Van Vliet, Faanhof en Schotman kwamen op het ere- podiu m orya 'Akkertjes Nederlandse zwemkampioenschappen leverden tal van verrassingen op North State Belgen versloegen Nederlandse athleten met klein verschil Voor een viool dit pakje... s°ms dat.,. maar bij Uw shag altijd De Nederlandse baankampioenschappen Van de Kamp verrasie Piel Evers in de serie achtervolging profs Jan Derksen bood sterke tegenstand (Ij Spaart keel en zenuwen [I] Europ. kampioenschap Olympia jollen Tand- of kiespijn ...die helpen direct! J Het AROL-tournooi begint Zondag Drie Nederlandse records werden gebroken ..het blauwe pakje dat 9 van de 10 rollers eisen! Joris Tjebbes en Irma Schumacher tweevoudige kampioenen Lies Bonnier, Geertje Wielema, Wies Vaessen en Hans Kelder onttroond Outsiders lieten zich gelden MAANDAG 6 AUGUSTUS 1951 (Van onze sportredacteur). QE GROOTSTE SENSATIE van de eerste dag van de Nederlandse wieler kampioenschappen was de ontdekking, dat de baan van het Olympisch Stadion geen 500 meter, maar 494 meter lang is. Het is onbegrijpelijk, dat men nog nooit eerder tot deze ontdekking is gekomen en men mag hieruit afleiden, dat zelfs voor de wereldkampioenschappen de baan niet serieus is gemeten. Veel verrassingen hebben zich dit weekeinde in het Stadion overi gens niet voorgedaan. Dat de grootmeester van de sprint, Arie van Vliet, Jan Derksen In de finale zou verslaan en voor de twaalfde maal de rood-wit- blauwe trui voor zich opeiste, lag volkomen in de l(]n der verwachtingen en dat Faanhof (prof) en Schotman (amateur) het kampioenschap 50 kilo meter zonder gangmaker veroverden, zjjn evenmin uitslagen om van stomme verbazing de handen in elkaar te slaan. Slechts het feit, dat de Zaankanter Piet Evers ditmaal niet tot de halve finale van de achtervolging vermocht door te dringen, heeft in het wielrennersgilde enige beroering verwekt. JN de series deed Evers het beter dan zijn clubgenoot Bakker, die kansloos door Dielissen werd uitgeschakeld. Evers had namelijk een regelmatige overwinning op de Brabander Van As geboekt. Voordat deze Noordhollanders aan de start waren gekomen, had men Zaterdagmorgen zijn ogen reeds uitge wreven. Dat waB in de tweede serie van de achtervolging waarin Van Est, Van de Kamp moest ontmoeten. Van Est noteerde in deze rit, naar later zou blijken, de snelste tijd, maar het was niet daarom dat de insiders zo veel belangstelling hadden getoond. De man uit St. Willibrord werd namelijk ge dwongen zo hard te rijden, want de vinnige Van de Kamp heeft hem het vuur na aan de schenen gelegd. Met slechts één seconde verschil, de op een na beste tijd, werd de outsider uit Gennep geklopt. Van de Kamp plaatste zich niettemin in de achtste finale, daar hij tot de vier snelste verslagenen behoorde. Piet Evers trof het wel zeer slecht dat hij tegen deze new-comer moest aantreden. Van de Kamp draaide nu zelfs nog twee seconden sneller dan in zijn serie en tegen dit geweld was de Zaankanter niet opgewassen. Met bijna zes seconden verschil werd hij uitgeschakeld. Hiermede is een tra ditie gebroken, want sinds jaren fun geerde Evers als vierde man in de halve finale. Van de Kamp heeft nu zijn plaats ingenomen. In de kwart finale versloeg deze veelbelovende jongeling namelijk de Haarlemmer Voorting. Hij zal volgende week zijn snel verwor ven reputatie moeten verdedigen tegen Peters, Schulte en Van Est, die resp. Wagtmans, Lakeman en Faanhof in de kwart finales versloegen. Sprong a la Scherens. pEZAPIG stroomde de regen Zater- dagmiddag in het verlaten Olym pisch Stadion neer. Verveeld hingen de renners en officials in de restauraties rond, totdat het besluit werd genomen dat in de avonduren de series sprint voor professionals en amateurs en de vijftig kilometer voor amateurs zouden v/orden verreden. Van Vliet, Jan Derk sen, Cor Bijster, Gerard Peters, Faan hof, Tolen, stayer Jan Pronk, Sjef van der Vijver, Storm, Vinken, Lakeman en Matena waren de profs die zich voor de kwart finale plaatsten en bij de amateurs waren het: Hijzelendoorn, Kleefstra, Schotman, Van Gelder, Bon tekoe, Willekes, Wierstra, de 48-jarige Leene, Rijgers, Cooper, Schans en Pie- ters. Van Vliet, Derksen, Faanhof en Bijster plaatsten zich direct voor de halve finale en Tolen (die Pronk en Peters versloeg) en Van der Vijver kwamen hierin via een herkansingsrit. In twee ritten a trois kwamen de twee finalisten uit de bus. Arie van Vliet maakte korte metten met Bijster en Van der Vijver en Jan Derksen had weinig moeite met Tolen en Faanhof. Dat Bijster kans zag om zich door een herkansing in de finale te plaatsen zal voor hem waarschijnlijk wel wat meer revenuen hebben opgeleverd, maar voor de titel was deze derde finalist van geen enkele betekenis. Dat zouden Van Vliet en Derksen wel uitmaken. Insiders hadden verwacht dat Arie van Vliet voor de twaalfde maal het sprintkampioenschap voor professionals zou behalen. Zij hebben gelijk gekre gen, maar nog nimmer heeft „grote" Arie zo voor zijn titel moeten vech ten als gisteren. In een verrassende demarrage trok Derksen voor de Ma rathontribune bij Van Vliet en Bijster vandaan. Minstens twee lengten lag de Woerdenaar bij het ingaan van de laat- »te bocht achter (Bijster was toen reeds een verslagen man). Met een verbeten gezicht perste Van Vliet met zijn ge spierde benen de pedalen in het rond en met een sprong a Ia Scherens kwam hij op het laatste rechte eind naast Derksen. Vanaf de perstribune was het niet te zien wie van beiden als eerste over de streep ging. De jury van aan- HENK FAANHOF 50 km.-knmpioen komst besliste dat het Van Vliet was, maar het zal slechts een verschil zijn geweest van enkele centimeters. Dat het een furieus gevecht is geweest, blijkt wel uit de tijd, 11.4 sec., een tijd die slechts zelden op de Stadionbaan werd gemaakt. Vijftig kilometer voor amateurs De vijftig kilometer voor amateurs had een dramatisch verloop voor de dappere Haarlemmer Visser. Vanaf 't eerste moment heeft deze coureur zich onderscheiden. Steeds was hij er bij als er een uitlooppoging werd ondernomen maar evenzovele malen moest hij toe zien, dat die pogingen tot mislukking waren gedoemd, omdat sprinter Hijze lendoorn die het meest gebaat was bij een massale aankomst de vluch telingen meestal terug haalde. Na dertig kilometer scheen het peloton even uit te rusten van die talrijke demarrage's. Dat was voor Piet Peters het sein om op zijn beurt weg te vluchten. De rappe Visser zal een goede kans om met zijn clubgenoot nogmaals een poging te on dernemen en spoedig had het tweetal een voorsprong van ruim honderd me ter genomen. Zij konden echter niet verhinderen dat Willekes, Van Gelder, Bontekoe en Kleyn zich bij hen voeg den. Het was duidelijk dat onder dit zestal slachtoffers moesten vallen, want op dat moment werd met een snelheid van boven de vijftig km gereden. Negen kilometer vóór het einde maakten al leen nog Willekes, Kleyn en Visser deel uit van het groepje dappere vluch telingen, maar de twee eerstgenoemden waren jammer genoeg aan het einde van hun krachten gekomen. Dan maar alleen, moet Visser hebben gedacht, en het zag er naar uit dat hij aansluiting bij het peloton zou krijgen. Hij bleef echter op een twintig meter „hangen" en toen Plantaz, Lagrouw en Hijzelen doorn aan de kop van het peloton be gonnen te trekken en even later Koe man, De Groot en Van Breenen, kreeg ook Visser „een klap van de man met de hamer". Met tranen in1 zijn ogen zag de Haarlemmer de een na de ander aan zich voorbij flitsen. Het was begrijpe lijk dat hij zich niet meer kon laten gelden toen een groep van minstens vijftig renners in een aaneengesloten formatie de laatste ronden inging. De eindsprint zou de beslissing moeten brengen. Jan Hijzelendoorn werd zorg vuldig ingesloten en dat was voor de andere sprinters een ongedacht buiten kansje. Het was Schotman, die nog over de meeste „stoom" bleek te be schikken en zijn stadgenoot Kleefstra in de laatste meters klopte. De Haar lemmer Piet Peters werd goede derde vóór de Hagenaar Bontekoe. Rivalen Van Est en Schulte. £JE strijd bij de profs op dit nummer bracht aanzienlijk minder sensatie. Hier werd meer „gerekend" en dat zal dan ook wel de oorzaak zijn van het feit, dat de kampioen van de amateurs bijna twee minuten minder nodig had gehad om de vijftig kilometer vol te maken. In één opzicht was de kamp tussen de profs echter zeer interessant. Men kent de rivaliteit tussen Van Est en Schulte en zij die dit nog niet wis ten, hebben dat Zondag duidelijk kun nen zien. Als Schulte ook maar even op zijn pedalen ging staan, kon hij er van verzekerd zijn, dat de bonkige schouders van Van Est achter hem waren en als de man uit St. Willibrord aanstalten maakte om een kijkje in de kopgroep te gaan nemen, kromde ook Schulte de brede rug. Niettemin kre gen de andere kemphanen in dit ge vecht geen kans om een grote voor sprong te nemen, hoewel de Zaankan- ters Cor en Kees Bakker er het in sa menwerking met Domhof, Matena, Van der Kamp, Voorting, De Best en Wagt mans vele keren hebben geprobeerd Evenals bij de amateurs moest de sprint de beslissing brengen. In de voorlaatste ronde was Arie van Vliet zo vriendelijk Jan Derksen naar de kop te trekken, maar de sprint van de Amsterdammer was niet lang genoeg om hem de over winning te bezorgen. Op de laatste meters werd hij geklopt door 'n groep je renners zodat Neêrlands sprinter nummer twee toch nog op de zesde plaats eindigde achter Faanhof, die kampioen werd, Bijster, Peters, Van Est en Voorting. JEUGDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN De Noordhollander W. J. Geus zal volgende week te Rotterdam de strijd aanbinden tegen elf andere jeugdige schakers om de titel „jeugdkampioen van Nederland 1951". cigarettes De Jong steeg enkele plaatsen in het algemeen klassement In de vierde en vijfde race van het Europees kampioenschap Olympia jol len heeft onze landgenoot De Jong het beter gedaan dan de laatste dagen. Vrij dag bezette hij de vierde plaats achter de Zwitser Oswald, de Italiaan Rinaldi Rinaldo en de Oostenrijker Erndl. Zon dag scheen De Jong op de eerste plaats beslag te gaan1 leggen. Hij versloeg in schitterend duel de Engelsman Currey, maar de Noor Skaugen heeft van de rivaliteit tussen De Jong en Currey ge profiteerd en ging als eerste door de finish. Onze landgenoot werd goede tweede. Na de vijfde race luidt het al gemeen klassement: 1. Zwitserland 27.2 pnt.; 2. Oostenrijk 26.1 pnt.; 3. Italië 22 pnt.; 4. Nederland 19 pnt.; 5. Engeland 17 pnt.; 6. Frank rijk 16,1 pnt.; 7. Noorwegen 18.1 pnt. Natuurlijk moet Uw tand arts daaraan te pas komen. Maar om voorlopig die ter- gende pijn kwijt te raken is er geen beter middel dan (Advertentie, Ing. Med.) Op de Zondagen 19 en 26 Augustus wordt te Amsterdam op het terrein van AFC het jaarlijkse AROL-tournooi gespeeld, dat voor de hoofdstad de ope ning van het voetbalseizoen betekent. Blauw-Wit, dat de beker reeds viermaal won en het vorige jaar wegens ver plichtingen jegens Heerenveen niet kon uitkomen, heeft thans weer ingeschre ven. Voorts komen uit bekerhoudster VSV, Ajax, HBS, de nieuwe eerste klasser Theole en de tweede klassers Zeeburgia, HFC en AFC. Het programma voor 19 Augustus luidt: VSVZeeburgia; AjaxAFC HBS—HFC; Blauw Wit—Theole. KRIJT SLAAT VAN SWOL Zondag werd het Spieghel-tournooi te Bussum beëindigd. De grote verrassing van de dag was de nederlaag, die Hans van Swol leed in het heren enkelspel tegen de winnaar Krijt. De athletiek-ontmoeting tussen de landenploegen van Belgie en Nederland had een uitermate spannend verloop. Onze landgenoten verloren deze dual- meet mS 212 tegen 204 punten. Op de 110 meter horden kwam Van der Hoe ven als derde binnen achter de Belgen Brackman en Broeken. Saat, Kleyn en Lammers droegen zorg voor een drie voudige Nederlandse overwinning op de 100 meter. Ook het resultaat op de 400 eieter was zeer bevredigend. Kroon finishte" als eerste en De Jong werd goede tweede. Het kogelstoten was een Belgische aangelegenheid, evenals de 5000 meter. Buys verraste op de 400 m door het Nederlands record met een halve seconde te verbeteren en op 54.5 sec. te brengen. Deze uitstekende tijd leverde hem tevens een eerste plaats op, vóór de snelle Belg Dits, Dat Saat in goede conditie was bewees hij ook op de 200 meter. Hij werd eerste in 22 sec. precies. Huizinga verbeterde het Nederlands record steeple, maar zijn 9.44 was niet voldoende om de Belgi sche crack Nevens te verslaan. De 1500 meter werd een spannende race tussen Slijkhuis en Herman (Belgie). Met zeer gering verschil werd onze land genoot winnaar in 3 min. 52.2 sec. Voor de Belg werd dezelfde tijd genoteerd. Hans Harting werd uitstekende derde in 3 min. 53 ses. Met de estafettenum mers werden de punten broederlijk ge deeld. De 4 x 100 m werd een Neder landse overwinning (Griek, Saat, Kleyn en Lammers) en de Belgen namen de 4 x 400 m voor hun rekening. Niette min liep de Nederlandse ploeg (Buys, Verwey, De Jong en Kroon in de nieuwe Nederlandse recordtijd van 3 min. 19.2 ser. De overige uitslagen luiden: Hoogspringen: 1 Delelienne (B) 1.85 m; 2 Romp 1.85 Tri; 3 Herssens (Bj) 1.80 m; 4 v. Oosteh 1.80 m. Discuswerpen: 1 Mertens (B) 43.53 m; 2 Wuyts (B) 42.78 m; 3 Kintzinger (B.) 41.28 m; 4 De Bruyn 41.24 m. Verspringen: Mooy 6.98 m; 2 Naakt geboren 6.84 m; 3 Leeuwenhoek 6.84 m; 4 Driessens (B.) 6.70 m. 800 meter: 1 Bosmans (B.) 1 min. 54.1 sec; 2 S-oetewey (B.) 1 min 54.1 sec; 3 Moens (B) 1 min. 54.1 sec; 4 v. Kreu ningen 1 min. 54.4 sec. 10.000 meter: 1 v.d. Wattyne (B.) 31 min. 43.8 sec; 2 Leblond (B.) 31 min. 45 sec; 3 Lataster 31 min. 57.6 sec; 4 Slegt 3. min. 55.5 sec. Polsstokhoogspringen: 1 Degens (B.) 3.80 m; 2 Butselaar 3.70 m; 3 Lamoree 3.70 m; 4 Vicario (B.) 3.60 m. (Advertentie, Ing. Med.) Dodelijk ongeval tijdens motor-terreinwedstrijd Tijdens behendigheidswedstrijden voor amateurs, welke Zondag te Oisterwijk zijn gehouden onder leiding van de Oisterwijkse motorclub heeft zich een dodelijk ongeval voorgedaan. Een van de deelnemer, Theo Aben uit Oploo, kwam in botsing met een hem achter op komende motor. De heer Aben reed tegen een boom en werd op slag ge dood. Kampioenschap 25 km hard lopen voor Van der Zande Te Schoondijke werd het Nederlands kampioenschap hardlopen over 25 km gehouden. De uitslag was: 1 A. van der Zande (Olympia, IVdsteren) 1 uur 23 min. 8 sec., 2 J. Overdijk (AAC, Am sterdam) 1 uur 30 min. 49 sec.; 3 Chr. van de Zande (Olympia, Halsteren 1 uur 34 min. DE SANTIS WON RONDE VAN DUITSLAND De Santis heeft de ronde van Duits land 1951 gewonnen met een totaaltijd van 93 uur 12 minuten 16.3 sec. De Zwitser Fritz Schaer werd tweede in 93 uur 15 minuten 19.9 sec. en Raymond Impanis (België) bezette de derde plaats in 93 uur 18 minuten 26,2 sec (Advertentie, Ing. Med.) FILMS (Advertentie, Ing. Med.) Vier Nederlandse zwemkampioenen zijn Zondag in een stromende regen te Sittard onttroond. Lies Bonnier moest haar titel op de 200 meter schoolslag dames overdragen aan Rika Bruins, op hetzelfde nummer voor heren onder ging Hans Kelder een soortgelijk lot daar de „vlinderende" Buijze minstens vier seconden sneller bleek. Geertje Wielema moest met lede ogen toezien, dat Irma Schumacher op de 400 meter borstcrawl op het ogenblik een klasse apart vormt en op de 100 m. borstcrawl moest Marie Lousle Vaessen de bui tengewone kracht van Irma Schumacher, de eeuwig jeugdige, ervaren. Voor Geertje Wielema was er als pleister op de wonde de titel van rugslag kam pioene, een titel, die zü vorig jaar reeds behaalde, maar de andere slacht offers moesten zich met een tweede of nog mindere plaats tevreden stellen. de minuut te zwemmen en dat was voor Bijlsma, die 60.8 voor zich liet af drukken, 'n te zware opgave. De DAW- er Ad Boxem heeft zijn vorm van een half jaar geleden nog niet terug. Hij arriveerde als derde in 1.02.5, hetgeen maar nauwelijks voldoende was om de jeugdige Fries Ten Thije naar de vier de plaats te verwijzen. Wiesje Vaessen heeft zich op eigen bodem van haar beste zijde laten zien. I JORIS TJEBBES heeft zich op de 100 meter borstcrawl heren met succes verdedigd tegen zijn snelle stadgenoot Bijlsma. Dé HPC-er leverde een uit stekende prestatie op de zware 50 me terbaai te Sittard door 0.4 sec. binnen Zij had de laatste maanden moeite om beneden de 1.10 te komen zodat haar tijd, 1.07.7, niets minder dan een ver rassing was. Toch was het niet vol doende om haar titel te prolongeren. Irma Schumacher was namelijk 0.4 sec. sneller. Koosje Voorn, Rineke Symons en Willy Jacquet schoten juist iets te kort om Hannie Termeulen van de der de plaats te verdringen. Zonder twij fel zullen deze drie meisjes het vol gend jaar op een betere plaats in de finale mogen rekenen. Geertje Wielema niet in vown HAT GEERTJE WIELEMA niet in zo'r glanzende vorm verkeert als wij van de Hilversumse de laatste jaren ge wend zijn, bleek wel bij de finale 100 meter rugslag. Geruime tyd** was het nog onzeker of Geertje dan wel Greetje Galliard als eerste zou aantikken en ook Joke de Korte kwam zeer dicht in de buurt. De Robbenzwemster tikte aan in de voor haar matige tijd van 1.15.5, een seconde sneller dan Galliard en De Korte, voor wie de jury geen tijdsver schil kon vaststellen. Overtuigender was de overwinning van Buijze op de 200 meter schoolslag. Reeds vorig jaar was deze sterke Ha genaar een bedreiging voor de Neder landse recordhouder Kelder, die nog immer de klassieke schoolslag blijft zwemmen. Als Buijze nog iets meer uithoudingsvermogen weet te kweken, zal het record van Kelder geen lang leven beschoren zijn. Zijn titel an Ne derlands kampioen heeft hij nu reeds vaarwel moeten zeggen. De tijd van IRMA SCHUMACHER ....in eminente vorm.... Buijze bedroeg 2.42.5, vier seconden sneller dan de Hilversummer. nAT Buijze een ernstige bedreiging voor Kelder zou kunnen zijn, was reeds ver voor de kampioenschappen bekend, maar dat Lies Bonnier op dit zelfde nummer voor dames concurren tie van Rika Bruins zou ondervinden, was een van de grootste verrassingen van dit zwemfestijn. Het Groningse meisje bleek zelfs snéller dan de Eind- hovense, hoewel het verschil slechts één seconde bedroeg. Nel Garritsen, die als een van de favorieten was gestart, werd vijfde in de matige tijd van 3.03.8 met een verschil van 4.6 sec. op de nieuwe kampioenen. De overige uitslagen luiden: 400 meter vrije slag heren: 1. en kam pioen: Tjebbes, HPG, 5.07.6; 2. Ten Thije, LZC, 5.08.8; 3. Kayser, Robben, 5.13.1; 4. Beyderwellen, GZC, 5.14.8. 400 meter vrije slag dames: 1 en kam pioene Irma Schuhmacher, RDZ, 5.27.1; 2. Geertje Wielema, Robben, 5.33.6; 3. Rinike Symons, MZ en PC, 5.35.4; 4. Hannie Termeulen, HDZ, 5.36.2. Schoonspringen dames: 1. en kam pioene: Lenie Lanting-Keller, HDZ, 133,29 pnt.; 2. Annet Vlothuizen-Four- soff, HZ en PC, 92,55 pnt.; 3. Jo Dols Wolters, ODZ, 86 pnt. Schoonspringen heren: 1 en kampi oen Van Moll, Aegir, 128,28 pnt.; 2. Bakker, ZON, 115,99 pnt. 100 meter rugslag heren: 1 en kam pioen: Kievit, Aegir, 1.10.9; 2. Van der Veen, LZO, 1.11.4; 3. Sonneveld, RZC, 1.12.2; 4. Arons, Robben, 1.14.8.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5