Verbondenen lieten groot tactisch voordeel onbenut Betalings Unie weigert aan Nederland verderecredieten VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Hei Midden- Oosien De ILSY op Ypenburg .geopend KxPit B&it&k Rechtstreekse betrekkingen met industrie der gesteunde landen Zaterdag 28 Juli 1951 148e Jaargang No. 176 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Amerikaanse woordvoerder verklaart: Noordelijken versterkten zich enorm Kwade trouw van de communisten? Japan beschuldigt Rusland Benelux in gevaar Koningin en Prins juichend begroet Luchtvaartminnaars konden hun hart ophalen Voorproefje op Schiphol Plan zou enthousiast ontvangen zijn Europa kreeg reeds voo een milliard dollar Harriman naar Londen BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties; 16 ct. p. mm. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. LIET MIDDEN-OOSTEN dankt zijn inportantie aan drie eigenschappen: het is een van de rijkste oliegebieden ter wereld; het beheerst de verbinding tussen het Westen en India en Austra lië; het vormt de landbrug tussen Azie en Afrika (waarover een Russisch leger naar het Suezkanaal zou kunnen op rukken). Sinds 1918, na de ineenstorting van het Ottomaanse rijk, oefende En geland er de opperheerschappij uit. Veel machtsontplooiing was daartoe niet nodig. Behalve in het altijd on rustige Palestina, waar het uiteenhou den der °P elkaar botsende Joden en Arabieren het onderhouden van een betrekkelijk sterke troepenmacht nodig maakte, hadden de Britten in de min of meer souvereine Arabische vorsten dommen, door bijstandsverdragen aan Londen gebonden, slechts kleine gar nizoenen. Deze waren sterk genoeg om eventuele anti-Britse binnenlandse be wegingen de- kop in te drukken; het Brits-Indische leger lag dicht genoeg in de buurt om buitenlandse machten van de uitvoering van boze voornemens af te houden. In deze situatie is door de oorlog en zijn gevolgen een algehele verandering gekomen. India en Pakistan hebben weliswaar het grootste belang bij het handhaven van de vrede in het Midden- Oosten, maar hun legers houden te zeer de ogen op elkaar gericht om zelfs maar een kleine bijdrage tot de bevei liging van dit gebied te kunnen leve ren. Engeland heeft in het Midden- Oosten op het ogenblik 35.000 man op de been. Dat is veel te weinig om een eventuele aanval van de Sowjetunie tot staan te kunnen brengen. Maar het is meer dan genoeg om de eens betrekke lijk goede betrekkingen tussen Groot- Brittannie en de Arabieren, die zich (evenals zovele andere Aziatische vol ken) aan de voogdij van het Westen willen ontworstelen, zo slecht mogelijk te doen zijn. Een mogelijkheid voor de Britten ware natuurlijk, zich uit hun posities In het Midden-Oosten terug te trekken en de Arabieren de middelen te ver- •efcaffen om gezamenlijk de vrijheid, die zij zo gaarne wensen, zo nodig te gen de Russen te verdedigen. Voor een deel heeft Londen het ook wel in die flchting gezocht. Het steunde naar ver. ««ogen de plannen van koning Abdoel- lah van Jordanië om een Groot-Syrie, bestaande uit Irak, Jordanië, Syrië en lm Libanon, te vestigen. De moord op deze vorst bewijst echter nog eens, wat men al lang wist: de Arabieren zijn het onderling slechts op één punt eens, na melijk in hun wantrouwen tegenover tiet Westen. Verder liggen zij over al lerhande kwesties met elkaar overhoop. Een definitief verdrag tussen hen, naar het voorbeeld van het Atlantische Pact. t« daarom ondenkbaar. Krijgen zij wa pens, dan zullen zij die waarschijnlijk tegen elkaar en zeker tegen Israel ge bruiken. Bij dit alles komt nog, dat het Mid den-Oosten niet slechts voor het Wes ten, maar ook voor de Sowjetunie van het grootste strategische belang is. Hier immers ligt het enige punt, waar Rus land zich niet heeft kunnen dekken ach ter een gordel van satellietstaten. Van het Midden-Oosten uit zouden gealli eerde vliegtuigen het diepst in de Sow jetunie kunnen doordringen. Er moet Moskou daarom veel aan gelegen zijn, 't Midden-Oosten in zijn invloedssfeer te betrekken. Tot op het ogenblik is het alleen het kleine Britse leger van generaal Ro bertson, dat tussen de vrede en een Russische aggressie a la Korea in het Midden-Oosten staat, 't Kremlin weet, dat een aanval op de Britse troepen daar, ook indien het deze zou kunnen laten uitvoeren door satellieten, tot een derde wereldoorlog zou leiden. Deze willen de Russen (nog) niet. Maar op de duin- zijn een paar zwakke Britse garnizoenen geen voldoende garantie voor de vrede. Ï)E situatie in het Midden-Oosten zou voor het Westen vrijwel hopeloos lijn, ware het niet, dat zich in dit ge bied een nieuwe sterke stabiliserende macht had ontwikkeld: Turkije. Mos kou zelf heeft, door steunpunten aan de Bosporus en de overdracht van het ge bied van Kars te eisen. Turkije tot een trouwe bondgenoot van het Westen gemaakt en de Turken er bovendien toe gebracht een uitstekend bewapend leger de wapens heeft Amerika ge leverd! van naar schatting 400.000 man op de been te brengen. Het is dit leger, dat een campagne tegen de Ara bische staten, waarvoor de kortste weg over Turkije loopt, voor de Russen niet bijzonder aantrekkelijk maakt. Natuur lijk ware een Russisch offensief via Weerbericht Verwachting tot Zondagavond: Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Koe ler, vooral in het Zuiden van het land. ZONDAG: zon op 4.55, onder 20.36. Maan op 0.06, onder 18.18. Doordat de verbondenen zijn ingegaan op Maliks aanbod, om wapenstilstands besprekingen in Korea te beginnen, hebben zij een groot tactisch voordeel, dat zij op het slagveld hadden verworven, onbenut gelaten, zo heeft een woord voerder van het Amerikaanse leger verklaard. De verbondenen hadden n.l. kort te voren de Noordelijken in een groot tegenoffensief over een grote afstand teruggedreven en zeer zware verliezen berokkend. De mogelijkheid was er, om nog grotere successen te behalen. Op dat moment stemden de verbondenen in met het houden van besprekingen. Nadien hebben de communisten het door d« onderhandelingen geschonken respüt benut om hun strijdkrachten opnieuw op te stellen en zeer grote voorraden naar het front te zenden. Ook zijn verster kingen aangevoerd, zodat thans een Noordkoreaans leger gereed staat, dat twee of drie maal zo sterk is als dat, dat in Juni 1950 tot de aanval overging. De woordvoerder sprak aan het slot van zijn op schrift gestelde verklaring de hoop uit, dat deze daden geen aan wijzing zouden zijn van de kwade trouw der communisten, aan de dag gelegd na het begin van de wapen stilstandsbesprekingen. Wat de besprekingen zelf betreft: vice-admiraal Joy heeft gisteren een verklaring afgelegd over de loop van ae gedemilitariseerde zone en kaarten overgelegd ter onderstreping van zijn betoog. Ook zou hij hebben herhaald, dat de delegatie der verbondenen niet over politieke kwesties /il spreken. Besloten is, tijdens de onderhande lingen slechts één kwestie per dag te bespreken. Indien men het al te zeer oneens zou worden, zou de zitting wor den verdaagd, om de delegaties de ge legenheid te geven, de kwesties verder to overwegen. Men hoopt op deze wijze de besprekingen te bespoedigen. De strijd aan het front gaat door. In de Oostelijke sector van het centrale front werden de hevigste aanvallen van de laatste weken afgeslagen. De infan terie der V.N. moest hier voor her haalde tegenaanvallen wijken. De luchtmacht bombardeerde vliegvelden in Noord-Korpa: De krijgsgevangenen Nog 340.000 personen vermisi? Japan heeft de Sovjet-Unie ervan be schuldigd, door de wijze, waarop zij de krijgsgevangenen behandelt, het inter nationale recht te schenden. Er zouden volgens deze verklaring nog 77.000 Ja panners in Russische gevangenkampen vertoeven. Volgens twee onafhankelijk van elkaar uitgevoerde berekeningen worden er thans zelfs nog tussen de 340.000 en 370.000 krijgsgevangenen ver mist. Maandag zal een speciale commissie van de V.N. bijeen komen, om het ge hele vraagstuk van de krijgsgevange nen na te gaan en de mededelingen van talrijke regeringen aangaande het aantal gevangenen, dat zij nog onder hun macht hebben, te bestuderen. Uit Russisch gebied teruggekeerde Japanners hebben verklaard, dat tal loze gevangenen en burger in Siberië worden vastgehouden en velen reeds van ontbering zijn gestorven. De invoer van ons land zal drastisch moeten worden verlaagd nu het directo raat-generaal van de Europese Betalings Unie het besluit heeft genomen geen voorstel bij de ministerraad in te dienen om het quotum van Nederland met zestig millioen dollar te verhogen, aidus de Tel. Dit betekent, dat ons land zodra het de voor ons land vastgestelde limiet overschrijdt en daar zijn wij al ge vaarlijk dicht aan toe alle import met goud dient te betalen. Het zal er dus wel van komen, dat de invoer moet worden beperkt. Perzië mogelijk, maar dat zou de Rus sische verbindingslijnen gevaarlijk lang maken in een gebied, waarin maar één spoorweg en slechts enkele gewone wegen liggen. Toch achten de Turken zelf en de Amerikanen waren het daarmee van 't begin af eens zich niet sterk genoeg, om alléén de Russen op de lange duur van aggressie te kunnen afhouden. Daarom hebben zij er sinds lang op aangedrongen in het Atlantische Pact te worden opgenomen. Dit verlangen, gesteund door Amerika, stuitte oor spronkelijk op het verzet van Engeland, dat Turkije gaarne wilde opnemen in een separaat defensie-systeem voor het Midden-Oosten, waaraan onder Britse leiding ook de Arabieren zouden deel nemen. De recente ontwikkeling in Perzie en de verscherping van de toe stand in de Arabische wereld hebben de Britten ten slotte van het onjuiste van deze oplossing overtuigd. Turkije met Griekenland zullen nu in'het Atlantische Pact worden opgenomen. Het waren tijdens de besprekingen van het directoraat-generaal voorname lijk de Amerikanen, die zich op het standpunt hadden geplaatst, dat de lan den, die vrij willen zijn, die vrijheid moeten zien te verdienen. De hulp van Amerika blijft achterwege als de Be- nelux-landen elkaar zelf niet helpen, aldus is medegedeeld. Zeer waarschijn lijk zal de ministerraad zich in zijn aanstaande vergadering niet bezig hou den met de verhoging van het Neder landse quotum. Zeer waarschijnlijk. Want behalve een economisch, zit er aan deze kwestie ook nog een politiek aspect. Zoals wij reeds eerder schreven is het slechte beeld van onze betalings balans hoofdzakelijk te wijten aan de grote invoer uit Belgie. Een beperking van deze invoer zou de Benelux-unie zeker niet ten goede komen, afgezien nog van het feit, dat deze landen in het defensie-program van Europa een be paalde taak hebben, die door deze maatregelen ongetwijfeld ondermijnd wordt. In Alblasserwaard en Vijfherenlanden Gistermiddag arriveerden H. M. de Koningin en Haar Gemaal in 't plaatsje Vianen voor een tweedaags bezoek aan de Alblasserwaard en de Vijfheeren- landen. Vianen was feestelijk versierd en in de straten was een grote menigte op de been. De Koningin reed via een aantal plaatsen naar Meerkerk, waar Haar voor de prinsesjes een geitje werd aan geboden. In Asperen werd H.M. een stamboekveulen geschonken. In Leer dam werd de grote glasfabriek bezich tigd. De burgemeester van Leerdam bood hier het Koninklijk Paar een kris tallen kaarsenluchter aan. In de glas fabriek ontmoetten Koningin en Prins elkaar weer. Prins Bernhard was via een andere route naar deze stad geko men. De ontvangst in alle plaatsen, die bezocht werden, was geestdriftig en spontaan. Vooral was dit het geval, toen het Koninklijk Paar onverwacht in de jeugdherberg „De Pinksterblom" bij Gorkum verscheen. Nieuwste aanwinsten der Russische luchtmacht Gierende Meteors, fluitende Vampires, sierlijke zweefvliegtuigen, Harvards, Seaotters.de duizenden belangstellenden, die gistermiddag naar het vliegveld Ypenburg waren getogen om de opening van de derde Internationale Luchtvaart show mee te maken, hebben veel te genieten gekregen. De zeven deelnemende landen hebben staaltjes van hun kunnen gegeven, die vele luchtvaartminnaars kreten van bewondering ontlokten. In een snel tempo werden zes en twintig nummers afgewerkt. Vijf Har vards gaven een nummertje groeps- stunten ten beste. Nauwelijks waren zij verdwenen, of groepen Harvards en Meteors van de luchtmacht vorm den in de lucht de letters ILSY en CIO. Willem van der Graft haalde met zijn Piper Cup de meest wonderlijke capriolen uit, maar nog groter was de verbazing, toen Syvest Jensen met een 41 jaar oude Ellenhammer iets soort gelijks liet zien. En zo was er nog veel meer, daar op Ypenburg, dat de moei te waard was. Wat velen als de sensatie van de dag hadden beschouwd, werd dat niet. De vliegende mens Rudolf Boehlen, die met zijn vleugels van 2500 meter hoog te zou neerdalen, geraakte in een vril le en was genoodzaakt, zijn parachute te gebruiken. De amateurvalscherm springer Hans Walti bracht het er in zijn nummers beter af. Op Schiphol heeft men gistermorgen een voorproefje gehad van wat het Amerikaanse Skyblazers-escadrille he den en morgen ten beste zal geven. Deze groep van vier Thunderjet- straaljagers liet boven onze nationale luchthaven een paar voorbeelden zien van formatie-stuntvliegen, die menige bezoeker rillingen bezorgden. In Meerkerk werd H. M. de Koningin een geitje aangeboden. P)E MUZIKALE hond, Tschaikowsky, die in Amerika steeds volle schouw burgen trok, mag in San Francisco niet optreden. Toch speelt 't dier werkelijk merkwaardig goed piano. Maar hij is niet aangesloten bij de Vakbond voor Muzikanten. a Het Latijn heet een mu zikale taal te zijn, om nog even in de wereld van kruisen en mollen te blij ven. In het Vaticaan maakt men nu een Latijns woordenboek, hetgeen Theo- door van harte toejuicht. De atoombom heet nu „Pyropolus", hetgeen heel wat vriendelijker klinkt. „Radar" is „Ra- dio-electrum instrumenten explorato- rium", en „Okay", is het simpele „Amen". Van de taal der proffen naar de proffen zelf. Ook in Amerika plegen deze lieden verstrooid te zijn. Bi, een echtscheidingsproces kwam aan het licht, dat een professor in de kamer van een gehuwde vrouw zijn parapluie hed laten staan. O In Colne verweet men een brandweerman zijn onoplet tendheid. r'iidens een blussingswerk keek de vuurbestrijder even om naar ziin verloofde, die enkele meters ach ter hem stond en spoot prompt de ge hele voorraad autoriteiten, die de brand gadeloegen, onderste boven, q Een ge- zellig familiefeestje in Breda is dezer dagen ook in het water gevallen. De gasten kregen namelijk stuk voor stuk een moot van een geweldige zelfge bakken laart, waarin enkele minder goede eieren waren verwerkt. Toen de jongste feestvierder dit bij een (stie- kum) bezoek aan de keuken bemerkte Het nieuwe programma van de E C.A De leiders van de E.C.A.-missies in West-Europa hebben besprekingen geopend met de regeringen over een campagne tot intensievere productie, welke ten doel heeft, dat er „zowel kanonnen als boter" zullen komen. Twee ambassadeurs van het plan-Marshall Tyler Wood en Henry Parkman hebben verklaard dat het programma neerkomt op een „verlegging van het accent", en dat het zou kun nen leiden tot meer rechtstreekse betrekkingen tussen de E.C.A. en de industrie in de E.C.A.-landen. Beide sprekers legden er de nadruk op dat alle ontwikke lingen zouden geschieden met volledige medewerking der regeringen. Dat is nou bij Lieftincks (administratieve) „ontkleding" af! en dit aan de taarteters mededeelde, onderbrak men het feestgejoel voor een vreselijke braakpartij. Het visjes- voeren, dat een hartstochtelijk henge laar in Caitness (Schotland) toepast is heel wat charmanter. Deze meneer speelt namelijk een half uur op zijn doedelzak, alvorens hij zijn snoertje uitwerpt. Volgens hem zijn de vissen gek op het neuzige geluid uit zijn in strument. Het zal de geachte clien tèle verbazen dat er in het dievengilde nog liefhebbers gevonden worden voor kerkklokken. Toch vermeldt het regis ter van gestolen voorwerpen der Na- pelse politie ook „een compleet klok kenspel". alsmede „een kwart mijl wa terpijp", „het rubberen bandje van een benzinepomp" en „zes telegraaftoestel len". Of de dieven er veel aan hebben? In ieder geval hebben ze iets, doch de meneer, die op een soort familie competitie, die in het kader van het Festival of Britain werd gehouden, de hoofdprijs won, had eigenlijk in het ge heel niets. De man zag zich in het be zit gesteld van een bewijs voor een gratis permanent, plus roosbehandeling. Zijn hoofd is eehf»r een biljartbal gelijk. Wood zeide, dat het plan door de re geringen zeer enthousiast was ont vangen. Het programma zou geen in vloed hebben op de uitvoering van het plan-Marshall, dat het volgende jaar afloopt. De ambassadeurs zeiden, dat nog een groot aantal bijzonderheden moet wor den uitgewerkt, maar dat het plan ten doel heeft grotere productie en produc tiviteit, welke hogere lonen en lagere prijzen tot gevolg zou hebben. De hulpverlening zou de vorm kunnen aannemen van grotere technische steun aan firma's, uitrusting of zelfs speciale leningen. Foster, het ho-jfd van de ECA, heeft te Washington verklaard, dat de in dustriële afdelingen van de landelijke ECA-missies en die van de regionale ECA-missie te Parijs zullen worden uitgebreid. Een groep specialisten zal worden gereedgehouden voor uitzen ding. Zij kunnen komen als een indus trie of een fabriek de wens daartoe te kennen geeft. De ECA zal blijven wer ken met vakverenigingen, bedrijven en ondernemers. Marshall over milifaire hulp In 1952 reeds 2.5 millioen soldaten Generaal Marshall, de Amerikaanse minister voor landsverdediging, heeft in verklaringen voor een Senaatscom missie in verband met Trumans pro gram voor militaire en economische hulp aan het buitenland o.m. mede gedeeld, dat de Verenigde Staten tus sen Maart 1950 en Juli 1951 ruim 1600 scheepsladingen aan militaire goederen aan hun bondgenoten hebben verzon den. In totaal is voor een milliard dol lar verzonden. Amerika verwacht in 1952 vierhon derdduizend soldaten in Europa te hebben. De Europese bondgenoten zul len dan twee en een half millioen man schappen onder de wapenen hebben en uit hun reserves binnen drie maanden na het uitbreken van een oorlog nog vijf millioen man in het veld kunnen brengen. De oliekwesiie Besprekingen met de Britse regering Averell Harriman, de speciale afge zant van Truman, en de Britse ambas sadeur in Teheran, Sir Francis Shep herd, zijn Vrijdagavond met een vlieg tuig uit Teheran vertrokken Zij zul len met de Britse regering besprekin gen over de oliekwestie voeren. Het I3 de bedoeling, dat Harriman twee dagen in Londen blijft en dan naar Perzie terugkeert. Harriman heeft voor zijn vertrek een onderhoud gehad met de Sjah en de Perzische eerste minister Mossadeq. AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN. A. B. uit Veenendaal, die Dinsdag nacht bij een vechtpartij met de politie in het onderlijf werd geschoten, is in het Julianaziekenhuis te Veenendaal aan de bekomen verwondingen overla den.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1