Hervatting van de besprekingen tussen Perzië en Engeland? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Russen pogen met onderhandelen te krijgen wat met geweld niet lukte De Duitse nazi-geest is niet dood Ambtenaren haalden in Woerden de vlag der Zuid-Molukken neer Maandag 30 Juli 1951 148e Jaargang No. 177 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Onbehaaglijk Spanje doei mee Ueber Alles Perzisch antwoord op Briise tegen-voorstellen Briise delegatie zou onder leiding komen van een minisier Harriman vol vertrouwen Een dode, acht gewonden bij autobotsing Weerbericht Vechtpartij met dodelijke afloop te Eindhoven Truman in het jubilerende Detroit De VS op hun hoede Tito antwoordt Molotof Ramcke eist vrijlating van oorlogsmisdadigers Moeilijkheden in Ambonees woonoord Sociaal-leider kreeg een alstraffing van bevolking KoaI ïije/kdk Parijs bereidde Koblet een koninklijke ontvangst BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; A.chterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. nun Familieberichten 20 ct p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den f 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. T\E rede, die Truman gisteren in het jubilerende Detroit het centrum van de Amerikaanse automobielindus trie en thans een der belangrijkste cen tra van de wapenfabricage heeft ge houden, geeft uitdrukking aan het ge voel van onbehagen, waarin de Weste lijk* wereld op het ogenblik leeft. D6 besprekingen in Kaesong worden begeleid door zo massale troepenaan- voer in het Noorden van Korea, dat men zich begint af te vragen of de troepen der Verenigde Naties straks toch nog voor een bloedige verrassing zullen komen te staan. Truman heeft het in ronde woorden gezegd: er heerst twijfel aan de vredesbedoelingen der communisten met betrekking tot Ko rea. Twijfel aan de oprechtheid van onderhandelaars is bij vredesbesprekin gen wel het allerslechtste, dat men zich denken kan. Vooralsnog is het beste, dat men van de situatie in Korea kan zeggen, dat de besprekingen over een wapenstilstand niet zijn afgebroken en dat de troepen der V.N. op hun hoede Zijn. De uiterst scherpe woorden, die Mo- lotov voor het eerst na lange tijd weer op de voorgrond tredend de afgelopen week jegens Tito's Joegosla vie sprak, zou men kunnen afdoen met een verwijzing naar vroegere soortge lijke scheldkanonades, ware het niet, dat Moskou zich op het ogenblik ge steld ziet tegenover toenemende moei lijkheden in zijn satellietstaten en dat veel van de daar heersende ontevreden heid geschreven wordt op rekening van Tito's voorbeeld. Dat Joegoslavië aan zienlijke economische hulp krijgt van het Westen, wordt met name in Hon garije met bijna onverholen jaloers heid aangezien. Molotovs aankondiging, dat Tito's regiem „spoedig zal worden geliquideerd", behoeft nog niet bijzon der verontrustend te zijn, het klinkt toch wel uiterst onbehaaglijk op dit tijdstip, nu de Amerikaanse defensie plannen voor een op korte termijn be dreigd Enropa nog volstrekt onvoldoen de zijn. De kennelijke verbetering in de sfeer rond het Perzisch-Britse olie-conflict, hoe verheugend ook op zichzelf, is niet voldoende om de internationale poli tieke situatie aan het begin van deze week bemoedigend te achten. De rede van Truman, die volkomen aansluit bij de zeer ernstige waarschuwende woor den van Dean Acheson, ontneemt wel iedere grond aan de beweringen der politici uit de school van Bevan, wier kool en geit-theorieën even gevaarlijk zijn als de onverantwoordelijke dol driestheid van figuren als MacArthur. Europa wint al veel, al wint het niets dan tijd. Maar die tijd zal dan ook goed, ja zeer goed, gebruikt moeten worden. r\AT de militaire eisen voor de ver- dediging van Europa naar Amerl kaans inzicht inschakeling van Fran co's Spanje noodzakelijk maken, Kan moeilijk schokkend worden geacht. De geografie spreekt voor militaire leiders meestal duidelijker taal dan het poli tieke sentiment. De militaire toekomst van Europa is voorlopig voor Amerika gewichtiger dan het politieke verleden van Franco. Het verzet van Frankrijk en Engeland tegert Spanjes inschake ling in het Amerikaanse defensiestel sel zal in Washington dan ook wel voor kennisgeving worden aangeno men. Ueneraal Marshall heeft in de afge lopen week verklaard, dat hij Europa liever dollars stuurt dan Amerikaanse soldaten. Welnu: Franco heeft, in ruil voor de broodnodige dollars, niet al leen havenfaciliteiten en landingster reinen, maar ook regimenten toege zegd. Amerika belegt zijn geld in Spanje zonder al te groot risico. Het mag ae slappe protesten van Parijs en Londen daarbij wel op de koop toe nemen. Te meer, omdat de militaire leiders van alle Westeuropese landen zonder uit zondering de daad van Amerika ver standig en noodzakelijk achten. TYE Duitse ex-generaal Ramcke, wiens brallende redevoering elders in dit blad is gepubliceerd, is de woordvoer der van het nationaal-socialistische Duitsland, dat voor grote kringen van oud-frontsoldaten nooit heeft opgehou den te bestaan. Een week na de for mele beëindiging van de staat van oorlog eist de heer Ramcke, onder don derende toejuichingen en begeleid met h«-t „Deutschland über Alles", eerher stel voor de S.S. en de S.D. (met inbe grip van alle Jodenslachters, massa moordenaars, pseudo-wetenschappelijke sadisten en kampbeulen) en vrijlating van alle veroordeelde oorlogsmisdadi gers. Dit laatste wordt gesteld als con ditio sine qua non voor de deelneming van de voormalige weermachtsofficie ren aan de verdediging van Europa. Wij weten, dat de heer Ramcke niet de regering van West-Duitsland ver tegenwoordigt. Maar wij weten even zeer, dat hij de spreekbuis is van een snelgroeiende groep van rechts-natio- nale hysterici, die alles van het natio- J)E Perzische premier, Mossadeq, heeft gisteren, na een vergadering van het kabinet en de oliecommissie, het Perzische antwoord op de Britse tegen voorstellen, waarin de grondsia waarop Engeland bereid is een nieuwe onderhandelingsdelegatie onder leiding van een minister naar Perzie te zenden wa« uiteengezet, aan de A merikaanse ambassadeur in Teheran, Grady, overhandigd. Volgens Perzische bronnen, die in nauwe verbinding staan met het kabinet, is het Perzische antwoord „gunstig" en diende een hervatting van de besprekingen over de oliekwestie er het gevolg van te zjjn. De minister van onderwijs heeft verklaard, dat het antwoord „iedere Britse twjjfel over het goede vertrouwen van Perzie" dient te ontzenuwen. Volgens deze bewindsman zijn er aanwijzingen, dat Engeland de Perzische nationa- lisatiewet thans heeft aanvaard. Een andere minister noemde het antwoord „duidelijk en definitief". Hjj was van mening, dat het voor Engeland bevre digend moest zijn. De plaatsvervangende premier, Fatemi, zeide er van over tuigd te zijn, dat de Britse delegatie zou komen. De Amerikaanse ambassa deur gaf geen commentaar. Hij zou nog Zondagavond het antwoord naar de Britse premier seinen. Mossadeq werden overhandigd. Een van de hoofdpunten van deze tegen voorstellen was, dat de Perzen zouden beloven hun. activiteit inzake het over nemen van de raffinaderij te Abadan gedurende de onderhandelingen te staken. De tanks zijn vol TATERDAGMEDDAG werd niedege- deeld, dat de raffinaderij te Abadan de grootste ter wereld Dinsdag geheel gesloten zou worden. De opslag tanks zouden dan geheel gevuld zijn en om te kunnen doorwerken zouden eerst de tankboten weer moeten gaan varen. Nassergholi Ardalan, een lid van de Perzische oliecommissie sprak het be richt gisteren evenwel tegen. Hij zeide, dat de raffinaderij nog tien dagen aan het werk kon blijven. Er bestond hoop, dat met Engeland overeenstemming zou worden bereikt, waardoor de slui ting voorkomen kon worden. CEN groep Britse ministers onder lei ding van premier Attlee had Zater dag met Trumans speciale afgezant Harriman geconfereerd over de laatste Perzische voorstellen. Na de conferen tie, die twee en een half uur geduurd heeft, werd een communiqué uitgege ven, waarin werd gezegd, dat de bij eenkomst „nuttig en vruchtbaar" was. Men vermoedt, dat op deze bijeenkomst tevens de Britse tegenvoorstellen zijn geformuleerd, welke gistermorgen aan Negen inzittenden uit wagens geslingerd Zaterdagavond zijn op de gevaarlijke wegkruising RingalleRozendaalselaan. op de grens van de gemeenten Rozen- daal en Velp (Gld.), twee personen auto's met grote snelheid tegen elkaar gebotst. Alle negen inzittenden van beide wagens werden uit de auto's ge slingerd en gewond. Van twee ernstig gewonden is inmiddels reeds een slachtoffer in het Velper ziekenhuis overleden. De botsing ontstond tussen een volkswagen uit Limburg en een Skoda uit Gelderland. De Limburgse wagen kwam met grote snelheid de Ringalle afrijden. Bij het kruispunt is het uit zicht zeer slecht en daardoor is waar schijnlijk ook de aanrijding ontstaan. Onder de slachtoffers bevonden zien drie kinderen. Alle negen gewonden werden naar het Velper ziekenhuis overgebracht. Griekse regering afgetreden De Griekse regering van de liberale premier Sophocles Venizelos is Zater dagavond afgetreden. In September zul len vermoedelijk algemene verkiezin gen word n gehouden. Venizelos heeft de vorming van een whepkabinet aanbevolen voor de pe riode tot de verkiezingen, waarin de liberale ministers aanblijven met uit zondering van die van Justitie, Binnen landse zaken en Defensie. Deze porte feuilles zouden aan niet-politieke per sonen moeten worden gegeven. Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk weinig, maar in de loop van de dag geleidelijk toe nemende bewolking, echter nog vrijwel de gehele dag droog weer. Aanvankelijk zwakke, later ma tige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. DINSDAG: Zon op 4.58, onder 20.34; maan op 1.41, onder 19.51. naal-socialisme terug willen hebben, behalve de nederlaag, waartoe het Hitler-bewind heeft geleid. Deze lieden paren romantische overspannenheid aan de meest grove tactloosheid. Dat de vlieger-generaal Student de verga dering van Ramcke per schriftelijke boodschap meende te moeten herinne ren aan de „heldendaad" van het bom bardement van Rotterdam, is wel het meest kenschetsende bewijs van het inferieure morele gehalte dezer rechts nationale groeperingen. Zij waren, zij zijn en zij blijven een gevaar. Het is de ironie der geschiedenis dat op de hulp van zulke lieden een beroep moet worden gedaan tot be scherming van de beschaving der vrije wereld. Belial uitdrijven met Beelzebub is altijd een kwaad werk geweest Harriman weer naar Teheran? jyjLN VERWACHT, dat Harriman bin nen enkele dagen naar Teheran zal terugkeren. Bij zijn aankomst in Lon den verklaarde de Amerikaanse be middelaar Zaterdag, dat hij vol ver trouwen was, dat, indien de Brits-Per zische onderhandelingen weer konden worden opgevat, een bevredigende rege ling voor net oliegeschil zou kunnen worden gevonden. Op de vooravond van de Eindhoven- se kermis is het in een café „De klei ne man" genaamd, aan de Laagstraat in het stadkwartier Gestel, tot een vechtpartij gekomen, die aan de 54-ja- rige ongehuwd" arbeider A. M. G. M. het leven heeft gekost. Vrijdagavond ontstond omstreeks half tien een woordenwisseling tussen genoemde M. (die in het café in- v ont) en de 47-jarige gemeentearbei- de± H. T. S. De ruzie werd gevolgd door een vechtpartij en plotseling kreeg M. een vuistslag tegen de linker slaap, waarna hij bewusteloos ineen zakte, De in allerijl ontboden genees heer kon slechts de dood constateren. S. is later in zijn woning te Eindhc ven door de politie gearresteerd. k TIJDENS VISSEN VERDRONKEN Zaterdag is de bijna 22-jarige D. S. uit Doetinchem in de Oude IJsel, waar hij aan het vissen was, verdronken. Voor een batterij van microfoons sprak generaal Eisenhower Zater dag op Ypenburg zijn rede utt ter gelegenheid van de overdracht van de eerste „Thunderjets" aan de Nederlandse luchtmacht. Op de achtergrond de Nederlanse pilo ten, die in Amerika hun opleiding kregen en daarachter een „Thun der jet" (zie verder pag. 3) Ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van Detroit heeft president Truman Zaterdag voor het Detroise stadhuis een rede uitgesproken. Hij beschuldigde Rusland er van, „overal in de wereld" gevaarlijke mi litaire voorbereidngen te treffen en hij waarschuwde de Verenigde Staten zich gereed te maken voor elke nood toestand. Truman betwijfelde, of de commu nisten in Korea werkelijk vrede wen sen, doch meende dat zij met onder handelingen hopen te bereiken, wat Zij met geweld niet konden krijgen. „Wij trachten dit uit te vinden. De be sprekingen kunnen succes hebben ais de communisten in feite bereid zijn om de aggressie in Korea op te geven", al dus de president. Voorts verklaarde hij, dat „wat er ook in Korea mag gebeuren, wij niet een vergissing moeten maken door te denken, dat de Sowjet-regeerders hun plannen om de wereld te veroveren hebben opgegeven". In een redevoering voor ongeveer 100.000 boeren uit Bosnische dorpen heeft maarschalk Tito gezegd, dat Mo lotof naar Polen was gegaan om het Poolse volk te bedreigen en ni J het Joegoslavische, omdat hij weet, dat de Joegoslaven niet bevreesd zijn voor dreigingen. „Het Westen weet, dat de nederlaag van ons land de nederlaag van het Westen zou betekenen. De westerse lan den helpen ons, omdat een tevreden land moeilijker te knechten is dan een economisch zwak land", aldus Tito. VEERBOOT IN CANADA OMGESLAGEN Een kleine veerboot met 25 passa giers is op een meer in Madawaska (Canada) omgeslagen. Het is niet be kend hoeveel personen om het leven zijn gekomen. Een herinnering aan Rotterdam De Duitse ex-generaal Bernbard Ramcke, die onlangs uit een Franse ge vangenis is ontslagen, heeft Zondag te Brunswijk de grootste bijeenkomst van Duitse oud-strijders na de oorlog toe gesproken. De 4000 oud-strijders, allen leden van Ramcke's luchtlandingscorps „Groene Duivels", bereidden de voor malige generaal de ontvangst van een held en droegen hem op hun schouders door de dichte menigte. Ramcke noemde de „enige" voor waarden, waarop de Duitse beroepssol daten zouden vechten voor het westen: 1. volledige gelijkheid van alle Duitse soldaten met de westelijke geallieerde troepen. 2. een onmiddellijke stopzet ting van de „eerroof" van de verdedi gers van het vaderland, met inbegrip van de Waffen-S.S. en de politiemacht. 3. Onmiddellijke vrijlating van „alle zogenaamde oorlogsmisdadigers". Hij eiste o.m de vrijlating van Kesselnng. Rader, Von Neurath, Dönitz en andere hoge oorlogsmisdadigers. Ramcke plaatste een krans op een lege stoel naast zich en verklaarde: „Deze stoel is hier voor Albert Kessel- ring. Hij hoort niet in de gevangenis te Werl, maar hier bij ons". Kesselnng was opperbevelhebber in Italië en aan het westelijk front. De voormalige kolonel-generaal Kurt Student zond een boodschap, waarin hjj herinnerde aan de gevechten in Rotter dam, België, Noorwegen, de Sowjet- Unie en elders. Te Iserlohn in Westfalen hebben Duitsers, die onder Rommel in Afrika vochten, de „Liga van voormalige le den van het Duitse Afrika-corps" op gericht. Het bestuur van de „Bond van vroe gere beroepsmilitairen" heeft besloten de organisatie te veranderen in een „Duitse Soldatenbond", die reeds 85000 leden zou omvatten. Bjj de maandelijkse herdenking van het ontstaan van de z.g. „Republiek der Zuid-Molukken" is het Zaterdagmiddag in het Ambonese woonoord te Woer den tot moeilijkheden gekomen tussen de Ambonezen enerzijds en ambtena ren van de dienst Maatschappelijke Zorg van jet departement van Binnen landse Zaken en de Rijkspolitie ander zijds. De moeilijkheden ontstonden oe.i de ambtenaren namens de Nederlandse regering de ka, praad het bevel gaven binnen vijf minuten de Ambonese en Nederlandse vlaggen, welke gehesen waren, te strijken. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, haalden de rege ringsvertegenwoordigers de vlaggen neer. De as istent sociaal-leider van bet kamp, die de herer. dr. J. Th. A. H. v.d Putten en Mijnlieff hierbij had geassis teerd, moest van de kampbewoners een afstraffing in ontvangst nemen. Na dit incident probeerden de ambte naren de vlaggestok, waaraan de Am bonese vlag had gewapperd, te ver wijderen, doch dit werd door de kamp bewoners, die zich rondom de mast ver zamelen, bel t. Gedurende een daarop volgende bespreking tussen de ambte naren en de Ambonezen, bracht de kampbe olking de vlaggestokken weer in orde en hees opnieuw de vlaggen in £)E DUITSERS zijn geen lieden om aan de Hollandse boezem te druk ken, maar die meneer uit Frankfort, die aan de Amerikaanse Hoge Commis saris twee Mark zond, is Theodoor be enige, dat van de uitvinding bekend is, bestaat hieruit, dat de motor op alco hol loopt. Men heeft voor een dergelijke hulpmotor een verzwaard rijwiel nodig. Als tegenwieht voor de Napelse sti- paald sympathiek. De man zond dit be- rentte voor een wereldregering, die in mulans voor ernstige ongelukken heeft drag voor leniging van de nood der September te Londen zal worden ge- een Amerikaanse maatschappij voor* slachtoffers van de jongste overstro- P Napels heeft een onder- optische instrumenten een apparaat mingen in Amerika. „Ik ben zelf een nem® jongeman een hulpmotor voor ontworpen, dat het bloed van donors arme drommel", schreef hij in het be- een ,ets geconstrueerd, met welk ap- aftapt, dit in zijn bestanddelen splitst, geleidende briefje, „maar misschien is fara^ .ffn rj)wle_ ,evan. steriliseert, bevriest en in flessen doet. top. De ambtenaren verlieten daarop het kamp, met de mededeling, dat in dien orde en rust niet hersteld werden, de Woerdense gemeentepolitie versterkt zou worden, 's Middags arriveerden in derdaad veertig man Rijkspolitie. Zon dagmorgen zijn de vlaggen weer gehe sen, doch de bemiddeling van de plaat selijke voorzitter van „Door de eeuwen trouw", die ondanks het verbod van de regering zich genoodzaakt zag het kamp te betreden teneinde zijn invloed aan te wenden, opdat er geen slacht offers zouden vallen, had tot resultaat, dat de vlaggen daarna tijdelijk werden binnengehaald. De loco-burgemeester van Woerden heeft toegezegd bij de autoriteiten in Den Haag stappen te ondernemen ten einde een voor de Ambonezen bevre- d gende oplossing te verkrijgen. Van daag zal een bespreking met de minis ter van Justitie plaats vinden. Van Ambonese zijde is men van mening, dat de Ambonezen door het beledigende optreden van hoge ambte naren uit Den Haag geprovoceerd zijn. Uit Den Haag wordt bericht, dat de Republiek der Zuid-Molukken door onze regering niet is erkend en dat daarom tegen het hijsen van de vlag der Zuid-Molukken op Nederlands ter rein instructies zijn uitgevaardigd. dit genoeg om voor een kind uit Kan sas City een stukje speelgoed te ko pen". Dat doet goed in deze tijd van belastingen. Tot troost van degenen, die de nieuwe aanslagbiljetten al weer thuis hebben: In Estland moeten de katholieken bijzondere belasting, ten bedrage van 1500 roebel betalen, bij het ontvangen van sacramenten, als doop. aanneming, of een kerkelijk huwelijk. Een dergelijk nieuwtje doet ons weer met smart denken aan de fraaie leuzen van Garry Davis, die van de wereld één grote, vrije broederschap wilde maken. Zijn taak wordt nu over genomen door een aantal Britse parle mentsleden. die op tandems door Lon den zullen fietsen, om propaganda te maken voor de internationale confe- kilometer per uur kan bereiken. Zij verkozen de vrijheid Het laatste negerbataljon, dat op Korea dienst doet zal daarentegen op gelost worden in eenheden van blanke militairen, omdat gebleken is, dat ne gers in gemengde eenheden beter vol doen. Na het verwarmende openings- bericht van vandaag een slotnieuwtje dat als een koude douche werkt. Meer dan tweehonderd Duitse studenten- corpora hebben de afgelopen week be sloten, dat het duel als „een moreel en juridisch juist midden tot opvoeding" moet worden beschouwd en hebben het als zodanig aanvaard. De rectores mag- nifici van de Westduitse universiteiten, die zich vorige jaar tegen het duelle ren hebben uitgesproken, zullen deze week op een vergadering in Keulen de kwestie bespreken. Het was een koninklijke ontvangst die Hugo Koblet, de winnaar van de 38ste Tour de France, gisteren ten deel viel. Met geen mogelijkheid is te schat ten hoeveel Fransen er bij de laat ste vijftig kilometer van de laatste etappe van deze monsterronde langs de weg stonden. Fransen, die teleur waren gesteld in de verrichtingen van hun favoriet Bobet, maar die toch loyaal over deze teleurstellig waren heengestapt De juichende massa's langs de weg, in het stadion te Parijs heb ben de prestaties van de Zwitser op hun juiste waarde weten te schatten, zij hebben hem ovatie op ovatie ge bracht Het was ook ditmaal weer „Le roi (Bobet) est mort, vive Ie roi (Ko blet)". Na al de spanning en inspanning van deze Tour moeten de overwinning en de vele huldeblijken voor Koblet een prettige voldoening zijn geweest. Als beroepsrenner zal het hem echter ook niet onverschillig laten wat de ad ministrateur van Jacques Goddet hem straks zal moeten uitbetalen. Hoeveel premies de slimme Hugo in de wacht heeft gesleept is bij benadering niet te zeggen, maar alleen aan de gele t.rui en zijn vijf etappe-overwinningen heeft hij al een slordige vijftienduizend gulden verdiend.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1