet 2—0; J. Schuit—H. Kruider 1—1; N. Oud—F. Slot afgebroken. IB: M. A. Langras—C. Bak 0—2; J. Jorna I.. Verver 0—2. II: C. Balder—T. Kom 2-0; J. Wite-M. J Langras Sr. 0—2; J. Miedema—D. Stam 1—1. Afgebroken stelling Oud (wit)—Slot. W i t dam op 10, 2 schijven op 26 en 34. Zwart 5 schijven op 6, 17, 35, 36, 42. Wit aan zet. 27 «4 pnt.; G. Kamper, 2414 pnt.; 3 P. Grootjes 23 «4 pnt. Eerste prijs ver springen A. Floris. Tweede afdeling jongens: 1 D. Stoop 30 »4 pnt.; 2 C. Weel Azn. 2814 punt.; 3 D. Stoop Czn. 28 pnt. Eerste prijs verspringen J. Beentjes. Derde afdeling jongens: 1 J. Koenis. 25 pnt.; 2 W. J. Kos Czn. 23 pnt.; 3 A. Bruin Azn. 22 pnt. Ver springen: 1 P. van Leeuwen. Vierde af deling jongens: 1 J. Koenis 25 punt.; 2 3. Bruin, 24 pnt.; 3. N. Duives, 22 pnt. Verspringen: 1 J. Zijp. Jongens 15 en 16 jaar: 1 J. Kramer, 23 pnt.; 2 J. Bruin Azn. 22 y2 punt.; 3 J. Bruin Czn. 21 punten. Meisjes, Eerste afdeling: 1 R. Bruin 26 y2 pnt.; N. Bruin 26 pnt.; 3 A. Oudhuis 26 pnt. Verspringen: A. Bruin. Tweede afdeling R. Pancras 23 pnt.; 2 M. Koopman 2114 punt.; 3 T. Stok man 2114 pnt. Verspringen L. Buur. Derde afdeling: A. Bekker, 25punt.; 2 T. Schokken 24 pnt.; 3 N. Beentjes 23 pnt. Verspringen N. Beentjes. Vierde afdeling: 1 A. Schokken 24 pnt.; 2 R. Tromp 24 pnt.; 3 R. Stokman 2314 pnt. Verspringen N. Ooievaar.Vijfde afde ling: 1 T. de Nijs 23 J4 punt.; 2 R. Rui ter 23 pnt.; 3 T. Grootjes 2214 pnt. Meisjes 15 en 16 jaar: 1 A. Bekker 2414 pnt.; 2 T. Langedijk 2314 pnt.; 3 R. Zijp 2214 pnt.; Derde graad dames: 1 A. Spaans 2414 pnt.; 2 T. Appel 23^ pnt.; 3 L. Henselman 2314 pnt. Verenigingswedstrijd dames: 1 DW (Langedijk) 584 pnt.; 2 Volendam 541 pnt.; 3 Hoorn 49814 pnt.; 4 DWV (Warmenhuizen) 4611/, pnt. Persoonlij ke uitslagen dames: 1 G. Glas (DVV) 128 pnt.; 2 L. van 't Veld 123 pnt. (Volendam), 3 N. Mul 12014 punten (DW). Verenigingswedstrijd heren: 1 DWV 680 punten, 2 DVV 557 14 pnt. De persoonlijke uitslagen luiden; 1 T. Smit (DWV) 150 pnt.; 2 A. Groot (DWV) 14614 pnt.; 3 J. van Wonderen (DWV) 13414 pnt.; 4 D. van Kleef (DVV) 117 pnt.; 5 J. Kos (DW) 116 punten. Zaterdag werd in de tentoor zaal van de Rustende Jager toonstelling geopend van we Delftse kunstenaars en g werd by wijze van uitwisselii Rijksmuseum „Huis Lambert r ten" te Delft een expositie van werken van leden van he stenaars Centrum Bergen. De tospraken werden per telcfooi sterker, aangelegd Sn samenwer de P.T.T., overgebracht van I Bergen en van Bergen naar dat in beide plaatsen de ope worden gevolgd. Duidelijk woord voor woord baar klonken hier te Berger 6praken te Delft gehouden, directeur van het museum, r Phaff, heette de daar aanwez telijk welkom en bracht een de bezoekers van de kunstza; Rüs. Wie Bergen hoort, al( spreker, denkt aan de zo schilderskolonie; wie Delft hoi aan de.technische hogesc technische aardigheid zou dez het gesproken woord daarom foon en versterker worden bracht. Met de wens, dat deze uil zou mogen leiden tot verle en versterking van het cultur in ons land eindigde spreker mr. Vis, bestuurslid van het 1 woord kreeg. Deze heette de gen bij de expositie in Delfl en bracht dank aan de direc len, die deze tentoonstelling mogelijk gemaakt. Ofschoon, zei, hiermee zijn opdracht vuld, meende hij toch nor woorden er aan te moeten t maar dan voor eigen rekening er niet van overtuigd was, d medeleden er over dachten al hier kon het wel eens zijn, zo' den, zoveel zinnen. Het is mij n: geheel duidelijk, aldus mr. welke motieven de kunstenaa werk gedreven wordt. Zijm 'dient de kunstenaar zich hier bewust rekenschap te geven dat zijn werk geaccepteerd w is niet voldoende, indien hij dat hij heeft meegekregen, zor productief zoekt te maken, meent, en staat daarin teger Kasper Niehaus, die de Ku: noom noemt, dat de Kun algemeen een religieuze taak voelt zich gesterkt in deze door woorden van Goethe en Seb. Bach, die onder al zijn woorden plaatste: Soli Deo 1 Te Dergen heette mr. A. voorzitter van het K.C.B., de gen welkom en sprak zijn c voor de ondervonden medew< het organiseren van beide i Helaas was door: de coincide twee tentoonstellingen te Bi aantal bezoekers op deze e veel geringer dan gewoonlijk Uilen naar Athei De heer J. H. Oosterloo, 1 cus van de Delftse Courant, t volgens de aandacht voor wi een achttal Delftse kunstter schilders, Bram van den Boo P. Haanebrink, H. Kamerlinj Gillis van Oosten, Reggie i en A Wassenburg en twee beel M. v. d. Burgh en G. v. Edei Is het eigenlijk geen uilen r ne dragen, vroeg spreker, o dit schilderscentrum van met tionale vermaardheid, werk v naren te tonen? Maar, vervol ze kunstenaars worden gedr liefde voor het schone en over te dragen op anderen. I naar ziet alles in het licht d heid en brengt dat op eigen uiting. De Delftenaren, aldu Oosterloo, handhaven de oui tradities. In de 17e eeuw wt Fabritius (1622-1654) de gro' van Rembrandt. Hij werd i van het Gilde te Delft en t zijn beurt invloed uit op Johi meer. Nog altijd heerst in sfeer van Vermeer. Van de ders, die te Bergen vertege waren, noemde hij Scherpbi' zaamste figuur. Gillis van C grote winst geboekt bij zijn Frankrijk en Italië. Wassenb de hij de meest popdlaire Spreker eindigde met het van de hoop, dat beide expi volledig succes mochten wore een groot aantal bezoekers trekken en een groot aantal. Onze kunstrecensent teker tentoonstelling aan: De trom is nogal geroerd wat men noemde, culturele u van kunstwerk. Men heefl biografische bijzonderheden van de exposanten in een st lezen waarvan men de idee de Muzen-zelf te verkeren, leurstellender is het werk d ders. Het is ons niet duideli; heus toch wakkere bestuur i C.B. bezield heeft dergelij] rijeen te laten overkomen, plaats hebben wij meermale ven tegen de „kunst" die a' geen „kitsch" is, omdat alth: doeling der schilders zuive moest worden, schilders uit en uit eigen omgeving. Maar door mij zo verguisde lied meer in hun mars dan de E Het zijn praatjesmakers, niet eens geschikt is voor van een familieblad. Onwei dringt zich de vergelijkin goedwillende en het goed amateurs, maar die vergel dan ten voordele der amatei zonder lawaai "en met liefde

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2