Kennemer Kluit Stad en Omgeving Onderscheidingen werden posthuum uitgereikt AGENDA Egmonders bouwden zonder goedkeuring Winkeliers moeten zaak sluiten wegens gebrek aan diploma's Nieuw bondsbureau afd. N.-Holland van de K.N.V.B. is gereed Bergen baadde weer in een van lampionnenlicht zee Droeve plechtigheid in de raadzaal Dr J. C. Kamerbeek tot hoogleraar benoemd Dat ligt voor de hand De politierechter oordeelde Zij hadden naast de gemeentevergunning een Rijkstoestemming nodig Meisje door vrachtauto overreden Arie van Lienen naar Belgie Hoefsmid-rijwielhandelaar had examenvrees Twee jaar gestudeerd en toen gezakt DE VIERDAAGSE Ook op de tweede dag telden de Alkmaarse ploegen geen uitvallers Motregen drukte de stemming Op 31 Juli wordt het officieel in gebruik genomen Jaarlijks terugkerend sprookjesparadijs DONDERDAG 26 JULI 1981 Gerepatrieerden ontvingen ereteken voor orde en vrede In een korte plechtigheid, welke werd bijgewond door wethouder M. Coerts, de gemeente-secretaris, mr. R. Veen- dorp, de hoofd-inspecteur van politie, de heer C. Pijl, kapitein J. Koppenol en de leden van de plaatselijke Demo bilisatieraid, de heren J. Maats, C. Berkhout en J. Boereboom, heeft bur gemeester mr. dr. H. J. Wytema gister morgen in de raadszaal aan de verwan ten van gesneuvelde of overleden mili tairen onderscheidingen uitgereikt. „Andermaal", zo ving de burgemees ter zijn rede aan, ,,heb ik, thans op •erzoek van de minister van Marine, de opdracht om namens de regering on derscheidingen uit te reiken. Deze plechtigheid verschilt evenwel van voorgaande gelegenheden, omdat de on derscheidingen posthuum zijn verleend. Het is moeilijk wonden open te halen, die waarschijnlijk nimmer zullen helen. Wij allen weten, dat een oorlog onver mijdelijk offers met zich brengt. Voor velen van u zal dit zwaar te verwerken zijn en moeilijk te dragen. Veelal kan een met goed succes bekroonde actie een troost betekenen. Thans doet de herinnering evenwel pijn. In zo'n geval zijn wij mensen slechts aangewezen op de kracht van het geloof. Wij willen geen heldenverering plegen, waar de betrokkenen die zelf niet op prijs ge steld zouden hebben, doch slechts uiting geven aan onze diepe dankbaarheid jegens hen, die het hoogste hebben ge geven voor het heil en de veiligheid van het vaderland". Burgemeester Wytema reikte vervol gens aan de verwanten van de vol gende militairen onderscheidingen ui*: J. Langerveld, luitenant ter zee van de technische dienst der le kl. het Oorlogsherinneringskruis, met de gespen Krijg ter Zee 1940-1S45 en Ne derland Mei 1940. Luitenant ter zee Conrector gaat Mu rmellius Gymnasium verlaten De Gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond tot gewoon hoogle raar in de Griekse taal en letteren be noemd dr. J. C. Kamerbeek, conrector van het Itturmellius-Gymnasium. Zo als reeds eerder gemeld werd, stond de heer Kamerbeek als nummer één op de voordracht van burgemeester en wethouders. Met op één na algemene stemmen ging de Amsterdamse raad accoord met de opgestelde voordracht. Dr. J. C. Kamerbeek werd in Rotter dam op 4 October 1907 geboren. In zijn geboortestad begon hij zijn klassieke op leiding aan het Gymnasium Erasmia- num en zette zijn studie voort in de klassieke letteren aan de Rijksuniver siteit in Utrecht. In 1934 promoveerde hij in Utrecht op een proefschrift ge titeld „Studiën over Sophocles". Dr. J. C. Kamerbeek vertoeft sinds 1 Januari 1931 in Alkmaar als leraar aan het Gymnasium om te doceren in de oude talen en oude geschiedenis. Van zijn hand verschenen verschil lende geschriften. Hij publiceerde m Mnemosyne artikelen over tragici en over Alceus' nieuwe fragmenten. Een editie met aantekeningen van Euripi des Andromaché, studiën over Sopho cles en Heraclitus, de Bacchi van Euri pides en Theocritus deed hij in de loop der jaren het licht zien. Een uitgave van Sophocles' Ajax is nog ter perse. Het heengaan van dr. Kamerbeek zal ten zeerste voor het Voorbereidend Hoger Onderwijs betreurd moeten wor den, hoewel, uiteraard, deze benoeming niet alleen voor de conrector zelve maar niet minder voor het Murmellius Gym nasium een zeer eervolle moet worden genoemd. Hef derde „Kaaseoncert" Vrijdagmorgen om 11.15 en 11.45 uur wordt in de Grote Kerk het derde „Kaasconcert" gegeven. De organist Simon C. Jansen zal op het kleine or gel „Allein Gott in der Höh sei Ehr" van G. Joh. Teleman ten gehore brengen. Op het grote orgel worden gespeeld: 1 Preludium in Es gr. t. van J. S. Bach, 2 Noël, (variaties op een oud Frans Kerstliedje) van L. Daquin: 3 Suite Gothique a) Introduction Choral, b) Menuet, c) Prière, d) Toccata van L. Boëllmann. Langerveld overleed óp 15 December 1941 aan boord van de duikboot O 16 in de Chinese Zee. A. Voogd, kwartier meester, het Oorlogsherinneringskruis met de gespen Krijg ter Zee en Java zee 1941-1942; G. A. v. d. Vaart, ma troos eerste klas, het Oorlogsherinne ringskruis met de gespen Krijg ter Zee 1940-1945 en Middellandse Zee 1940-1945; C. v. d. Veer, matroos 2e kl„ het Oorlogsherinneringskruis met de gesp Nederland Mei 1940; P. Schouten, korporaal-machinist het Oorlogsher inneringskruis met do .spon Krijg ter Zee, Nederland Mei 1940 en Middel landse Zee 1940-1945; I. J. Moras, hof meester 3e kl., op 2 Maart 1950 te Hol- landia (Nw.Guinea) overleden, het Ereteken voor Orde en Vrede; N. H. F. Rikaart, stoker-olieman, op 27 Fe bruari 1942 in de Javazee overleden, het Oorlogsherinneringskruis met de gespen Krijg ter Zee 1940-1945 en Javazee 1941-1942. Gerepatrieerden uit Indonesië. Des middags vond andermaal een korte plechtigheid in de raadszaal plaats, waarbij burgemeester mr. dr. H. J. Wytema namens de regering aan een aantal uit Indonesië gerepa trieerde en thans gedemobiliseerde militairen het Ereteken voor Orde en Vrede uitreikte. Er bestond veel be langstelling van de zijde der familie leden, terwijl verschillende van de autoriteiten, die de plechtigheid des morgens hadden bijgewoond, ook thans aanwezig waren. De burgemeester zei- de in zijn rede, dat de aanwezigheid van deze oud-militairen, die tot aller vreugde behouden' naar het vaderland waren teruggekeerd, des te meer her innerde aan degenen, die hun leven voor de zaak van de vrijheid hadden gegeven. De onderscheiding, die de ge- demobiliseerden nu zouden ontvangen, aldus de burgemeester, bracht de dank Van het Nederlandse volk tot uiting voor de wijze, waarop zij zich van hun hoge plicht hadden gekweten en zich zo vele opofferingen hadden ge troost. Vervolgens reikte burgemees ter Wytema aan de volgende militai ren (van wie sommigen door familie leden werden vertegenwoordigd) het Ereteken voor Orde en Vrede uit: A. de Boer; C. A. de Boer (met ges pen '46-'47-'48-'49)T. de Boer (m. g. '47-'48-'49)H. Bruyn (m. g. '46-'47-'48- '49); J. P. Doesschot; J. van Dijk; M. van Esseveld (m. g. '46-'47-'48-'49); J. de Graaf (m. g. '46-'47-'48-'49); J. Hei- deman (m. g. '47-'48-'49); M. A. Heijnis (m. g. '46-'47-'48-'49)J. Holties (m. g. '46-'47'-'48)A. de Jong (m. g. '47-'48- '49); P. Jonker (m. g. '46-'47-'48-'49); A. W. Kaandorp (m. g. '46-'47-'48-'49) S. J. M. Kamphuys (m. g. '46-'47-'48-'49); C. J. van Kessel (m. g. '47-'48-'49); C. Koning (m. g. '49)G. J. Kramer (m. g. '46-'47-'48-'49)A. T. Kunst (m. g. '46- '47-'48-'49)G. Lakeman; G. J. Lief ting (m. g. '46-'47-'48-'49); H. D. Limburg (m. g. '46-'47-'48-'49)D. Luhrs; A. T. A. Mulder; H. Ofman (m. g. '47-'48'-'49) J. Peereboom (m. g. '47-'48-'49)L. Peereboom (m. g. '47-'48-'49)J. Post- ma; L. G. J. v. d. Putten (m. g. '46-'47- '48-'49); E. van Renen (m. g. '46); A. .1. Roozendaal (m. g. '46-'47-'48-'49)G. A. M. Schade (m. g. '46-'48-'49)A. J. Teileman (m g. '46-'47-'48-'49); C. Tijm (m. g. '46-'47-'48-'49); G. Wester (m. g. '47-'48-'49)A. J. v. d. Wielen (m. g. '46-'47-'48-'49)C. Willemsen; A. S. J. Zuurbier m. g. '46-'47-'48-'49). DONDERDAG Cinema Americain, 8 uur: De kam pioen (18 jaar) Harmonie Theater, 8 uur: Minderjarig meisje vermist (14 jaar) Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Goldwyn Follies (14 jaar) Victoria Theater, 8 uur: Het laatste duel (14 jr.). VRIJDAG Victoria Theater, 8 uur: Zwaard in de Woestijn (18 jaar) Cinema Ame ricain, 8 uur: Het verborgen leven van Walter Mitty (14 jaar) Harmonie Theater, 8 uur: Hallo New York (alle leeft.) Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Bonny Prince Charlie (alle leeft.), - dat alle cadeautjes ten slotte uit Uw portemon- naie moeten komen! Daarom blijven zoveel verstandige huisvrouwen haar voorkeur geven aan het merk, dat élke cent besteedt aan opvoering van zijn tóch al zo supe rieure kwaliteit en verruk kelijke smaak naar een stééds hoger peil, aan (Advertentie, Ing. Med.) Burgerlijke Stand Geboren: Arnoldus P., z.v. A. P. van der Velden en W. V. Kingma. Gehuwd: Cornells J. Blankendaal en Maria M. Leek Jan Admiraal en Sophia Peereboom. Het moet daar in Egmond-Binnen eigenaardig toegegaan zijn met het bouwen of verbouwen van woningen of bedrijfspanden. Niet minder dan negen personen moesten gistermiddag voor de Alkmaarsc economische politierechter mr. Nolet verschijnen, omdat zij in overtreding met de wederopbouwwet gehandeld zou den hebben. Alien waren na de verkregen gemeentelijke bouwvergunning tot de werkzaamheden overgegaan zonder de vereiste Rijksgoedkeuring te bezitten. Nagenoeg allen beriepen zich erop, dat zij niet wisten, dat de Rijksgoedkeuring er niet was, aangezien zonder deze de gemeente geen vergunning mag afgeven. Daar tegenover stelde de officier van Justitie mr. dr. Vellinga, dat elkeen zich daarvan had moeten overtuigen. Ook hadden nagenoeg allen 't bouw- bedrag niet opgegeven, waarnaar de gemeente zou kunnen bepalen of een Rijksgoedkeuring vereist zou zijn. Aan gezien niemand bijna de op het aan vraagformulier niet voorkomende fi nanciële vraag beantwoord had, ver keerde de gemeente in de veronder stelling, dat voor deze bouwwerken geen Rijksgoedkeuring nodig was. De opdrachtgevers beriepen zich boven dien op het feit, dat zij de zaken aan de aannemer en/of architect hadden overgedragen, die ter zake kundig moe ten zijn. Alle anderen wezen op de enige onachtzaamheid en onnadenkend heid. Naast de algemene lijn vertoonde elke zaak natuurlijk haar eigen varia ties. De opdrachtgevers Nicolaas A. en Ja cobus O. werden veroordeeld tot een boete van f 25 of 5 dagen. De verdach ten, de aannemers Cornelis J. A., Jo hannes O. en Johannes S. werden ge vonnist met f 50. De architect Petrus J. O. uit Alkmaar hoorde f 125 of 30 dagen tegen zich eisen, omdat hij een zwaardere verantwoordelijkheid droeg. De politierechter vonniste hem voor f 75 of 25 dagen. Ten slotte eiste de of ficier tegen de aannemer Johannes S. een boete van f 250 of 30 dagen omdat hij door te bouwen aan een houten wo ning zonder Rijksgoedkeuring ook in overtreding was gekomen met de voor schriften van de gezondheidsdienst. De opdrachtgever hoorde f 100 subs 30 da gen eisen. Mr. Nolet bepaalde de straf fen respectievelijk op f 200 of 30 dagen en f 50 of 10 dagen. Vrijspraak. Omdat zij bekers te duur voor de verkoop zouden hebben aangeboden om het verlies op te duur ingekochte bor den ongedaan te maken, moesten The- resia C. P. H. en Johanna M. B. uit Alk maar voor de groene tafel verschijnen. De officier van Justitie meende, dat hier sprake was van een overtreding van de prijzenbeschikking. De economi sche politierechter was van oordeel, dat hier in codeschrift gemerkte waren niet voor de verkoop waren geprijsd en vernietigde de eis van f 10 of 5 dagen tegen de eerste en f 50 of 15 dagen te gen de tweede. Hij besloot tot vrij spraak. Misleidend etiket? De handelaar in, vetten en oliën Ja cobus J. M. uit Alkmaar had vet ge kocht in verpakkingen waarop een ver keerde aanduiding stond aangegeven. Hoewel zijn leveranties aan de getuige J. W. v. d. Neut slechts bestemd waren voor andere doeleinden dan verkoop, achtte de officier van Justitie de mo gelijkheid aanwezig, dat zijn artikelen toch in de handel zouden komen. Hij requireerde daarom een boete van f 150 of 30 dagen. De politierechter achtte het beter een nader onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van door verkoop en de prijzen van de vetsoor- ten. Gistermiddag omstreeks drie uur reed een vrachtauto over de Nieuw, lanaersingel in de richting van de Popmansbrug. Toen de chauffeur de wegkruising genaderd was, bemerkte hij, dat van rechts, van het O verdie- pad, een achtjarig meisje op een rij wiel kwam. De bestuurder remde met zoveel kracht, dat de rer -«edaal brak. Daarna trachtte hij een irijding te voorkomen door naar linki uit te wij ken en met behulp van de handrem vaart te minderen. Ook dr: ma noeuvre slaagde echter maar ten dele. Het meisje werd door de auto tegen het wegdek geslingerd, waarna het rechter achterwiel over haar beide benen ging. Het kind is per auto van de G.G.D. naar het ziekenhuis overgebracht, waar bij het eerste onderzoek kwam vast te staan, dat haar linkerbeen waj gebroken. Het rijwiel werd bij de aanrijding vrij ernstig beschadigd. De vrachtauto, welke nog enige meters was doorge reden. verhielde daarbij een verkeers bord, een boompje en een afrastering- hek. Zaterdag zal onze stadgenoot Arie van Lienen te Borgerhout (Belgie) uit komen in de Nederlandse worstelploeg welke daar tegen een sterke Belgische ploeg de strijd zal aanbinden. Arie van Lienen zal de kleuren van ons land in het middengewicht hoog trachten te houden. Enige maanden geleden werd bij vele detailzaken in de kop van Noord-Hol land controle gehouden op de naleving van de Vestigingswet. Het gevolg daar van was, dat tal van winkeliers giste ren voor de economische politierechter in Alkmaar terecht moesten staan, om dat zij in sommige gevallen reeds jaren lang een zaak hadden gedre ven zonder in het bezit te zijn van een vergunning daartoe. Bepaald plezierig is het gisteren niet geweest in Nijmegen. Vrijwel de gehele route lang sijpelde er een licht motregentje, dat de deelnemers nu wel niet door nat maakte, maar er toch aan meewerkte, dat de stemming niet zo was als men doorgaans gewend is bij de Vierdaagse. De Alkmaarders hebben niettemin netjes hun veertig en vijftig kilometers uitgemarcheerd en kwamen om ongeveer half twee gistermiddag de Karelstad weer binnenwandelen, ondanks de blaren waar mee sommigen hadden te kampen. Het tot voor kort in zeer desolate toestand verkerende perceel Kennemerstraat- weg 89, zal, nadat het grondig is gerestaureerd, in gebruik worden genomen als bondsbureau van de afdeling Noord-Holland van de KNVB. De 22.000 leden tel lende vereniging zal daar aanzienlijk beter gehuisvest zijn dan in de Breedstraat, waar het gebrek aan de nodige bureauruimte zich hoe langer hoe meer deed gevoelen. Het ligt in het voornemen van het afdelingsbestuur het nieuwe kantoor Dinsdag officieel in gebruik te nemen. De bemoeiingen van het bureau heb ben de laatste jaren een grote omvang aangenomen. Na 't aftreden van de toen malige secretaris-penningmeester, die zijn functie na afloop van zijn dagelijk se werkzaamheden kon vervullen, be sloot het bestuur van de vroegere Noordhollandse Voetbalbond tot stich ting van een eigen Bondsbureau. A" plaats van vestiging werd Alkmaar ge kozen, waar men beslag kon leggen op het perceel Breedstraat 18. Tot administrateur werd aangesteld de toen pas gepromoveerde mr. D. Zijl stra, die later bekendheid verwierf on der het pseudoniem „Erie van dei- Steen"! De „staf" van de heer Zijlstra bestond uit één assistente, ofschoon met het groeien van de Bond ook de omvang van de werkzaamheden in belangrijke mate toename. Geleidelijk deed de be hoefte aan ruimere huisvesting van het Bondsbureau zich gevoelen, doch alle plannen werd door het uitbreken van de jongste wereldoorlog de bodem in geslagen. „Afdeling Noord-Holland" Na de bevrijding toen de voormalige Noordhollandse Voetbalbond als „afde ling Noord-Holland" in de grote KNVB was opgegaan en het ledental van deze afdeling aanzienlijk was vermeerderd, deed de behoefte aan een betere bu reaugelegenheid zich nog meer gevoe len. Eerst enkele maanden geleden werd de afdeling Noord-Holland eigenaresse van het reeds lang in desolate toestand verkerende perceel Kennemerstraatweg 89, dat voor de som van f 15.000 van de gemeente Alkmaar werd aangekocht. Hiermede verviel het plan om tot de bouw van een nieuw Bondsbureau in Bergen over te gaan. De toestand van het pand Kennemerstraatweg 89 was echter van dien aard, dat het een scherp contrast met de omgeving vormde en misschien maar het beste had kunnen worden afgebroken. In record-tijd werd het perceel in wendig nagenoeg geheel vernieuwd en ook uitwendig werd de oude luister te rug gegeven, zodat het gebouw nu als een gerestaureerd riant pand ander maal de aandacht trekt. In het gelijk-vloers gelegen gedeelte is thans het Bondsbureau gevestigd, waar de administrateur, de heer Bakk-r, met drie assistenten de dagelijkse ad ministratie verricht. Dat dit geen sinecure is, valt temeer te begrijpen, wanneer men weet, dat de afdeling Noord-Holland van de KNVB ruim 22.000 leden telt, verdeeld over 160 verenigingen en 32 bedrijfsvereni gingen. Per competitie-Zondag worden 400 wedstrijden gespeeld, waarmee tel kens 800 ruilformulieren welke de na men van minstens 8800 spelers en 800 grensrechters en 400 scheidsrechters be vatten, minutieus moeten worden ge controleerd. Het ligt in het voornemen van het afdelingsbestuur om op Dinsdag 31 dezer het nieuwe bondsgebouw officieel in gebruik te nemen. Aangezien de bureauruimte slechts tot het benedengedeelte beperkt is en de overige vertrekken tot huisvesting van het gezin van de administrateur dienen, is het practisch niet mogelijk daarbij één of meer vertegenwoordigers van de 200 aangesloten verenigingen uit te nodigen. De helft zit er nu op, maar de zwaar ste loodjes zullen zich nog doen gel den. Vooral vandaag, de derde dag, komt het er op aan de mokerslagen van de vermoeidheid te ontwijken. De langdurige en intensieve training van vele der Alkmaarse deelnemers zal hen over deze moeilijkheden heen helpen. Vol goede moed wandelen ze langs de door duizenden belangstellenden ge flankeerde wegen en met evenveel ple zier zoeken ze 's avonds hun vermaak in het Nijmegen, waar de Vierdaagse- tippelaar thans favoriet is. Er heerst een enorme drukte deze vier dagen en degene, die binnen het half uur een telefoonverbinding tot stand weet te brengen mag zich gelukkig prijzen. Va ker gebeurt het, dat men een a ander half uur op aansluiting moet wachten. Maar overal is het feest en dan is een uurtje zo voorbij. Vanmorgen zijn de 11 Alkmaarders, die de vijf en vijftig kilometer lopen om vier uur in de och tend weer vertrokken. De anderen kwamen om 7 uur aan de start voor de veertig kilometer. Veel nachtrust zal er met al die pret wel niet op overschie ten, maar de wandelaars uit de Kaas stad schijnen er goed tegen te kunnen, gezien het goede resultaat, dat zij tot nu toe hebben bereikt. De twee Alk maarders, de heren Breedveld en De Vet hebben Maandagavond de reünie bijgewoond van de gouden-kruisdragers. De 34 leden van deze illustere groep, di in de loop der jaren zijn overleden werden op deze bijeenkomst plechtig herdacht. Het aantal gouden kruisdra gers is in totaal 320 man. VIERDAAGSE-WANDELAARS WORDEN GEHULDIGD Als de Alkmaarse vierdaags-wande- laars van de Kaaskoppen, de Jeep en H.V.Z. Zaterdagmiddag om vijf uur in de kaasstad terugkeren, zullen zij feestelijk worden ingehaald door hun sportvrienden. Deze zullen hen bege leiden naar Café Tom aan het Waag- plein, waar de lange-afstand-wande- laars zullen worden gehuldigd. De be sturen van genoemde wandelsportver enigingen verzoeken alle leden tevoren om half vijf in café Tom samen te ko- Een van deze verdachten was Petrus N. V. uit Akersloot, die een winkel in kantoorbehoeften heeft. Deze man had geen vestigingsvergunning gekregen omdat hij de Kamer van Koophandel niet de nodige diploma's had kunnen tonen. V. vertelde gisteren, dat hij twee jaar had gestudeerd om het ver eiste vakdiploma te behalen. Hij was er geregeld voor naar Amsterdam gereisd, doch toen hij enkele maanden geleden examen moest doen, was hij gezakt. De officier van justitie, mr. dr. J. M. Vellinga, zeide in zijn requisitoir dat V. zijn winkel zal moeten sluiten. Zelfs al mocht verdachte binnen korte tijd zijn vakdiploma behalen, dan nog zou hij de winkel niet mogen drijven om dat hem ook het middenstanddiploma ontbreekt. De officier eiste f 25 subs. 10 dagen en veertien dagen gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. De politierechter, mr. P. M. J. Nolet, vonniste overeenkomstig de eis. Examenvrees. De tweede man die door gebrek aan diploma's zijn zaak zal moeten sluiten is de hoefsmid-rijwielhandelaar Jaco bus S. uit Harenkarspel. Deze vertelde de rechtbank gisteren dat hü reeds vanaf zijn dertiende jaar in het vak werkzaam is. Eerst had hij als knecht in de zaak gewerkt, doch later had hij deze geheel overgenomen. De practijk kende hij volkomen, doch diploma's bezat hij niet. S. vroeg enige clementie, omdat hij een huisgezin met vier kinderen heeft. Ook in dit geval zag mr. Vellinga echter geen andere oplossing dan slui ting van de zaak. Het kan nog gerui me tijd duren eer S. klaar is voor het examen en dan is het bovendien nog de vraag of hij het zal halen, daar hij behept is met examenvrees. Zo lang S. geen vestigingsvergunning heeft, zal hij in loondienst moeten gaan. Mr. Vel linga eiste f 25 subs. 10 dagen en f 50 subs. 15 dagen. Voorts requireerde de officier veertien dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Mr. Nolet vonniste overeen komstig de eis. HOE GRAAG de mensen opgaan in het gewoel van een opgewekte me nigte ten einde zichzelf voor een poosje te vergeten en hoezeer zij zich toch altijd aangetrokken voelen tot de fees telijke intimiteit, welke bonte ketens van warm gekleurd licht scheppen, bleek gisteravond weer in Bergen, waarheen duizenden Noord-Hollanders en badgasten waren getogen om zich in de druk bevolkte roezemoezige lanen van het schildersdorp te vermeien. Bergen is een dorp, dat zich met zijn pittoreske bouw uitstekend leent voor een verlichtingsavond, zoals die ook ditmaal weer was georganiseerd naar het befaamde recept, dat deze avon den zo buitengewoon populair heeft gemaakt. Toen de duisternis viel na een weinig belovende dag, die zich later evenwel beterde en een prachtige zach te en bijna windstille avond meebracht, begonnen langzaam aan overal de licht jes in de lampionnen op te flitsen. Handwagens en karren werden door de straten en lanen van het dorp voort geduwd, beladen met oude en jonge Bergenaren, die in een mengeling van feestvreugde en ernstige concentratie de kaarsen ontstaken en de lampionnen ophingen in bomen en struiken en aan de talrijke draden, die door de ver schillende buurtcommissies met voor bedachten rade dwars over de straten v/aren gespannen. Weldra baadde Ber gen in een zee van oranje, rood en groen licht, dat een warme glans op de duizenden blijde gelaten der dicht opeen lopende wandelaars toverde. Vooral de Ruïne-kerk bood een feeëriek schouwspel. Hier waren in groteren getale dan de vorige jaren dik ke trossen schommelende lampions in hei groen opgehangen, die de oude mu ren van de ruïne in een zachte gloed zetten. Ook talrijke tuinen waren door hun eigenaars met kaarsen of waxine lichtjes in een bekoorlijk wonderland herschapen. De feestelijke stemming werd nog verhoogd door de vrolijke klanken van de Harmonie, wier leden in hun nieuwe uniform, gevolgd door een grote schare, een triomftocht door de geïllumineerde dreven maakten. De Berger Accordeon club vergastte op de Breelaan de wan delaar op welluidende melodieën Gro te belangstelling trok vooral ook de door de brandweer geïmproviseerde fontein bij de Hertenkamp, waar ge kleurde schijnwerpers de opbruisende koele waterstraal sprookjesachtig ver lichtten. Van alle kanten waren de bezoekers weer komen opdagen. Alleen reeds uit de Zaanstreek waren tien volgeladen autobussen komen aanrijden. Er waren extra Bello's en AlkmaarBergen-bus- sen in de dienstregeling ingelast en het aantal wielrijders en personenauto's, dat in de vroege avond Bergen had be stormd, was niet te benaderen. De rijkspolitie had echter tal van voor zorgsmaatregelen getroffen en de mas sale aan- en afvoer verliep dan ook zonder strubbelingen. Tegen elf uur begon de grote drukte te luwen. Velen rustten op de terras sen van de hotels en café's uit van hun hun wandelingen door het betoverde dorp en genoten nog na in het milde schijnsel der feestverlichting. Lange stromen auto's gleden langs de hoofd wegen het dorp' uit en op de donkere weg van Bergen naar Alkmaar waste- gen middernacht een onafzienbare rij van honderden en honderden zwenken de rode fietsachterlichtjes te zien. Kinderen stichtten brand Woensdagmorgen hebben twee kin deren van vijf en zes jaar kans gezien de hooimijt bij de boerderij van de heer J. de Waart aan de Kogendijk in brand te steken. De onmiddellijk ge alarmeerde brandweer behoefde geen water te geven omdat de vader door kordaat in te grijpen het vuur reeds had weten te blussen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2