ent 6-8 Feike Asma, een talentvol organist Een nieuwe sport, waar men niets voor doet 395. 385.00 3." 45,°° Hengelaars slachtoffer van tal van beperkende bepalingen Achttien Mekka-gangers werden door krabben verscheurd Pstkrlgtsthgstns Geestdriftig musicus uit de school van Jan Zwart H KLEUR" Vacantiegenot voor zeer velen mogelijk Moordenaars moesten hetzelfde lot ondergaan Onbarmhartig recht aan de Rode Zee Vorderingen te Teheran Nederlandse militairen op manoeuvre in Duitsland Brand in een textielfabriek te Helmond Amerikaanse steun voor Chinese nationalisten Man pleegde een aanslag op zijn vrouw Adenauer zal overleggen met zijn partijleiders Clandestiene speelclubs in de Residentie Maastrichtse notaris is plotseling verdwenen Amerikaans advocaat had putsch-plannen Overal dankbare luisteraars DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1951 YTER-ARTIKELEN EMENT, RD 00 LEMENT, EDEN, E LEUKE iDINGEN. aar voor it :e klein smullen cent -1ST - TEL. 2673 Imoral Carl en sigaren. Misschien is het niet Jnist, als we spreken over een nieuwe sport, waarmee Wij het hengelen bedoelen. Eerder zonden we het kunnen hebben over één van de oudste sporten, die reeds eeuwen door de mensen is beoefend. Maar wel is het zo, dat de hengelsport in de laatste Jaren zo geweldig is toegenomen, dat er kan worden gesproken over een nieuwe phase. Het aantal hengelaars dat men voorbeen met slechts enkele duizenden telde, is opgelopen tot honderdduizenden en ais we ons niet sterk vergissen, zal dit aantal in de komende jaren nog zeer aanzienlijk worden opgevoerd en de sport worden, die nog meer beoefenaren telt dan de in ons land toch wel zeer populaire voetbalsport. Realiseert men zich wel voldoende, wat dit betekent? Beseft men wel goed, wat het zeggen wil, dat een zo groot deel van de bevolking een zo belang rijk gedeelte van het jaar in de ban wordt gehouden van een tak van sport, die de overheid geen cent kost? Wij geloven van niet. Wij zijn van oordeel, dat de overheid zich niet vol doende bewust is van de belangrijkheid van dit vraagstuk, waaraan tal van kanten vast zitten. Om direct maar eén van die kanten te noemen: Denkt men er wel aan, dat het van het grootste belang is, dat er in ons land zo veel mo gelijk gelegenheden worden geschapen, waar de millioenen vacantiegangers nieuwe kracht kunnen opdoen voor de arbeid van een komend jaar? Reeds nu is het zo, dat verschillende gezinnen de vaeantie op het platteland doorbrengen, omdat vader naast de genoegens van het landleven, graag een hengeltje wil uitwerpen. Daardoor kunnen de grote vacantie- centra van ons land, die de steeds toe nemend» stroom vacantiegangers niet kunnen opvangen ontlast worden. Dat klemt te meer, daar er door de heer sende nood in de bouwnijverheid in de komende jaren in deze centra te weinig gebouwd kan worden. Het la daarom van het grootste be lang, dat er niet alleen gelet wordt op de vacantiespreiding, wat betreft het tijdstip, maar dat ook het gehele land wordt gemobiliseerd om de steeds was sende stroom vacantiegangers te kun nen opnemen. Daar kan het platteland een belangrijke functie in vervullen en van dat platteland voornamelijk West- Friesland, dat bij de vissers een goede naam heeft. Een naam, die echter nog veel beter zou kunnen worden, als aan het hen gelen in de verschillende wateren niet zo veel beperkende bepalingen werden opgelegd en als men ten plattelande er van overtuigd was, dat het in het be lang van de streek is, dat er iets wordt gedaan om het viswater op peil te hou den. Aan beide dingen ontbreekt nog zeer veel. Hoe staan de zaken? De visserijwet is, evenals zo vele van onze wetten volkomen verouderd en niet aangepast aan de revolutionnaire ontwikkeling die de vissport heeft door gemaakt. Deze wet gaat er van uit, dat de beroepsvissers er het grootste be lang bij hebben, beschermd te worden tegen de hengelaars. Er wordt in deze wet niets ten gunste van de hengelaars bepaald, er worden hen alleen beper kende bepalingen opgelegd, die er op berekend zijn, dat ze er bijna niet on der uit kunnen in aanraking te komen met de dienaren van de heilige Herman dad en dat wel op een onaangename manier, meestentijds onbewust en zon der het zelf te willen. Er is een tijd geweest, dat de bin nenvisserij voor velen een bestaan op leverde. Ook de visserij op snoek, baars, brasem, karper, etc. Die tijd behoort voor het grootste deel tot het verleden. De Binnenvisserij bepaalt zich in hoofd zaak tot de paling. Beschermende maat regelen ten opzichte van andere vis zouden wij schier overbodig willen noemen. We zouden zelfs verder willen gaan en nu beperkende bepalingen in het leven willen roepen, om de henge laars te beschermen tegen de binnen- vissers. Laat de kanalen en de ring vaarten niet meer aftrekken door de beroepsmensen. Er zijn te veel Neder landers die vreugde beleven aan het vangen van deze vis. Natuurlijk mag een en ander niet gaan ten koste van de mensen die in de visserij een boterham verdienen. Deze zullen schadeloos gesteld 'moeten worden. Dat kan op een zeer eenvou dige wijze geschieden. Iedere henge laar betaalt zijn bijdrage in de verbete ring van de visstand. Wij maken ons sterk, dat men al een heel eind zou komen, indien men deze bijdrage be steedde om de beroepsvissers schade loos te stellen en we achten de moge lijkheid niet uitgesloten, dat de sport vissers graag nog iets meer zouden be talen, als ze maar van de soussa van de vergunningen, die ook nog al wat kosten, af waren. Indien de bijdrage ter verbetering van de visstand eens iets zou worden verhoogd, en de hengelaars zouden ook werkelijk iets merken van do pogingen Om de vissstand te verbeteren, wat zou het platteland dan niet een dorado kun nen worden voor de honderdduizenden die het legioen der hengelaars vormen. In deze geest zal moeten worden ge werkt, indien men de tekenen van de tijd wil verstaan, die gaan in de rich ting van het zoeken van verstrooiing en verpozing aan de kant van onze schone Hollandse wateren. Laten allen die het aangaat streven naar een op lossing van vrij vissen in goed water. Daar mankeert thans nog alles aan. (Van onze correspondent te Cairo). AAN de kust van de Rode Zee geldt ook tegenwoordig nog het onverbidde- lijke Bijbelse gezegde „Oog om oog, tand om tand". Dit blijkt uit een ge val, dat de Engelse justitie veel hoofdbrekens veroorzaakt heeft. Twee man nen, de één uit Erythrea, de ander uit de Soedan, een zekere Silma Moessa- Iem, eigenaar van een klein, snel zeilschip en de karavanenleider Omar Al» Iassi, hadden in Khartoem, de hoofdstad van de Soedan, een groep van 22 pelgrims leren kennen. Deze Takroeis, zwarte Mohammedanen uit West- Afrlka, hadden zonder ongelukken de reis naar het Heilige Land dwars door het donkere werelddeel volbracht tot aan de stad aan de Njjl. de beenderen af te knagen. Dit ge schiedde dan ook: van de 22 ongeluk- kigen werden er 18 na verbitterde te genstand verscheurd; de enigen, die overbleven, waren een zeventigjarige grijsaard, twee vrouwen en een knaap, die op een rots klommen, waar de die ren hen niet konden volgen. Tot hun geluk werden ze daags daarop door 'n voorbijvarend zeilschip uit hun benarde toestand bevrijd en van de dood door honger en dorst gered. Het schip bracht de pelgrims naar Mas- saua, waar de twee moordenaars on- voorzichtigerwijze en geheel zeker van hun zaak, bezig waren hun ouit te gelde te maken. Ze werden door de overlevenden van dit vreselijke avon tuur herkend en gearresteerd. MU wisten ze niet hoe ze verder zou den komen. Allassi bood aan, de groep naar de kust van de Rode Zee te geleiden, waar Moessalem ze op zijn zeilschip snel en veilig naar de andere kant zou brengen. De overeenkomst werd afgesloten, de pelgrims kwamen behouden aan de oever van de Rode Zee aan en gingen aan boord van het schip, waarop de twee mannen met hen alleen bleven. Onderweg maakten Moes salem en Allassi, die aan de bagage van de reizigers gezien hadden, dat ze met rijke lieden te doen hadden, de af spraak, dat ze op een verlaten eiland, Kadhoe genaamd, zouden aanleggen en hier de nacht doorbrengen. Terwijl de pelgrims sliepen, zouden zij er dan met de bagage vandoor gaan en de niets vermoedende reizigers aan hun lot overlaten. Duivelsplan. UET was een duivels plan, want Kad- hoe wordt 's avonds bezocht door hele scharen boosaardige krabben, die vlees eten en onbarmhartig ieder levend wezen aanvallen, om het tot op Proces tegen de moordenaar van Razmara begonnen In de oliebesprekingen te Teheran zijn Woensdag enige vorderingen ge maakt. Men heeft algemene kwesties behandeld en zal vandaag een begin maken met de technische kwesties. Vol gens een Perzische woordvoerder heeft Stokes geen concrete voorstellen ge daan. Woensdagmorgen is te Teheran het proces begonnen tegen de moordenaar van de eerste-minister generaal Ali Razmara, Khalil Tamassibi. Vele aan hangers van een extreem-Mohamme- daarfte groep hadden zich voor het ge rechtsgebouw verzameld en eisten vrij lating van Tamassibi. De staat van beleg in Abadan en om geving is met twee maanden verlengd. De zojuist uit de lichting 1950n gevormde 31ste regimentsgevechts groep zal van 13 tot 23 September deelnemen aan oefeningen van het eerste Britse legerkorps. „Counter Thrust" genaamd welke o.m. beogen de samenwerking tussen grond- en lucht strijdkrachten. De 31ste regimentsge vechtsgroep zal evenals de deelnemen de Noorse, Belgische en Deense eenhe den onder Engels commando staan. Gehoopt wordt, dat de 31ste regiments- gevechtsgroep daarna ook nog zal deel nemen aan oefeningen tezamen met de Franse troepen in Duitsland. Nederland wenst Duitse schadevergoedingen Ondanks opposietie van de Westelijke Geallieerden Ondanks oppositie van de zijde der Westelijke Geallieerden wenst Neder land rechtstreekse besprekingen te voe ren met de Westduitse regering over Duitse schadevergoedingen aan Neder landers, wier bezit tijdens de bezetting door Duitsland werd geliquideerd. De Geallieerden hebben de Neder landse crediteuren een dergelijke scha devergoeding geweigerd en oefenden druk uit, opdat Nederland van bespre kingen zou afzien. De Nederlanders hebben echter tot dusverr» niet toe gegeven. Engeland, Frankrijk en de VS wensten dat alle besprekingen over Duitse buitenlandse schulden zouden lopen via him schuldencommissie, ten einde verzekerd te zijn van een goede voorbereiding voor de komende confe rentie over een internationaal plan ter regeling van de Westduitse schulden. De Nederlandse crediteuren wensen daarentegen een schadevergoeding bin nen het kader van het internationale plan voor de regeling der Westduitse schulden. De geallieerden menen ech ter, dat de Nederlandse vorderingen reeds behandeld en geregeld zijn door de overeenkomst van Parijs inzake di herstelbetalingen. Gisteravond is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in het grond- stoffenmagazijn van de textielfabriek H.T.M. (Helmondse Textielmaatschap- pij) te Helmond. De brand bleef be perkt tot een klein gedeelte van het magazijn. De automatische sproei- inrichting heeft echter vrij veel water schade veroorzaakt. De Helmondse brandweer had de brand na anderhalf a twee uur onder de knie. „WJK", zei de spoorman, intellec tueel kijkend, naar een geweldige kaart, die in zijn hokje hing, en waarop een soort spinneweb de trein verbindingen van de N. S. aangaf, we benne hier helemaal ingesteld op de effisensie!" Onderwijl steeg een goederenlift knersend naar de loop brug boven het emplacement en we voelden hoe elke kners in zijn boe zem weerklank vond. „Machtig be- draaf!', zei de spoorman. „D'r ben hele huisgezinne naar Meereberg gebracht, voordat alles hier klopte, dat kan ik je verzekere!" Zijn lippen spitsten zich als stond h(j op het punt een uitspraak te doen, die een ommekeer in de wereld zou veroorzaken. „Neme we nou altenig maar dit stasjon", sprak hij bespiege lend. De Cst. zegt laast nog: we benne van Amr tot Bol al een ingewikkeld complex, dan hoef je niet te vragen hoe 't over 't hele land is! En wat zo'n Cst an ze hoofd heb.' Hij mag wel 'n hoofd met 'n uitbouwtje hebbe Blijkbaar had de spoorman zijn geestelijke wissels omgelegd en ju belde door over zijn hoogste chef in de directe omgeving, ,,'n Paar dage terug", vervolgde de man" was d'r nog wat loos met 'n brief van de Acst. Nou, meteen de Cst erop af, want die was vanwege de Tdl ingelicht na tuurlijk, want dat mot. Een bende opzers d'rbij, en ook van 40 en 41 P.C. Nou, dat werd me wat, want toen ze dachten dat ze d'r waren, komt een Rgdr vertellen, dat ze bij de bag moesten wezen. D'r was ge loof ik een brief van de dir ook bij Afijn, zij met ze ale naar de bag en daar ginge ze de Dpo ondervragen. Die wist van niks en stuurde een Wopz naar de Sopz. Nou evengoed nog maar gelukkig, dat een Cdt ge merkt had dat een Shwt die brief op het perron had gezien. De Cst meteen d'r op af. En klaar was ie weer; maar wat zo'n man an ze hoofd heb!" We knikten begrijpend. Interessant, die spoorwegen. Een geweldig ge compliceerd bedrijf, waar ieder van hoog tot laag zijn beste krachten aan moet geven, zoals Ir. de Hollander zegt. Het is pestrkrlwtsgbcvsft, zullen we maar zeggen. TOM. Epideigie van kinderverlamming in het Saargebied Langs de grens van het Saargebied en het departement Moselle zijn zwem baden en dansgelegenheden gesloten daar in het Saargebied een epidemie van kinderverlamming is uitgebroken. Ook het openen van zomerkampen en de toegang tot bioscopen voor perso nen beneden de achttien jaar is ver boden. De zwaarste straf. UET uit inboorlingen samengestelde gerechtshof sprak een onbarmhar tig vonnis uit: de twee misdadigers zouden zonder water, levensmiddelen en wapens op het eiland Kadhoe aan land gezet en op het strand vastgebon den worden, waar 's avonds de vraat zuchtige krabben verschijnen.... Op deze wijze zouden zij met hun eigen misdaad gestraft worden. De Engelse autoriteiten protesteerden echter tegen dit vonnis, dat daarom veranderd werd: de twee veroordeelden zouden opge hangen worden. Met een ironisch glimlachje legden de Mohammedaanse rechters zich neer bij deze beslissing. De delinquenten wer den op het strand van Kadhoe opge knoopt. De galgen waren echter van zacht hout vervaardigd, waarlangs de krabben zonder moeite omhoog konden klimmen naar de lokkende buit. Zo werd de vorm bewaard en toch de dui zendjarige wet van „Oog om oog, tand om tand" uitgevoerd. President Truman heeft de Senaat verzocht een bedrag van 307 millioen dollar goed te keuren als steun aan de Chinese nationalisten op Formosa, t.w. 217 millioen voor militaire hulp en 90 millioen voor economische. De bedra gen gelden voor het jaar beginnend 1 Juli j.l. Het geld zal voor de verdedi ging van Formosa worden gebruikt en niet voor de voorbereiding van een aanval op het vasteland van China. Woensdagochtend werden de bewo ners van de Molenstraat te Groningen opgeschrikt door een luid gegil uit een der woningen. Het bleek, dat mevrouw H., de bejaarde echtgenote van een handelaar in oude horloges, zwaar ge wond op bed lag. Haar man had haar met een hamer op het hoofd geslagen De vrouw is naar een ziekenhuis over gebracht, de man in een zenuwinrich ting opgenomen. Hij heeft vermoede lijk in een vlaag van waanzin gehan deld. ENORME BRAND TE SAN SALVADOR Te San Salvador, de hoofdstad van de gelijknamige staat, woedt een zwa re brand. Het gebouw van de opera, een kathedraal, magazijnen, clubs en hotels, alle aan het grootste plein ge legen, staan in vlammen. De electrl sche stroom is uitgevallen. De brand woedt al uren. Hij begon in de opera, die volledig is uitgebrand. Het beschik bare blusmateriaal is gering en de wa terdruk laag. Pas zeven uur na het uitbreken was men het vuur meester. De 100 jaar oude kathedraal brandde geheel uit, evenals verscheidene andere gebouwen en een aantal geparkeerde auto'». De beirekkingen mei de geallieerden aan de orde De Westduitse bondskanselier dr. Adenauer zal Vrijdag a.s. met leiders der Westduitse christen-democratische partij belangrijke besprekingen voeren. Men verwacht dat in de eerste plaats zal worden gesproken over de toekom stige betrekkingen tussen West-Duits- land en de Westerse geallieerden. De reddingsboot van Clacton (Eng.) moest in allerijl assistentie verlenen aan het jacht „St. Heiier", dat met S man aan boord een pleziertocht maakte en op het Buxley-strand vastgelopen was. Onder uiterst zware omstandig heden wist men het zwaar gehavende 11 ton metende jacht vlot te krijgen. Twee vrouwelijke leden van de bemanning, Miss Constable (IS) en Mary Molenman (19) na hun angstig avontuur. Na de grote slag Eens roulette, nu schaken Woensdagavond bleek aan vele parti culieren, dat sommige rouletteclub» n Den Haag hun bedrijf in eenvoudige vorm heben hervat. De „clubs" die doorgaans door een of twee man wor den geëxploiteerd, huizen grotendeels op ilieuwe adressen. De exploitanten letten zeer streng op degenen, die wor den toegelaten en zorgen er wel voor dat dit uitsluitend draagkrachtigen zijn. Men spreekt in Den Haag over „onder gedoken speelclubs". In sommige verenigingslokalen, waar tot aan de waarschuwing van justitie en politie roulette en baccarat werd ge speeld, komen nog geregeld leden sa men die zich thans bezig houden met schaken, dammen, domino of bridge. De animo voor deze spelen vermindert echter gezien het teruglopen van het aantal bezoekers. Volgens niet-controleerbare bewerin gen zouden Woensdagavond echter een dozijn of meer „ondergedoken" rou letteclubs te Den Haag hebben geope reerd. BOSGORDEL LANGS CHINESE MUUR Volgens ontvangen berichten zijn on geveer 300.000 Chinese boeren bezig met het aanleggen van een bosgordel door Noord-West-China, evenwijdig aan de Chinese muur, teneinde zand verstuivingen uit de Gobi-woestyn te gen te gaan. Het eerste deel van het project kwam dit voorjaar gereed. Hij maakie zich schuldig aan deviezenoveriredin g De Procureur-Generaal te Den Haag heeft de voorgeleiding verzocht van de Maastrichtse notaris J. Q„ die er van verdacht wordt een groot deel van zijn particuliere vermogen naar het bui tenland te hebben overgemaak\ Q. heeft zich in Belgie ingescheept op het luxe jacht „President Roberts". De bestemming vanhet jacht is onbekend. In zijn gezelschap bevinden zich ver moedelijk enkele leden van de familie L. uit Den Haag met wolke (illustere) personen de notaris enkele jaren ge leden de vereniging „Particulier ini tiatief tot het doen van Charitatieve Werken" had gesticht. De bedoelingen van de thans failliete stichting waren nogal twijfelachtig. De cliënten van notaris Q., hoewel eerst hevig ge schrokken, zullen vermoedelijk geen schade ondervinden van de manipula ties van hun vertrouwensman. De 35-jarige advocaat uit Baltimore Braverman is op het vliegveld aldaar gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van samenzwering om de gewelddadige omverwerping van de regering te pro pageren. Braverman heeft gedurende een aan tal jaren vele leden van de communis tische partij vertegenwoordigd, doch nooit in het openbaar toegegeven met de party verbonden te zijn, aldus de F.B.L „WAT EEN GELUID HE! Ja man, een prachtig orgel!" De 43-jarige Feike Asma spreekt vol enthousiasme over „zijn" orgel, dat in 1762 door Helnrich Batz werd gebouwd en sindsdien vele organisten en luisteraars in verrukking heeft gebracht, als het ging juichen en jubelen in de kerk aan de Lutherss Burgwal te Den Haag. „Wij horen uw opnamen zo nu en dan in het gramofoon- platenprogramma van de NCRV, maar waar blijft u zelf?" „Ik ben blij, dat U mij deze vraag stelt, want het wordt tijd, dat er eens een ander lieht op de dingen wordt gericht. Ik ben bij Jan Zwart in de leer geweest en diens school heeft de antipathie van nagenoeg alle andere organisten. Zijn leerlingen en »ijn werk worden geboycot. Maar de luisteraars willen Zwarts werken horen. gens de tegenwoordige opvatting mag een „stijlvol" koraal alleen met drie klanken en omkeringen geharmoni seerd worden. Zo'n uitgangspunt is on- natuuriyk en legt alle muzikaliteit en stemvoering aan banden; het bevordert zeker niet het zingen in de kerkdien sten. Uit een theoretisch bekrompen voor oordeel wordt de gemeente iets onthou den, n.l. geestdrift, het „opwaarts hef fen", en da'; is een ernstig gemis in de hedendaagse muziek van de eredien sten, want de gemeente legt 's Zondags weinig of geen belangstelling meer aan de dag voor het orgelspel. Al dat gepraat over „strakke sober heid" en het „opvoeden" der gemeente leidt er toe, dat men zich van het orgel en zijn muziek afwendt. De orgelsona tes van Guilmant worden niet meer ge speeld, de symphonieën van Widor evenmin. Volgens de hedendaagse or ganistengeneratie zou deze muziek heb ben afgedaan en voor het orgel onge schikt zijn. Wanbegrip! Quatsch! Nu moet u niet denken, dat ik geen oor heb voor de muziek van onze he dendaagse organisten. De orgelwerken Van Hendrik Andriessen, Jacob Bijster, George Stam e.a. kunt 'u geregeld op mijn concerten aantreffen. Gelijk het Concertgebouw ieder jaar de Beethoven-symphonieën geeft, zo speel ik ieder jaar de orgelsympho- nieën van Widor. Voor sommige dier stukken zou je je bloed geven. Reeds in mijn jeugd had ik grote bewondering voor het symphonie-orkest. Toen mijn orgelstudie „voltooid" was, heb ik mij in 1940 onder leiding gesteld van Edu- ard Flipse, de dirigent van het Rotter- T\E MEESTE leerlingen van Zwart zijn de andere kant uitgegaan. Er zijn twee stromingen: de school van Zwart en het conservatorium. Ik ben zowat de enige die hem trouw gebleven is, zelfs zijn eigen zoon Dirk ging later naar het conservatorium. Ik koesterde reeds dadeiyk grote eerbied voor het spel van Jan Zwart, ik werd er warm van. Zijn tegenstan ders klagen over de geringe publieke belangstelling voor hun concerten, maar als je de luisteraars altijd weer werken van Bach voorzet en werken van nog eerdere componistenIk zelf speel vaak werken van Widor, die de grond slag heeft gelegd voor de orgelsympho- nie. De Franse orgelschool heeft op zijn werk voortgebouwd". Asma steekt een nieuwe sigaret op en terwijl hij mij een boek in de hand drukt, vervolgt hij enthousiast. „Het spel van Jan Zwart kenmerkte zich door een büzondere inspiratie en levendigheid. Zyn begeesterende aanleg hield de luisteraars in 'n muzikale ban. Zqn composities worden door sommige organisten ten onrechte als sentimen teel en nietszeggend beschouwd, maar getuigen de hymne over „Wilt heden nu treden", zijn Feestvoorspel „Komt allen te samen", zijn imposante Fanta sie en Fuga over Psalm 72, niet van echt-Hollandse stoerheid? Zijn dit geen orgelklankstukken, waarmede je je op een concert leegspeelt? Jan Zwart vermeed alles wat niet rechtstreeks met het thema of de mu ziek te maken had. Musici als Louis Zimmermann en Jaap Stotijn, die geen organisten zyn, maar artisten die in het grote muziekleven verkeren, achten Jan Zwart een groot kunstenaar". Widor afgedaan? Wanbegrip! „MEN NEEMT STELLING Zwart'» koraalharmonisaties. tegen Vol- dams Philharmonisch orkest. Hij is nog steeds mijn leraar". MIJN STUDIE als orkestdirigent is van grote invloed op myn orgelspel geweest. Men zegt wel eens, dat mijn spel verorkestreerd klinkt, maar hoe kan het ook anders? En zei César Franck niet: „Mon orgue est l'orches- tre"? By Jan Zwart heb ik leren spelen, maar Flipse heeft mij geleerd, hoe te musiceren! Waarom zijn alle organisten niet zo bezeten van de muziek als Flip se? Zie hoe op zo'n repetitie gewerkt wordt Hij laat alles spelen, van klas siek tot uiterst modern. Ook „lichte" ouvertures als „Die Fledermaus". Och, het gaat immers niet om een bepaald instrument, of dit nu orgel, piano, fluit of anders heet. Ik hoop dat onze organisten zich dit bewust worden. Het zou de belangstel ling voor hun concerten ten goede ko men". Asma neemt plaats achter zijn geliefd instrument. Kalm, als vol bezinning, gaan zijn vingers over de toetsen, dan ineens razend vlug. als in onbeteugelde drift. Asma en zijn orgel gaan leven. Registers worden uitgetrokken en in geduwd, voeten maken snelle manoeu vres, klavieren worden gekoppeld, gro ter machtiger klinkt de muziek, zij vult de ruimte van 't kerkgebouw, nog ster ker wordt het geluid. Nu denken wij aan die enthousiaste luisteraar, zélf organist, die zei: „Feike Asma en Jan Zwart spelen niet uitslui tend verstandsmuziek, maar laten 't hart ook meespreken". Als iedere vezel van de grote orga nist bij het fortissimo volkomen met do 2800 pijpen is verenigd, als het instru ment al zijn kracht en schoonheid ten toon spreidt en niet meer zwellen kén, denken wij aan een andere uitlating van een zijner „vereerders": „Geen gre pen zijn hem te groot, als hij 16 vingers had, gebruikte hij ze alle 16". Aan de wand van het orgel hangt 'n herinneringsplaat, waarop wij lezen: „Met dank voor de vele schone uren wordt u dit ter herinnering namens uw dankbare luisteraars aangeboden. Lei den, 30 Augustus 1943". Dat waren Leidenaars van alle ge zindten en van alle rang en stand, want als wij Feike terloops vragen, wie er zo al komen luisteren, zegt hij prompt: „Iedereen: Protestanten Rooms-Katho- lieken, Israëlieten, zowel arbeiders als intellectuelen". Wij nemen afscheid, in de overtuiging dat Feike Asma nog een grote toekomst tegemoet gaat. De machtige „men" wil deze jonge, succesvolle organist horen en zo die „men" de gesloten deuren, die hij hier en daar nog vindt, niet opent, dan zal de grote kunst van Asma zelf ze wel openbreken! i

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5