Een guirlande van ranke bloemen Stad en Omgeving SCHEEPMAKER, Alkmaar heeft nieuwe commandant Ekle gad srevl De eerste zeepkist-races in het Gemeentelijk Sportpark Twee nieuwe attracties op Alkmaarse kermis de Alkmaarders construeerden een nieuwe zuivelmachine Luiienani-kolonel G. Dijkstra voert het bevel Over de landmacht in een uitgestrekt gebied Succesvolle carrière Uw adres voor fijn fruit ZONDAGS GEOPEND VAN 2-6 UUR Meer deelnemers aan autoped-wedstrijden Nek-aan-nek-races Voorbereidingen worden getroffen wordt weer goed Het DE REGEN BLEEF WEG) Bergens Bloemencorso was weer een groot festijn Sierlijke producten van fantasie en fijne smaak DES avonds was voor het eerst een DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1951 UET garnizoen Alkmaar heeft een nieuwe commandant. Gisteren heeft de luitenant-kolonel van de Generale Staf, G. Dijkstra, het bevel op zich genomen. Overste Dijkstra is hiermede de opvolger geworden van de overste Stout, die tevens garnizoenscommandant van Haarlem was. Met ingang van 1 Augustus is n.1. een wijziging gebracht in de militaire indeling van ons gewest. Ressorteerde de kop van Noord-Holland tot voor kort onder het directe commando v »n de garnizoenscommandant van Haarlem, thans zijn de militairen van de landmacht in het gebied ten Noorden van de lijn Castricum, Akersloot, Zuid-Beemster en Oosthuizen met inbegrip van de eilanden Texel en Vlieland, alsmede de Afsluit dijk onder bevel gekomen van de nieuwe garnizoenscommandant van Alkmaar. Zoals bekend, maakt Noord-Holland met Zuid-Holland en Utrecht deel uit van bet eerste militaire gewest, dat als bevelhebber de luitenant-generaal Buurman VMi Vreeden kent. Onze provincie heeft thans drie garnizoenscommandanten, Vw, in Alkmaar, Amsterdam en Haarlem. QNZE nieuwe garnizoenscommandant studeerde aan de Koninklijke Mi litaire Academie in Breda en voltooi de later zijn studie aan de Hoger3 Krijgsschool. In 1924 werd hij beëdigd als tweede luitenant bij de infanterie. Vier jaar later volgde zijn bevordering tot eerste luitenant en in 1938 werd hij kapitein bii de Generale Staf. De Meidagen van 1940 zagen hem als chef «taf van de territoriale bevelhebber van Overiisel en Gelderland. Na da bezetting, in Juli 1945. stak de heer Dijkstra over naar Engeland, alwaar hij deel uitmaakte van de Expedition- naire Macht. In Juni 1946 vertrok de kolor.el in tijdelijke rang als brigade commandant van de viifde Infanterie brigade naar Nederlands-Indie, om aan het hoofd van zijn brigade deel te nemen aan de eerste politionele actie op Sumatra. Later werd kolonel Dijk- «tra commandant van de X-brigade die haar hoofdkwartier in Malang op Java had gevestigd. In 1948 volgde de repatriëring naar Nederland en werd hij toegevoegd aan de vierde militaire afdeling in Groningen. Overste Dijk stra, die in 1949 ziin oude rang van luitenant-kolonel had herkregen, bleef in df schaduw van de Martini-toren, tot zijn benoeming tot garnizoens commandant in Alkmaar. Toch is onze «treek hem niet onbekend. De luite nant kolonel Diikstra trof n.l. de voor bereidingen voor de oefening „Achil les" die eerder in het jaar in de kop van Noord-Holland de aandacht trok. JN een kort onderhoud, dat wij heden morgen met de nieuwe garnizoens commandant hadden, sprak overste Dijkstra de wens uit, dat de verhou ding tussen burgerij en militairen steeds van prettige aard zal zijn. „Volk en leger zijn een", aldus de comman dant „Er bestaat geen verschil zodat ADNIP 50 cent per 250 gram. Uit eigen branderij. Spoorstraat 64, Tel. 3330 (Advertentie, Ing. Med.) ik htt volste vertrouwen heb, dat wij met de bevolking goed zullen kunnen samenwerken". Binnenkort hoopt de luitenant-kolonel een bezoek te bren gen aan de burgemeesters van de ver schillende gemeenten, die in zijn ge bied gelegen zijn. De In korte tijd zo populair geworden zeepkisten-races hebben thans ook in onze stad opgang gevonden. Gistermid dag maakten namelijk precies tien ren ners met eigen gefabriceerde wagentjes een schitterend debuut in het gemeen telijk sportpark. Aan deze races had den de organisatoren ook autopedwed- Als volleerde coureurs zaten gis termiddag dg deelnemers aan de Zeepkistenrace in hun zelf vervaar digde 1 J.K. (jongenskracht) auto mobielen. De spanning bij de wedstrijden om de Grote Prijs van Nederland op het circuit van Zand- voort hadden niet groter kunnen zijn, dan de nervositeit van de coureurs en „motoren", die gister middag in het Sportpark over de sintels snelden. Vanaf 25 Augustus tot en met 2 September zal in onze stad weer de gezellige Alkmaarse kermis worden ge houden, waarop een ieder de sleur van het dagelijkse leven een ogenblik ver geet en zich waagt in race-auto, zweef molen, rupsbaan of zich een gelukkige toekomst zal laten voorspellen. Ook kan men al kauwend op rolmops, zure bom of zoute haring genieten van dit vroliike festijn, waarop talloze ver lichte kramen een fantastisch schouw spel opleveren en een bonte mengeling van muziek er de echte kennisstem ming kweekt. Ook dit jaar belooft Alkmaarse ker mis weer goed te worden. Om te be ginnen komt op de Paardenmarkt de bekende electrische autoscooter, als mede een rupsbaan en variëté theater. Ook de liefhebbers van de „Octopus" of „Spin" kunnen hier terecht, terwijl weer anderen zich de toekomst kunnen laten voorspellen. Op het Canadaplein ig alles snelheid. Men vindt daar de autoracebaan, de raketbaan, een sensa- tiebaan van Janvier en de „Tête a queu" of „Swingmill" van Vermolen. Voorts komt er de „Karimata", een golfbaan en een soort stijlwand, waar bij de motorrijders in een stalen kooi rijden. „Flying cars" Doch de allernieuwste attractie voor Alkmaar en omgeving worden de „Flying cars". Deze kermisstunt bestaat uit een draaiende ton, waarin op en kele rails auto'tjes staan. Wanneer men nu niet slechts toeschouwer wil blijven, maar deze sensatie wil beleven, dan wordt men in een der wagentjes vast gebonden. De ton wordt vervolgens in beweging gebracht. Nu kan men door het intrappen van een pedaal bewerk stelligen, dat enige klemmen om de rail grijpen en het wagentje met de ton meedraait. Zodra men de pedaal los laat blijft de car beneden staan, ter wijl de ton doordraait. Wij twijfelen er niet aan of deze nieuwe attractie zal ook bij het Alkmaars kermispubliek in de smaak vallen. Ook de Gedempte Nieuwsloot komt weer vol te staan met vis-, gebak- en nougatkramen, schiettent, duikbootspel, glasblazerij, koekhaktent enz. Op het Hofplein komt een amusementspaleis en ook een der nieuwste attracties, die de naam van „Cocktail" draagt. Dit zal echter tot 25 Augustus een verrassing blijven. Hier komen verder buiten en kele kramen een draaimolen, alsmede een babysport. De z.g. stille kermis op de Laat geeft practisch hetzelfde beeld als vorige jaren. Een nougat-, speel- .goed- en palingkraam en een babycar- roussel. Zo belooft de Alkmaarse ker mis ook dit jaar weer een succes te worden. De Alkmaarse politie begint volgende week Dinsdag met het uitte kenen van de standplaatsen en op de 21ste Augustus mag met de opbouw van de kermis worden begonnen. TALLOZEN hebben gistermorgen en ook nog in het begin van de middag onrustig de hemel afgezocht, of er nog nergens een stukje blauw was te be speuren, dat een periode van zonneschijn zou aankondigen. Wilde Bergens tradi tionele bloemencorso immers slagen, dan was hiervoor helder droog weer een eerste vereiste, zowel voor de vele deelnemers met hun bont getooide voertuigen als voor de duizenden bewonderaars van dit steeds terugkerende festijn. En inderdaad, wonder boven wonder, kort voordat de bloemenstoet in beweging kwam, klaarde het weer op, de zon baande zich een weg door het wolkendek en het leek weer iets op zomer. strijden verbonden, waarvoor zich een 32-tal jeugdige Alkmaarders had opge geven en die elkaar eveneens met groot enthousiasme bestreden. Nek aan nek Om half drie werd allereerst begon nen met enkele autopedwedstrijden. In de eerste ronde bestreden elkaar vier jeugdige renners van omstreeks vijf jaar, asof zij om een grand prix reden. De spanning was op de gezichtjes te lezen en de tranen moesten dikwijls bedwongen worden, wanneer er juist een renner vlak voor de finish-streep door zijn rivaal geklopt werd. Ook de oudere deelnemers bestreden, elkaar met groot enthousiasme, dat nog aan gewakkerd werd door het opgewonden gejuich van de circa duizend aanwe zige kinderen en ouders. De heer Coljee droeg niet weinig bij tot het succes van de wedstrijden door een spannend ooggetuige verslag voor de microfoon, waarop de radio-repor ter van Asser-T.T. jalours geweest zou zijn. Zeepkist-races De zeepkistenraces werden verreden, na de autopedwedstrijden voor 7 tot en met 9 jarigen. Op de constructie van verschillende wagentjes bleek een on gebreidelde fantasie te zijn botgevierd. De stuurinrichtingen van de karren varieerden van stukken koe-touw tot grote autosturen en de carrosserie be stond uit een paar oude planken, een kistje of een mooier afgewerkte bak van hout of blik. Twee aan twee verschenen de ren- nlrs met zenuwachtige gezichten aan de start en op een zwaai met de vlag vlogen de wagens met coureur en hel per, die in dit geval moest duwen, op de finish af onder het gejoel van de talloze supporters op de tribune. Door de hevige regenval van de morgen was het een zware course geworden en de coureurs moesten hun sturen stevig in de handen houden om niet op de hier en daar modderig geworden sintelbaan te slippen. Gelukkig deden zich echter geen ongelukken voor. Bij verschillen de renners werd het een nek aan nek race, waarbij de spanning ten top steeg en de coureurs hun helpers tot het uiterste aanzetten. Maar wanneer dan de overwinnaar over de eindstreep was voerden zij een ware rondedans uit. Ook de finale tussen Dick Selie en Hans van Staten werd een spannende race, waarbij laatstgenoemde het met zijn hoge wagen moest afleggen tegen het kleine karretje van Dick, die met een geringe voorsprong op zijn tegen stander de finish over ging en zodoende de eerste Alkmaarse zeepkistkampioen werd. Na deze races werden de autoped wedstrijden voor 10, 11 en 12-jarigen nog verreden, waarna de heer N. Speur de organisatoren van deze mid dag een dankwoord bracht voor hun medewerking waarna de heer DeMunk met 'n toepasselijk woord de prijzen uit reikte. Aan alle deelnemers werd bo vendien een reep chocolade uitgereikt. De uitslagen van de wedstrijden wa ren als volgt: Zeepkistenrace: 1. Dick Selie; 2. Hans van Straten: 3. Jan Greuter. Au toped we (1st rijden, jcugdklasse: 1 Adri Huisman; 2. Gre Rol; 3. Tonny de Hoop. 7 t.m. 9 Jaar: 1. B. de Engelsman; 2. Hans de Waard; 3. Jack Huisman. 10 t.m. 12 jaar: 1 Ari Visser; 2. Rein Langedijk; 3. Jan Zevenhek. yOORAFGEGAAN door Bergens Har monie in haar keurige uniformen en een drietal herauten te paard, in stem mig zwart en wit, trok de uit 46 groe pen en enkelingen bestaande kleurige schare door de dichte hagen toeschou wers, die zich rondom het Van Reen- park hadden verzameld. De stoet was groter nog dan het vorig jaar, toen er 33 deelnemers waren. Allereerst waren daar de verenigingsnummers: sprook jesachtige taferelen in schitterende kleurencombinaties! Talrijke verenigin gen uit Bergen en omgeving waren hier op sierlijke wijze vertegenwoordigd. Er was een grote zwaan van witte gladio len, getrokken door een aa'tal jonge meisjes in groene jurkjes van de ac cordeonvereniging „B.A.V." en een be hoorlijke winter-idylle, bestaande uit een enorme schoen met schaats, van rode dahlia's en witte asters, van de Berger IJssportvereniging. „Daar was een wuf, die spon", een prachtig versierde wagen met een jonge vrouw aan het spinnewiel, van het Motet en Madrigaal Vrouwenkoor; de „Aanval op de rode haan", een zeer mooie symbolische voorstelling van de brandbestrijding door de Vrijwillige Brandweer Bergen; „Op de Alkmaarse kaasmarkt" van de R.K. Gymnastiek vereniging „D.I.O.", een bont en boei end tafereel van kaasdragers en met kaas beladen boerenwagens; „Ik stond laatst voor een poppenkast", een bui tengewoon aardige collectie poppen, voorgesteld door kinderen, van het Bergens Mannenkoor; „Paasfantasie" van de Berger Sportvereniging B.S.V., een monumentale kip met een ei van witte gladiolen, waaruit een geel kui kentje te voorschijn kwam, vergezeld van een groepje vrolijke kinderen met Palmpaas-attributen; Kinderfantasie" van Bergens Kinderkoor, een toverbos met kabouters en elfjes, „De gouden keten" van de Bond van Plattelands vrouwen, symboliserende de dood en het steeds weerkerende leven, kortom, er was veel te veel om alles op te noe men. Hierna volgden de zgn. vrije groe pen. Zeer boeiend was hierbij het schouwspel, dat Max Woiski's „Vriend schappelijke samenwerking" bood. Dit symboliseerde de goede samenwerking tussen Suriname en Nederland, voor gesteld door een vrijgeworden slaaf, een Indiaan, een boerin, een zee-officier, en een planter. De begeleidende fasci nerende oermuziek der tomtoms klonk over het gehele Van Reenenpark. Deze spectulaire groep trok ook zeer sterk de aandacht van het publiek. Charmant was „Zomerland" van mevr. N. Bruin- Schoenmaker, een In bont geschakeerde kleuren opgetuigde boerenwagen vol kinderen. Een van de fraaiste wagens in het eminent geslaagde bloemencorso te Bergen was de bloemenweelde, welke de Bergense Vrijwillige Brandweer ten toon spreidde. In de toekenning van de eerste prijs vonden de mannen van comman- dat Blauw de juiste waardering voor hun fraaie inzending. gUITEN mededinging reed in deze groep mee een eenvoudig, doch zeer smaakvol „Stilleven" naar Vincent van Gogh, van het comité van actie voor aankoop van het geboortehuis van Van Gogh. Tijdens het corso werden boven dien loten verkocht ten bate van deze actie, waarvoor werken van Bergense kunstenaars zijn beschikbaar gesteld. Na de prijsuitreiking aan de corso-kam pioenen werd in „De Rustende Jager" ook nog een schilderij van Jaap Sax verloot. Hierop volgden de vrije groe pen (kleine nummers), die geheel door kinderen werden gevormd. Aardig waren vooral „Winterpret" met Ellen Stolp, Ineke en Japie Zwart, bestaande uit een arreslede en vrolijke in witte Winterkleding gestoken kinderen, en de drie bloeddorstige roodhuiden van de stam der Platvoet-Indianen, de drie broertjes Proot. Geestig was ook het tafereel „De zondaar" van de heer C. J. Sijpheer: de jeugdige zondaar in het schandblok van bonte bloemen geslo ten en de welgedane poorter toeback suyghend daarnaast. Van de zich daar achter scharende „Paren" was onge twijfeld het bekoorlijkste het paartje „Boer Jaap en zijn vrouw", van de familie Volkers, een leuk stel in boeren- pakjes, in een door een geit getrokken met rode dahlia's versierd wagentje. Zeer fijn was het van zeer kleine bloempjes gecomponeerde „Kinderser vies" van de kinderen Diesfeldt. De groep „Enkelingen", die de lange kleurige rij besloot, bestond uit een kleine twintig individuele parmantige deelnemertjes op smaakvol en rijk ver sierde autopeds, fietsjes en wagentjes. Wij zouden hiervan willen noemen de prachtige „Zeester" van Thijs Kroon, het lieftallige „Schilderesje" van Peggy Smit, met haar penseel van een bloem in zilverpapier, de vier kinderen Bin- nenwijzend op hun feestelijk uitge doste fietsjes en autopeds, „De gele trui" met Keesje Koster als Tour de France-renner, ,,'t Fruitbaasje" van N. Danenberg, „Wees een heer in 't ver keer" van de met een hoge hoed ge tooide Jacques Barth en „Op de woe lige baren" van N. de Graan, die daar In zijn bloemenbootje zat en ongedul dig uitriep „Kunnen we niet wat har der rijden?" Driemaal rond het Van Reenenpark. Driemaal reed deze fantasierijke stoet met zijn weelde van bloemen on der het applaus der talloze toeschou wers rondom het Van Reenenpark, waarin de herten onverstoorbaar hun sierlijke gang gingen. Een droom van dahlia's, asters, anjers, theerozen, en eenvoudige veldbloemen passeerde de revue. Het was jammer, dat enkele nummers in de loop van de morgen veel van de regen te lijden hadden gehad. Een zeer zware taak was weggelegd voor de jury, die met kennersoog pun ten noteerde en bestond uit mevr. A. HuygensBruynzeel, mevr. M. Boen dermakerSchoenmaker, mevr. A. C. Verkerkvan Wachem en de heren Ponstijn, J. Schekkerman, Karei Col- not en Jaap de Carpentier. Het was reeds over zessen, toen in de tuin van „De Rustende Jager" de irijsuitreiking aan de corso-kampioe nen plaats vond. Enige maanden geleden hebben wij In deze kolommen enkele regels geschre ven óver een „kannenwasmachine", een apparaat dat na vele uren ingespannen denken en arbeiden op de machinefabriek van de heren Puyenbroek en Zwem mer te Alkmaar werd voltooid. De uitvinders hadden de verwachting dat dit apparaat een belangrijke verbetering zou betekenen. In theorie klopte het ook wel maar de practijk moest nog uitwijzen of de machine voor een melkfabriek inderdaad van groot nut zou zijn. Een belangrijke stap voorwaarts. Welnu, de „eersteling" van de heren Puyenbroek en Zwemmer werd ge plaatst op een melkfabriek in de om geving van Den Haag. De eigenaar „zag er iets in" en wilde de veronder stelde capaciteiten van het apparaat in de practijk toetsen. Zoals de meeste nieuwe apparaten die proefondervinde lijk hun bestaanrecht moeten bewijzen, construeerd en bovendien kan men met ontdekte men enkele gebreken, kinder ziekten die echter spoedig konden wor den verbeterd, zonder dat in het sy steem ingrijpende veranderingen moes ten plaats vinden. Thans is het echter zo ver dat de nieuwe eigenaar, evenals de uitvinders en constructeurs, in de wolken zijn met de nieuwste aanwinst. In één uur tijd worden niet minder dan 350 melkkannen grondig gereinigd, door een apparaat dat veel eenvoudi ger en daardoor voordeliger op de markt kan worden gebracht dan de apparaten die op het ogenblik voor dit doel worden gebruikt. De gehele ma chine draait op twee motoren met el kaar slechts drie P.K. De slijtage is zeer minimaal daar men slechts twee smeerpunten in de machine heeft ge- een minimaa.l aantal arbeidskrachten de werkzaamheden uitvoeren. Op de Jaarbeurs. De belangstelling in zuivelkringen is reeds gewekt. Op het ogenblik staan twee machines op stapel, waarvan er een voor Belgie is bestemd. De firman ten koesteren dan ook gerechtvabrdig- de verwachtingen van hun troetelkind, die zij op de eerstvolgende Jaarbeurs, welke van 11 tot en met 20 September te Utrecht wordt gehouden, zullen ex poseren en demonstreren. De bacterio logische rapporten zijn uitstekend. Het aantal kiemen dat na een uitgebreid onderzoek werd ontdekt, was veel lager dan normaal en ook uit dien hoofde betekent het nieuwe apparaat dus een belangrijke stap vooruit. „Even wachten" dacht de kleine, parmantige Truusje Hopman, toen zij gistermiddag met haar fraai versierde kinderwagentje voor de jury van het Berger bloemencorso moest verschijnen. „Ook broertje Pieter vormt een onderdeel van mijn nummer" en met een flinke ruk 'werd Pietje rechtop gezet. Toen de kleuter in de juiste stand was gebracht, stapte Truusje weer trots verder, zich niet bekomme rende om de lachsalvo's, waar mede het talrijke publiek het aar dige intermezzo begroette. De prijsuitreiking. MADAT de voorzitter van Bergens V.V.V., de heer J. H. Roggeveen, welgemeende woorden van dank had gesproken tot allen, die belangeloos hun volle medewerking hadden ver leend voor het welslagen van het bloemenfestijn, de jury, de comité- leden, de controleurs, de politie, het Rode Kruis, de schenkers van de prij zen, de padvinders, die de nummers hadden gedragen, en nog talloze an deren, begon de voorzitter van de jury, de heer J. Schekkerman, met de uitreiking van de vele prijzen. Er waren twee eerste prijzen: een tuinameublement en vijftig gulden voor de Vrijwillige Brandweer en een handgeweven tafelkleed plus vijftig gulden voor de Poppenkraam van het Bergens Mannenkoor. De tweede priji A werd toegekend aan de Berger IJs sportvereniging (een reistas en f25), de tweede prijs B aan de Berger Sport vereniging B.S.V. met haar Paasfanta sie (een theeservies en f25) en de tweede prijs C aan de Gymnastiekver eniging „Be Quick" met een, enorme bloemenmand, een weelde van kleu ren (een plaid en f25). De derde prijs A ging naar het Motet en Madrigaal Vrouwenkoor (een strijkijzer en tien gulden), de derde prijs B naar de Bond van Plattelandsvrouwen (een fraaie ets) en de derde prijs C naar de Zwaan van de Occordeonvereniglng B.A.V. (een koperen scheepslamp). Dan waren er ook nog prijzen voor de óverige verenigingsnummers, bestaan de uit kunstvoorwerpen en talrijke lollies en flessen limonade voor de deelnemende kinderen. Van de vrije groepen kreeg Max Woiski's „Vriend schappelijke samenwerking" de eerste prijs (een mooie gevlochten tas), de tweede prijs was voor mevr. N. BruinSchoenmaker (een fraaie schaal), de derde prijs voor de Oogst wagen, een wilde rijkdom van veld bloemen en stroo van de heer M. Veldt en de vierde voor „Uit met het aapje" van de familie Schouten. In de kleine nummers van de vrije groepen kregen de Winterpret-kinderen een grote bal, de Platvoet-Indianen allerlei speel goed, waaronder een pistool, de der de prijs was voor „De Zondaar" en de vierde voor Beppie Kloek en Citty en Corrie Meijer, die een koninginnetje, oen eflje en een baardige kabouter in een weelde van korenbloemen voor stelden. Van de Paren kregen Boer Jaap en zijn vrouw de eerste prijs: een mooie wagen. De tweede prijs was voor de kinderen Diesfeldt (een teddybeer en een pop), de derde voor „Het leven ts mooi" van de kleine Pie'er en Truusje Hopman en de vierde voor het door paarse hei omgeven wapen van Ber gen van de heer H. v. d. Grijspaarde. Bij de Enkelingen kreeg Thijs Kroon met zijn mooie Zeester een driewieler, waarmee hij meteen onder de jurytafel doorreed, de tweede prijs kreeg Keesje Koster, de wielrenner, en de derde prijs deelden twee kinderen Binnen- wijzend. Er was slechts één versierde auto (van Garage Nieuwland) in de be treffende groep, maar deze had de' prijs ook wel verdiend. De kleuren combinatie was zeer smaakvol: een grijze wagen met bouquetten van rose en lila bloemen. Ten slotte waren er nog talrijke kleinere en troostprijzen, bestaande uit speelgoed en snoepe rijen. Avondverlichting. groot aantal nummers van het corso in het Van Reenenpark bij feestver lichting te bewonderen. He* was hier- bijna drukker dan des middags. Zeer mooi waren de effecten, die de witte lichtbundels op de kleurige bloemen massa's bewerkstelligden. Deze sprook jesachtige vertoning werd opgeluis terd door een muzikale fakkeloptocht van Bergens Harmonie, die zich du» gisteren buitengewoon actief heeft ge toond. Het was een gezellicp feestelijke drukte in het dorp. die een waardig slot vormde van deze mooie dag.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2