Een familiefeest, waar eer werd bewezen aan de Westfriese historie en cultuur Nieuws uit de Langedijke: „We waren arm maar gelukkig" Weekoverzicht van de Langedijker veilingen HEILOO Egmond aan Zee Bergen West-Graftdijk Duitsland bleef groente invoeren maar weigert contant te betalen Oudorp Auto botste tegen paal van electrisch net Maar er waren slechts twee dames met Westfriese kappen Officiële ontvangst ten stadhuize Zware fabrieksbrand te Zaandam INGEZONDEN STUKKEN Kunst en critiek •<&"»*- -- Gouden huwelijksfeest te Oudkarspel Echtpaar Drost-Lubbersen hééft moeilijke jaren achter de rug Heden is het vijftig jaar geleden, dat de heet KI. Drost en zijn echtgenote, mevr. E. Drost—Lubbersen, zich als bruidegom en bruid naar het gemeentehuis te Putten (Gld) be gaven en elkander trouw beloofden. „Vijftig jaren", zeggen ze beiden. Wat een tijd! Een tijd van moeizaam werken voor een gezin van acht kinderen. mmm Want hoe mooi de Veluwe ook destijds reeds moge zijn geweest, wanneer de oude vader D/ost met zijn zoon Klaas, toen nog een jon gen, zich naar het Leuvenumse bos begaf, om zich als houtbewerker een bestaan te ver schaffen, dan liepen ze elke dag twee uur heen en twee uur terug. Het was werken, werken cn nog eens werken voor twee gulden per dag. „In het eerste jaar van ons huwelijk", zegt moeder Drost, „verdiende m'n man f 3,60 per week en daar moest dan nog f 1,50 huis huur af." De bruidegom, die thans vijf-en-zeventig jaar is, laat onwillekeurig zijn gedachten terug gaan naar deze zo reeds lang vergleden tijd in het Gelderse, waar hij zijn eerste passen De stemming op de veilingen was de afge lopen weken beslist flauw, wat meestal het geval is in de vacantietijd. £)e aardappelprijzen waren toch maar weinig lager dan de vorige week. De aanvoeren bedroegen de meeste dagen nog meer dan 100 ton per dag aan de beide veilingen te zamen. De middelsoort Eerste ling noteeerde een middenprijs van lOVj a 11 centf de drielingen van 9—10 cent. De kleine worden naar verhouding belangrijk goedkoper en beginnen tegen de veevoederprijs op te lopen, die 4 a 5 cent zal bedragen. De grove brengen nog zo ongeveer één dubbeltje op. De export neemt nog flinke hoeveelheden Eer stelingen op. Doré en rode Eersteling liggen ongeveer op hetzelfde prijspeil sic de blanke Eersteling. De blauwe Eigenheimers liggen on geveer een halve cent lager. Op de koolmarkt is de stemming heel wat slechter geworden. De rode kool had zo nu en dan al enige doordraai la*en zien, doch dit was van weinig betekenis. Op 1 Augustus draaide echter ruim 80 pet. van de aanvoer door en werk voor veevoeder geruimd. Ook de gele kooi, die de hele Week nog vrij vlot van de hand gegaan was kreeg het Woensdag moeilijk, waarbij de prijs op 4 cent terug viel. De witte kool liep ook tot de minimum-prijs. Daar deze soort wegens de onregelmatige vraag nog op monster wordt ge veild, reed hierbij nog geen doordraai op. Ronde bieten waren zeer gevraagd voor En geland en konden goede prijzen maken, in het begin van de week nog boven de 17 en later 12 13 cent. De aanvoer is echter aan de Langedijk maar van weinig betekenis. Sla- bonen deden in het begin van de week nog boven de 40 cent, daalden echter iets Woensdag konden ze maar 34—38 cent meer maken. Ook de bloemkool moest onder de in vloed van het warmere weer wat verlies nemen, goede bloemkool noteerde Woensdag 25-30 cent. Op de potersveiling maakte Eersteling A 35-50 van 18,10-18.30. Er werd echter wei nig verkocht. Geen blaam voor brandweer De brand in de hooiberg bij de hq^r A. Pancras te Harenkarspel heeft de gemoederen nog al bezig gehouden om dat door een onjuiste berichtgeving de brandweer van Langedijk in een verkeerd daglicht is geplaatst. Het was juist deze brandweer, die het eerst werd gealarmeerd en onmid dellijk naar de plaats van de brand vertrok. Dat er niet terstond water werd gegeven vond geenszins zijn oor zaak in het weigeren van de motor- pomp. Er werd alleen met spuiten ge wacht totdat door het wegtrekken van het hooi de vuurhaard in de berg was bereikt. Toen werden de slangen op het vuur gezet. Inmiddels was geble ken, dat de brand niet lag in de ge meente Langedijk, maar in het gebied van Harenkarspel, welke gemeenten elkaar op dat punt raken. De commandant, de heer J. de Jong, waarschuwde daarop zijn college uit Harenkarspel, die even later het blus- singswerk overnam. De Langedijker brandweer treft derhalve geen enkele blaam doch heeft gedaan wat in zijn vermogen lag en verdiende daarmee de dank van de burgemeester van Haren karspel. Keuring en herkeuring van maten en gewichten Voor keuring en herkeuring van maten en gewichten zal dit jaar zitting worden gehouden: Voor Zuid-Scharwoude op: Woensdag 15 Augustus 1951 van 19.30 tot 12 uur en 1316 uur in het gebouw achter het betaalkantoor der L.G.C. (ingang voor in) te Broek op Langendijk. Voor Broek op Langendijk op: Don derdag 16 Augustus 1951 van 9.00 tot 12 uur en van 1315.30 uur in het gebouw achter het betaalkantoor der L.G.C. (ingang voorin) te Broek op Langen dijk. Voor Oudkarspel op: Maandag 20 Augustus 1951 van 10.00 tot 12 uur en van 1316 uur en Dinsdag 21 Augustus 1951 van 9.30 tot 12 uur en van 13—16 uur in het gymnastieklokaal der O.L. School te Oudkarspel. Voor Noord-Scharwoude op: Woens dag 22 Augustus 1951 van 9.30 tot 12 uur en van 1315.30 uur in het gym nastieklokaal der O.L. School te Oud karspel. zette. En wanneer mevr. Drost vertelt hoe ze niet alleen als jong' meisje, maar ook als jonge vrouw op het land werkte voor f 0,45 per dag en dat volhield tot veertien dagen vóór de blijde gebeurtenis in het gezin, dan zegt de bruidegom met een tikje verlangen in zijn stem: ,,En toch waren we tevreden. Ondanks alles was het goed. Maar moeilijk was het, ook toen ik stenen moest dragen voor acht cent per uur. In de zomer gingen we gras maaien in Hol land. Ook dat- was zwaar werk van 's mor gens kwart over drie tot 's avonds half acht voor f 3,— per dag. In Mei 1918 verhuisden we naar Holland. Eerst naar Zijdewind. Ik verhuurde mij", zo vertelde de bruidegom^ „bij een boer voor f 16,— per week, vrij wonen en één kan melk per dag. Het was voor ons een hele ver betering. Ons gezin breidde zich uit tot acht kin deren, die allen nog' jn leven zijn." Niet zonder trots vertelt het echtpaar, dat er nu een-en twintig kleinkinderen en vier achterkleinkin deren zijn. Allen wonen aan de Langedijk of in de omgeving. Donderdag is het feest! Dan komen er neven en nichten uit Gelderland en ook uit Den Haag om het feest mee te vieren. Een feest van kinderen, kleinkinderen en achterklein kinderen. Maar in de eerste plaats een feest van twee mensen, die met stille vreugde terugdenken aan de dag, vijftig jaar geleden, waarop zij elkander het ja-woord gaven. VERVOLG STADSNIEUWS DOOR POLITIE AANGEHOUDEN Een 17-jarige jongen uit de Lan gedijk is door de politie aangehouden, omdat hij zich hier en in andere ge meenten schuldig maakte aan diefstal van portemonnaies, geld enz. Gistermorgen werd een 34-jarige Alkmaarder aangehouden verdacht van het plegen van een zedenmisdrijf. Tot slot werd er hedennacht om één uur een man aangehouden, die dronken op zijn fiets toerde. GESLAAGD Aan de Koninklijke Militaire Aca demie te Breda slaagde voor het eind examen (officiersexamen), onze plaats genoot de heer F. J. H. Buiskool. Mej. A. Muntjewerf alhier is te Am sterdam geslaagd voor het Staatsexa men Nuttige Handwerken. Burgerlijke Stand GEBOREN: Johannes Augustines, z. v. M. G. van Zaal en A. M. Kaandorp: Willem Johan, z. v. W. J. Mooij en M. Buitenhuis; Marianne Agatha Sytske, d. v. H. Wester en P. Kuyper; Louise Petronella Maria, d. v. J. Zoon en M. R. A. Kuijpers. ONDERTROUWD: I. Th. G. Grütters te s'-Gravenhage en G. S. van den Heu vel. GETROUWD: J. Liefting en M. M. J. de *Wit. OVERLEDEN: te Alkmaar C. R. Deichmann, oud 79 jaar, gehuwd met A. Sack (eerder gehuwd met W. Ho- vinga); N. Kraakman, oud 69 jaar, ge huwd met C. Zijp. Burgerlijke Stand Geboren: Leonardus P.. z. v. A. Rood- hart en M. B. de Graaff. Alfred P., z. v. P. Blok en N. Zwart. Jacobus A., z. v. A. J. J. de Feijter en H. M. Dit- mars. Robert, z. v. G. M. A. de Baar en M. R. de Leeuw. Leonardus P., z. v. J. C. Liefting en H. P. M. Koopman. Ondertrouwd: J. Visser en K. Stam; G. Dekker en M. A. Wolters; J. B. Harms en C. Visser. Getrouwd: E. Zwart en G. Dekker; M. L. Ruytenburg (IJzendijke) en W. J. van Dort. J. van Vliet (Beverwijk) en W. Schreuder. Overleden: R. Groen, oud 24 jaar (over leden te Alkmaar); C. de Groot, oud 63 jaar, echtgenoot van A. Prins; B. van de Zande, oud 78 jaar, m., ongehuwd; F. A. van Opbergen, oud 86 jaar, weduwnaar v. M. Westdorp; J. Smit, oud 69 jaar, we duwnaar van E. M. Kool (overleden te Amsterdam); N. E. Heioma, oud 62 jaar, echtgenoot van J. van Nieuwenhuizen, wonende te Blaricum. Janvier gaat heen De auto-scooter van Janvier, die vanaf 1 Juni te Egmond aan Zee stond, gaat thans naar elders vertrekken. De animo bleek niet voldoende om de autoscooter drie maanden op deze plaats te houden. FANCY-FAIR TEN BATE VAN JEUGDWERK Ten bate van het jeugdwerk wordt in het parochiehuis op 4 en 5 Augustus een fancy-fair georganiseerd. Hieraan zijn di verse attracties verbonden, als balgooien, hoepla, enz., zodat men er zich zeker zal kunnen amuseren. CONCERT OP HET POMPPLEIN Het fanfarecorps „Eengezindheid" uit Egmond-Binnen zal Zaterdag een concert geven op het Pompplein. Gezien de uit stekende prestaties van dit corps zal dit een welkome attractie voor de gasten zijn. Nieuwe tentoonstelling in K.C.B. Na de expositie van de Delftse kun stenaars, die Vrijdagavond 3 Augustus sluit, wordt de reeks tentoonstellingen van werk van Bergense en Schoorlse werkende leden van het Kunstenaars Centrum Bergen voortgezet. Op Za terdag 4 Augustus opent de voorzitter van het Kunstenaars Centrum in de Kunstzaal van „De Rustende Jager" te Bergen een expositie van schilderijen van Cees Boendermaker, schilderijen, aquarellen en tekeningen van Thijs Sterk, terwijl tevens beeldhouwwerk van J. W. Radecker te zien zal zijn. Behalve het edelsmeedwerk van Ma- ryeke Visser zijn voorts voor de be zoekers nog ter inzage een groot aan tal portefeuilles met tekeningen, hout sneden, gouaches etc. Scholieren hadden een prachtige dag De schooljeugd van de „Centrale School" tussen Oost- en West-Graftdijk heeft haar schoolreisje achter de rug. De hoogste klassen gingen onder leiding van het onderwijzend per soneel en leden van de oudercommissie met een touringcar eerst naar IJmuiden, waar de sluizen, de vishal en de pier werden bezocht. Vooral de sluis trok de belangstelling' van de jeugddat was nog eens wat anders dan het sluisje te West-Graftdijk. Daarna ging het naar het strand en ook hier werd genoten. In de bus werden uit „het vuistje" de broodjes naar binnen gofwerkt en in een restaurant wer den de kinderen getracteerd op limonade. Vervolgens ging het naar Groenendaal en Heemstede. Hier werd een speeltuin bezocht. Ook werd later bij Halfweg nog eens halt ge houden bij een speeltuin. 's Avonds kwamen de reizigers voldaan thuis, vol verhalen over dit evenment, dat weer eens wat anders was dan het Ieren in de school. „Vislust" gaat weer wedstrijd-hengelen Zondagmorgen hield de visvereniging „Vislust" uit West-Graftdijk in de zaal van de hr. J. Schoon aldaar een leden vergadering. Voorzitter was de heer H. Wit. Het voornaamste agendapunt was de viswedstrijd. Er werd mondeling ge stemd over de plaats. Spijkerboor kreeg het hoogste aantal stemmen. Als da tum werd Zondag 5 Augustus gekozen en men zal om 6.15 uur van start gaan. Er wordt driemaal een half uur over de brug van Spijkerboor gevist en tweemaal een half uur aan de schouw- kant. Er werd ƒ40.a ƒ45,beschik baar gesteld voor prijzen welke ge kocht zullen worden door de heren K. Meurs en B. Velthuis. Ontstemming bij Nederlandse exporteurs In kringen van Nederlandse tuinbouwers en exporteurs van groenten en fruit, heerst ontstemming en verontwaardiging over de Duitse houding ten aanzien van de betaling van de export van Nederlandse tuinbouwproducten. Voor Juli was slechts 500.000 dollar (koers 3,88) voor tuinbouwexport naar West-Duitsland beschikbaar, maar dit bedrag is tot op heden met 2,8 millioen gulden overschre den. Hoewel deze kwestie in Duitsland ook bekend was, is men met de import van de zeer gewilde Nederlandse producten doorgegaan. voorshands niet van zins te zijn zich diepgaand met deze kwestie in te 'a- ten. Veeleer schijnt men van Duitse zij de duidelijk reëele voorstellen te ver wachten teneinde het Nederlands-Duitse Unfaire houding van Duiise kwekers De Duitse kwekerskringen hebben zulks met lede ogen aangezien hoewei zij zelve niet in staat waren aan de vraag op de Duitse markt te voldoen, zeker niet tegen de Nederlandse prij zen in verhouding tot de Nederlandse kwaliteiten. Men staat nu echter voor het feit. dat de Duftse boerenorganisatie die veel invloed bij de Bondsregering le Bonn en in het Westduitse parlement schijnt te bezitten, binnenskamers de eis heeft gesteld, dat ter beperking van de Nederlande tuinbouwimport de leveranties op een vrij lange crediet- termijn zouden moeten geschieden. Een dergelijke eis, zal noch door de Neder landse tuinders, noch door de regering, in overweging worden geomen. Op grond van het feit, dat West-Duitsland contant betaalt voor de import van ;n dustriegrondstoffen. meent men ook voor de import van voedingsmiddelen contante betaling te kunnen vergen. Al gemeen wordt gesproken over een „unfaire houding van de Duitse boe renorganisatie". „Wat moet er op deze manier", aldus redeneert men in Ne derland, „van de economische integratie van West-Europ terecht komen". De Nederlandse regering schijnt Woensdag reed een personenauto van de firma Kloosterboer in de richting Ou dorp. Op de Oudorperweg moest de be stuurder uitwijken voor een paar wiel- rijdsters, waarbij de wagen slipte en met de linkerachterkant tegen een paal van het electrische net terecht kwam. De zware stroomdraden konden de schok weerstaan maar de draden van het radio- distributienet braken af. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De auto. die aan de linkerachterkant was Inge deukt en een ontzette achteras had. moest worden weggesleept. Zes-en-twintigste Westfriezendag in Edam (Van één onzer verslaggevers) ÏWIJ telden maar twee dames onder de talloze vergadcringbezoeksters-excursisten van het Historisch Genootschap Oud-West-Friesland, die gister hun jaar lijkse toogdag hielden in EdamVolendam, die de mooie Westfriese kap met de kostbare oorijzers en geplooide kanten muts sierde. Het waren mevr. M. Buis handMolen uit Hoorn 79 jaar, maar nog steeds actief bestuurslid en de bekende „Maartje uit de Biemster" Maartje Bierman uit Oosthuizen voor wie de jaren ook zo langzamerhand al achtenswaardig beginnen te worden. On getwijfeld zouden zij piet dé enige geweest zijn op deze jaarlijkse Westfriezen dag, wanneer het niet zo'n lome warme dag geweest zou zijn. Zo'n lome warme dag, die een luchtig toilet vraagt en geen kap van gesteven kant, ondermuts, zwarte muts en windsels en weliswaar mooie, maar ook zware oorijzers. Op zulk een lome, warme dag kan zelfs een Westfriezendag de moderne vrouw niet meer verleiden de kap op te zetten, al zou dat sieraad uit grootmoeders tijd haar nog zo charmant doen zijnflatterend dus.... en haar nog zo volmaakt kunnen tekenen als een echte West-Friezin, die nimmer aard of afkomst wil verlooche nen. Nee, de moderne vrouw blijft modern, voelt zich weliswaar verbonden met de grond, waarop zij staat, en waardeert zelfs het streven om oude, door vorige geslachten verworven cultuurwaarden te bewaren, maar blijft bovenal nuchter verstandig. Ook met een flatteus hoedje op het krullend haar, of desnoods bloots hoofds weet zij haar bijdrage te kunnen leveren om dat goede, dat verankerd ligt in de Westfriese cultuur en historie te helpen instandhouden. Friezendag in Enkhuizen te moeten houden, welks Zuiderzeemuseum tegen die tijd belangrijk uitgebreid zal zijn. De suggestie van mevr. Haring—Ot- tenbros uit Schoorl om meer West- Friezendagen per jaar te houden, bleek ook reeds in de bestuurskring te leven. LIET Historisch Genootschap „Oud West-Friesland" onder de bedaagde leiding van de heer G. Nobel uit Lut jewinkel naar men ons influisterde ook al zo'n tachtiger weet een bij zonder familiaire, maar toch altijd stijlvolle sfeer te scheppen om die be oogde belangen te behartigen. Het was de 26ste keer, dat deze West-Friezen- dag gehouden werd en evenals voor gaande jaren droeg deze dag weer het karakter van een genoegelijk familie feest. Het was een treffen van mensen niet alleen uit tal van gemeenten in Noordholland, maar ook van Noord hollanders uit andere delen van ons land, die nog weer eens één dag wil den 'terug zijn in het milieu hunner jeugd, waaraan ze met zoveel warmte in het hart kunnen terugdenken. En onderwijl deed men enkele orga nisatorische zaken af. De aftredende bestuursleden, de he ren D. Breebaart uit Hoogwoud, L Köhne uit Z. O.-Beemster en J. L Lutjeharms uit Schagen werden her kozen. Met leedwezen vernam de ver gadering, dat de heer Th. P. H. Wortel geen tijd meer zal hebben om het se cretariaat te blijven voeren. Wel blijft hij deel uit maken van het bestuur, maar het secretariaat droeg hij over aan de heer Lutjeharms. Het was met aller instemming, dat de heer Wortel de ere-penning van het gewest werd aangeboden uit waardering voor het verdienstelijke werk, dat hij voor het Genootschap heeft weten te verrich ten. Met instemming nam de vergadering eveneens kennis van het feit, dat het bestuur meende de volgende West- S treek bijeenkomsten. De heer Breebaart herinnerde daar in de loop van de vergadering aan, toen hij een korte inleiding hield over de taak van het Genootschap in deze tijd en de aanwezigen opwekte in de komende wintermaanden streekbjjeen- komsten te organiseren. Er zijn tal van mogelijkheden op die bijeenkomsten de bezoekers in contact te brengen met de West-Friese cultuur. De heer Breebaart dacht aan de uit voering van West-Friese Volksdansen, aan demonstraties van of lezingen over het alleen in Wijdenes nog beoefende kantklossen, aan besprekingen over typisch West-Friese litteratuur, decla matie van West-Friese gedichten, en nog tal van andere onderwerpen. En waarom wordt er in eigen streek of dorp niet eens de opwekking gehoord tot een bezoek aan de musea in het eigen gebied? Veelal ziet men er de vreemdelingen van heinde en ver voor naar West-Frieslands steden komen. Maar de mensen, die er bijkans naast wonen hebben dikwijls nog nimmer kennis genomen van het hele histori sche schoon, dat hier bijeengebracht werd. Het Historisch Genootschap „Oud- West-Friesland" ontplooit in zijn be stuurskring reeds een behoorlijke acti viteit. Het waakt tegen de ondergang van landelijk schoon, en riep daarvoor reeds een aparte commissie in het le ven; het verzorgt de inhoud van het prachtige maand-orgaan „De Speel wagen"; het geeft voorlichting omtrent de West-Friese kleding; en heeft thans weer een fonds in het leven geroepen (waarvoor voorzitter Nobel met een gift van f 100,— de grondslag legde) voor culturele doeleinden. Uit dit fonds kunnen wellicht bijdragen geleverd worden voor de uitgifte van weten schappelijke litteraire werken in of over het West-Fries. Zo bekijkt het be stuur thans de mogelijkheid om de studie van de heer K. Kuiper, uit War- menhuizen, over het West-Fries uit te geven. De jeugd op het kret. Nog uit andere werken blijkt de ac tiviteit van het Genootschap. Zo wor den thans weer de nodige toebereid selen gemaakt om voor de twintigste maal een jaarboek uit te geven. En in „De Speelwagen" is kortelings de jeugd op het kret gezet om opstellen te ma ken over haar eigen woonplaats. Een milde en doeltreffende vorm om be langstelling te wekken ook bij de jon geren voor dit gewest. En dat zal ook geschieden met hulp van filmstroken van typische plekjes hier, welke filmstroken bestemd zijn voor de scholen. Nog is het maar een voornemen van het bestuur om dit werk aan te pakken, maar wie het His torisch Genootschap Oud-West-Fries land kent, weet dat plannen, die in deze kring gemaakt worden, ook wor den uitgevoerd. Voor die uitvoering is echter geld nodig. En dat is altijd weer het zere been in dit soort verenigingen. De heer G. Köhne heeft daar een boekje over open gedaan. Met Anna Mulder zei deze: Geef een dubbeltje, of ver maak Uw halve vermogen aan het His torisch Genootschap, en weet, dat elke bijdrage enorm welkom is. Speciaal voor het fonds voor Culturele Diensten brak deze spreker een lans. De heer P. Noordeloos merkte in zijn inleiding op, dat het Historisch Genootschap regionalisme bedrijft. Dat is dus zorgen voor het cultuurgoed en het streekeigene in zijn totale omvang. Elk van de leden heeft daarin een taak. Zij hebben ervoor te zorgen, dat het karakteristieke der West-Friezen dus datgene wat hen onderscheidt van de andere Noordhollanders in stand gehouden wordt. Nog leeft er een zeker regionaal bewustzijn bij de West- Friezen. Het mag niet verloren gaan. Naar spr.'s mening zou hun onafhan kelijkheidszin zelfs zover moeten strek ken, dat West-Friesland weer los zou kunnen komen uit het Noordhollandse Staatsverband. Officiële ontvangst In vlot tempo werd met dit al de min of meer huishoudelijke kant van deze West-Friezendag afgewerkt. Tegen het middaguur trok het gezelschap door de verstilde straatjes van Edam naar het prachtige stadhuis, waar burgemeester C. G. M. van Baar de West-Friezen een hartelijk welkom toeriep in deze stad met zijn ontelbare historieschatten en fraaie geveltjes en bouwwerken. Die ontvangst vond plaats in de raads zaal, die in vroeger jaren rechtszaal geweest is, zoals nu nog uit de fraaie wandschilderingen valt op te maken. De vloer van deze raadszaal is als voor zover ons tenminste bekend nergens elders bestrooid met fijn wit zand, waarin de werkster fraaie stre ken en figuren weet te vegen. Om dit (dagelijkse) kunstwerk eert het gehele stadhuispersoneei, en wel licht nog andere ingezetenen van dit stadje, haar hogelijk. Er is nog iets van deze tijd, waarvoor ten stadhuize grote waardering bestaat. Dat is het feit, dat er onlangs twee zetels moesten worden bijgemaakt in dezelfde stijl als de dertien stoelen, waarop de raads leden zaten. Het aantal raadsleden kwam namelijk van dertien op vijf tien, en B. en W. wilden uiteraard de interieuraankleding geheel in 18e eeuwse stijl behouden. Een antiquair ter plaatse heeft kans gezien twee stoelen bij te maken, die zo fabelachtig nauwkeurig de trekken vertonen van de bestaande, datnet kenners nu al uren kost om echt van „vals" te onderscheiden. De naam van deze antiquair is E. B. Broeze. De heer Vermeer, voorzitter van de Vereniging Oud-Edam en directeur van het bezoekwaardige Edams Museum, heeft de ontvangst ten stadhuize aan gegrepen ais een welkome gelegenheid om enkele woorden te richten tot de bejaarde voorzitter van het Genoot schap. Hjj noemde de heer Nobel de personificatie van de West-Friesi Hij doet zijn naam in alle opzichten eer aan, is vriendschappelijk, breed van blik, verdraagzaam en tegemoetkomend, maar tevens iemand, die ais het er op aan komt voor zijn mening kan staan. Nadat het gezelschap nog andere vertrekken van het raadhuis bezichtigd had en in het Dam-hotel een stevige Noordhollandse koffietafel had geno ten, heeft het zich begeven naar de enige tientallen jaren geleden zo fraai gerestaureerde Grote Kerk van Edam, waar de heer Vermeer een toelichting gaf op de vele gebrandschilderde ra men, die hierin te vinden zijn. Nadien zijn de West-Friezen met een extra-tram naar Volendam gegaan, waar in de nieuwe tentoonstellingszaal nabij het intieme restaurantje ,,D' Vijf Klompen" een collectie moderne schilderijen bekeken werd, en waar men overigens genoten heeft van de gezellige drukte die de honderden vreemdelingen én de wijdbroeken zelf aan dit allerminst vergeten Zuiderzee- plaatsje weten te geven. En zij bekom merden er zich niet om, dat er een probleem Edam-Volendam bestaat. Een probleem, dat voortspruit uit de om standigheid, dat Volendam geregeerd wordt vanuit Edam, omdat beide plaat sen staatkundig nu eenmaal een een heid vormen en het stadsbestuur ge zeteld is in Edam. Niet hierin schuilt echter het probleem maar wel in het feit, dat Edam slechts 4500 inwoners en het groeiende Volendam reeds ruim 7.000 (vrijwel allen katholieke) inwo ners telt. Zo heeft Volendam in Edams raad een meerderheid, en is er de mo gelijkheid om eventuele tegenstellingen volkomen tot haar recht te doen ko men.... handelsverkeer op gezonde basis te brengen, Vanmorgen omstreeks half zes is brand uitgebroken in het gebouw De Vrede aan de Vredeweg te Zaandam. Het vuur woedde in de maisopslag- plaats van de Gebr. Gort, uit Nieuw- Vennep; karen, gevuld met zeven ton graan, stonden van onder tot boven in brand. Ondanks het feit, dat de Zaan- damse brandweer met groot materiaal het vuur bestreed, dreigde gedurende geruime tijd uitbreiding van de brand. Bij het ter perse gaan van dit nummer viel nog niet te zeggen, of het pand be houden zou kunnen blijven. De brand werd ontdekt door een ar beider van de firma Gort. Het vuur woedde in een der karen op de zol der van het gebouw, waarin deze stond opgesteld, lag vijf tot zeshonderd ton losse mais gestort. Ondanks het harde werken van de brandweer breidde het vuur zich langzamerhand uit naar de silo achter het gebouw, waarin in op dracht van de regering zevenduizend ton mais was geborgen. Het personeel van de koel- en vrieshuisinrichting Da Weegschaal, die eveneens in het ge bouw is ondergebracht, verliet om half tien het deel dat deze firma in ge bruik heeft, omdat er gevaar voor uit breiding bestond. MARKTBERICHTEN ALKMAARSE EXPORTVEILING, 1 Au gustus 1951.. Aardappelen 10—13, drie lingen 8—10; slabonen 39—44; snijbonen, stam 25—38, stok 50—61; komkommers 8 —13; tomaten A 3014, bonken 16—25; aardbeien 1,20—3,20; bloemkool I A 20—27, 1 12—18, II 812; rode kool 47; peulen 1646; groene kool 67,50; doppers 16 46; tuinbonen 16—25,50; spinazie 12—21; sla 2—10,50; postelein 4—7; andijvie 5—17; rabarber 8—16; bieten 4—8; peen 12—33; uien 14—22; soepgroenten 5—7; peterselie 2,504,50; pruimen 9—13; rode bessen 30 75; zwarte bessen 881,14; perziken 327; meloen 5772. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 2 Aug. - 40.000 kg aardappelen: Eerstelin gen 10,30-12,10, blauwe Eigenheimers 10,20— 11,70, rode Schotten 11-11,30, grove 10,70- 11,40, drielingen 8,10-10,20 en kleine 5-6; 30.000 kg rode kool 4; 5000 kg gele kool 4-5,10; 7000 kg witte kool 3-4,30; 900 kg bieten: A 11,10-12,70; p50 kg slabonen 31- 38; 200 kg tomaten: A 45 en B 43; 300 krop sla 5,90; 1700 stuks bloemkool A 20—27, NOORDERMARKTBOND, 2 Aug. - 55.000 kg aardappelen: Eerstelingen 11,20—12, grove 10,30-11,10, drielingen 5,80-8,30. kleine 4,60—5,40, rode Eerstelingen 11,30—11,50, Eigenheimers 11,10-11,80, blauwe Eigenhei mers 10,70-11,40, Bintjes 10,10-10,40 en Doré 11,60; 1800 kg bieten: A 6-10,60 en B 4; 330 kg slabonen 35-37; 300 kg zilver nep 45 en drielingen zilver 21; 3100 kg rode kool 3—4; 11.000 !.g witte kool 4,50—4,80; 400 kg gele kool 4; 200 stuks bloemkool BI 9. Doorgedraaid 2400 kg rode kool. OBDAM, 1 Aug. 1951. Grote aardap pelen 10,30—10,50; Doré 10.80; Bonte aard appelen 10,90—11,10; drielingen 6.80; Blau we Eigenheimers 9,40—20,40; slabonen 31 —36: knolbieten A 11, B 6,70; zilvernep 41—48. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Hoewel wat laat, zouden wij toch gaarne nog even willen reageren op het artikeltje van v. d. W. in het nummer van Maandag 23 Juli over de expositie van de Delftse schilders iu de tentoonstellingszaal van het K.C.B. te Bergen. Dit artikeltje is blijkbaar bedoeld als bespreking van het werk dat daar is tentoon gesteld en er komt duidelijk in tot uiting, dat v. d. W. de Delftse kunstenaars niet zeer hoog aanslaat. Het is niet onze bedoeling de woorden van v. d. W. te weerlegegn. Wij gunnen hem dit oordeel van harte en het is zijn goed recht over de dingen, dus ook over deze expositie, te denken zoals hij wil. Het is voor ons echter de vraag of het wel verstandig is, elk oordeel dat men heeft of elke gedachte die zich opdringt, zonder meer te uiten. Vooral wanneer zulks geschiedt in een nieuwsblad dat door veel mensen gelezen wordt. Die lezers hebben n.l. recht op een duidelijke -m deskundige voorlichting. Dat is onzes inziens in het huidige geval niet gebeurd. Wij betwijfelen of het oordeel van v. d. W, wel belangrijk genoeg is om wereldkundig ge maakt te worden. Wat wij belangrijk vinden is n.l. niet in de eerste plaats wat v. d. W. denkt van het betreffende werk, maar hoe dit werk gewaardeerd kan worden in vergelijking met goede voorbeelden. Het lijkt ons de taak van de recensent, als hij dat kan, te zoeken naar de goede elementen en niet zoals hier is geschied, zich er met wat grote woorden van af te maken. Het wil ons voorkomen, dat het werk van v. d. W. aan waarde kan winnen, als hij zich eens ging verdiepen in datgene wat hij als eis stelt aan de kunstenaars wier werk hij zozeer verguist. Zijn taak n.l. ver- richen met wat minder lawaai en wat meer liefde. Dat is waarschijnlijk niet zo gemakkelijk. Zo maar praatjesmaken over wat andere mensen presteren, in dit geval de Delftse schil ders en het ".C.B.-bestuur, geeft inderdaad meer mogelijkheden tot goedkoop effect. Ef fect ia echter ook het middel van de Kitsch- producenten. En daar dit volgens v. d. W» nooit het doel mag zijn, is het misschien do moeite waard die andere manier eens te pro beren. Dit heeft vele voordelen, als het lukt. De lezers worden dan op een betere ma nier voorgelicht; de besproken kunstenaar» zullen iets meer vertrouwen krijgen in de cri tiek die gegeven wordt; beide zullen minder voorbeelden van destructieve aciviteit onder ogen krijgen. L. P.-U. f.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3