LAATSTE NIEUWS VAN NELLE'S THEE KOOPJES-PARADE!! 1 Abonneert U op dit blad athleten edijk Delftse kunstenaars exposeren in zaal van het K.C.B. De strandfeesten te Camperduin en Schoorl uitstekend geslaagd Jacob Bendien op sympathieke wijze herdacht I Gaan er weer groenten naar West-Duitsland Koedijk Egmond-binnen „Eensgezindheid" keerde met 2 prijzen huiswaarts Honderden deelnemers Voorting won grote prijs van Brunssum Schade f 1.000.000 Drie personen gedood bij in Indonesië overval Oudorp EEN HEÈRLUKKOPJE STUK VOOR STUK ENORME KOOPJES! Ontbijtlakens, 3.79 Slopen, 2.59 Theedoeken, 0.78 Wasechte Tafelkleedjes, 1.98 Lakens, 9,98 Baddoeken, 1.58 Badstof Blokdceken, 198-1.79 Geborduurde Lakens, Molton dekens, 4.98 Kinderdirectoires, 0,98 Damesh°mdje of broekje, 1.28 11,48 Merenhemd of broekje, 1.98 Kinder Tino's 1.98-1.48 Damesonderjurken 2.98 Werksokken, 1.68 Kinderkousen, 0.98 Damesdirectoires 1.98 Herenanklets, 0.98 Dames- fantasieschortjes, 2.88-2,28 werkkousen, 1.48 Dameskousen, 0.98 Natuurlijk. Wlllllllilliil llllllllll ill Ottllllll lil MAANDAG 23 JULI 1951 C 1» dvertentie, Ing. Med.) -examens werden de Mulo- naar voortgezet. Het iehaald door de vol- M. J. Kramer, Den Anna Paulowna; J. Texel; A. Berken- J. Metselaar, Den :ijn, Den Oever; I. E. E. Henkes, Hei- Wieringermeer; K. J. Swart, Purmerend; urmerend; A. Schot- ard; P. C. v. Dijk, jaar, Den Helder; V. Boode, Alkmaar; J. Acht candidaten fgewezen. RAKEN WISKUNDE HET MURMELLIUS 4ASIUM van curatoren van ïymnasium zijn de lingen aan de Raad aar in de wiskunde: van Heemert te Alk medewerker van het aboratorium; van Russum te Alk- het Amsterdams Ly- lar in Engels de heer hans tijdelijk als zo- NIEUW? arwitz, cand. te Alk- beroep van de Ned. larsingerhorn aange- Dop te Sint Pancras r Kommerzijl e wed strijden Varmenhuizen, Hoorn bekampt. De kracht- ngedijk en de wapens en kracht en uithou- strijd, welke was ge- het algemeen goede ïgstellenden naar het lagandistische waarde r.per, 24 pnt.; 3 P. t. Eerste prijs ver- Tweede afdeling pop 30 y pnt.; 2 C. unt.; 3 D. Stoop Czn. >rijs verspringen J. fdeling jongens: 1 J. W. J. Kos Czn 23 Azn. 22 pnt. Ver- Leeuwen. Vierde af- J. Koenis 25 punt.; 2 3. N. Duives, 22 pnt. Zijp. Jongens 15 en mer, 23 pnt.; 2 J. )unt.; 3 J. Bruin Czn. Meisjes, 1 R. Bruin 26 y pnt.; 3 A. Oudhuis 26 pnt. ruin. S R. Pancras 23 pnt.; y punt.; 3 T. Stok- erspringen L. Buur. Bekker, 25 y punt.; pnt.; 3 N. Beentjes 23 N. Beentjes. Vierde hokken 24 pnt.; 2 R. R. Stokman 23pnt. loievaar.Vijfde afde- 23 y, punt.; 2 R. Rui- Grootjes 22 y pnt. aar: 1 A. Bekker 24 y„ iijk 23 y pnt.; 3 R. lerde graad dames: 1 nt.; 2 T. Appel 23 lan 23 y, pnt. trijd dames: 1 DW nt.; 2 Volendam 541 y, pnt.; 4 DWV 1611/ pnt. Persoonlij- s: 1 G. Glas (DVV) 't Veld 123 pnt. Mul 120 y punten trijd heren: 1 DWV 557 y pnt. uitslagen luiden: 1 50 pnt.; 2 A. Groot 3 J. van Wonderen 4 D. van Kleef J. Kos (DVV) 116 TUSSEN BERGEN EN DELFT Telefonische overbrenging der openingstoespraken Zaterdag werd in de tentoonstellings zaal van de Rustende Jager een ten toonstelling geopend van werken van Delftse kunstenaars en gelijktijdig werd bjj wijze van uitwisseling in het Rijksmuseum „Huis Lambert van Meer- ten" te Delft een expositie geopend van werken van leden van het Kunste- stenaars Centrum Bergen. De openings- tospraken werden per telefoon en ver sterker, aangelegd in samenwerking met de P.T.T., overgebracht van Delft naar Bergen en van Bergen naar Delft, zo dat in beide plaatsen de opening kon worden gevolgd. Duidelijk woord voor woord verstaan baar klonken hier te Bergen de toe spraken te Delft gehouden. De wnd. directeur van het museum, mr. H. E. Phaff, heette de daar aanwezigen har telijk welkom en bracht een groet aan de bezoekers van de kunstzaal van De Rus. Wie Bergen hoort, aldus deze spreker, denkt aan de zo bekende schilderskolonie; wie Delft hoort, denkt aan de.... technische hogeschool. Als technische aardigheid zou deze middag het gesproken woord daarom per tele foon en versterker worden overge bracht. Met de wens, dat deze uitwisseling zou mogen leiden tot verlevendiging en versterking van het culturele lev n in ons land eindigde spreker, waarna mr. Vis, bestuurslid van het K.C.B. het woord kreeg. Deze heette de aanwezi gen bij de expositie in Delft welkom en bracht dank aan de directie en al len, die deze tentoonstelling hadden mogelijk gemaakt. Ofschoon, naar hij zei, hiermee zijn opdracht was ver vuld, meende hij toch nog enkele woorden er aan te moeten toevoegen, maar dan voor eigen rekening, daar hij er niet van overtuigd was, dat al zijn medeleden er over dachten als hij: ook hier kon het wel eens zijn, zoveel hoof den, zoveel zinnen. Het is mij niet steeds geheel duidelijk, aldus mr. Vis, door welke motieven de kunstenaar tot 'ijn werk gedreven wordt. Zijns inzi:.is 'dient de kunstenaar zich hiervan wel bewust rekenschap te geven, wil hij, dat zijn werk geaccepteerd wordt. Het is niet voldoende, indien hij het talent, dat hij heeft meegekregen, zonder neer productief zoekt te maken. Spreker meent, en staat daarin tegenover een Kasper Niehaus, die de Kunst auto noom noemt, dat de Kunst in het algemeen een religieuze taak heeft en voelt zich gesterkt in deze mening door woorden van Goethe en van Joh? Seb. Bach, die onder al zijn werken de woorden plaatste: Soli Deo Gloria. In Bergen Te Bergen heette mr. A. F. Kamp, voorzitter van het K.C.B., de aanwezi gen welkom en sprak zijn dank uit voor de ondervonden medewerking bij het organiseren van beide exposities. Helaas was door- de coïncidentie van twee tentoonstellingen te Bergen net aantal bezoekers op deze eerste dag veel geringer dan gewoonlijk. Uilen naar Athene dragen De heer J. H. Oosterloo, kunstcriti cus van de Delftse Courant, vroeg ver volgens de aandacht voor werken van een achttal Delftse kunstenaars, zes schilders, Bram van den Boogaart, Th. P. Haanebrink, H. Kamerlingh Onnes, Gillis van Oosten. Reggie Scherpbier en A Wassenburg en twee beeldhouwers, M. v. d. Burgh en G. v. Eden. Is het eigenlijk geen uilen naar Athe ne dragen, vroeg spreker, om hier jn dit schilderscentrum van meer dan na tionale vermaardheid, werk van Delfte naren te tonen? Maar, vervolgde hij,de ze kunstenaars worden gedreven door liefde voor het schone en hopen dat over te dragen op anderen. De kunste naar ziet alles in het licht der schoon heid en brengt dat op eigen wijze tot uiting. De Delftenaren, aldus de heer Oosterloo, handhaven de oude Delftse tradities. In de 17e eeuw werkte daar Fabritius (1622-1654) de grote leerling van Rembrandt. Hij werd in 1652 lid van het Gilde te Delft en oefende op zijn beurt invloed uit op Johannes Ver meer. Nog altijd heerst in Delft de sfeer van Vermeer. Van de zes schil ders, die te Bergen vertegenwoordigd waren, noemde hij Scherpbier de een zaamste figuur. Gillis van Oosten had grote winst geboekt bij zijn reizen naar Frankrijk en Italië. Wassenburg noem de hij de meest poptJlaire schilder. Spreker eindigde met het uitspreken van de hoop, dat beide exposities een volledig succes mochten worden, dat zij een groot aantal bezoekers mochten trekken en een groot aantalkopers. Maar laat ons over deze Delftse gas ten zwijgen. Wat het K.C.B.-bestuur betreft: het zal andere normen moeten aanleggen bij zijn exposities, wil het zichzelf en de kunst niet geheel en al belachelijk maken. Bergen heeft door de promi nente kunstenaars die hier wonen en werken een naam op kunstgebied op te houden. Dat is niet zo moeilijk als men blijkbaar denkt. Maar nog ge makkelijker is het de naam kwijt te raken door de destructieve politiek van het K.C.B.-bestuur V. d. W. Volgens mededelingen van de inter ministeriële invoercommissies van West-Duitsland zal onder andere voor een bedrag van 500.000 dollar aan groenten uit Nederland mogen worden ingevoerd. Eerste prijs voor „Aurora" „Aurora" uit Koedijk heeft Zondag met 54 punten een eerste prijs ver overd in de tweede afdeling Harmonie tijdens het concours, dat in Aalsmeer werd gegeven ter gelegenheid van het dertig-jarig bestaan van het Aalsmeer- se fanfarecorps „Uiterweg". De directeur de heer A. Nieman kon tevreden zijn over zijn corps, want het behaalde tevens een ereprijs voor het hoogste aantal punten van de dag en een ereprijs voor het hoogste aantal punten van het gehele concours! Op het gisteren te Aalsmeer gehou den federatief muziekconcours behaal de „Eensgezindheid" uit Egmond-Bin- nen in de eerste afdeling fanfare een eerste prijs met 32 punten. Het was niet het enige succes van de Egmon- ders, want in de tambourswedstrijd wisten ze eveneens een eerste prijs in de wacht te slepen. De V.V.V. N oord-Kennemerland ea de V.V.V. Groet—Camperduin organiseerden gisteren strand feesten, resp. te Schoorl aan Zee en te Cam perduin, welke een groot succes zijn geworden. Het schitterende weer had duizenden naar het strand gelokt. De jeugd kampte ten aanschouwen van dit talrijke publiek om een der vele prijsjes, die v/aren uitgeloofd: 76 meisjes en 62 jongens namen deel aan de verschillende wedstrijden. De uitslagen waren als volgt; Ballopen voor meisjes van 6—7 jaar: le T. Konz; 2e N. Israël; 3e J. de Vet. Vlagsteken voor meisjes van 8—10 jaar: le A. Kaper; 2e Fr. Muitjes; 3e A. v. d. Zwaag. Tafeldekken voor meisjes van 11—13 jaar: le J. de Vries; 2e A. Ploeg; 3e M. Smit. Ezeltje prikken voor jongens van 6—7 jaar: le Fr. Bonte; 2e P. Landkroon; 3e D. Hart- land. Hardlopen met hindemissen voor jongens van 8—10 jaar: le Fr. Bolteveld; 2e R. de Vries; 3e M. Israël. Mastklimmen voor jong'ens van 11—13 jaar: le C. Hoonte, 2e E. van Dam; 3e K. Obdam. De wedstrijden te Camperduin Te Campertuin bekampten 186 kinderen elkaar in zes wedstrijden. Een schilder van de fijne nuances tussen zwart en wit In Kunstzaal Hubers aan de Sluislaan te Bergen is een expositie van werk van Jacob Bendien. Deze tentoonstelling van de in 1933 te Amsterdam overleden kunstenaar kwam tot stand onder auscipiën van Charley Toorop, Paul Citroen, dr. R. J. Harrenstein en John Raedecker, en verheugde zich in buitengewone belangstelling van vele kunstenaars uit den lande. Toen Jacob Bendien heen ging, aldns de heer A. M. Hammacher, directeur van het Kröller Muller Museum in zijn openingswoord, leek het alsof hij zijn werk had meegenomen, want na dien scheen het dat hij onbekend moest blijven. Door de thans in Amsterdam aanwezige expositie van de Stijlgroep is zijn naam weer op de voorgrond ge treden en hier zijn het de vrienden van Bendien die zijn werk weer doen her inneren. Bendien en Mondriaan waren het die buitengewoon vroeg de autonome waar de van de schilder- en tekenkunst ont dekten. Bendien heeft zijn werk gedaan als schilder, tekenaar en schrijver. Had hij in een vreemde taal geschreven, dan zouden zijn werken zeker de waarde en waardering hebben gehad als b.v. dat van Appolinaire. Met zijn helder heid van geest en scherp onderschei dingsvermogen heeft hij tal van stoffig heden in de kunstcritiek opgeruimd. Met zijn scherpe analyse van de mo derne kunstbewegingen is hij tot de achtergronden ervan doorgedrongen, schrijvend wars van rhetorica, eenvou dig en gaand tot de kern der dingen. 2eker is Bendien door zijn schrijven geremd geworden en is zijn productie verlangzaamd ook heeft hij niet steeds in de verf kunnen realiseren wat hij in wit en zwart deed en in zijn boeken vroeg. De heer Hammacher ziet een Seurat- kant aan Bendien. Anders dan Mon driaan, die droomde van een betere wereld, bewaarde hij afstand van het leven, dat hij met zachte ironie bekeek, met humor, maar niet met verwachtin gen. In zijn levensbeschouwing ligt eigenlijk een durende en grote droef heid, die hij achter spot en teerheid verborg. Vandaar de soms scherpe lijn, soms de vloeiende. Er is bij hem ge bondenheid. Was hij als mens harts tochtelijk, in zijn werk beheerste hij zich. Het is juist deze terughouding welke zulk een sterke doordringende kracht geeft aan zijn werk. Het wordt iets van kristal, helder en doorzichtig en toch onverklaarbaar. Persoonlijk deed het spreker zo goed dat de vrienden van Bendien hier bij een zijn en het initiatief hebb.n geno men hem op zo eenvoudige wijze te eren. Hij hoepte dat van Bergen moge doordringen dat Bendien nog steeds leeft. De tentoonstelling Wat het tentoongestelde werk betreft het volgende: Bendien behoort tot de z.g. neo-plas- tici, waarover hij ook theoretisch werk van belang geschreven heeft. Hij was een der eersten die nieuwe vormen zocht in abstracties. Zwak van lichaam (hij overleed op 42-jarige leeftijd) had hij weinig contact met de buitenwereld, zodat hij onafhankelijk van anderen tot eenzelfde uitdrukkingswijze kwam. Het hier aanwezige werk geeft olieverf, litho en tekening. Duidelijk blijkt dat hij geen man was van de kleur, maar iemand van de fijne nuances tussen wit en zwart, waardoor zijn litho's en zijn tekeningen zijn waar werk uitmaken. Hij is niet los van de realiteit. Er is geen loutere vlakvulling door lijn en vorm, zoals men dat bij Mondriaan ziet. Bij Bendien ligt een reëel object steeds ten grondslag, dat dan van zijn omge ving wordt losgemaakt, zelfstandig gaat leven en in dit zelfstandige leven een eigen, adaequate vorm krijgt. Zo ziet men een lijnencompositie, die de ver beelding is van Don Quichotte, en een vlakken-compositie welke het mense lijk gelaat in zijn onderdelen geeft: oog, neus en mond. Van deze voorstel ling zijn twee versies, waarvan men kan aflezen hoe ook werkelijk een ob ject in tweede instantie abstracter wordt, een eigen leven krijgt, onder worpen aan eigen wetten. Bendien, als voorloper der moderne kunst en als theoreticus, wordt in kunstzaal Hubers door zijn werk ge- eerd. v. d. W. Der traditie getrouw marcheerden de deel nemende kinderen 's middags, voorafgegaan door Excelsior uit Alkmaar, dat vrolijke" mar sen liet horen, van Groet naar liet strand. Ook hier heerste met het prachtige weer een over weldigende drukte. Prijswinnaars werden hier: hingen leggen voor meisjes van 6—8 jaar: le M. v. d. Lee; 2e A. M. Leeuwenkamp; 3e M. Kammenga. Was ophangen voor meisjes van 9—11 jaar: le Lagen; 2e G. v. Madereisen; 3e School. Zaklopen voor meisjes van 12—14 jaar: le J. Minkema; 2e Maartje Kuiper; 3e Rie vjn Wonderen. Houtkruien vaar jong'ens van 6—8 jaar: le A Stoppe; 2e H. Heringa; 3e G. Schram. Ezeltje prikken voor jongens van 9—11 jaar: le S. Balwe; 2e Ev. Hofman; 3e J. Aalsma; 4e E. Duinmeyer. Strandfiguren maken voor jongens van 12—14 jaar: le Metting met schildpad; 2e Nis met aqarium; 3e Waal met walvis; 4e Krimma me hader. V.V.V.-besturen en commissieleden kunnen op in alle opzichten geslaagde strandfeesten terugzien. Te Brunssum werd een wielerwed strijd over 125 km voor professionnals gereden, waaraan ook werd deelgeno men door de leden van de Tour de France-ploeg Voorting, Wagtmans, Dekkers, Schoenmakers en Dielissen. Wagtmans en Dekkers vielen tijdens de rit uit. Ongeveer 15.000 toeschou wers waren er getuigen van dat de Nederlandse ploeg met uitzondering van Faanhof en Peters, die niet aan wezig waren werd gehuldigd door de burgemeester van Brunssum. de heer P. Quint en de consul van de Ne derlandse Wielren Unie, M. Vinken. Wim van Est maakte in een open auto een ere-ronde over het parcours. De uitslag luidde: 1 Voorting (Haar lem) 3 uur 11 min. 50 sec., 2 Steen bakkers (Den Bosch) 3.12.40, 3 Van Brabant (Belgie) z.t., 4 Schoenmakers (Eindhoven) 3.13.05, 5 Bakker (Zaan dam). MARKTBERICHTEN ALKMAAR, 23 Juli Veemarkt: 8 paarden 500900, 105 vette koeien 550 110, 12 graskalveren 110130, 70 nuch tere kalveren 4085, 8 vette schapen 90—120, 275 varkens 1.86—19.4. LANGEDIJKER GROENTEN CEN TRALE, 23 Juli '51: Aangevoerd werden 60.000 kg aardappelen, eerstelingen 10.60—12.90, rode Schotten 14.70, doré 12.1014.60, blauwe eigenheimers 14.70 15.60, grovie 9.1010.80, drielingen 10.10—12.30, kleine 6—8.80, 12.000 kg ro de kool 47.60, 10.000 kg gele kool 11.10—15.50, 50 kg tomaten A 56, J3 52, 40 kg slabonen 77. 4500 stuks bloem kool 35—57. i Ongecorrigeerd De brand in Amsterdam De schade, die de brand in de twee opslagloodsen van de Wester Suiker raffinaderij heeft aangericht beloopt ongeveer een millioen gulden, zo ia vanmorgen medegedeeld. De maatschappij is tegen brandschade verzekerd. Zaterdagnacht heeft een grote gewa pende bende een aanval gedaan op de rubberonderneming „Tjigompong"in Sukafeumi. Van het personeel der on derneming, dat geheel uit Indonesiërs bestaat, werden minstens drie perso nen gedood, onder wie de zoon van de administrateur. De voorraden werden geroofd en de fabriek werd in brand gestoken. BELGISCH SCHIP GEZONKEN Het 6660 ton metende Belgische vrachtschip „Rubens", dat op weg -vas van Californië naar Jokohama is Maan dag, nadat er brand was uitgebroken, voor de Japanse kust gezonken. De be manning werd gered. Het brandende schip, dat ten Z.O. van Tokio aan de grond was gelopen, maakte zware slagzij en dreigde te zullen scheuren toen de lading van 9000 ton sojabonen door het binnenstromende water be gon uit te zetten. WEGVERBETERING De verkeersweg tussen de Halve- maansbrug tot de grens van de ge meente St. Pancras is door het Hoog heemraadschap N.H. Noorderkwartier als eigenaar en beheerder goed onder handen genomen. Nadat verzakkingen waren opgehaald, heeft men het gehe le wegdek met teer en fijn grint van en nieuwe bedekking voorzien, zodat deze weer in prima staat is. LEK IN DE WATERLEIDING Gistermorgen vroeg bleek een groot lek te zijn ontstaan in de waterleiding buis aan de Huigendijk vlak bij de brug naar Heerhugowaard. Daar het hier nogal een flinke buis betrof, stroomde het water bij de glooiing van de dijk neer en veroorzaakte daarin al spoedig een behoorlijk gat. Door het personeel van het P.W.N. werden ter stond maatregelen getroffen. Onze kunstrecensent tekent bij deze tentoonstelling aan: De trom is nogal geroerd voor deze, wat men noemde, culturele uitwisseling van kunstwerk. Men heeft ons zelfs biografische bijzonderheden verstrekt van de exposanten in een stijl, bij het lezen waarvan men de idee kreeg met de Muzen-zelf te verkeren. Des te te leurstellender is het werk dezer schil ders. Het is ons niet duidelijk wat het heus toch wakkere bestuur van het K. C.B. bezield heeft dergelijke schilde rijeen te laten overkomen. Van deze plaats hebben wij meermalen geschre ven tegen de „kunst" die alleen maar geen „kitsch" is, omdat althans de be doeling der schilders zuiver_ geheten moest worden, schilders uit eigen dorp en uit eigen omgeving. Maar zelfs deze door mij zo verguisde lieden hebben meer in hun mars dan de Delftenaren Het zijn praatjesmakers, wier werk "iet eens geschikt is voor de omsla" van een familieblad. Onweerstaanbaa dringt zich de vergelijking op aar goedwillende en het goed bedoelend" amateurs, maar die vergelijking va' dan ten voordele der amateurs uit, d' zonder lawaai "en met liefde werken. Gebruikt U de laatste jaren geen suiker en melk meer in Uw thee? Probeert U het weer eens. Doe het eens nèt als vroeger en U zult bemerken, dat de smaak van de thee door suiker en melk voller en rijker wordt Kg, GEBRUIK LIEFST SUIKER EN MELK, MAAR GEBRUIK ZEKER U-Z7-MR Uitsluitend prima kwalitei'en tegen belachelijke prijzen frisse maten, 120 x 140 zeldzaam mooi en zwaar, nu grote maat, geheel onopgemaakt flinke maat prachtige kwaliteit, extra groot, 180 X 240 flinke maat, met jaquard strepen in 4 kleuren, pracht kwaliteit 180 X 240 alleen nu wit, flinlie maat diverse maten, uitzoeken prima alle maten, nu in 4 kleuren, pracht kwaliteit geplatteerd, in 3 kl., alle maten, nu extra sterk, alleen nu alle maten, van mt. 1 tot 10, nu interlock, extra groot, nu pracht kwaliteit, nu enorme sortering Extra zware beslist zonder fouten ons grote succes Enorme Partij Coupons en Restanten bijna voor niets! Iedere dag nieuwe koopjes Volop zolang de voorraad strekt Koopt in de morgenuren DORRESTEUN I ALKMAAR -STEENENBRUG EGMOND AAN ZEE

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3