Bufferzone langs de 38ste parallel is onaanvaardbaar Weer luchtbrug ingesteld r f VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Bliksem verblindde de chauffeur Westen protesteert tegen deportatie van 45.000 personen uit Boedapest De vakbeweging protesteert Protest van uitgewezen Duitsers tegen confiscatie eigendommen Spanning rond de roulettetafels Donderdag 2 Aug. 1951 ',148e Jaargans No. 180 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Acheson over het struikelblok van Kaesong: En communisten wijzen voorstel van de Verenigde Naties af Toch nog enige hoop Bus tegen boom Noodweer teisterde het Oosten van ons land De Prawda publiceerde het volledig Sabotage in Argentinië ACHTTIEN URKERS GAAN VISSEN IN ARGENTINIË Geen flessen meer op de eerste rang Marshallgelden voor defensieproductie Nu voor de export naar W.-Duitsland DE Franse regering veroordeelde de gebeurtenissen in Hongarije openlijk als „een flagrante aanslag op het prin cipe van eerbied voor de menselijke persoon en de rechten van de mens". Schermutselingen bij Makassar PROF. SCHERMERHORN NAAR DJAKARTA Dure brandstoffen DE op zo'n laconieke wijze ter alge mene kennis gebrachte, onverwachte verhoging van de kolenprijzen heeft allerwegen veel ergernis gewekt. De kolenhandelaren zijn overstelpt gewor den met aanvragen, waaraan zij niet konden voldoen en dat deel van het publiek, dat in zijn toch al zo beperkte budge* een nauwkeurig geraamde post voor brandstoffen had opgenomen, ziet zijn huishoudboekje voor de zoveelste maal door de regering in de war ge schopt. Verschillende clubs blijven doorspelen KoJti B&ótek nntiiiïïniiffliininiiiiijji«aMiiiiiiiiii[iiiiiiiiiiiiiijiii[i[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiimiiiini IN KOREA GESNEUVELD Hawker de snelste jager ter wereld HBS BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COURA TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. mjn. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den f 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. rvE Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, heeft gisteren verklaard, dat de communisten, door voor te stellen om 'n bufferzone in Korea langs de 38ste breedtegraad in te stellen, terug wilden gaan naar een linie, van waar zij destijds hun „onuitgelokte aanval" waren begonnen. Acheson zeide, dat dit onaanvaardbaar was en voegde eraan toe, dat Marshall, de Amerikaanse mi nister van Defensie, volkomen duidelijk had gemaakt, dat een demarcatielijn een fsrdedigingslinie moest zijn, hetgeen niet het geval was met de 38ste breedte graad. Daar de chauffeur verblind werd door een bliksemflits is de dienstbus van de Gelderse Tramwegen op het traject Doetinchem-Enschede gister avond omstreeks half tien nabij Neede tegen een' boom gebotst. Ongeveer twaalf tot vijftien passagiers werden min of meer ernstig gewond. De con ductrice, mej. R. Knee uit Gouda werd met ernstige hoofdwonden naar het Zie kenhuis te Lochem vervoerd. Landarbeider gedood Vele boerderijen in vlammen Boven Noord- en Midden-Limburg heeft gistermiddag een zwaar noodweer gewoed, dat grote materiële schade aan richtte en het leven eiste van een land bouwer, die op weg naar huis door de bliksem werd getroffen. Het noodweer verplaatste zich over de Oostelijke pro vincies naar het Noorden, waar twee boerderijen, even ten noorden van Gro ningen, door blikseminslag een prooi der vlammen werden. Ook in Tweelo (provincie Drente) braken branden uit, toen het onweer zich boven dit dorp ontlaadde. In het Limburgse Wellerlooi werd een boerderij, waar vele toeristen oa- derdak hadden gezocht tegen de hevige regen door het hemelvuur getroffen De trekkers aarzelden niet hun handen uit de mouwen te steken en hielpen met man en macht aan het blussings werk totdat de brandweer uit Venlo arriveerde. Ook op andere plaatsen in het land moesten verschillende boer derijen het ongelden. Boven Groesbeek waren de regenval en de hagel zo hevig, dat de straten in korte tijd onder wa ter stonden. De hagelstenen hadden een doorsnee van ongeveer 2 centimeter. Aan de rogge-oogst in Limburg is veel schade toegebracht. JN de vergadering te Kaesong, welke gisteren twee uur en 25 minuten duurde, werd wederom geen voortgang gemaakt. In de kringen der Verenigde Naties bestaat er toch nog enige hoop dat de onderhandelingen succes zullen hebben. „Er is geen impasse", aldus sprak een woordvoerder. „Alleen reeds het feit, dat Donderdag weer wordt vergaderd, betekent, dat er nog enige hoop bestaat". Personeel van de communistische de legatie te Kaesong verklaarde gisteren, dat de Verenigde Naties „een buffer zone wensen, die zich veel verder dan de huidige frontlinie in noordelijke richting uitstrekt", waaraan werd toe gevoegd: „Onze onderhandelaars kun nen deze eis niet inwilligen". Van dezelfde zijde werd verder nog medegedeeld, dat de Chinezen niet voornemens zijn zich door heviger bom bardementen van luchtmacht en vloot der verbondenen te laten dwingen tot het aanvaarden van een wapenstil stand. De Chinese commandant te velde in Korea, generaal Peng Teh-Hoeai, heeft voor Radio-Peking gezegd, dat het Chinese leger gemoderniseerd wordt en na verloop van tijd onoverwinnelijk zal zijn. Do Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten heeft voor de maand Juli het verlies van 26 vliegtuigen toe gegeven. Zij werden van de grond af door de communisten neergehaald. Hei artikel van Morrison Ook in de uitzending van radio Moskou Het artikel van Morrison, de Britse minister van buitenlandse zaken, en het antwoord hierop van de Prawda zijn gisteren volledig afgedrukt in zes grote en negen vooraanstaande provin ciale Engelse bladen. De Prawda bracht beide stukken on der een vijf-koloms kop op de tweede pagina. Radio Moskou zond beiden uit in haar Engelse programma, eveneens volledig. TASS gaf in zijn uitzendingen voor de Russische pers een uiteenzet ting van de voorgeschiedenis van de zaak en herhaalde vervolgens het ant woord van de Prawda. Het artikel van Morrison werd niet uitgezonden. De Britse kranten waren in .hun commentaar zeer teleurgesteld over de bittere toon van het Russische ant woord. Zij meenden, dat beide stukken eigenlijk langs elkaar heen gingen. Elf bom.men opspoor lijnen tot ontploffing gebracht In en om de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires zijn gisteren verscheidene spoorlijnen opgeblazen. Behalve de Roca-lijn, die de verbinding tussen Buenos Aires en La Plata vormt, wer den in minder dan twee uur op vier verschillende buurtspoorwegen van de hoofdstad elf bommen tot explosie ge bracht. Gistermorgen zijn 250 machinisten en stokers in het gebied van de hoofdstad niet op het werk verschenen. Ook in Bahia Blanca hebben verschillenden het werk neergelegd. Telegraaf- en seinkabels werden doorgesneden en verscheidene locomo tieven ontspoorden of reden onbemand tegen stootblokken. Volgens het avondblad „La Razon" is het duidelijk, dat de aanslagen zijn ge pleegd door goed-geoefende mensen en het resultaat zijn van een uitstekend georganiseerd plan. Achttien Urker vissers hebben zich opgegeven om aan de visserij in Ar gentinië deel te nemen. Het is nog niet bekend, wanneer zij zullen vertrekken. De gemeentelijke autoriteiten van West-Berlijn hebben de ver koop van drank in flessen ver boden voor de eerste vijftien rijen van de Waldbühne Boks-arena. Voortaan zullen papieren bekers moeten worden gebruikt. Ook zal bij openluchtwedstrijden, de politiemacht worden versterkt teneinde relletjes onmiddellijk de kop in te drukken. Deze maatregelen zijn genomen in verband met de incidenten bij de bokswedstrijd Ray Robinson Hecht, toen de Amerikaan met flessen bekogeld werd door in woede ontstoken toeschouwers. Onderhandelingen over f 230 millioen Naar verluidt wordt er momenteel tussen de Nederlandse regering en de ECA-missie in Den Haag onderhandeld, teneinde 'n gedeelte van de tegenwaar de van de Marshall-gelden te bestem men voor de productie van militair be langrijke goederen. Het gaat hier om een bedrag van tweehonderd dertig millioen gulden, waarvoor goederen zouden moeten worden vervaardigd, die niet uitsluitend voor de defensie be tekenis hebben. Gedacht wordt aan jeeps, verbindingsapparaten, radiotoe stellen e.d. Teneinde de Sowjetrussische belem meringen op de uitvoer van goederen uit Berljjn te ontgaan hébben de drie Westelijke geallieerden op beperkte schaal weer een luchtbrug ingesteld, ditmaal om exportgoederen uit West- Berlijn naar West-Duitsland te ver voeren. De Amerikaanse regering heeft een controle op de prijzen van exportgoe deren ingesteld. Weerbericht Verwachting tot Vrijdagavond. Vanavond en vannacht weinig be wolking en zwakke wind Mor gen overdag toenemende bewol king en later voornamelijk in het Westen van het land plaatselijk enige regen. Meest matige wind tussen West en Zuid, Over het al gemeen iets lagere temperaturen. Vrijdag: Zon op 5.03. onder 20.28: maan op 515. onder 20.55. QP initiatief van de Franse regering hebben Frankrijk, Engeland en Amerika krachtig geprotesteerd tegen de deportatie van naar schatting 45.000 personen uit Boedapest. Het Hongaarse communistische blad „Szabad Nep" noemde de actie „een verwijdering van de kern van een vijfde colonne uit de hoofdstad". De betrokkenen waren „graven, baronnen, bankiers, industriëlen, alsmede gene raals, ministers en staatssecretarissen van het Horthy-regiem", aldus het blad, dat voorts mededeelde, dat de „evacuatie" veertien dagen geleden voltooid was. De Britse onder-minister van bui tenlandse zaken, Ernest Davies, zei gis teren in het Lagerhuis, dat vele van de gedeporteerden oud en ziek zijn en in de komende winter veel te lijden zul len krijgen. De Britse regering baseerde de veroordeling van de maatregelen van de Hongaarse regering op de prin cipes, vastgelegd in de verklaring van de rechten van de mens en het artikel over deze rechten in het Hongaarse vredesverdrag. De regering zal de V. N. gedetailleerde gegevens over de schending van dit artikel voorleggen. Eenzelfde actie wordt ondernomen door de Amerikaanse regering. De mi nister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, verklaarde gisteren, dat de V.S. nauwkeurig kennis namen van de indentiteit van diegenen die voor de massa-uitwijzing verantwoordelijk wa ren. De V.S. zouden al het beschikbare bewijsmateriaal aan de V.N. overhan digen. Flagrante aanslag op de rechten van de mens Maandag- en Dinsdagnacht heefteen groep gewapenden getracht, verwar ring te stichten bij de rand van de stad Makassar. Beide nachten werd in de stad hevig schieten gehoord. Er wor den thans razzia's uitgevoerd teneinde het bezit van vuurwapenen door men sen, die daartoe geen vergunning heb ben, tegen te gaan. Met ingang van gisteren brengen vier extra burger-vliegtuigen twee Franse, een Brits en een Amerikaans dagelijks dertig ton goederen uit Berljjn naar West-Duitsland. Het is mogelijk, dat ook militaire vliegtui gen bij het transport zullen worden ingeschakeld. /„t'e beperkende bepalingen van Rus sische zijde werden medio Mei inge steld. Meer dan duizend ton goederen ter waarde van 17 millioen dollar wachten in West-Berlijn op transport. De besprekingen tussen de vier be zettende mogendheden over de kwes tie zfln drie weken geleden doodge lopen. De drie Westelijke landen willen een geheel vrije verbinding tussen Berlijn en West-Duitsland. De Russen echter, zich beroepend op in 1948 en 1949 tussen de vier mogendheden gesloten accoorden, eisen het recht op de goe derenzendingen uit West-Berlijn op smokkelwaar te controleren. De Westelijke geallieerden hebben als tegenmaatregel geweigerd een nieuwe handelsovereenkomst tussen Oost- en West-Duitsland, die voorzag in een goederenruil ter waarde van 84 millioen pond sterling, te bekrach tigen. De hogere kolenprijzen De Raad van Vakcentralen, waarin vertegenwoordigd zijn het NW, de KAB en het CNV, heeft in een tele gram aan de regering zijn teleurstelling uitgesproken over de verhoging der kolenprijzen. Voorts is de raad pijnlijk verrast door het feit, dat zulk een be langrijke maatregel werd genomen zonder dat daaromtrent overleg werd gepleegd. Dit temeer, omdat de onder havige prijsverhoging in strijd is met de publicatie van 2 April van het ministerie van Economische Zaken, waarin werd verzekerd dat geen hogere prijzen voor anthraeïet zouden worden berekend. De raad verzoekt daarom de regering dringend maatregelen te ne men, welke kunnen leiden tot een on gedaan making of verzachting van ie prijsverhoging. Prof. dr. W. Schermerhorn is kort geleden voor besprekingen met de In donesische regering te Djakarta aange komen in zijn kwaliteit als hoofd van het internationale meet- en karterings- instituut te Delft. Hij zal de regering adviezen geven inzake de heroprichting van het meet- en kartografisch instituut in Indonesië en over de wijze, waarop de kartografie van dat land dient te worden uitgevoerd. Prof Schermerhorn zal Zaterdag naar Nederland terugke ren. McCormick commandant van de NATO-marine? President Truman heeft gisteren ad miraal William M. Fechteler aange wezen om admiraal Forrest P. Sherman op te volgen als chef van de operaties ter zee. De voordracht is ter goedkeu ring aan de senaat gezonden. Als op volger van Fechteler als opperbevel hebber van de Atlantische vloot werd admiraal Lynde McCormick voorge dragen, die thans genoemd wordt als de aanstaande opperbevelhebber van de NATO-zeestrijdkrachten in het ge bied van de Atlantische Oceaan. De regering gaat in dit opzicht stellig niet vrijuit Wij gaan nog rr.aar stilzwij gend voorbij, dat de prijsverhoging plotseling, zonder enig overleg met de handel, werd gedecreteerd. Zulke „ver rassingen" schijnen langzamerhand tot de normale verschijnselen gerekend te moeten worden. Wij zullen er zoals aan zoveel andere onaangename dingen aan moeten wennen. Ernstiger is, dat de regering zich met 't verordonneren van deze prijsverhoging aan woord breuk schijnt schuldig te maken. Op 1 April werden de zomerprijzen voor kolen vastgesteld, die geiden zouden tot 1 September. Daarna zouden er hogere prijzen (winterprijzen) komen voor cokes en eierkolen. Maar voor anthraciet (zo werd uitdrukkelijk ge zegd) zouden de prijzen het gehele jaar gelijk blijven. Welnu: nog vóór de eerste Augustus kondigt de rege ring aan, dat de prijzen voor anthraciet verhoogd zijn en niet zo'n beetje ook! Het moet ons van het hart. dat de regering bij zulk een spelen met haar toezeggingen in feite speelt met haar eigen prestige en haar eigen gezag. De onverwachte stijging van de kolenprij zen stelt vele gezinnen, die reeds aan het randje van de armoede leven, voor grote problemen; het is niet te veel gezegd, als men constateert, dat tal van huismoeders zich met schrik en vrees afvragen, hoe zij in de komende win ter de eindjes nog aan elkaar zullen kunnen knopen. Het index-cijfer van het gezinsverbruik toonde de laatste tijd geen neiging tot stijgen: mede ge zien tegen de achtergrond van de con sumptiebeperking meende men al wel te mogen hopen, dat een nieuwe loon- ronde niet nodig zou zijn Het wil ons voorkomen, dat de verhoging der kolenprijzen ook door deze rekening wel eens een dikke streep zal kunnen halen De Nederlandse huisvrouw, hoe vindingrijk en hoe zuinig zij ook moge zijn, kan een dubbeltje maar één keer uitgeven. Voorstel fot soortgelijke actie tegen Nederlanders Duitsers, die uit het voormalige Duitse gebied zijn gewezen, dat op bet ogenblik aan Nederland behoort, heb ben in een brief aan de Westduitse re gering geprotesteerd tegen de confis catie en onteigening van Duits particu lier bezit in dit gebied. De spanning rond het rouletteballetje stijgt. Hoewel vele speelclubs hun deu ren gesloten hebben, zijn andere ver enigingen tot de conclusie gekomen, dat zij op de oude voet zullen door gaan. Gisteravond hield de Cercle Privé van Hamdorf Laren een ledenvergade ring. Unaniem werd besloten geen ge volg te geven aan de aanzegging na mens de Amsterdamse substituut-offi cier van Justitie om het spel te staken. IAE IN LANDSBERG geïnterneerde Duitse oorlogsmisdadigers zullen binnenkort aan een zuiveringsproces worden onderworpen, evenais gene raal Van Falkenhausen, die enige maanden geleden uit Belgische gevan genschap is ontslagen, q In de Lon- dense gevangenis „Holloway" doet men niet aan zuivering, doch daar wordt een moderne versie van de Tantalus kwelling toegepast. Men heeft er dezer dagen voor de vrouwelijke gestraften een modeshow gehouden. Meer dan 200 inwoners van het getraliede hotel ver gaapten zich aan kostbare toiletten en juichten de mannequins toe. Op deze manier wierpen Londense modehuizen een visje uit voor toekomstige cliën- tèle. Drie Japanse maatschappijen zullen wel een aardig visje vangen, want ze werden gemachtigd om dit voorjaar in het Zuidpoolgebied ter walvisvaart te gaan. Men verwacht een grote traanoogst. O Bijzonder groot was ook de traanoogst (bestaande uit lachtranen), toen op een kermis in Bielefelt een meneer met vier benen zou optreden, in de rol van „speling der natuur". Onder zijn optreden vlei plotseling het meest linkse been af. LI De benen der Amerikaanse vrouwen zijn daarentegen aangekomen, zo be weert een New Yorkse kousen-expert. Hij heeft de onderdanen van tweedui zend dames bestudeerd en ontdekt, dat Berlijn komt over de brug ze gemiddeld vier centimeter langer waren dan de vrouwenbenen van der tig jaar geleden. Ondanks de gerin ge afmetingen van zijn loopwerktuigen heeft de vierjarige Johnny Green uit Londen het gepresteerd op een vereni gingsfeestje gedurende een uur met "n snelheid van twintig kilometer te lo pen. Hoe mooi Johnny's prestatie ook is, we vrezen toch voor zijn leven, want de voetgangers in Amerika vol gen een gevaarlijk pad. In deze maand zijn in de Verenigde Staten driedui zend voetgangers door verkeersonge- om het leven gekomen a Om nog eens te bewijzen, dat de Ameri kanen niet altijd heer in het verkeer zijn: „Sedert 1 Januari zijn ruim zestienduizend personen door auto-ongelukken om het leven geko men. Dat is acht procent meer dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. p Meneer Falker, een in woner van Mezico-City houdt het lie ver bij zijn fiets, waarmee hij binnen kort een reis van twintigduizend kilo meter hoopt te gaan maken. Hij denkt er een jaar over te doen. Ook enige grotere clubs te Den Haag en Scheveningen hebben het spel on verminderd voortgezet. Bestuursleden verklaren, dat het bezoek der leden eer toe- dan afgenomen is. Een der Haagse clubs hield gisteren een leden vergadering om zich gezamenlijk te be raden over de thans ontstane situatie. Men vraagt zich af, wat men onder de mondelinge aanzegging om te slui ten moet verstaan. De politie-ambte- naren, die deze aanzegging deden, wis ten geen antwoord op de vraag, op welke wettelijke maatregelen deze aanzegging berustte. Men tast hierover in een juridisch duister en is geneigd de aanzegging als een „dringend ver zoek" te beschouwen, aan welk ver zoek sommige verenigingen geen gevolg wensen te geven. Andere verenigingen, die krachtens hun statuten juridisch minder sterk denken te staan, reageer den positief en staakten het spel. Van de ruim veertig clubs te Den Haag, waarvan sommige in arbeiderswijken, gaat op het ogenblik nog ongeveer een half dozijn door in afwachting van de dingen, die komen zullen. Moch met een geweer in de Verenigde Staten De Franse minister van defensie. Jules Moch, is in dc Verenigde Staten aangekomen om deel te nemen aan de te Washington te houden besprekingen inzake de standaardisatie van lichte wapens. Op een desbetreffende vraag ant woordde Moch, dat niet het geweer kaliber belangrijk is, maar wel de vraag voor welk type men in de korts! mogelijke tijd zoveel mogelijk patro nen kan aanmaken Hij deelde mee. dat hij een geweer, zoals op het ogen blik in Frankrijk gebruikt, bij zich had. In het protest wordt gezegd, dat het internationale recht maatregelen, zoals waartoe de Nederlandse regering heeft besloten, verbiedt. De Westduitse re gering wordt verzocht bij de Verenig de Naties te protesteren. De betrokke nen, die op het ogenblik in de omgeving van Gronau wonen, stellen tenslotte voor soortgelijke maatregelen tegen in West-Duitsland woonachtige Neder landers te nemen. Tijdens gevechten in Korea op 26 Juli zijn gesneuveld: Korporaal E. Kei ler. sergeant J H. L. van Kollenburg, soldaat J. P. van Ostaden, allen ïit Tilburg en soldaat A. G. Timmermans uit Brielle. Korporaal Keiler werd geboren op 5 April 1926. Hij was ongehuwd en dien de bij het regiment Aan- en Afvoer- troepen. Sergeant Van Kollenburg werd ge boren op 20 November 1927 Hij was ongehuwd en diende bij het regiment Limburgse Jagers. Soldaat Van Ostaden werd geboren op 9 Augustus 1922. Hij was gehuwd. Soldaat Timmermans werd geboren op 22 Juni 1929. Ook hij was ongehuwd. Nieuwe machines voor RAF Arthur Henderson, heeft verklaard, dat het nieuwe Britse „Hawker"-jachtvlieg tuig het snelste ter wereld is, sneller dan de Amerikaanse F 86 en de Russi sche Mig 15. De „Hawker", die bekend staat als P 1067, heeft naar achteren gerichte vleugels en een „Avon"-straal- motor. Henderson verklaarde tevens, dat de nieuwe viermotorige Vickers „Vali ant", eveneens een straalvliegtuig, Engeland de leiding zou geven op het gebied der zware bommenwerpers. De onderminister voor luchtvaart, Crawley, deelde mede, dat de huidige Russische luchtmacht in staat was van haar huidige bases af Engeland zwaar der aan te vallen, dan de Duitsers ooit konden doen. Het is voor Engeland on mogelijk alleen deze dreiging te weer staan, doch de plannen waren, dat de Verenigde Staten voor het ogenblik bijna alle strategische bombardemen ten voor hun rekening zouden nemen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1