Schagen Stad en Omgeving LAATSTE NIEUWS Samenvoeging Gemeenten B. V. V. VOLENDAMI Nieuwe gemeente: „Niedorp" Harenkarspel - Warmen- huizen worden samen: Nrd-Geestmerambacht Heer-Hugowaard Alkmaars jeugd zal in Knutselklas veel ontspanning vinden Het grote belang van „kunst door kinderen" Een bijzondere prestatie Zaterdag 11 Augustus J. Galema overleden Competitie-indeling afd. Noord-Holland Hef1 stayer-kampioenschap „Alkmaar" en „Randers" naar de Veteranendag Opritten Friese brug gegund Alkmaarse schaakclub VW Schilderwerk nieuwe school aanbesteed „De Watertoren" organiseerde uitstapjes Strassburger deze winter weer naar Amsterdam Burgerlijke Stand Ernstige roofoverval in de Purmer Vanmiddag in Bergen jaarlijks bloemencorso Nederlands Volkstoneel in het Openluchttheater Ook Alkmaar krijgt selectie-mesterij Gevonden en verloren Uitspraken Arrondissementsrechtbank WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1951 De Commissie stelt voor de dorpen Haringhuizen, Valkkoog en St. Maarten bij Schagen te voegen. De bevolking der gemeente zou vol gens het voorstel vermeerderd worden van 4720, met 131 van de gemeente Bar- singerhorn en 517 van de gemeente St. Maarten, tot 5368 zielen (cijfers per 31 Mei 1947). De oppervlakte der gemeente, thans 2007 ha, zou worden vergroot met 195 ha van Barsingerhorn, 2 ha van Haren karspel en 299 ha van St. Maarten. Zij zouden in totaal 2503 ha beslaan. De Commissie is van mening, dat de gemeente de naam „Schagen", welke tot dft oudste in Westfriesland behoort, moet blijven dragen. Indien ten tijde van de verkiezingen van leden van de gemeenteraden in 1949 de nieuwe gemeente had bestaan, zou de verdeling van de uitgebrachte, geldige stemmen, blijkens de uitslagen per stembureau in de tegenwoordige gemeenten, ongeveer als volgt zijn ge west: Prot. Chr. groep 7,79 proc., KVP 21,88 proc., WD 0,92 proc., PvdA 29,31 proc., CPN 6.76 proc., Gem. Bel. 33,05 proc., diversen 0,28 proc. De Commissie is van oordeel dat de gemeenten Oude- Niedorp, Nieuwe Nie dorp, Winkel en Barsingerhorn (met uitzondering van Haringhuizen en noordelijke Waardpolder) verenigd moeten wordein in één nieuwe ge meente, die Niedorp zal heten. De bevolking der gemeente zou wor den gevormd door 1855 inwoners van Barsingerhorn, 1611 van Oude Niedorp, 2038 van Nieuwe Niedorp, 2232 van Winkel, plm. 20 van Hoogwoud en pl.m. 140 van Harenkarspel: tezamen pl.m. 7896 (cijfers per 31 Mei 1947). De oppervlakte der nieuwe gemeente zou bestaan uit 1451 ha van Barsinger horn, 977 ha van Oude Niedorp, 1617 ha van Nieuwe Niedorp, 1951 ha van Win kel, 36 ha van Wieringermeer, 23 ha van Hoogwoud en 110 ha van Haren karspel; in totaal 6165 ha. Hoewel zulks niet tot haar taak be hoort, wil de Commissie in dit bijzon dere geval niet nalaten in overweging te geven niet Nieuwe Niedorp, doch het grotere, meer centraal gelegen en in verschillende opzichten reeds streek- verzorgende dorp Winkel als zetel voor het gemeentebestuur te kiezen. De Commissie is van oordeel, dat: de gemeenten Harenkarspel en War- menhuizen en het zuidelijk deel van de gemeente St. Maarten verenigd die nen te worden. De bevolking der nieuwe gemeente zou volgens het voorstel omvatten 3343 inwoners van Harenkarspel, 2539 van Warmenhuizen en 987 van St. Maarten, tezamen 6869 (cijfers per 31 Mei 1947) De oppervlakte der gemeente zou be slaan: 2158 ha van Harenkarspel, 1311 ha van Warmenhuizen, 1118 ha van St. Maarten, 24 ha van Oude Niedorp, 41 ha van Schoorl en 3 ha van Zijpe; in totaal 4655 ha. De Commissie stelt voor om, zowel met het doel plaatselijke gevoeligheden te ontzien als met het oog op de, in de loop der eeuwen gegroeide verbonden heid in deze streek, aan de nieuwe ge meente de naam „Noord-Geestmeram- bacht" te geven. De plaatselijke namen zouden uiteraard toch blijven bestaan. De Commissie meent dat de grenzen van de te handhaven gemeente Heer- hagowaard overal daar waar zulks nog niet het geval is, moeten worden ge legd in het midden van de als ring vaart der Heerhugowaard fungerende wateren; dat het binnen de ringvaart van de Heerhugowaard gelegen deel van de gemeente Oterleek in de ge meente Heerhugowaard dient te worden opgenomen; dat het tot Heerhugowaard behorende deel van de Berkmeer van die gemeente behoort te worden afge scheiden; en dat nabij Rustenburg een kleine grenscorrectie moet worden aan gebracht. De bevolking der nieuwe gemeente zou, volgens het voorstel, omvatten plm 6103 inwoners van Heerhugowaard, plm 156 van Harenkarspel, plm. 20 van Hensbroek, 286 van Oterleek, pl.m. 20 van Oudorp, pl.m 10 van Sint Pancras en 222 van Langedijk; tezamen pl.m. 6817 (cijfers per 1 Mei 1947). De oppervlakte der gemeente zou be slaan: 3695 ha van Heerhugowaard, 76 ha van Harenkarspel, 1 ha van Oude Niedorp, 44 ha van Hensbroek, 188 ha van Oterleek, 24 ha van Oudorp, 7 ha van Sint Pancras, en 225 ha van Lange dijk; in totaal 4260 ha. Waardevolle vacantie-actie V en D. volgt het voorbeeld van de Werkschuit jjE ALKMAARSE schooljeugd vgn zeven tot veertien jaar zal in de periode van 16 tot 25 Augustus bij Vroom Dreesmann van een bijzondere en leer zame actie kunnen profiteren. Dan namelijk wordt op de eerste verdieping een „knutselklas" ingericht, waar ieder kind naar hartelust en naar aanleg verschil lende takken van kunst zal kunnen beoefenen. Het woord „kunst" valt vreemd op in deze aanhef. Maar is niet alles was een kind naar eigen innerlijke drang produceert kunst? De directie van V. D. heeft ditmaal een actie op het oog, die allerminst commerciële bijbedoelingen heeft, doch vooral wil trachten de jeugd iets te geven waaraan ze wat heeft, namelijk: de zin en de drang tot het scheppen van iets, hoe primitief van vorm en afwerking bet ook moge zijn. Amsterdam heeft een permanente „knutselklas", die is ingericht in een zogenaamde „werkschuit". Onder lei ding van personen, die met de psy chologie van het kind vertrouwd zijn, bouwt en schept daar het jonge volkje naar eigen lust en geaardheid. Men gaat van het oeroude principe uit, dat een goed leraar zijn pupil slechts moet leiden tot de drempel van zijn eigen ziel en verstand. Met andere woorden de leiders beginnen met de kinderen alle mogelijkheden te geven tot het scheppen van een bepaald iets. De één zal naar de tekenstift grijpen, de ander zal boetseren, een derde gaat gezellig knutselen en nummer vier gaat figuur zagen. Er is geen leider, die zal zeg gen: Jij moet schilderen, of jij hout snijden. Men laat de kinderen vrijelijk hun gang gaan. Met open oog voor het karakter van ieder kind wordt dan bepaald, welke richting een bepaalde knutselaar het meest ligt. In die rich ting mag het kind zich dan in „de werkschuit" verder ontwikkelen. Eén van de leiders van deze bij zondere drijvende school, de heer Schats, zal bij Vroom en Dreesmann de Alkmaarse jeugd onder zijn hoede krijgen. Niet copiëren Een groot belang van de vacantie- actie van V. en D. is niet alleen het feit, dat men een aantal kinderen van de straat af houdt, of zelfs, dat men de kinderen dichter bij zichzelf brengt, door hen in hun eigen werk te tonen, dat arbeid goed en modi is. Neen, het essentiële ervan is, dat de kinderen op een hoger geestelijk niveau worden gebracht, de eerste sport van een be paalde culturele trap gaan beklimmen. Immers, duizenden kinderen (en hun ouders) weten niet wat geduldige han den en eenvoudige hersens kunnen scheppen. Ze kennen niet de bevredi ging van iets zelf gemaakt te hebben. Ze vermoeden slechts hun onhandig heid voor dat wat men vaak schamper noemt „huisvlijt". Ze denken daarbij aan hun mislukkingen op school, bij de tekenles, als ze er slechts ten dele in slagen een door de onderwijzer op gehangen voorbeeld na te tekenen. Maar het kind, dat op school slechts een beverige lijn op papier kan zet ten, heeft misschien meer gevoel voor schoonheid en beeldvorming dan zijn makkertje, dat feilloos de voorbeelden kan copiëren. Kunst is overigens niet het natuurgetrouw nabootsen, doch het is veeleer het uit eigen geest bouwen van een voorstelling, die ergens in het onderbewustzijn leeft. Welk een rijk dom een mens ondergaat, als hij deze waarde in zich zelf ontdekt, weet slechts hij, die dit eenmaal heeft on dervonden. Een oud-stadgenoot, de heer D. H. Koster, hoofdbestuurder van de blin- denbond is te Bussum geslaagd voor onderwijzer. Hij is de enige blinde die de onderwijzersacte bezit. De heer koster die ook in het bezit is van de M.O.-acte Engels, is verbonden aan het Instituut tot onderwijs aan blinden in Bussum. 's avonds half zeven op het Sportpark (Advertentie, ing. Med.). Op 75-jarige leeftijd is te Alkmaar overleden de heer J. Galema, oud leraar aan de R.H.B.S. hier ter stede. De heer Galema, die Engels doceerde is vanaf 1916 leraar aan de R.H.B.S. te Coevorden geweest. In Februari 1924 werd hij te Alkmaar benoemd, waar hij op 1 September 1941 gepensionneerd werd. Bij zijn afscheid bleek eerst recht hoe bijzonder zijn leerlingen hem in zijn lessen geapprecieerd hadden en hoe zij zijn fijne humor ten zeerste op prijs wisten te stellen. Ook in de kring zij- er collega's was hij een zeer geziene persoonlijkheid. Na zijn pensionnering heeft de heer Galema zich o.a. beschikbaar gesteld om de aan Alkmaar geschonken Bath- bibliotheek te sorteren en te catalogi seren wat hij met grote zorg en toe wijding gedaan heeft. De teraardebestelling vindt Vrijdag plaats op de Gemeentelijke Begraaf plaats. De stoet vertrekt om 2 uur van het sterfhuis Nassaulaan 34. GESLAAGD Voor het examen hoofdakte A, laatste ge deelte, slaagden onze stadgenoten de heeren W Poeze, onderwijzer aan de Lindenschool en I. J. Verhoek, onderwijzer aan de Vondel school. Mej. D. C. Paleari gaf zich als candidate op zowel voor het examen onderwijzeres nut tige handwerken als voor het examen cou peuse-lerares. Zij behaalde beide diploma's. De „experimenten" (helaas noemt men ze nog zo)die in de Amsterdamse werkschuit worden gedaan, bewijzen de rijkdom van zo menige „oppervlak kige" kinderziel. De resultaten door de hoofdstedelijke jeugd, in „de werk schuit" behaald, zullen voor een deel geëxposeerd worden in een etalage en in de „knutselklas" van V. en D. Om de jeugd wat te animeren zijn er aan de knutselklas, die dagelijks in drie groepen van 25 kinderen zal wor den gehouden, wedstrijden met fraaie prijzen verbonden. De kinderen, die niets voor wedstrijden voelen, of me nen, dat juist zij geen hoofd hebben voor „dat geknutsel", doen verstandig toch te komen, want de meneer, die de leiding heeft helpt hen met van alles. Er zijn kinderen geweest, die zeiden niets te kunnen en die toch kon den boetseren, of tekenen, of figuren konden plakken. En hoe groot moet de voldoening van de ouders zijn, als ze zien hoe hun kroost de lange winteravonden pro ductief maakt, door het pad te volgen, dat hen dan misschien éénmaal door die bijzondere vacantie-actie werd ge wezen. Blijkens de „Officiële Mededelingen" van de'afdeling Noord-Holland van de K.N.V.B. is de voorlopige indeling voor de competitie 19511952 als volgt: Eerste klasse A: Beemster, Dreo, Egmondia, Knollendam, Odiz, RCZ, SVA, Uitgeest, USVU en Zeevogels. Eerste klasse C: Alkmaar, Berdos, Foresters, Hugo Boys, Kaagvogels, Koedijk, N. Niedorp, Schoorl, SRC, Vios, WGW. Tweede klasse A: Berkhout, Graft- dijk, Gr. Schermer, Jisp, Kolping Boys, PSCK, Purmerland, St. Bavo, WBSV, Westzaan, Zaanse Boys. Tweede klasse C: Dirkshorn, Duin- randers, Geel Zwart, Hollandia T, De Koog, LSVV, JVC, Oosterend, Petten, Texelse Boys, Zeemacht. Derde klasse A: Kwadijk, Oosthui zen, Oudendijk, Purmer, RKSVS, SDOB, Ursem, WVSV, Zuiderwoude. De Sportcommissie van de Neder landse Wielren Unie heeft besloten aan de stayers Pronk, De Best en Bakker welke reeds voor het kampioenschap van Nederland achter grote motoren over 100 km (één rit) stonden inge schreven, toe te voegen de renners Byster, Domhof, Matena, Meester en Stakenburg. Gezien het tekort aan gangmakers werden er twee uit België geëngageerd. Het lijstje van de deelnemers (alpha- betisch gerangschikt) met hun gang makers ziet er thans als volgt uit: C. Bakker met gangmaker De Graaf, C. J. J. de Best met v. d. Bom, C. Byster met Bustraan, B. Domhof met Zent- veld, W. Matena met Kaser, H. G. Mees ter met v. Ingelghem (België), J. Pronk met Wiersma, J. Stakenburg met Ver- mandel (België). Aan de Veteranendag van de K.N. V.B., afd. Noord-Holland, welke Zon dag 12 Augustus in Wormerveer zal worden gehouden, zullen ook de voetbalverenigingen „Alkmaar" en „Rlandere" deelnemen. „Randers" komt uit in groep D tegen W.S.V. '30. De twee andere deelnemers in deze groep zijn „Purmerend" en „Nieuwe Niedorp". „Alkmaar" speelt in groep E tegen „Succes" en komt vervolgens uit tegen „Watervogels" of E.V.C. Deze wedstrijden worden gespeeld op het terrein van Q.S.C. De Rijkswaterstaat heeft bestek nummer 150, het maken van de oprit ten naar de nieuwe Friese Brug over het Noordhollands kanaal gegund, aan de op één na laagste inschrijver de firma A. Waterlander te Oudehaske voor de som van f358.600. Dame en Toren Gisteravond werden bij V.V.V. de wedstrij den om de Zilveren Dame (le afd.) en Zilveren Toren (2e afd.) voortgezet en wel met de vol gende resultaten: Zilveren Dame: E. G. Kayser-G. Gro«ne- woud 1-0; C. Rus-R. Pijning 0-1. A. W. Beemsterboer-W. Kwak 1/2—1/2. Deze ontmoe ting wordt deze week door een snelpartij van tien minuten beslist. W. Pieterse—P. Seewald 1-0. Zilveren Toren: A. Schaaps—I. Wortel 1—0; J Bakker-J. v. Ekeren 0—1; F. Bosch-mej. Bouwman 0—1; L. Nijman—J. Schuurman 1—0; P. Holzmann—P. Groenenberg 0—1. Hedenmorgen vond in het gebouw van Gemeentewerken aan de Keet gracht de aanbesteding plaats van het glas-, behang- en schilderwerk van een te bouwen schoolgebouw, bevattende een gemeentelijke Handelsschool en Rijkslandbouwwinterschool me' wee conciërgewoningen enz., op het terrein aan de Bergerweg. De hoogste inschrij ving was die van de Fa. P, Blanken- daal en Zn. uit Heemskerk. De laagste inschrijver was C. J. M. van Kampen uit Amsterdam met f12.977. De gedetailelerde uitslag is als volgt: 1. Fa. P. Blankendaal en Zn., Heems kerk f27.400; 2. W. Hoebe, Alkmaar f27.300 W. Kiilman Jr., Amsterdam, f 25,900; 4. J. Mettes, Amsterdam. f25,600; 5. Fa. Scholtz en Co., Amster dam, f24.800; 6. Fa. E. Nijman en Co, Alkmaar, 24,734; 7. J. Visser, Amster dam, f 24.500; 8. C. G. Schipper, Alkmaar, f24.365; 9. F. J. Oosterom. Amsterdam f 24.220; 10. F. Gottmer, Amsterdam, f23.587; 11. G. Bourgogne, Harlingen, f23.004; 12. W. v. d. Heijden, Waalwijk, f 22.051; 13. J. Vreeker, Alk maar f20.982; 14. Van Homelen, Boetel. f20.500; 15. A Breed, Heerhugowaard, f19.900; 16. W. Zoet en Zn., Amster dam, f19.622; 17. G. Groot, Haren- karspel, f19.373; 18. Th. de Visser en Zn„' Alkmaar, f19.182: 19. Fa. J 3art en Zn., Zaandam, f19.009; 20. A. Sloot- stra, Ooster-Blokker. f18.878; 21. M. Koomen, Grootebroek, f 18.747,30; 22. Fa. H. Ooms, Amsterdam, f18 866, 23. Fa. S. Koster en Zn., Alkmaar, f 19.000: 24. S. Hottentot, Santpoort, f18.333; 25. Fa. L. Nijman en Zn Alkmaar, f 18.505; 26. P. Hoeve, Dirkshorn, f18.026; 17. Schotten, Alkmaar, f 13.002; 28. D. de Vries, Alkmaar, f17.884; 29 J. Langeberg en Zn„ Alkmaar, f17.783; 30. J. G. Verlaat, Kamerik. f16.998; 31. S. Kuipers, Leeuwarden f 16.896; 32. J. Kamp, Heerhugowaard, f15.939; 33. C. J. M. van Kampen Amsterdam, f 12.977. Zaterdag hebben de kinderen van de Buurtvereniging „De Watertoren" weer hun jaarlijks uitstapje gehad Begunstigd door goed weer gingeD de oudsten naar Den Haag en do klein tjes van 59 jaar, naar de duinkant in Noord-Holland. Beide tochten wer den uitgevoerd met tourwagens *>an -de heer Kareis uit Egmond a. d. Hoef. In Den Haag werd genoten van Pa norama Mesdag, waarna men om pi.m. 2 uur naar een groot bloemencorso ging kijken. Hier genoot de jeugd van de uitgestrooide bloemen en versna peringen. Na een bezoek aan de Ge vangenpoort, waar allen hebben ken nis gemaakt met de cel, ging het naar Scheveningen, waar men, evenals de kleinsten dat in Egmond aan Zee de den, naar hartelust konden pootje baden. Om 8 uur arriveerde de kin deren luid zingend in de Forestus- straat. De volwassenen zijn Zondag 5 Aug. via de sluizen van IJmuiden waar door mej. Groen enkele acrobatische toeren werden vertoond, naar Avifauna in Alphen a. d. Rijn en des avonds in Carré bij de Snip en Snap-revue ge weest. Een dag waarop men met ge noegen kan terug zien. Circus Strassburger, dat na een voor tournee thans het vaste gebouw te Scheveningen bespeelt, zal na een Herfsttóurnee door Nederland in de winter wederom het gebouw Carré te Amsterdam betrekken. Getrouwd: Coroelis Boots en lohanna M. A. Hutting. Lambert Lier en Catharina Roos. EEN VROLIJK VACANTIE- PROGRAMMA MET OLGA LOWINA De bekende Nederlandse Jodelzange- res van de Edelweiss Kapel Olga Lo- wina en Kees Manders de populaire humorist van Radio Luxemburg treden Zaterdagavond a.s. in het Gulden Vlies op in een licht en prettig vacantie-pro- gramma. Naast hen werken nog mede de grootmeester op het accordeon Ton- ny Bakkenes en Lou Marti in een al leraardigste Musical Comedy. Drie oude mensen werden zwaar mishandeld In de afgelopen nacht te circa half een zijn drie bejaarde mensen in de Pur mer het slachtoffer geworden van een ernstige roofoverval. Aan de Oosterweg in de gemeente Monnikendam woonden tezamen Jan van Laan, oud 79 jaar, Suzanne van Laan, oud 76 jaar en Neeltje van Laan, oud 74 jaar. De dader (s) heeft (hebben) deze oude mensen zwaar mishandeld en daarna alles wat zich in huis bevond, overhoop gehaald. Neeltje is het op een wgze, die de politie-autori teiten nu nog verbaast zodanig waren ook haar verwondingen gelukt de aandacht van de buren te wekken. Deze hebben terstond alarm gemaakt. De drie slachtoffers zijn in het ziekenhuis te Purmerend opgenomen. De toestand van Jan is levensgevaarlijk, die van Suzanne zeer ernstig, Neeltje's toestand baart gelukkig geen directe zorg. De verwondingen moeten met een hard voorwerp zijn toegebracht. De Rijkspolitie district Amsterdam stelt een ernstig onderzoek in. Zy is er nog niet in geslaagd vast te stellen wat wordt vermist, evenmin kon zy tot heden een volledige reconstructie van de misdaad geven. Reeds 41 inschrijvingen Hedenmiddag om drie uur wordt in Bergen traditiegetrouw het jaarlijkse kleurrijke bloemencorso gehouden. Een bonte sprookjesachtige stoet van ver sierde en onder de bloemen bedolven voertuigen zal wederom door het Van Reenenpark trekken. Er is ook dit jaar grote animo voor het corso, dat uit gaat van Bergens V.V.V. Tot dusver werden reeds 41 nummers ingeschre ven, tegen 33 het vorige jaar. Ongetwij feld zal de stoet dan ook een zeer boeiend schouwspel leveren. Na afloop van het bloemencorso zal in „De Rustende Jager" de prijsuitrei king plaatsvinden. Nieuw is, dat des avonds tussen 9 en 10 uur de mooiste nummers van het corso nogmaals in feestverlichting in het Van Reenenpark zullen worden vertoond. Dit gebeuren zal worden op geluisterd door een muzikale fakkel optocht van Bergens Harmonie. Als nu de regen maar eens verstek laat gaan Schelmenstreken van Scapin vonden waardering Het Nederlands Volkstoneel gaf Maandagavond in het .Openluchttheater een vlotte opvoering van „Les four- beries de Scapin", een blijspel uit 1671 van Molière, algemeen erkend als het grootste komische genie van alle tij den in alle landen. Het publiek amu seerde zich kostelijk met de klucht van de oude meester. De regisseur Ben Groeneveld gaf een korte toelichting op dit oeuvre. Het was geïnspireerd op de comedia dell 'arte: de beroepsspelers traden steeds op in vaste rollen en beeldden bepaal de typen uit; de tekst werd geïmpro viseerd. Alles was ingesteld op grap penmakerij. In de „Schelmenstreken van Scapin' (vertaling van Jaap Maarleveld) wor den voor de lachspiegel geplaatst de vrek Geronte, vertolkt door Alex Faas- sen, en iemand die zich aan alles er gert, Argante, door Ben Groeneveld gespeeld. De hoofdpersoon, Scapin de schelm, de knecht, werd meesterlijk naar voren gebracht door Wim Kou- wenhoven. Hij weet de minnende paar tjes prachtig te helpen in hun str'jd tegen de ouderlijke macht en de oude Geronte geld af te troggelen, door hem wijs te maken dat zijn zoon op een Turkse galei wordt vastgehouden en alleen tegen betaling zijn vrijheid kan terugkrijgen. De oude vrek, wanhopig en al maar herhalende: „wat voor de duivel doet die jongen op de galeien", kan eerst niet besluiten om te betalen, maar geeft ten slótte toe. Ook de an- de. j vader weet hij een behoorlijk be drag armer te maken. Met een algemene verzoening en ver geving besluit het stuk. Toen pas moesten de regenjassen dienst doen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Pieter C„ z. van C. L. Kos ter en A. A. C. Klinkenberg. Sonja, d. van A. Tesselaar en J. Schoorstra. GESLAAGD Voor het Staats-examen Gymnasium A is geslaag'd onze plaatsgenote me). R. Schuil. Groot Yorkshire Stamboek streeft naar betere varkens Reeds kon vlees- en hamgehalte worden verhoogd het vleesgehalte met liefst 10 pet. en dat van de ham met 4 pet. opgevoerd kon worden. Hoewel thans de percen tages slechts nog zeer geleidelijk te verhogen zijn, ligt het in de bedoeling ook op dit terrein de aandacht niet te verslappen, temeer daar de afnemers, de slagers, deze verbeteringen van de varkensstapel nauwlettend, volgen en reeds van hun intense belangs'elling blijk gaven door hun aankopen meer n deze gebieden te concentreren. Het zal nog wel een jaar duren al vorens met de werkzaamheden op de modelmesterij begonnen kan worden en alvorens het bedrijf in Hoorn we gens overcompleetheid zal worden ge sloten. Na de verkregen goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de aan koop ypn de boerderij van de ge meente Alkmaar en na het aflopen van de pacht van de tegenwoordige huurder zal aan de verwerkelijking van dit toonbeeld van Groot Yorkshire varkensstamboekfokkerij gedacht kun nen worden. Het project verdient de aandacht van allen die in enig op zicht me* de fokkerij en mesterij te maken hebben. Ter verkrijging van een beter fok- product voor de binnenlandse markt zal het Groot Yorkshire Stamboek aan de Heideree weg een selectiemesterjj doen bonwen, waar de uitkomsten van de laatste wetenschappelijke onderzoe kingen zullen worden toegepast. Door het beste toom biggen bij verschillende boeren uit te kiezen probeert het Stamboek door een nauwkeurig be paalde voedermethode ln een voor het opgroeien van de dieren ideale omge ving van speciaal voorziene stallen en hokken, op den duur 'n zodanige mate riaal voor de voortplanting te berei ken, dat alleen het allerbeste met het grootste vlees- en hamgehalte ln de hoogste kwaliteit voor vermeerdering in aanmerking komt. Besteedde de boer vroeger niet zo veel aandacht aan het vleesgehalte van zijn varkens, omdat het spek het meest gewild was, de laatste tijd legt de reeds negentien jaar bestaande mesterij in Hoorn zich er speciaal op toe meer vlees per varken te ver werven. Reeds konden behoorlijke resultaten worden geboekt, waarbij Fancy-fair voor het Chr. Kleuteronderwijs In de lokalen van de School met de Bijbel werd Maandagavond de fancy- fair geopend, die op initiatief van de afd. Bergen van de Ned. Chr. Vrou wenbond wordt georganiseerd, onder de aanwezigen waren burgemeester en mevr. Huygens. De presidente van de afdeling, mevr. van Minnen, zeide in haar openings woord, dat de Ned. Chr. Vrouwenbond gemeend had het bestuur van de Chr. Kleuterschool over de financiële moei lijkheden te moeten heen helpen. Alle ouders, die aan het Chr. onder wijs de voorkeur geven zullen deze poging van harte toejuichen en zeker iets bijdragen voor het goede doel. In de drie lokalen was daartoe vol op gelegenheid. Een der lesruimten bood een schat van handwerken en andere artikelen aan. de tweede schonk door tal van vermakelijkheden, sjoel bak, grabbelton, vrolijke keuken, speerwerpen en wat dies meer zij, vol op gelegenheid tot het offeren van een penningske en ten slotte nodigde het laatste lokaal de moegekochte, moege speelde bezoeker uit tot een ogenblikje rustig verpozen onder het genot van een geurig kopje thee De eerste avond van deze bazar be loofde goede resultaten. Er was een druk bezoek en er w.erd vlot verkocht uit de grote voorraad huishoudelijke artikelen, kunstvoorwerpen en kinder speelgoed. Gevondèn kruin lederen damestas tnet géspsluiting, blauwe parkiet, rood lederen da- mesportemonnaie, kinderschep, duif voorzien van ring, zilverbon, rode portemonnaie met rits sluiting, bruine pórtemónnaie met inhoud, lange donkerblauwe ball-point-pen, kussentje, bruine portemonnaie met inhoud, blauw geruite bad tas, zwembroek en handdoek, vulpen, gouden damesring met steen, bos sleutels, wollen meis- jesvest, groene alpino en blauwe jongensjas, bruin lederen portemonnaie met inhoud, regen jas, groen lederen kinderceintuur, gouden ring met steèn, zilveren hanger, twee wandelkaar- ten, metalen schuifmat, wollen kindèrbadpak, zwembroek met handdoek, muntbiljet, witte plastic ceintuur, zonnebril met zilveren mon tuur, zwarte damestas, Marocaans lederen por temonnaie met inhoud, gevlamde vulpen, por tefeuille (inh. foto's en persoonsbewijs), Lips- sleutel, grijs jongensjasje, Egyptisch linenen regenjas, bril met hoornen montuur in doos, bruine portemonnaie mej inhoud, bruine Nappa herenhandschoen, gele hoofddoek en witte damestas. Verloren: Egyptisch linnen damesregen- jas met kap, lederen voetbal, bruine portemon naie, gouden schakelarmband, zwarte gymnas tiekschoenen (rechter mt 38), bruine kindersan dalen, bruine kniekous, j'aegerkleurig damesvest genummerd 60, zwarte portemonnaie (inh. pl.- m f 30,—), grijze gehaakte zomerhandschoen (links), broche (Bamby), beige linnen regenjas, rood lederen sigarettenkoker, bril met licht montuur in schuifkoker, pr. bruine glacé da meshandschoenen, mapje met zés foto's en ne gatieven, autoped op luchtbanden, sleutelrekje van schelpen, bril met doublé garnituur, mes in étui met sigarenaansteker en huissleutel, zakkammetje, shirt, blauwe zwembroek en groene handdoek, Egyptisch katoenen dames- regenjas met capuchon, groén-grijze heren vilt- hoed, handtasje van gonje, pet, wit dames badpak, zwarte vulpen met rode dop merk „Swan", bruin kindersandaaltje met beige sokje, pakje met twintig ondertekende kwitanties, klu wen wol (aardbeikleurig), zilver armbandje en ringetje, rode damesportémonnaie, doublé da mespolshorloge, blauw gebloemde bolero van zomerjurk, grijsblauw wollen kindervest, zwarte portemonnaie (inh. pl.m. f 150,-), bruine acte- tas, witte haarstrik, kilometer (mijlen) tleler, bruin zijden shawl met witte stippen, vulpen merk „Imperial", grijs damesvest (rood-blauw gestreep), groen-grijs windjack, gouden broche en bankbiljet van f 10,—. o o BERGEN AAN ZEE Gevonden: nikkelen armband, zonne bril, Egyptisch linnen damesregenjas, doublé schakelarmband, imitatie parelsnoer en zonne bril met geel benen montuur. V erloren: donkerblauwe tas met in houd, zwart herenbadpak, bril met licht mon tuur in kartonnen doos, grijs wollen kindervestje, khakikleurig windjack, blauwe open gehaakte dameshandschoen, blauw wollen badpak met witte stipjes, wit-blauw gebreid wollen bad pakje, blauw-grijs kinderjasje, gouden broche met veiligheidsspeld, massief gouden armband, wit vest met rood Noors motief en wit dames badpak. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij het bureau van de Rijkspolitie aan de Karei de Grotelaan, tel. K 2208—2444, iedere werkdag van 10-11 uur v.m. De Alkmaarder Jan S. en de Oudor- per Jan A. die veertien dagen geleden terecht stonden in verband met ver duistering van chocolade e.d. uit een grossierderij, werden veroordeeld tot resp. een jaar en zes maanden gevange nisstraf. Bovendien kreeg S. nog zes maanden voorwaardelijk. Hendrik S. uit Alkmaar en Cornells V. uit Oudorp de helers van de gesto len lekkernijen werden eveneens ne- denmorgen berecht. S. werd tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld en V. tot zes maanden voorwaardelijk met de bepaling dat hij zich Onder het toezicht van de RK reclassering moet stellen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5