Siad en Omgev.ng Orgelconcert van Simon Jansen AGENDA LICHT Drijvende „villa" vertrekt Donderdag naar Antwerpen De eierveiling valt niet mee, maar mag zich in grote bloei verheugen Marktberichten Buitenlanders werden rondgeleid Met een binnenvaartschip er op uit Burgerlijke stand Kostbare betimmering ONVERGETELIJK Zwembaden boekten een record-bezoek Vacantiebesteding 1951 IN HET KORT De slachtveemarkt van Maandag Wachtmeester werd vrijgesproken Voor het invalidenwagentje Lof voor Alkmaar Sympathie scheepvaart aankweken DINSDAG 7 AUGUSTUS 1951 Barok en romantiek Barok en romantiek waren de twee hoofdkenmerken van deze concert-avond, in de Grote Kerk, waarvoor weer een zéér artistiek programma was samen gesteld en waaraan niemand minder dan Dora v. DoornLindeman, sopraan, solistische medewerking verleende. organist opende met het grandiose préPkiium in Es gr. t. van Joh. Seb. Baeh. En hierna, wat men tegenwoor dig zelden hoort, een Sonate van Men delssohn Bartholdy. Of deze tegen stelling als zodanig was bedoeld weten we niet, maar de romanticus Mendels sohn beschouwde het kerk-orgel weer door een andere bril dan zijn voorgan gers uit de Barok-periode, n.l. meer orkestraal dan wel specifiek organis- tisch. Het was hoogst interessant deze artistieke tegenstelling te kunnen be luisteren. De fijnzinnige preludium en fuga van Max Reger imponeerde door een gecompliceerde maar boeiende stemvoering. De organist speelde dit stuk met magnifieke registratie. De Toccata uit de vijfde symphonie van Widor vormde het brillante sluitstuk van dit concert. Haar stem vulde het kerkgebouw. Dat Dora v. DoornLindeman een kunstenares is die artistiek nooit teleur stelt was ons bekend maar, zo dachten we, zou zij er in slagen de grote ruim te van het kerk-gebouw te vullen? En inderdaad, de zangeres heeft ook in dit opzicht volkomen voldaan, in bekende liederen van Schubert, Schütz, Hendrik Andriessen e.d. Dora v. Doorn verraste ons met een prachtig werk van de En gelse componist Purcell, The Blessed Virgin expostulation (de klacht van Maria) een werk dat voor „de kerk" uitnemend geschikt bleek te zijn. Voor velen zal dit vocaal een openbaring zijn geweest. Voor deze interpretatie zijn we bijzonder erkentelijk. Nog te weinig belangstelling. Onze veronderstelling dat er voor dit laatste zomer-concert een grotere be langstelling zou zijn, is niet bewaarheid geworden. Ongeveer tweehonderd luis- raars waren aanwezig en die hebb i zich deze muzikale-gebeurtenis van be tekenis niet laten ontgaan. Artistiek zijn deze avonden geslaagd, maar naar verhouding hiervan was de belangstel ling beneden de maat. De trouwe be zoekers van deze concerten zullen zeker wensen dat in het volgend seizoen een herhaling zal plaats vinden M.s. (Ontleend aan onze advertentie-rubriek) DINSDAG Cinema Amerlcain, 8 uur: Lord Wanhoop (Alle leeft.); Harmonie Thea ter, 8 uur: Met eervol ontslag (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Voordeliger per dozijn (Alle leeft.);Victoria Theater 8 uur; Opium voor Cairo (14 jaar). WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag. Aanvang 2.30 en 8 uur. Gem. Sportpark, 2.30 uur: Zeepkisten- en autopedraces; Bergen (Van Reenenpark), 3 uur: Bloemen corso. Geboren: Catliarina M., d. van A. Dek ker en A. Bakker. Johannes S., z. van J. Mulder en M. G. Ligt. Bregitta, d. van J. van der Wissel en F. Boonstra. Elisabeth E., d. van J. J. de Moei en M. Kreb. Getrouwd: Albert Doets en Anna C. Zwaan. Overleden: Martha L. Visser, 81 jaar, wed. van J. J. Dijkstra. Margaretha Bek, 51 jaar, gehuwd met N. Wester. Theodorus van den Bergh, 80 jaar g'ehuwd met I. Doets. —Arend F. Rozenhart, 86 faar, weduwnaar van A. Hogetoorn. Bijna een jaar is te Alkmaar gewerkt aan het sierlijke jacht „Allebo", dat Donderdag aan zijn eigenaarde Belgische staaVmagnaat Marcel Cockzal worden afgeleverd. Het schip is 36% meter lang en is buitengewoon luxueus gestoffeerd met Perzische tapijten en kostbare meubelen. Wanneer op Koninginnedag of als besluit van de 8 Octoberfeesten vuur werk in ons goede Alkmaar wo'i al af' gestoken, zal geen stadgenoot verzuimen aanwezig te zijn. Met doodsverachting laat men zich dan tot vrijwel boven de waterspiegel van Singel of Noordhol lands Kanaal drukken, om toch maar niets van het sissende en blazende geweld boven het glinsterende water te missen. En duizenden roepen bij zo'n gelegenheid hun langgerekt „Adaéch" of „oéééi", of welke andere „kruit-en-slagkoord-kreet" dan ook. Want het licht, vooral dat spuitende, grommende en fluitende licht, fasci neert de mens en wekt ergens in het ingewikkelde hersencellen-systeem een nooit begrepen hartstocht, die ook heel verre voorvaderen in zich voelden, toen zij hun eerste vuur aanlegden. Het licht.... Herinnert u zich nog dat weemoedige liedje uit de oorlogsjaren: „Als op het Leidseplein de lichtjes weer eens branden gaan?" Dat liedje zegt, dat de aanblik van het Leidseplein in het gloeiende bad van neonreclames en aan. en uitflitsende letters, een sprookje moet zijn. Het licht We hebben het in onze kleine stad misschien niet bemerkt, maar maan denlang waren de lichtreclames aan de Alkmaarse winkels gedoofd. Maan denlang was de Langestraat een schaars verlichte gang: donkere etalages. De Langestraat miste het levende, spran kelende licht van haar reclames. Dezer dagen zijn de beperkende be palingen ten opzichte van winkelver lichtingen opgeheven. En toch waren er in de Langestraat niet meer men sen dan de enkele tientallen opgescho ten jongelieden, voor wie onze hoofd straat het „Koppelbuurtje" is. En zij waren over de plotselinge waterval van licht allerminst te spreken, daar hun belangstelling voornamelijk naar de on. verlichte portieken uitgaat. Maar de Langestraat en de overige belangrijke winkelstraten waren mooi, levendig en rijk, onder de weer op gloeiende rijkdom van het licht in alle tinten. De etalages wierpen weer brede lichtbanen over het trottoir, boven de hoofden der enkele voorbijgangers flitste en vonkte dat warme, veelkleu rige gedoe van de neonreclames. Hoe na Alkmaar ons ook is, als het soms nog dromende, stille provincie stadje. ook in zijn grootsteedse glorie van licht, kleur in felle contrasten is het ons zeer dierbaar Want licht is warmte en licht is leven, ook in een kleine stad. Perzische iapijien liggen klaar Een kapitaal aan Perzische tapijten en kostbare meubelen ligt in Antwerpen opgeslagen om straks te dienen voor de stoffering van de motorkruiser Allebo, waaraan op het ogenblik bij de N.V. Scheepswerven Nicolaas Witsen en Vis de laatste hand wordt gelegd. Donderdag zullen de drie Dieselmotoren van ieder 250 p.k. het hagelwitte schip door de kanalen en over de Noordzee voortstuwen naar de Sinjorenstad. Het werk is dan nog niet helemaal beëindigd maar de eigenaar, de staalmagnaat Marcel Cock uit Lookeren, wil zo spoedig mogelijk naar de Rivièra vertrekken om daar de nog resterende zomermaanden door te brengen. In het najaar komt de Allebo naar Alkmaar terug voor de allerlaatste afwerking. Het 36 y., meter lange schip maakt de indruk van een weelderige, drijvende villa. Zelfs nu men nog over de kale vloer loopt in plaats van over centime- ters-dikke Perzen, weerspiegelt het in terieur reeds de grote luxe, die aan de bouw van de Allebo ten grondslag heeft gelegen. Kostbare betimmeringen van blank essenhout, avodire en ahorn, af gezet met mahonie, vindt men in de vele royale vertrekken, die het schip rijk is. Van uit de ruime hall komt men rechts in de kaartenkamer en de stuur hut met de modernste navigatie-midde- len als richtingzoeker, echolood, radio- ontvang- en zendinstallatie en een roterend raam, dat, alle mist en regen ten spijt, de stuurman steeds een vrije doorkijk laat. Gelijkvloers bevindt zich tevens de grote deksalon, die met open slaande deuren uitkomt op het prome nadedek van 14 meter, Waarop nog een zeven meter lange motorboot -wordt ge plaatst. De salon, die centraal wordt verwarmd, geeft verbinding met de lo- geerhutten in het achterschip. Luxueu ze vertrekken met diepe kasten en vaste wastafels. In het voorschip lig gen de eetsalon, die met een trap in verbinding staat met de hall, de keu ken en de verblijven voor de beman ning, zeven stuks in totaal. Zowel het personeel, de gasten als de eigenaar hebben aparte W.C.'s. De gastheer heeft bovendien een ruime badkamer, die ge heel afgezet is met blauwe en gele tegels en onmiddellijk grenst aan het slaapvertrek van de heer Cock, dat een oppervlakte heeft van zes bij vier meter. In de slaapkamer, de stuurhut, de deksalon van zeven bij vier-en-een- halve meter de machinekamer en in het voor- en achterschip bevinden zich huistelefoons. De centrale verwar ming geschiedt met behulp van een olie-stookinstallatie, waarop ook het fornuis is aangesloten. Mocht er een groot aantal gasten zijn, dan kan er ook nog gekookt worden op butagas. Prinses de Rethy kwam niet. Het schip kan I5-ton Dieselolie mee nemen en vier-en-een-halve ton drink water. Er is bijna een jaar aan de Allebo gewerkt. De kosten van de bouw alleen, dus exclusief de stoffering, be dragen reeds enkele honderdduizenden guldens en daarom is het begrijpelijk, dat de Belgische scheepsbouwers af gunstig hebben gekeken, toen zij ver namen, dat een Nederlandse werf met de opdracht ging strijken. Dit is de reden geweest, waarom men't eigenlijke plan om de doop door Prinses de Rethy te doen geschieden, heeft laten varen. is de prijs en kwaliteit van onze Woensdagse MANTEL- en JAPON NEN RECLAME! REGENMANTELS, let wel: geheel dubbel Egypt, linnen 45.00 „Billijk man' Langestraat 23 Alkmaar (Advertentie, Ing. Med.) Per dag: 5000 baden De afgelopen week met haar warme dagen heeft niet alleen het strandbe- zoek tot ongekende hoogte opgevoerd maar ook het personeel van de bad inrichtingen in Alkmaar een extra zweetdroppeltje gekost, Zo verwerkte Pesie's natuurbad aan de Bergerweg gemiddeld een kleine 3000 baders per dag. Het is de drukste week geweest van het gehele seizoen en het bewijs daarvan kan men putten uit de grote voorraad textielgoederen, die noncha lante zwemmers in het bad hebben achtergelaten. „Je zoudt er een halve textielwinkel mee kunnen vullen", zegt de heer Pesie. Ook de Overdekte en het Zomerbad hebben een record-week achter de rug. Duizend a twaalfhonderd zwemmers per dag, was geen uitzondering. Oudsie inwoonster werd 96 jaar Alkmaars oudste inwoonster, mevr. de wed. T. Schermerhoorn Reus, is gisteren 96 jaar gewor den. Zij werd op 6 Augustus 1855 geboren te Zuid- en Noord-Scher mer en woonde lange tijd in Heiloo, waar haar nu over leden echtgenoot een boerderij had. Later nam hij het café De Nachtegaal over en nog weer later begon hij een melkzaak. Sinds 5 Februari 1943 verblijft mevr, Reus in het Hof van Sonuy. Ze geniet een uitstekende ge zondheid, maar is erg hardhorend. De pluimveehouderij was dit voorjaar slecht, maar nu zeer lonend Alkmaar is er in geslaagd om het centrum van het Noordhollandse plat teland te worden. De meeste organisa ties op het gebied van landbouw en veeteelt hebben hun kantoor in Alk maar. In dit verenigingswezen wordt wel eens vergeten, dat we ook nog een tak van bedrijf hebben, die pluimvee houderij wordt genoemd; het is echter al weer Alkmaar, dat dit bedrijf in ons gewest geheel tot zich heeft getrok ken. We bezitten hier een instelling, die vroeger wekelijks een eierveiling hield. Deze veiling werd in de eerste oorlogsjaren stilgelegd en na de oorlog is ze niet opnieuw in werking gesteld. Dat kwam, omdat de veiling meer en meer is uitgegroeid tot een coöpera tieve afzetvereniging, die zelf zorgt voor de verwerking, de verpakking en de verkoop van de door de leden ge leverde eieren, die, al naarmate de opbrengst is geweest, deze met de le veranciers verrekent. De vereniging ontvangt ongeveer 80 a 85"/o van de in de kop van Noord- Holland geproduceerde eieren en ze is in het Noorden van Noord-Holland de enige grote instelling, die zich met de afzet van eieren bezig houdt. Sedert de oorlog hebben we wel een aantal leveranciers verloren, zo vertelde ons de directeur, de heer J. Steenhof. Dat komt, omdat verschil lende pluimveehouders zich zijn gaan toeleggen op de fokkerij van de Noord hollandse blauwe. Van dit hoen wor den de eieren voor een groot deel als broedeieren verkocht, vooral naar België. Soms worden ze hier uitge broed en de jonge dieren gaan dan voor de slacht naar het buitenland, ook weer naar België en Frankrijk. Van de eieren van deze pluimveehou ders zien we hier alleen de heel kleine. Daarvoor in de plaats echter krijgen wij heel veel eieren van Texel en alles bijeengenomen gaat ons bedrijf snel vooruit. Gedurende de eerste helft van Het programma voor de kinderen uit Amersfoort opgemaakt door de wethouder van Onderwijs en Jeugdza ken luidt als volgt: Woensdag 8 Aug.: 's morgens 9 uur verzamelpunt: Canadaplein. Wande ling door de stad, bezichtiging oude gebouwen; terug 11.45 uur.' s Middags 14 uur verzamelpunt: Canadaplein. Ge zamenlijk naar de zeepkistenrace op het gemeentelijk sportpark. Terug pl.m. 17.00 uur. Donderdag 9 Aug.: Js morgens 9.00 uur verzamelpunt: Canadaplein. Wan deltocht naar Bergen (eventueel per tram); brood en drinken medenemen; terug 17.00 uur. Vrijdag 10 Aug., 's morgens 10 uur verzamelpunt: Steenenbrug, o.a. be zoek aan kaasmarkt. Terug 11.15 u. 's Middags 13.00 uur verzamelpunt: Steenenbrug, eventueel boottocht naar het Alkmaardermeer of rondvaart door Alkmaarse grachten. Zaterdag 11 Aug.: vertrek naar Amersfoort (tijd wordt nog nader be kend gemaakt). 1951 hadden we ongeveer twee milli- oen gulden meer omzet dan in de eer ste helft van 1950. Overigens stemt het tot verheuging melding te kunnen maken van het feit, dat het in de pluimveehouderij, die in het voorjaar van het lopende jaar geheel in nood dreigde te gera ken, nu weer uitstekend gaat. Er is een ogenblik geweest, waarin de hoen ders op grote schaal werden afgeslacht. De eieren waren toen betrekkelijk goedkoop, de voerprijzen veel te hoog om tot een lonend bedrijf te kunnen komen. Waar de prijzen van de slacht- kippen toen betrekkelijk gunstig la gen, gaven velen er de voorkeur aan een aanzienlijk deel van hun stapel af te slachten, vooral wanneer ze moei lijkheden hadden met de betaling van hun voerrekeningen. Als bij toverslag is dit alles veran derd. De eierprijzen zijn sterk gestegen. Per stuk wordt ongeveer 5 cent meer gemaakt dan in het voorjaar. Daar naast zijn de voerprijzen gedaald tnet ongeveer f 6.per 100 k.g. Het behoeft geen betoog, dat de omstandigheden ten gevolge van een en ander heel sterk zijn gewijzigd en wan neer. men tegenwoordig aan iemand uit de pluimveehouderij vraagt, hoe het gaat in zijn bedrijf, dan is er geen sprake meer van pessimisme. ,,'t Spul (stuurman H. C. Kirke- nier) en de „Trewes" (stuurman S. M. van der Meer) komen Zaterdag en Zondag tijdens de zeilwedstrijden op het Sneekermeer tegen elkaar uit in ie Valkenklasse. Zware concurrenten als zij eenmaal de helmstok en de schoot in hun handen hebben. Donderdag en Vrijdag neemt de heer Van der Meer met het aan zijn vader toebehorende, kajuitjacht „Li deel aan de Flevo-race over het IJsel- meer. De route loopt van Muiden naar Enkhuizen v.v. De collecte ten bate van de re classering voor alle gezindten CtHooge Land), die Zaterdag in Alkmaar werd gehouden, heeft f 590.71 omgebracht. Benoemd tot geoefend-werkman PTT in vaste dienst G. P. Verhage te Alkmaar, voordien op arbeidsovereen komst. Met ingang van 1 October is eer vol ontslag verleend aan de tijdelijk schrijver ter Alkmaarse belastingin spectie de heer C. Goossens. Tot commies van de invoerrechten en accijnzen is benoemd de heer W. J. Luberti uit de Beemster. De aangevoerde koelen wared gemiddeld van goede kwaliteit. De hoogste notering kregen de prima dieren, n.l. f 2,65 per kg geslacht gewicht. De handel was vlot, er bestond veol animo. Vermoedelijk schakelen veel slagers over van varkens- naar rundvlees. Het aantal en de prijs van varkens waren beide hoger dan de vorige week. Desondanks wan de handel vlug en waren de dieren snel verkocht. De prijzen der nuchtere klaveren schijnen de top te hebben bereikt en waren gister dalende, gemiddeld f 5,— per stuk minder dan Onze stoffeerders zijn op en top vaklui en onze bekledingstoffen zijn van dien aard dat ze ook Uw meubelen weer als nieuw maken. LANGE STRAA1 ALKMAAR (Advertentie, Ing. Med.) Veertien dagen geleden eiste de of ficier van Justitie twee maanden ge vangenisstraf tegen Evert L. Mr. Meischke had L. ten laste gelegd, dat h(| als wachtmeester b(j de rijkspolitie oneerlijke handelingen had gepleegd door declaraties verkeerd in te vullen, op welke manier h\j 'fe Ryk voor 4.25 zou hebben benadeeld. De verdediger mr. Leesberg had betoogd, dat van verkeerde handelingen geen sprake was geweest en dat L. diende te wor den vrijgesproken. De rechtbank kon zich verenigen met de zienswijze van de verdediger en sprak wachtmeester L. hedenmorgen vrij. De penningmeester der Commissie van Samenwerking voor Bijzondere Noden heeft in grote dank voor het invalidenwagentje nog ontvangen f 5 van E. de W. en f 10 van P. V, W. Het postgironummer van de penningmeester is 443100. Ook de heer Figee, secretaris van de Sociale Raad, Oudegracht 196 zal gaarne eventuele giften ontvangen. ALLMAAR, 6 Aug. Aardappelen 10—13 drielingen 8—10; slabon. 35—41; snij bonen: stam 22—33 en stok 35—48; komkom mers 8—12; tomaten: A 28—45 Bonken 16—25; bloemkool: IA 24-32, I 16-22 en II 8-15; rode kool 4—7; doppers 32—40; groene kool G; tuinbonen 7,50—17,50; spinazie 4—20; sla 2—11; postelein 4—18; andijvie 5—9 radijs 2; rabarber 4—10; bieten 5—10; peen 25—39; uien 15—25; soepgroenten 13—18; peterselie 2—3,50; perziken 3—24; Yellow 14—39; rod* bessen 62—88; zwarte bessen 1,06—1,32; drui ven 1,93; meloenen 42—70. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 7^ Aug. 30.000 kg aardappelen: Eerstelin gen 11,20—12,60, Doré 12,80, Bevelanders 11,60, blanke Eigenheimers 12,40, blauwe - Eigenheimers 11—11,50, grove 10,90—11,60 en drielingen 9—10,20; 20.000 kg rode kool A 4-4,80; 5000 kg gele kool A 4-5,20; 4000 kg witte kool 3-4; 500 kg' bieten A 10; 1000 kg slabonen 30—35; 500 kg tomaten: A 25— 27 en B 22—29; 1200 stuks bloemkool AI 18-28. NOORDERMARKTBOND, 7 Aug. - 3800 kg aardappelen: Eerstelingen 11,50—12,50, grove 11,30—11,70, drielingen 8—8,30, klein© 4,70, rode Eerstelingen 11,90-12, Eerstelin gen 10,80—12, blauwe Eigenheimers 10,10— 11,40 en Doré 12,20; 4300 kg slabonen 28— 35; 700 kg' zilvernep 29 en zilver drielingen 21; 1000 kg rode kool 3; 700 kg gele kool 4. Over de Alkmaarse politie wa ren de leiders van „Het Vacan- tie Smaldeel" heel goed te spre ken. Immers wat was het geval geweest? Zaterdagavond kwam het smaldeel op een zodanig tijdstip in Alkmaar aan, dat geen bakkerswinkel meer geopend was. Volkomen onbekend in onze stad wendde men zich in vol vertrou wen tot de politie. Men werd niet beschaamd. Niet alleen kon de Heilige Hermandad brood ver schaffen, maar ook paste zij zo lang de ontbrekende 34 centen bij, toen er een tekort in een portemonnaie werd geconsta teerd. Het is prettig te verne men, dat vreemdelingen met een goede indruk Alkmaar verlaten. Vrijdag 27 Juli tot heden de Jop-dag" Ook in de maand Juli hebben de gid sen van de V.V.V. en de leden van de amateur-gidsenvereniging B.B.T.B.B.A.. die nauw met de V.V.V. samenwerkt, talrijke buitenlanders de vele beziens waardigheden van onze stad getoond. Onze buitenlandse gasten waren vol lof over het werk van de gidsen, die ge heel belangeloos hun vrije tijd be schikbaar stellen en daarvoor de er kentelijkheid van de gehele burgerij verdienen. Uit het aantal personen, dat de toren beklom, valt op te maken, dat tot heden Vrijdag 27 Juli de „top-dag" is geweest. Op die Kaasmarkt-dag be klommen 1328 toeristen de toren van het Waaggebouw en wierpen van daar uit een blik op het marktplein. In de maand Juli bedroeg het aantal toren- bezoekers 3740 tegen 2247 in Juni. Vol gens de statistieken van voorgaande jaren zou de markt van Vrijdag alle records moeten slaan en de drukste Kaasmarkt van het jaar moeten bete kenen. In de maand Juli werden door de gidsen van de V.V.V. rondgeleid: vijf tien groepen Amerikanen, twaalf groepjes Zweden, drie groepen Duit sers, drie groepen Engelsen, twee groe pen Fransen, drie groepen Australiërs, een groepje Nieuw Zeelanders, zeven tig Zwitserse padvindsters, alsmede een groep directeuren van de Amerikaanse firma Remington Rand. Uit eigen land werden rondgeleid de pupillen van drie MULO-scholen uit Epe, Amster dam en Bussum (circa 230 personen), de vrouwengroep van de P.v.d.A. uit Vianen (25 personen), de reisvereni- ging Hellingen uit Dordrecht (64 per sonen) en de leerlingen van de Lagere Landbouwschool uit St. Maartensdijk. De B.B.T.B.B.A. liet de volgende na tionaliteiten Alkmaar zien: acht groe pen Belgen, een groep Denen, een groep Duitsers, elf groepen Fransen, acht groepen Engelsen, twee groepen Italianen, een groep Noren, tien groe pen Amerikanen, 27 groepen Zweden, tien groepen Zwitsers, een 'groep Mexicanen, drie groepen Australiërs, een groep Columbianen en een groep Brazilianen. Tot deze gezelschappen behoorden o.a. Antonio Mendez Vianna, consul- generaal van Brazilië in België, het Zweedse parlementslid Gunnar Svard en professor Chlepner van de univer siteit te Brussel. Drie schepen van het „Vacantie Smaldeelin Alkmaar Aangezien het uiteindelijk toch nog hartje zomer is geworden en de zon toeschietelijker schijnt van haar opgepotte warmte iets af te staan aan het verkilde mensdom, blijkt thans pas hoe enorm groot de behoefte van een ieder is zijn vacantie aan te breken om vermoeienis en de dagelijkse sleur af te schudden. Elke vacantieganger probeert van zijn onbeteugelde vrijheid zoveel te genieten, dat hij aan gezondheid en kracht voor minstens een winter ge noeg opdoet, Per trein, auta, motor, op de fiets of ook wel lopend worden alle landstreken doorkruist, maar minder vaak komt iemand op het idee zich per boot te verplaatsen. Daarom werden wij getroffen door de drie gepavoiseerde schepen, die gistermorgen, beladen met jongens en meisjes, voor de Veilingge bouwen aan de wal lagen. Onder auspiciën van de Vereniging Waterkamp „Het Vacantie Smaldeel" zijn zij gisteren begonnen aan een trip over verschil lende wateren, mede om de jeugd dichter tot de scheepvaart in het algemeen en tot de binnenvaart in het bijzonder te brengen. om het schip zowel zichzelf schoon te houden. Bestek, journaal en kaart moet hij bijhouden, in knopen en splitsen moet hij een meester zijn; het roer moet bij hem in vertrouwde han den zijn, de navigatie en vlaggen en seinen moet hem geen abacadabra zijn. Maar daarnaast zijn de „vrije" uren, waarin sport en spel beoefend worden in het ruim, op het dek of te water in de zeil- of roeisloepen, of waarin over scheepsmodellen, eigenschappen van de zee, moeilijkheden bij het varen wordt gesproken. Ook het scheepsfluitje is niet onbe kend: schril klonk het snerpend op tegen de afvaart van één uur. De pa- voiseervlaggen zakken, het rood-wit- blauwe dundoek vloog in de mast. De motoren sloegen aan en de zeilen bol den. Een schitterende week lig' 80 jon gens en meisjes voor de boeg. Wij hebben even kennisgemaakt met de bruinverbrande smaldeelcomman dant op het kombuisschip Disponibel, de heer P. J. Koning, met de leidster van het meisjesschip Elisabeth, mej. De Rooy en de „kapitein" van de Ver trouwen, het jongensschip, de heer J. Helleman. Allen hadden reeds de vori ge vaart meegemaakt over de Friese meren, vanwaar zij naar Alkmaar ge komen waren om een nieuwe beman ning te laten aanmonsteren. Ook van de varensgezellen maakten verschil lenden al meerdere keren de reis mee. hoewel zij nog nooit Alkmaar hadden aangedaan. Wel een teken dat het hen bevalt; en dat kan geen wonder zijn. wanneer zij de gehele dag volop in zon, lucht en op het water zijn. Sinds enige jaren organiseert „Het Vacantie Smaldeel" met steun van de grote scheepvaartmaatschappijen en de Nederlandse Vereniging tot Adopta'ie van Schepen tegen kostprijs vacantie- weken voor de jeugd aan boord van heuse tjalken en waddenkrabbers van onze eigen binnenvaart. Onder leiding van enthousiaste, oud-gezagvoerders leraren, onderwijzers, bedrijfsleiders, verpleegsters, studenten en kwekelin gen van Zeevaartschool en Radio Hol land doorkruist het „Smaldeel" met drie of vier schepen de Nederlandse wateren. He' leven aan boord gaat er „echt" toe. Zodra de „maets" is aangemon sterd en zijn plunje heeft binnenge bracht, moet hij van „wanten" weten Er valt elke dag opnieuw veel te doen op te knappenl (Advertentie, Ing. Mei.) x

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2