Veel waardering voor minister Staf Noordhollandse boeren brachten aan rijksambtenaar warme hulde Blokkade Suez-kanaal in V-raad Uni ie van Zuid- Jan van Afrika herdenkt Riebeeck Scherpe critiek op de productie van de Artillerie-Inrichtingen Ons aandeel in Westerse verdediging toegenomen Weer verlichte etalages en reclames toegestaan Uniehof in September in Djakarta bijeen Marineluchtmacht der V.S. vraagt 41/2 milliard nam in zijn De rundveefokkerij ambtsperiode een grote vlucht Volledig vertrouwen Anti-organisatie in de Oostzone geliquideerd Goud gestolen uit vliegtuig Gearresteerden in Indonesië weer vrijgelaten Eerst in October sprake van Duitse defensiebijdrage Snuiver van „Affray" vertoonde gebreken Verdere maatregelen tegen Tsjechoslowakije Amerikaanse koopvaarders worden bewapend DONDERDAG S AUGUSTUS 1951 Oorlog en Marine in de Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur) UET ruisen van het hoogopschietende water uit de fontein in de Hofvijver vorm- de Woensdagmiddag in de Eerste Kamer de zomerse, luchtig-muzikale ach tergrond, waartegen onafgebroken de redevoeringen klonken van de afgevaar digden, die het woord voerden over de begrotingen van Oorlog en Marine. Een aantal volksvertegenwoordigers in de zaal prijkte met een kleurige anjer hun geschonken door frisse jonge meisjes ter meerdere glorie van het Haagse bloe- menfeest in het knoopsgat. Het was warm in de regeringsstad en er heerste een vacantiestemming. Maar de Eerste Kamer verrichtte desondanks, onbewogen door dat alles, haar gewichtige staatstaak en behandelde de begroting voor 1951 en leverde politieke beschouwingen. r\E minister van Oorlog en van Ma rine, ier. Staf, kon er tevreden mee zijn! De geestelijke voorvader van deze bewindsman betoogde de an- ti-revolutionnaire heer Algra Groen van Prinsterer, heeft in 1840 gezegd, dat een nieuw optredende minister, die zich niet eerst zes weken in zijn studeerkamer opsluit alleen om te overwegen, is óf een politieke tove raar, óf een politieke kwakzalver. Ir. Staf is onmiddellijk aan het werk ge togen en hij heeft het goed gedaan. Hij is noch een tovenaar noch een kwakzalver gebleken. Met vertrouwen trad de heer Algra hem tegemoet; hij hoopte, dat de minister ook veel steun in het kabinet zou krijgen. Van eenzelfde waardering vooral voor het organisatorisch talent van ir. Staf getuigden de andere sprekers. Van zijn voorganger mr. Schokking zei de heer Wendelaar van de WD: suaviter in modo en van mr. 's Jacobs die na minister Schokking kwam: for- titer in re. Ir. Staf kon hij het praedi- caat meegeven: suaviter in modo, for- titer in re, dat wil zeggen: zacht in de manier waarop en hard in de zaak zelf De heren Vixseboxse (CH) en De Dreu (PvdA) verenigden zich even eens met het beleid van de bewinds man. Tevredenheid betuigde men met de verbetering, die is ingetreden in de inspanning, die Nederland zich ge troost in de gemeenschappelijke Wes terse verdediging, hoewel men bleef aandringen op een intensieve training van manschappen en kader en op een zo perfect mogelijke uitrusting. Wat dat laatste betreft, was de heer Wen delaar niet geheel gerust op de nako ming van de toezeggingen van Ame rika. Van de Nationale Reserve verwachtten vooral de heren Algra en Vixseboxse weinig, met name door de lakse hou ding van de regering. Meer waarde hechtten zij aan snelle territoriale eenheden, waarvoor men desnoods de manschappen en de bewapening van de Nationale Reserve beschikbaar moet stellen. Ingenomen was de Kamer met de benoeming van luitenant-generaal Hasselman tot chef van de Generale Staf en voor wat onze mensen in Korea hebben gepresteerd, was zij vol lof. NEER scherpe critiek oefende de heer Wendelaar op de productie van de Artillerie-Inrichtingen. Zij bedroeg in 1950 drie millioen gulden tegen 44 millioen in 1939. Hij noemde dat een verschrikkelijk ergerlijk resultaat en vroeg zich af, of er geen aanleiding be- ftaat voor een parlementaire enquête om de schuldige aan de kaak te stel len. Hij rekende erop. dat de produc tie maximaal zou worden opgevoerd. Overigens is in de Eerste Kamer Weer veel herhaald, dat bij de behan deling van deze begroting ook in de Admiraal in ongenade? Admiraal Yumachov, minister van Marine in de Sowjetunie, is ont heven uit zijn functie als Comman dant van de Russische vloot in het Verre Oosten, die gestationneerd uxis in Wladiwostok. Hoewel de brandstoffenpositie nog niet is verbeterd zijn toch de beperken de bepalingen ten aanzien van de licht reclames en de etalageverlichting op geheven. Men verwacht, dat in het na jaar weer enkele beperkingen worden ingevoerd. Tweede Kamer gezegd is. De heer Al gra wenste aan het Humanistisch Ver bond niet het recht toe te kennen van de geestelijke verzorging van de bui tenkerkelijke militairen, doch hij vond de heer Wendelaar hierbij tegenover zich. Laatstgenoemde wenste boven dien van de minister te weten, of per soneelsgebrek de oorzaak is van het herhaaldelijk stilliggen van de „Karei Doorman" en waarom wij geen nacht jagers hebben en in het westen des lands geen vliegvelden voor straal jagers. Belangrijk vonden enkele leden de opvoering van onze productie en het plaatsen van militaire orders bij de Nederlandse bedrijven, die ook buiten landse opdrachten moeten proberen te krijgen. De inschakeling van West- Duitsland in de Atlantische defensie ondervond weinig of geen bezwaar; met de inschakeling van Spanje was men wat voorzichtiger. De heer Wen delaar wilde eerst wel eens weten, hoe de regering daarover denkt. Positie ver was de heer Ruys de Beerenbrouck van de KVP, die meende dat alles ge daan moet worden om het westen zo sterk mogelijk te maken tegen een eventuele Russische aggressie en dat Spanje hierbij niet behoort te worden uitgesloten. Daarom had hij geen waar dering voor het door Engeland en Frankrijk ingenomen standpunt. In de avondvergadering sprak de heer Schoonenberg (CPN) als zijn oor dcel uit, dat Nederland oorlogsvoorbe reidingen treft. Hij drong aan op be antwoording van zijn schriftelijke vra gen over het ronselen van Korea-vrij- willigers en wees daarbij o.a. op de ont hullingen van de oorlogscorrespondent Alfred van Sprang, die, zoals wij gis teren meldden, heeft medegedeeld, dat militair onvolwaardigen in het Ne derlandse detachement worden opge nomen. Ten slotte verklaarde de heer Schoonenberg, dat zijn fractie krach tig stelling neemt tegen deze oorlogs begroting. Morgen zal minister Staf de sprekers antwoorden. Back-pay-kwesiie op agenda In September zal in Djakarta een zitting worden gehouden van het ter RTC ingestelde Uniehof, onder presi dium van het Indonesische lid mr. dr. Kusuma Atmadja. Het zal de eerste zitting zijn sinds de oprichting, nu bij na twee jaar geleden. Als enige punt staat op de agenda de kwestie van de de back-pay aan Nederlandse ambtena ren, die in dienst zijn geweest van de Nederlands-Indische regering. Deze zaak is door Nederland aanhangig ge maakt. Vlucht uii gevangenis was goed voorbereid De vier gevangenen, die Zaterdag middag uit de gevangenis te Groningen zijn ontsnapt, hebben hun vlucht terde ge voorbereid. Zij zaagden de tralies van een werkcel door, wisten aan een laddertje, een touw en wat oude kle ren te komen en gingen toen over tot uitvoering van hun plan. Met het touw lieten zij zich uit de werkcel zakken en met het laddertje klommen ze over de gevangenismuur. Om hun vervol gers het spoor te doen verliezen door kruisten ze enige malen het aan de gevangenis grenzende Sterrebos en slaagden er vervolgens in, de weilanden ten Zuidwesten van de stad te berei ken, waar zij zich een tijdlang schuil hielden en een kaartje legden. Zon dagavond gingen allen hun eigen wegen. Twee hunner wandelden naar Assen en kregen daar een lift naar Meppe). Ze wisten hier aan eten te komen en liftten toen naar Zwolle, waar ze wer den gepakt. De man, die Maandag in Amsterdam werd gepakt, bleek de hoofdman van het complot te zijn ge weest. Vice-admiraal J. Cassady heeft de commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden medegedeeld, dat de Ameri kaanse marine een toewijzing van 4.497.869.000 dollar wenst voor de vol gende fase van de uitbreiding der marineluchtmacht. Al krijgt de marine deze gelden, dan zal zij nog geen volledig moderne luchtmacht hebben, omdat de in dustrie niet in staat is zonder extra- onkosten alle vliegtuigen, die de ma rine hebben wil, tegen het einde van 1953 te vervaardigen, aldus Cassady. Gisterochtend vertrokken de Nederlandse padvinders die aan de Wereld- Jamboree te Oostenrijk zullen deelnemen per trein vanuit Utrecht. De stemming zat er meteen al in. Egyptische Engeland wil beschuldigingen jegens Israel optreden Gisteren heeft de Veiligheidsraad der VN de behandeling van de Israë lische klacht tegen de Egyptische blokkade van het Suez-kanaal voort gezet. De Egyptische afgevaardigde Fawzi Bey heeft Israel van daden beschul digd, die „de weg naar de vrede in het Midden-Oosten ondermijnen". Daarom was Egypte gedwongen het vervoer van goederen voor Israel door het Suez-kanaal stop te zetten. Volgens Fawzi Bey heeft Egypte het volste recht tot de blokkade. Voorts viel Fawzi Bey Israel aan wegens, wat hij noemde, het in de wind slaan van verscheidene beslissingen van de Verenigde Naties. Grondgebied, dat aan de Arabische staat in Palestina hoorde, wordt door Israel bestuurd, aldus de Egyptische af gevaardigde, die tevens melding maak te van de voortdurende Israëlische te genstand tegen de internationalisatie van Jeruzalem. Na de Egyptische afgevaardigde deed Sir Gladwyn Jebb, het hoofd van de Britse delegatie, een beroep op de Vei ligheidsraad „om zijn autoriteit te doen gelden" als Egypte niet de blok kade op naar Israel bestemde goederen opheft. De Egyptische blokkade was Ir. L de Vries jubileerde nE veefokkers uit Noord-Holland hebben gisteren op ondubbelzinnige wijze blijk gegeven van hun grote waardering voor het werk en dé per soon van de jubilerende Rijksveeteeltconsulent Ir. L. de Vries. De door het huldigingscomité aangeboden receptie is uitgegroeid tot een ware manifesta tie en de grote zaal van het Gulden Vlies te Alkmaar bleek nauwelijks de honderden belangstellenden te kunnen bevatten. Bjj een zo groot aantal aan wezigen moest de lijst van sprekers wel een indrukwekkende lengte krijgen. De jubilaris en zijn gezin hebben dan ook bijna drie en een half uur geluis terd naar de vele gelukwensen, die op deze middag werden uitgesproken en die naast de tientallen kostbare bloemstukken en cadeaux een spontane ge tuigenis vormden van de achting, die men voor ir. De Vries koestert. Het was zoals de voorzitter van het comité, de heer W. van der Oord, zei: een overweldigende hulde van het bedrijfsleven aan een rijksambtenaar in de goede zin van het woord. „JTEN boer, die luistert naar alle ad viezen van een Rijksveeteeltconsu lent is in een ommezien van tijd straat arm", beweerde de heer Van der Oord in zijn inleidende toespraak, maar hij haastte zich hieraan toe te voegen, dat deze definitie nu juist niet van toepas sing was op ir. De Vries, wiens theo retische en practische adviezen in de loop van deze 25 jaren het volle ver trouwen hadden van de Noordhollandse veehouders. Namens de vele organisa ties, waarmee de heer De Vries steeds in een nauw contact staat bood de spre ker de jubilaris een fraaie eikenhouten boekenkast en een „boekenbon" aan. Niet alleen de boerenorganisaties in Noord-Holland hadden zich op deze middag doen vertegenwoordigen, ook van buiten de provincie waren velen naar Alkmaar gekomen en als eerste van hen voerde de voorzitter van het Nederlandse Rundvee Stamboek en hoogleeraar te Wageningen, prof. W. de Jong het woord. Hij uitte zijn oprechte bewondering voor de wijze, waarop de jubilaris de Noordhollandse rundvee fokkerij tot bloei had gebracht. Aan hem is het voor een belangrijk deel te danken, dat de fokkerij in Noord-Hol land een hechte basis heeft gekregen, waarop zij zich met goed succes heeft kunnen ontplooien. De „chef" van de jubilaris, ir Th. C. Rijsenbeek. directeur van het veeteelt wezen in Nederland achtte de theore tische kennis van een consulent niet het voornaamste criterium om te we ten of hij op zijn plaats is. Belangrij ker is, dat de consulent zich één voelt met zijn gebied en zijn mensen en daarin is de heer De Vries in zijn 25- jarige ambtsperiode afdoende geslaagd. Waardevolle adviezen. ^AMENS de Noordhollandse fokkers herinnerde de heer C. Laan, voor zitter van de Bond van Rundveefok- verenigingen in Noord-Holland, aan de grote vlucht, die de geregistreerde fok kerij tijdens het consulentschap van de heer De Vries had genomen. Aan zijn adviezen werd steeds de grootste waar de gehecht en door zijn openhartigheid en persoonlijke eenvoud verwierf de jubilaris al bij het begin van zijn en tree in dezeprovincie het vertrouwen van de boeren. De directeur van de Rijkslandbouw- winterschool te Schagen, de heer K. Bergsma. memoreerde hoe men ir. De Vries node had zien vertrekken, nadat hij 23 jaar aan de school had gedo ceerd. Namens de leraren uit Alkmaar en Schagen ovèrhandigde hij de jubi laris een boekenbon. Verschillende sprekers richtten daar na het woord tot de heer De Vries, zijn echtgenote, die eveneens in de hulde werd betrokken, en de twee kin deren. Vóór de korte pauze waren dat de voorzitter van de Gezondheidsdienst voor dieren, de heer C. A. Berkhout, de adjunct-rijksveeteeltconsulent lr. Van Ooyen, de secretaris van de Bond van rundveefokverenigingen de heer P. Koster en de heer K. Hogetoorn, die namens verschillende organisaties, als het Schapenstamboek, de Nederlandse Wolfederatie en de Bond van Coöpe ratieve zuivelfabrieken zijn gelukwen sen aanbood. Nog een huldiging. y^AN de lange lijst van sprekers was daarmee nog geen einde gekomen en evenmin aan het eerbetoon, want dr. ir. C. Rietsema, de Rijkstuinbouwcon- sulent verklapte, dat ook het college van consulenten nog een intieme hul diging van de heer De Vries in gedach ten heeft. Verscheidene vertegenwoordigers van fokverenigingen en organisaties be klommen daarna nog het spreekge stoelte om hun erkentelijkheid te be tuigen aan het adres van de jubilaris. Onder hen bevond zich o.a. ook de voorganger van de heer De Vries, ir. J. S. Swierstra, thans consulent in Utrecht. fJET laatste woord was tenslotte aan de jubilaris zelf, die zich gelukkig prees het vertrouwen van de Noord hollandse boeren te bezitten, omdat een consulent weliswaar formeel ver antwoording schuldig is aan de direc teur van het veeteeltwezen, maar in feite aan het bedrijfsleven zelf. Het deed de heer De Vries buitengewoon genoegen, dat hij in deze huldiging het bewijs had gevonden van de waarde ring voor het consulentschap, dat niet alleen uit de Rijksveeteeltconsulent, maar ook uit het andere personeel be staat. Spr. wilde deze dag als zodanig zien en daarom het persoonlijk karak ter eraan onttrekken. Een langdurig applaus volgde op deze woorden, waar na de aanwezigen de jubilaris en zijn gezin persoonlijk kwamen feliciteren. Onder degenen, die op de receptie van hun belangstelling blijk gaven be vonden zich de Prov. Voedselcommis- saris, de heer Joh. de Veer, de Rijks- zuivelconsulent ir. Verschoor, ir. K. Stapel, hoofdinspecteur van het NRS, de eerste veeteeltconsulent in Noord- Holland, thans hoogleraar te Wagenin gen prof. D. Bakker, dr. D. Rempt, directeur van de provinciale gezond heidsdienst voor dieren, de directeur van het boter- en kaascontrolestation ir. De Waal, dr. H. A. Scholten, direc teur van de Veeartsenijkundige dienst en de directeur van de Vee-export, de heer Hartog. „onrechtmatig en werd steeds erger", aldus Jebb. De Israëlische gedelegeerde, Aboa Eban, verklaarde: „De kwestie is, of enige staat de Veiligheidsraad kan vra gen, het eenzijdig bestaan van de rech ten van oorlogvoerenden te sanction- neren". Over Egypte's „zelfbehoud" verklaarde Eban, dat niemand Egypte aanviel, noch bemoeide met zijn han del of een economische boycot organi seerde. Egypte ging uit van een staat van vrede, wanneer het aankwam op het kopen van wapens, maar paste een oorlogsdoctrine toe, wanneer dit zijn oogmerken tegenover Israel diende, al dus Eban, die er aan toevoegde, dat de Veiligheidsraad moest uitmaken, of er een staat van oorlog heerst of niet. De raad ging daarop tot Dinsdag uit een. De Oostduitse veiligheidspolitie heeft een spionnage en „afvallige" or ganisatie geliquideerd. De organisatia heette het „vrije parlement" en was ge vormd door leden van de Westduitse anti-communistische Duitse Jeugdliga, aldus een officiële Oostduitse verkla ring. Alle leden zijn gearresteerd en zul len binnenkort voor een Oostduits hooggerechtshof terecht staan, aldus do verklaring, die voorts zegt, dat de be weging door Amerikaanse autoriteiten en Westduitse industrialisten werd ge financierd en belast was met „het veroorzaken van ongeregeldheden tij dens het Wereld-Jeugdfestival in Oost- Berlijn tussen 5 en 19 Augustus". Tussen Johannesburg en Rome is kortelings een kistje goud ter waarde van 120.000 gulden uit een vliegmachi ne van de K.L.M. verdwenen. Reeds eerder zijn op deze lijn zendingen goud en andere kostbaarheden verdwenen. Men vermoedt, dat deze diefstallen het werk zijn van een internationale bende. Te Soerabaja zijn vrijgelaten de Ne derlanders De Ruyter, B. Koot, J. A. Kneefel en H. J. N. Pasquin, die enige tijd geleden in een periode van huis zoekingen in Oost-Java zijn gearres teerd. Zij maakten allen deel uit van de politie van het marine-etablissement te Soerabaja. Tevens zijn 23 Indonesi sche gearresteerden vrijgelaten, waar onder assistent-wedana's en andere ambtenaren, mantri's van de politie en onderofficieren van het leger, die wa ren gearresteerd in verband met de staat van oorlog en beleg. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag meegedeeld, dat de besprekingen van de leden-staten van het Noordatlantische verdrag over de Duitse deelneming aan de Westerse defensie tot October zijn uitgesteld. Oorspronkelijk zou de kwestie wor den besproken op de in September te Ottawa te houden bijeenkomst van de Atlantische Raad. Nederlanders aan de Kaap" In 1952 grote historische optocht te Kaapstad Volgend voorjaar is het driehonderd jaar geleden, dat Jan van Riabeeck, met een groep Nederlandse kolonisten, voet aan wal zette op de plaats, waar nu Kaapstad ligt. Van Riebeeck, die scheepsarts was, stichtte op de uiterste punt van Zuid-Afrika in opdracht van de Verenigde Oostindische Compagnie een „verversingsstation" ten dienste van de scheepvaart van en naar de Oost. Hieruit is gegroeid de blanke ne derzetting aan de Kaap, welker drie honderdjarig bestaan de tegenwoordige Unie van Zuid-Afrika aanleiding biedt tot het organiseren van grote feeste lijkheden. Aan deze feestelijke herden king die enige weken zal duren neemt een aantal vooraanstaande Ne derlanders deel. Zojuist is te Kaapstad het programma gepubliceerd van een grote historische optocht, welke op 3 en 4 April 1952 zal worden gehouden en waarin een* uitbeelding zal worden gegeven van de geschiedenis van Zuid- Afrika. De optocht valt in twee gedeelten uiteen. Op beide dagen zal 's morgens een beeld van het verleden en 's mid dags een beeld van het heden van de Zuidafrikaanse Unie worden gegeven. Er zullen onder meer vaandels wórden meegevoerd, die reeds ruim driehon derd jaar worden gebruikt. Alle Euro pese landen, die deel hebben gehad aan de ontwikkeling van Zuid-Afrika, zo als Portugal, Nederland, Frankrijk, En geland en Duitsland, zullen in verschil lende historische episoden in de op tocht ten tonele worden gevoerd. Het „zich vestigen der Nederlanders aan de Kaap" wordt afzonderlijk uit gebeeld. Weergaven van de „Dromme- daris", „Reyger" en „Goede Hoop" zul len worden meegevoerd, evenals een nabootsing van het eerste door Neder landers aan de Kaap gebouwde fort, met een aantal soldaten, dat bezig is met het hijsen van de driekleur. „De strijd voor de persoonlijke vrijheid" zal wor- De conferentie met de West Commissie voorbereiding wordt benoemd De Nederlandse regering overweegt het benoemen van een commissie, die tot taak zou hebben de ronde-tafelcon ferentie met Suriname en de Neder landse Antillen zo vlot en vruchtbaar mogelijk te doen verlopen. Daartoe zou deze een document moeten opstellen, dat de grondslag voor de besprekingen ter conferentie zal zijn. Vermoedelijk zullen hierin zitting krijgen de heren mr. Van Schaik, mr. Van Hels- dingen en mr. Van der Grinten van Ne derlandse zijde en verder mr. dr. Pos, vertegenwoordiger van Suriname, en mr. N. Debrot, namens de Antillen De RTC zal worden bijeengeroepen, zodra de werkzaamheden der commissie vol doende zjjn gevorderd. den uitgebeeld door voorstellingen van „de eerste vrije burgers", die hun boerderijen ontvangen. Ook zal men een symbolische voorstelling van het huwelijk tussen een Hollander en een Hugenote kunnen aanschouwen. In „het Heden" zullen de verschil lende aspecten van het Zuidafrikaanse planten- en dierenleven, de voortbren- selen van landbouw, veeteelt, mijn bouw en industrie en uitbeeldingen van wetenschap, kunsten, sport, onderwijs en verkeer te zien zijn. De parlementaire secretaris van de Britse Admiraliteit, J. Callaghan, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat uit een onderzoek is gebleken, dat het snuiverapparaat van de in April in het Kanaal verloren gegane duikboot „Affray" gebreken vertoonde. De me tallurgische staat van enige delen van het apparaat was onvoldoende en som mige lassen waren niet goed. De dui kers hadden geen andere schade aan de bovenbouw van de duikboot kun nen ontdekken. Uit een onderzoek van onderzee boten der A-klasse was volgens de secretaris inmiddels gebleken, dat de snuivers van twee andere boten de zelfde tekortkomingen vertoonden. Daarom is enige tijd geleden besloten de apparaten van alle duikboten der A-klasse te vervangen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft verklaard, dat de Verenigde Staten, naast het opzeggen van de aan Tsje choslowakije verleende tariefconces sies andere maatregelen tegen de rege ring te Praag voorbereiden. De minister zei, dat „niets bevredi gends" van de Tsjechoslqwaakse rege ring was vernomen aangaande de zaak-Oatis, welke hij voor de Ver enigde Staten van het uiterste belang noemde. De Amerikaanse marine zal haar eigen koopvaarders en kustwachtvaar tuigen gaan bewapenen. De schepen worden uitgerust met kanonnen en radar. HERFSTZITTING VAN EUROPESE ASSEMBLé BEGINT 15 OCT. De herfstzitting van de Europese Assemblé zal dit jaar op 15 October te Straatsburg beginnen en naar ver wachting ongeveer drie weken duren. Op vier bedrijven te Leur (Bra bant) is pseudo-vogelpest geconsta teerd. De besmette dieren zijn afge maakt.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5