Besprekingen over wapenstilstand zijn thans begonnen Verbondenen kregen waf zij wilden Huisbrand duurder Vrijaag 27 Juli 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN I48e Jaargang No. 175 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Overeenstemming over agenda te Kaesong Aparte besprekingen over evacuatie troepen Pétains gevangenis wordt vernietigd Dean Acheson bepleit militaire huip aan Europa Ambonezen achten zich in vrijheid belemmerd Staat van oorlog met Duitsland beëindigd In drie jaar 25 milliard dollar nodig Weerbericht Ir. F. Besancon directeur van de KLM Rumoer rondom Zeister verzetsmonument KoAt ftzótei. Geallieerden protesteren bij de Russen Tegen belemmering van Westberlijnse handel Nederlanders op reis naar de Sowjetunie Reynaud niet geslaagd Harriman heeft goede hoop Krantenpapier BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Iel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCK COURANT TARIEVEN: Advertenties; 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct p.mjn. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. cessies hebben behoeven te doen. Het is thans vier weken geleden, dat generaal Ridgway over de radio zijn eerste uitnodiging voor het houden van besprekingen over een bestand tot de communistische opperbevelhebber richtte. rjANK zij het feit, dat de verbondenen en de Noordelijken te Kaesong plotseling overeenstemming hebben bereikt over de agenda, kon gisteren nog een begin worden gemaakt met de eigenlijke wapenstilstandsbesprekingen. De aanvaarde agenda behelst geen enkele verwijzing naar de kwestie der terugtrekking van de buitenlandse troepen uit Korea. Volgens een bericht van radio-Peking echter zijn de afgevaardigden van beide partijen overeengekomen, dat binnen zekere tijd een bijeenkomst op hoger niveau zal w orden gehouden, ten einde het terug trekken in gedeelten van alle vreemde troepen in Korea te bespreken. Ver moedelijk is dit bedoeld met het vijfde agendapunt: voorstellen aan de regerin gen van beide partijen. TIE AGENDA bevat voorts de volgen de punten: de vaststelling van een militaire demarcatielijn, het treffen van concrete regelingen voor het sta ken van het vuren en voor een wapen stilstand. en een regeling aangaande de uitwisseling van krijgsgevangenen. Het vaststellen van een demarcatie lijn houdt het vaststellen van een ont wapende zone tussen de gebieden van beide partijen in. Over de ligging van deze bufferzone is men het nog aller minst eens. De Noordelijken hebben de eis gesteld, dat deze nauwkeurig de 38ste breedtegraad moet volgen. Gene raal Ridgwa heeft daarentegen in structie, vast te houden aan een ver loop. dat samenvalt met de huidige frontlijn. Deze ligt 'grotendeels ten Noorden van de 38ste parallel. De re gelingen voor het staken van het vuren en voor een wapenstilstand houden o.m. de vorming van een lichaam in. dat op de nakoming van de voorwaarden moet letten. Wat ten slotte de krijgsgevangenen aangaat: Ridgvvav moet de uitwisseling eisen van een Noordelijke tegen een geallieerde soldaat. Er zijn echter veel, meer Noordelijken gevangen genomen dan manschappen der verbonden le gers. Derhalve wordt verwacht, dat de Noordelijken ^uitlevering van alle ge vangenen zullen eisen. Te Washington is verklaard, flit de onder landclaars van de V.N. in de eer ste ronde van de besprekingen alles hebben gekregen wat zij wilden, zon der dat zij op belangrijke punten con- Het fort op het eiland Yeu. waar Fetain de laatste jaren van zijn leven heeft doorgebracht, zal worden vernie tigd, het meubilair in de villa, waar hij do laatste weken woonde, wordt ver brand. Dit alles geschiedt om te voor komen, dat collaborateurs deze voor werpen tot een punt van verering zul len maken. Naar verluidt zal mevrouw Petain zich blijvend op het eiland ves tigen. ilUHilHillillliilIIIWIf Hongersnood in India goeddeels bedwongen Politiek van openbare werken De strijd tegen de hongersnood in de Iijdiasc provincie Bihar wordt dank zij regeringsmaatregelen en de hulp van verschillende landen, vooral van Ame rika, nu langzaam gewonnen. Sinds April, toen 335.000 ton voedsel werd ontvangen is de toestand veel verbe terd. Er zijn thans 7500 regeringswin- kels, waar de armen tegen een derde van de vrije marktprijs voedsel kun nen kopen. Om de koopkracht der niet-grond- bezitteres te vergroten heeft de rege ring werkgelegenheid aan een aan tal grote projecten, als spoorlijnen e.d. geschapen. Men is erin geslaagd 800.000 acres braak liggend land in cultuur te brengen. In het jaar 1951'52 hoopt men vijf millioen acres land intensief te bebouwen, om de voorgestelde pro ductie van 1.400.000 ton graan te be reiken. Men stelt verder pogingen in het werk. de enorme bevolkingsdruk op de voedselvoorraden te verkleinen door propaganda voor gezinsbeperking. Acht personen, «yider wie een mi nister van staat, zijn door een. bijzon dere rechtbank te Addis Abeba ter dood veroordeeld wegens samenzwe ring tegen keizer Haile Selassie van Ethiopië. Enige Ambonezen uit een woonoord te Woerden vorderen in kort geding van de Staat der Nederlanden intrek king van de onlangs door de regering getroffen maaüx jelen, waarbij het o.a. aan twee Ambonese dommees, ais- mede aan de stichting ..Door de eeuwen trouw" verboden is de woonoorden te bezoeken. De Ambonezen achten zich hierdoor achtergesteld bij andere inge zetenen van Nederland, die immers vrij z;jn om iedereen in hun woningen te ontvangen ei om van iedereen sociale hulp te aanvaarden. Deze achterstel ling, of discriminatie achten zij in strijd met de in het Uniestatuut ver vatte menselijke rechten en vrijheden rn dus krachtens art. 18 onverbindend en onrechtmatig. Het kort geding zal op 15 Augustus voor de president der Haagse rechtbank dienen. Het ministerie van buitenlandse za ken maakt bekend, dat met ingang van gisteren 26 Juli te twaalf uur de staat van oorlog tussei Nederland en Duits land is beëindigd. Een desbetreffend koninklijk besluit, waaraan tevens het karakter van een proclamatie is gege ven, is heden in het Staatsblad gepubli ceerd. In de practijk betekent de beëindi ging van de staat van oorlog, dat alle Duitse onderdanen ook die uit de oostelijke zone van Duitsland ook formeel niet langer als vijandelijke on derdanen zullen worden beschouwd en behandeld, aldus deelde minister mr. D. U. Stikker in een interview .net het Duitse persbureau DPA mede. Zo zat «sn, Duitser in toekomst niet langer vallen onder onder de bepalingen van het besluit vijandelijk vermogen. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, is Don derdag door een commissie uit de Se naat gehoord in verband met liet voor stel van de regering, om 8,5 milliard dollar uit te trekken voor het program van wederzijdse hulpverlening aan het buitenland. In zijn verklaring zei Ache son, dat er na de wapenstilstandsbe sprekingen in Korea misschien een pe riode van betrekkelijke rust zou aan breken, evenals na enkele andere be langrijke gebeurtenissen in de laatste jaren. Maar dat betekent geen verande ring in de toestand. Zouden de besprekingen in Kaesong mislukken, dan moeten de verbonde nen klaar staan om een grote aanval op hun strijdkrachten af te slaan. De vijand heeft de periode van rust ge bruikt om zijn legerscharen opnieuw op te stellen. Voorts wees Acheson er op, dat de Verwachting tot Zaterdagavond Droog en vrij warm sveer met overdrijvende wolkenvelden Zwak ke tot matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind. Zaterdag: Zon op 4.54. onder 20.38 Maan op 0,00 onder 17.14 uur. vrije wereld veel sterker is dan de Sowjetunie en haar vazalstaten. Ech ter moet haar weermacht worden op gebouwd en in stand gehoudën. Hier voor zullen verscheidene jaren van hard werken en soberheid nodig zijn. Acheson achtte voor de komende drie jaar 25 milliard dollar nodig, maar voegde hieraan toe, dat het vei'k eenmaal voltooid zijnde Europa- Het grootste deel zou moeten betalen van de instandhouding van zijn strijdkrach ten. De minister toonde zich zeer in genomen met het plan voor één Euro pees leger. In de gisteren te 's-Gravenhage ge houden algemene vergadering van aan deelhouders van de KLM is ir. F. Be sancon, tot dusver onderdirecteur en belast met de leiding van het directo raat productie, benoemd tot directeur der vennootschap. Frits Besancon werd op 21 November 1908 te Den Helder geboren. Na de HBS te Amsterdam en Den Haag af gelopen te hebben, ging hij aan de Technische Hogeschool le Delft stu deren. In 1931 behaalde hij het diplo ma werktuigkundig ingenieur. In De cember 1934 trad hij in dienst van de KLM te Den Haag. THEODOOR is verheugd, dat Alois Skalsky, een Wener, niet in ons land te gast komt. Wij. met onze bezuini gingsplannen, zouden raar kijken. Alois is namelijk ,,de grootste eter ter wereld". Deze week gaf hij een staaltje van zijn kunnen door 180 rauwe eieren en vier pond paardengehakt in twee uur tijd naar binnen te werken. Bij een vorige gelegenheid at hij 100 hard gekookte eieren met schaal en al. Toch zit uw lijfaap. die sterk voor be zuinigingen is. niet op zijn gemak, sedert hij vernam, dat de Nederlandse opperofficier, die zich volgens de heer sende militaire mode kleedt, voor f24.50 aan versierselen op zijn pet draagt. Gelukkig hoort Theodoor van andere zijde, dat de Ministeriële beschikking, waarbij deze (kostbare1 dracht werd verordonneerd, is inge trokken. Neen. dan de defensiebij- dragen van de Amerikaanse marine: Men heeft nu weer een radiografisch piojectiel geconstrueerd,1' dat een af stand van bijna zesduizend kilometer kan afleggen en van een atoomlading kan worden voorzien. Nog zo'n luchtreus is de Bristol Brabazon 's werelds grootste lijnvliegtuig. Het heeft Woensdag met volledig succes Hef is ,,te bloot" In het begin van deze maand is te Zeist een verzetsmonument onthuld. Het is een mannelijk naakt, dat met een arm de vlag beschermt en met de hand boven de ogen naar een betere toekomst tuurt. B. en W. van Zeist waren toen de plaatsing van het monument m de Raad ter sprake kwam eensgezind van oordeel, dat het beeld een gepast symbool was voor de strijd, die ook at Zeister bevolking in de oorlogsda gen leverde. Een foto van de maquet te die aan de raadsleden werd voorge legd, ontlokte niets dan goedkeurende uitroepen. De betreffende Rijkscommissies ver leende eveneens hun goedkeuring. Thans echter blijkt, dat een deel van de Zeister bevolking aanstoot aan het beeld neemt, omdat het ..te bloot" is. Het bleek nodig de politie te verzoe ken 's nachts een oogje in het zeil te houden. Indien de kwestie betreffende net monument alsnog in de Zeister Raad ter sprake komt verwacht men van K.V.P.- en A.R.-zijde bezwaren te gen de vorm waarin het beeld is ge goten. zijn eerste passagiersvlucht gemaakt. Het toestel kan honderd passagiers ver voeren. £jOKTERS zijn niet altijd profeten", zeggen de leden van de „Gestor venen-club" in Chicago. Ze bewijzen dit daadwerkelijk door bun aanwezig heid op deze aardbol. Hadden de art- De R A F. Lincoln-bommenwerper Aries III" ondernam deze week een vlucht van IJsland, over de Noord-Pool naar Alaska. Een non-stoptocht van 3.553 mijl. Reeds voor 70 millioen mark opgehouden Sedert Mei van dit jaar eisen de Rus sen, dat op de vrachtbrieven van goe deren, die van West-Berlijn naar West- Duitsland worden vervoerd (waarbjjj de Russische zone moet worden gepas seerd), wordt vermeld vanwaar tie grondstoffen, die erin zijn verwerkt, werden betrokken. De vertraging in het handelsverkeer, die hiervan het ge volg was, betekent een gevaar voor de Westberlijnse economie. De Hoge Com missarissen der bezettende mogendhe den hebben gisteren over de situatie geconfereerd -n verklaard, dat zij hun besprekingen met de Russen over het tegengaan der smokkelarij niet zullen voortzetten en evenmin zullen toestem men in het ondertekenen van de nieu we handelsovereenkomst tussen Oost en West Duitsland, voordat de Russen hun vroegere werkwijze hebben her steld. In West-Duitsland en West-Berlijn ziet men in het normaliseren van de handèl een belangrijk vereiste voor het functionneren van het handelsverdrag tussen Oost en West, dat 6 Juli gepara feerd is. De Westberlijnse burgemeester heeft wederom aangedrongen op het instellen van een corridor tussen de hoofdstad en West-Duilsland. 'De Oostduitse politie heeft sedert April voor 2 millioen Westmarken aan schroot, dat bestemd was voor West- Duitsland, geconfiskeerd. De goederen, die als gevolg van de Russische eisen in pakhuizen ligt te wachten op ver zending. hebben een waarde van zeven tig millioen Mark. Het secretariaat van de vereniging NederlandUSSR deelt mede: Giste ren verliet een kleine groep Nederlan ders vertegenwoordigers van het cul turele leven, per vliegtuig Schiphol, om, op uitnodiging van het genoot schap Woks te Moskou (de Sowjet- russische vereniging, welke de cultu rele betrekkingen met het buitenland behartigt), de Sowjetunie te bezoeken. De namen van de genodigden zijn: A. Banning, directeur van een binnen- vaartscliool; L. Contrail, muziekpaeda- goog en pianist; K. van der Geest, let terkundige; J. J. van Harlingen, musi cus en lid van het hoofdbestuur van de vereniging NederlandUSSR; C. van der Kraan, musicus en secretaris van de vereniging „Het Concertgebouw orkest"; K. Smulders, zang-paedagoog. Gelijktijdig is naar de Sowjetunie vertrokken de radio-dirigent en com ponist Hugo de Groot, die zich in het bijzonder op de hoogte zal stellen van het radio- en televisiewezen in de Sowjetunie. Het ligt in de bedoeling, dat de be trokkenen, ieder op zijn terrein, een onderzoek zullen instellen naar het culturele leven in de Sowjetunie, Onkuise boel, daar in Zeist: Een beeld in z'n blootje en de dorpelin gen in hun hemd! Geen verdere Nederlandse troepen voor de V.N. De Nederlandse regering heeft de Verenigde Naties medegedeeld, dat zij behalve het Korea-detaehement, dat onlangs nog is versterkt, geen verdere troepeneenheden zal opleiden voor dienstneming bij de Verenigde Naties. sen altijd gelijk, dan waren de club leden reeds lang posthuum. Het zijn namelijk allemaal personen, die van de dokter de boodschap meekregen dat ze binnen de vijf jaar zouden ster ven. De voorzitter, een krasse zeven tiger, werd veertig jaar geleden reeds voorspeld, dat hij nog twee jaar te leven had. Heerlijk, die wijsheid der ouden, die overigens hun mannetje staan. Theodoor las in een Engels blad, dat heel veel bedrijven in Engeland personeel van boven de vijftig jaar in dienst nemen. „Eerst nadat men Abra ham heeft gezien", zeggen de Britten „begint men le leven", D De Griekse vrouwen zouden maar wat graag wil len, dat ze ook zoveel erkenning ont vingen. Woensdag heeft het Parlement echter een verzoek van de afgevaar digde Stratos. die vroeg ook aan de vrouwen het kiesrecht te geven, afge wezen. O Om nog even bij kiezen te blijven: de Amerikaanse professoi 'Fruit heeft beweerd, dat het feit dat een mens in totaal twintig kiezer heeft, een afwijking in de natuur is. Normaliter zouden het er zestien moe ten zijn. De tandartsen zijn het met deze veronderstelling natuurlijk gloeiend eens. De Franse kabinetscrisis .Programmacommissie" voor gesteld Paul Reynaud is er niet" in geslaagd een nieuwe Franse regering te vormen en heeft president Auriol voorgesteld leen „programmacommissie'.' van partij leiders en deskundigen bijeen te roe pen, welke commissie zou onderzoeken of niet-communisten en niet-Gaullisten in de Nationale Vergadering tot vol doende eensgezindheid kunnen geraken om een nieuwe regering te vormen. Later is bericht, dat Auriol heeft voorgesteld, dat de gematigde en cen trumpartijen drie commissies zullen vormen, om het eens te worden over een gemeenschappelijke politiek ten aanzien van drie vraagstukken: de sub sidies voor de katholieke scholen, de lonen en een wijziging van de grond wet. Deze zou inhouden, dat voor de benoeming van een minister-president niet meer een voorgeschreven meerder heid van de Nationale Vergadering no dig zou zijn. doch dat „.de helft-plus één" voldoende zou zijn. De oliekwesiie Perzische voorstellen gunstig? Averell Harriman. de speciale Ame rikaanse afgezant, heeft Donderdag te Teheran verklaard, dat hij goede hoop heeft dat de nieuwe Perzische voor stellen „de basis zullen vormen voor heropening van de besprekingen tussen Perzische en Britse vertegenwoordigers op een vriendschappelijke grondslag" Intussen zijn heden vier Britse tor- pedobootjagers in de Perzische Golf aangekomen. Officieel is te Londen medegedeeld, dat dit geen verband houdt met de huidige ontwikkeling in de oliecrisis. De schepen kregen bevel tot hun reis lang voordat de Perzen aanboden de onderhandelingen met de Engelsen te hervatten. Met ingang van 1 Augustas zulleD de prijzen voor huisbrand worden ver hoogd in verband met de gewijzigde importprijzen. Het is nog niet bekend hoeveel de verhoging voor de verschil lende soorten zal bedragen. Hoewel hieromtrent nog geen zeker heid bestaat neemt men in bepaalde kringen aan, dat Hollandse drietjes on geveer 85 cent per mud duurder wor den. De prijsstijging van eierkolen zou 55 cent bedragen en de prijs van brech- rokes zou eveneens een gevoelige stij ging ondergaan. Genoemd wordt een verhoging van neger, gulden per ton. In de slotzitting van een Europese lekenconferentie, dooi- de Wereldraad van Kerken ii Bad Boll georganiseerd, is voorgesteld, een Europese Raad van Kerken op te richten. ^MERIKAANSE bladen van meer dan 100 pagina's zijn geen zeldzaamheid. Er heerst daar aan de overzijde van de Oceaan in dit opzicht een overdaad waar men versteld van staat. De Euro peaan zal het gewoon dwaas vinden zo met papier te smijten. Want zal er één sterveling zijn in de Nieuwe We reld, die al die pagina's werkelijk leest? Het kan niet anders of het moet blij ven bij een oppervlakkige kennisne ming van al dat nieuws en al die ad vertenties, waarmee de Amerikaanse lezer wordt dood gegooid. Het enorme papiergebruik in Ame rika staat niet op zichzelf. De papier situatie in Europa toch wordt er ten zeerste nadelig door beïnvloed, terwijl door de grote Amerikaanse vraag de prijzen van het courantenpapier tot een waanzinnige hoogte zijn gestegen. Voor de oorlog kon elk blad zich de weelde permitteren zijn lezers drie of vier bladen voor te zetten. Op het ogenblik valt daar niet aan te denken. Het papiergebruik is aan banden ge legd, maar dat niet alleen. Zelfs in dien de mogelijkheid bestond met meer pagina's uit te komen, dan nog zou men er in W.-Europa geen gebruik van kun nen maken met het oog op de enorme kosten. De abonnementsprijzen zouden dan tot zulk een hoogte moeten stijgen, dat de krant niet meer het gemeengoed van de massa zou kunnen zijn. Indien de Amerikaanse bladen hun papiergebruik met slechts vijf procent zouden willen beperken, zou het pa piertekort in West-Europa tot het ver leden behoren. Ook de prijzen zouden dan op een zodanig niveau komen te liggen, dat de lezers voor heel wat min der geld hun lijfblad aan huis bezorgd zouden kunnen krijgen. Indien de Newyorkse lezer genoegen zou willen nemen met 114 pagina's in plaats van met 120. zou aan alle pa piermisère een einde zijn gekomen. Volgens onze begrippen zou een der gelijk offer niet al te groot zijn. De Amerikanen schijnen er echter anders over te denken. Het is wel eigenaardig, dat het juist Amerika is. dat Europa in dit opzicht voor zoveel moeilijkheden plaatst. Amerika noemt zich de voorvechter van de democratie. In veel gé moge dit juist zijn, maar ten opzichte van dit vraagstuk blijven de Amerika nen in gebreke. Want waardoor is dé is de democratie beter gewaarborgd dan door een vrije pers. die haar vleu gels wijd uit kan slaan? Thans schiet de pers in Europa in veel opzichten te kort. Zij is gedwon gen te bezuinigen en te besnoeien op alles. De taak van de volksvoorlichting is daar niet mee gebaat. De Nederlandse lezer verlangt geens zins de „dikke" kranten van voor de oorlog terug. Toen een uitgever aan een oud vrouwtje, dat heel haar leven abonné was geweest op zijn krant, eens vroeg waarom ze bedankt had, antwoordde zij, dat „de krant haar te dik was; ze kon hem niet meer uit krijgen". Maar er is een middenweg. De uitgevers uit verschillende West- Europese landen hebben enige tijd ge leden een conferentie gehouden in Pa rijs. Zij hebben zich tot verschillende internationale organisaties gewend, o.a. tot de Unesco, de Organisatie voor Europese Samenwerking (O.E.E.S.) en het Grondstoffen comité, dat in Was hington zetelt. Aangedrongen is op een rationele verdeling van krantenpapier en de daarvoor benodigde grondstoffen, alsmede op het vaststellen van een maximum- als minimumprijs op de we reldmarkt. Met goede wil aan alle kanten zou er iets bereikt moeten kunnen worden. Maar of het zo vlug zal gaan als men dat in West-Europa wenst, zal wel be twijfeld moeten worden. Blijft de situatie zó als zij thans is, dan ziet het er voor de West-Europese landen donker uit. Wat bij een steeds sri.igende papierprijs nog zal gebeuren, vali niet te voorzien. Een eventuele verdere beperking is niet in het be lang van West-Europa, niet in het be lang van de democratie met haar veel geprezen beginsel van vrije gedachten- uitwisseling. waaruit zo menig goed initiatief is ontstaan. Het is te hopen, dat ook de regerin gen van de West-Europese landen warm gemaakt kunnen worden voor het grote belang van een ruimere pa piervoorziening tegen lagere prijzen. Op haar beurt moge er dan van deze regeringen een krachtige aandrang uit gaan op de „grote broer" aan de over zijde om iets van zijn overdaad af te staan aan het papier-arme West-Euro pa Europa en de democratie zouden er wèJ bij varen. STANDAARDISATIE VAN LICHTE VUURWAPENS Vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Canada en de Ver. Staten zullen o, 2 en 3 Aug. a.s. te Washington vergaderen over een standaardisatie van lichte vuurwapens.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1