De V.N.-delegatie zal volhouden PfiTmac De Britse regerings-delegatie naar Teheran vertrokken D Prins Bernhardsluis te Deventer door minister In 't Veld geopend De politie deed invallen Oosters geduld en oude Russische tactiek op conferentie te Kaesong Washington geeft de hoop niet op Ten Thye verraste op de vijftienhonderd meter De O-jollen kampten met tergende windstilte De Jong in laatste gelederen Snijdt Oost-Duitsland de stroom voor Berlijn af? Auto met stoffelijke resten opgehaald Westelijken grijpen niet in Saargebied in Acheson: Moskou zingt weer wiegeliedjes j Harriman hield de Perzen enige sterke feiten voor Dr Mossadeq stuurde welkomstmededeling Ue wagen in het kloosterbos Redder en drenkeling kwamen in zee om Ongevallen voorkomen bij electrisch lassen Amerikanen decoreren Nederlandse soldaten Zevende Wereld-jamboree geopend Vriendschapsband op Hen meter hoge torens ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1951 HOK listeren is bij de besprekingen te Kaesong geen voortgang gemaakt. Admiraal Joy zei, dat de V.N.-delegatie niet zal afwijken van de door haar voorgestelde bufferzone boven de 38ste breedtegraad. Vervolgens trachtte de leider der communistische delegatie gedurende twee uur het standpunt der communisten te rechtvaardigen. Hedenmorgen om elf uur beginnen de bespre kingen opnieuw. Volgens berichten uit Washington zijn generaal Ridgway en hoge ambtenaren in Washington vastbesloten in Kaesong even lang vol te houden als de communisten. De onderhandelaars van de V.N. schijnen tegenover „een combinatie van de bekende Sowjetrussische tac- W«k van vertraging en het traditionele Geduld van het Oosten" te staan. Toen Stenen de V.S. en hun bondgenoten het vol te houden „omdat zij oprecht vrede ■wensen en omdat zij, tenminste in dit stadium der onderhandelingen, niet verantwoordelijk willen zijn voor een afbreken der besprekingen", aldus deze berichten. Autoriteiten in Washington geloven, dat de communisten werkelijk een einde wensen te maken aan de oorlog in Korea, doch onder zo gunstige mo gelijke voorwaarden. Vandaar dat ver wacht wordt, dat zij tot het laatste toe zullen vol houden. De heersende mening op het mi nisterie van buitenlandse zaken is, dat op het laatst de communisten op het punt der bufferzone concessies zullen doen, en mogelijk oo"k op andere pun ten, waardoor uiteindelijke overeen stemming over een wapenstilstand in de loop van de zomer mogelijk zou zijn. Generaal Ridway heeft gisteren ver klaard, dat hij een gedemilitariseerde zone langs de 38ste breedtegraad ver werpt. Hij lichtte deze verklaring toe met de woorden: „Een gedemilitariseerde zone moet gebaseerd zijn op de feitelijke mili taire toestand en zodanig zijn uitge zet, dat voorbereidingen voor een nieuwe aanval niet worden vergemak kelijkt". De Verenigde Naties houden „de troeven in een dodelijk spel" in han den, doch zij hebben „geen territo riale aspiraties" en wensen slechts „een eerlijke en duurzame vrede", al dus de verklaring. De zwemkampioenschappen Het eerste nummer van de nationale zwemkampioenschappen, welke gister avond te Sittard een aanvang namen, leverde al direct een grote verrassing op. P. ten Thjje, een zwemmer uit Leeuwarden die nog nimmer tot uit zonderlijke prestaties was gekomen, heeft op de zware vijftienhonderd me ter, de prominenten een nederlaag be zorgd. Het is een zeldzaam enerverende strijd geweest. Beijderwellen, een van de favorieten, had namelijk slechts 5,3 sec. meer nodig dan de Friese outsider en ook Kayser uit Hilversum bleef nog geruime tijd in de rekening. Voor Ten Thije wezen de chronometers 20 min. 50.5 sec. aan, voor Beijderwellen 20.55.8 en voor Kayser 21.02.5. Vierde werd B. Sikkens, (Groningen) 21.19.6; 5 F. Pieters, D.W.R. (Hilversum) 21.25.- H. Willemse, (Utrecht) 21.29.4. Gistermorgen klonk het startschot voor de tweede wedstrijd om het Euro pees kampioenschap Olympia jollen. Het werd een weinig emotionele wed strijd daar de wind verstek had laten gaan. De vlaggen hingen slap langs de masten en tergend langzaam dre ven de boten over het rimpelloze wa ter. De Oostenrijker dr. Wolfgang Erndl en de Zwitser dr. Alfons Oswald, ble ken meesters in het drijven te zijn. Zij profiteerden handig van minimale windvlaagjes en gingen als eersten door de finish. Op de derde plaats eindigde Charles Currey (Engeland), vierde werd dr. Rinaldi Rinaldo (Italië), vijf de Roger Tirian (Frankrijk), zesde De Jong (Nederland) en zevende Morits Skaugen (Noorwegen). Tijdens de mid dagwedstrijd stond er een aardig bries je. Maar ook nu kon onze landgenoot De Jong het niet tot een opvallende prestatie brengen. Geruime tijd heeft hij met de Noorse deelnemer gestreden om de laatste plaats te ontlopen, maar zelfs dit succesje was hem niet ge schonken. Dank zij voortreffelijk tac tisch en technisch opkruisen werd de Fransman Tiriau winnaar van de der de wedstrijd. De overige uitslagen lui den: 2 Italië, dr. Rinaldi Rinaldo 6 pnt; 3 Oostenrijk, dr. Wolfgang Erndl 5 pnt; 4 Zwitserland, dr. Alfons Oswald 4 pnt; 5 Engeland, Charles Currey 3 pnt; 6 Noorwegen, Morits Skaugen, 2 pnt: 7 Nederland, De Jong 1 pnt. Na drie wedstrijden is het algemeen klassement: 1/2 Zwitserland en Oosten rijk elk 17,1 pnt; 3 Italië 14 pnt; 4 Frankrijk 12,1 pnt; 5 Engeland 11 pnt; 6 Nederland 9 pnt; 7 Noorwegen 4 pnt. Lambrichfs eindigde twee maal bij de eerste tien De halve etappe FuldaKassei (136.2 km) van de Ronde van Duitsland had tot uitslag: 1 Schultze (D.) 3.36.0, 2 Kuhn (Zwit.) 3.36.01, 3 Rühl (D.) 3.36.02. 4 Gilsdorf (D.) 3.36.35, 5 L. Hoermann (D.) 2.36.52. Jan Lambrichs werd negende in 3.45.17.1. De tweede halve etappe Kassei—Götingen (53 km) werd gewonnen door de Zwitser Schar in een tijd van 1 uur 23 min. en 8 sec. De verdere resultaten waren; 2 De Santi (It.) 1.23.18, 3 Gyselinck (Bel- gie) 1.23.47, 4 Kirchen (Lux.) 1.24.51, 5 Peeters (Belgie) 1.25.17. De Nederlander Lambrichs werd tiende in 1.27.49. Algemeen klassement: 1 De Santi (It.) 86.59.34. 2 Schar (Zwitserland) 87.02.34. 3 Impanis 'Belgie) 87.05.54, 4 Kirchen (Luxemburg) 87.09.01, 5 Pee ters (Belgie) 87.09.34. Oost-Duitsland heeft de leveranties van vetkolen aan West-Berljjn ge staakt en gedreigd met „catastrophale" represaillemaatregelen tegen West- Berljjn, indien de handel tussen Oost en West-Duitsland niet wordt hervat. De Westelijke en de Duitse autoritei ten vrezen, dat deze Oostduitse dreige ment wellicht inhouden, dat de elec- trische stroom naar de Westelijke sec toren zal worden afgesneden. Dit zou ernstige gevolgen voor de Westberlijnse industrie hebben. Indien nieuwe Oostduitse blokkade maatregelen voor Berlijn zouden wor den afgekondigd, staan er voldoende vliegtuigen ter beschikking om op ieder gewenst ogenblik de „militaire luchtbrug" tussen Berlijn en West- Duitsland weer in het leven te roepen. (Advertentie, Ing. Med.) Verdwijning uit '47 opgelost Pontonniers uit Geertuidenberg, die gisteren bezig waren met oefeningen in de rivier de Donge bij Raamsdonks- veer hebben, toen het anker van een der vaartuigen vastliep, een vreselijke ontdekking gedaan. Toen zij het anker wilden ophalen bleek dit vast te zit ten aan een geheel met slik en mosse len bedekte blauwe Ford '47, waarin zij twee skeletten aantroffen. Uit een onderzoek is komen vast te staan, dat dit de stoffelijke overschot ten zijn van een Haags zakenman en een Utrechts meisje, die ruim vier jaar geleden spoorloos verdwenen. De na sporingen, die zelfs in het buitenland werden verricht, hadden geen resul taat. Aangenomen wordt, dat de be stuurder, die niet in het bezit was van een rijvaardigheidsbewijs, door de duis ternis misleid, in het water is gereden. De beide inzittenden zijn over de leu ning van de voorbank naar het achter ste gedeelte van de wagen gekropen, waar zij een verschrikkelijke dood zijn gestorven. PRINSESJES BEZOCHTEN HET RIJKSMUSEUM Vrijdagmorgen hebben de prinsesjes Beatrix en Irene, vergezeld door jkvr. C. J. A. M. Sickinghe, een bezoek ge bracht aan het Rijksmuseum te Am sterdam, waar zij de tentoonstelling „Bourgondische Pracht" bezichtigden. Zij werden rondgeleid door de secre taris van het Rijksmuseum, de heer Ton Koot, en toonden vooral veel be langstelling voor de tapijten en de af beeldingen op de manuscripten. Gistermorgen heeft de minister van wederopbouw mr. dr. J. J. In 't Veld te Deventer de grote sluiswerken tus sen de IJssel en de Industriehaven of ficieel geopend. In zijn rede legde ie minister de klemtoon op de voorrang, die de industrialisatie moet hebben bij eventuele investeringen. Hij constateer de met voldoening, dat de productie in Nederland een stijgende lijn vertoont. Als dat zo zou blijven, dan kan onze prodictie in 1952 vijfhonderd millioen gulden hoger liggen dan in 1951.' Wanneer het consumptiepeil niet stijgt blijft er dus ruimte over voor in vestering, aldus de minister. Door een druk op een knop stelde hij vervolgens de sluis in werking. Als eerste schip voer de redding boot Prins Hendrik de Prins Bern hardsluis binnen. Voorzichtig antwoord aan Adenauer De Britse, de Franse en de Amerikaan se hoge commissarissen in Wesf-Duits- land hebben de bondsregering een nota overhandigd, waarin zij de hoop uit spreken, dat niets zal worden gedaan om de huidige toestand in het Saarge bied te verergeren. Dit antwoord van de Westelijke geallieerden op de nota, die Adenauer hun in Mei zond, als pro test tegen het tegenwoordige ondemo cratische bewind in het Saargebied, wijst verder nogmaals op het voorlopi ge karakter van de huidige regeling. De nota is in wezen een verwerping van Adenauers verzoek om ingrijpen van de Westelijke mogendheden in de gang van zaken in de Saar en een voorzichtig compromis tussen de stand punten der drie landen. Stontroid OiHfcl* yOL goede moed zijn gisteren Richard Stokes, de Britse minister voor grondstoffen, en vier andere afgevaar digden, o.w. Sir Donald Ferguson, per manent onderstaatssecretaris van het ministerie van brandstoffen en energie en de Britse ambassadeur in Teheran, Shepherd, per vliegtuig uit Londen naar Teheran vertrokken om nieuwe onderhandelingen met de Perzische re gering te voeren. Met een KLM-toeste! vertrokken terzelfdertjjd vijf vertegen woordigers van de „Anglo Iranian", onder leiding van een der directeuren, mr. E. H. O. Elkington. De delegatie van de olie-maatschappij, die de rege ringsdeputatie zal bijstaan, arriveerde gistermiddag om vijf uur op Schiphol en vertrok een uur later met het ljjn- toestel van de KLM naar de Perzische hoofdstad. MINISTER STOKES verklaarde voor zijn vertrek van Londen Airport „steeds optimistisch" te zijn. Hij voegde er aan toe, dat er niets was, dat niet opgelost kon worden als er goede wil aan beide zijden bestond. De minister had een welkomstmededeling van de Perzische regering ontvangen hetgeen hij „als een zeer goed voorteken" be schouwde. Het gezelschap zal Maandag een bezoek brengen aan de raffinaderij te Abadan „om poolshoogte te nemen", waarna rechtstreeks onderhandelingen met de Perzische regering zullen begin nen. .Hoop op verzoening. DE heer Elkington heeft gistermiddag tijdens zijn oponthoud op Schiphol verklaard, optimistischer te zijn dan de vorige keer toen hij naar Teheran ging. „Ik hoop, dat wij uiteindelijk kunnen komen tot een verzoening van onze ideeën en speciaal geloof ik, dat dit mogelijk zal zijn, omdat Trumans spe ciale afgezant, Harriman, de Perzen enkele realistische, sterke feiten heeft voorgehouden. Dat de Perzen hieruit lering hebben getrokken, moge wel blijken uit de stukken, die Harriman naar Londen meebracht", aldus de di recteur van de „Anglo Iranian". DOOR MARJORIE VERNON 3) Stel je voor een stijve boord en een rok, terwijl ik het liefst rondloop in een open sporthemd en een rijbroek!" Hij hield op en schudde zijn hoofd. „Voor mij is het haast even erg als de gevan genis ik zal nooit kunnen doen waar ik zin in heb of wat ik leuk vind. Ik veracht de poppenkast van de Society met haar schijnheilig gedoe; denk alleen maar eens aan die liefhebbende intri gerende mama's met hun eerzuchtige dochters, die zullen hengelen naar de erfgenaam van Lynford! O, dit is niet zo pedant als het klinkt; het zou heus niet om mijn mooie blauwe ogen zijn! Wat hen betreft zou ik net zo goed scheel kunnen zijn of o-benen kunnen hebben, wat zou dat er toe doen, ver geleken met de Lynford-erfenis, die niet gering is? Ik heb toch al het land aan society-freules en ik ben van plan ont zettend onhebbelijk tegen haar te zijn. Maar zelfs dat zullen ze slikken als ze denken dat ze toch op den duur aan het langste eind zullen trekken." Hij grinikte weer. „Eén hoop rest haar: ik ben geen groentje, geen gemakkelijk te vangen prooi! Maar het denkbeeld al leen maakt me ziek. Maatschappelijke plichten, vervelende diners...." „Ik geloof dat u de dingen wel erg van de sombere kant bekijkt," onder brak Grant hem met een glimlach. „Er zijn toch ook voordelen? Er zullen niet veel mensen zijn die niet allemachtig blij zouden zijn met" hij knikte 'n de richting van de Hall .zoiets als dat daar". „Dat weet ik. Maar geld betekent niets voor mij. Alles wat ik begeer is vrijheid. En geloof me, Grant, die moet ik vaarwel zeggen op het ogenblik dat ik Lynford Halle betreed." „U bent uw eigen baas, u kunt doen wat u wilt...." „Wie is er nu zijn eigen baas die deel uitmaakt van de society? Dat betekent je hoofd buigen voor allerlei schijnhei lige onzin, je richten naar de conventie, kostbare tijd verknoeien met dingen waar je het land aan hebt, je optuigen en je gedragen zoals andere mensen vinden dat dat behoort, of dat nu strookt met. je eigen opvattingen of niet. Dat is niet mijn ideaal van vrij heid!" „Weet u", sprak Grant langzaam en stampte de tabak in zijn pijp „u vindt het misschien gek, maar al die dingen die u zo verachtelijk v.ndt, zijn altijd mijn ideaal geweest" „Ja", (hij ving Heritages verbaasde blik op), „dat verwondert u, is 't niet'' Maar ziet u, ik ben ook van goede fa milie, dus het natuurlijk instinct is er al! Maar mijn vader maakte ruzie met zijn familie en verbrak elk contact met hen. Hij had een artistieke aanleg, ging in de muziek en trouwde ook met een artiste. We hebben altijd van de ene dag in de andere geleefd in een z.g. bohemienachtige omgeving; in een studio bezaaid met stapels manuscrip ten, in een bizarre kleur geverfd en geweldig „artistiek"! Maar het was op zichtig en smakeloos; nooit was het er netjes en er waren nooit geregelde be hoorlijke maaltijden. Zodra er een beetje geld binnenkwam, vulde zich het zolderkamertje met troepen luid ruchtige, kwasi artistieke lieden, die tot het krieken van de dag aan het fuiven sloegen; en als er geen geld was, leden we honger Kunt u zich voor stellen hoe ik snakte naar schoonheid, rust, een thuis waar alles goed en or delijk zou lopen, een thuis met enige waardigheid? Mijn hele leven heb ik moeten verkeren in chaos en rommel en ik heb van allebei schoon genoeg; maar temidden hiervan heb ik altijd gedroomd van een leven onder fat soenlijke mensen, in een omgeving die gezellig was en stijl had. Gek he? Om te verlangen naar fluwelen gazons en een brede oprijlaan die in een sierlijke bocht naar een vorstelijke entree voert, om dol te zijn op oud zilver en kost baar glaswerk en porselein en op rus tige beschaafde vrienden" (Wordt vervolgd) Drama ie Zandvoort Vrijdagmorgen heeft zich aan het strand tc Zandvoort een drama afge speeld, toen de 27-jarige P. Lefferts zo stevig door een wanhopige drenkeling werd vastgegrepen, dat hij met hem in de golven omkwam. Een 23-jarige Amsterdammer, die ook op het hulp geroep van de 43-jarige P. Vermeer uit Zeist in zee was gegaan, wist zich met moeite uit diens grepen te bevrijden en kon door de badgasten op het strand worden getrokken. Omstreeks kwart voor negen werden de badgasten op 't strand opgeschrikt door luide hulpkreten van de heer Ver meer, die bij het zwemmen ongeluk kigerwijze in een mui terecht was ge komen. De heer Lefferts uit Zandvoort begaf zich daarop onmiddellijk te wa ter, maar werd, toen hij de drenkeling had bereikt, zo stevig vastgegrepen, dat hij zich niet meer kon bewegen en met de man in de diepte verdween Anderhalf uur later slaagde men erin de beide mannen op het droge te bren gen. Hun levensgeesten waren toen ge weken. Sinds 1948 had de zee bij Zandvoort geen slachtoffers geëist. Aangezien er in Nederland reeds een zestal dodelijke ongevallen heeft plaatsgevonden, doordat een electrisch lasser in aanraking kwam met de on der wisselspanning bestaande lastang, wordt er de aandacht op gevestigd, dat ongevallen als deze kunnen worden voorkomen door de toepassing hetzij van gelijkstroom tot ten hoogste 110 volt, hetzij van wisselstroem afkomstig van lastransformatoren voorzien van spanningverlagingsrelais. Door dit re lais wordt bij onderbreking van de las- stroom de spanning automatisch terug gebracht tot een ongevaarlijke span ning van 42 volt. Ook zijn thans tangen verkrijgbaar, waarvan de kop door sterk en tegen grote hitte bestand iso latiemateriaal is omgeven. Het gebruik van dit spanningverlagingsrelais en van deze geisoleerde tangen kan in hoge mate ertoe bijdragen de kans op onge vallen te verminderen. Rouleiie draait niei meer (Vervolg van pagina 1) In de politieschool, die voor een arrestantenlokaal buitengewoon com fortabel was, (er bevindt zich een groot aantal toiletten met kraantjes in het gebouw), werden de dames van de heren gescheiden en hierna werd on middellijk door ongeveer honderd man politie een aanvang met de verhoren gemaakt, die de ganse nacht voort duurden. Twee Amerikanen, twee Belgen en een Fransman, die zich in de club be vonden, konden terstond weer ver trekken. Het is te verwachten dat ie overige gearresteerden geruime tijd in de politieschool zullen moeten blijven vertoeven. Verrassing in Amsterdam. "pOT diep in de ochtend is de Am sterdamse politie doende geweest met het verhoor van degenen, die in de club „Eureka" aan het Thorbecke- plein waren aangetroffen. En dit heeft tot een zeer verrassend resultaat geleid. Op een der aanwezige dames trof de politie namelijk een uitnodiging aan van een club, waarvan het bestaan haar niet bekend was. Dit was een zo genaamde clandestiene speelgelegen- heid, gevestigd aan de Prinsengracht. De spelers, die daar gisteravond aan wezig waren, hadden kennelijk zo'n vast vertrouwen in het feit, dat de club niet aan de politie bekend was, dat zij, ook nadat het nieuws van het optreden van de politie als een lopend vuurtje door de „amusementswijken" van Amsterdam was rond gegaan, rus tig voortgingen met het spel. Tot hun grote verrassing stond de politie plot seling toch voor hun neus. Sne'ers, roulette, fiches enz. werden meegeno men naar het bureau Singel. Een chauffeur vertelde, dat hij twee Amerikanen, die tijdens de inval van de politie in de „Aristo" vertoefden, na hun vrijlating naar hun hotel had gere den, vanwaar zij zich, na hun koffers gepakt te hebben, naar het KLM-kan- toor lieten brengen, „Bad. too bad" had den zij gezegd en zij waren met het eerste vliegtuig naar Zwitserland ver trokken. Op het slagveld in Korea is op 31 Juli de Silver Star, een Amerikaanse onderscheiding, uitgereikt aan de eer ste luitenant F. H. Houtkamp, uit Den Haag, en aan de sergeant G. H. J. Jans sen, uit Beegden, beiden van het Neder landse Koreadetachement. Geen ongeschoeid voetbal meer in India De Voetbalbond van India heeft besloten een eind te maken aan het barrevoets spelen van wed strijden, zoals tot nu toe gebrui kelijk was. Het verbod zal met ingang van 1954 absoluut zijn. Het gebruik van voetbalschoenen zal geleidelijk worden doorge voerd. In 1952 zullen ze worden voorgeschreven bij internationale wedstrijden, en in 1953 zullen de spelers bij wedstrijden van bonds- elftallen eveneens schoeisel moe ten dragen. Te Bad Ischl in Opper-Oostcnryk is gisteravond de zevende padvinders- wereiajamboree geopend. De duizenden deelnemers stonden in een grote boog opgesteld en terwijl zangkoren uit de landen, waar reeds een jamboree is ge houden, liederen zongen, werden snel zeven houten torens van tien meter hoogte opgebouwd. Op iedere toren nam vervolgens een vertegenwoordiger plaats van een van de landen, waar deze massale samen komst reeds eerder plaats vond, waar onder ook Nederland. Oostenrijkse pad vinders beklommen de torens van .18 bezoekende landen en schudden de hand van degenen, die daar stonden opgesteld. Kolonel Wilson, het hoofd van het internationale verkennersbureau, ver klaarde hierop, staande op de toren van de Oostenrijkse verkenners, de jamboree, die tien dagen zal duren, voor geopend. Tenslotte defileerden de padvinders, land na land voorafgegaan door een eigen muziekkorps, langs de genodig den, onder wie zich de Oostenrijkse minister van onderwijs bevond.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7